Jump to content

Moto Zajednica

Menjaci kod ETZ modela

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 450 postova
  • Lokacija: nis - bela crkva
  • Motocikl: voshod 3m, moto guzzi falcone

ima li neko originalno nemacko uputstvo da vec jednom ustanovimo sta pise svaba a ne ovi nasi susumige :zbunjen: ja sam u mog rusa sipao do sad sae 90 i jeste grejao blok ko blesav. letos sam mu sipao neko lukoilovo za menjac, iskreno nemam pojma kako se ponasa jer nisam gledao...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Sa 15/40 sam prosao nekih 300-tinak km...slazem se da preciznije salta ali zeza kada stojis i kada treba da ga iz I-ve izbacis u ler...mora motor da se ljulja!!

Dok sam koristio 80 to nije trebalo!!

I da, ne greje se kao sa 80!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 634 postova
  • Lokacija: Beograd/Vozdovac
  • Motocikl: Suzuki GSX 600F-SF,Honda CM 125 Custom,Benelli Adiva 150,MZ 250 ETZ,MZ 250 TS,Kinroad 200gy,Tomos 14 tls,

OK,vama su menjaci stari preko 20 godina,znaci,treba HABANJE svesti na minimum,e sada dali cete to postici sa uljem manjeg viskoziteta???Hoce li doci do proklizavanja lamela pri nekom opterecenju??? :staa2:

 

Ja sam koristio o koristim hipoidno SAE90 Modricino,problema nemam,nikakvih.Agregati koji su otvarani,a vozeni sa tim uljem u mojim rukama,nisu promenili rad ili da je primecen neki procenat habanja zupcanika isl,nista.

 

Radice on sa 15-40,i sa sae90,samo u nekim drugim rezimima eksploatacije,a nase SUSUMIGE,su uradile prevod klasicnog MZ manuala,u to vreme,gde i postoji naznaka o ulju manjeg viskoziteta,samo sto to je retko ko koristio,a jos manje citao.

 

Probajte,vidite,snimite....samo vodite racuna da ne zakrci,e onda sledi sex,do bola. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 120 postova

Sa 15/40 sam prosao nekih 300-tinak km...slazem se da preciznije salta ali zeza kada stojis i kada treba da ga iz I-ve izbacis u ler...mora motor da se ljulja!!

Dok sam koristio 80 to nije trebalo!!

I da, ne greje se kao sa 80!!

 

Proveri zategnutost sajle (prazan hod sajle) kvacila i po potrebi je dotegni srafom na volanu !

 

Poz 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Svud po malo, malo iz Madjarske, a ima i ljudi koji donose i vec imaju svasta na lageru. Sta ti treba ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 99 postova
  • Lokacija: Sremski Mihaljevci
  • Motocikl: Honda CBR 600

zupcanik od trece i onaj koji zubi 2. i 3.... od etz 251. i koliko para... nije lose i da mi kazes cenu zupcanika od 2... cisto da znam

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Zupcanik trece brzine ( 24 zuba ) je 16 evra, Zupcanik druge brzine ( 28 zuba ) je isto 16 evra. Sto se tice tog uklopnog koji zubi drugu i trecu - prebroj koliko zuba ima pa cuy ti reci ( da ne pobrkamo nesto jer ima tri koja uklapaju ), a cene su im 18, 20 i 30 evra. Na sve to ti jos dodje i postarina !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 99 postova
  • Lokacija: Sremski Mihaljevci
  • Motocikl: Honda CBR 600

znaci 16e... ne znam koliko ima zuba jer nisu kod mene. a odakle postarina??? zvao je moj drug neku prodavnicu, ne znam koju, i kazu da zupcanik 3. i uklopni za 2 i 3 kostaju 6000 dinara... pa sam zato pitao jer mi je to malo mnogo... :) inace da kazem da ne znam zasto pucaju, odnosno, preklopni napukne, a na zupcaniku 3. brzine se izlizu zupci pod jednim krajem.... tako vec par puta... ulje se delimicno redovno menja posto se motor vozi samo leti, ne predje puno km godisnje i ne znam koje se ulje sipa... vozi se malo ostrije ali se ne sili toliko da popucaju zupcanici i glavna stvar zbog koje misli da se to desava je ta sto je cilindar razbusivan na oko 300 ccm... jel to zbog toga, da li je menjac slab za taku masinu ili je to ipak zbog te malo ostrije voznje??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

znaci 16e... ne znam koliko ima zuba jer nisu kod mene. a odakle postarina??? zvao je moj drug neku prodavnicu, ne znam koju, i kazu da zupcanik 3. i uklopni za 2 i 3 kostaju 6000 dinara... pa sam zato pitao jer mi je to malo mnogo... :) inace da kazem da ne znam zasto pucaju, odnosno, preklopni napukne, a na zupcaniku 3. brzine se izlizu zupci pod jednim krajem.... tako vec par puta... ulje se delimicno redovno menja posto se motor vozi samo leti, ne predje puno km godisnje i ne znam koje se ulje sipa... vozi se malo ostrije ali se ne sili toliko da popucaju zupcanici i glavna stvar zbog koje misli da se to desava je ta sto je cilindar razbusivan na oko 300 ccm... jel to zbog toga, da li je menjac slab za taku masinu ili je to ipak zbog te malo ostrije voznje??

 

 

Pa postarinu i ne moras da platis, ako mislis da ce ti biti jeftinije, ti lepo sedi u kola pa dodji u Novi Sad, i dobices zupcanik za 16 evra .

 

A zupcanici stradaju zbog ostrije voznje i zato sto ti kako kazes sam " ulje se delimicno redovno menja.

 

Ako tako delimicno menjas ulje vec 20 i vise godina kolko ti je motor star - sta drugo da ocekujes nego da ti strada menjac. A ako si ti vlasnik motora tek nekoliko godina - ko zna ko ga je sve pre tebe vozio i na koji nacin ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 99 postova
  • Lokacija: Sremski Mihaljevci
  • Motocikl: Honda CBR 600

nije motor moj, od mog kuma je ali cu ga uzeti najverovatnije u skorijem roku. inace motor je u extra stanju samo sto mu fale ta dva zupcanika i mislim da bi vec u sredecoj sezoni trebalo razmisljati o zameni kocionog diska... kod kuma je oko 7-8 godina..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 75 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650, MZ ETZ 251

Da ne bih otvarao novi topic, ovde cu. Vozih danas svog etz 251, ubacim u petu, kad ono poce da melje neki ,,pesak" unutra. Cale hoce da me ubedi da je ulje u menjacu dobro, iako je menjano pre 10-ak godina pa onda stajalo dugo, dugo, ali ja se plasim da ga je to mozda zeznulo. Koliko je cesto da crkaa peta brzina? Motor hoce da ide, ali melje poprilicno, tako da nisam nadalje vozio petom. A pre dve nedelje je radilo sve odlicno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 978 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MZ 175/1 ES , MZ 250 ETS ,ETZ 250 , 2 komada trkacka MZ-a (u pripremi), KTM LC4 , MZ 660 Mastif

Moguce je da od zamora iskoci osigurac koji drzi taj zupcanik ( 5.) ! bolje rastaviti dok je vreme i dok nije napravio stetu .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 75 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650, MZ ETZ 251

Ulja skoro uopste nije bilo u menjacu pa je to bio razlog krcanja. Stavio sam novo, i primetio da ulje curi sa donje strane, ali ne na srafu, nego deluje kao da izlazi iz dekle sa desne strane, otprilike jedna kap na dva minuta. Ima li neko ideju sta moze biti?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Obrenovac Srbija
  • Motocikl: MZ 250 etz

Ulja skoro uopste nije bilo u menjacu pa je to bio razlog krcanja. Stavio sam novo, i primetio da ulje curi sa donje strane, ali ne na srafu, nego deluje kao da izlazi iz dekle sa desne strane, otprilike jedna kap na dva minuta. Ima li neko ideju sta moze biti?

 

Imas tu kod prednjeg lancanika jedan cep,kao za vodu na bloku.Na njega ti pusta ulje,ali to se lako sredi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 978 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MZ 175/1 ES , MZ 250 ETS ,ETZ 250 , 2 komada trkacka MZ-a (u pripremi), KTM LC4 , MZ 660 Mastif

U pitanju su cepovi tehnickih rupa , to znaci oslonci osovina (osovinica viljuske menjaca) koja je u bloku morala biti izbusena ali i zatvorena da spreci oticanje ulja .

Od vibracija , vremenom razlabavi i pocne da flisuje . Treba nakuckati ili ako je ispala , malo rasiriti pa vratiti .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Kusiljevo/Svilajnac
  • Motocikl: Suzuki GS 500 E

svaka cast za temu,citao bzvz i provalio da to i mene zeza (izbacivanje iz brzine na ler),cacnuo malo,istegao oprugu onu u srafu,sad radi super... 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja