Jump to content

Moto Zajednica

Menjaci kod ETZ modela

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: požega (HR)

@ djurap

dali imas kuglicu za osiguranje lera na selektoru?dosta njih nezna na koji se sraf ispusta ulje pa odvrne sraf koji ispod sebe ima opregicu i kuglicu pa onda kuglica ispadne i tesko se nalazi ler,proveri dali je to u pitanju ja sam se sa tom situacijom cesto sretao,mislim da je sraf za kljuc 17 ili mozda 19mm a kuglica je cini mi se 6mm

a jebate to nisam znao da i ja kad sam kupio motor kroz taj saraf sam ispustio ulje a tek poslje vidio i skuzio da se ispusta kroz drugi saraf a nisam na ovom sarafu nasao nikakvu oprugu ni kuglicu i da tesko nalazim ler pogotovo kad motor stoji a el to nekakva specijalna opruga i kuglica i el sa moze od neceg drugog slozit ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 60 postova
  • Lokacija: Ljeljenča

Ajde drugari napisite nesto o menjacima za ETZ 125 i 150. Prednosti, mane, kvalitet...

 

Svaka informacija mi je potrebna. :) A nece koristiti samo meni vec i nekom novom MZ-jasu koji bude dolazio na BJB MZ Svet i trazio razne informacije o MZ-u.

 

Pozdrav!

Mjenjaci na ETZ 125 i 150 su identicni i isto tako imaju i istu slabu tacku a to je :nikako "skakanje" po nozici mjenjaca.

Slicna stvar je i sa ETZ 250,sto naravno ne znaci da su losi.Jos da dodam da MZ nije bas"presretan"bilo kakvom vrstom trzanja (ima "duge" brzine), jer tad postoji rizik da se okrene zupcanik  na konusu na radilici,zatim isteze se prenosni lanac u masini itd.

Vidim da mnogo ljudi ima problem sa trecom brzinom,i znam i neke drugare koji su imali.Ja sam,poredjenja radi,imao do sad 7-8 MZ-a,sto 150 sto250,i nikad nisam imao taj problem

djurap

A ovaj problem sa teskim pronalazenjem "lera",mislim kao i wice:ispod masine,pored srafa za mijenjanje ulja,nalazi se jos jedan,koji kad odvrnes treba da ima oprugu i kuglicu za pozicioniranje mjenjaca.Provjeri.

Pozdrav

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

MIHA pa nije nista posebno ,obicna oprugica ne previse jaka malo jaca nego kod hemijske olovke a oprugica kuglica moze od najobicnijeg lagera,kada skines sraf izmeri precnik rupe koja je u njemu i to je precnik kuglice,mislim da je 6 mm,kada nema kuglice nozica menjaca preleti preko lera,sa kuglicom se cuje klik i ostaje u leru bez problema.pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: požega (HR)

ee tocno takav problem imam uspijem ja njega ubacit u ler u voznji ono lagano lupim mjanjac iz druge al na mjestu boze sacuvaj ;)

budem to pogledao navecer

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Sremčica - Beograd

Pošto sam menjač rasturio nisam primetio ništa sumnivo ali na šrefu ispod dekla nema kuglise ni opruge što je sigurno predstavljao problem za ler. Hvala Vam puno ste mi pomogli. Dali kad je već menjač rasklopljen da zamenim ležajeve u njemu koji nisu loši,pošto to nije neka stavka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Dali kad je već menjač rasklopljen da zamenim ležajeve u njemu koji nisu loši,pošto to nije neka stavka

 

To je stvar pristupa kod održavanja motora ali ako imaš mogućnost menjaj sve što padne pod ruku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

ja lezajeve ako su dobri nebih menjao...jos ako su orginal verovatno su kvalitetniji od vecine koje ces uspeti da nadjes,ali opet ako si u mogucnosti da nadjes zaista dobre onda menjaj...pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

ee tocno takav problem imam uspijem ja njega ubacit u ler u voznji ono lagano lupim mjanjac iz druge al na mjestu boze sacuvaj ;)

budem to pogledao navecer

 

Ovo se u 90%  slucajeva desava kada je kvacilo(sajla) nedovodnjo stegnuto. Dotegni sajlu na samoj rucici kvacila, pa ga onda probaj. Savetujem ti da ovo uradis pre bilo koje druge intervencije, ako to nije u pitanju onda trazi drugo resenje problema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

ja lezajeve ako su dobri nebih menjao...jos ako su orginal verovatno su kvalitetniji od vecine koje ces uspeti da nadjes,ali opet ako si u mogucnosti da nadjes zaista dobre onda menjaj...pozdrav

 

Potpuno argumentovano.  Slazem se sa tobom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: požega (HR)

ee tocno takav problem imam uspijem ja njega ubacit u ler u voznji ono lagano lupim mjanjac iz druge al na mjestu boze sacuvaj ;)

budem to pogledao navecer

 

Ovo se u 90%  slucajeva desava kada je kvacilo(sajla) nedovodnjo stegnuto. Dotegni sajlu na samoj rucici kvacila, pa ga onda probaj. Savetujem ti da ovo uradis pre bilo koje druge intervencije, ako to nije u pitanju onda trazi drugo resenje problema.

nije problem u sajli 100% jako je nastelana mislim i previse jel nemogu je do kraja ni stisnut mislim na ručku

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Onda ti je problem u korpi, pretegnuti su oni srafovi koji drze opruge. Nije problem u menjacu vec u kvacilu. Iste probleme sam resavao za pola minuta, samo dotegnuti sajlu, ali posto je kod tebe to nemoguce onda moras skidati levu deklu. Ne ocajavaj, bolje je i to nego rrastavljati blokove.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Onda ti je problem u korpi, pretegnuti su oni srafovi koji drze opruge. Nije problem u menjacu vec u kvacilu. Iste probleme sam resavao za pola minuta, samo dotegnuti sajlu, ali posto je kod tebe to nemoguce onda moras skidati levu deklu. Ne ocajavaj, bolje je i to nego rrastavljati blokove.

 

Ajd sad još onako laički objasni koliko zapravo treba doteći onih 8 (mislim da ih je bilo 8) šarafa na korpi kvačila. Kad sam ih stezao stegao sam ih koliko ide, nisi sam imao manual pri ruci, pa reko bolje da ja to stegnem onako muški :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: požega (HR)

Onda ti je problem u korpi, pretegnuti su oni srafovi koji drze opruge. Nije problem u menjacu vec u kvacilu. Iste probleme sam resavao za pola minuta, samo dotegnuti sajlu, ali posto je kod tebe to nemoguce onda moras skidati levu deklu. Ne ocajavaj, bolje je i to nego rrastavljati blokove.

ma kuzis meni je prije mjesec dva spala korpa sa radilice onda mi nije bio regan pa nisam ni skuzio da li je dobro odvajo tj nisam se s njim puno ni vozio a mozda nisam nesto dobro sastavio sad imam manual pa ci vidit bolje znam  nije velik problem rastavit taj ljevi deklo sam je zajeb napravit brtvu a sta mislis da su pretegnuti sarafi pa se lamele nemogu podpuno odvojit da to mi dosta logicno zvuci :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

zajeb napravit brtvu

 

Ja sam taj dihtung platio 50 dinara i to na najskupljem mestu koje postoji. To se ne isplati praviti, na njega naneseš tanak sloj hermetika obostrano i pevaš, možeš čak naknadno šrafove pojedinačno da menjaš za inbuse a da ne procuri.

 

TS Chopper, ovo si objasnio odlično ali za ukrštenicu ili kviz.  :D

 

Ko zna, možda nam treba nagradna igra ovde?  ???

 

Šta da se radi kada se skine dekl?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

koliko se ja secam srafovi na ploci korpe se pritezu do kraja,bar sam kod mene pritegao tako i nemam problema.....

Moze biti, upravo sam bio da pogledam korpu lamele i zpavo oni srafovi su malo debdji na mestu gde nemaju navoj (lozu) pa je moguce stegnuti ih do kraja a da lamela radi. Medjutim koliko se secam kod mene su na tim srafovima stajale sajbne, koje su sluzile kao distanceri (motor mi nije otvaran ranije), ako je neko slucajno te sajbne ubacio u lezista za opruge gde se udealno uklapaju onda je smanjen zazor izmedju potisne ploce i korpe a opruge su sabijene skoro do kraja.

Ovo pricam po secanju. Korpu lamele na Dukijevom es-u monturam sutra ili prekosutra, pa cu videti kako to zapravao treba da izgleda.

Ono sto je uzrok teskom nalazenju lera dok motor stoji je najverovatnije nedovoljno odvajanje kvacila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: požega (HR)

ajd kad budes to vidio opisi mi da znam na sta da pazim kod rastavljanja ma ja nevolim kad rastavim masinu da par dana stoji pa je onda sastavljam obicno imam naviku krenem navecer na posao i dok motor ne upali ponovno ne idem iz garaze na spavanje a to mogu biti i cesto sitni sati ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

sipao 0.9 litara i ne curi na rupicu...sipao jos dok sam imao mozda oko 1200ml i jos ne curi...moracu da dospem jos malo :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Ulje je gusto a u menjaču ima svašta, pusti ga da dooobro iscuri ali ga polako i nalivaj. Ja za ovo odvojim noć iako može brže a voleo bih kada bih mogao nekako da isperem sve iznutra pa pred sezonu ponovo zamenim ulje posle 10 dana. Nije neki trošak, to je samo litar ulja više. I da vidiš čuda, za 10 dana ulje je gadno kao ono što sam prvi put ispustio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

druze kod mene nije bilo kapi ulja u masini,sve je izduvao kroz auspuh kroz pocepan semerig na radilici.:) mada mislim da se moze dobro isprati naftom bar sam ja tako ispirao drugaru na etz 150 sipali,on se malo provozao i spustio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja