Jump to content

Moto Zajednica

Tehnicki pregled iskustva

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 488 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Fazer 600

Prva pomoc je obavezna na tehnickom....pojedini TP imaju svoju ,pa ako ti nemas svoju ,oni iskoriste za slikanje tu svoju.Mislim da moze da se koristi i tip B ali to ce bolje @bdadada kaze(po meni nema logike da ne moze).Meni na jednom TP rekli mora tip A a na drugom nisu pravili problem -kaze moze bilo koja.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4862 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

^^ Moze naravno, tip A je duplo manji od tip B zbog mesta za odlaganje L kategorije vozila.

 

 

^ pravilnik kaze sledece

 

IMG_20220610_083412.jpg.6de616e9604e071808538c0772beed8d.jpg

 

Sto ce reci AKO ga imate mora zadovoljavati standard, ne spominje se da je obavezan niti u kojoj kategoriji.

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 761 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100
pre 14 minuta, nspei je napisao:

meni su trazili i fluorescentni prsluk, pazite na to

Po zakonu nije obavezan za motore.

Zobs čl. 30 stav 2

Kada vozilo učestvuje u saobraćaju na putu, u putničkom, teretnom vozilu i autobusu se mora nalaziti odgovarajući svetloodbojni prsluk.

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1152 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07
Pre 1 sat, Mr_Wolf je napisao:

Po zakonu nije obavezan za motore.

Zobs čl. 30 stav 2

Kada vozilo učestvuje u saobraćaju na putu, u putničkom, teretnom vozilu i autobusu se mora nalaziti odgovarajući svetloodbojni prsluk.

 

 

I meni su jednom prilikom rutinske kontrole tražili prsluk, kad sam rekla da nemam gde da ga smestim, odgovor je bio - u ranac pa na leđa... :neznam:

Kupila sam juče, pa ću nekako da probam da ga uglavim uz prvu pomoć ispod sedišta...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 761 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100

Poenta toga što stalno kačim zakone nije da propargiram anarhiju, naprotiv, već samo da pomognem ljudima da shvate da pandur može da vas pita i da li ste jeli burek za doručak, a onda da vam kaže - sledeći put da jedete. I da bude sa mesom!

To i dalje neće značiti da ste po zakonu dužni da jedete burek.

 

Način razgovora sa policijom je lična stvar, a ja savetujem uvek da pričate kulturno, ali isto tako svima savetujem da budu svesni svojih prava i obaveza kako vas niko ne bi pravio budalama.

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1740 postova
  • Motocikl: /

-Nemas prsluk...

(Znas da nemas obavezu), ok pisi prijavu, u napomeni napisi da odbijam da potpisem zapisnik jer nisam u obavezi da imam isti na motoru.

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 233 postova
  • Lokacija: Downtown LA
  • Motocikl: Tomos APN6 Grasshopper Benelli BN 125 ex-Red Baroness Honda VFR 800 VTEC Maleficent Ducati Multistrada 1200s
Pre 17 sati, ekozelj je napisao:

Pod sijalicom u faru pretpostavljm da misliš na LED sijalicu ali što se prve pomoći tiče zašto je neko papak ako te vrati jer ne poseduješ istu?

Najveci papak je drzava, ali to je vec druga i duga prica. Da li sam obavezan da nosim ranac, po bilo kom zakonu? Nisam. Gde onda da neko da stavi prvu pomoc, ukoliko nema mesta ispod sedista?! Sto se prve pomoci tice, krvarenje mozes da zaustavis i majicom, kaisem.... ( ne dao Bog da bilo ko dodje u tu situaciju), a u medicinskoj skoli su nam naglasavali ( nisam bio opsti smer) da ako naidjemo na nesrecu, nikako ne pomeramo povredjene vec da cekamo hitnu. Da uradimo sve, da obezbedimo mesto, da zaustavimo krvarenje ako ima, ali da se nikako ne pomeraju. Nisam siguran da li se zakon menjao, ali bilo je da si ti odgovoran ako se nekom pogorsalo stanje dok si mu pomagao ( kicma, vrat...bla bla...). Tehnicka ispravnost vozila je jedna stvar, i sa tim sam u potpunosti saglasan, samo sto gospoda jos nisu ustanovili sta znaci tehnicki ispravno vozilo, jer im google translate slabo radi. Meni nisu trazili ni prvu pomoc ni prsluk na tehnickom.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer
3 minutes ago, bdada said:

Ne sluzi prva pomoc samo za saniranje otvorenih preloma.

Ma džabe objašnjavati. Pun forum indijanaca i "bajkera" zbog kojih me je ponekad sramota da kažem da vozim motor.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 330 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trio Mustang 125cc

Oko cega ide rasprava....

Ako ti stane auto / motor pored puta i ti se vrzmas oko njega nocu, zdrav razum kaze da imas prsluk na sebi. A ne da te otrese kamiondzija jer te nije video. Ovo je u rangu rasprave biciklista, sto ih kaznjavaju za svetla na bajsu kad je grad osvetljen...

 

Daleko je nama svest ocigledno. Pp ti treba da bi spasao kolegu kad odrlja asfalt. Kad naidjes na  nekoga na putu. Kad se u sumi dok kampujes iscepas sekircetom. 

 

Menjas pp da bi potrosni materijal ostao sterilan, da ne bi inficirao ranu kada je previjes u istoj toj sumi pa navukao vece probleme. A Pp kosta oko 1000din i ne menja se svake godine. 

 

Kamo srece da ljudi imaju razvijenu svest i znanje, pa da ne komentarisu ovakve stvari. Koliko vas zna da pruzi pravilan kpr nekome, da zaustavi krvarenje. Pogotovo  sto je u svetu motora to potrebno znati.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 761 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100
pre 6 minuta, Tarmi636 je napisao:

Oko cega ide rasprava....

Ako ti stane auto / motor pored puta i ti se vrzmas oko njega nocu, zdrav razum kaze da imas prsluk na sebi. A ne da te otrese kamiondzija jer te nije video. Ovo je u rangu rasprave biciklista, sto ih kaznjavaju za svetla na bajsu kad je grad osvetljen...

 

 

Apsolutno ne ide rasprava oko toga. Ja držim prsluk u motoru, što meni nije problem pošto imam mesta koliko hoću, zato što zdrav razum zaista kaže da je bolje biti viđen nego pregažen na putu.

 

Sa druge strane zakon to ne kaže, što znači da vozač motora, ukoliko mu zdrav razum drugačije govori od našeg, apsolutno ima pravo da ga ne nosi i ne pokazuje ni saobraćajcu ni na tehničkom pregledu.

 

Bar sam ja o tome pričao.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5540 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere
8 minutes ago, Tarmi636 said:

Menjas pp da bi potrosni materijal ostao sterilan, da ne bi inficirao ranu kada je previjes u istoj toj sumi pa navukao vece probleme.

Očito da je zamena PP samo u Srbiji opravdana, jer se u drugim zemljama ne menja. 

A i kod nas smo čitav vek "rizikovali" sa prvom pomoći, dok se neko nije dosetio zamene.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 330 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trio Mustang 125cc

@doktor To ne bih znao zaista. Nisam se bavio tom materijom za zemlje preko. Moje razmisljanje je da je kod ljudi preko i svest drugacija. U Danskoj recimo sam video gomilu ljudi da nosi kacigu i rukavice na bajsu, kod nas svakog 10-15 coveka. 

 

Kod nas nisam video da postoje kursevi vezano za motore i voznju, kolege su pisale da preko postoje.

 

Tako da zakljucujem da preko ljudi sami zamene potrosni materijal kad mu istekne rok sterilnosti, sami dodaju sta potrose itd. Inace verujem i da bi tamo imali zakon za to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4979 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Triumph Daytona 1000

Treba napomenuti da se prva pomoć tip A ne može zameniti, kao što je slučaj sa tipom B. Posle isteka roka mora se kupiti novi komplet. 

  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1156 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Uly

Mala digresija, treba mi info a @bdada mi je najsigurniji... Naravno, molim i ostale koji znaju tačan i proveren odgovor.

 

Da li je za redovno registrovane motore nešto promenjen/produžen rok nakon isteka registracije? Imamo li za produženje registracije bez zamene tablica i saobraćajne i dalje 2 meseca kao automobili ili 12 meseci kao periodično registrovani motori? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 761 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100
pre 24 minuta, Tarmi636 je napisao:

@doktor To ne bih znao zaista. Nisam se bavio tom materijom za zemlje preko. Moje razmisljanje je da je kod ljudi preko i svest drugacija. U Danskoj recimo sam video gomilu ljudi da nosi kacigu i rukavice na bajsu, kod nas svakog 10-15 coveka. 

 

Kod nas nisam video da postoje kursevi vezano za motore i voznju, kolege su pisale da preko postoje.

 

Tako da zakljucujem da preko ljudi sami zamene potrosni materijal kad mu istekne rok sterilnosti, sami dodaju sta potrose itd. Inace verujem i da bi tamo imali zakon za to.

Evo, malo sam proverio i situaciju oko prve pomoći. To sa istekom važnosti komponenti je izgleda zaista naš specijalitet. Šta više, u dobrom delu država Evrope nije ni obavezno imati je u kolima:

image.thumb.png.074b86831cfd6db8a0aab314f8ed7061.png

 

A usput sam proverio i sa kolegom iz Nemačke:

[13:17] Vuk ( SRB)

'dan

Može jedno vrhunski glupo pitanje?

 

[13:19] Aden ( D)

dan

moze

 

[13:19]  Vuk (SRB)

Kakva su pravila u Nemačkoj za prvu pomoć u kolima?

Jel obavezna? Jel ima rok važenja kao kod nas? Cela ili samo komponente?

 

[13:19]  Aden (D)

obavezna jeste

nema rok vazenja

 

[13:20] Aden ( D)

ja imam u kolima samo malu torbicu

 

 

[13:20] Vuk (SRB)

Zanimljivo, a u Bosni?

Mislim u Bosni znam da je obavezna, nego jel ima rok važenja?

 

[13:20] Aden ( D)

nema ni u Bosni rok vazenja

 

[13:21] Vuk (SRB)

To je izgleda naš specijalitet onda

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1740 postova
  • Motocikl: /
Pre sat vremena, Tarmi636 je napisao:

Ako ti stane auto / motor pored puta i ti se vrzmas oko njega nocu, zdrav razum kaze da imas prsluk na sebi

Onda i trougao na 10m (ili 50 ako si negde van naselja)

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Nikada mi na motoru nisu tražili prsluk niti prvu pomoć. Ni policija ni tehnički. Opet ste zagazili u besmislenost foruma...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4862 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

@PremieRacing zaista nemam pojma, morao bih proveriti u SUP-u na reg. vozila, posto smo seoce tek od pon. mogu proveriti. :neznam:

 

Sto se tice roka vazenja prve pomoci, pravilnik o podeli vozila (sveto pismo na teh.) taj info ne poznaje.

 

IMG_20220610_164427.thumb.jpg.c9a59cd158d6bde9cc4177109d888f90.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1740 postova
  • Motocikl: /
Pre 3 sati, Mr_Wolf je napisao:

To sa istekom važnosti komponenti je izgleda zaista naš specijalitet

Pa kako mislis da Cane prezivi ako kupis samo jednom prvu pomoc?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 569 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: MS 1000DS, Apeninac
23 hours ago, Eol said:

Prva pomoc je obavezna na tehnickom....pojedini TP imaju svoju ,pa ako ti nemas svoju ,oni iskoriste za slikanje tu svoju.Mislim da moze da se koristi i tip B ali to ce bolje @bdadada kaze(po meni nema logike da ne moze).Meni na jednom TP rekli mora tip A a na drugom nisu pravili problem -kaze moze bilo koja.

 

NIsu slikali ni svoj tj nisu uopste slikali motor a i zasto bi kad moraju da snimaju pregled...

Motor mi nije bio ni 5 minuta na tehnickom, valjci i pregledali signalizaciju!

Nista vise.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja