Jump to content

Moto Zajednica

Pozeraj po Srbiji

Recommended Posts

  • SuperStar, 1098 postova
  • Lokacija: Ćićevac
  • Motocikl: MonsteR

ja sam se sinoc pokidao od smeha, njih 7 - 8 bez kaciga ili bilo kakve opreme sa opakim masinama drajvaju se od splave do splava na šetalištu kod ušća :neznam::zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 46 postova

Prvo, ljudi ne vozite u papucama - ja sam to naucio na tezi nacin dok sam radio u Grckoj, 2 puta! I dalje imam fleke po stopalu, bile opekotine 2. stepena od klizanja po asfaltu... Jbg, mnogo je vruce tamo :D

 

Drugo, da se vratim na temu. Nemam nista protiv pozeraja sve dok ne ide na moju stetu, jer svi mi volimo da na neki nacin budemo primeceni i boli me drugo da li neko vozi sa ili bez kacige, njegova stvar.

Mene vise nerviraju "pozeri" koje voze po Adi ili na Dunavskom keju uvece/nocu, njih 5-8, pesackom stazom (ili biciklistickom) i gde ljudi bukvalno skacu u stranu jer oni moraju bas tu da razvlace svoje "zayebane" masine!!! Svi imaju xenone, naravno plave.

Kada su na motoru jos i lice na nesto, ali kada sidju jedva da glavom prelaze visinu rucice za gas!!!! Sve go kurton do kurtona, kao da su se upoznali u nekoj grupi za podrsku skracenim kompleksasima!!! Ubice nekoga ovako, a da niko nista ne preduzima. Preksinoc je interventna jednog na'vatala na biciklistickoj na Adi, ali ne verujem da su ista konkretno uradili...

Ne znam koji su to mozgovi ali zbog ovakvih iskompleksiranih idiota veliki broj ljudi i ima averziju prema motoristima...

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5342 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

E sad je moje pitanje, kako sam na motoru pozer, a na biciklu nisam?

Naravno da sam svjestan mnogo veceg rizika koje to sa sobom nosi, ali ako sam ga ja vec prihvatio, zasto bi neko drugi trebao piti tablete za smirenje zbog toga?

 

Imam prijatelja koji biciklom dostize 50-60 km/h po ravnoj holandiji. Znaci, bez kacige, cizama, protektora, rukavica.... Njegov zaustavni put je u toj situaciji bar jedno 2-3 puta duzi od mog. Njegov kapacitet da pobjegne (ubrzavajuci) je jedno 7000 puta manji od mog. (ili tu negdje 8))

 

Koja je logika onda da on nije lud, ni pozer, a ja kad bih isao u istoj "opremi" kao on, bih onda dakle bio zlocesti pozer?

 

Zato sto bicikle nisu kul, a motori jesu. Smesno je sto je veci baja tvoj prijatelj koji bicikl pegla 50-60 km/h svojom snagom, od nekog ko je motor pozajmio / dobio / olako kupio i sad hoce da se pokaze kako je on spretan vozac i ume da zategne gas.

 

Sa druge strane, meni je prilicno ocigledno zasto drzava treba da ogranici i motocikliste i bicikliste da moraju nositi zastitnu opremu. Batalite taj stav 'ja vozim, pa ako padnem i povredim se, sam sam kriv'. Kad padnes i povredis se, kostas celu drzavu za lecenje. Sto se vise povredis, vise kostas. A da ne pricam da remetis citave druge ekonomske sisteme, npr u svojoj firmi, porodici, okruzenju. A jos, ako u udesu ucestvuje i neko drugi, a ti zagines na primer, nosice te na dusi i taj, zato sto si ti odlucio da ne treba da nosis kacigu... Ja to tako gledam. Oprema treba da se zakonski propise kao minimum uslova za koriscenje bicikla i motora. Ako to ne ispunjavas, ne mozes da vozis kao i sve drugo u zivotu sto bi trebalo da svojim ucenjem, pamecu i vestinom postignes.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

 

 

Sa druge strane, meni je prilicno ocigledno zasto drzava treba da ogranici i motocikliste i bicikliste da moraju nositi zastitnu opremu. Batalite taj stav 'ja vozim, pa ako padnem i povredim se, sam sam kriv'. Kad padnes i povredis se, kostas celu drzavu za lecenje. Sto se vise povredis, vise kostas. A da ne pricam da remetis citave druge ekonomske sisteme, npr u svojoj firmi, porodici, okruzenju. A jos, ako u udesu ucestvuje i neko drugi, a ti zagines na primer, nosice te na dusi i taj, zato sto si ti odlucio da ne treba da nosis kacigu... Ja to tako gledam. Oprema treba da se zakonski propise kao minimum uslova za koriscenje bicikla i motora. Ako to ne ispunjavas, ne mozes da vozis kao i sve drugo u zivotu sto bi trebalo da svojim ucenjem, pamecu i vestinom postignes.

 

Ja mislim da to treba ostaviti biciklistima samima de biraju, a zanima me gdje bi ti povukao crtu?

 

Da li mi zivimo da bi radili ili radimo da bi zivjeli? Ako drzavu ili drustvo kosta nase (riskantno?) zivljenje,

mogli bi onda svi posle posla u kavez (kao one najkomrcijalnije kokoske sto kipe iz istih).

Ja onda nebih morao ni izlaziti iz kaveza (zbog prirode posla), a i premije za osiguranje nebi vise toliko rasle.

Ovo bi bio neki najextremniji "sigurni" scenario koji mi pada na pamet.

 

Meni je dozvoljeno da skocim u letecem odijelu bez kacige sa fjorda, ali mi nije dozvoljeno da vozim bicikl bez iste?

Zasto?

Zato sto je statisticki gledano procenat skakaca sa fjorda zanemariv, a citava ta prica o sigurnosti je ustvari prica o profitu.

Puno biciklista = puno claim-ova.

Drzava bi sa npr. ogranicenjem monstruoznih profita osiguravajucih drustava mnogo vise "rasteretila" drustvo, po tom pitanju, od ogranicavanja biciklista.

Umjesto toga, desava se upravo suprotno, pod plastom sigurnosti, ustvari se taj profit jos vise tovi.

A moje "ljudsko pravo" na slobodu kao individue, mi je zagarantovano samo ako se ista ne kosi sa ovim i slicnim statistikama, procentima, "risk management-om" i slicnim fancy terminima.

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6337 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Svaka je zemlja po meri naroda.

Kada nije tako onda se dogadja revolucija.

U manjim sredinama jako tesko se "sprovodi drzava"....

Kako "ja" (organ gonjenja) da napisem kaznu "Peri" kad je on "Zikin" pasenog,a Zika mi najblizi rod...svastikin (inace riba koju "bi" celo selo)brat od strica iz drugog braka.

 

ILi...

 

Sta me bole brige,mene ce to moj surak Dragorad da sredi,a oni nek pisu kolìko god hoce.Nismo bre mi tikve bez korena

 

Ili....sta vec...ima toga da se pise do sutra.

 

Asvalt je jednako tvrd za sve i nisam jos upoznao coveka cije je oko jace od pcele na jedno (dovoljno je) 80 na sat.Ako je to cena da bi se ispalo smeker.....Nema velike razlike izmedju onoga ko to radi i ko mu se divi.

Majmun radi sta majmun vidi...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

ako ne zbog svoje glave, ako ne zbog troskova lecenja, mora postojati obaveza vezivanja pojasa u autu i nosena kacige na motoru zbog drugih ucesnika u saobracaju

 

mnogo njih bi manje otislo u robiju od 6 meseci i nosilo nekoga na dusi jer taj je glumio baju ili uzivao u slobodi zivota, a u zatvor se ide ko god da je krivac za udes sa smrtnim posledicama

 

drugarov otac je isao u zatvor jer mu se lik, inace osvedoceni samoubica sa par neuspelih pokusaja, bacio pod auto

 

ako skaces sa fjorda bez padobrana, SAM si resio da se upucas, niko te nije bacio odatle

medjutim, u saobracaju kamikaze nisu same i niko tim ne da pravo da zato sto vole vetar u kosi drugome unistavaju zivot

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 194 postova
  • Lokacija: Bg - Lo
  • Motocikl: Kymco Agility 125

U Loznici sam primetio da uglavnom mladja populacija djira kacige, dok stariji koji treba da daju primer voze bez iste.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6337 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

A sto bi ti meni pisao kaznu? 1oda.gif

Tebe...bi' pis'o kaznu (dok sa cackalicom u ustima i zabacenom sapkom merim koliko da te osamarim po dzepu) zato sto si se drzn'o da kroz MOJ re(j)on prodjes sa "stranim" tablicama i izigravas tu kao nekog smekera.U ovo nase selo ima bre da se postuje zakon...

Ne moze tu da dolazi ko 0oce i da paradira...

(u tom trenutku na raspalom Tomosu sa pola auspuha,u papucama i majci bez rukavima prolazi lokalni moler sa svom aparaturom vezanom 'nako svuda gde je bilo mesta).

"Miiileee....bip,bip,bip....wroooooom..."

Ali ja se ne dam dekoncentrisati,dok junacki dogovaram kolika bi bila konacna cifra...onako...mis'im ljuCki....da se dogovorimo...

 

svaka slicnost sa ljudima i dogadjajima je puka slucajnost.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

ako ne zbog svoje glave, ako ne zbog troskova lecenja, mora postojati obaveza vezivanja pojasa u autu i nosena kacige na motoru zbog drugih ucesnika u saobracaju

 

mnogo njih bi manje otislo u robiju od 6 meseci i nosilo nekoga na dusi jer taj je glumio baju ili uzivao u slobodi zivota, a u zatvor se ide ko god da je krivac za udes sa smrtnim posledicama

 

drugarov otac je isao u zatvor jer mu se lik, inace osvedoceni samoubica sa par neuspelih pokusaja, bacio pod auto

 

ako skaces sa fjorda bez padobrana, SAM si resio da se upucas, niko te nije bacio odatle

medjutim, u saobracaju kamikaze nisu same i niko tim ne da pravo da zato sto vole vetar u kosi drugome unistavaju zivot

 

A sta ako padnem na nekoga? :)

 

Ti znaci vjerujes da ce kamikaza ili baja (tj.nas drug pozer o kome je BTW ova tema) da se obazire na zakon?

Kome treba zakon da bi stavio kacigu, taj nema sta s njom da zastiti, tako da je to jedan ocigledan paradox.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 46 postova

Juce na Adi je cika policajac na Apriliji zaustavljao "pozere" koji su se vozili po biciklistickoj i pesackoj stazi. Napokon neki napredak :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5342 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

 

 

Sa druge strane, meni je prilicno ocigledno zasto drzava treba da ogranici i motocikliste i bicikliste da moraju nositi zastitnu opremu. Batalite taj stav 'ja vozim, pa ako padnem i povredim se, sam sam kriv'. Kad padnes i povredis se, kostas celu drzavu za lecenje. Sto se vise povredis, vise kostas. A da ne pricam da remetis citave druge ekonomske sisteme, npr u svojoj firmi, porodici, okruzenju. A jos, ako u udesu ucestvuje i neko drugi, a ti zagines na primer, nosice te na dusi i taj, zato sto si ti odlucio da ne treba da nosis kacigu... Ja to tako gledam. Oprema treba da se zakonski propise kao minimum uslova za koriscenje bicikla i motora. Ako to ne ispunjavas, ne mozes da vozis kao i sve drugo u zivotu sto bi trebalo da svojim ucenjem, pamecu i vestinom postignes.

 

Ja mislim da to treba ostaviti biciklistima samima de biraju, a zanima me gdje bi ti povukao crtu?

 

Da li mi zivimo da bi radili ili radimo da bi zivjeli? Ako drzavu ili drustvo kosta nase (riskantno?) zivljenje,

mogli bi onda svi posle posla u kavez (kao one najkomrcijalnije kokoske sto kipe iz istih).

Ja onda nebih morao ni izlaziti iz kaveza (zbog prirode posla), a i premije za osiguranje nebi vise toliko rasle.

Ovo bi bio neki najextremniji "sigurni" scenario koji mi pada na pamet.

 

Okrenuo si temu ka biciklistima, a originalno se odnosila na motocikliste. Crta se ocigledno povlaci zbog karakteristika motora i bicikala, dzabe mi dalje diskutujemo. Za sve bi bilo bolje kada bi ljudi nosili kacige i moto opremu jer to stvarno nije stvar izbora pojedinca zbog ceha kojeg posle mnogi placaju kada se desi nesreca. Sa druge strane, ni drzava ne radi dovoljno za svoje gradjane, tako da je sve neki (ne)prirodni balans izmedju optimalnog i realnog. Ja sam licno i za to da biciklisti moraju da nose svoje biciklisticke kacige. I da, vozim i ja bajs.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ● Поп ●, 49 postova
  • Lokacija: ● Novi Sad ● Apatin ●
  • Motocikl: Diavel

Kad padnes i povredis se, kostas celu drzavu za lecenje.

 

Debelo si ti vec platio to lecenje kroz osiguranja, doprinose i ostale harace...

 

mora postojati obaveza vezivanja pojasa u autu i nosena kacige na motoru zbog drugih ucesnika u saobracaju

 

Izvini, kako to ja stitim druge ucesnike u saobracaju tako sto cu vezati pojas? U gradu, normalna gradska voznja, maltene je besmislen pojas...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Kad padnes i povredis se, kostas celu drzavu za lecenje.

 

Debelo si ti vec platio to lecenje kroz osiguranja, doprinose i ostale harace...

 

mora postojati obaveza vezivanja pojasa u autu i nosena kacige na motoru zbog drugih ucesnika u saobracaju

 

Izvini, kako to ja stitim druge ucesnike u saobracaju tako sto cu vezati pojas? U gradu, normalna gradska voznja, maltene je besmislen pojas...

 

Ovo je skroz tacno. Sve smo mi to preplatili jedno 1000 puta. I onda i kada nekom nedaj boze nesto treba onda moras da im platis i podmicujes. Ili lepo kao moja keva doktor koji je operisao nece da pregleda u drzavnoj nego je salje kod njega na privatnu kliniku. Crko dabogda!

 

Te kazne su u nasem slucaju samo zbog otimanja para. Njima i ne odgovara da mi postujemo propise. Njima to ne treba, njima trebaju pare. Znam lika koga u kamionu zaustavi pandur i ovaj imao sve sto treba i pandur vidno iznerviran. Pita ga ovaj pa sta je bilo? A pandurcina njemu pa sada nemam sta da ti pisem i besno ode!

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

 

Izvini, kako to ja stitim druge ucesnike u saobracaju tako sto cu vezati pojas? U gradu, normalna gradska voznja, maltene je besmislen pojas...

 

Kada te neko sa 40 na sat zapuca otpozadi dok stojiš, ako nemaš pojas lupićeš glavom o volan i možda poginuti. Velika je verovatnoća da povrede budu puno teže u svakom slučaju. Pojas jedino i ima smisla pri brzinama do 60 na sat. Pri svim većim brzinama je malte ne bolje da proletiš kroz šoverku, pa il' pukovnik, il' pokojnik.

 

Sa te strane i kaciga ima smisla: kada te neko obori sa 10 na sat, nećeš razbiti glavu koliko god nezgodno pao i manje su šanse da taj neko odgovara za teške povrede, ili da robija zbog ubistva.

 

Ipak, s obzirom kako stoje ostale stvari, u praksi se to svodi na otimanje para i sve veće ograničavanje bilo kakve slobode. Samo čekam da nam uvedu uniforme i brojeve. :)

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1015 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 63, Herceg Novi-Baosici
  • Motocikl: Honda CBR 900 RR

Uvek u ovakvim temama pre ili kasnije dodjemo do iste tacke. Zakoni i kazne imaju smisla ali moraju biti u nekoj srazmeri sa onim sto nam drzava daje inace se gubi svaki smisao. Nikako ne treba smetnuti sa uma da drzava, zemlja nije neka imaginarna tvorevina to smo jednostavno mi, hteli da priznamo ili ne, to je tako. Kada budemo bolji, bice nam bolje a tada cemo dobiti i da nas nasa drzava bolje tretira.

Meni licno pozeraj ne smeta, svako zivi kako hoce.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 323 postova
  • Lokacija: bgd
  • Motocikl: ktm duke 690

 

Izvini, kako to ja stitim druge ucesnike u saobracaju tako sto cu vezati pojas? U gradu, normalna gradska voznja, maltene je besmislen pojas...

 

Bez namere da ulazim u raspravu, pojas ti upravo najviše i koristi u laganoj gradskoj vožnji tj. tad su ti statistički najveće šanse da ćeš doživeti udes. Takođe, naslon za glavu je krucijalan pri laganoj gradskoj vožnji i vrlo lako možeš ostati nepokretan zbog neposedovanja ili lošeg podešavanja naslona.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Aktivira ih senzor na nosaču branika, ali moraš da budeš vezan inače se neće aktivirati. Takođe se neće aktivirati ni oni ispravni, ako je neki od jastuka neispravan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

 

Izvini, kako to ja stitim druge ucesnike u saobracaju tako sto cu vezati pojas? U gradu, normalna gradska voznja, maltene je besmislen pojas...

 

Pojas ima najvise smisla upravo do nekih 60-70 na sat. Preko toga vec polako gubi smisao. ;)

Ali da njim stitis druge je besmislica, sto yes yes, osim ako i dionicari osiguravajucih drustava spadaju pod te druge. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Airbag se aktivira nevezano za pojas. A suvozacev ima senzor u sedistu. Jedan od razloga zbog kojeg deca ne smeju da sede napred jeste to sto senzor ne detektuje lagane osobe negde oko 30kg je granica. Pojas radi u kombinaciji sa airbagom svaki pojas ima kod dela gde se ubada u sediste barutno punjenje koje opali pri sudaru i dodatno zateze pojas za nekih par cm koji su presudni. To je nekada na samo nekim modelima bilo da airbag ne radi ako nema pojasa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

svaki pojas ima kod dela gde se ubada u sediste barutno punjenje koje opali pri sudaru i dodatno zateze pojas za nekih par cm koji su presudni.

 

 

Ovo me je interesovalo .. Hvala za info 0takoje.gif

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja