Jump to content

Moto Zajednica

đunta

Članovi
  • Broj tema i poruka

    6933
  • Pridružio se

Sve što je postavio član: đunta

  1. Far nabavljen a od felni trenutno odustajem do daljng.
  2. @Shejtan-Dovoljno je samo jednom da pomogne pa to već opravdava nošenje. (+Bela kaciga, beli motor, svirajka od tristaća, ablendomat) Nije bitno uopšte pomagalo, protivnik sam bilo kakvog nametanja i sankcionisanja koje remeti slobodu izbora i kretanja. Prsluk je najnebitniji u svemu. Po mom shvatanju, svuda se isprovocira haos i onda se pojavljuju spasonosna rešenja, a u stvari se radi o običnom stiskanju za vrat. Pričao sam sa momkom koji je bio na F 4 sa Partizanom u Parizu i čak imao neki dodir sa njihovom policijom. U Parizu je jednostavno nužnost imati dva točka i svaka porodica ima bar po jedan, jednostavno se nije moguće kretati bez motorcikla. Uspostavljen je manir ponašanja, svi prvi na semaforu, kad su dve trake u istom smeru auti idu jedan skroz u levo a drugi na suprot i tako čine komotan prolaz motorima. Čak se i policijski auti tako ponašaju. I sad se neko našao da to nužno i uobičajeno pravilo uskrati tobož nekom dobronamernom idejom. Nije, nego je potrebno sve ugurati u kolotečinu poslušnosti i to izaziva protest.
  3. Imao sam skoro susret, rutinska kontrola dvotočkaša. Sa momcima sam se izrazgoivarao jedno dvadesetak minuta, krajnje normalni, ljubazni, prijatni...za malo da izmenjamo po đir. Svojim lepim ophođenjem na današnje vreme jes ko da su pali s Marsa.
  4. Mare, ja sam jedan od konduktera. Skapirao sam da prsluk olakšava i čuva glavu do nekle u gradu, a smatram da je to prevashodnije nego teranje mode. Ne bi ga ni ja nosio al zaista u Beogradu je postalo horor voziti se bilo čime. Dal to treba ozakoniti ili ne, po meni ne. I nije prsluk prekipeo njima tamo nago verovatno niz drugih životnih stvari a atak na moto slobodu je samo inicijalizovao protest. Mnogo teže je recimo sputavanje pokretljivosti dva točka, prolazak između dve kolone koji je u Parizu recimo usavršen do perfekcije i funkcioniše desetinu godina i svi ga se pridržavaju. Globalistički stav je da se svi ustrojimo ko ovce i to najverovatnije izaziva bunt. No, da mi malo izvučemo neki dobrobitni zaključak za nas ovde, iako nas je mnogo manje, onaj skup lane od preko 1.500 motora je bio moćan.
  5. Far upravo stigao. Haidenau nisam uzeo jer nema Scout model da se nađe kod nas još uvek a običan ne bi. Dalje, sumnjam da ću ove sezone na ozbiljniji off zbog zdravstvenih ograničenja tako da bi Mišosi ipak bili dobar trenutni izbor.
  6. Iskonska poslovica: "zavadi pa vladaj". Sunce ti poljubim, sto hiljada motorcikala, to izlazi iz moje sposobnosti poimanja. Očigledno je na svakom koraku da se svuda u svetu pa i kod nas na sve moguće načine vrši ustrojavanje po nekakvoj zamisli. Na žalost mnogo toga nismo svesni, dosta nam se provuče ko opravdano dobronamerno i polako sve više tonemo u nekakav strogo usmereni kliše. Pitam se, koliko će vremena trebati da se uspostavi globalna topografija preko recimo čipa u ličnoj karti ili u nalepnici koju svi sad lepimo na svoju pokretnu imovinu. Zamislimo da će biti moguće ovim načinom kontrolisati i najmanji mig i sankcionisanje po automatizmu za odstupanje od "propisanog", ko što sad na "primitivan" način nas slikaju i šalju kazne kući. Opšti protest dvotočkaša u Francuskoj je vrlo indikativan i verovatno je kap prelila čašu punu drugih anomalija. Kod nas, mi to sve imamo obe ručke prihvaćeno, lično, ja nosim fluo prsluk jer sila Boga ne moli, tj. zaključio sam zbog namernog rastućog nasilja u saobraćaju da sam kolko tolko bezbedniji sa njim. Novi ZOBS, toliko obećavajući, nije doprineo ništa, odnosno, povećan je broj nezgoda u odnosu na stare propise, jednako kako se isopostavilo i u Hrvatskoj koja je godinu ranije uvela skoro identičan zakon i svi se pitaju zašto i kako. Očigledno prekomerna sila ne daje rezultat i otuda protest motordžija u Francuskoj koji umeju na vreme da predosete negativnosti vladavine prisile i post posledice.
  7. Lepe novosti, jel ima za moj motor Anake II Ko to radi, nisam znao. Aaaaa, Đunto... nisi pazio na času Pa čim malo popustim pažnju eto....
  8. Ko to radi, nisam znao.
  9. Zovi Dejana 063 636 156! Konačno mi valjda stiže sutra, već sam bio digo ruke.
  10. I dalje potreban bar far i to hitno.
  11. Tako je generacijo, sve više bez kvačila, doduše, po gradu mora, bar je lakše na niže.
  12. Za Mišu će te morati jednu duboku zemunicu da iskopate pošto sam je primoran da pauziram od vožnje neki period zbog medicinskog razloga.
  13. Kanarinac, kupujem, ako je već nisi prodao. Pošto smo u komšiluku, ni dotur nije problem.
  14. Električni kuhinjski nož.
  15. a sto sam ne bi dao neki dinar u dobrotvorne ili humanitarne svrhe? Jesam i bio i dao i biću i daću, a ti? ja nisam, nemam ni za sebe! a i kada budem dao necu sigurno od toga praviti sebi reklamu. Ukazivanje na dobrotvortni gest nikako ne može biti lična reklama, već samo odgovor na "prozivku".
  16. Da ne bi tebe, otišo bi niz celu.
  17. Nekad bilo po 10% popusta godišnje, mislim do maks 40% i to samo ako je kod iste kuće osiguravano. Onda su počeli da se priznaju popusti neovisno gde je bilo predhodno osiguranje, zatim svima sav popust i na kraju naplata štete problem. Nije ovo ništa novo ni dobro. Neće niko od nas da profitira, samo će ko manje ko više da nagrabusi, tj. plati. U što nema ko u nekim zemljama, može bez osiguranja. Za svoj vozački staž već bi imao novac za nov autić.
  18. Naravno da ima razlike al ne previše, odsim flipa naravno. To automobilizmu ne postoji. Ne hvalim Nolan ko Nolan baš, već propagiram kupovinu nove opreme. A za kacigu je najbitnije da legne kalup na čantru jer jedino tako neće da se oseća da ima išta na glavi. Sve ostalo je manje više nebitno. I još nešto, sve kacige sve više liče jedna drugoj po nizu stvarčica koje nisu spoljni dizajn, tako da izgleda da je sve sve više PRC, mada na mojoj piše Italy al izgleda da i tu ima kineskog traga.
  19. http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/66827-sinhronizacija-karburatora-transalp/
  20. http://forum.bjbiker...__1#entry383659 http://forum.bjbiker...__hl__vakumetar U ove dve teme je sve detaljno objašnjeno i služilo da se napravi univerzalni sinhronizator namenje mladom prijatelju Đuri 77, auto i moto takmičaru, izvrsnom serviseru i nada sve pravom čoveku. Alatka je visoka oko 110 cm, crevo prečnika 4 mm, nešto se teže nalazi, zbog manjeg oscilovanja fluida, dužine po 4 m svaki krak. Rađeno od priručnog materijala iz stolarskog pogona, samostojeći da može svagde da stoji. "Uređaj je predviđen za usaglašavanje 4 karburatora ali i sa opcijom samo dva. Zato je stavljena slavina koja razdvaja i po potrebi spaja sva 4 kraka. Na krajevima su ubačene akvarijumske slavine za prigušenje podsisa ali se to ispostavilo nepotrebnim jer sa ovim prečniom i dvotaktol uljem su talasanja praktično ne bitna. A same slavine su jako loše, jačim zavrtanjem se probiju. Korišćeni su mali stripsevi da bi se obezbedila apsolutno zaptivanje, creva fiksirana na tablu pomoću elektro klemica, tabla bela radi bolje uočljivosti i izvučene horizontalne linije na svakih 5 cm čisto radi neke orjentacije. Punjenje malo bilo zeznuto. Iako je jaz u godinama između Nikole i mene, očas posla smo napravili podelu rada. Za izbacivanje mehurića je korišćena i nepovratna pumpa- pretakalca goriva za čamce, pa zajedno creva u usta i duvaj/vuci da dobijemo čist hidro stub. Najbolje je napuniti i ostaviti preko noći da se sve istaloži i stabiliše. Dvotaktol se pokazao kako treba dok je antifriz za probu u drugi par osetno pokretljiviji pa je izbačen iz opticaja iako slatkog ukusa. Potrebno je skinuti rezervoar da bi se prišlo štel šrafu leptira. Za zadnji cilindar je korišćena vakum priključak za ventil goriva, a za prednji desni je odvrnut slepi šraf i majstor Đura je očas posla uradio priključnu diznu na komšijskom strugu. Za gorivo je uzeto crevo i levak vezan za korman i na filter goriva. Motor je zagrejan na punu temperaturu. Vazduh je već bio naštelovan slušnom metodom nekadašnjeg šampiona Pece Milenkovića, gde najbolje radoi. Podešavanje brojem okreta štel iglice nije baš naj tačnije zbog starosti svih delova i neminovnoe pohabanosti i odstupanje u zazorima od proračunatih. Da je CO2 dobar svedoči boja svećica na oba cilindra. Sinhronizacija ide malo pipavo. Jesu u startu bili razroki jedno tridestak santimetara, ne znam jel to mnogo ili malo. Dovede se u ravnotežu i onda mali pip ono se pomeri, zatim miruje pa krene na jednu pa drugui stranu. Po rečima iskusnog asa Buce Isakova vagres način je izuzetno tanan i osetljiv i malo odstupanje koje se ovde vidi je praktično nemerljivo na namenskim vkumetrima. Dodavanjem gasa nema razrokosti. Praktično nije moguće postići stabilano izjadnačenje, stalno se mrda čas levo, čas desno polako. Majstor Buca, koji je jedan od prvih imao vakumetre za prve četvorogrle karburatore na Alfa Romeima, kaže da to ljuljkanje dolazi od zazora u samim osovinama leptira, odstupanja u kompresijama samih cilindara zbog starosti itd. i da je ovo praktično idealno. Osetno je mekši rad motora kad su stubići u ravnoteži što pokazuje zadovoljni osmeh majstor Nikole. Nakon završetka podešavanja, odmah se oseti bolji odziv u mestu. Pri polasku ko da neko gura u leđa, motor povlači oštro kad zatreba i mekše skroz zvuči, nema vibracija pri niskim obrtajima. Jednostavno više asocira na agregat od 4 cilindra. Na višim obratajima puni mnogo bolje, radije se zavrćuje. Nije neki posao a efekat veoma visok. Nakon vožnje za Kotlinu i delom po offu, potrošnja se smanjila bar za 0,3-0,4 što uopšte nije zanemarivo. Prvo merenje kad sam kupio motor bilo je oko 6,4 da bi sad palo na 5,1. I ako se ne varam, po Hondinom uputstvu za rukovanje, podešavanje karburatora se vrši svakih 12.000 km. I savet. Pošto se šraf malko teško ubada, podešavanje je bilo bez usuisnika ali provereno kad se namontira. Tada se malo drma rukom da se vidi dal nema negde falš vazduha jer ima nekoliko usisnih flanšni na kojima može doći do podsisavanja vazduha sa strane. Nakon provere alatkom se sklopi sve pa onda samo gas.
  21. Nanosao sam se ja kaciga samo tako, još dok je bilo kanapa unutra, Agv, Bel, Grifin. Pri kupovinu sam na sajmu lane isprobavao sve što je bilo izloženo i ovaj kalup mi je bio naj prijatniji. Zanimljiva je Šark kaciga par postova gorte. Nešto slično ima Givi, međutim, to toliko neubedljivo, da ne kažem ne bezbedno, deluje da sam odmah preskočio. Inače, nekad su dobre kacige koštale vreću para, nije ih bio za kupiti ovde, al niko od sportista nije kupovao polovnjake niti smo zajmili jedni drugima ili pak prodavali ko polovne jer niko ih i ne bi kupio. Tako da zaista ne vidim razlog za kupovinu rabljenog, ipak to čuva glavu.
  22. Ipak je tačno da se svaka unutrašđnjost oblikuje prema obliku glave, zato se i uzima da bude malte ne tesna da bi se ubrzo lepo namestila i raspodelila pritisak čitavom površinom. Nemoguće je da se preoblikuje, gde je sabijena tu se sigurno neće naduti da bi se ponovo mogla napasovati. Nolan je jako stara firma sa dugom tradicijom. Ako nisi čitao moje iskustvo, samo ukratko, nakon godine korišćenja u gradskim uslovima, znači milon podizanja flipa i sunčanih naočara, nikakva anomalija. Garancija 5 godina što je za respekt. Postava jeste malo ulegla al sad je praktično ne osećam a fest mi je. I, Nolan ima atest i kao integralna kaciga i kao džetovka zahvaljujući zabravljivaču flipa u podignutom položaju. Cela školjka i sav mehanizam, makaze, potezači, bravice...su kao na modelu 103 koji važi za top model. Jedini problem je bio sa pin lok vizirom na prvoj seriji ko mojoj, sad je on ljudski, ja uzeo pre mesec dana nov. I svaki flip ima dosta delova, to je takva kreacija i isto je kod svih. Naravno, Šubert deluje impozantno al košta duplo, a radije novog jeftinog nego polovnog za iste novce. I, rok kaciga je 5 godina, vozale se ili ne tako da i to treba imati na umu.
  23. Načelno, polovna kaciga se ne uzima. Da zanemarim rizik da je školjka udarana, farbana...ulegne se unutrašđnjost napasovavši se na nečiju ergonomiju glave i praktično nikad više neće moći da se prilagodi na novog korisnika. A što se tiče flipa mislim da nema bolje nove za te novce.
  24. Naročito po oklope .
  25. Ovo je soft enduro, film je onaj hard.
×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja