Jump to content

Moto Zajednica

BMW GS 1200 Adventure VS YAMAHA SUPER TENERA 1200

Recommended Posts

  • Drug član, 2637 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: FJR 1300 , TTR 600 / SM

Danas sam imao priliku da pogledam u akciji novu teneru 1200.

 

Moram da priznam da je impresivna.

 

Vlasnik je oduševljen kaže "vozim se juče ceo dan i ništa me ne boli" A ima i MV AgustuF4..

Zato na Agusti sve boli. :aha:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In Mud We Trust, 1918 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: 950ADV

Neki dan sam vozio GS ADV 2011.i koci brutalno.

Takvo kocenje samo KTM ima,mislim na 950 SM i 990 S.Duke.

 

To Zokijev novi konj ! :D

 

Vidjam svaki dan po gradu novu XTZ plavo-srebrnu, deljuje impresivno i dobro zvuci, mogu da zamislim kako bi sa akrepom ! :D

jedina zamerka serpo-plava mi nesto ne stoji na enduraci ! al to sam ja, ne volim sarene motore ! :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

+ za johanna jer je objektivan vlasnik BMW-a :takoje:

 

 

 

 

Nisam znao da se vlasnici BMW-a dele na objektivne i neobjektivne

 

svaki dan naucim nesto novo :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1567 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

@spdzlla - Hvala puno!

 

@stefan - Rekoh ti ja da ce sivi biti lepsi od crnog', nekako je upadljiviji, otvoreniji... :zdravo:

 

@ Velimlje2 - Da, nisam svracao cesto jer sam zaista bio u guzvi pa se ujedno i izvinjavam zbog kasnjenja odgovora. Od mog' poslednjeg' posta na ovoj temi presao sam jos 2400 km sa mojom XT (trenutno 4100 km na satu), odradio sam test sa ekipom TopSpeeda, putovao na susrete, vozio je na stazi... Izjava jaka ili ne - pogotovo sada stojim iza nje.

 

Detaljnije? Ukratko: 30 mm vece medjuosovinsko rastojanje i NIZE TEZISTE u korist Yamahe.

 

Da ne tupim previse, u novom broju magazina TopSpeed je sve detaljnije i lepse napisano. :aha:

 

67oqr_capture3ob.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

Yogi Bear , hvala

 

taj Top Speed , to je novina , predpostavljam ? ... nema veze , procitao sam i ja tih testova dovoljno

 

 

Drago mi je da si zadovoljan sa motorom , zelim ti mnoge bezbedne kilometre !

 

Poz

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 709 postova
  • Lokacija: Banovo Brdo - Beograd
  • Motocikl: BMW 1200RT

Meni je potpuno nebitno sta ko vozi od mojih drugara. Da li je to Yamaha, Dukati, Honda, Suzuki.....Vazno mi je da ako ih pozovem u pola noci,oni ce biti tu...

 

A sto se tice mog GS-a, mogu da izjavim sledece:

 

Gde sam krenuo, ( da li na 50km ili na 1250km ), tu sam stigao... :zdravo:

 

Nikada me moj Benko nigde nije ostavio :care: .....I sto je jos vrlo vazno, od kada imam GS-a, stalno imam "problema" sa pripadnicama lepseg pola. Kazu, da se na tako udobnom motoru jon nisu vozile. A morate priznati da zenski sedalni deo :ooo: je vrlo osetljiv na promene, mislim da njihova guza najbolje zna sta joj prija :aha:

 

Mojim BMW-ejasima,i svima vama koji nas ne podnosite, zelim ovog leta puno bezbednih kilometara. I ako postujemo nase mogucnosti, mogucnosti nasih ljubimaca, kao i zakone Fizike, svaki je motor za svog vlasnika savrsen.

 

Do vidjenja, negde na drumu....Pozzz :zdravo:

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 84 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Enduro

Imam bmw-a Adventure 2012. Motor je stvarno super. Vozio sam od drugara adventure 2014 jos je bolji. Imam i Yamahu xtz 750 st. Koju mnogo volim. I fan sam yamahe. Ali ipak sam se odlucio za bmw pre tri godine kada dam kupovao novu masinu.

Mislim da je bmw adventure nenadmasan!

A i na zapadu je svaki drugi motor bmw gs. To sam se licno uverio. Ma vise od 50% motora su bmw.

Naj verovatnije ljudi su zadovoljni pa ga kupuju iz tog razloga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Koja je ovo kolor sema ???

42d5e36adf85-800x600.jpg

 

Nije fabricka .. Motor je iz Jagodine i na prodaju , bio je klasika beo kupljen letos , skoro je covek oterao u firmu koja se bavi izradom reklama i uradise mu neke nalepnice po njegovoj zelji . vrhunski rad nema sta (ozbiljna firma)

 

2 dana posle nalepnica je otiso u oglase ...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 443 postova
  • Lokacija: Novi Beograd

Inženjeri iz Nemačke firme Off the Road su otkrili da se usled strožih emisionih zakona, Super Tenera 1200 isporučuje sa ograničenjem obrtaja u nižim brzinama. Leptiri za propuštanje goriva se ne otvaraju 100% i kada mi to hoćemo (tj. komandujemo ručicom gasa), nego kako im programirana elektronika diktira.

 

U ovoj firmi tvrde da mogu da uklone ovu blokadu i time povećaju snagu motora i do 25%. Time se dobijaju bolje performanse na manjim krivudavim putevima na kojima se često vozi u nižim brzinama. Navode da je dobitak oko 25 Nm i oko 20 KS!

xt1200_flash_remap_umprogrammierung_entdrosselung_otr_vs_serien_ecu_ps.jpg

xt1200_flash_remap_umprogrammierung_entdrosselung_otr_vs_serien_ecu_nm.jpg

Pri tome ABS, kontrola trakcije kao i svi fabrički definisani modovi ostaju nedirnuti. ECU jedinica (kompjuter) se može po želji ponovo vratiti na fabričko podešavanje. Za ovo zadovoljstvo morate da pošaljete ECU u Keln gde se nalazi ova firma i da im uplatite 390 EUR i oni vam garantuju da nećete prepoznati vašu Super Teneru 1200 kad budete ponovo vratlili ECU u motor.

Hmmm, ovo bi moglo da znači veliki preokret u korist Tenere jer +30 Nm i + 23 KS nije šala, još kad bi je olakšali malo!

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

Inženjeri iz Nemačke firme Off the Road su otkrili da se usled strožih emisionih zakona, Super Tenera 1200 isporučuje sa ograničenjem obrtaja u nižim brzinama. Leptiri za propuštanje goriva se ne otvaraju 100% i kada mi to hoćemo, nego kako im programirana elektronika diktira.

 

U ovoj firmi tvrde da mogu da uklone ovu blokadu i time povećaju snagu motora i do 25%. Time se dobijaju bolje performanse na manjim krivudavim putevima u kojima se često vozi u nižim brzinama. Navode da je dobitak oko 25 Nm i oko 20 KS!

 

 

Pri tome ABS, kontrola trakcije kao i svi fabrički definisani modovi ostaju nedirnuti. ECU jedinica (kompjuter) se može po želji ponovo vratiti na fabričko podešavanje. Za ovo zadovoljstvo morate da pošaljete ECU u Keln gde se nalazi ova firma i da im uplatite 390 EUR i oni vam garantuju da nećete prepoznati vašu Super Teneru 1200 kad budete ponovo vratlili ECU u motor.

Hmmm, ovo bi moglo da znači preokret u korist Tenere +30 Nm i + 23 KS nije šala, još kad bi je olakšali malo!

 

I drugi proizvodaci imaju isti problem , restrikcije , pa nemaju tolike ''doline'' u krivulji obrtne snage kao Yamaha ... mozda KTM , ali on zato sisa sve u zavrsnici ...

 

Evo ti uporedenje

 

mcy0814_adv_dynotq_zpstjgjjagp.jpg

 

citav clanak ovde http://www.motorcycl...iews/down-dirty

 

 

Inace ta usluga jim nije preterano skupa , verujem da mogu da ''ispeglaju'' te doline , i verujem da se Tenera uz mozda malo povecanu potrosnju goriva mnogo lepse ponasa ,

 

ali dobitak 30 Nm ( gde si to nasao ? ) i 23 KS je cisto prodavanje tople vodice , nema sanse ....

 

Od tog preokreta nema nista , veruj

 

Yamaha je sasvim solidan motor , jeftiniji od BMW-a i KTM-a , i ja sam u ozbiljnim razmatranjima da je uzmem , kad dode vreme da kupim novi motor , po meni Yamaha je bolja i popularnija od Hondinog CrossTourera ( citaj manje gubi cenu ) i ko god ima Teneru ugradivanjem te prepravke dobice jos za nijansu bolji motor , ali ....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 443 postova
  • Lokacija: Novi Beograd

ali dobitak 30 Nm ( gde si to nasao ? ) i 23 KS je cisto prodavanje tople vodice , nema sanse ....

Od tog preokreta nema nista , veruj

Yamaha je sasvim solidan motor , jeftiniji od BMW-a i KTM-a , i ja sam u ozbiljnim razmatranjima da je uzmem , kad dode vreme da kupim novi motor , po meni Yamaha je bolja i popularnija od Hondinog CrossTourera ( citaj manje gubi cenu ) i ko god ima Teneru ugradivanjem te prepravke dobice jos za nijansu bolji motor , ali ....

Ima, ima, :D, baš zbog toga sam stavio Dynojet testne grafikone, a super je što si ti okačio odmah testne fabrički podešene da možemo da ih uporedimo.

Sve vidiš na slici a i imaš link u prvom postu gore na sajt firme. Tamo možeš sve detalje da vidiš. Kvaka je u tome što tih +30 Nm i +23 KS nisu raspoloživi kao linearno povećanje na celoj krivoj obrtnog momenta nego kako su i rekli u propratnom tekstu, u donjim brzinama u kojima je bilo primećeno značajno ograničenje čitaj blokada.

 

Evo da bolje objasnim grafikon obrtnog momenta:

TIRKIZ PLAVA kriva tj. ona na koju pokazuje donji kraj strelice je linija obrtnog momenta u III brzini za fabrički programiran ECU

CRNA kriva tj. ona na koju pokazuje gornji kraj strelice - linija obrtnog momenta u III brzini za reprogramirani ECU

Ovde je vidljivo drastično poboljšanje.

TAMNO PLAVA (ili je možda LJUBIČASTA) u IV brzini za fabrički programiran ECU

CRVENA (iznad prethodne) u IV brzini za reprogramirani ECU

I ovde se vidi znatno poboljšanje od 3500 do 5000 obrtaja.

SVETLO ZELENA, linija na vrhu, je finalna kriva obrtnog momenta, kompletno optimizovanog motora - doduše ovde nisu naveli da to nije uključeno u cenu od 390 EUR :zvizduk:. Na ovoj mašini su stavili K&N filter vazduha, izduvnu granu i top kao i Power Commander - pored reprogramiranog ECU. Fascinantno je peglanje "trbuščića" u donjem delu opsega (naročito vidljivi na tvom grafikonu), povećenje obrtnog momenta kao i linearnost u celom opsegu na nivou odličnog trocilindričnog Triumpha (što je za ozbiljan RESPECT ovim inženjerima).

 

Prosto objašnjeno, Tenere sada mnooogo bolje poteže iz niskih i srednjih obrtaja :moto3: i ima dovoljno snage za finalni obračun sa BMW-om :).

 

Super Tenera je dobar motor, mada se meni više sviđaju one stare jednocilindrične :) od pre 25 godina. Što se tiče Honde moram da napomenem da CrossTourer ima dva prava bisera a to su fantastičan V4 agregat kao i Dual Clutch sistem i da je šteta što je ceo motocikl, po meni, loše konceptualno smišljen.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

Streetbiker sve ja to shvatam , sigurno je to dobro poboljsanje za svakog ko ima ili ce da kupi Super teneru

Samo , finalni obracun koji pominjes , jel svi idu sa novim izduvima i Power Commanderom ili samo Super tenera ?

I jos nesto , ta firma nije ni izbliza jedina koja to radi , procitaj supertenere forume

A nije ni super tenera jedini motor koji moze da se napeavi boljim na taj nacin

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 443 postova
  • Lokacija: Novi Beograd

Streetbiker sve ja to shvatam , sigurno je to dobro poboljsanje za svakog ko ima ili ce da kupi Super teneru Samo , finalni obracun koji pominjes , jel svi idu sa novim izduvima i Power Commanderom ili samo Super tenera ?

Nisam razumeo tvoje pitanje baš najbolje, onaj grafikon na vrhu je finalna kriva obrtnog momenta za potpuno optimizovanu Yamahu Super Tenere, reprogramirani ECU i ostali dodaci koje sam pomenuo. ZNAČI: ispravak "greške" + tjuniranje motocikla. Ovi drugi grafikoni dole su za pojedine faze kako sam i objasnio.

 

I jos nesto , ta firma nije ni izbliza jedina koja to radi , procitaj supertenere forume A nije ni super tenera jedini motor koji moze da se napeavi boljim na taj nacin

Ma sve je OK, niti sam ja PR ove firme, niti me plaćaju za reklamu :) a nisam nigde ni spomenuo da su oni jedini koji to rade. Verovatno ima i niz drugih firmi koje rade slične stvari i za ostale motocikle. Ne znam kakva ti je bila poenta sa ovim zadnjim komentarom ali pošto ovde poredimo dva konkurentska rešenja, ovo je interesantna opcija jer, ako se posmatra samo reprogramiranje ECU, ovo je ispravak fabričkog "nasilnog" programiranja radi poštovanja izduvnih normi u nekim zemljama, na račun svih ostalih kupaca i vlasnika ovog motocikla u čijim zemljama ove norme nisu obavezne. Znači reprogramiranje ECU i ispravak "greške" je specifičan za Yamahu ST 1200, tjuniranje motocikla je univerzalna tema koju je moguće primeniti na svaki motocikl i nisam to hteo da naglasim u ovim postovima.

Sa ovim reprogramiranjem kompjutera se postiže da kriva obrtnog momenta bude onakva kakvom su je inženjeri Yamahe i napravili, znači nije tjuning u pitanju. Taj deo je urađen sa Power Commanderom i promenom kompletnog izduva i usisa, što je moguće naknadno uraditi na svim motociklima, ali to nije bila poenta mog posta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 443 postova
  • Lokacija: Novi Beograd

Pa koliko ta prepravka konacno kosta - 390e softver, +top +izduv +KN +Power Commander = ??

Prepravka (reprogramiranje ECU) o kojoj sam pisao košta 390 EUR + troškovi slanja ECU u Keln i nazad. Koliki su tačno troškovi slanja zaista ne znam :neznam:.

 

Kompletno tjuniranje motora, koje se pominje, vlasnik može sam da uradi ili mogu u ovoj firmi da mu završe. Za ovu drugu opciju motor mora da se vozi u Keln i da se prethodno dogovori sa OTR oko termina i cene naravno. Kolika je ovde finalna cifra to bi mogao neko od vlasnika da nam kaže ako bude zvao da se raspita.

 

Orijentaciono ako bi sam radio svoj motor - PowerCommander V optimizovan za ST 1200 je 360-380 EUR, KN filter je oko 60 EUR, Arrow racing headpipe grana i top su oko 800 EUR ali ima i skupljih (Akrapović) i jeftinijih (OTR) šta se kome sviđa i šta ko sebi može da priušti. Znači gruba kalkulacija za ove delove je 1200 EUR bez povraćaja poreza i slanja i carine.

 

Ispala bi celokupna optimizacija oko 1500 EUR minimalno (programiranje ECU + da sam radiš svoj motor sa delovima koje poručiš).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Prosle godine na Zlatiboru sam uporedo probao:

 

Novu S.Teneru

Novog Stroma 1000

i BMW R1200GS 2011

....................................

Tenera je odlicno izbalansiran motor ali se daleko lakse vozi GS i Strom.

U voznji se ipak oseti tezina na Teneri.

Strom je tako napravljen da te tera da divljas, ima odlicne kocnice i agregat poteze ko da je vw tdi.

 

GS je sredina u svemu i ipak je idealan.

U tom poredjenju i u ceni do 13500 bih kupio Teneru ili Stroma jer BMW ne mogu kupiti nov za te novce.

 

 

Tako je izgledao pogled na moto svet dok nisam seo pa provozao novi BMW R1200GS Adventure....

Kratko i jasno:

 

1.BMW R1200GS Adventure

2.

3.

4.

5. sve ostalo sto vozimo i sebe lazemo odlicno je ali moze da krene od 5og mesta

Sedite probajte i bice Vam jasno.

ADV je motor savrsen, ne oseca se tezina ni u jednom momentu, ko god sedne na njega postaje Marquez od momenta kad pusti kvacilo.

Lepa je i dobra tenera, ali nije ni blizu ADV-a.

Jednostavno ne postoji motor koji se moze porediti sa BMW-om.

Prica Vam zakleti Hondas.

Volim Hondu ali ipak gledam da kupim ADV-a 1zdravo.gif

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja