Jump to content

Moto Zajednica

đunta

Članovi
  • Broj tema i poruka

    6932
  • Pridružio se

Sve što je postavio član: đunta

  1. Problem sa naknadnom ugradnjom xenona je što se oni ugrađuju u farove koji nisu predviđeni za njih već za obične H sijalice. Slično je bilo nekad sa prastarim farovima koji su isto drugačije prelamali svetlo pa se ugrađivao adapter, al je uvek takav far rasipao svetlo. svi uglavnom vozimo motorcikle koji su generacijski projektovani za H$ tako da se problem ponavlja sa ugradnjom xenona. Po mojoj informaciji, samo 2 svetska proizvođača rade setove a koji daju pravilnu svetlost na običnom faru a to nisu ovi od par desetina €. Trenutna cena je 55-75 € za auto komplet, zavisno od roka garancije, tri su različita tipa. Uz dobar odabir i sa niskom vrednošću K, 4.300, svetlo je belo, čak naginje na žuto, tako da ne bode oči po boji. U Hrvatskoj recimo nema decidirane zabrane upotrebe xenona, ko i verovatno u većini zemalja EU, al zato se oštro primenjuje kontrola običnim odvođenjem na tehnički pregled i lako ustanovlja ispravnost svetla. Farove koje navodiš su sa Helinim lampama, sad tih 180€ i nije mnogo pošto se dobija sve po sistemu samo se ušrafi. Potreban je neki nosač za fiksiranje i neki okvir, al kod nas se dosta toga može napraviti rečlativno povoljno. Mislim da ni 2 PRC fara ne mogu koštati više od pad banki, ili neki polovan komplet od auta. Problem kod jednog trgovca je što u katalogu nema dimenzije farova već se oslanjaju na marku automobila što se praktično svodi da idem ulicom i merim šublerom. Nešto od farova imaju u skladištu, sve se može poručiti al jednostavno nije moguće, bar meni, naći šta bi pasovalo, a to je tih stotinak mm prečnika.
  2. Ima "original" al sektaška cena, 297€. golfovi unutrašnji su preveliki plus su samo za dugo svetlo. Mislim da bi mi dgovaralo nešto prečnika oko 100 mm i ne sa rebrastim staklom zbog xenona. Sve te starine nisu imale glatka stakla.
  3. Onaj sa inka zabotavi, uzeo pa vratio, misleći da je taj stari gumeni i koji može da se pretvoti u fotelju. Tanak ko bilo koji sadašnji plus je i kratak i uzak i tanak. Intex pa šta ti bude. Nema tih gumenih nigde, navodno su ih Mađari radili pa tragaj na toj strani, ako nađeš negde prijavi.
  4. Tačno je da sve zavisi od glave, ali je činjenica da se različiti tipovi motora teraju takođe svaki na svoj način.
  5. Video sam na Novakovom motoru al nisam tad imao ovaj motor. Ako je kockica, onda nije za Xenon verovatno. Drugo, hoću dva glavna fara, ne jedan za dugo a drugi za kratko svetlo, dupliro bi sijalice.
  6. Hteo bih umesto jednog pravougaonog fara, koji je uzgred budi rečeno jako ružan i loše osvetljava put, da ubacim dva okrugla i metem ksenone. Odgovarao bi mi prečnik oko 110 mm. Zna li ko šta ima da se nađe po radnjama, otpadima ili da bi odgovaralo od nekog auta. Načelno bi uzeo oba glavna fara da bih postavio dupli bixenon, znači sočivo i reflektujući konus iza da može da prelama i dugo i krako. Video sam neke Heline lampe, al prodavci ne znaju detalje, jedna ima pozicionu sijalicu a druga ne, al im se vode obe ko maglenke. Svaki savet dobro došo.
  7. Ne ulazeći u raščlanjivanje uzroka nesreća, samo osvrt na odnos auto naspram motorcikla. U Nemačkoj je osnovna postavka da jači mora da pazi na slabijeg tako da su pešaci, biciklisti i motorciklisti unapred zaštićeni jer čak i kad realno automobilista nije kriv, staviće mu se na teret da nije dovoljno pazio, gledao... i biva skoro uvek kriv. Svi to znaju i uz opštu kulturu motorcikl je mnogo bezbedniji nego kod nas i dok to ne bude primenjivano, neće nama biti bolje. Uz to, malte ne nije potrebano svedočenje ili neki konkretan dokaz ala snimak, obična prijava je dovoljna da neko bude sankcionisan, a mi svaki dan doživljavamo opasne sitacije i ostajemo nemoćni osim da se fizički razračunavamo. Nemam gotovo nikakvo moto iskustvo, ali niz godina života i auto iskustva. Znam šta je sportski automobil i analogno tome mislim da R motor nosi određenu opasnost u svakodnevnoj vožnji ako je u rukama novajlije. Iao male kubikaže, snaga prelazi stotku, kriva snage je pomerena u višlje obrtaje što iziskuje brži režim voženja, položaj sedenja je ležeći što smanjuje manipulisanje u gradskim uslovima, nije baš za vožnju u dvoje, niži je i sa užom siluetom što mu umanjuje uočljivost, mnogo je efektniji i prestižniji od ostalih tipova motora i kao takav je poželjniji kod izbora prvog ili drugog motorcikla u karijeri. Mnogi nakon mopeda ili lakog skutera idu na R što mislim da je pogrešan izbor jer ma kako se pokušavalo lično sputavati, jednostavno ponese motor. Ne znam statistiku, al mislim da što se tiče smrtnosti uzrokovane vlastitim uzrokom R motor porednjači. Kao bivši skuteraš sasvim sigurno je moped najugroženiji jer jednostavno vozači auta nipodaštavaju najslabije računajući da ih voze dečurlija koja nije u stanju da im se fizički suprostavi, a i misle da tu vrstu dvotočkaša je moguće momentalno metuti na leđa i ukloniti im se sa puta. Primetio sam da me na enduru mnogo više primećuju i uvažavaju za razliku dok sam skuterisao, a trebalo bi suprotno, al na žalost nije tako. Predpostavljam da brojčano najveći broj ekscesa biva na skuteru, jer mnogo toga ostane ne zabeleženo, ono pao i nikom ništa.
  8. Kako rekoste, ne treba biti džentlmen sa motorom. Stanem juče na semfaru po navici skroz desno ostavljajući levu stranu nekom ko ide levo. U pitanju je jedna kolovozna traka al šira. I lik sa autom-BMW gas i na desetak santimetra od mene polazi paralelno sa mnom pravo a po iskustvu, oni koji nam dolaze u susret prelaze na našu stranu idući levo i lik me polako zatvara, ja po gasu, odižem malko točak i tutanj. Očigledno ostavljanje slobodnog prostora vozače auta mami da se uvuku i čak trkaju što im treba uskratiti jednostavnim zauzimanjem što više prostora makar i postavljanjem ukoso. Više nikom ne ostavljam mesto.
  9. Disk ne može da pukne tek tako, mora da bude dosta tanak a i predhodno će pokazati anomalije u smislu zakrivljenja, odnosno vibriranja pri kočenju. Ja sam iz trkaćeg tima dobio savet da se disk uradi od prohroma, nešto mekšeg od fabričkih koji su dosta tvrdi. Što se tiče obrade, naravno da je beusilica bolja obrada od struga, al vešt majstor, pogtovu alatničar može jako lepo da uradi. U Beogradu ima radionica za obradu diskova i doboša koji imaju namenski alat koji se razlikuje po prihvatu i besprekorno obrađuju.
  10. Za razliku od auta gde kuplung pšodešavam pri dnu, na motoru po savetima svih, podešeno mi je da reaguje pri samom vrhu verovatno zbog bržeg kontrolisanja na enduro vožnjama.
  11. Znači novi zakon daje rezultate a broj poginulih raste, odlično al po nečijem interesu, da nas ima manje. U Hrvatskoj je već bio donet jako sličan-restriktivan zakon i već su imali sličan=lošiji rezultat u saobraćaju pre nego je kod nas stupio na snagu čuveni novi zobs i niko se nije zapitao zašto i kako se to desilo i dal treba nešto promeniti. Umesto normalne vožnje od šezdesetak na sat, sa ne previše ograničenja i bezverznih kontrola, sad na svakom kraku se usporava a potom naglo povećava brzina što iz revolta što iz potrebe. Mislim da se brže i opasnije vozi nego ranije tamo gde se zna da nema opasnosti od hvatanja. Povećan je broj besmislenih i opasnih menevara al zato se vozi 50 pored svake šupe, kao da se nadoknađuje ono što je uskraćeno od dugogodišnjeg načina voženja. Očigledno je sistem naopak i izaista ima samo za cilj da otima pare i da se bavi statistikom umesto stvarnim radom. Po mom saznanju sistem video kažnjavanja je u talu sa stranom privatnom firmom koja radi na procenat i to objašnjava sve.
  12. Bespredmetno je pričati o uporebi kacige, ne samo zbog Zakona. Na Pjađo forumu je momka oborio vozač dok se peo na skuter, pao je u oštar šljunak, kamen mu se zabo u glavu, sreća u kacigu i verovatno bi poginuo da je nije imao. Lično, kacigu i rukavice stavljam i kad probam motor posle podešavanja, znači ni metar bez toga. U 99% nosim gladijator kompletan, bilo samog ili ispod duksa odnosno jakne. Moto patike u recimo 70% a protektore za noge u 80% vremena.Nisam još dovoljno oslabio pa nema broja pantalona, al bi i njih nosio skoro uvek.
  13. @Marshal-Ima tema o upotrebi kamere i snimanju bahatosti vozača auta al niko nije bio voljan, svi bi kao rešavali problem u 4 oka, ne znam samo kako kad ode glava. Upravo su skuteti najugroženiji jer frustrirani vozači auta misle da ih voze najslabiji = najmljađi i zato se olako odlučuju da čine ovo što su uradili.
  14. Ako kupac bude iole uporan, sasvim sigurno će tržišna prevagnuti u njegovu korist, biće firma evidentirana da je bila u postupku što će u nekom sledećem postupku biti minus. Dalje, biće naplaćeni troškovi, možda i neka kaznica uz vraćenje kupoprodajne cene, mogu uleteti sve one inspekcije, sanitarna, radna, protiv požarna i ko zna koliko ima inspekcija i na kraju finansijska. Zakon je vrlo naklonjen kupcima, možda i previše. U zakonu stoji da kupac može vratiti robu u roku od 6 meseci malte ne bez ikakvog objašnjenja, dovoljno je da kaže da roba ne odgovara nečemu što je on zamislio, suludo al je tako. Još ako je oštećena, pa nema pogovora. Neka firma prodaje jeftin alat i naglašava pismeno da je to hobi alat i kao garancija bila 3 meseca. To što pišu je potpuno ništavno jer je u suprotnosti sa Zakonom koji decidirano propisuje garantni rok. Za konkretne čizme je skoro nemoguće dokazati nepravilnu i zlonamernu upotrebu, ala kidanje klještima. Možemo i ovako da postavimo tezu. recimo, Peki iz Lazarevca, koji zajedno sa Afrikom ima 50 kila, i ja sa više nego duplom kilažom, uzmemo iste čizme, meni puknu a njemu ne na istoj of upotrebi. I sad ispada da sam ih ja koristio u neadekvatnim uslovima, odnosno da moja kilaža nije primerena toj obući. To što je neka roba jeftinija od druge ne znači da nema garanciju i da ne podleže Zakonu kako nas prodavci ubeđuju, kao kinesko pa ne važi ništa, kupi drugo ili skuplje. Jeftina roba se više prodaje i zbog toga se snosi i veći rizik reklamacije, al to je tako i tu se nalazi balnas zarade i rizika posla u smislu odabira šta se prodaje. Zatim, zavaravanje je da se neispravna roba u praksi može vratiti proizvođaču. Praktično se kao garancija od fabrike rešava kroz garancijski rabat, bilo kroz popust od nekoliko procenata u ceni ili davanja procentalno više komada robe za istu sumu, pa praktično trgovci pokrivanje garancije doživljavaju kao da daju iz svog džepa. Ja sam kupio veš mašinu koja je još u garanciji prodavca od 2 godine, iako tada nije bio toliki zakonski rok. Firma koja mi je prodala je kupljena, serviser koji je naveden u garantnom listu je otkazao servis. Pozvao sam novu firmu, bez ikakvog tupljenja su me uputili na novog servisera, ljudi odmah došli, nisu čak ni tražili da pogledaju ni račun od kupovine, ni garantni list, jednostavno su otklonili kvar. Naravoučenje, naravno da ću tu firmu i na dalje odbrati za kupovinu bele tehnike.
  15. đunta

    Bokser modeli: Izduv

    Verovatno su pokusavali da se odmore. Istina, posle noćne muzike-grand parade, zvuk Bembare je ko koncert... Zagorcao si mi zivot! Prvobitno sam mislio da se podrazumeva da je top od aluminijuma. Sada si mi multiplikovao problem Moj je neki australijski, od prohroma. Neko od kvazi majstora ga je procenio, ono, OHOO. Sad ne znam ništa oko moto topova al auspuh i za firtak nije ni blizu tako jednostavan i beznačajan kako mnogi misle u odnosu za cvajtak. Mnogima je samo bitan dobijen gromki zvuk, a u stvari i ovde on utiče na performanse motora pa je potrebno da neko iskustveno da valjanu preporuku. Ono, kao zvuk je prelep ne mora da znači da će i sam agregat bolje da radi, vuče...Malo prelistaj strane forume i nađi neki savet.
  16. Moja godišnjica tek počinje, zahvaljujući i ovom tvom prelepom putopisu i naravno, pravim izborom motora.
  17. đunta

    Bokser modeli: Izduv

    Ja nisam pristalica glasnih izduva, međutim menjam izgleda stav. Moj novi motor je stigao sa nekim australijskim izduvom koji ima DB prigušivač koji nisam mogao da skinem ali i ovako ima već dubok ton. Boravio sam u kampu i kad upalim motor svi se nekako odma osvrnu ka motoru, prija.
  18. Novi zakon o zaštiti potrošača jeste nedorečen i nedvosmisleno na strani kupca što daje veliku mogućnost zloupotrebe na žalost i teret poštenim trgovcima i proizvođačima, ali je bio izgleda nužan usled enormnog falša i sasvim sigurno je da će nepravde biti više prema prodavcima nego pravde za kupce. Za Pegaz nemam reč lošeg, naprotiv, iako nisam bio njihov kupac. Zakon je iznad internih pravila koje prodavci podnose mušterijama, bilo da ih zbune ili da im nešto dobronamerno pojasne svojim tumačenjem. To što su čizme donete prljave je irelavantno osim lične simpatije i prodavca ili nadležnog inspektora, što ne sme biti od uticaja za presudu. Činjenica je da je predmet reklamacije nije u stanju kakvom bi trebao da bude u zakonom predviđenom roku a teret dokazivanja eventalne ne pravilne upotrebe je na prodavcu, a ne na kupcu da dokazuje ispravnost upotrebe. Cena nije kriterijum za kvalitet i prava na garanciju, jednako važi i za jeftinu i skupu, pa prodavac nek izabere šta mu se više isplati da prodaje. Kupac nije dužan ni da čita zakon, ni ovo ni ono, jednostavno ako smatra da proizvod ne zadovoljava, obrati se prodavcu, ako ga on odbije, nadležna je tržišna inspekcija koja ne sme da skine dužnost sa sebe i prebaci svoju obavezu na neko udruženje za zaštitu potrošača. Tržišna inspekcija je zvanično nadležan organ i mora da postupi po obraćanju onog koji smatra da je oštećen i skoro uvek ima mehanizam ubeđivnja na ovaj ili onaj način. Naravno, mora se podneti pisani podnesak uz prtateću dokumentaciju, telefonski razgovori su samo informativnog smisla. Zakon je nov i sa nizom nedostataka, pogotovu u tumačenju jer je još malo prakse. Beogradska tržišna je vrlo revnosna i apriori na strani kupca. Markone, potpuno te razumem i čak solidarišem možda sa tobom, al mislim da ti ovo ne treba makar si milion posto u pravu. Sasvim sigurno nusi ti kriv ni Vaša firma jer niste proizveli tu obuću niti ste mogli da znate njihove upotrebne mogućnosti. Da sam na tvom mestu, uvažio bi reklamaciju a sav kontigent tih čizama bi il vratio proizvođaču ako je to moguće, ili bi ih prodao-poklonio drugarima po damping ceni uz ono, nemoj da mi ih vraćate. Ovo sve spada u domen rizika posla, nećeš da propadneš za par čizama, nit će Jorgi da se obogati stotku. Ne stavljam se na ničiju stranu, samo pokušavam da gledam iz što nepristrasnijeg činjeničnog ugla. A Markovo samoprozivanje upravo govori o izuzetnom poštenju celog Pegaza.
  19. Jel mogu i ja malo da prisustvujem, onako neformalno, kao nadam se uspešan đak. Upravo se vratio sa mora, sigurno i bezbedno, zahvaljujući stečenom znanju u školi. I podsećam da sam kurs prošao sa skuterom.
  20. Večeras sam došao sa mora bez problema. Čim sam, ušau u Rakovicu, tip me iseče izlazeći sa parkinga, ja sirenu i stanem na semaforu. Pored mene policijski patrolni auto i pitaju šta je, pokažem na drugi auto iza njih koji stoji popreku dve trake i kažem šta je bilo i tražim da intervenišu. Pogledaše me onako belo, pali se zeleno i oodoše u levo, ja pravo. Sumnjam da su išta uradili.Ovo nema kraja.
  21. Interesuje me, dolazim da vidim.
  22. Vrlo dobro pitanje!!! No, kako god, ja ću učestvovati u akciji kupovine motora ukoliko je bude... Sa tobom sam. Ne verujem da u bilo kom segmentu zdravstva ima ičeg napretek. Nek i ima služba 94 viška svega, al motora sigurno nema, ako ništa drugo, sigurno im nedostje volja i uverenje da moto doktor ima svrhe. Po meni, pojava moto hitne pomoći bi imala vrlo lep efekat među građanstvom, popgotovu među vozačima motomrscima. Ovo je odlična ideja. Dobar vozač a doktor pozadi. Nekad vreme dok se parkira motor može biti spasonosno nekom, a ovako doktor odmah skoči do ugroženog. Još kad bi bilo istaknuto da je BJB vozač, za našu grupaciju neviđen plus.
  23. Sa uljima se ne treba zezati. Kad je agregat dobar, ići će i na naj jeftinije = naj lošije ulje, a ako je pred crkavanje ne pomaže ni sae 100. Hoću da kažem, posledice nekvalitetnog ulja se ne mogu videti odmah, tako da ako ovaj BMW boxer može da pređe 600.000 km, sigurno će sa jeftinim preći polovinu te kilometraže i korisnik će biti vrlo zadoivoljan takvim uljem, ali se mora zapitati šta je sa drugom polovinom do 600 k. Kod nas na tržištu ima jako puno skroz falsifikata, masa istog ulja se pretače u različite ambalaže a i verovatno i ona originalno uvežena ulja mogu biti lošijeg kvaliteta zbog isporuke na ovo tržište. Nisam pristalica kupovine skupih ulja ali je ovde previše verovatno da se natrči na neodgovarajuće. Ja sam sad ispirao agregat nekim na jeftinijim uljem koje sam ašao u radnji i nakon 70 km bilo je ko voda i već blago mirisalo na pregorelo, il je bilo prerađeno staro il ga je boxer zbog visoke radne temperature odmah sagoreo. Ulje sa kojim sam dobio motor je po rečima isto boilo sveže, al kao auto ulje, isto bilo retko, crno i sa mirisom zagoretine. Mozagao sam naoklolo i uzeo BMW original, jest preskupo al zaista odaje utisak da je perfektno.
  24. Peco, tebe tražim. Pošalji mi neki kontakt telefon na pp, treba mi savet. Što se tiče ulja, ima BR celu paletu, između ostlog i i ulje koje bi bilo prihvatljivo za ove naše vazdušare, al trenutno ne mogu katalog da nađem. Cene mislim da nisu preskupe, no nema više ulja na tržištu i sumnjam da će ovo naše specifično bitu uvoženo. Naravno, moglo bi da se naruči ali bi morao malo da konsultujem boljeg znalca. Inače ovo BMW ulje koj za agregat koje sam uzeo je perfektno. Motor radi izuzetno lepo a prst pokvašen njime ostaje masan i pored tri brisanja krpom što je pokaztelj da jako lepo podmazuje i ne sliva se sa cilindra tako lako. I ne sme se zaboraviti da boxeri traže otpornije ulje na temperaturu tako da bilo koje ulje nije upotrebljivo bilo mineralno ili PS, odnosno pun sint.
  25. đunta

    Menjacko ulje

    Nije nužno uzimati iz Luisa, biće ovde BR ponovo za neki dan i to po ceni spod 10e za litru.
×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja