Jump to content

Moto Zajednica

Menjaci kod ETZ modela

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 870 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: Suzuki XF650 Freewind

Drustvo, evo ovako... Interesuju me razlike u menjacima kod MZ ETZ modela, prvenstveno razlika kod menjaca na ETZ 250 i 251 a ako neko zna da uporedi i ETZ 125 i 150 bio bih mu zahvalan. Znaci mane, prednosti, kvalitet itd.

 

Cuo sam razne price o tome da se menjaci razlikuju a opet sam cuo i da su bukvalno isti. Zanima me vase misljenje i naravno tacne informacije.

 

Hvala!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Drustvo, evo ovako... Interesuju me razlike u menjacima kod MZ ETZ modela, prvenstveno razlika kod menjaca na ETZ 250 i 251 a ako neko zna da uporedi i ETZ 125 i 150 bio bih mu zahvalan. Znaci mane, prednosti, kvalitet itd.

 

Cuo sam razne price o tome da se menjaci razlikuju a opet sam cuo i da su bukvalno isti. Zanima me vase misljenje i naravno tacne informacije.

 

ETZ 250/251 imaju jednak mjenjač. Navodno su na 251 rađene neke manje preinake, kako bi riješili problem 3. brzine, ali zajebi to, jer i na 251 modelima uredno krepava ta famozna 3. brzina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 870 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: Suzuki XF650 Freewind

Koliko cesto krepava 3-ca brzina? Postoji li nacin da se izbegne krepavanje? I kako resiti problem ako vec krepne 3-ca, menjati menjac ili postoji neka fora?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Menjačko ulje je jako važno i njegovom urednom zamenom predupređuju se kvarovi. Ja ozbiljnih kvarova sa menjačem nisam imao ni na 250 ni na 251, i neznam za razlike jer se pravilnim održavanjem menjač ne kvari.

 

Menjačko ulje je jeftino. Najskuplje domaće ''za ekstremne uslove rada'' košta oko 400 dinara, trebalo bi da se menja na oko 10.000. A MZ uopšte ne traži neko specijalno ulje, nešto neverovatno kvalitetno i skupo, njemu je samo potrebna nega češće zamene i zauzvrat pruža bezbrižnu vožnju.

Ja ga menjam što češće i sve je savršeno. Sada sam pogrešio što sam stavio gušće ulje na ovu zimu ali namera mi je bila da novim uljem ''isperem'' od svega groznog unutra i sipam opet novo, nakon recimo 1.000 km. Staro ulje koje sam ispustio nije mi delovalo najbolje pa sam poželeo ispiranje, da češćom zamenom ulja izbacim nečistoće napolje.

 

Mz je jako osteljiv na neredovnu zamenu menjačkog ulja. Viđao sam starije motore koji su imali simptome potrošenih lamelica, znači da proklizava na kvačilu a kada se zameni ulje onda radi sve kako treba. Radi, ali i ne traje jer se oštećenja dobijena na ovaj način ne otklanjaju, samo se posledice ublažavaju. Loše staro menjačko ulje ima boju senfa a može da sadrži i nešto sluzavo u njemu ako nije jako dugo menjano. To je znak da vlasniku treba čupati uši jer je to iživljavanje nad motorom, bar je ulje jeftino a postupak ne može biti lakši.

 

Kod zamene ulja najveći mi problem predstavlja aluminijumska podloška koja se retko nalazi a poželjno bi je bilo što češće menjati, sa uljem, samo ako bi našli gde ima da se kupi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Kod 3. brzine u vecini slucajeva stradaju zupci na ceonom delu cupcanika, kao i rupe(zupci) na pokretnom kliznom zupcaniku. Ocekuje me jedno rasturanje menjaca na ETZ-u 250 jednog mog prijatelja. Mislim da je 4-brzinski menjac (ES-250) mnogo pouzdaniji, ali i neekonomicniji. Treba postaviti prioritete, krajnja brzina i manja potroznja, nasuprot izdrzljivosti i trajnosti. ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

A zasto ne bi stavili bakarnu podlosku umesto aluminijskog?Pretpostavljam da se radi o podlosci ispod srafa za ispustanje ulja?Toga znam da ima u prodaji.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Menjačko ulje je jako važno i njegovom urednom zamenom predupređuju se kvarovi. Ja ozbiljnih kvarova sa menjačem nisam imao ni na 250 ni na 251, i neznam za razlike jer se pravilnim održavanjem menjač ne kvari.

 

Menjačko ulje je jeftino. Najskuplje domaće ''za ekstremne uslove rada'' košta oko 400 dinara, trebalo bi da se menja na oko 10.000. A MZ uopšte ne traži neko specijalno ulje, nešto neverovatno kvalitetno i skupo, njemu je samo potrebna nega češće zamene i zauzvrat pruža bezbrižnu vožnju.

Ja ga menjam što češće i sve je savršeno. Sada sam pogrešio što sam stavio gušće ulje na ovu zimu ali namera mi je bila da novim uljem ''isperem'' od svega groznog unutra i sipam opet novo, nakon recimo 1.000 km. Staro ulje koje sam ispustio nije mi delovalo najbolje pa sam poželeo ispiranje, da češćom zamenom ulja izbacim nečistoće napolje.

 

Mz je jako osteljiv na neredovnu zamenu menjačkog ulja. Viđao sam starije motore koji su imali simptome potrošenih lamelica, znači da proklizava na kvačilu a kada se zameni ulje onda radi sve kako treba. Radi, ali i ne traje jer se oštećenja dobijena na ovaj način ne otklanjaju, samo se posledice ublažavaju. Loše staro menjačko ulje ima boju senfa a može da sadrži i nešto sluzavo u njemu ako nije jako dugo menjano. To je znak da vlasniku treba čupati uši jer je to iživljavanje nad motorom, bar je ulje jeftino a postupak ne može biti lakši.

 

Kod zamene ulja najveći mi problem predstavlja aluminijumska podloška koja se retko nalazi a poželjno bi je bilo što češće menjati, sa uljem, samo ako bi našli gde ima da se kupi.

pa sve jedno je staviti bakarnu ili aluminijumsku sajbnu,,a to sluzavo je inace voda od kondezacije koja se vremenom nakupi u menjacu,  a slazem se da ga je bolje cesce menjati nego zbog 400 din sjebati lamele konus kvacila menjac itd,,mz iz svilajnca je dobio novog vlasnika dukija iz jagodine, cestitam

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

A zasto ne bi stavili bakarnu podlosku umesto aluminijskog?Pretpostavljam da se radi o podlosci ispod srafa za ispustanje ulja?Toga znam da ima u prodaji.

 

 

Ja sam se ubio tražeći po Bgd-u a sva mesta gde sam bio imaju prohromske, čelične čiste ili raznih legura ali sve tvrdo...

 

A bio sam u ''Uradi Sam'', ''Jeep Commerce'', ''Šrafko'' i sve okolne prodavnice šrafovske robe. Niko nema i nezna gde ima pa mi Wice lepo reče da na Bubanj Potoku sve ima

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

bakarnih ima svuda i uglavnom su oko 10-15 din komad,ima u luisu garnitura raznih bakarusa za 10 e,e sad ti pominjes da te bas intresuju alu podloske,ja sam dobio 4 komada kada sam kupovao one prohrom cevi za bojler i uz njih sam dobio alu podloske kao dihtung ali je na njima rupa 12 mm :(

mada mislim da je na mz-u 14 ako ne gresim,ja koristim bakarne i uvek  ih odgrejem bilo da su stare ili nove,i onda su jaaaako mekane skoro kao da su od gume....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

A zasto ne bi stavili bakarnu podlosku umesto aluminijskog?Pretpostavljam da se radi o podlosci ispod srafa za ispustanje ulja?Toga znam da ima u prodaji.

 

 

Ja sam se ubio tražeći po Bgd-u a sva mesta gde sam bio imaju prohromske, čelične čiste ili raznih legura ali sve tvrdo...

 

A bio sam u ''Uradi Sam'', ''Jeep Commerce'', ''Šrafko'' i sve okolne prodavnice šrafovske robe. Niko nema i nezna gde ima pa mi Wice lepo reče da na Bubanj Potoku sve ima

pa u svakoj prodavnici auto delova imas dihtujuce sajbne za dizele,,,naravno bakarne su,,kod dizela se koriste za svaki holender da se zadihtuje,naravno imas ih sa 8mm 10mm 12mm itd,,svaki ali svaki dizel ih ima,,ako nenadjes poslacu ti ih ja imam ih na tone po garazi,posto dosta radim dizele,,,,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

pa u svakoj prodavnici auto delova imas dihtujuce sajbne za dizele,,,naravno bakarne su,,kod dizela se koriste za svaki holender da se zadihtuje,naravno imas ih sa 8mm 10mm 12mm itd,,svaki ali svaki dizel ih ima,,ako nenadjes poslacu ti ih ja imam ih na tone po garazi,posto dosta radim dizele,,,,

 

Znao sam ja da se to masovno koristi za nešto ali neznam za šta, ako nije u kategoriji šrafovske robe onda mora da je u nekoj drugoj.

 

Na levom deklu svi su šrafovi M6 pa je i ova podloška za njih dok ovaj dole moram da merim, spoljna dimenzija nije suviše bitna jer ne ulazi u rupu a unutrašnju ću izmeriti kada dođem do šublera od komšije.

 

ja tako nešto nisam nikada kupovao po prodavnicama auto delova, uvek sam uzimao gotove delove određenog tipa za određeni auto. Da li tamo mogu da kažem da mi treba takva podloška pa neka se prodavac snalazi od čega je ili bih ipak trebao da znam da je od npr. Golfa ili 123 i sl.?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Kod 3. brzine u vecini slucajeva stradaju zupci na ceonom delu cupcanika, kao i rupe(zupci) na pokretnom kliznom zupcaniku. Ocekuje me jedno rasturanje menjaca na ETZ-u 250 jednog mog prijatelja. Mislim da je 4-brzinski menjac (ES-250) mnogo pouzdaniji, ali i neekonomicniji. Treba postaviti prioritete, krajnja brzina i manja potroznja, nasuprot izdrzljivosti i trajnosti. ???

Citiram samoga sebe, jer sam napravio mali gresku. Upravo sam stigao od jednog druga kome je zakovao etz 251. Posto je vec rasturio masinu iskoristio je priliku da sredi menjac koji ispada iz trece, pa me je pozvao mu kazem sta da radi.

Rupe su na nepoklretnom zupcaniku a zupci (na ceonom delu) su na kliznom zupcaniku, (obrnuto onome sto sam napisao ranije). Naravno moja dijagnostika se pokazala tacnom, tj. doslo je do habanja ivica tih ceonih zubaca i rupa, odnosno do njihovog zaokruglivanja. Resenje  problema je zamena ovog para zupcanika.

Ulje tu nije presudam faktor, bitniji je stil voznje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 303 postova
  • Lokacija: Dobanovci

Kod 3. brzine u vecini slucajeva stradaju zupci na ceonom delu cupcanika, kao i rupe(zupci) na pokretnom kliznom zupcaniku. Ocekuje me jedno rasturanje menjaca na ETZ-u 250 jednog mog prijatelja. Mislim da je 4-brzinski menjac (ES-250) mnogo pouzdaniji, ali i neekonomicniji. Treba postaviti prioritete, krajnja brzina i manja potroznja, nasuprot izdrzljivosti i trajnosti. ???

Citiram samoga sebe, jer sam napravio mali gresku. Upravo sam stigao od jednog druga kome je zakovao etz 251. Posto je vec rasturio masinu iskoristio je priliku da sredi menjac koji ispada iz trece, pa me je pozvao mu kazem sta da radi.

Rupe su na nepoklretnom zupcaniku a zupci (na ceonom delu) su na kliznom zupcaniku, (obrnuto onome sto sam napisao ranije). Naravno moja dijagnostika se pokazala tacnom, tj. doslo je do habanja ivica tih ceonih zubaca i rupa, odnosno do njihovog zaokruglivanja. Resenje  problema je zamena ovog para zupcanika.

Ulje tu nije presudam faktor, bitniji je stil voznje.

I Obavezna zamena viljuske vec pomenutih zupcanika !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Nije na odmet. ;D

 

E pa nije ni na odmet da se kaže da postoje odstupanja od standarda i u toj oblasti, prodaju se i povni delovi u kojima se to naglašava pa bi bilo dobro da se misao završi, šta znači broj 2 ili 3 na osnovnu dimenziju kako kaže prodavac?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 870 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: Suzuki XF650 Freewind

Ajde drugari napisite nesto o menjacima za ETZ 125 i 150. Prednosti, mane, kvalitet...

 

Svaka informacija mi je potrebna. :) A nece koristiti samo meni vec i nekom novom MZ-jasu koji bude dolazio na BJB MZ Svet i trazio razne informacije o MZ-u.

 

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Menjač je stvar koja se teško kvari ako se motor vozi onako kako treba a uz to i održava. MZ menjač je kvalitetan i od mehaničkih sklopova ređe se kvari računajući i lamelice koje su ipak potrošne. U pogledu kvaliteta nema neke bitne razlike između modela ali je i on podložan kvarovima usled neodržavanja, neredovne zamene ulja ili bezosećajnog šaltovanja.

 

Menjač je jedan od sklopova koji valjaju i ako se o njemu vodi računa može da traje i period od 3,4 ili 5 generalnih mašine dok na njega ne dođe red. No, nema šaltovanja bez kvačila, nema ubrzavanja sa polovinom kvačila, nema lošeg ulja, nema vožnje sa nenaštelovanim kvačilom pa da na prenosu proklizava...

 

MZ traži poštovanje pa sa poštovanjem i uzvraća.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Sremčica - Beograd

Kod ETZ 150 ccm imam problem, tesko se pronalazi przan hod (ler). Dali moze biti u pitanju pohabana jedna od viljuski zupcanika, posto planiram da rasturim menjac pa na sta da obratim paznju. Inace sam cetvero stepene menjace rastavljao i sastavljao bez problema. Kod petostepenih ima razlike ali nije strasno.  Sto vise saveta !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Menjač je stvar koja se teško kvari ako se motor vozi onako kako treba a uz to i održava. MZ menjač je kvalitetan i od mehaničkih sklopova ređe se kvari računajući i lamelice koje su ipak potrošne. U pogledu kvaliteta nema neke bitne razlike između modela ali je i on podložan kvarovima usled neodržavanja, neredovne zamene ulja ili bezosećajnog šaltovanja.

 

Menjač je jedan od sklopova koji valjaju i ako se o njemu vodi računa može da traje i period od 3,4 ili 5 generalnih mašine dok na njega ne dođe red. No, nema šaltovanja bez kvačila, nema ubrzavanja sa polovinom kvačila, nema lošeg ulja, nema vožnje sa nenaštelovanim kvačilom pa da na prenosu proklizava...

 

MZ traži poštovanje pa sa poštovanjem i uzvraća.

 

Ja bih dodao nema sile (skakanja) po polugici menjaca kao  sto sam video da rade neki, ako nece,onda polako prsticima nezno pa onda hoce hehee nista na silu nece!! :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

@ djurap

dali imas kuglicu za osiguranje lera na selektoru?dosta njih nezna na koji se sraf ispusta ulje pa odvrne sraf koji ispod sebe ima opregicu i kuglicu pa onda kuglica ispadne i tesko se nalazi ler,proveri dali je to u pitanju ja sam se sa tom situacijom cesto sretao,mislim da je sraf za kljuc 17 ili mozda 19mm a kuglica je cini mi se 6mm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja