-
Broj tema i poruka
6933 -
Pridružio se
Tip Sadržaja
Profili
Forumi
Galerija slika
Kalendar
Articles
Sve što je postavio član: đunta
-
Nije nužno uzimati iz Luisa, biće ovde BR ponovo za neki dan i to po ceni spod 10e za litru.
-
Zvaničnog uvoznika za Bel Ray više nema jer je proizvođač izmenio celu paletu proizvoda, specifikaciju, tehnologiju i novi proizvodi su tridesetak procenata skuplji pa je to razlog povlačenja iz posla. <br><br>Pomenuta gradacija je u svoj preostaloj količini završila u sportskoj garaži ali će za 4-5 dana ponovo ulje biti dostupno, pa ako ti nije hitno za toliko, uzeću ti kad stigne, a ako ti gori, iskamčiću jednu litru za odmah.<br><br>Inače sam sipo ovo ulje u toj gradaciji. Pre sipanja uzeo sam neko 80790 čisto da isperem menjač i diferencijal. Sa njim a i sa onim koje sam zateko u motoru menjč je bio grub, bučan a pri brzom šaltanju iz pete na niže, u treću je ponekad bilo potrebno jače pritisnuti polugu. Viljuška treće je koliko znam malo problematična na mom modelu. Sa Bel Rayem je preporod. U prvu samo vidim broj 1 na displeju, nikakav zvuk ili otpor a tako se šalta sad u oba smera i na više i na niže, često prešaltam a ni ne osetim ikakav otpor pri pokretu pa gurnem dva puta polugu misleći da nisam išalto kad vidim da sam otišo dva stepena. Pri zaustavljanju redovno ubacim i u prvu neosetno. Ulje sadrži neki aditiv, Rekao mi Lovrić al sam zaboravio naziv, po kome je to ulje vrlo cenjeno. Preporuka zaista.<br><br>PS.Dupliro si temu, ujedini.
-
Nadam se da znash da su dva prednja Brembo diska najjeftinija verovatno skuplja od tvog motora. Jedn Bembo košta 260 €, a motor moj ima 2 koma.
-
Vidi, fabrički disk je uglavnom 5 mm, sa donjom merom habanja do 4,5. Moto diskovi su jako tvrdi da bi duže trajali i adekvatne pločice isto dosta tvrde što se projktuje kao slabije kočenje. Mogao bi da se radi od 6 mm ali od mekšeg prohroma i uz upotrebu takozvanih "organik" pločica, karbon i kevlar što bi zajedno davalo mnogo bolje kočenje. Preporuka iz trkaće radionice je da se upravo koristi mekši prohrom i po saznanju, ovde na tržištu se koristi tip 048, ili tako nekako, koji jeste zato žilaviji što pospešuje abrazivnu silu pri kočenju, ali je i dalje dovoljno tvrd u pogledu trajnosti i imunosti na vitoperenje usled naglog hlađenja, ala bara. Informacija je od vlasnika jedne votedžt firme koji je bio i jedan od direktora fabrike za izradu kočionih diskova i pločica, a poređenjem iz tablica kod majstora strugara-alatničara, ovaj prohrom je i dalje dovoljno tvrd. Kod motora ala TA, koji po definiciji loše koče, ovo je rešenje, uz naravno izradu distancera i povećanja prečnika, što je u stvari primarno.
-
Odlična priča. Ja sam hteo da stavim na TA veći prečnik diska i došao sam do rešenja, izrada na voterdžetu. Pod uslovom da se da radni softver u nekom programu, disk od prohroma, prečnika 320 mm i debljine 5 mm bi koštao oko 50 €. Ako bi oni morali da 2snime" dodatnih još 30€.
-
Evo taksativno navedeno šta je urađeno, a što traži bilo koji polovniji motor, posebno delovi posebno rad: Mterijal:---------------------------------------------------------------------------------Rad €: merenje kompresije -------------------------------------------------------------------------10 čišćenje krburatora i rezervoara i kontrola membrana----------------------------- 20 sinhronizacija karburatora i podešavanje CO2 -------------------------------------- 20 svećice -----------------------------------------------------------10 ----------------------------5 štelovanje ventila ----------------------------------------------------------------------------40 dihtovanje dekla ventila ----------------------------------------------------------------------5 ulje 3 l, filter ulja, i vazduha ---------------------------------50 ---------------------------5 mgnetni čep kartera ---------------------------------------------5 antifriz -------------------------------------------------------------10 ---------------------------5 ulje viljške --------------------------------------------------------10 --------------------------10 sajla kuplunga ---------------------------------------------------10 lager kormana ---------------------------------------------------30 --------------------------30 kočiono ulje ------------------------------------------------------10 --------------------------10 španovanje žbica i centriranje -------------------------------------------------------------25 kilometar sajla----------------------------------------------------- 5---------------------------- 5 zupčanik pinjona ------------------------------------------------29 ----------------------------5 regler ---------------------------------------------------------------60---------------------------10 alarm ---------------------------------------------------------------18 ---------------------------10 centralni štender unikatni--------------------------------------50 žabice plastike ----------------------------------------------------------------------------------20 crni sprej ------------------------------------------------------------5 boja -----------------------------------------------------------------16---------------------------30 detaljno pranje lanca i podmazivanje------------------------- 5 ---------------------------5 pranje i voskiranje------------------------------------------------- 5 originalni komplet alata------------------------------------------10 razno:beliWest,dugiLD,cocacolasbeličep,nikšićocrno,granddeluxe... -------------50 registracija -------------------------------------------------------160 ________ ______ 548 + 230 = 778 Motorcikl: 1.800 + 778 = 2.578 Pa nek skida ili dodaje ko šta hoće. Gume su obe na sigurno preko 70 %, znači mogu da pređu bar 10k i nisu kalendarski bajate. Lanac i lančanici odlični, minimum još 20k. Ulje tek za zamenu nakon još jedno 7k. Prednje pločice bi trebalo još 3-4k. Diskovi ko zna koliko još , verovatno više desetina k.Praktično ulaganja nema, čak ima i pola rezervoara u njemu. Kreš bar i nosači bočnih kofera Givi. Osim rupice na levom oklopu, kroz koju ga je predhodnik šrafio, motor nema ni jednu jedinu ogrebotinu. Rezervoar i obe zadnje plastike u prvoj boji i verovatno desni oklop i pola levog, al se ne vidi išta da je farbano. Sedište originalno, nema ni boricu i još stoji natpis HONDA. Sve nalepnice originalne, uključujući i onu na rezervoaru, zadnjoj viljušci i amortizeru. Za ulaganje eventalno novi ukrasni šrafovi oko vizira i plastični okrugli urasni čep zadnje viljuške, fali na jednoj strani i manžetne štapova, što i nije neophodno. Retrovizori su originalni. Agregat suv ko barut, boja na njemu ko nova. Žbice ne oksidisale, felne tek po koja neprimetna tačkica na zadnjoj. Po opštem stanju i izgledu za motor bi glat moglo da se pomisli da je star par godina. Pored sižea oglasa, ovo može i da služi ko neki vodič za kupovinu u smislu očekivanog i potrebnog sređivanja. Napominjem da Givi kreš košta nekih 78 €, za bočne kofere ne znam, al neki ručni rad bar 60€. Interesuje me zamena za domaći Fiat Punto sa klimom uz moju doplatu i eventalno neki jeftin i lagan kros motor, može i kineski.
-
Otišo i drugi.Hvala na interesovanju.
-
Pa tad nije bio na prodaju, nit sam mislio da ću ga prodavati da ne kažem ikad, pa je bio u postepenom dotervanju. Prodaja je zaista ispala iznenada. Sve što ti kažeš Aco je samo relativno tačno. Ja uz ovaj motor ne prodajem svoj rad i trud, niti ga vadim već je u cenu uračunato smo fizičko davanje para. Čak i da neko sam hoće sve da uradi to jednostavno nije moguće jer niko nije univerzalno vrhunski majstor za sve. Ovde ima rada i drugara koji mi nisu naplatili ništa a realno bi trebalo tako da ovakav primerak nema šanse da iskošta manje nego suprotno. I kreš barovi su bili dobijeni tako da ni njih ne bi morao da radiš. I ja sam kupio relativno jeftinije sa namerom koju sam ostvario i ipak to košta otprile tovoliko, zaboravio sam da zaračunam magnetni šraf za karter. Bez obzira na sve, nemam nameru da poklanjamnove delove iako su ugrađeni u motor. No, iskreno nisam ni očekivao da će se motor prodati na forumu, ovde vlada jedna druga atmosfera. I opet ponavljam, gde ima motor sroz skeniran do najsitnijeg deića što se smatra najvećom vrlinom pri kupovini. Jel bolje nešto jeftinije što mora biti svakako lšije i uz to na neviđeno sa svim rizicima koje to može da nosi. Ovo je bre motor ko ono što se kaže, prvi vlasnik, prva boja, garažiran u spavaćoj sobi. Znamda si i ti pican i koliko god predpostavljaš, bio bi iznenađenj opštim stanjem izgledom. Umalo me žena ne zalepi, kao, kupio sam nove gume, jer to načijuckala da sam ameravao zbog ofa. Jedva je ubedi da su bile na motoru. No, nema veze. Svaka roba nađe kupca.
-
Ceperko prekoračio rok, kofer jedan je i dalje slobodan.
-
Još uvek nevožen i besprekoran.
-
Ok, znaci u tom slucaju i saobracajac na uvidjaju i sudija nisu bili u pravu .. Za Policajca nije čudno da nije u pravu, a vala kakvo nam je sudstvo ni za njega. Ajd nek neko nađe odredbu u zakonu koja daje prednost u predstrojavanju iz desne u levu stranu. Uzmite ostrvo kod opštine Novi Beograd. Jesu li iscrtane koncentrične kružnice oko ostrva i praktično definišu 3 saobraćajne trake pa ako se vozi u jednoj te istoj u krug niko normalno ne može ometati to kretanje, a znakovi svuda na ulazu u kružni tok ne daju pravilo desne strane. Jednostavno zar ne. Isto to se primeni i na Slaviju i bilo koji široki skver. Imao sam davno raspravu sa tada milicajcem, u vezi kretanja oko "kružnog" toka na skveru ispod doma zdravlja Kanarevo Brdo. Znak za kružni tok je bio postvljen na samo ostrvu i normalno nisam se vozao oko njega već kako propis nalaže, parafraziraću" prepreka u raskrsnici pri skretanju u levo ostaje sa desne strane vozila u pravcu kretanja, dalje, saobraćajni znak ne važi posle raskrsnice. Naravno da nadležni Gospodin nije bio u pravu jer postavljeni znak nije imao nikakvu snagu zbog mesta postavljanja., iza raskrsnice. Drugom prilikom na Autokmandi iz pravca Trošarine ka gradu ulazim u tok i bukvalno nakon 20 cm kretanja njime idem odmah desno u Vojvode stepe. Jeste spoj ulica skroz oštar al nije znakom zabranjeno skretanje u prvu ulicu desno, ko recimo iz Beogradske desno u Srpskih Vladara, ali je policajac po izgledu trotoara zaključio da se mora vozati u krug, nejegov pun okret od 360° i nešto jače, da bi se isključilo u pravcu V.Stepe. Nakažnjavali su ko zna koliko ljudi dok nisu naišli na zadrtog-mene i na kraju su ukapirali da sam išao u ispravnom smeru kako znak kružnog toka nala, u desno, i da ničim nije zabranjeno odmah skretanje u desno a da sam znak za kružni tok ne obavezuje vrtešku od punog kruga pre isključivanja iz toka.
-
@M900-hvala na baš istinitom razjašnjenju koje će nam mnogima izbiti predrasude i zablude. Čovek se uči dok jev živ. Skoro me forumaš pitao dal može u garantnom roku da sipa svoje ulje u skuter, sreviser mu je zapretio ukidanjem garancije. Znam da nema pravo al muka da istera pravdu. Isti taj nije se meni usudio da nametne svoje ulje, zakon jačeg na žalost. Za karike nisam predpostavio za cvaju, a za auto uvek spoj prve karike suprotno od smera kretanja makar to bilo i kod izduva. Očigledno uvrežena majstorska zabluda za harmoniju aditiva i oslojavanja ležaja. Shvatio sam pogubnost gustih-previskoznih ulja dunđerskim poimanjem protoka kroz rupu. Tvoje objašnjenje je suva činjenica, svaka čast, jesi znalac. Za bregastu u glavi si u pravu. Skoro mi forumaš pričao da mu je neki motor zablokiro u obe bregaste i ekspertizom se utvrdilo da ulje ne odgovara tehničkoj specifikaciji. No ima motora sa bregastom u bloku ali i tu je ruzik da okrene ležaj biksnu zbog ne adekvatnog ulja. Neke bregaste i imaju neki kanal za prisilno podmazivanje svojih ležajeva al klackalice i podizči,pločice su skoro uvek samo zapljuskivane. Večeras sam izbacio ulje predviđeno za ispiranje iz motora. U pitanju je naj jeftinije auto ulje. Posle nekih sedamdesetak kilometara je bilo ko voda, tamno i sa već naslućenim mirisom zagoretine. Kad sam sipao moto ulje, motor prede. Definitivno se potvrdilo da auto ulje nema šta da traži u motorciklu ko što ti objašnjavaš. I pitanje, jesu li ester ulja definitivno najbolja za ove naše moto priče.
-
Ajd opet malo da rasčlanjavamo. Da bi uprostili priču, ispravite kružni tok u pravu ulicu sa svim upadajućim ulicama sa desnene strane i njihovim znakovima i onda će se videti analogija o kojoj pričam. Mislim da treba da se razjasnimo da bi eliminisali svoje zablude i računali na njih od ostalih učesnika a sve da bi sačuvali živu glavu. @Hitman- Vozilo u kružnom toku se kreće bez obaveze davanja levog migavca tako da uključivanje istog ima isključivo značenje da se vozilo pokreće sa mesta. U kružnom toku sa obeleženi trakama ko kod novobeogradske opštine i Arene levi migavac ima značenje da vozilo hoće da se prebaci u traku bliže sredini ostrva. U oba slučaja to ne znači prednost nad ostalim učesnicima. Da se autobus u nacrtanom položaju kreće santimetar od trotara bez žmigavca, imao bi prednost nad ovim što hoće da izađe i koji daje desni migavac. Ovako, njegov, Radetov žmigavac po propisu ne može drugačije biti svaćen osim polaska iz zaustavnog položaja. Drugi je padež što mi koji znamo kako Slavija diše možemo zaključiti da Rade ide u levo, al neko ko je prvi put u toku to sigurno neće tako shvatiti jer ne zna da tu postoji stanica. @Nenadbg-Ako nema znaka na ulasju u kružni tok, onda to vozilo ima prednost, primer Autokomanda iz pravca grada ka Trošarini, znači pravilo desne strane ko na bilo kojoj znakom ne regulisanoj raskrsnici. Na istom toku sve ostale ulice, smer od Partizanovog stadiona, smer od Trošarine, iz Vojvode Stepe i one male uličice znakom nemaju prednost i u odnosu na njih vozila unutar toka imaju prednost. Znači, ne postoji propisano pravilo prvenstva vozila unutar kružnog toka. @Tony Clifton-Ako su vozila u kružnom toku i kreću se paralelno jedan pored drugog, ni jedno nema prednost nad drugim što znači da promena iz kružnice, bilo ka unutrašnjoj ili spoljašnoj kružnici, uključujući i izlazak iz toka ne može biti ostvarena isecanjem drugog ili prisiljavanjem na kočenje. To je vakum nedostatak regulative i jednako je ko kad se u u pravoj ulici sa više traka onaj iz desne trake želi prestrojiti u levo, a onaj iz leve u desnu traku radi skretanja na suprotne strane na nailazećoj raskrsnici. U tom slučaju neko mora da popusti ili da bude brži al da opet ne zasmeta saučesniku. Smešno, al je tako. Nije sve savršeno. @Lug- jednostavnije je no što izgleda, posmatraj sve ko pravolinijsku ulicu. @Krema- mnogi koji dolaze u Beograd samo mole Boga da ih put ne nanese na Slaviju. Viđao sam ih koji iz pravca Autokomande umestu idu desno u kružni tok, udare levo i pravo u Nemanjinu, smešno ali istinito. Takav je umislio da tako treba i vozi žmureći ko Miško. @Rade-Tebe poštujem ko čoveka, ko vozača najtežeg saobraćaja sa kojim se ja sretoh i ko neviđenog enduraša. Na žalost nisi u pravu. Mnogi daju desni migavac pri uključenju u kružni tok, levi dok se kreću u tom levom smeru, al to nije obavezujuće već jer sama definicija kružnog toka određena plavo belim znakom sa iscrtanim strelicama u pravcu obaveznog kretanja na ulazu koje određuju obavezujuću putanju što znači da se to podrazumeva kao bilo koji znak izričite naredbe ala obavezan smer. Dalje, svako uključivanje u javni saobraćaj obavezuje na uključivanje migavca tako da je i obaveza davanja migavca i u tvojoj službenoj garaži. Ja dajem migavac kad se okrećem na parkingu, kad ulazim ili izlazim iz garaže koja je u sklopu javnog parkinga... činim sve isto što i ti, da vrabac na grani zna gde ću. Ali uvek se pridržavam zakonom definisanih pojmova. Recimo čovek stane i maše mi rukom da prođem. Iako je očigledno da me pušta to ne prihvatam jer nije dao zvaničan propisan znak, znači nemušti jezik koji nije validan ali na žalost uobičajen. Za crtež ovako: crveni daje desni migavac, znači hoće iz svoje kružne unutrašnje putanje-trake da pređe ili u susednu spoljašnu ili da izađe van toka. Na taj način preseca nečiju kružnu putanju koja je definicijim kružnog kretanja glavna i po tome plavi ima prednost bez obzira što negov položaj možda se čini da ide u desno od kružnice ili što je crveni za točak relativno ispred plavog. Da plavi daje isto desni migavac u smislu promene trake ka spoljašnoj ili izlazu, opet on ima prednost jer crveni ne može preko njega iz već ranije izloženog. @]oblin- samo je tačno"zato što seče kružni tok", znači iseca nečiji kružni tok-kružnu putanju. To što možda plavi ide pravo nema značaj. @Njegova Klinceza-To što možda plavi ide pravo ga ne oslobađa obaveze (i odgovornosti apropo toga) davanja migavca pri isključivanja sa kružnog toka. Isto bi bilo ko kad se migavac ne bi davao polazeći iz mesta ako je vozilo zaustavljeno tridesetak santimetara od trotoara i započelo kretanje bukvalno pravolinijski bez ikakvog okretanja volana ( i dalje tridestak santimetara od trotoara). Pri izlasku iz kružnog toka se obavezno daje desni migavac makar isključivanje bilo naizgled i ulevo, slično ko kod Arene. I ako plavi na slici ne dje ikakav migavac, onda je obavezan da kruži na istom rastojanju od središta ako misli da zadrži prednost. Crveni ne može da vidi njegov desni žmigavac i mora da računa da se plavi upravo kreće kružno po toku. To što je malo otišo u desno može da znači da se preplašio od crvenog pa čini spasonosni manevar izbegavanja kontata tako da mu to ne dje pravo da ide na njega sve dok ne bude očigledno da se plavi ne kreće ka spoljašnem delu. @Rade-kešo sam se oko Slavije na čuvenu dvojku sa platformom ( tramvaj koga više nema), na Belgijanac nisam smeo jer se stajalo na rudi, silazio gde mi je bilo volja povlačenjem trole, prelazio peške skver u po bela dana, terao u krug poprečke ,vozao po ekperimentalnim linijama i sve se svodi u praksi kako se dogovorimo ili ko će koga da nadmudri, nadjačati, premuntati...Autobusima i teškašima po definiciji uvek ustupam prednost makar mi sto njih iza sviralo, pogotovu na Slaviji. Poznanik mi vozi trolu i nekoliko puta dnevno okreće krug tako da znam koje ga muke more. No, mora da se razdeli šta je po propisu a šta je uobičajeno ma kako ovo drugo bilo bolje. U Beogradu ima mnogo ružnih tokova i što je najcrnje svi su različiti što iziskuje uvek oprez jer ima nas uvek sa drugačijim tumačenjima. Do zec dokaže da nije jeo kupus odoše...Lično, u svaki skver ulazim sa rezervom čak i kad mi policajac drži prednost i daje rukom znak da ubrzam jer uvek neko njemu iza leđa oće da prođe kradomice što ima status prolaska kroz crveno.
-
Isto bi bilo kad se stoji u pravoj ulici i kreće- zpočinje kretanje nastavljajući pravolinijski. Nema se pravo uključiti u saobraćaj iz mesta dok ne prođu ostali učesnici bez obzira što se nastavlja pravo. Hoću da kažem da vozilo koje se kreće ima prednost nad onim koje stoje i polaze polazi iz mesta. Tupravilo desne strane ne postoji osim izuzetno ad autobus kreće sa zasebno izdvojenog stajališta, takozvnog zaustavnog džepa.
-
Ne može više da se citira. vHitman-govorimu u zglobnom autobusu čiji migavac govori da ide iz mesta. Po našem Zakonu, pravilo desne strane je isključivo primenjivo na raskrsnicama gde nije drugačije znakom određeno. Čak na ulazu na auto put ili do skora na Mostarskoj petlji gde se praktično trake paralelišu, nema desni prvenstvo iako dolazi iz daleka sa desne strane jer se radi o običnom prestrojavanju i prelaske iz trake u traku. Naime, ne postoji desna prednost kad dve trake idu paralelno, odnosno ovaj iz desne ne sme da seče ovog koji ide levom trakom. Isto je i ako se vozi paralelno u ulici koja ima širinu toliku da dva vozila mogu da iduparalelno, tj, desni ne može da seče i gura levog paralelnika i obrnuto. U kružnom toku, sad izuzimam pravilo desne strane koje važi pri ulazu, odnosno ako ulazne ulice znakom nemaju prednost pri uključivanju ko konkretno na Slaviji, obaveza kretanja je u krug i to je primarno-glavno kretanje, znači neko može da se kreće bezbroj krugova i niko ne sme da remeti njegovo kretanje bilo da ulazi, izlazi ili se primiče ili odmiče od sredine kruga, jer bi ili narušio znak o neimanju prednosti ili bi nasilno vršio predstrojavanje što se opet ne sme. Žmigavac desni koji daje vozilo na slici, pokazuje nameru da hoće da ide u izlaznu ulicu, i to je jedino obavezujuće uključivanje migavca u kretanju kružnim tokom, (a mnogi daju desni migavac prilikom uključivanja što je nosens jer znakom je taj smer u desno određen) i naravno nema prednost ukoliko neko vozilo ide svojom kružnom putanjom za šta ne postoji obaveza davanja levog žmigavca kao znaka da se ide u krug. Davanje migavca u unutar kružnog toka, u smislu predstrojavanja, bliže ili dalje od unutrašnjosti samog ostrva, a koji nije iscrtan koncentričnim linijama koje određuju saobraćajne trake nije obavezan i ima samo dobronameran informativni karakter tako da levi migavac na zglobnom autobusu ima ili takav smisao," pusti me molim te u levo" što se može a ne obavezno mora poštovati, ili Busman polazi iz mesta sa stanice ili kreće iz mesta po predhodnom zaustavljanju iz bilo kog razloga. Znači levi migavac u kružnom toku ne znači nikakvu prednost, bilo da se kreće u krug, bilo da polazi sa stanice ili nakon zaustavljanja. Sad, postoji vakum zamka a to bi moglo ovako da izgleda. Rade recimo ušo iz pravca nekoliko ulica ranije, drži svoju uobičajenu putanju uz spoljašni deo kružnog toka na šta imam-mo pravo, zamišljena koncentrična traka, i iz predhodnog mog izlaganja niko nema pravo da ga remeti, odnosno, on uvek ima prednost ( zato što je jači i džentlmenski busevima treba ustupati prednost, ali to nije obavezujuće po propisu). Međutim, on daje levi migavac koji po propisu je dužan da uključi isključivo ako polazi iz mesta, bilo stanica bilo pala trola pa stao, i ja takav signal tumačim isključivo po zakonskoj obavezi, znači kreće iz mesta i samim tim smatram da nema prednost. To što on hoće da se primakne unutrašnjemkrugu, ili moli za prolaz, ili jednostavno naglašava smer svog kretanja nije obavezujuće za mene, a objektivno ne moram da znam ili vidim da je ušao ranije jer on ističe levi migavac koji po zakonu označava isključivo polazak sa mesta unutar kružnog toka. Za mene je migavac zakon i tako ga tumačim onako stereotipno. Nravno da ću ja da ukapram koje su namere busa i svakako ću ga pustiti taman da ima zalepljen stop na šajbni, al gledano cepidlački pravno ovako stoje stvari. Znači migavac u kružnom toku se daje obavezujuće samo u dva slučaja, desni za izlazak i levi za kretanje s mesta. Problem je prdstrojavanje u kružnom toku, ko bilo koje, i tu nema definisane prednosti već se to prepušta nekoj vrsti dogovora među vozačima. U Nemačkoj recimo, desni ima prednost u predstrojavanju ili pri nailasku na prepreku pa mora u levu stranu, no ovde nije, čak se na mnogim spajanjima dve trake, desna uliva u levu umesto obratno, jer se smatra da je desna traka vozno primarna. Naša uobičajena naviknuta tumačenja, ala šira ulica je glavna ili neko sino znak i ukino dojučerašnju prednost ne važe i bez obzira što nešto funkcioniše na neki takav način godinama, nema snagu ispravnosti po zakonu. Ovo sve malo duže pišem zbog opasnosti koje nosi samo isterivasnje prednosti-pravde tako da se teškim raskrsnicama ko Slavija treba pristupati krajnje oprezno.
-
Upravo Slavija je odlican poligon za usavrsavanje. Evo, ko ima prednost (sto bi rekli u testovima ) u situaciji prikazanoj na slici? Ne, nema autobus jer on polazi sa ne izdvojenog stajališta. A gde vidis stajaliste? Koliko vidim, autobus se krece u kruznom toku, ne polazi sa stanice poželjno je da se pri prelasku iz zamišljenih koncentričnih traka u levo ili desno daje migavac da bi ostali znali o kakvoj se nameri radi. U ovom konkretnom slučaju levi migavac na autobusu znači da polazi iz iz mesta a ne da ide u krug obavezujućim pravcem, tako da čak i da nema tu stajalište, a ima ga u stvarnosti, protumačio bi ga da polazi iz mesta čak i da ima nameru da se samo prestroji ka unutrašnjosti kruga kreću ći se predhodno. Da ide bez žmigavca, onda on ima prednost jer se kreće u krug shodno obavezujućim smerom i za to mu ne treba nikakav migavac,a ovo drugo vozilo normalno da mora da ga propusti jer izlazi napolje presecajući mu putanju koja je pod prednođšću po definiciji kružnog toka. Ako se nekad nadjes u ili iza autobusa, videces da vozaci i najmanju promenu putanje najave ukljucivanjem migavca. To sto u stvarnosti na tom mestu postoji autobuska stanica nema veze sa ovom slikom jer na slici nije ucrtana, a pitanje je ko ima prednost na ovoj slici.Kada bi se ova raskrsnica nasla na testovima za polaganje i kada bi se gledala onako kako je ti gledas, svi koji nisu iz Beograda i ne znaju da tu postoji stanica,pali bi na ovoj raskrsnici. Ako malo bolje pogledas, autobus se cak i ne krece uz samu desnu ivicu kolovoza, tako da nema teorije da krece iz neke zamisljene stanice, osim ako se ta stanica ne nalazi u srednjoj traci Najava promene pravca u smislu prebacivanja iz zamišljene trake je poželjna ali nije obavezujuća pošto nema obeležavajućih linija. Ne tumačite dovoljno precizno. Ponavljam, pošto u ovom konkretnom slučaju ne postoji obaveza davanja žmigavca za kretanje u levo u već obavezujućem kružnom kretanju, naznačavanje istog je bepredmetno. Davanje žmigavca ima precizno propisano značenje, skretanje, predstrojavanje, zaustavljanje... i kretanje sa mesta, što znači da u ovom slučaju je to znak koji jedino može biti važeći. Ovde je migavac jednak ko da šofer rukom daje znak da ide u levo, što niko ne mora poštuje jer nije predviđen propisom. Naravno, džentlmenski bih ga uvažio al to ne znači da može apsolutno da računa na ustupak.
-
Nema desne strane u prestrojavanju. Oba vozila su ukružnom toku. Levi žmigavac ima u ovom slučaju zvanično tumačenje samo ako kreće iz mesta, bez obzira zašto je stalo, stanica ili mu se ugasio motor recimo. U kružnom toku osim kad se izlazi iz obaveznog kružnog kretnja, ne postoji obaveza davanja žmigavca, a ukoliko su iscrtane kružne saobraćajne trake, žmigavac je obavezan ko kod bilo kog prelaska iz trake u trku. Manite se više nepostojeg prava desne strane za svakakve sitacije..
-
Ricinusovo ulje je nekada bilo neophodno za upotrebu u trkaćim 2T motorima jer tada nije bilo sintetičkih 2T ulja, a mineralna nisu mogla zadovoljiti i motori su blokirali. Danas je situacija drukčija i postoje kvalitetna 2T ulja koja zadovoljavaju i prevazilaze zahtjeve i najjačih 2T motora pa je potreba za ricinusom prestala. Osim toga ricinusovo ulje ne sagorjeva potpuno i stvara koksne naslage na dijelovima motora i u ispušnom sustavu, pa se je koristilo u trkaćim motorima koji se i tako moraju često rastavljati. Danas se ulja sa udjelom ricinusovog ulja koriste kod nekih speedway agregata sa total loss sustavom podmazivanja i kod kartinga bez mjenjača čiji agregati se vrte 17000-18000 okr/min. Da Silkolene ima u svom programu proizvode sa ricinusom: Za 4T speedway motore CASTORENE R30, R40 i R50 od kojih se R30 može koristiti i za 2T mješavinu Za 2T karting motore PRO KR 2 Što se tiče pumpa-diza motora VW grupacije motorna ulja svih proizvođača koja zadovoljavaju njihovu 505.01 i 506.01 specifikaciju mogu se koristiti. Na kraju krajeva prva motorna ulja sa VW 505.01 specifikacijom još u fazi testiranja PD motora proizveli su FUCHS(TITAN SUPERSYN PLUS 5W-40) i Mobil, a ne Castrol. Danas ima i na srpskom tržištu puno ulja sa tim specifikacijama i može ih bez brige i "ispiranja" motora koristiti. http://www.multicompany.rs/fuchs.php Multicompany iz Novog Sada je ovlašteni uvoznik i distributer za FUCHS i Silkolene proizvoda za RS. http://www.fuchs-maziva.hr/proizvodi/ Odavno je poznato da VW i Kastrol imaju obavezujući ugovor o preporučivanju. I šta će čovek, u garanciji auto. Koliko čujem, mnogi ovlašćeni serviseri tvrde da u garntnom roku oni daju svoje ulje i ukidaju garanciju ako stranka donese neko svoje, ma bilo istog standarda. Dal je to po propisu ne znam, al ga lično smatram ništavnim. A za ricinus, organska materija naravno da pravi cunder, naslage od sagorevanja, i zato su cvaje redovno morale biti rastavljanje radi čišćenja. Otuda da se karike bile užljebljene tako da ne mogu da se vrte u krug u klipu i uvek su se nameštale na isti položaj u cilindru. Nego ajd da malo pomogneš u rastumačivanju odomaćenog stava ili zablude vezano za ZDDP sastojke. Po mom nekom sećanju, lageri radilice su bili oslojavanji nanosom kompozita glika ili tako nekako, što navodno u kombinaciji sa ZDDP-om je davalo najbezbolniji suvi kontakt rukavca i ležaja i verovatno otuda predrasuda o nužnosti podmazivanja mineralnim uljem. U praksi se videlo da je dolazilo samo do mestimičnog upoliranja ležaja dok bi radilica ostajala u meri, bez oštećenja. Čak sam negde i našao neki aditiv za naknadno sipanje u ulje koji je u stvari mešavina ZDDP-a. I još jedno pitanje vezano za viskoznost, ne vezano za temperaturno podneblje. Naime, prečnik uljne magistrale je strogo definisan, recimo običnim tanjirastim čepom na ulazu u radilicu. Po teoriji jednog domaćeg uvoznika nije preporučljivo koristiti gušća-deblja ulja jer ono jednostavno ne može da prolazi adekvatnom brzinom kroz rupicu i samim tim napravi manji pređeni put po jedinici vremena, što praktično znači da manje radi što se projektuje kao manja potrošnja ulja a u stvari rezultuje manjom-slabijom podmazljivošću motora. Skoro sam vodio uslovno raspravu o lošem aspektu upotrebe gradacije 10-60 u recimo TDM-u od 2003 godine, bez obzira o širokoj multigradnosti, jer ja smatram da je ovih 60 dominantnije od 10 iako ja preferiram uvek gušćem ulju. Znači, gde je da kažem, kvalitativna granica odstupanja u gustini ulja od fabričke preporuke.
-
Odličan post. Engleska je leva zemlja i verovatno nije potpisnik međunarodne regulative saobraćaja što joj dozvoljava da primenjuje vlastita pravila koja su obavezujuća za strane učesnike u saobraćaju.
-
Upravo Slavija je odlican poligon za usavrsavanje. Evo, ko ima prednost (sto bi rekli u testovima ) u situaciji prikazanoj na slici? Ne, nema autobus jer on polazi sa ne izdvojenog stajališta. A gde vidis stajaliste? Koliko vidim, autobus se krece u kruznom toku, ne polazi sa stanice U kružnom toku se ne daje levi migavac jer je kretanje u levo u smeru znaka, obavezujuće u kružnom toku. Obaveza davanja migavca pri kretanju u kružnom toku je isključivo pri izlasku iz njega, desni migavac, ko kod klasičnog prestrojavanja i skretanja u raskrsnici. Naravno, poželjno je da se pri prelasku iz zamišljenih koncentričnih traka u levo ili desno daje migavac da bi ostali znali o kakvoj se nameri radi. Lično, uvek se ponašam kao da sa obe strane idu uporedo vozila pored mene, znači, ne sečem im putanje iako nema obeleženih saobraćajnih traka, mada i to postoji, kod opštine novobeogradske i Arene na auto putu. U ovom konkretnom slučaju levi migavac na autobusu znači da polazi iz iz mesta a ne da ide u krug obavezujućim pravcem, tako da čak i da nema tu stajalište, a ima ga u stvarnosti, protumačio bi ga da polazi iz mesta čak i da ima nameru da se samo prestroji ka unutrašnjosti kruga kreću ći se predhodno. Da ide bez žmigavca, onda on ima prednost jer se kreće u krug shodno obavezujućim smerom i za to mu ne treba nikakav migavac,a ovo drugo vozilo normalno da mora da ga propusti jer izlazi napolje presecajući mu putanju koja je pod prednođšću po definiciji kružnog toka. Liči na komplikovanu metodologiju al je vrlo prosta, no na žalost, u praksi imamo vrlo raznolika tumačenja. Zato kad sam u krugu, glavom non stop levo desno jer ne hajem za svoju prednost već je obavezno prepustim pošto je očigledno da vladaju velike zablude koje su neprikosnovene u glavama tvrdoglavih. Inače, ja se Slavijom vozam još od kad nije bilo obrnutih trouglova, znači bilo je pravilo desne strane, pa onda neke ulazne ulice su bile sa a neke bez prednosti, pa raznorazni pokušaju iscrtavanja traka unutar kruga, jednom rečju šizenje, što znači oprez na najvišem mogućem nivou, prednosti se mora samo uslovno pridržavati.
-
Ljudi su oguglali na gungulu i njima je verovatno to isto ko da su u svom dvorištu. Ono što se nama zamera, provlačenje i obilazak zastale kolone preko pune linije, verovatno ne bi bilo nenormalno da se vozači auta pridržavaju propisane obaveze, vožnje uz desnu stranu i omogućavanja preticanja pomeranjem u desno. Ovako, oni misle da se ne sme obilaziti bez obzira što trakom mogu ići dva šlepera paralelno a oni gaze levu crtu. Meni pada napamet da možda policajci rade sve ono što i mi i na taj način primoravaju vozače na obavezujuće ustupke, a mogu uvek vrlo lako da ih ubede. A što se tiče zaustavljanja na nebezbednom mestu, nikad im nisam stao tamo ako smatram da je opasno. Stanem podalje gde smatram da sam bezbedan i on i ja i lepo kažem, ajte ovamo da nas neko ne pokupi.Nikad problem zbog toga, čak više ljubaznosti.
-
Upravo Slavija je odlican poligon za usavrsavanje. Evo, ko ima prednost (sto bi rekli u testovima ) u situaciji prikazanoj na slici? Ne, nema autobus jer on polazi sa ne izdvojenog stajališta. Da se samo kretao u u kružnoj putanji, morao bi ovaj koji hoće napolje da ga pusti. I što dalje teoretišete. Važe opšta pravila u saobraćaju, pravilo desne strane ako nije drugim znakom određeno drugačije. Unutar skvera je dozvoljeno obilaženje sa desne strane zato što se smatra da se saobraćaj odvija po zamišljenim saobraćajnim trakama tako da niko nema prednost u odnosu na nikog, znači sva predstrojavanja su dogovorna, nit može onaj iznutra da seče onog što mu ide sa desne strane i obrnuto. Ovako važi svuda u svetu. A davanje prednosti nekom koji to nema može biti opasno jer je to radnja koja nije obavezujuća i onaj iza je ne očekuje da će neko iznenada da stane i može naleteti od pozadi i u tom slučaju će biti kriv udareni. Vodite računa pri ovakvim postupcima. Ja dajem prednost uvek džentlmenski al vodim računa šta se dešava iza.
-
Njus, NSU TTS, cca 120 konja, 4 karburatora i kad grune, strava. Kuriozitet je bila Peglica koju je moj drugar imao sa motorom od TTS-a. Auto se dizao na zadnje točkove, ko motor. Bilo je to doba intelektalne umešnosti bez mnogo tehnološkog zanovetanja, a sve se vozalo na mineralku. Nego, jel ima nekih sad biljnih ulja ala taj čuveni trkaći Kastrol koji ih je proslavio. I pričam sa drugarom, ima Audi sa dizna-pumpa motorom. Propisano specijalno razvijeno ulje za taj agregat, Kastrol naravno i čik da sipa išta drugo, a litra 20 €, šipak će da ispira motor. Nekako su nas metuli oileri u veliku zavisnost. Nekad su ulja deljena na letnja i zimska, monogradna, pa menjana na 3k, pa kod lokalnog majstora, pa perionica...a sad "long" life i vozi a da nikog ne vidiš. Ne sviđa mi se to.
-
@Explanabile i M900-Hvala Vam puno na učešću,razjašnjenju i korisnim savetima. Lako je Vama da budete koncizni, kad sve znate. Nekada nije bilo ovoliko marki ulja pa ni mistike ili nedoumice. U moto sportu se koristio čuveni Kastrolov dvotaktol opijajućeg mirisa ricinusa pa se taj šmek preneo i na automobilizam. Tada se koristila Optima Supervisk jer se pokazala dobra, imala daleko bolju termo stabilnost od ostalih jer je projektovana za NSU Princ automobile koji su bili vazdušnjaci a skoro identični kasnijem Goilfovom vodenom motoru i Kastrol, beše GTX 2 pa potom 3, sva tri mineralna uske multigradnosti. Trkački agregati su tada rađeni sa maksimalnom minusnom tolerancijom, što bolje ispoliranih svih tarnih površina. Dobar agregat se kompletno tek sklopljen i bez svećica morao okrenuti 2 kruga cimom iz ruke po zamajcu i to je bila kontrola da motor ima minimalne otpore. Sa ovim uljima motori nisu imali problema sa pritiskom na visokim obrtajima. Modriča je tad bila jedna top fabrika i radila je bazno ulje za Gastrol pa je i njihov GTX 3 bio prodavan širom sveta, što znači da su imali visoku tehnologiju, pristup recepturama i aditivima za poboljšanja. Napravili su jednu internu količinu svog namenski trkaćeg sintetičkog ulja. Međutim, iznad 6.000 obrtaja pritisak bi padao skoro na nulu tako da nije opstao i svi koristili Supervisk i Gastrol kome sam ja ostao veran dugi niz godina kasnije korestići ga na TD agregatima koji ga u gradskim uslovima nije trošio do pređenih 7.500. Jednom sam sticajem okolnosti obrnuo 11k i potrošnja je bila par stotina grama. Ta ulja su bila mineralna i po iskustvu nije dolazilo do oštećenja letećih rukavaca radilice nit njihovih ležajeva. Gastrolu sam bio veran dok nisam neke 2000. uzeo kod drugara ulje u radnji i video da je lažnjak a bivao uzet od tadašnjeg glavnog distributera, Delte. Devedesetih godina se sa pompom pojavio BP sa novom generacijom mineralnog ulja za TD motore sa onom čuvenom VW specifikacijom 505. No bio je lošijeg kvaliteta, što se odma zaključilo po potrošnji. Lično sam imao svoj kibic na ulje, umočim prst i obrišem krpom. Kod Kastrola je i dalje ostajao malko masnjikav a od drugih ulja nije ostajalo traga. Listajući net nađem neku priču o Poršeovom vazdušnjaku čija konstrukcija datira još pre II rata kao i čuvene Bube, čiji fabrički podatak je, zamena karika na nekih 270.000 km, tako 2 puta i na 800.000 je sledila generalna. Tad kad su ti motori konstruisani i voženi nije bilo čak ni multigradnih ulja. Porše agregat ja mislim da je najzahtevniji po pitanju ulja. Pritisci unutar motora su izuzetno visoki. Agregat ima smešno male obrtaje ali ih munjevito zadiže uz eksploziju snage. Porše je odobrio pa potom otkazao upotrebljivost sintetičkih ulja poslednje generacije i u suštini zahteva arhaik ulja sa dodacima ZDDP. Kroz tu priču su iznešene 2 teze. Ekološka koja kaže da katalitički izduv strada od ZDDP koktela i da je to razlog napuštanja mineralne tehnologije. Druga koja govori da je produženi interval zamene postignut sintetičkim uljem malo varka i da se aditivima ustvari sprečava nestanak ulja i da ono iako fizički prisutno u motoru ima skroz smanjenu podmazljivost, što se vidi jer ulje biva tečno ko voda, a sipanjem svežeg istog se odmah primeti prigušeniji zvuk agregata. Sa punom sintetikom sam bio jedino prezadovoljan, Volvo kamionsko ulje, bez ikavih drugih oznaka. Po mom iskustvu minerlno ulje dobar agregat ne troši neko vreme a potom naglašeno počne što znači da je krekovano, odnosno počinje da gubi svojstvo, dok PS i S mi se trošio lagano od ulivanja. Svaki motor je projektovan za neki pretežni režim rada i podmazivanje određenom viskoznošću ulja i ima shodno tome kalibrisanu magistralu za protok ulja. Problem hladnog starta je neminovan a gornji ekstremi na savest korisnika.Tanje-ređe ulje, ima bolju propustljivost kroz mgistralu, pre krene sa podmazivanjem pri hladnom startu, bolje ispira motor jer odradi veći broj ciklusa po jedinici vremena, bolje hladi ali zato nestabilnije drži obrtne mase što se čuje kao metalniji zvuk. Deblje-gišće suprotno uz dodatni otpor pri bućkanju radilice, ali čvršće drži pokretne delove i samim tim motor ima prigušeniji i mirniji rad sa manje rizika da dođe do direktnog kontakta. Između je optimum a ja lično naklinjem debljem ulju koje bolje funkcioniše na jačem opterećenju motora. Da bi neko ulje bilo uvaženo dobrim, mora da prođe pored lab testa praksu koja će se potvrditi u što većoj masovnosti, od bar 50-100k pređenih pa premereni svi sklopovi. Ono, prešo sam 25 hiljada se ne važi. Na žalost, jako mnogo marki postoji, pa niz grupa i podgrupa i nemoguće je naći pravi izbor uz dodatni rizik kod nas od falš ulja, al da ne otvaramo Pandorinu kutiju. Daću odgovor na moje putanje za BMW boxer. Činjenica je da agregat ne traži moto ulje zbg suvog kvačila, ali, moto ulja su po pravilu za klasu bolja od automobilskih jer se izrađuju za ekstremnije uslove rada. U moj motor je predhodni vlasnik sipao BMW auto ulje, prešlo je možda nekih par hiljada . Ispustio sam ga, jeste tamno, što nema veze, nije pregorelo, al nije ni neko. Pošto ja uvek ispiram agregat uljem koje sipam radom od 5 -10 minuta sa pola količine, sipao sam naj jeftinije ulje i to ređe gradacije od potrebnog, 10/40, umesto 20/50 čija cena za 4 litre je niža nego jedan litar BMW moto ulja. Odmah je motor počeo mekše da radi. Ili je ulje u motoru falš ili ga je motor razbio očas posla tako da je zaista zabluda o valjanosti auto podmazivače u motorciklima. Bilo kako bilo, otišao sam i uzeo ulje po fabričkom broju kod zvaničnog uvoznika. Po ispitivanjima postoje neka ulja koja bar po nekim analizama jesu bolja al su mi nedostupna, tako da fabrička preporuka je jedini optimalan izbor uz sve navedene savete ovih naših zlata vrednih forumaša.
-
Na žalost ne, nemam nikog za Pegasa a ja se ne bavim motorima kao posao ili trgovina, već isključivo za sebe. BMW je sad tu tako da će on uskoro da primi "tretman".
