Jump to content

Moto Zajednica

Informacije o Rumuniji

Recommended Posts

  • Ne silazi, 7136 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Stigao sam u Curteu de Agres. Zadnjih 50 kilometara kao da sam vozio 150. 

 

Nema menjačnica na svakom koraku kod nas i zatvaraju se rano. Ja sam smeštaj platio u evrima i kod njih zamenio leje da imam za suvenire. Izračunao i prebrojao, nisu me zavrnuli. Verovatno sam mogao i jeftinije da nađem smeštaj ali ajd. 4500 din na bookingu.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 239 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki GPZ 1100
Stigao sam u Curteu de Agres. Zadnjih 50 kilometara kao da sam vozio 150. 
 
Nema menjačnica na svakom koraku kod nas i zatvaraju se rano. Ja sam smeštaj platio u evrima i kod njih zamenio leje da imam za suvenire. Izračunao i prebrojao, nisu me zavrnuli. Verovatno sam mogao i jeftinije da nađem smeštaj ali ajd. 4500 din na bookingu.
Što ko 150, loš put ili umor ?

Sent from my 2209116AG using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1671 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Od Ramniku Valča do Kurtea de Arđeš je loš put, sve neka siromašna sela, vidi se da državu boli q da nešto preterano brine o kvalitetu puta u tom kraju. :wacko: Barem tako je bilo kada sam ja tuda išao, pre pandemije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 7136 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Loš put i pri tom sam promašio skretanje i otišao 15 km na putu za Pitešti. A tamo gužva kao na vašaru. Ispizdio sam. Do tada sam sve vozio po znakovima jbg. Sve u svemu dobro je.

 

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 7136 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Kući sam.

 

Kad preberem slike postaviću nešto. Mada nemam puno, retko stajem.

 

Prešao sam oko 1100km za dva dana a sve zbog 110 km Transfagarasana. Svako bi trebao da ga odvozi. Sve ostalo dosada. Lepo je bilo do Đerdapa, posle do Targu Jiu pa do Curtea de Agres smor. Vratio sam se autoputem do Temišvara pa preko istog na Vršac pa Smederevo. 450km čiste dosade.

 

Sad kad sam vozio Transalpina i Transfagarasan mogu da napravim neko poređenje.

 

Transalpina mi je puno lepša za vožnju jer je put kvalitetniji. Na TF bićete narađeni tim pogledom. Ko bi rekao da onde može biti put ali eto, ima ga.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 7136 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Smederevo, HE Đerdaš, Targu Jiu, Ramnicu Valcea i spavanjac u Curtei de Arges. Nekih 430 km. Đerdapska magistrala me svaki put oduševi. Čim uđete u Rumuniju sve do Curtee je težak smor od puta. Pogotovo ako ste je već prošli a ja jesam prošle godine kad sam išao na Transalpinu. Nekoliko patrola policije ka Kladovu u Rumuniji niko ništa. Tu negde posle Ramnicu Valcee bejaše ogromna gužva. Zašto pojma nemam. Taj deo do Curtee ima i loš asfalt i tih 50km kao da sam vozio još 150. 

Rumuni generalno bolje voze od nas. Bilo je tu par ispada ali nema agresije, dosta njih se pomeri u stranu za preticanje, itd. Nisam prešao puno po Rumuniji, možda nekih 3000-3500km i moj utisak je takav. Svirenu nigde nisam čuo.


Curtea je dobra lokacija za odmor pre penjanja. Gradić miran, ima svega i možete pešaka sve da obavite. Ako ćete da menjate evre u leje, menjačnica nema puno i ne rade do kasno kao naše. Pogotovo vikendom. Koliko da zamenite pojma nemam. Računajte da benzin plaćate, karticom, smeštaj možete karticom takođe preko "Bookinga" što je moj savet. Ja sam zamenio nekih 40 evra u leje da bih imao za suvenire. Inače ne kupujem te stvarčice ali moji vole da im donesem nešto. Pogotovo junior.

 

Benzin, 171 dinar za litar. Samo što je njihov sa dodatkom 10% etanola. Piše svuda oznaka E10. Nerado sam ga sipao, sreća brzo i potrošio. Jedva čekam da nagruvam domaći.

 

Put generalno preko TF nije idealan. Nema udarnih rupa ali je grbav, na nekim mestima nov, pa negde izgreban pa je moj savet da vozite sa rezervom. Ovo nije put za peglanje već za razgledanje. U početku se vozi kao kroz prašumu, pa kreće jak uspon i onda shvatite impozantnost puta. Kad se pogleda, teren je više za stepenice nego za put. Kad pogledam planinu, mislio bih da je nemoguće tu napraviti asfalt. Mnogo je ljudi je tamo silom oterano da radi i nastradalo pa i to treba imati na umu.

 

Gore kad se popnete, vašar. Ja sam bio u nedelju. Izgleda da sam imao sreću jer nije bilo gužve i vreme je bio idealno vedro. Moglo se šetati u majici. Nije trebala topla odeća ispod jakne. Samo, svako ko ide gore nek ne kreće bez tople garderobe i kišnog odela. Od motora ima svašta da se vidi, što novijih što starijih. Meni lično penjanje i spuštanje nije bio nešto zahtevan. Motor, bilo koji samo da je ispravan. 

 

Nakon Transfagarašana, čeka vas mesto Cartisoara. Ja sam odatle hvatao autoput A1 kod Temišvara. Taj put nije do kraja urađen. Negde na pola se isključujete, pa ponovo uključujete. Ima gužve na ovom pravcu pa oprezno. Tako do Temišvara, pa Vršac, Bela Crkva i Smederevo. Nešto malo manje od 500km ČISTOG SMORA od vožnje. Vozio sam oko 100 da štedim benzin, pa sam vozio 130, pa sam vozio 160, teško sranje. Mada, došao sam bez ikakvih problema i hvala Bogu na tome. To je najbitnije od svega.


TDM 900 inače, ma raketa puška. Točak 18 dobro dođe po onom asfaltu, kočnice od R1 kao da su od zlata po onoj konfiguraciji, motor opališ, pretekneš auto kako voliš.

 

Onaj okrugli lebac / pecivo je laži para. Košta pet evra, ušećereno namotano testo. Magneti su dva evra, svi su mi ružni ali ajde uzeh za taštu :D

 

Ono što mogu da preporučim, kad se spuštate niz TF, ima jedna krivina gde isto ima tezgice kao na vrhu. Tamo sam našao nekog lika koji prodaje sušeno meso. Ima svašta. Ja sam uzeo meso od jelena i medveda. Od jelena je 1.60 evra 100 grama a od medveda 3.60. Nije to baš jeftino ali bolje od kupovine šupljeg leba.

 

20230819-101156.jpg


20230819-200747.jpg


20230820-083135.jpg


20230820-093820.jpg


20230820-094400.jpg


20230820-095738.jpg


20230820-095956.jpg


20230820-102702.jpg


20230820-103237.jpg


20230820-103308.jpg


20230820-103914.jpg


20230820-105839.jpg


20230820-111514.jpg


20230820-111521.jpg


 

  • Sviđa mi se 13

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 922 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 FI 2000.

I mene su oduševili Rumuni kako voze. Mi smo išli u Bran pre TF i na putu od Brašova ka dvorcu je bila gužva sačuvaj bože. I pored toga, mi smo prelazili u suprotan smer, preticali kolonu i ljudi su nam se sklanjali da prođemo i ubacimo se kad neko dolazi u susret. Čak i ovi koji dolaze u susret pobegnu uz desnu ivicu kad nas vide. Nijedna sirena se nije čula. Svaka čast Rumunima. 

  • Sviđa mi se 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Mr., 561 postova
  • Lokacija: Prijedor RS BiH / Pakse Lao PDR
  • Motocikl: BMW R1250GSA 2023 Trophy , Yamaha MT-09 Tracer 2017 Tech Black,
Pre 23 sati, Forsberg je napisao:

I mene su oduševili Rumuni kako voze. Mi smo išli u Bran pre TF i na putu od Brašova ka dvorcu je bila gužva sačuvaj bože. I pored toga, mi smo prelazili u suprotan smer, preticali kolonu i ljudi su nam se sklanjali da prođemo i ubacimo se kad neko dolazi u susret. Čak i ovi koji dolaze u susret pobegnu uz desnu ivicu kad nas vide. Nijedna sirena se nije čula. Svaka čast Rumunima. 

Potpisujem od rijeci do rijeci. Odvezao sa ljepsom polovinom TA i TF pocetkom augusta i odusevio se ponasanjem vozaca automobila. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 7136 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Vredi napomenuti i da nema đubreta. Možda na par mesta sam video đubre od pojedinaca ali nigde nisam video smetlišta kao kod nas. Za Rumuniju razni stereotipi postoje u Srbiji ali izgleda da se to lakše može pripisati nama nego njima.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1739 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: CF Motor 450MT; ex: Yamaha XT660Z Tenere

Eto, ja sam imao skroz drugačije iskustvo. Noćio sam u mestu Ranca, na planini, južna strana TA. Probudio se malo ranije pa prošetao sporednim ulicama ka dolini dok se otvori restoran. Puno sam se iznenadio kad sam u takvom turističkom mestu naišao na nekoliko mesta gde bacaju razno đubre u potoke, prave mini deponije. Imam i slike, da ne tražim sad. Čak nije ni nešto zavučeno - na 50m odatle su smeštajne jedinice. Ali ok, ako izuzmem romska naselja, to je jedino mesto gde sam tako nešto video.

edit: Ok "skroz drugačije iskustvo" je malo preterano reći, kad bolje razmislim. Ali to što sam video na početku ture stvarno mi je ostavilo loš utisak, vrv kasnije nisam ni obraćao toliko pažnje. Ali sad kad razmislim, zaista deluje dosta čistije nego kod nas. I to pričam o nekim manje atraktivnim mestima i selima. TA i TF su im nacionalni brend, očekivano je da tamo sve bude perfektno.

Promenio član živke

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 201 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Tracer 7 GT, Super Soco TC
pre 19 minuta, Alekre je napisao:

Vredi napomenuti i da nema đubreta. Možda na par mesta sam video đubre od pojedinaca ali nigde nisam video smetlišta kao kod nas. Za Rumuniju razni stereotipi postoje u Srbiji ali izgleda da se to lakše može pripisati nama nego njima.

Nije u pitanju to što u Rumuniji ima manje smeća nego u Srbiji. Ili u Sloveniji, ili Nemačkoj i sl.

Nije tu Rumunija posebna. Posebna je Srbija. Nažalost.  

 

Istina je da NIGDE u Evropi nema toliko smeća i divljih deponija oko puteva kao u Srbiji. 

 

Baš me je zanimalo da li mi je uzorak dobar, pa sam na brzinu istačkao zemlje u Evropi u kojima sam bio, ne prošao nego boravio bar nekoliko dana (PS: Kosovo pogrešno prikazano):  

image.thumb.png.54f72bfdff493bab7642712e1b49d58d.png

 

Nedostaju mi Bugarska, Albanija i Turska koje bi možda uticale... ali ako gledam ovih 30tak ostalih, potpuno sam siguran da takve količine smeća pored puteva i u rekama nema nigde ni približno tako mnogo kao u Srbiji. 

 

Ne znam zašto je to tako, tj. zašto je ta svest na tako niskom nivou. Zbog čega se baca smeće, razbijaju klupe u parku, ili švrljaju fasade. Kakav je to bunt i protiv koga.

 

Dobrim delom je do države i odsustva svakog sistematskog pristupa rešavanju tog problema (npr. u drugim zemljama jednom godišnje svaki građanin dobija kalendar odnošenja kabastog smeća, mapu i spisak najbližih deponija, uputstvo i kontakte firmi za odnošenje šuta i sl.)... ali delom je do građana, i naročito jednog procenta ljudi kojima takvo stanje uopšte ne smeta, tj. ne primećuju ga. 

 

Kad pričam sa strancima kod nas, postoje dve stvari koje im standardno smetaju - čistoća i saobraćajna kultura. 

 

Izvinjavam se zbog OFFa. :rolleyes:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4862 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
Pre sat vremena, Alekre je napisao:

Za Rumuniju razni stereotipi postoje u Srbiji ali izgleda da se to lakše može pripisati nama nego njima.

Pa da, ciganija, za nas a ti isti Rumuni sa komunistima na celu su dvorce pretvarali u muzeje, posetioci se preobuvali a temp. i vlaznost se odrzavala zbog ocuvanja a mi... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 7136 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ne znam, žao mi je zaista. Da ne skrećem sad temu u drugom pravcu ali eto i to je deo putovanja.

 

SRB - MK - BiH - CG crna rupa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 67 postova
  • Lokacija: Jaša Tomić
  • Motocikl: Yamaha FJR1300A, BMW K1600GTL

Inače, ako neko idu u ili iz Rumunije preko graničnog prelaza Jaša Tomić, može da mi se javi pa da svrati na neko osveženje i napravi pauzu, ja sam iz Jaše. Ja sam i sam vozač, a i ćale je ljubitelj motocikala tako da se možemo lepo ispričati :D

 

Takođe, planiram ovih dana nekih 1000-1200 km turu po Rumuniji. Prvo TF, a zatim i TA i u povrstku kući Hunedoara. Još se razmišljam za Bran. Ovo bih podelio u neka 3 dana, trebalo bi da bude dovoljno :D

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 922 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 FI 2000.

Nakon što smo ga posetili, zaključili smo da nema potrebe ići u Bran, ništa posebno dvorac. Dvorac Peleš izgleda kao mnogo interesantnije mesto za posetiti, a od Brašova je udaljen koliko i Bran.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 7136 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Još nešto...

 

Ako budete prelazili granicu na Đerdapu i pogodite smenu gde radi jedna službenica pazite da ne izgubite pasoš i da vam se ne preturi motor :D

 

 

  • Sviđa mi se 4
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1348 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014

Ova lepotica sa naše strane nas pozvala da pređemo preko reda jer je bila vrućina!
Posle smo jedno 30 minuta proveli u ćaskanju, nikad da pređemo granu...
Svi automobili koji su bili iza nas pređoše granu a mi i dalje ne stojimoo, nikome se ne ide kući...
Komunikativna i vrlo simpatična...

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja