Jump to content

Moto Zajednica

Menjaci kod ETZ modela

Recommended Posts

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

sipao 0.9 litara i ne curi na rupicu...sipao jos dok sam imao mozda oko 1200ml i jos ne curi...moracu da dospem jos malo :)

 

...nakon svakih 300-400 ml, nagazi kurblu par puta pa nastavi dalje. 1200 ml je mnogo!!

Ja sam sipao (a nisam znao za ovaj fazon sa kurblom) skoro 1000 ml jer nije izlazilo na rupicu, pa mi je posle danima curelo na osovini kurble dok nije doslo na nivo koji treba...!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

druze kod mene nije bilo kapi ulja u masini,sve je izduvao kroz auspuh kroz pocepan semerig na radilici.:) mada mislim da se moze dobro isprati naftom bar sam ja tako ispirao drugaru na etz 150 sipali,on se malo provozao i spustio.

 

Mogu pozdraviti ovaj prijedlog. I sam uvijek nakon što ispustim staro ulje isperem mašinu 2 puta naftom. Naspem 0.5L, provezem se po dvorištu i ispustim. Pa još jednom tako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

E pa mnogo dobra fora to sa naftom. Na šta to liči kada se ispusti, da li može nekako da se zaključi koliko se unutrašnjost isprala?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Ja sam ispirao kuciste menjaca isto sa naftom samo sto sam imao probmel da je iscedim...Primera radi sipao sam 1l, a isteklo je 700-800 gr ??

Pa sam morao(kadsa sam skinu masinu) da izvrcem motor kako bi iscurela sva nafta...Da li se to desavalo jos nekom??

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Moj drugar je zbog slicne stvari apeenca okacio na krusku da se iscedi blok  :D  :D Pokidao sam se od smeha!

(izvinite za off,morao sam.)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Ja sam ispirao kuciste menjaca isto sa naftom samo sto sam imao probmel da je iscedim...Primera radi sipao sam 1l, a isteklo je 700-800 gr ??

Pa sam morao(kadsa sam skinu masinu) da izvrcem motor kako bi iscurela sva nafta...Da li se to desavalo jos nekom??

 

 

Sve iz mašine ispuštaš tako da odšarafiš i šaraf za ispuštanje ulja, i najniži šaraf na lijevom deklu. Pa malo nagneš motor lijevo-desno i sve iscuri van. Naravno da pomaže prvo provozati motor sa starim uljem do kse mašina ugrije, pa onda ispustiš ulje, naspeš naftu još malo vozanja i onda nafta van.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

    Sto se tice kolicine ulja, sipa se 0,9 l u ETZ-a 250/251. ako nece da procuri na kontrolni otvor sa strane, upalis motor, pustis da malo radi i prebaci visak ulja iz srednjeg dela bloka u bocni i onda opet proveris i to je to .  Sto se menjaca kod ETZ-a 125 i 150 tice, oni su identicni, ALI  ( uvek mora da bude neko ALI ) motori proizvedeni do 1986 godine su imali deblje viljuske ( oko 3,5 mm ), i klizni zupcanici u tim motorima su imali sire kanale za te viljuske . Posle 1986 godine isti modeli su imali tanje viljuske ( oko 3,2mm ) , a i njihovi zupcanici su imali uze kanale. Trgovci to ne znaju, a ko radi menjac nek uzme subler u ruke, premeri svoj menjac, pa sa sublerom u nabavku.  Ove mere sam dao onako iz glave, a tacno su napisane u MZ manual 125/150 .  Srecan rad !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1404 postova
  • Lokacija: Jagodina,Srbija
  • Motocikl: Moto Guzzi Nuovo Falcone 500

Svakak,kada kazes najnizi sraf na levom deklu jel mislis na onaj kratki za kontrolu ulja ili onaj ispod koji drzi dekli i jeste naj nizi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Svakak,kada kazes najnizi sraf na levom deklu jel mislis na onaj kratki za kontrolu ulja ili onaj ispod koji drzi dekli i jeste naj nizi.

 

Mislim na onaj ispod što drži dekli.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1404 postova
  • Lokacija: Jagodina,Srbija
  • Motocikl: Moto Guzzi Nuovo Falcone 500

A tu lezi zeka,zato nije izlazilo svo ulje iz menjaca.Greota za ono Mobilovo SAE 80 sto sam sipao nedavno,izmesalo se sa onim starim sto je ostalo u menjacu jer sam ja odvrtao onaj sraf za kontrolu nivoa ulja i onaj za ispustanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Lepo vreme udarilo u glavu pa nikome nije do popravki. Ipak, neke stravi treba ispoštovati, ne treba sve na brzinu...

 

post-1570-12878999490969_thumb.jpg

post-1570-12878999491799_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Verovatno imas neki problem sa kuglicom za ler.  Vidi sliku iznad, to ti je kad odvrnes sraf broj 4. - cep za utvrdjivanje neutralnog polozaja.  Kad odvrnes taj cep, isteci ce nesto ulja ( podmetni tacnu), i treba da ti ispadne oprugica i kuglica ( budi pazljiv da ti ne odlete negde).

  Ako ih nemas - znaci treba da ih nabavis.  Mozda ih i imas, mozda je opruga pukla, a mozda se i zaglavljuje ako se nakupilo neceg oko njih. Ako ih nemas, najbolje da nadjes original, veca kuglica ne moze, a manja ne radi posao.  Opruga upada u rupu na srafu koji si odvrnuo, a kuglica takodje mora da upada glatko bez zapinjanja , a ne sme da ima ni mnogo lufta ( mozda je nekad neko menjao, pa stavio neodgovarajucu.  Originalna kuglica i opruga u N. Sadu kostaju tri evra - cini mi se .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 63 postova
  • Lokacija: Uzdin

Hvala na savetu,pokusacu.A dali moze da se desi da nesto poremetim kad izvadim tu kuglicu,znam da su me upozoravali kad sam kupio mz-a da ne otvaram taj sraf da ne pokvarim menjac.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1404 postova
  • Lokacija: Jagodina,Srbija
  • Motocikl: Moto Guzzi Nuovo Falcone 500

Ja sam vadio to greskom prilikom ispustanja ulja,pa kada sam vec izvadio lepo nastelujem ler.Stavis kuglicu na oprugu,ubacis gore pa zasrafis sraf.Zavrnes sraf do kraja ali lagano nemoj da pretezes,i onda trazis poziciju gde najlakse upada u prvu i obratno iz prve u ler.Ja sam ima problem sa lerom dosta tesko se "nalazio"sada iz prve.Pogledaj da li imas bakarnu podlosku,ako nemas prvo nju nabavi(10 din na buvljaku),da bi sprecio curenje ulja jer kao sto rekoh sraf verovatno nece biti stegnut do kraja kada mu nadjes naj bolju poziciju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

sigurno te zeza kuklica,mada ja mislim da se taj sraf zateze do kraja,bar tako pise i u manualu,a ako nemas kuglicu mozes je naci od nekog lezaja,bitno je da lagano prolazi kroz otvor na srafu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 63 postova
  • Lokacija: Uzdin

Hvala na savetima, sada trenutno nemam vremena, ali cu za koji dan to sigurno uraditi.Kada budem odvrnuo taj sraf,iscurece mi ulje,dali treba da sipam,i dali se sipa u onaj isti otvor gde sipam ulje u menjac(dali je to isti otvor)?

Znam da nije ovo tema,ali sam hteo da pitam zasto mi puca kurbla?Dali je nisam dobro postavio,ili su jednostavno loseg kvaliteta nove kurble?Kada mi je pukla stara kurbla narucio sam novu,ali je nova napukla taj isti dan,i svakim danom se sve vise krivila ka dekli,morao sam da je skinem jer vise nisam mogao da je stisnem,i sad palim na gurku,pa sam hteo da vas pitam za savet pre nego sto stavim drugu.

U pitanju je MZ etz 250

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Koliko god da deluje nezgrapno ta kurbla je nežna stvar i ne trpi silu pa najčešće puca ili ispada opruga. Ako možeš nađi staru sa nekog polovnog motora.

 

Kurblu nisam menjao pa neznam ali mi je neverovatno da se krivi, onda je to vrhunac bezobrazluka sa nekvalitetnim delovima. Ako možeš slikaj nam tu krivu kurblu a fotku stavi u Mehaniku, baš bih taj bezobrazluk voleo da vidim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1404 postova
  • Lokacija: Jagodina,Srbija
  • Motocikl: Moto Guzzi Nuovo Falcone 500

Zategne se on do kraja ali ne bas jako kao onaj sraf za ispustanje ulja,jer je potrebno lepo nastelovati menjac.Nakon zvrcanja srafa vrtis ga par mm levo-desno uz stalno proveravanje poluge menjaca,onako bez kvacila,gde se naj lakse saltuje i na toj poziciji ga ostavis a bakarna podloska ti omogucava da ne moras da ga krvnicki dotezes zbog eventualnog curkanja ulja.Bar kod mene kada sam ga dotegao koliko moze nije bilo sanse da se ubaci ni u jednu brzinu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1404 postova
  • Lokacija: Jagodina,Srbija
  • Motocikl: Moto Guzzi Nuovo Falcone 500

E da bas bih i ja voleo da vidim tu kurblu koja se krivi.Pa da je napravio od  obicnog armaturnog gvozdja ne bi se krivila ako ima dimenzije kao originalna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Ja sam par puta imao problema sa srafovima koji drze kuglicu. Bioisam popizdeo, pa sam povadio desetak komada iz raznoraznih MZ-a, i utvrdio da nisu svi iste duzine ( svio su bili od MZ-a 250, al od razlicitih modela ) .

  Zakljucak : Razni modeli ( ES, ETS,TS, EtZ ) imaju i srafove razlicite duzine . Neki mi bas i nisu delovali fabricki ( mala privreda, sam svoj majstor ) .  Zadnji put  su MZ-i kod nas uvezeni 1990 god. tako da najmladji sad ima 18 godina. Za tih 18 godina svaki je u proseku promenio bar po pet vlasnika, a svaki vlasnik je imao bar po nekoliko majstora ( Pravi majstori, polumajstori, drugari i slicno ). Na pola tih MZ-a je prilokom popravke stavljani delovi od drugih modela ( ko se kako snasao ).

 

  Prema tome ima svega. Sto se srafa za kuglicu tice, Najbolje je ubaciti motor u prvu ili drugu brzinu, izvaditi sraf, sublerom izmeriti dubinu rupe do valjka, pa onda premeriti sraf. Sraf kad je stegnut do kraja treba da bude na 1 mm od valjka ne vise.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 63 postova
  • Lokacija: Uzdin

Hocu, slikacu je,pa cu postaviti sliku.

Ko zna od kakvog je materijala napravljena kad je tako slaba,kada sam hteo da je zavarim,malo sam je lupio cekicem(nisam jako) da spoim pukotinu, prosto se oseca pod cekicem kako se krivi.Zavario sam je ali je necu vise stavljati,samo ce mi pojesti zivce.

Da i umalo da zaboravim kada natezem kurblu,koliko da je nategnem,bio sam je natego toliko da kurblu postavim na mesto,ali mi se cinilo slabo.Da nije stvar i u onom federu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 63 postova
  • Lokacija: Uzdin

Slikao sam je,ali mi blue tooth ne radi,a nemogu da je posaljem mailom.Recicu drugu da je slika pa cu postaviti sliku.Kurbla se iskrivila ka dekli(dekla u kojoj je filter za vazduh),obicno je kurbla(dobra) nakrivljena da ne bi kacila kada se stisne,odvojena je par centimetara od dekle,a ova se skoro ispravila,tako da kaci o sve, skroz mi je izgrebala deklu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja