Jump to content

Moto Zajednica

Kocenje u kriznim situacijama

Recommended Posts

  • Drug član, 927 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM

Moje skromno iskustvo do sad po pitanju kocenja u kriznim situacijama me je dovelo do zakljucka da u kriznim situacijama NE KOCITI.

Takodje se moram sloziti sa konstatacijom da je svaka situacija primer za sebe i uvek drugo iskustvo.

Ova moja skromna koja sam imao do sad,dal na 2 ili 4 tocka su me naucila da je nekad bolje pustiti kocnicu i probati napraviti manevar. Pogotovo mi koji nemamo ABS.

 

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zlaja, 286 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: yamaha xj6

Moje skromno iskustvo do sad po pitanju kocenja u kriznim situacijama me je dovelo do zakljucka da u kriznim situacijama NE KOCITI.

Takodje se moram sloziti sa konstatacijom da je svaka situacija primer za sebe i uvek drugo iskustvo.

Ova moja skromna koja sam imao do sad,dal na 2 ili 4 tocka su me naucila da je nekad bolje pustiti kocnicu i probati napraviti manevar. Pogotovo mi koji nemamo ABS.

 

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока

Moze ako vozis samo po livadama,gde po gradu da ne kocis vec samo izbegavas levo desno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1091 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: Suzuki Gsxs 1000

Svaka situacija je za sebe,ali sigurno ne treba naglo da kocis da se vuce tocak pa da ne mozes da skrenes i izbegnes prepreku.

Nije lose vezbati sa biciklom po klizavoj podlozi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 258 postova
  • Lokacija: subotica
  • Motocikl: Kawasaki zx6r 2007

 

Moje skromno iskustvo do sad po pitanju kocenja u kriznim situacijama me je dovelo do zakljucka da u kriznim situacijama NE KOCITI.

Takodje se moram sloziti sa konstatacijom da je svaka situacija primer za sebe i uvek drugo iskustvo.

Ova moja skromna koja sam imao do sad,dal na 2 ili 4 tocka su me naucila da je nekad bolje pustiti kocnicu i probati napraviti manevar. Pogotovo mi koji nemamo ABS.

 

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока

Moze ako vozis samo po livadama,gde po gradu da ne kocis vec samo izbegavas levo desno.

 

Zlatkojov je donekle u pravu, treba odreagovati na pravi nacin a to sve zavisi od situacije u kojoj se nadjes. Samo vezba i obuke mogu pomoci u tome. Glavni problem je takozvani "instinkt prezivljavanja" koji te tera na to da zabodes kocnicu, stegnes volan i fokusiras se u to sto ti se naslo na putu a sve je to uglavnom totalno suprotno od onog sto bi trebalo uraditi. Vezba i vezba i jos jednom vezba je jedina sto ce te instinkte dovesti na minimalan nivo. Dakle u XY situacija kocenje treba izbegavati al opet i to nemora biti svaki put.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Najblizi Laktasi
  • Motocikl: Kawasaki GPZ 500s

Samo vijezba i kilometri i sve ce doci na svoje. Najbrze rijesenje je ako imas pare kupis motor sa ABS-om i ne razmisljas da li je mokro,klizavo,ima li bijele linije...

ne bi se slozio da je to rjesenje, radije obrnuto, nauci se bez pomagala pa je lako preci na abs, sta kad se nauci na abs i ostale trt mrt i onda nekom prilikom mora sjesti na motor koji to nema i opali kocnicu misleci da ce elektronika uraditi sve kao i obicno? Donji je onda. Vjezba, teorija i definitivno ako si u mogucnosti skola sigurne voznje, to je na poligonu, skoro kontrolisani uslovi, mnostvo situacija.... niko se nije naucen rodio, ti ces sebi svojim stilom naci najbolja rjesenja za svaku situaciju i kociti onako kako se ti budes osjecao siguran. Ovo je dobra situacija da te malo prepalo, sad ces biti oprezniji i vise paziti na ponasanje motora i na vrste podloge. (znam po sebi :D)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2583 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

 

 

Takodje moras sem u prepreku gledati i podlogu tj. put! Nema naglog kocenja na pesackom ili liniji...Vazi isto i za pesak, sljunak po putu...Padas!

 

 

 

Gledanje u prepreku dovodi do udara u istu. Pogled ide ka sigurnoj zoni to jest pravcu koji te vadi iz situacije. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Potpuno si u pravu, nisam ni mislio da fiksira prepreku, hteo sam reci da je i prepreka tu negde u kraicku oka ali da mora gledati i na ostale stvari... Posebno ako zaobilazi auto koji je naglo zakocio, mora da obrati paznju dali ide nesto ide u suprotnom pravcu... A mozda i taj auto sto je zakocio krene tako da odlozis naglo kocenje ili zaobilazenje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12363 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

- Ako naglo kočiš kad si u nagibu i još ti blokira prednji - pao si

Rešenje:

Naglo odlučnim kaunter stiringom ispravi motor, snažno zakoči, opet kaunter, nagib i prolaziš...

 

- Ako fiksiraš prepreku - udaraš u nju!

Rešenje:

Gledaj u ono mesto gde možeš da se provučeš... i proći ćeš

 

- Ako naglo kočiš zadnjom kočnicom u 99% slučajeva blokira zadnji, motor se zanosi, puštaš zadnju i istog trenutka letiš i padaš

Rešenje:

Nauči se da UVEK kočiš sa obe kočnice i da zadnjom odlučno kočiš ali do blokade! Ili ako osetš da je blokirao, popusti pritisak pa opet nagazi skoro do blokade...i tako više puta (tzv "nožni ABS)

 

- Ako naglo i celom šakom kočiš prednjom  rizikuješ blokadu točka, zanošenje i pad.

Rešenje:

Svako kočenje mora biti sa osećajem! Čim osetiš da hoće da blokira, odmah popusti pa ponovo pritisni prednju ali sa DVA PRSTA! 

 

Još jedna veoma bitna stvar:

- Čim snažno apliciraš kočnice (i prednju i zadnju) telo se kreće prema napred, ruke snažno pritiskaju guvernal, dodatno sabijaju prednje amortizere, dodatno se sabija prednja guma i odatle do pada je vrlo kratko...

Rešenje:  

Iste sekunde kada pritisneš kočnicu STISNI KOLENA uz rezervoar! Time rasterećuješ ruke i više "ne padaš" na guvernal. Majstorski potez je snažno kočiti i pomerati laktove (bird wings)

 

Vožnja motora ipak nije za svakoga. Potrebno je imati dobar vid, reflekse i koordinaciju pokreta. Motor uvek gledaj sa poštovanjem, nikako sa strahom, budi svestan svojih mogućnosti i prilagodi način vožnje uslovima saubraćaja.

 

I uči, vežbaj, radi na sebi, razmišljaj i budi koncentrisan :) i uživaćeš u vožnji motora!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250

 

Samo vijezba i kilometri i sve ce doci na svoje. Najbrze rijesenje je ako imas pare kupis motor sa ABS-om i ne razmisljas da li je mokro,klizavo,ima li bijele linije...

ne bi se slozio da je to rjesenje, radije obrnuto, nauci se bez pomagala pa je lako preci na abs, sta kad se nauci na abs i ostale trt mrt i onda nekom prilikom mora sjesti na motor koji to nema i opali kocnicu misleci da ce elektronika uraditi sve kao i obicno? Donji je onda. Vjezba, teorija i definitivno ako si u mogucnosti skola sigurne voznje, to je na poligonu, skoro kontrolisani uslovi, mnostvo situacija.... niko se nije naucen rodio, ti ces sebi svojim stilom naci najbolja rjesenja za svaku situaciju i kociti onako kako se ti budes osjecao siguran. Ovo je dobra situacija da te malo prepalo, sad ces biti oprezniji i vise paziti na ponasanje motora i na vrste podloge. (znam po sebi :D)

 

 Samo treba pazljivo procitati ono sta je napisano. Prvo sam napisao da treba vjezbati i sto vise voziti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Još jedna veoma bitna stvar:

- Čim snažno apliciraš kočnice (i prednju i zadnju) telo se kreće prema napred, ruke snažno pritiskaju guvernal, dodatno sabijaju prednje amortizere, dodatno se sabija prednja guma i odatle do pada je vrlo kratko...

Rešenje:  

Iste sekunde kada pritisneš kočnicu STISNI KOLENA uz rezervoar! Time rasterećuješ ruke i više "ne padaš" na guvernal. Majstorski potez je snažno kočiti i pomerati laktove (bird wings)

 

Eto a ovi sa linka okacenog malo iznad, ona auto skola savetuje drugacije.... na 1:30

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Very Funny Rider, 1124 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: ホンダ Tamić Varadero XL Litra '07

Vozis se iza automobila. Taman se spremas da preteknes kad auto gazi na kocnicu. 

 

Situacija: Naglo kocenje sa izbegavanjem prepreke.

 

primer.jpg

 

Izbegni situaciju putem Counter Steering-a sa svom tezinom na rukama. Nemoguce! Udaras u auto. 

 

Zvog takvih auto skola koje lose primere daju pocetnicima i postoji BJB Kamp voznje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 969 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Šta znači "zadnjom kočnicom umiriti motor?" Broj obrtaja mu se ne može značajno smanjiti jer je vezan za okretanje točka, a iz stanja povlačenja, preći će u stanje motornog kočenja već oduzimanjem gasa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Šta znači "zadnjom kočnicom umiriti motor?" Broj obrtaja mu se ne može značajno smanjiti jer je vezan za okretanje točka, a iz stanja povlačenja, preći će u stanje motornog kočenja već oduzimanjem gasa.

Ovde je reč, koliko sam razumeo, o naglom kočenju. Kakvo crno motorno kočenje, za to nemaš vremena! Ovde se vraćamo na temu da li kočiti zadnjom, prednjom ili sa obe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova

Najbolje je preduprijediti takvu situaciju..ja to radim tako sto vozim skroz lijevo u ravni njegovog lijevog stop svijetla..tako da ako on ukoci naglo, lagano mu mogu proci sa lijeve strane..uglavnom ostane prostora izmedju i u soucaju ako auto ide iz suprotnog smjera..u sustini sa kocenjem i izbjegavanjem mnogo je lakse ne slupati se...

 

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1091 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: Suzuki Gsxs 1000

Jeste,sta ako koci i skrece levo sto je cesto slucaj, onda si u losijoj poziciji za prolazak sa desne strane.Mislim da je najbolje je u sredini svoje trake.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1079 postova
  • Lokacija: Jagodina,Serbia

Najbolje je preduprijediti takvu situaciju..ja to radim tako sto vozim skroz lijevo u ravni njegovog lijevog stop svijetla..tako da ako on ukoci naglo, lagano mu mogu proci sa lijeve strane..uglavnom ostane prostora izmedju i u soucaju ako auto ide iz suprotnog smjera..u sustini sa kocenjem i izbjegavanjem mnogo je lakse ne slupati se...

 

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

 

Da, ali je onda problem ovo što je Toreador rekao ili može da bude da je leva zauzeta vozilom iz suprotnog pravca ili može da se desi da te neko već pretiče pa bi njega isekao ti obilaženjem ovog ispred. 

Predupredjivanje je prvo držanje odstojanja. A opet, to je sa druge strane prosto poziv za manijake da te preteknu i ubace se ispred tebe u mesto koje si ostavio kao medjuodstojanje. Ludilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova

U sustini sam mislio kod naglog kocenja, dosta rijetke situacije barem za mene..jer vazda gledam sta se desava i ispred auta (zato odmah preticem kamione/buseve)...a i moje obilazenje bi bilo sto blize autu kako bih izbjegao frontalni sudar sa vozilom koje/ako nailazi iz suprotnog smjera..mada tvrdim da voznja nije teorija, mi pricamo o sekundama pa se vise pita sami refleks nego mozak..

 

 

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 80 postova
  • Lokacija: Beograd - Borca
  • Motocikl: Regal Raptor 400ccm

U takvoj situaciji kada kasno kreces sa kocenjem i jedino sto mozes jeste il da zaobilazis prepreku ili da snazno kocis... Kada snazno kocis potrudi se da ti tocak bude uvek prav tj. u smeru kretanja u suprotnom skoro sigurno padas pri naglom kocenju...

 

Ako naglo kocis nema pocinjanja skretanja tj. zaobilazenja prepreke dok ne popustis kocnicu.

 

Znaci uvek pri naglom kocenju ispravi tocak! Ako si krenuo da zaobilazis prepreku il ne koci il dozirano.

 

Takodje moras sem u prepreku gledati i podlogu tj. put! Nema naglog kocenja na pesackom ili liniji...Vazi isto i za pesak, sljunak po putu...Padas!

 

Ako naglo kocis pred pesackim, koci kada stignes do belog popusti kocnicu i ponovo pocni...

 

Ovo vazi za snazna kocenja a i u velikoj meri i za svako ostalo kocenje...

 

Koristi i prednju i zadnju kocnicu...

 

Mozda ti sad ovo zvuci komplikovano i mislis odakle vreme da kocim ispravljam tocak gledam podlogu...veruj mi nije samo moras imati to u glavi!

Ja na to dodam i motorno kocenje, deluje bar kod mene, jedan stepen dole, pa jos jedan...naravno paralelno sa prednjom i zadnjom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6519 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

Šta znači "zadnjom kočnicom umiriti motor?" Broj obrtaja mu se ne može značajno smanjiti jer je vezan za okretanje točka, a iz stanja povlačenja, preći će u stanje motornog kočenja već oduzimanjem gasa.

Ovde je reč, koliko sam razumeo, o naglom kočenju. Kakvo crno motorno kočenje, za to nemaš vremena! Ovde se vraćamo na temu da li kočiti zadnjom, prednjom ili sa obe.

 

 

Tako je, panično kočenje i kočenje radi usporavanja su dva različita pojma ili situacije. Kod kočenja u kriznim situacijama, panično,  je stiskanje kvačila prioritetno da bi se zadnji točak oslobodio vuče ili guranja momentom agregata i tad  za delić sekunde se može javiti povišen broj obrtaja. Obično se nema vremena za prebacivanje u niži stepen ili to sledi nešto kasnije nakon što motor stabilno i sigurno maksimalno koči, i ima za cilj da obezbedi dalje kretanje, vuču, u takozvani "manevar izbegavanja prepreke" koji po pravilu sledi nakon paničnog kočenja. Uvek je dilema ili stvar procene, da li kočiti do kraja i tako ostati do tačke susreta ili udara, ili u nekom trenutku otpustiti kočnice i preći u manevar izbegavanja sa ili bez dodavanja gasa što je u praksi delotvorno, odnosno spasonosno.  Što se tiče blokiranja zadnjeg točka, ako je pravilno kočenje i motor tehnički ispravan i dobro podešen rebaund,  zadnji kraj leluja ko zastavica levo desno što nije ništa opasno, već ako teži da pretekne prednji kraj, jeste. Ako se pri velikom otklonu zadnjeg kraja otpusti kočnica da bi se blokirani točak otpustio, velike su šanse da sledi pad, bolje je zadržati ga blokiranim i pokušati da se zadnji kraj vrati u istu pravolinijsku osu sa prednjim i tad popustiti zadnju kočnicu i odblokirati točak i odmah ponovo je stisnuti nužno manjom silom. Ono što je Mikulanac izneo je možda od naj veće važnosti, tražiti izlaz iz kritične situacije, a ne fiksirati se u tačku potencijalne prepreke, pravilno naučen i istreniran ima neuporedivo veću mogućnost da se izvuče iz kritičnosti, još ako predupredi, predvidi, bezbednost je na vrlo visokom nivou i skoro uvek u svojim rukama. Za ovo je potrebna pokazna vežba i mnogo ličnog  i stalnog treninga, nije jednostavno rečima kazati i još teže usvojiti samo na osnovu priče, pogotovu kad se radi o preprekama u krivini i pod nagibom, ( tu spada i pogrešna procena krivine, prebrz ulazak).

 

Dobro je da se postavljaju pitanja bez ustručavanja, odlično je što su odgovori sve bolji i kompletniji od mnogih.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 969 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Kod kočenja u kriznim situacijama, panično, je stiskanje kvačila prioritetno da bi se zadnji točak oslobodio vuče ili guranja momentom agregata i tad za delić sekunde se može javiti povišen broj obrtaja.

Zašto kvačilo, a ne iskoristiti motorno kočenje?
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6519 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Jednostavno, kočenje kočnicom je daleko efikasnije, konstantno, i nada sve brzo što je u kritičnim momentima naj bitnije. Recimo, u VI si brzini, tad nema skoro nikakvog motornog kočenja, dok išaltaš u sledeću nižu protiče vreme i nakon prvog efekta kompresije on se polako gubi pa je potrebno opet prebaciti u niži stepen i tako do prve. Naravno, čak i pri izrazito oštrim kočenjima se šalta u niže prenose do potrebnog, recimo kad se prilazi krivini, al sve je to kontrolisana i predvidljiva situacija, dok iznenadna i opasna, izlazi neko iz bočne ulice, je ta kritična i tad je jedini cilj što brže i efikasnije zakočiti, usporiti, bilo da se obezbedi dovoljno smanjenje brzine za "manevar izbegavanja prepreke", naglo skretanje i izlazak u nekom smeru ili vraćanje na predhodni, ili da se smanji silina udara, nije isto ako je to sa 100kmh ili sa 50kmh. 

 

Agregat ima svoj momenat inercije zbog obrtnih masa i zbog samog rada čak i na leru, zadži gas i probaj da kočiš zadnjom, osetićeš da motor i dalje vuče, pad rotacije točka je mnogo brži kočnicom nego oduzimanjem gasa u ma kojoj brzini.

 

Vrlo je bitno ne mešati kočenje radi usporenja bez obzira koliko ono bilo snažno, kao na GP-ju, od takozvaničnog paničnog kočenja kad je glava dovedena u pitanje. Često se to brka i zato se i spominje motorno kočenje za koje se ni nema vremena nit se razmišlja o njemu već se refleksno poseže za komandama kočnica a tad je kvačilo nužno i delotvorno jer istog časa se odspoji agregat i time neutrališe pomenuta inercija vuče agregata, u kočenju je to guranje, koje praktično produžava zaustavni put i vreme koje ističe. Takođe, pri paničnom kočenju je veliki rizik nestabilnosti i vozč valja da bude skoncentrisan i miran pri upravljanju jer i mali suvišni pokreti mogu dodatno destabilisati motor i  odvesti u pad. Naravno, sa 200 na 0  protiče neko vreme i ako je motor stabilisan i iskontrolisan, ima se mogućnosti na šaltanje, al sa 50 na 0 gotovo da nema. Dalje, prisutna je zamka, ako je zadnja kočnica dozirana tik do sile proklizavanja, što se stiče vežbom ali je potrebno i prepoznavanje i podloge a to na ulici nije moguće, prebacivanjem u niži stepen i pogotovu sa trzajem, pojačava se sila kočenja koja je već na ivici blokiranja i dodatnom silom točak jednostavno prokliza i gubi se efikasnost jer je kotrljanje efikasnije od trenja, odnosno klizanja, na stranu rizik od pada usled toga.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 969 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Ne mislim na šaltanje jer nema vremena, ali neki redosled na koji sam mislio je puštanje gasa (motorno kočenje), prednja uz dodatak zadnje kočnice, a onda kvačilo. Na ovaj način se ipak iskoristi deo motornog kočenja. Motor bi nastavio da gura samo kad bi obrtaji pali ispod ler gasa. Sve preko toga je motorno kočenje i doprinosi zaustavljanju.

 

Inače, po teoriji, panično kočenje je nekontrolisana instinktivna reakcija i treba je vežbom menjati za kontrolisano svesno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5536 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Pre par vikenda smo bili na treningu bezbedne voznje i svi smo se uverili u ovo...prvo kvacilo, pa zadnja kocnica trenutak pre prednje. Ko nije verovao, mogao je da proba bilo koju tehniku i uporedi duzinu kocenja sa ovom tehnikom. Uz to je i sve vreme padala kisa. Naravno, samo za panicno kocenje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja