Jump to content

Moto Zajednica

đunta

Članovi
  • Broj tema i poruka

    6932
  • Pridružio se

Sve što je postavio član: đunta

  1. Da, toj jednog jedinog. onda Djunta svaka cast kad si uspeo da ga pronadjes i vratis u svoje vlasnistvo, mada prosto ne mogi da verujem da se i to desava,nzm dali si na forumu opisao i tu ruznu stranu tvog druzenja sa TA Ima priča i o tome, na svu radost sa srećnim krajem i trajanjem od svega nekolio sati zahvaljujući članu foruma Relletu koji je snimo motor kad je došao na posao.
  2. Hvala Mišo. I ti si video motor u blatnjavom već stanju, sad ga ne bi prepozno. A ti si me i i naveo na of, "dolazi" i tras slušalicu. Ideja je i bila da možda uzmem "kozu", neku pravu krosaru al to već ne daje mogućnost vozikanja po gradu ili put do of terena u dvoje, a Đuntinica još zagriženija za vožnju tako da teško da bi mogo da zbrišem sam pa ispada da je TA odličan izbor ko ne dugoprtugašni motor. A za of plastike je već bio pao dogovor sa Nikolom da se urade od stakloplastike jer se to lako popravlja i motor ne bi bio grdan onako ogoljen. Par čepulja i vozi Miško. Inače sam kompletiro svu kamp opremu. Ako ne ode motor u naredne 2 nedelje, palim ga pa na Glinaru, peščaru u Makišu i Babe kod Džimija.
  3. Hvala Jager, dođem piće,iće...samo da se do kraja rehabilišem, a stoji i obećanje još iz one teme. Moram malo da se hvalim iako to nije umesno. Ti si motor video dok nije dokrajčen i sad na slikama, a u živo izgleda još bolje što je za neverovati. Frapantno je da je link posećen preko 2.000 puta i nikakvo interesovanje. I svoja predhodna 3 skutera sam prodao preko oglasa a ne ovde na forumu ko da naši članovi jednostavno beže od istine u neki imaginarni izbor oslanjajući se na puku sreću u kupovini umesto da kupuju crno na belo ko što je ovaj motor, sa svim činjenicama. Iznenađuje me što je bilo i mnogo njih koji su od mene tražili preporuku za neki TA a sad ih nema. Uskoro BJB neće biti jedini "privilegovan" ovim oglasom. Jaka cena, pa nije, nego je naprotiv niska naspram kvaliteta i uloženog rada koji uopšte nije ukalkulisan. Svi se povode nekom mišlju da je moguće naći polovnjak za male pare a kome ništa ne fali što je velika zabluda. Svaki motor traži bukvalno ono što sam ja uradio ako hoće da motor bude pre svega siguran i ispravan. Evo, sad i BMW koji sam uzeo isto tako traži ulaganje a daleko je kvalitetniji od TA kao firma. Zatim, stoje TA još od jesenas a koje sam ja gledao a neki su prodati za nešto nižu cenu od ove moje a nisu ni približno stanja kakav je moj bio pre sređivanja. Ona priča, uzmem nešto jeftino pa ću posle polako deo po deo ne može da stoji jer jednostavno ti motori nisu dovoljno bezbedni ni do trafike, al se o tome ne razmišlja. Spustio sam cenu na krajnje korektnu, a maler je već prisutan u novčanom i radnom gubitku oko motora. Razmišljanje, da li prodati posle svega. Nisam ga radio za prodaju, to je evidentno, već za sebe i duge ture. Da nije bilo malera sa hernijom, bio bi već davno u Amanu ili Madridu. Ovako, ispo BMW kao neki logični sled shodno godinama tako da bi valjalo TA da ode, mada me ponovo obuzima of magija pošto mi oporavak ide više nego odlično, a TA je tu itekako bolji od Bembare koji definitivno nije za to. Imam dobar motor, mislim TA, pa baš me briga, neće propadne u garaži.
  4. Izvinjavam se!! Trebali ste ranije da me podsetite! Odgovarao sam na slično pitanje putem PP pa sam verovatno zapamtio da je problem rešen. Zaista je samo propust! Bokser BMW-i (RS 1100, 1150 i 1200; možda ima još koji ali za ove je priča slična) zahtevaju "Ulje za mašinu…..po API klasifikaciji SF,SGILI SH, po CCMC klasifikaciji G4 ili G5 dopušteno PD2". Tako je bar čovek javio iz uputstva (ili servisne knjižice). Kako god mnogi su "robovi" mineralnih 20W-50 što je tek koliko da prođe ali daleko od najboljeg (čak i originalno BMW). Slobodno koristite sintetička ulja (PS elegantno preskočite) "ne ujedaju". Čovek nije mogao da nađe Silkolene, Motul mu je bio skup (nije odavde, ima i skupljeg Motula) pa je izbor pao na Bardahl. Sa Bardahl XTM Syntronic 15W50 čovek se veoma hvalio!! Naravno dolaze u obzir i Motul 7100 20W-50 ili 300V 15W-50. Ili XTC C60 pa bilo 15W ili 20W50. Tada sam napisao da je za ove motore najbolje 15w50 ili 20W50 (samo to) i verovatno sam imao razloga za to. Pošto sam detalje zaboravio (ali uzmite u obzir da sam tada bio koncentrisaniji na problem) čini mi se da bi i 10W-50 ulja došla u obzir (IPone Katana ili Silkolene Pro 4 Plus). Naravno PS ulja itekako dolaze u obzir ali sam namerno potencirao full sintetička kao (ipak) najbolja. Mala prednost za 15W-50 ali bi 7100 kao prikriveno "15W" možda bilo i idealno. Ne zaboravite i Kroon Expulsa RR 15W50 koje je samo "prerušen" Putoline. Ma kakvo crno izvinjenje, izvini ti što ovoliko svi smaramo. Ajd da mi malo pojasniš neko moje shvatanje i zablude. Po mom poimanju, namenska ulja za motorcikle sa mokrim kvačilom su osiromašena za malu količinu molibden disulfata koji ima svrhu lepljenja na tarne površine i time poboljšava mazljivost što kod ovih motora biva pogubno za lamele. Po nekoj tamo specifikaciji, gde se završava JASO MA "kvalite" počinje JASO MB, tako da ispada da su u suštini moto ulja nešto slabijeg podmazivajućeg svojstva, verovatno malo i zanemarljivo ali ipak merljivo. Stariji motori su obrađivani grublje, odnosno nisu klizne površine bilo prefinjene malte ne namerno da bi u mikro brazdama ostajao zalepljen uljni film koji je sprečavao direktni kontakt dve metalne površine. Otuda i nešto veći zazori u sklopovima da bi se ostvarila oderđena debljina uljnog filma. Navodno su ta stara mineralna ulja imale i deblje molekule i još im je dodavan sastojak Zn sa još nekim metalima koji su amortizovali povremena suva trenja, naročito pri jutarnjem startu dok uljna pumpa ne nabije pritisak i ulje se ne zagreje i malo postane tečnije. Kod novijih agregata je obrada finija, zazori smanjeni i moguć je tanji film ulja, a ređi molekuli sintetike znatno brže napune uljne magistrale i podmažu sva mesta pri starovanju motora i skoro izostavljanje Zn dodataka iz čisto ekološkioh razloga. Iz ovoga sam ja zaključio analogiju upotrebe mineralnih ulja kod starijih agregata. I ono što mi je najbitnije je da vazduhom hlađeni agregati neminovno imaju unutrašnju temperaturu dosta višlje, nekih 160°C umesto 120 za vodenjake. Samim tim moraju imati aditive za termo stabilnost da ne bi došlo do gubitka pritiska ulja u motoru, posebno na višim obrtajima, i povećane tečljivosti te gubitka uljnog filma u spojevima. Iz svog ličnog primera na dizel Fordu novije generacije ali starije konstrukcije agregata, fabrički je propisano puno sintetičko ulje i to gradacije 5-30. Nakon kompletne generalne, lampica za ulje se nikad nije gasila ispod 3 sekunde, nekad čak i 7-9 sekundi iako je radni pritisak bio stabilno odličan. Nakon sipanja PS ulja gušće gradacije, 10-40 agregat je gasio lammpicu odmah pri anlasovanju i više nego primetno radio tiše i mirnije. Sad, ili je fabrički imperativ bio pogrešan, il je ulje bilo falš što ne verujem jer je agregat koji je bio zreo za generalnu uredno gasio lampicu sa tom istom PS. Iz ovoga zaključujem da ni fabrička preporuka ne mora biti uslovno valjana ako se radi o prelaznim konstrukcijama. Nisam kultno vezan ni za šta pa nisam spreman ni na robovanju uljima, tako da ne padam na BMW nalepnicu na kantici. Moj motor iziskuje obično auto ulje ali predviđeno za višlju temperaturu. API specifikacija ne deli agregate na vodenjake i vazdušnjake tako da ni pravilan izbor nekog od standarda nije skroz preduslov za dobar izbor. Ne verujem da ću uzeti bilo kakvo moto ulje zbog JASO MA kriterijuma. Sintetiku bi sipao al nešto gušće gradacije. Preduslov je da bude imuno na višlje radne temperature a to na žalost nije poznato. Uz to, bilo koje ulje će da dobije Likvi Moli, odnosno grafit i u agregat i u menjač i diferencijal. Da li sam u zabludi ili ne, molbeni domaći za tebe.
  5. Da, toj jednog jedinog.
  6. đunta

    Kappa Maxia

    Poštujem dogovor, važi naravno.
  7. Nemoj tako. Sagorevanjem starog ulja se stvara masa jako toksičnih-kancerogenih materija koje završavaju na kraju u nama. A za nosens zabrane upotrebe "vesele" mašine-kazana se potpuno slažem. Mada i to će polako da dođe jer je već stavljena zabrana prodaje ručno rađenih destilata, još uvek je moguće samo za svoje potrebe. Zaista, svo izgaranje raznih otpada je vrlo toksično iako deluje da je sve otišlo u dim.
  8. Evo i ja se prijavljujem za ortakluk, bilo da delim sa nekim ili da ja kupim pa neko da uzme polovinu. Nego, jel ima neko konkretnu preporuku za koji model, proizvođač...Jedan trgovac mi je rekao da samo 2 proizvođača rade tako da može da lepo baca snop i na običnom faru a ne xenonskom.
  9. U Eu za ovo debela apsana i novčana globa.
  10. đunta

    Kappa Maxia

    Važi. Zbog kiše smo pomerili transakciju do sutra, al nikad se ne zna.
  11. I pedest motora u špaliru i laganom vožnjom sa obeležjima i parolama može i te kako pobuditi pozornost i to bez nekog izazivanja kolapsa i mržnje zbog toga. Vuše puta ponavljano bi sigurno diglo prašinu. Evo i zvaničnici sad izjavljuju da smo mi daleko najuugroženija grupacija i apeluju na vozače auta na veću brigu prema nama. I kad bi se mi još organizovali sigurno bi se bar malo makli sa ove bukvalno mrtve tačke.
  12. Pločice kupljena a TA samuje u garaži, ne vozi se, čeka dobrog novog vlasinka.
  13. đunta

    Kappa Maxia

    Deki i Ceperko potvrdili kupovinu, al ne zaključavam dok ne preuzmu.
  14. Svi kukali za ove harmonike, neodgovaraju iz Belosave i sad ove kakve trebaju niko neće.
  15. I sad svima pločice odlične pa niko neće nove koje su i ispod cene jer su nabavljene sa serviserskim rabatom.
  16. Besprekoran motor i dalje parkiran u garaži.
  17. đunta

    Kappa Maxia

    Daki potvrdio kupovinu jednog. Čeka se DcNiko.
  18. Ma ne da je povod, nego je dogorelo do nokata. Svako od nas, bar u Beogradu, čim krene od kuće odma se suoči sa opasnosšću. I sama vlast priznaje da je porast nezgoda čak veći nego u periodu koji je prehodio novom epohalnom zakonu koji osim žute trake i radar kamera ništa nije pospešio. Ne piše nam se dobro kako stvari stoje.
  19. Razloga za protest imamo za svaki dan jer pogledajte malo crne vesti, nema dana da neko ne postrada i često izgubi život. Sabraćajno nasilje je u porastu.
  20. Bravo Kočo za slogan. On upravo simbolizuje biti ili ne biti u rastućem nasilju u saobraćaju. Ako se mi sami ne odupremo i ne pritiskamo stalno zakonodavce svim mogućim sredstvima i načinima, nikako nam neće biti bolje ne samo na motoru nego i u autima.
  21. @Expendable-Izvini, nisi me posavetovao za bokser BMW.
  22. đunta

    Kappa Maxia

    Teško, otići će vrlo brzo. Jeste jer retko se nađe par na jedan ključ osim po narudžbini. Doduše može i naknadno da se upari al ima zezanja i troškić je. Moraš da se nadaš trenutno. Pošto se niko nije javio za par, rezervisano do sutra: I - Daki-molim te pšotvrdi jel uzimaš. II - DcNiko-postavljam slike pa i ti potvrdi da li ti odgovara prihvat na ploču da zna Ceperko ( upit bio na pp). III - Ceperko, sta da ti kažem, prva si rezerva.
  23. Vidš Mišo koliko smo malodušni, ko ovce, a tome govori svega 52 glasa od preko 900 pregleda. Počeću da smatram da ovde nema inicijative ni za šta i što je najgore, svi se polako utapamo u totalnu letargiju pa šta nam Bog da. Isto ovako se dešava uvek. Sećam se lane posle sahrane Mareta i Marije, svi kao nešto voljni za preduzimljivost i na kraju sve pokri drača. Nisam pesimista al činjenice tako govore. Što reče Mrle, samo smo jaki po tastaturi.
  24. Ja ko da sam došo s Marsa. Pa oduvek je bilo zabranjeno u bivšoj zajedničkoj zemlji da se vozaju kamioni od petka po podne do ponedeljka izjutra i u dane državnih praznika. Upšte ne znam da to više nije tako. Au u kakvoj opasnoj zabludi živim.
  25. Pa nije. U osnovi 10 kila je relativno mala sila i ako je gedorica iole dobra radiće posao. Nisam gledao u živo ključ, al bi trebao da bude zgodan za rad oko motora gde većina šrafova, ili bar ono što se zavija pri redovnom održavanju, ide na 4-8 kila. Ima jedan Force, oko 48 € al nema na lageru trenutno. Šta zna, ovaj Unior bi trebao da bude koliko tolkio pouzdaniji od čistokrvnih PRC mernih alata.
×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja