Jump to content

Moto Zajednica

Polovne kacige. Da li stvarno neko uzima?

Recommended Posts

  • Drug član, 1137 postova
  • Lokacija: Beograd

a kako se to kaciga ULUBI ???

 

pa valjda mozes da vidis na kacigi da li je farbana ili nije

 

kao i sve drugo sto se kupuje, i kacigu odmah vidis u kakvom je stanju

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1061 postova
  • Lokacija: Jagodina,Serbia

a kako se to kaciga ULUBI ???

 

pa valjda mozes da vidis na kacigi da li je farbana ili nije

 

kao i sve drugo sto se kupuje, i kacigu odmah vidis u kakvom je stanju

 

Znaci hocete da kazete(svi zagovornici kupovine polovne kacige) da je nemoguce da se kaciga osteti tako da se ostecenje ne primecuje spolja a da se njene osobine po pitanju bezbednosti promene?

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1015 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 63, Herceg Novi-Baosici
  • Motocikl: Honda CBR 900 RR

a kako se to kaciga ULUBI ???

 

pa valjda mozes da vidis na kacigi da li je farbana ili nije

 

kao i sve drugo sto se kupuje, i kacigu odmah vidis u kakvom je stanju

 

Znaci hocete da kazete(svi zagovornici kupovine polovne kacige) da je nemoguce da se kaciga osteti tako da se ostecenje ne primecuje spolja a da se njene osobine po pitanju bezbednosti promene?

 

 

 

Moguce je sve sakriti. Setite se filma Virdzina! :(>:( 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12242 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Mikropukotine se ne mogu sakriti zato što se i ne vide :D Obično se prave pri padu kacige sa motora, što kaže Motoholic - kotrljanju kacige niz stepenica... :D

 

U principu, uvek smo u problemu što se tiče kaciga. Kad kupiš novu, otkud znaš kako je bacana u pakovanju i da li su se te famozne mikropukotine već formirale?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1137 postova
  • Lokacija: Beograd

kada se kaciga kotrlja niz stepenice ona se izgrebe

 

kada se izgrebe to se vidi

 

ako se farba, nece vise imati fabricke sare

 

ofarbati u fabricke sare je teze nego kupiti novu

 

ERGO - > ako je kaciga bila ostecena svaki ne-laik ce to moci da vidi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1137 postova
  • Lokacija: Beograd

a i sta vi ocekujete od kacige

 

kad padas moze da te stiti od grebanja

 

ako se kucas u neku prepreku dzaba ti kaciga , imali ili nemala mikropukotine

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Pazi majku mu mikro pukotine ;D Ne znam da li se secate SStrujinog teksta gde je pisao o obilasku fabrike Arai. Jedan od testova kacige je da siljak od nekoliko kg pada sa par metara visine na kacigu i taj test se ponavlja mnogo puta, siljak uvek pada na istu tacku. Posle gomile ponavljanja, kaciga je i dalje cela, nisu se stvotile mikro pukotine od prvog udarca, pa se raspala od drugog.

Neka neko uzme staru kacigu koja mu ne treba i neka je lupa teskim cekicem ceo dan, tesko da ce da se raspadne.

Prosto mi je neverovatno kako neki ljudi nasedaju na propagandu "posle 5 godina kaciga gubi svojstva i mora nova".

Sta se u njog dezintegrise pa izgubi zastitna svojstva ?  Znate li uopste od cega se prave skoljke kacige i koliko su ti materijali jaki i postojani ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Ja sam nedavno na ovom forumu postavio neka pitanja u vezi kaciga i pri tome izneo i neka svoja mišljenja. Tom prilikom sam bio "razapet na stub srama" zbog "gluposti" o kojima sam pisao. A evo sada se pojavljuju "sagovornici" iz te diskusije sa stavovima koji su identični onima koje sam ja tada izneo.

Dakle ja smatram da je jedino ispravno rešenje nabaviti novu  (kvalitetnu) kacigu.

S obzirom da trenutno nemam para za kvalitetnu novu kacigu kupio sam kvalitetnu (neoštećenu) polovnu kacigu, koja mi uz to i savršeno "pasuje" na glavu. Kupovina nove (jeftine) kacige od "neafirmisanog" proizvođača je uglavnnom loša investicija, bez obzira što ispunjava norme sigurnosti. Ako se vizir magli ili se otvara tokom vožnje ili se "zaglavljuje", ako previše "duva", .... , takva je kaciga (po meni) daleko lošije rešenje od polovne (neoštećene) kvalitetne kacige.

A ško se roka upotrebe tiče stvari stoje ovako: Od "fibera" se prave i "elise-rotori" kod helikoptera. Tvrdim da samo pri jednom obrtu materijal istrpi deformacije kakve kaciga ima samo u slučaju veoma teškog udesa. A elisa se okrene oko pet puta u sekundi! I nikom na pamet ne pada da ih menja nakon par godina rada. Ovo svakako važi za kacigu od "fibera-kompozita", dok za kacige od "termoplasta-polikarbonata- ..." važi druga priča.

Ja lično ne bih uzeo kacigu od "polikarbonata" (bez obzira što ispunjava standarde o bezbednosti). Ovo posebno važi za polovnu kacigu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

To je dosta nezgodno ako polovne kacige ne valjaju. Odeš u radnju i kupiš novu kacigu. Sav srećan dođeš kući, poskidaš nalepnice, staviš je na glavu i odeš da se voziš. Kad se vratiš kući ta kaciga je polovna. Šta sad?  ;D

 

Zezaš?

 

Nije stvar u "polovnosti" kacige već u znanju/ne znanju njene istorije.

 

Drugo, da opet ponovim, i kaciga koja nije lupana može da ne valja jer svaka ima rok trajanja - od 5 do 7 godina.

 

a kako se to kaciga ULUBI ???

 

pa valjda mozes da vidis na kacigi da li je farbana ili nije

 

kao i sve drugo sto se kupuje, i kacigu odmah vidis u kakvom je stanju

 

 

Znaš šta sszgo... Sad da bih ti odgovorio na ovo rizikujem da te uvredim... Ali... Ovakvim tvrdnjama samo pokazuješ svoje neznanje kad su kacige u pitanju.

 

Moderne kacige se ne "ulube", odnosno čim se ulube odmah se isprave.  Opšte je poznato (ali samo van granica Srbije izgleda) to da kaciga može da izgleda kao nova ali da bude "potrošena".  Spoljni sloj se vrati u prvobitno stanje odmah posle udarca, a unutrašnji slojevi budu shebani.  Ne znam na koliko načina je potrebno objašnjavati ovo.

 

Ne radi se o tome da li je kaciga *nošena* ili ne, nego da li je kaciga *potrošena* ili ne.  To ne može uvek da se oceni golim okom, a pogotovu ne može da laik to oceni, a po komentarima vidim da ovde ima dosta laika po pitanju opreme.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

...

Prosto mi je neverovatno kako neki ljudi nasedaju na propagandu "posle 5 godina kaciga gubi svojstva i mora nova".

...

 

Prosto mi je neverovatno da neki ljudi nasedaju na propagandu "menjajte ulje u motoru svakih 5-10 hiljada km".  Mislim, motorno ulje ne treba nikada da se menja, ono što je sipano u fabrici traje večno, jel' da?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

... za sada imam dovoljno da mogu da kupujem novu opremu, odrzavam motor kako treba i punim do chepa.

 

I čemu je onda služila ona jadikovka o primanjima i potrošačkoj korpi?  Upravo si pokazao da je tačno ono što sam rekao o pronalaženju izgovora.

 

...

I nemoj da se vredjas mnogo, ne prozivam ja tebe, nego pokusavam da ti docaram situaciju u kojoj mi ovde zivimo i zasto se ljudi odlucuju za polovne stvari.

...

 

Što ne dočaravaš nekome iz Srbije ko se javio ovde u temi i ima stav isti kao ja?

 

Dozvoli da ti kazem da dok su mi drugari na letovanjima i zimovanjima, provodima ja sam kuci... Tako unazad XX godina...

 

Ne mozes po tome ceniti...

 

A po čemu da cenim?  Kengure, nemoj da se ljutiš, ali evo ti si odličan primer ovog što pričam.  Sa jedne strane voziš R6, a sa druge strane kažeš da ti je ušteda od 70 bila toliko bitna da si morao da kupiš polovnu kacigu.  Izvini, ali ti ne verujem.  Ako si već uspeo da skupiš dovoljno za R6, teško da nisi mogao da doplatiš još 70 evra za ljudsku kacigu.  Pre će biti da ti jednostavno nije bila prioritet.

 

Kao što su i drugi pomenuli, nije neophodno potrošiti neku basnoslovnu sumu na novu kacigu.  Sasvim pristojne kacige mogu da se nađu za ne mnogo skuplje od polovne.  Sva druga oprema, od čizama do rukavica, može da se kupuje polovna, ali kaciga je nešto drugo.  Najbitniji je deo opreme, i ko može da skupi pare za motor može i za hebenu kacigu.

 

U stvari te pare ne trošite na kacigu nego na sopstvenu glavu.  Ali neodgovorno ponašanje prema svojoj glavi nam je u genima pa to ti je.

 

Ja sam nedavno na ovom forumu postavio neka pitanja u vezi kaciga i pri tome izneo i neka svoja mišljenja. Tom prilikom sam bio "razapet na stub srama" zbog "gluposti" o kojima sam pisao. A evo sada se pojavljuju "sagovornici" iz te diskusije sa stavovima koji su identični onima koje sam ja tada izneo.

Dakle ja smatram da je jedino ispravno rešenje nabaviti novu  (kvalitetnu) kacigu.

S obzirom da trenutno nemam para za kvalitetnu novu kacigu kupio sam kvalitetnu (neoštećenu) polovnu kacigu, koja mi uz to i savršeno "pasuje" na glavu. Kupovina nove (jeftine) kacige od "neafirmisanog" proizvođača je uglavnnom loša investicija, bez obzira što ispunjava norme sigurnosti. Ako se vizir magli ili se otvara tokom vožnje ili se "zaglavljuje", ako previše "duva", .... , takva je kaciga (po meni) daleko lošije rešenje od polovne (neoštećene) kvalitetne kacige.

A ško se roka upotrebe tiče stvari stoje ovako: Od "fibera" se prave i "elise-rotori" kod helikoptera. Tvrdim da samo pri jednom obrtu materijal istrpi deformacije kakve kaciga ima samo u slučaju veoma teškog udesa. A elisa se okrene oko pet puta u sekundi! I nikom na pamet ne pada da ih menja nakon par godina rada. Ovo svakako važi za kacigu od "fibera-kompozita", dok za kacige od "termoplasta-polikarbonata- ..." važi druga priča.

Ja lično ne bih uzeo kacigu od "polikarbonata" (bez obzira što ispunjava standarde o bezbednosti). Ovo posebno važi za polovnu kacigu.

 

*Dva* motora imaš i pričaš kako nisi imao para za novu kacigu?  I ti isto kao i kolega maločas sa R6???

 

Samo vi lažite sami sebe i pronalazite izgovore za sopstveno neodgovorno ponašanje.

 

I da - kaciga "neafirmisanog" proizvođača koja ima ili evropski CE sertifikat ili američki DOT pruža adekvatnu zaštitu i *jeste* dobra investicija i u svakom slučaju *bolja* investicija od polovne šarene fensi kacige za koju ne znaš ko je šta sa njom radio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: Necu da ti kazem celavi!!!
  • Motocikl: GPZ 500S

...

Prosto mi je neverovatno kako neki ljudi nasedaju na propagandu "posle 5 godina kaciga gubi svojstva i mora nova".

...

 

Prosto mi je neverovatno da neki ljudi nasedaju na propagandu "menjajte ulje u motoru svakih 5-10 hiljada km".  Mislim, motorno ulje ne treba nikada da se menja, ono što je sipano u fabrici traje večno, jel' da?

 

Slazem se,ulje ne treba menjati,najbolje je da ono sa kojim kupis motor u salonu,ostane u njemu do kraja njegovog radnog veka!!! ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Zato nam i jeste ovako u drzavi zato sto na svemu stedimo, na kocnicama, na putevima na svemu... Ja kapiram da se nema.

Ali motor je hir a ne potreba i pustite me one smesne price "zivim da bih vozio i vozim da bih ziveo" itd..

Motor je cist hir! Ako nemas za hir onda lepo iskuliras... Ili kupis jeftiniji motor.. Jer ko vozi motor preko 2000e pa navise prosto je glupo da nije mogao da odvoji 100e za kacigu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
*Dva* motora imaš i pričaš kako nisi imao para za novu kacigu?  I ti isto kao i kolega maločas sa R6???

 

Samo vi lažite sami sebe i pronalazite izgovore za sopstveno neodgovorno ponašanje.

 

I da - kaciga "neafirmisanog" proizvođača koja ima ili evropski CE sertifikat ili američki DOT pruža adekvatnu zaštitu i *jeste* dobra investicija i u svakom slučaju *bolja* investicija od polovne šarene fensi kacige za koju ne znaš ko je šta sa njom radio.

Poslato: danas u 17:29Poslao: Motoholic 

 

Mislio sam da se ova diskusija vodi oko "tehničkih" detalja polovnih i novih kaciga! Međutim pošto si citirao moj post i dozvolio sebi da komentarišeš i moje imovno stanje, red je i da ti odgovorim:

1. Oba "motora" koja imam ukupno vrede ispod 1.500 evra. (skuter do 300 evra i TA do 1.200 evra). I kupljeni su na kredit od šest godina. Sa suprugom živimo od njene plate od oko 400 evra. I nikom se ne žalim. Toliko o tvojoj proceni  (od  "preko bare") mog imovnog stanja.

2. Razlikujemo pasivnu i aktivnu bezbednost neke opreme ili uređaja. Ukoliko mi se vizir na novoj kacigi magli čim počne kiša ili zahladni, velika je verovatnoća da ću da testiram i aktivnu bezbednost te kacige. Sa druge strane ako je polovna kaciga neoštećena, udobna, ne magli .. manja je i verovatnoća da ću da isprobam njenu aktivnu bezbednost.

I opet ponavljam: jedino ispravno rešenje je kupovina nove (kvalitetne) kacige. Ali kad se to ne može ...

 

Zato nam i jeste ovako u drzavi zato sto na svemu stedimo, na kocnicama, na putevima na svemu... Ja kapiram da se nema.

Ali motor je hir a ne potreba i pustite me one smesne price "zivim da bih vozio i vozim da bih ziveo" itd..

Motor je cist hir! Ako nemas za hir onda lepo iskuliras... Ili kupis jeftiniji motor.. Jer ko vozi motor preko 2000e pa navise prosto je glupo da nije mogao da odvoji 100e za kacigu.

Neumesno je svoje lično mišljenje nametati kao činjenicu. Ukoliko je tebi motor hir (i imaš mogućnost da isteruješ "hirove") to ne znači da je i sa drugima isti slučaj. Poznajem mnoge kojima je motor jedino prevozno sredstvo. Možda su i mogli da kupe auto umesto motora ali nisu hteli. E sad ako neko smatra da je imati i koristiti neko prevozno sredstvo hir (samo zato što ga kao takvo koristi manji broj ljudi), onda si ti u pravu i ja nemam komentar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

...

Prosto mi je neverovatno kako neki ljudi nasedaju na propagandu "posle 5 godina kaciga gubi svojstva i mora nova".

...

 

Prosto mi je neverovatno da neki ljudi nasedaju na propagandu "menjajte ulje u motoru svakih 5-10 hiljada km".  Mislim, motorno ulje ne treba nikada da se menja, ono što je sipano u fabrici traje večno, jel' da?

 

Slazem se,ulje ne treba menjati,najbolje je da ono sa kojim kupis motor u salonu,ostane u njemu do kraja njegovog radnog veka!!! ;D

Tako je! Pa da to ulje nevalja oni iz fabrike ga u startu ne bi ni sipali u motor!  ;D

Eventualno dosuti malo zejtina po potrebi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova

ja vozim motor zato sto su mi automobili mali i tesni ramenom udaram u suvozacevo sediste a za novu kacigu nemam! jebiga meni moji nisu hteli da zavrse skolu  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

...

Prosto mi je neverovatno kako neki ljudi nasedaju na propagandu "posle 5 godina kaciga gubi svojstva i mora nova".

...

 

Prosto mi je neverovatno da neki ljudi nasedaju na propagandu "menjajte ulje u motoru svakih 5-10 hiljada km".  Mislim, motorno ulje ne treba nikada da se menja, ono što je sipano u fabrici traje večno, jel' da?

Mesas babe i zabe. Za ulje je opste poznato da upotrebom vremenom gubi svojstva podmazivanja i na net-u postoji gomila testova koji to dokazuju. Nigde ne videh test koji dokazuje da je posle 5 god. kaciga za bacanje. Ako postoji, voleo bih da ga vidim.

Razumem ja da ti zivis u potrosackom drustvu gde ti je od starta usadjeno u glavu da sve treba ponovo da se kupuje za par godina, ipak ovde je situacija malo drugacija.

 

... za sada imam dovoljno da mogu da kupujem novu opremu, odrzavam motor kako treba i punim do chepa.

I čemu je onda služila ona jadikovka o primanjima i potrošačkoj korpi?  Upravo si pokazao da je tačno ono što sam rekao o pronalaženju izgovora.

 

Jednostavno ne kapiras, ovde nije rec o meni ili tebi, vec o onih 90%. Izvini, ne mogu da ti nacrtam, a rado bih.

 

 

 

Što ne dočaravaš nekome iz Srbije ko se javio ovde u temi i ima stav isti kao ja?

A sto ne citas pazljivo sta sam napisao, nego se odmah osecas ugrozenim i prelazis u napad ? Boldovano sam citirao recenicu zbog koje sam bas tebi replicirao.

 

Da ponovim, ja kupujem novu opremu, ne zato sto mislim da je nova bezbednija, nego mi je tako lakse i nova nema ogrebotina :) Vec za 100e ima da se kupi sasvim solidna nova kaciga, pa ne vidim zasto bi kupovao polovnu. Bez obzira na to, prica o roku trajanja i mikro pukotinama mi ne pije vodu, smatram da je plod uticaja propagande proizvodjaca kaciga. Kad bi svi menjali kacige na 10 godina, sta bi onda oni prodavali ?

 

szgo je lepo napisao, ali neki izgleda citaju samo ono sto im odgovara - ako je neka kaciga udarena, to se vidi, ne moze da se sakrije, a ako se to  prefarba, vidi se da je farbana.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5241 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

Razumem ja da ti zivis u potrosackom drustvu gde ti je od starta usadjeno u glavu da sve treba ponovo da se kupuje za par godina,

 

;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 582 postova
  • Lokacija: Beograd/Avala

@motoholik

 

Ne znam sta ti nije jasno u mom postu... Za motor skupljam od kad znam za sebe...

 

Naravno da mi je prioritet novo, ali necu da dam 70 evra vise samo zato sto je neko navukao na glavu 5 puta! Jednostavno, nije imala tacku na sebi. Svaki put kad se momak vozio vozio sam se ja sa njim, decko pocetnik pa sam ga ucio malo... Tenk preko nje nije presao sigurno...

 

Meni je 70 evra mnogo! Tj nemam za bacanje jer radim za 200... Takva je trenutna situacija i jbg... Doci ce bolje vreme pa cu se izuti za opremu 5000, i za motor 13000....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12242 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Glupo bi bilo da ova tema ode u smeru ličnog prepucavanja i prebacivanja, uzdržite se od direktnog prozivanja kolega motoriste, svi "isti 'leba jedemo" :D

 

Suma sumarum - kaciga je najbolja i najsigurnija zaštita kad je nova. U okviru fabričkog roka trajanja možemo se nadati onoj zaštiti koja je propisana ECE testovima. Svaki udarac kacige o beton prilikom nesreće znači da je ona svoje odslužila i treba je odmah staviti na policu. Većina nas nosi kacige iz neke srednje zone cene i kvaliteta tako da verujem da kacigu koja glavu čuva ipak treba menjati posle roka koji daje proizvođač.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 471 postova
  • Lokacija: Finger deep within the borderline.
  • Motocikl: Yamaha FZS 1000 Fazer

... ipak treba menjati posle roka koji daje proizvođač.

pa naravno,treba i mali vijetnamac nesto da jede ;D

zaista bih voleo da mi neko strucno objasni sta ce se desiti fiberglasu posle 5 godina?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja