-
Broj tema i poruka
6933 -
Pridružio se
Tip Sadržaja
Profili
Forumi
Galerija slika
Kalendar
Articles
Sve što je postavio član: đunta
-
@Antek-kao gumarac bivši, prva klasa je išla za izvoz, SAD, Nemačka, Britanija...druga na domaće a mešana druga i treća za Liban, Gambiju i ko zna gde. Za velike kupce su se sinter kaučuci i punioci uzimali isključivo kod Bayera a za ostalo kod talijanskih firmi recimo. Sve to bude u okviru nekih kvalitativnih normativa i ispoštovanog DOT standarda al relno su postojale oscilacije u kvalitetu. Jeste to sa iste kamare, al ima skretnica.
-
Evo mojeg danasnjeg saznanja i razocarenja ; Conti Twist, presle oko 4000 i vozene godinu dana, odvojio se gornji od donjeg sloja jer kad pritisnem klobuk, gornji sloj se za tren zalepi za donji. Sutra zovem Motobox da vidim sta nam je ciniti jer mi je garancija za malo iscurila. I tako celim obimom... Au Šone, pa zar ovako da ispadne nakon muke da se nađe dimenzija za tvoj skuter.Ti nisi kilažan a ni ne arčiš motor. Kineske gume na mom bivšem skuteru nisu imali ni boricu posle 8 k a voženo bar pola u dvoje i to brzo za skuter. Tvoja guma nema oštro izlivene četvrtke pa je zato došlo do odvajanja gazećeg kaiša i pojave mehura u međuprostoru a ne boranje i pucanje u kanalima ko kod enduro gume.Definitivno po mom kriterijumu samo za karting bale ili za bokobrane za moj splav il Miljanov brod. KOME? Pa, @đunti NARAVNO! , kom bi drugom. Šala. U današnjem profitnom moralu mora se biti jako oprezan. Ljudi godinama studiraju i uče takozvani marketing, odnosno način kako da kupce ubede=zavedu da kupe njihov proizvod. Testove smatram čisto informativnim i ako imam neko svoje lično znanje, pokušavam da nađem nešto značajno al između redova. Saveti ala Đuntini su takođe isto tako sumnjivi, ko garantuje da nisam dobio 2 gume gratis da bi piskarao ovde. Ko kaže da nisu možda i na tom Advrider plaćeni neki Đuntovi da daju virtuelne komentare. Znači mora se sve uslovno uzimati kao tako i tražiti što više živih iskustava i verovati smo već osvedočenim i znanim osobama. Još jedanput da naglasim, moja analitika je samo logički neki moj način glasnog razmišljanja bez opipljivog i konkretnog iskustva, pa i da ga imam i tad bi bilo pod rezervom. Više nije rok 45 dana već "razuman", ma šta to značilo. Ni pre nije postoja rok od 45 dana. A sada se isto ne pominje krajnji rok. Postojao je rok u Zakonu o uslovima z obavljanje prometa robe..., koji je ukinut..i iznosio je 23 dana.. Novim zakonom o Zaštiti potrošača od januara 2011 godine se zaštita potrošača svela na sledeće: kupiš tv od npr. 1000 eu. Pokvari se u garantnom roku. Uredno reklamiraš. On ti u roku od 15 dana (pre je bio rok 8 dana) pismeno odgovore da ti odbijaju reklamaciju. Ti se žališ tržišnoj inspekciji. On izađu na teren i utvrde da su ti odgovorili u roku od 15 dana. Da si dobio uredan garantni list i uputstvo za korišćenje. I tu je kraj tržišnoj inspekciji. Tebi jedino ostaje da se privatno tužakaš na sudu sa npr. Metro-om. Ma katastrofa od zakona... @Miljan-ako se ne varam, Matijaku se sa Metzelera odvojilo nekoliko četvrtki po povratku iz Jordana a uzeo nove pred put. Čitao sam taj putopis.... To me je jako začudilo... Ne verujem da se radi o originalu... Metzeler nije trećerazredna firma... Ja najviše verujem Mišelinu i Metzeleru kad su enduro varijante u pitanju... Sad, možda grešim ali sledeće su, jako uskoro, Metzeler tourance exp. Stari zakon je samo u stvari davao rok za reagovanje na reklamaciju, a ne i rešavanje, od 45 dana, a danas je to neodređeno, tako da smo praktično i dalje verovatno ostali obespravljeni. Jedan moj poznanik voza isključivo Metzeler bar 30 godina. Jako se začudio Matijakovom dešavanju. Svo ovo što pričamo indikuje na originalnost proizvoda ili na namenski dat loš kvalitet za ovo tržište. Izradu kalupa za pneumatike je samo par firmi radilo u svetu i kod njih su uzimali skoro svi vodeći proizvođači. Danas verovatno se to može uraditi za sitne novce u Kini tako da plagijata može biti samo tako. Dalje, svetski problem je otpad guma i protektiranje je jedan od načina i kolko imam neka maglovita sećanja i moto gume su se mogle obnavljati što je danas vrlo realno moguće. Ova raslojavanja i boranja takođe su karkteristika protektiranih guma. Ja sam kupio auto sa novim nalivanim točkovima i ni po jednom detaljčiću nisam mogao da vidim da je to tako, samo boranje uz felnu i kad sam ih skinuo zbog lošeg držanja, unutrašnjost je bila posna, ulaštena i skrućena tako sam zaključio o čemu se radi, mada da nije bila "no name" oznaka na gumi primio bi se i ja.Ovo me sad podseti, sura ću da radim "ekspertizu" svojih još nemontiranih Mišelina.
-
@Žile-dovoljno si iskusan da bi te iko pritiskao. Činjenica je da sa ovom gumom ima istovetnih problema što ne znači da se radi o pojedinačnom slučaju. Takođe već ima ranije iznetih iskustava koje im ne idu takođe u prilog. Ovo što je na slikama nije uobičajena posledica esploatacije već jednostavno defekt. Razumem tvoj avanturistički duh al jedno je rizik sa nečim proverenim pa čak i ne proverenim a drugo sa neispravnim artiklom. To što si ti nagazio na kratkoj relaciji ne znači da neće pod teretom i dužim voženjem doći do totalnog raslojavanja. Vozao sam ja i točak na platnu i sa ispalim žičanim kordovima al kad nisam imao kud, no da krećem takav nikako ma kako bio sklon riskantnom. Što se tiče renomea određenih preduzeća na tržištu, postoji sračunati rizik plasmana nečeg i na neko tržište. Ovo naše parče zemlje je isuviše malo, zakonski preslabo i svi ovakvi slučajevi kod nas su ko kap u moru, bez ikakvog uzburkavanja reputacije, znači prepušteni smo na milost i nemilost. Kao bivši gumarac znam veoma dobro o čemu pričam, prizvodi za izbirljivo tržište nisu isti ko za petorazredna. Iako ista, savršena tehnologija, kvalitet gume zavisi od šarže a ona pak od komponenti koje mogu biti od do, po ceni i kvalitetu. No, tvoj izbor.
-
@Severian-hvala brate, ne samo po marki. Između redova, Anake 2 ide duže od ostalih al nisam hteo da budem decidirano subjektivan prema njima. Dobro je što je test rađen na pređenih 3 k što je otprilike početak duže stabilne performanse. No recimo, Trajalmax po opet tuđim iskustvima nakon 5k počinje drastično a se klizavi tako da je sve relativno. Ja sam zključio i tako odabro pre par dana, da su Mišelinke jako dobar izbor jer pružaju odlične i ujednačene performanse suvo-vlažno, mogu na lakši off, ne kockaju se zbog tvrdog čela, traju vrlo dugu kilometražu, nema anomalija u smislu boranja i zubljenja četvrtki, koštaju nominalno umereno skupo...i naravno, lično predubeđenje što smatram možda najvažnijem, jer ako sam siguran da me neće neka guma prodati, verovatno ću bezbednije terati nego ako imam nelgodnost iako na boljem pneumatiku. Moje izlaganje je minorno od minornog i šteta što prekaljeni ljudi ne iznose svoje isustvo. Hvala na pozdravu iz Albnije, imao sam prijatan susret i "moraćeš" da nam potanko izneseš utiske, a za vožnju te dužim.
-
Ima jedna, nije moj.. Šalim se malo, ako si ga uzeo trajno, svaka čast.
-
@ Slaninar-Prvo što sam zpamtio od Evilove poduke je da je vlažan grip svega 30% od suvog. Prvim kilometrima u životu a na skuteru, tresnuo sam sa 5 na sat pipnuvši na nizbrdici prednju kočnicu i kad vidim pljucu na ulici mene i dan danas odma panika iako autom nemam trunke zenta po kiši čak naprotiv, opet sad, al strah, iz ličnog predubeđanja. "Almost the same"-skoro isto, je komentar za Anake 2 na tamo nekom testu a što i potvrđuju enduraši na raznoraznim forumima. Najbitnije za vlažan put je kočenje. Kod auto guma ako dobro prianja na kočenju, dobra je i u zavojima dok se ne savije na bok i ode na deo bez šare i performanse su relativno bliske dok se ne pređe granica, a kod motora u nagibu se povećava kontaktna površina i mogućnost zaplivavanja je mnogo veća nego pri uspravnom motoru tako da u odnosu na suvo je razlika do svega preostalih tih tridesetak procenata. Naravno, ima trkaćih namenskih moto guma za kišu al to nije za našu svakodnevnu upotrebu. I zaboravismo malko off vožnju kao enduro orjentaciju, recimo moj Danlop Trajalmaks neće da pipne trunku blata pa nek je naj naj po suvom i kiši, džaba mu kad moram da prelazim do svog splava sa obe noge po zemlji i velikim rizikom da tresnem i umažem se ko krmak. Sad sam skinuo nove Danlope sa Bmw-a upravo što čim se orosi trava, kliza ko po snegu, iako se na suvom ne mrda pod velikim nagibom i teretom. Hvale endurovci Metzeler Tourance i Anake i svakako da to treba uzimati u obzir pri izboru. Jesu nominalno skuplje, al ako idu duplo više kilometara od drugih a koštaju pedesetak procenata više, ispada da su u stvari jeftinije ne samo kroz cenu već i su i troškovi montaže,balansiranja i zezanja manji. Ja sam uzeo Mišeline po vrlo lepoj ceni i mislim da nikakvog smisla nema ići kod suseda.
-
@Severian-pročito sam taj test, neki strani i čitao dosta iskustava sa raznih foruma, a na TA imam te Danlope koje sam žarko želeo da maknem s točkova. O Kontiju ima previše problematičnih iskustava uključujući i u ovu temi pa taman da Vale napiše da su dobre, za mene nikako nisu. Svaki test prati određena subjektivnost iza koje stoji plaćeni marketing. Da bi utisak bio valjan, guma mora da bude ocenjivana u srednjem periodu eksploatacije jer na krajnjoj kilometraži se gube performanse a na početku kad su gume nove, još nisu razrađene. Posle prvih klizavih kilometara dok se guma ne obezmasti, sledi period jako udobnog i mekanog ponašanja i dobrog prianjanja dok ne popuca završno vezivno , a tek potom dolazi konstantana performansa koja treba da je što duža i to čini stvarni kvalitet gume. Džabe što su rezultati u prvih 500 km ekstra a posle na 3-5 k padnu postepeno a to se uglavnom ne oseti jer se vozač privikave neprimetno. Primerice, Anake po tuđim iskustvima sa foruma prelaze na teškim motorima 25 k a Kontiji ko što se vidi jedva 15, tako da je očigledna razlika u prosečnom trajanju dobrog ponašanja. Dalje, Anake pruža skoro jednakost na suvom i kiši što je po meni izrazita prednost jer omogućava isti napor ili stil voženja bez obzira na promene vremena koliko je to moguće. Putna enduro guma mora da bude maksimalni kompromis koji bi trebao da zadovolji konstantu u eksploataciji u što dužem periodu i na svim podlogama. Moje uslovno rangiranje narvno nije na svom iskustvu već zasnovano analitikom tuđih, filterisano svojim iskustvima iz automobilizma. I naravno da sam subjektivan prema Mišelinima, nikad ništa loše sa njima, a ko što Antek citiraše Farbača, lično poverenje je presudno, dodajem, makar i u pogrešan izbor. Gledajući ove slike, to nisu brazde već raspukline koje nikako ne bi smele da se pojave ili ne zabrinu korisnika. Po meni je ovo osnov opravdan za reklamaciju i skidanje sa točkova uprkos još dobrim četvrtkama. Ovakva guma sigurno nema ni približno karakteristiku ko u testu, a ko zna kad je usledilo unutrašnje razjedinjavanje gume i već tad počeo gubitak performanse. Ne kapiram Žile da bi ponovo stavio ovo isto.
-
Da ne citiram citate. Jedno je idealno i željeno od realnosti. Svakako da je pod pravim uglom preko šina i skroz vertikalno idealno za prelazak preko njih. A šta ako se ide u pravcu šina, tj. paralelno sa njima i uz njih i nema se ni prostora a naročito vremena da se namesti za idealniju putanju.
-
Ovo je sušta istina i otuda moje "sujeverje". @Žile-Guma glavu čuva i uopšte nije loše da je "malko" proširimo. Motobox jeste vrlo dobra firma i ako ima nekih nedostataka kod pojedinih primeraka bilo koje robe, to nije do njih tako da nikakav minus nemaju. I sa cenama i izborom su isto tako dobri, normalno prihoduju radom a ne obogaćuju se preko noći ko što većina pokušava. Bilo je već negativnih iskustava sa Kontijem, vobling prednjeg točka. Jeste nominalno jeftina al kad se uračuna mogući rizik te pojave, pa doda relativno kratka kilometraža račun bi mogao drugačiju sumu da izbaci, mada se apsolutno slažem da treba vozati novu-svežu gumu.
-
Na samom sajtu stoji "većinom za put", znači ulični enduro. Gledajući šaru, vrlo je slična gore pomenutom Danlopu. Moj neki ukus je da guma ima kanal po sredini, bilo prav, bilo malo krivudav i to mi je nekako detalj koji predpostavlja bolje istiskivanje vode sa sredine gazećeg sloja a za off vožnju, bolju upravljivost po blatnjakavoj podlozi ako uopšte tu ima bilo kakve upravljivosti. Takođe, kanali su uži i plići nego na Anakeu što ukazuje na asfaltnu orjentaciju. Gledao sam reportažu za Multistradu i kako je Pireli upravo razvio po Dukatijevom zahtevu novu gumu za drum i off, al nisam siguran da je to bš tako, bar na oko. Inače je oduvek marketinški trik bio preporučeno vezivanje auta i guma što naravno ne mora znači da je to optimum. Po mom iskustvu sa Pirelijem za auto, jako mnogo kontrastnih karakteristika imaju što recimo nije slučaj sa Mišelinima. Po ono malo isustva za auto, Pireli ima pretvrde bokove. Sad, mnogi se za R motore kunu u njih, opet drugi u nešto drugo. Teški enduri ko Multistrada uglavnom ne idu u off tako da kvazi enduro guma više ima šminkerski značaj a ne stvarnu upotrebnu-voznu vrednost. Lično, gledajući je, ipak bi pre Anake ili Touranse. Po čitanju na Advrideru, Anakee 2 prelazi kilometražu iznad svih, skoro da se ne ukockava, skoro jednako ponašanje po suvom i kiši u zavojima, a osetno bolje koči po vlažnom od konkurencije. Moj odabir sam već izneo, sad idem u montažu.
-
Već sam uzo Mišose. Navikao sam na Mišeline na autima, vozam ih još od nekad čuvene ZX, koja je postavila tad Mišelin na vrh, i svi kasniji modeli su imali slične osobine, nije se otkačinjala naglo i lako se vraćao auto kontrom a i vrlo slično ponašanje i po suvom i kiši. Formirao sam svoje verujuće predubeđenje-sujeverje i kad su mi Mišelinke na točkovima imao sam punu dozu samopouzdanja što je značajno za kritične momente, tako da i sad imam isti odnos prema moto gumama, da se smejete, poljubio sam ih kad su mi stigle. Čitao sam letimično testove i forume, vrti se priča oko njih i Turanca kao dobar izbor mahom za put i neki lagani off, što mi baš i treba. Nedavno sam video mog učitelja, Lazu Evila i odma mi je naznačio Anakee, tako da sve u svemu, neću da pametujem. I Anake nisu jeftine nit je cena od uticaja previše, bitno je da su tuđa iskustva u voznom smislu dobra. Gledajući šaru na ovim Danlopima, vidi se sličnost sa Sportmax-om, (prava putna i odlična guma, imam ih sad na motoru, zadnja nova,) i poredivši sa Anakeom, nema baš jake kanale što možda ukazuje da je više orjentisana za put. Kontija, o kome se ova tema vrti, sam odmah preskočio čitajući tuđa iskustva.
-
Ovo mi bas nije najjasnije. Kako ce ti pomoci aktiviranje ABS-a, ako pretjeras s kocenjem motorm? Ili ako uletis u rupu? I ja mislim da ABS ne može da se aktivira sam od sebe, odnosno ako predhondno nema komandni signal-stisak pedale ili ručice kočnice.
-
Drugara interesuje skuter 50 kubika ili kros iste kubikaže, a mene domaći Puntić.
-
Ja lično samo do garaže, možda tu samo po lokalu i to polako. No predpostavljam da je kidanje četvrtke verovatno uobičajena pojava u vožnji off-om, otkine se na cimanju po oštrom kamenju i nastavi ko zna koliko još tako osakaćena. Al na off-u nema prevelikih brzina i opasnosti od eksplozije ili raslojavanja jer su brzine relativno umerene a i ko ide na katakombe verovatno ima i svu opremu a pre svega je sasvim sigurno odličan vozač. Za asafalt i bržu vožnju po meni takva guma nije za upotrebu. I još nešto, nije isto ako se defekt desi na friškoj gumi grebanjem po kamenu ili je odpadanje nastalo nakon određene kilometraže odnosno kad je guma već matora, presgorela, presušila,... što zaista treba uzeti ozbiljno u obzir jer je već pri kraju. Moj stav je u svemu možda previše perfekcionistički, al ako pneumatik nije dobar ni po izboru ni po stanju, džabe čovek da bude oprezan jer nekad i pola metra krćeg zaustavnog puta može da bude spasonosno. Sad sam izabro Anakee 2 samo zato što ima skoro jednake vozne osobine po suvom i kiši, iako nije najbolja po suvom, recimo ko Tourance. Pročito sam negde komentar da se motor uostalom ne vozi po kiši, što je tačno, al ko se desi, tad je to izuzetno važno, znači, žrtvovaću gro kvaliteta za neki redak ekstrem jer tad se radi o glavi. @Miljan-ako se ne varam, Matijaku se sa Metzelera odvojilo nekoliko četvrtki po povratku iz Jordana a uzeo nove pred put.
-
Ne znam koja je bila ta tema,ali slike jos uvek imam Ove sezone sam opet kupio iste gume,i za sada se dobro drze. Ovo nije ništa strašno, pukotine u korijenu čepova... Ako se pogleda pažljivije slika, vidi se na srednjem i donjem čepu jasna linija koja ukazuje da je pukotina otišla ispod njih što znači da dolazi do odvajanja, cepanja četvrtke. Nije ništa strašno al to indikuje da su nastale promene u pneumatiku u smislu habanja. Ma sve OK, no ja sam se na takvim pukotinama vozio tisuće kilometara na gumama Mitas E09 i Michelin T63, i još gorim. Bitno ti je da ne dođe do pucanja nosivog sloja, a ovdje to nije slučaj, no na gornjoj slici conti gume jest. Jedine offroad gume koje mi nisu pucale ispod čepova su Pirelli MT21, koje su izuzetno čvrste, ali i vole da se kližu pomalo. Može da se tera poprilično, još ako je po asfaltu. No kad otpadne čep treba obratiti pažnju na to mesto, ako je izrazito mekano, verovatno će doći do izbijanja platna što opet nije za paniku, već čisto uputno na nov set. I jeste konstruktivni problem sa kramponkama, čep mora da bude tvrd a vulkaniziran za mekanu podlogu i to u osnovi jeste razlog boranja u kanalima, jednostavno četvrtka mnogo žulja.
-
Nakon kontrole pritiska na nekoj pumpi saputnik je vozio. Sutradan sam ja za upravljačem po kiši izleteo u šanac, guma je otišla na bok i auto ko katapultiran. Kontrolom sam ustanovio da je manometar na pumpi bio grešan a pritisak niži za 0,5 bara što je rezultovalo neplaniranim proklizavanjem. Pritisak u gumi nije ni iz bliza tako bezazlen pogotovu ako se jurca. Pošto sam zaključio da se za azotom guma manje samonaduvava, ( niko me nije demantovao), jasno je da se vozi sa mekšim točkom koji zato ima drgojačiju performansu, a prvi utisak je da je vozilo, motor, mekši po rupama, što naravno prija al ne znači da je i grip dobar. Zato bi trebalo ovo razjasniti jer pumpanje vazduhom je uobičajeno, a azotiranje je ili besplatno ili smešno jeftino. Ja sam bio primoran da vozam leti 2 gume, i to zimske, stare više od 20 godina, čiji pritisak je bio 3/4 od pravilnog uprkos tolikoj neupotrebi, nism imao problema sem što sam ih odro brzo, tako da bi moj komentar da to valja svakako bio neprimeren iako moguć.
-
Ne znam koja je bila ta tema,ali slike jos uvek imam Ove sezone sam opet kupio iste gume,i za sada se dobro drze. Ovo nije ništa strašno, pukotine u korijenu čepova... Ako se pogleda pažljivije slika, vidi se na srednjem i donjem čepu jasna linija koja ukazuje da je pukotina otišla ispod njih što znači da dolazi do odvajanja, cepanja četvrtke. Nije ništa strašno al to indikuje da su nastale promene u pneumatiku u smislu habanja.
-
Koliko ja ovo razumem, motocikl ne mora imati automatsku nivelaciju, jer ne spada u kategorije M i N. Jedino ispada da mora imati uređaj za čišćenje farova http://www.automobil...za%20vozila.pdf Uređaj za pranje farova nije definisan u konstrutivnom i izvedbenom smislu, što znači da se može improvizovati. Recimo, obična prskalica za šoferšajbnu koja radi na stisak prstom, nekad stara auta imala tako, crevce tanko zakačeno iznad fara i jedan sunđerčić negde u koferu, ispod sedišta ili umetnut u kokpit. Popularni Fića i Kec su kasnije imali kesu od cca 0,5 litara, malu elektro prskalicu i to se može bez problema ugraditi a da se ni ne vidi nit da smeta.
-
Više nije rok 45 dana već "razuman", ma šta to značilo.
-
Govorim za auto, a za motor ne znam još uvek, nisam imao podpritisak još. Doduše, sad kad sam se vratio sa mora i povišenim pritiskom za teret, osetio sam rasterećen razliku, al samo da je nešto tvrđi motor i da se malo lakše okreće korman a zakockala guma. Nego, jel ima neko razložnije obrazloženje u korist azota ili je samo samoubeđenje, rekla kazala i marketinški gegovi vulkanizera.
-
A što kardan kao imperativ? Uzeo sam motor sa takvim prenosom al nešto se nisam time rukovodio uopšte.
-
Hvala. Ja volim da sve što radim bude maksimalno dobro, koliko je to moguće, uključujući i svoje mogućnosti. Ako je već moda azota, onda volim da se detaljno i razložno edukujem o tome apropo montaže novih guma, što da ne, a već postoji i tema. A na autu, razlikujem 0,1 bar razlike na istoj osovini. A ostalih preokupacija ima još i sve sa istim entuzijazmom. Taki sam, šta ću. I kad rešim da ću mimo crte, opet se navratim po sred nje. Drkoš.. A što se tiče zavisti, zavidim ja više tebi, mlad si, vitak... i teraš off što misleona imenica za mene.
-
Ma dobro si skontao, ostvariti reklamaciju na gumu je skoro neizvodljivo. Uvek guma ima neko vidljivo oštećenje, najobičniju beznačajnu posekotinu recimo, odma kažu udarena pa zato. Čak i da nema, nabeđuju da se peolo na ivičnjak itd. pa pukli kordovi, mreža vlakana, ne znam, kvrgava guma, isto ubeđivanje. I ako se nekako nategne, prime gumu al rok bio nekad 45 dana, pa ko će bez gume toliki period. A nosens po sadašnjem zakonu je termin "razuman" rok što se može krajnje slobodno tumačiti. Sad za ovu Korejsku, koliko razumno može trajati da se guma šalje u korejsku fabriku na ekspertuzu, pa koliko da se ponovo vrati nazad, bilo nova ili stara, znči zezanje samo tako. Zato proveren pneumatik i ništa drugo.
-
Video sam već da Lešanović pumpa azot ko i dosta vulkanizera al ne znam jel ih predhodno "vakumira" kako navodi Mata iz Mladenovca. Nemam ama baš nikakvo iskustvo sa azotom nit se u moje vreme to praktikovalo. Sad ko velim, nove gume na motoru pa da tupim. Inače na autu volim višlji pritisk čak i preko mere, ima niz prednosti no da ne elaboriram. Na motorciklu koliko znam nije baš poželjno preterivati pogotovu za sportsku vožnju gde se po mom informisanju nešto snižava da bi se omogućila uslovna deformacija boka, odnosno oblikovanje prema podlozi i tako ostvarila veća kontaktna površina što daje bolji grip. Ko zna više, nek rasčlanjuje, nisam još slušo taj razred. Ispuštanje vazduha iz gume ne bi trebalo da postoji jer guma ima svoje zapunjivače koji je čine nepropusnim. Ukoliko gubi gas znači da je porozna il pušta ventil, il ne naleže dobro na bandaš. Ako će vazduh naći put, naći će i azot vrlo verovatno. Iz dugogodišnjeg iskustva autom, nikad mi nije guma ispuštala a da nije bilo vidljivog razloga, a porozne=stare nikad nisam vozao. Sad i ovo malo dvotočkaša nije iziskivalo redovno mesečno doduvavanje. Koliko sam upoznat, glavna prednost azota je što se ne menja pritisak voženjem-grejanjem, ili je bar to znatno manje nego sa vazduhom. Ako je to tačno, onda pri istoj upotrebi će guma duvana atmosferskim vazduhom dostići višlju temperaturu nego sa azotom, i za taj pritisak je fabrika projektovala optimalnu geometriju, odnosno obratno. Pošto azot nema širenje ko vazduh, bilo da mu je to osobina sama po sebi, ili da se guma manje greje pa termodinamički procesi, izoterme, ne stvaraju toliki pritisak, to znači da guma ne postiže optimalno projektovan oblik što onda utiče na ponašanje u vožnji i nejednako habanje. Zato smatram da bi trebalo gume punjenje azotom da imaju nešto višlji pritisak mereno na ladno, da bi zagrejane imale isti ko sa vazduhom. I još nešto, iako je azot inertan-lenj, to ne znači da neće izlaziti iz gume u slučaju proboja, jer ispuštanje je posledica pritiska unutar točka tako da tu nisam siguran da azot ima bilo kavu prednost. A vlaga, pa korodira felna, al to je vidljivo ko zna nakon koliko godina.
-
Pa reko sam već, verovatno hladan kalup pri izlivanju gume i nije došlo do vulkanizacije sa unutrašnjim slojem tako da se gazeći odvojio i pukao. Ovo je redak slučaj da teško da će iko moći da odbije reklamaciju. Bilo je dosta loših mišljenja sa Kontijem, ovo ovde su još neka nažalost. Jesu prihvatljive cene al su zato očigledno i rizične. Šta recimo da je ovo pucanje bilo tokom vožnje na auto putu u nekoj dugoj etapi i pri većoj brzini. Verovatno bi raslojavanje bilo uvećano i sledio bi možda pad...Ja sam se zato "izuo" za Anake 2. Mi olako previđamo važnost pneumatika koja je mnogo uticajnija na motoru nego na autu. Mnogi uzimaju jeftine nove gume, ili pak takozvane "outlet"= bajate, bitno da je kao nova i da ne košta mnogo.
