Jump to content

Moto Zajednica

Da li da menjam filter ili samo ulje na prvih 5000 km?

Recommended Posts

  • Ne silazi, 2848 postova

kad bi mi takva ekspedicija pala na pamet ja bi ga skinuo ocedio i ponovo vratio.To važi samo za neke modele motora.Šta da rade oni koji imaju unutrašnji uložak koji se montira ispod motora odole na gore.Znaju da budu dosta veliki i tu je nemoguće sipati ulje.

Promenio član sasa ns 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1707 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Jel vam se desilo nekad da sipate ulje dok je filter skinut?E meni jeste.I naravno da ulje curi napolje vec sa prvih pola litra ulja usutih.Nauljen filter + posle sipanja ulja ostaviti 10-ak minuta da se ulje slegne,samo ce napuniti filter.Nikada nije trajalo duze od sekund-dva da se ugasi lampica od ulja.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1470 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

@ivica744 Mislim da ovo što si napisao zavisi i od tipa motora, tj verovatno ne važi za dry sump motore (suvi karter). Zapravo gotovo sam siguran da za moj motor ne važi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2848 postova
pre 3 minuta, antir3ality je napisao:

@ivica744 Mislim da ovo što si napisao zavisi i od tipa motora, tj verovatno ne važi za dry sump motore (suvi karter). Zapravo gotovo sam siguran da za moj motor ne važi.

mislim da to važi za bilo koji motor.Kolko se sećam zavisi i od mesta gde stoji filter i od položaja da li je pod uglom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1470 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Koliko vidim iz dijagrama za svoj motor, i koliko znam da ga pročitam - ulje nema šanse da dospe do filtera bez pritiska (sipa se u oil tank) Možda će se javiti neko ko se bolje razume da potvrdi ovo.
 

image.png

 

edit: Na kraju krajeva na motoru iznad filtera imam šraf za odušak koji služi da se posle promene ulja i filtera proveri da li pumpa lepo gura i ulje prolazi kroz filter. Ako ne zaboravim - proveriću pri sledećoj zameni koliko mu treba da poteče sa starim a koliko sa novim filterom :)

 

edit2: @sasa ns 1 čak je i procedura sipanja ulja kod mog motora takva da se prvo sipa 1.7l , pa onda mora da se upali motor i isturira par puta, pa se tek onda sipa ostatak do 2.6l - u suprotnom bi ulje prelilo iz rezervoara. Zašto bi se to radilo ako ulje može da se spusti slobodnim padom u motor ?

 

Promenio član antir3ality

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2459 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop
3 hours ago, antir3ality said:

Ne radi se o sekundi, nego dosta duže, ako se dobro sećam 15 - 20 sekundi je u pitanju da ulje probije kroz suv novi filter. Probaću da nađem gde sam to video.

A i promašio si poentu mog posta. Ja i jesam napisao da menjam filter svaki put a i da je besmisleno ne menjati ga zbog neke uštede.

edit: A iskreno, jesi li uopšte pročitao ceo moj post pre nego što si mi odgovorio ? :)

Ajde ovako... 

Ja nikad nemam ni cilj ni želju da nekog omalovažavam niti kritikujem niti nadmećem i glumim da sam pametan.

Svaki post posmatram dobronamerno i kao razmena mišljenja i iskustva koja će nekom možda koristiti.

"Kad svi misle isto znači da niko ne misli dovoljno". Što sam stariji to sve više sumnjam u sve što znam. Paradox, zar ne?? 

Više ni za šta nisam siguran. To što imamo običaj da nešto radimo na određen način ne znači da tako treba. Sve ima svoje prednosti i mane.

Po meni je veća mana ostaviti stari filter nego taj rad od par sekundi bez pritiska ulja. Što ne znači da sam u pravu.

Ne znam čime se baviš, ja sam usko vezan za održavanje vozila. Generalno, menjanje ulja a da se ne promeni filter ulja NE POSTOJI ni u jednoj ozbiljnoj radionici. Filteri goriva imaju neke "preporuke" kod dizela radi uštede novca, ali ni to nije više praksa.

Postoji i velika razlika u kvalitetu samih filtera, kvalitet ispune i mikrogranulacija koju filter zadržava. Zato sam i napisao, šta je kvalitetan filter je poprilično diskutabilno. Kod nas je u poslednjih par godina Hiflo popularan... I ja sam ga koristio, nisam imao problema. Hengst, Knecht, Mahle... To ću uvek uzeti rađe.

Zato što znam da su bolji? Ne, ja nemam način da to utvrdim, ali takva im je reputacija. 

 

PS. Original filteri nekog proizvođača ne postoje (tipa original Honda, original Yamaha...) Na to nemoj bacati pare, kupi bolje poznat brend filtera nego OEM. Zašto?! Zato što je to doslovno porez na budale. ;)

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1470 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Hej, ja ni na trenutak nisam pomislio ništa od ovoga što si u prvoj rečenici naveo. A sa drugom rečenicom se 100% slažem.
Često naglasim da nisam iz te branše (mehanika), ali mi je zanimljva - zato i volim da pišem i pitam, podelim po nešto i po nešto naučim.
To što sam napisao sam jednostavno preneo nešto što sam nekad negde video ili pročitao, i učinilo mi se logično. A ako se ispostavi da nije tačno - makar sam nešto naučio.
Pozdrav i svako dobro!
 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2848 postova

neznam što se dvoumite oko hi-flo.Ima nemački tuv i na sebi imaju oem oznake od gomile motora što znači da su iz prve ugradnje.Ja neznam da li ima bolje ali meni je oem deo sasvim uredu.Pokušavao sam da vidim na slikama da li ovi nemački to imaju i nisam video.Takođe znam da iz nekog razloga 1 mann filer menja po 2-3 razna hi-flo što znači da štede a da hi-flo radi detaljnije i posvećenije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1600 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Auh ljudi moji čime se vi opterećujete. Kakav crni rad na suvo minut-dva, jel znate vi kako zvekeće agregat koji radi minut-dva bez ulja. 

 

Smatra se da ne treba menjati filter pri svakoj zameni ulja, jer nema potrebe, mala je verovatnoća da će se zaprljati. Mann-ov filter ulja za moj motor je 900 din.

 

Ja menjam uvek kada menjam i ulje, jer smatram da u samom filteru ostane neka količina starog ulja koje brže zaprlja i razredi novo.

 

Nikada ne nalivam nov filter, jer smatram da nema potrebe, ne škodi sigurno, ali mi je filter položen i više bih isprosipao po agregatu, nego što bi ostalo u istom. Nauljim oring, zavijem rukom i kraj. Motor je prošao Boga oca kilometara (kod mene konkretno preko 40 000km), niti čujem da mu nešto fali na prvo paljenje posle zamene, niti verujem da je konstruisan tako da bi moglo nešto da mu fali. Za nove motore ne znam, takav nemam niti održavam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4424 postova
6 hours ago, sasa ns 1 said:

neznam što se dvoumite oko hi-flo.Ima nemački tuv i na sebi imaju oem oznake od gomile motora što znači da su iz prve ugradnje.Ja neznam da li ima bolje ali meni je oem deo sasvim uredu.Pokušavao sam da vidim na slikama da li ovi nemački to imaju i nisam video.Takođe znam da iz nekog razloga 1 mann filer menja po 2-3 razna hi-flo što znači da štede a da hi-flo radi detaljnije i posvećenije.

Hiflo samo i stavljam ceo zivot.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1098 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Uly

Nmg da verujem da ova tema postoji... ali ako, zima je. A nmg da verujem ni da neki filter ulja za motocikl košta 18.000,- rsd  :confused0068:

 

Ako neko sumnja u bilo šta oko zamene ulja i filtera, neka koristi usluge majstora i rešena stvar. Ili bar ja tako mislim...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1600 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050
11 hours ago, sasa ns 1 said:

ime negde u drugim ttemama  o tome i neki koji se stvarno razumeju su pisali da je to potpuno ista situacija kao kod bilo  kog prvog paljenja motora.To minut 2 je apsolutno nemoguće.

Kawa kaže da se menja filter na svakoj zameni ulja .Suzuki na svaku treću.

Za suzukijevo mišljenje me boli uvo sve da su i u pravu, i onako su mi svi bezveze i ne bi nijedan vozio.

Ko vozi suzukija nek poštuje njihovo uputsvo

Realno, Suzuki je govno:-)

  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8454 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Nisam procitao vecinu iznad ali napisacu kako ja radim...

 

Kada promenim motor i zamena ulja bude ucestalija (ispiranja radi) menjam i filter. Kasnije svake druge zamene (na 5000km max menjam ulje).

 

Svako ima neko svoje razmisljanje i ja to postujem, filter ulja uvek pre zavijanja napunim novim uljem (dva puta), nikada se ni kap pri zavijanju prosula nije.

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1470 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Ok, što se mene tiče - @MaliCaca mi je jednom reakcijom na moj prvi post u ovoj temi rešio sve nedoumice :) , i hvala mu za to!
Dakle to što sam tamo napisao nema nikakvog smisla.

Ali kao što sam i rekao - to je i poenta mog prisustva ovde na forumu - da razrešim neke nedoumice i naučim nešto novo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2361 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500
pre 49 minuta, PremieRacing je napisao:

Nmg da verujem da ova tema postoji... ali ako, zima je. A nmg da verujem ni da neki filter ulja za motocikl košta 18.000,- rsd  :confused0068:

 

Ako neko sumnja u bilo šta oko zamene ulja i filtera, neka koristi usluge majstora i rešena stvar. Ili bar ja tako mislim...

Mislim da su u pitanju kilometri, a ne dinara... 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1909 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Meni se desilo (pisao sam) da na prošloj zameni ulja filter procureo... Hiflo marka, nema veze gde sam kupio, nisam hteo da reklamiram, jeb* 500 dinara...ali sam popizdeo ! Prvo paljenje posle zamene, radio par minuta, ugasim, proverim nivo, sve o.k. aj na kafu... Vratim se u garažu, fleka ! Prskaj kliner, pali, gledaj, ne vidi se gde kaplje. Gasi, skidaj filter, gumica dobra, venac, navoj, sve super. Vratim ga, stegnem, pali, radi, gasi, par minuta kasnije kap, kap, kap... Fabrički nije lepo zapertlovan. Nemam drugi, nedelja popodne, vraćaj stari...jbga.

Inače, uvek na svim vozilima i motoru, kad menjam ulje, obavezno i filter.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4602 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Hiflo je imao jednu seriju filtera za ulje sa greškom. Na par njih se odvrnuo filter.

 

Što se zamen filtera tiče, postoji fora da se skinu kablovi sa svećica i da se par puta agregat zavergla da nagura pritisak. Inače, teško da će agregat ostati suv i bez ulja jer se priličan količina ulja uvek zadrži u agregatu. Ako ne verujete, pročitatje servisno uputstvo i pronađite razliku između zapremine ulja kada se agregat generališe i kada ide zamena ulja.

 

Između ostalog, u filter se uvek sipa nešto ulja, to jest koliko je god moguće da ulje ne iscuri iz fltera prilikom montaže. A drugo, da nema dovoljno ulja ili pritiska ulja prilikom paljenja motora, ne bi se gasila lampica za ulje. Ona se obično brzo isljuči. Još jedna stvar, niko normalan ne zavrne gas čim upali prvi put motor čim zameni ulje i filter, a u samom sistemu ima dovoljno ulja da podmazuje na leru čak iako ne stigne odmah sveže ulje.

 

Tako da te sve teorije da motor radi na suvo padaju u vodu. Inače bi se i u servisnom uputstvu navodila drugačija procedura zamene ulja. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1229 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki GTR 1400 , 2017 god

Koja je prica oko servismih manuela koji za gomilu motora kazu filter na svaku drugu zamenu ulja ( naravno ako se ne menja proizvodjac ulja ili gradacija ) , iz kojih je to razloga ?

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4424 postova
8 minutes ago, Darko Mihajlovic said:

Koja je prica oko servismih manuela koji za gomilu motora kazu filter na svaku drugu zamenu ulja ( naravno ako se ne menja proizvodjac ulja ili gradacija ) , iz kojih je to razloga ?

Ma nemaju oni pojma, Srbo zna najbolje xD.

 

Cak ni gradacija ne igra ulogu a ni proizvodjac.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1600 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050
21 minutes ago, Darko Mihajlovic said:

Koja je prica oko servismih manuela koji za gomilu motora kazu filter na svaku drugu zamenu ulja ( naravno ako se ne menja proizvodjac ulja ili gradacija ) , iz kojih je to razloga ?

Bespotrebno trošenje para i vremena...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 253 postova
  • Lokacija: 50,000 miles beneath my brain
  • Motocikl: Yamaha xv950r

Osobno mijenjam ulje i filter zajedno uvijek., ali ako je motor nov i pod garancijom, ja bi pratio preporuke proizvođača, a kad istekne garancije radi po svom. 

Hipotetsko pitanje : Motor pod garancijom, na 10,000km promijenite i filter usprkos preporuci proizvođača, desi se sranje tipa neispravan filter zariba mašina ili neka druga šteta povezana baš sa filterom ulja... Vrijedi li garancija?

 

Promenio član overtone

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1470 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Menjao sam skoro ulje i filter, pa se setih ove teme. Rekoh da proverim par stvari odavde.

 

On 1/31/2022 at 8:53 PM, ivica744 said:

Jel vam se desilo nekad da sipate ulje dok je filter skinut?E meni jeste.I naravno da ulje curi napolje vec sa prvih pola litra ulja usutih.

On 1/31/2022 at 9:01 PM, antir3ality said:

@ivica744 Mislim da ovo što si napisao zavisi i od tipa motora, tj verovatno ne važi za dry sump motore (suvi karter). Zapravo gotovo sam siguran da za moj motor ne važi.

Kao što sam i mislio. Skinuo sam filter i poklopac i po manualu sipao 1.7 litara ulja. Ni jedna kap nije došla do kućišta filtera. Ostalo je suvo.
 

Druga stvar - koliko treba ulju da procirkuliše ? Tu sam se već vrlo iznenadio. Kao što sam pisao moj motor ima na poklopcu filtera ulja šraf  (bleed bolt) koji služi za proveru pritiska ulja, tj. da li ulje lepo cirkuliše (posle zamene i intervencija)

Shodno onome što sam pisao - očekivao sam da će vreme koje protekne dok se ulje pojavi na tom odušku biti dosta manje sa starim filterom nego sa novim, nenatopljenim. Tu sam pogrešio. Bilo je upravo suprotno.
Sa starim filterom bilo je potrebno 24 sekunde da se po startovanju da se ulje pojavi na tom odušku - a sa novim suvim filterom samo 14 sekundi.

To je činjenica, a mogu da se izvuku različiti zaključci. Ja sam pozvao drugara mehaničara da čujem njegovo mišljenje. On smatra da je ovo sasvim normalno i da se zapravo događa svaki put kad palim motor posle iole dužeg stajanja. U prilog tome ide i podatak iz servisne knjige da se čeka 60 sekundi da se na odušku pojavi ulje. Tek tada se gasi motor i traži uzrok problema. Takođe mi je objasnio da je motor konstruisan tako da i tokom tog perioda ima podmazivanje.

Razlog zašto je vreme kraće sa novim suvim filterom je po njegovom mišljenju to što vazduh lako prolazi kroz takav filter i ne stvara se vazdušni čep koji malo usporava cirkulaciju u početku. Takođe mi je rekao da nikad unapred ne natopljuje filtere uljem jer nema potrebe. Meni to sada ima smisla.

Zaključak:
Ono što sam napisao u prvom postu u ovoj temi nije tačno.
Ja ću nastaviti da menjam filter pri svakoj zameni ulja. Ali neću ga više unapred natapati uljem jer nema potrebe za tim.
 

 

Promenio član antir3ality
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja