Jump to content

Moto Zajednica

Polovne kacige. Da li stvarno neko uzima?

Recommended Posts

  • West Balkan Rider's, 303 postova
  • Lokacija: Ruma
  • Motocikl: V-Strom 650

Ade daj slike i spisak novih kaciga koje su bolje od polovne shoei xr 1000-za recimo 100 evara, za koliko moze na ebayu da se nadje polovna kaciga naravno u extra stanju

a usput prodajem nitro jako lepu sportsku kacigu - xl velicine zainteresovanima saljm slike i cenu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Ade daj slike i spisak novih kaciga koje su bolje od polovne shoei xr 1000-za recimo 100 evara, za koliko moze na ebayu da se nadje polovna kaciga naravno u extra stanju

a usput prodajem nitro jako lepu sportsku kacigu - xl velicine zainteresovanima saljm slike i cenu

 

Hade ti postavi jedan jedini dokaz da je taj Shoei u "ekstra stanju" stvarno u ekstra stanju, i kako misliš da to "ekstra stanje" proveriš, kada to niko (sem ovde nekih "eksperata") ne može da uradi?

 

Svi koji se ložite na polovne kacige samo postavljate svoje proizvoljne konstatacije, a ni jedan jedini argument niste izneli o tome kako može da se polovna kaciga proveri da nije lupana.  Ja sam postavio slike, postavio sam i skicu, postavio sam i objašnjenje koje se na svim moto školama uči, a zauzvrat samo vidim pametovanje bez i jednog jedinog dokaza.

 

A odgovor na tvoje pitanje da ti dam link do nove kacige koja košta koliko i polovni Shoei: Prvo, *niko* nije rekao da nova kaciga košta koliko i polovna.  To je još jedno izvrtanje tuđih argumenata kojima pribegavaju pobornici neproverene opreme.  Moj argument je da se uz neveliku doplatu može kupiti nova kvalitetna kaciga.  A drugi deo odgovora na tvoje pitanje je ovo: *svaka* ali *svaka* nova kaciga sa DOT ili CE sertifikatom je bolja od polovne neproverene Shoei XR 1000.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Evo moj primer, kupio motor i naravno ostavio pare za novu kacigu , dao 200 evrova za kacigu i ostao bez pare i dinara. posle mesec dana spadne mi kaciga kada sam preparkiravao motor, na asvalt izgrebe se i otkotrlja 15-20 metara nizbrdo, i šta treba , da dam opet 200 za drugu, pa otkud pare , šta kao dolazi jesen pa pare same padaju sa grana. Daj bre ljudi o čemu pričamo. padne ti sa ručke ili bilo gde , pa treba odma nova da se kupuje, bar tako ispada iz onoga što pričate u ovom svetu , u Srbiji, veoma teško....

 

Izvrtanje argumenata.  Ko je rekao da treba da se kupi nova kaciga ako ti ispadne iz ruke u mestu?  Jel ispadanje kacige isto što u padanje pri brzini od..... hajde da odaberem i neku malu brzinu.... recimo 40 na sat?  Jel' kaciga koja ispadne iz ruke sa visine manje od metar ima vremena da ubrza do 40 na sat?

 

Izvoli odgovori na postavljene argumente a ne na izmišljene koje niko nije pominjao.

 

I kad sam već kod toga, hajde da odgovorim na još par izvrtanja argumenata.

 

"Nemamo para da kupujemo kacige od 700 evra."  To niko nije pominjao sem pobornika neproverene opreme.  Nije neophodno potrošiti 700 evra za kvalitetnu kacigu – ima ih dovoljno u rasponu od 100-200.

 

"Pa radije ću da nosim dobru polovnu nego neku novu Kinesku".  Niko nije pominjao Kineske kacige sem – naravno pobornika nošenja polovnih kanti.  Kad se kaže nova, misli se na novu *kvalitetnu* kacigu, a to podrazumeva DOT ili CE sertifikat, i da je proizvođač koliko-toliko poznat.

 

Ako mislite da učestvujete u debati, probajte sa pravim argumentima.  I priložite i neki dokaz, a "to je tako jer ja tako kažem" nije nikakav dokaz.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

zadnji put kad sam se  dobro dobro skrsio imao sam staru schubert kacigu,od bmw,a,ali bas staru,iz 90tih godina,nije bila neka,doduse taj udes je bio 2002god, drljacio sam glavom po asfaltu,boldorka je drljacila ispred mene,sa nekih 100tinak kmh sam se skrsio,i kaciga se jeste oljustila,malo je i puko vizir,spasila mi je zivot,sitni kamencici /citaj rizla/ su ostavili duboke tragove na njoj,sreca pa sam imao i rukavice i cizme,doduse ono bilo neko zimsko vreme,mart mesec,prvi lepi dani bez snega,kolko tolko ciste ulice,,,,,, kaciga je bila ofarbana po ko zna koji put ,ovog puta u crveno belu,u boldorkine boje, i elem,poenta price je da je ta kaciga bila stara 10tak god,nije se rasparcala,spasilaa mi je ovu ludu glavu,ofarbao sam je i teraj dalje,nju prodam uz boldora,i taj padne,i opet mu kaciga spasi glavu,eto,pa sta sad,posluzila je par puta,iznosena stara kaciga..... :) tad nisam imao para za bolju,dan pre toga sam sahranio oca, a ko nije leci coveka obolelog od raka u kuci,taj nezna sta je muka,a posla nigde, a lekovi skupi,sahrana na selu kosta,babe dede dace,obicaji itd itd..,,,,,,s groblja sam se vracao, jutro,majmun me isece,,,,pun tuge,i praznoga novcanika/bar nije bilo za novu kacigu/

nema veze bio sam skrhan od tuge,i posle doduse od bolova..al sam bar sacuvao glavu....a zamisli da sam krenuo uonoj konfuziji gologlav......a moglo je da se desi,,,

i sta sad,da kupim novu kacigu danas a sutra da nemam detetu za skolicu i ostale potrebstine,,,,sada nije bas situacija da svako od nas kupi novu kacigu,,,

tu je jedini problem ccele ove konfuzije,,,

NEMAMO SVI PARA ZA NOVU KACIGU znamo svi da je bolja,novo je novo,ali oni sto su skrkali gologlavi glavu u beton sada bi bili zivi da su nosili i polovnu schubert ili vec koju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ma zar je potrebno ista dokazivati,,,

po meni bitno je da kaciga nije vidno napukla,sigurno je bolja nego da je nemas,ja sam sebi pazario neku mds,na nekom popustu,jedva je bila 40e,e sad dal je dobra losa,neznam nadam se da nece biti potrebe da saznam to...

a da je para neka arai ili schoi bi dobro dosla,al ova rupa u novcaniku i zmija unutra........ubi me ovo oko kuce moguce selidbe  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Dobro, zakljucak je da su ipak bolje polovne. Ok, Mislim da bih trebao da menjam moj za neku stariju. Kako je krenulo hvaljenje polovnih ima da im skoci cena. Pa bice skuplje od novih. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 213 postova
  • Lokacija: Beograd - Vladimirci
  • Motocikl: Harley Davidson FXD

Evo moj primer, kupio motor i naravno ostavio pare za novu kacigu , dao 200 evrova za kacigu i ostao bez pare i dinara. posle mesec dana spadne mi kaciga kada sam preparkiravao motor, na asvalt izgrebe se i otkotrlja 15-20 metara nizbrdo, i šta treba , da dam opet 200 za drugu, pa otkud pare , šta kao dolazi jesen pa pare same padaju sa grana. Daj bre ljudi o čemu pričamo. padne ti sa ručke ili bilo gde , pa treba odma nova da se kupuje, bar tako ispada iz onoga što pričate u ovom svetu , u Srbiji, veoma teško....

 

Izvrtanje argumenata.  Ko je rekao da treba da se kupi nova kaciga ako ti ispadne iz ruke u mestu?  Jel ispadanje kacige isto što u padanje pri brzini od..... hajde da odaberem i neku malu brzinu.... recimo 40 na sat?  Jel' kaciga koja ispadne iz ruke sa visine manje od metar ima vremena da ubrza do 40 na sat?

 

Izvoli odgovori na postavljene argumente a ne na izmišljene koje niko nije pominjao.

 

I kad sam već kod toga, hajde da odgovorim na još par izvrtanja argumenata.

 

"Nemamo para da kupujemo kacige od 700 evra."  To niko nije pominjao sem pobornika neproverene opreme.  Nije neophodno potrošiti 700 evra za kvalitetnu kacigu – ima ih dovoljno u rasponu od 100-200.

 

"Pa radije ću da nosim dobru polovnu nego neku novu Kinesku".  Niko nije pominjao Kineske kacige sem – naravno pobornika nošenja polovnih kanti.  Kad se kaže nova, misli se na novu *kvalitetnu* kacigu, a to podrazumeva DOT ili CE sertifikat, i da je proizvođač koliko-toliko poznat.

 

Ako mislite da učestvujete u debati, probajte sa pravim argumentima.  I priložite i neki dokaz, a "to je tako jer ja tako kažem" nije nikakav dokaz.

 

 

Prijatelju,

 

ne postoji bolja kaciga od nove, ali ne može se stalno kupovati nova kaciga. Sto posto podržavam priču da je bolja dobro očuvana polvna nego nikakva . Moja je od pada sa sisi bara i kotrljanja lepo izguljena , ko će meni da veruje da ne ona dobra ako rešim da je prodan, pretpostavljam niko, a kako da kupim novu ako nekome ne prodam onu koju već imam i dodam nešto para za novu. U opšte se ne slažem da treba kupiti novu kacigu od 80€ jel da vredi ne bi bila 80€, ne kažu džabe nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari. polovna kaciga od 80€ je sigurno i kvalitetnija i bolja od nove koju možeš da uzmeš za iste pare .

Zašto bi u opšte postojale razlike u ceni ako ti je svejedno koju ćeš kacigu uzeti??

Cena=kvalitet.

Banalan primer :

 

Novi Jugo ili polovni (5godina stariji) Recimo Reno Klio ili nešto sl.???

Šta je bezbednije i bolje?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Jos nesto, kao motorista nemam taj moral da bih prodao ostecenu kacigu kolegi motoristi. Mislim da nijedan motorista to ne bi mogao da uradi.

 

 

Da, svi motoristi su dobri ljudi. "Tko leti, vrijedi, tko vrijedi, leti". :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • NW, 2593 postova
  • Lokacija: НОВИ САД
  • Motocikl: R 1200 GS

Боље на глави да имам ИШТА него ништа а ако имам да бирам....онда је то већ друга ствар....

 

 

 

 

ИПАК ЈЕ НАЈБОЉЕ КУПИТИ НОВОГ  КИНЕЗА  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 侍, 671 postova
  • Lokacija: Булбулдер
  • Motocikl: Honda XRV 650

Ova tema se pretvorila u svašta, ali fali joj još malo da postane zdrava diskusija o kacigama novim i polovnim...

 

Slažem se da je bolje imati novu kacigu, ali se moraju uzeti u obzir još neke činjenice. Neću govoriti o tome ko ima a ko nema novca i ko je spreman koliko da odvoji. Predstaviću lični primer.

 

Imao sam neku staru Nolan kacigu N19R koju sam prodao i kupio polovnu Airoh Tiger. Kaciga prelepa, više se ne proizvodi, bila je u kutiji i kupio sam je od čoveka koji me ne bi prešao 1000000%, kaciga verovatno nije ni nošena... Pri udesu sam klizao i izgrebao je, dakle da je nisam imao, ogrebao bi lobanju, ali da sam imao neku drugu npr bieffe enduro koju nosim kada idem na offroad vožnje i koja je stara skoro 10 (deset) godina ili onu prethodnu Nolan N19R, da li bi nešto bilo drugačije?

 

Da sam imao direktan udarac i ozbiljno udario glavom u autobus ili kamion, da li bi me spasila bilo koja kaciga?

Svaka kaciga može da istrpi određenu silu, ali je besmisleno davati 700 ili 1000 evra jer ta kaciga nije bolja od one koja košta 300 ili 400.

Isto tako, nova kaciga od 100 ili 150 nije ništa bolja od polovne Arai za 70 naravno u slučaju da nije ozbiljno oštećena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Neka Ekstra Titula, 402 postova
  • Lokacija: BG

mani je jedino žao što sam kupio ribi polovnu kacigu nolanku..mnogo lepa ali moram da joj kupim novu jednog dana..ipak je žensko to  ;D ..ja sam uzeo shoei raid polovnu i neću je menjati dok je totalno ne uništim

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1366 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Orion craus 49

Mogli bi head admini da se pozabave urednishtvom! >:(

 

Zashto mi je obrisan post ako sam izneo svoje mishljenje iza koga stojim 100%?

 

 

EDIT: Molim Vas trajno ME BANUJTE! Ovo me je strashno iznerviralo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 62 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: Kymco Agility City

 

Nije poenta da li neko stvarno uzima polovne - nego da li stvarno nemamo pare za nove. Odgovor je - očigledno da nemamo.  :(

 

 

ohoho ovde ima i profesionalnih filozofa i socijalnih radnika!!!

šala druže

 

kako si ga sročio... S.R.Ž. ove teme jbt!!! svaka čast! (ovde je sad 1 smajli koji skida kapu)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1137 postova
  • Lokacija: Beograd

Mogli bi head admini da se pozabave urednishtvom! >:(

 

Zashto mi je obrisan post ako sam izneo svoje mishljenje iza koga stojim 100%?

 

 

EDIT: Molim Vas trajno ME BANUJTE! Ovo me je strashno iznerviralo.

 

pfffff

 

ne moze to tako

 

morash da zasluzish

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Jos nesto, kao motorista nemam taj moral da bih prodao ostecenu kacigu kolegi motoristi. Mislim da nijedan motorista to ne bi mogao da uradi.

 

 

Pa verovatno si u pravu, da niko ne bi mogao da proda kacigu za koju *veruje* da je potrošena, ali problem je, što se vidi veoma dobro u ovoj temi, to što ljudi ne veruju da kaciga može da bude polupana a da se ne vidi spolja.  Tako da će neko bez problema prodati kacigu, koja je "samo malo pala" ali joj "sigurno nije ništa" pošto i dalje izgleda kao nova.

 

Боље на глави да имам ИШТА него ништа ...

 

 

To je tačno, ali ne zaboravi da "išta" i "adekvatno" nisu iste stvari.  Jer po principu "bolje išta nego ništa" znači da je i recimo radnički šlem bolji nego ništa, ali je ipak daleko, daleko od adekvatnog, tj.j onog što treba.  I onda ostaje jedno logično pitanje: da li ti je tvoja glava toliko nebitna da ti je OK da na nju stavljaš samo to "išta"?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Maxxo & Dr. Pope, postavili ste nekoliko valjanih argumenata/pitanja, pa da probam da repliciram precizno i sa nekoliko referenci...

 

...

Imao sam neku staru Nolan kacigu N19R koju sam prodao i kupio polovnu Airoh Tiger. Kaciga prelepa, više se ne proizvodi, bila je u kutiji i kupio sam je od čoveka koji me ne bi prešao 1000000%, kaciga verovatno nije ni nošena... Pri udesu sam klizao i izgrebao je, dakle da je nisam imao, ogrebao bi lobanju, ali da sam imao neku drugu npr bieffe enduro koju nosim kada idem na offroad vožnje i koja je stara skoro 10 (deset) godina ili onu prethodnu Nolan N19R, da li bi nešto bilo drugačije? Da sam imao direktan udarac i ozbiljno udario glavom u autobus ili kamion, da li bi me spasila bilo koja kaciga?

...

 

Prvo da odgovorim na ovo drugo pitanje, da li bi te ikakva kaciga spasila da si udario direktno glavom u autobus...  Odgovor je da su šanse oko 29% da bi ti kaciga spasila život, i 67% da bi te spasila povrede mozga.  To pokazuju istraživanja Američkog Ministarstva Transporta:

 

http://www.saferoads.org/issues/fs-helmets.htm

(poslednja rečenica u odeljku Motorcyclist Facts)

 

Eto, to je recimo jedan konkretan izmeren podatak koliko kaciga vredi.

 

A sada ono prvo pitanje, da li bi bilo nešto drugačije sa drugom (starijom) kacigom?  To, mislim, da niko ne možda da odgovori.  Jer niko, sem možda tebe, ne zna u kakvom su stanju bile te druge starije kacige, i niko sem tebe ne zna kako si tačno pao i u šta udario.  Neko možda da padne i bez kacige i prođe nepovređen, a neko pogine i sa kacigom.  To ne znači da su kacige nebitne niti da je svaka kaciga ista; jednostavno u različitim udesima glava trpi drugačije udarce.

 

Vodeći se jednostavnom arugmentom da je od nezaštićene glave bolji kačket > a od kačketa radnički šlem > a od šlema verovatno bolja udarena moto kaciga > a od nje bolja nepotrošena kaciga = valjda je logičan zaključak da je nepotrošena kaciga u odličnom stanju najbolje rešenje.

 

I da opet ponovim ono što fanovi polovnih kaciga ne žele da pročitaju: nije stvar u tome što je polovna kaciga polovna (nošena) nego u tome što je možda potrošena (havarisana ili prestara) i da to ne može uvek da se prepozna na osnovu njenog izgleda.  Dao sam primer jedne moje kacige, i postavio sam fotografije koje dokazuju ovo:

 

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=60720.msg933214#msg933214

 

...

Svaka kaciga može da istrpi određenu silu, ali je besmisleno davati 700 ili 1000 evra jer ta kaciga nije bolja od one koja košta 300 ili 400.

Isto tako, nova kaciga od 100 ili 150 nije ništa bolja od polovne Arai za 70 naravno u slučaju da nije ozbiljno oštećena.

 

Za ovo da nova kaciga od 100 ili 150 nije ništa bolja od polovne Arai za 70 se ne slažem.  Kako ćeš znati da je ta Arai kaciga i dalje ispravna?  Verovaćeš prodavcu sa eBay-a na reč?

 

Evo ovde od Fondacije za Moto Bezbednost (Motorcycle Safety Foundation) jednan vodič, da tako kažem, o kacigama:

 

http://www.msf-usa.org/downloads/helmet_CSI.pdf

 

Na trećoj i četvrtoj strani je objašnjeno nekoliko stvari koje ja ovde ne smem ni da kažem da me ne bi obesili ljubitelji polovnih kaciga.  Ali pročitaj pažljivo odeljak Helmet Care i Replacing Your Helmet pa sam izvuci zaključak.

 

...

U opšte se ne slažem da treba kupiti novu kacigu od 80€ jel da vredi ne bi bila 80€, ne kažu džabe nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari. polovna kaciga od 80€ je sigurno i kvalitetnija i bolja od nove koju možeš da uzmeš za iste pare .

Zašto bi u opšte postojale razlike u ceni ako ti je svejedno koju ćeš kacigu uzeti??

Cena=kvalitet.

...

 

Prvo o razlikama u ceni...  Zašto su neke kacige skuplje od drugih i da li su skuplje kacige obavezno i bolje?  Vidi, dve kacige koje imaju različite cene, a pri tom obe imaju iste sertifikate (DOT, CE ili čak i SNELL), razlika je obično u tome da je skuplja kaciga (1) komfornija, i da će (2) verovatno duže trajati jer je bolje napravljena.  To i dalje neznači da će skuplja kaciga obavezno i pružati bolju zaštitu – možda hoće a možda i neće.

 

Evo ovde jedan poduži članak o testovima koji je sproveo MotorCyclist magazin, i koji se pokazao dosta kontroverzan:

 

http://www.motorcyclistonline.com/gearbox/motorcycle_helmet_review/index.html

 

Za one koje mrzi da čitaju ceo tekst ili koji nisu najbolji sa Engleskim, da ukratko objasnim zaključke do kojih su došli: Testovi ovog magazina su pokazali da kacige sa plastičnim spoljnim slojem (t.j. jeftine kacige) u određenim slučajevima pružaju bolju zaštitu od kaciga sa polikarbonskom školjkom (t.j. skuplje).  Ovu razliku objašnjavaju time da testirane "plastične" kacige imaju deblji unutrašnji sloj od polikarbonskih kaciga.  Podrazumeva se da su sve kacige atestirane i imaju DOT sertifikat, dakle ne radi se o "Kineskim" kacigama, već o kvalitetnim kacigama sa pristupačnim cenama.

 

Kao najbolja kaciga na ovim testovima pokazala se Z1R, koja ovde u SAD košta samo $80.  Ovo nisam ja rekao nego su rekli ovi ljudi koji su testirali – nemojte mene da vešate.  Ali zaključak je valjda očigledan – nije neophodno potrošiti ogromne pare da bi se kupila kvalitetna kaciga.  Možda je potrebno samo se malo više edukovati?

 

U tekstu se ulazi detaljno u metodologiju testova i objašnjenja kako i zašto, pa koga zanima neka pročita.  Inače, takođe se pominje fleksibilno"ulubljivanje" kompozitnih (skupih) kaciga, kada se spoljni sloj ulubi pod udarcem i vrati nazad u prvobitni oblik, gde je unutrašnji sloj "potrošen" a spoljni izgleda OK, o čemu sam ranije pričao pa mi neki ne veruju i posle slika koje sam postavio.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Neka Ekstra Titula, 402 postova
  • Lokacija: BG

meni se čini da se ovde priča o kacigama kao o nečemu što se troši i haba svojom upotrebom..pa nije to klip koji ide gore 4000 po minuti...kacige koje su "iskorišćene" su izgrebane jer kada se padne sa motora dolazi do grebanja kacige koje se razlikuje od onoga kad ti ispadne kaciga iz ruke.i apsolutno nema šanse da neko pomeša te dve stvari kada uzme kacigu u ruke. dajte malo zdravog razuma ljudi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3504 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Vidim ode tema u "zajebanciju", a radi se o ozbiljnoj temi.

Dosta je ljudi iznelo svoja mišljenja i stavove (ispravne ili neispravne) ali forum i služi da sukobimo mišljenja i da nešto iz toga naučimo. Pa shodno tome smatram da treba da se zadržimo isključivo na tehničkom delu ove priče, odnosno da ne unosimo svoje procene i sudove o ljudima koji nešto napišu u temi.

Ovo se uglavnom odnosi na Motoholica koji je u temi zaista izneo dosta tehničkih detalja i argumenata koji su svakako tačni i protiv kojih ništa ne može da se kaže. Međutim problem je način na koji te podatke iznosi i kako ih koristi. Takođe je i njegov način "tumačenja" nekih diskusija veoma "jednostran", pri čemu on daje sebi "pesničku" slobodu da komentariše i pritom "dotera" te navode i diskusije.

Primeri iz zadnjeg posta:

Na trećoj i četvrtoj strani je objašnjeno nekoliko stvari koje ja ovde ne smem ni da kažem da me ne bi obesili ljubitelji polovnih kaciga.

I da opet ponovim ono što fanovi polovnih kaciga ne žele da pročitaju ..... 

    Mislim da ovako ironične izjave nisu primerene ovoj temi. A u prethodnim postovima bilo je još dosta "nepriličnih" komentara od istog "autora". A inače izuzetno cenim i rado čitam (zbog niza tehničkih detalja koje iznosi) sve teme i postove u kojima on učestvuje. U ovoj temi se očigledno malo više "zaneo".

    Što se tiče tehničkih podataka vezanih za sigurnost pojedinih kaciga, stvari stoje uglavnom kako i on navodi osim:

    1.  Da bi došlo do strukturnog oštećenja kacige mora baš dobro da se "lupne" u nešto. Kaciga koja je doživela "havariju" sa "unutrašnjim povredama" mora da ima vidljivog oštećenja spolja! Na testovima kacigu podvrgavaju (pored ostalog) i ponovljenim udarcima u istu tačku. Već kod prvog udarca dolazi do veoma uočljivog oštećenja boje i laka, a da kaciga nakon toga izdrži još dosta udaraca pre nego što popusti struktura. Dakle kaciga nije balon od sapunice pa da pukne čim je dodirneš.

    2.  Kaciga se ne koristi samo u trenutku udesa. već je na glavi uvek dok vozimo motor. Ukoliko ta kaciga na bilo koji način smeta vozaču i ometa ga da se koncentriše na vožnju, velika je verovatnoća da dođe do udesa upravo iz tog razloga. Te smetnje mogu da budu: Zaglavljivanje vizira pri otvaranju/zatvaranju, magljenje vizira, ogrebotine na viziru već nakon kratkotrajnog korišćenja, curenje kiše sa unutrašnje strane vizira, pomeranje kacige tokom vožnje, "promaja" unutar kacige ... . A upravo ovakve "simtome" imaju "niskobudžetne" kacige (a koje imaju "sertifikat" o bezbednosti). Rezultati nezavisnih testiranja (u realnim uslovima) su pokazali da gotovo ni jedna ovakva kaciga nije "pogodna" za upotrebu.

Iz ovih razloga tvrdim da je strukturno neoštećena polovna kaciga (poznate i priznate marke) bolje rešenje od nekvalitetne nove kacige!

 

    A evo i nekoliko mojih iskustava sa kacigama:

    Prvu kacigu koju sam imao i koristio bila je "noša" koju je moj otac dobio kad je kupio skuter "NSU Prima" (1970 god.). Ja sam tom kacigom 1972 god napravio prve skokove padobranom. Ali mi je ona na trećem skoku (prilikom otvaranja padobran) skliznula unapred i razbila mi nos (što je i sad vidljivo). Koristio sam i vojne kacige a onda sam na vojnom otpadu kupio "pilotsku" kacigu (koju je ranije koristila i vojna policija).

Tu sam kacigu (uz neke modifikacije) koristio sledećih tridesetak godina za sve aktivnosti (padobranstvo, vožnja motora, letenje motornim i bezmotornim zmajevima, paraglajding ... ).

A evo i nekoliko "doživljaja" te kacige: 1976. god kaciga mi je "spala" sa glave (nisam je "vezao") prilikom skoka sa visine od 2.500 metara. Našli su je nakon par dana vojnici-padobranci na travi ispod nekog drveta na aerodromu. Bila je sva izguljena (zbog proletanja kroz grane), ali nije bila slomljena. Ovakvo "gubljenje" kaciga je bilo prilično često  prilikom izvođenja skokova. Posebno kod vojnika. A 19.05.1979. god. prilikom skoka (sa visine od 1.300) metara imao sam otkaz glavnog padobrana a onda i delimični otkaz rezervnog padobrana. Pao sam (leđima okrenut) na beton pri čemu sam udario glavom. Tada sam (uz potres mozga i amneziju), slomio desnu podlakticu, povredio kičmu, bubrege, rame. skočne zglobove ... . A kaciga opet samo "oljuskana". Kratko nakon toga ponovo slična situacija i udarac glavom o zemju (ovog puta bez posledica).

1981.god. motorom udaram u Sitroen "ajkula" koji sa parkinga izlazi na par metara ispred mene. Kacigom zakačinjem ivicu krova i prelećem auto. Jedino sam malo povredio skočni zglob prilikom "prizemljenja". A kaciga opet sam izguljena. 1989 god. prilikom sletanja motornim zmajem prevrćem se (pravim prednji "salto"). Pri tome se opet "prizemljujem" na kacigu i ostajem "poboden" glavom u zmlju (privezan za sedište), dok drugari nisu okrenuli letilicu" i izvukli me. Opet gotovo neoštećeni (i ja i kaciga). Ovu kacigu još uvek čuvam i povremeno je "provozam" kad treba da odem do par kilometara. A sa jednom drugom kacigom (Nolan-integralna), sam 1981 godine na Trijumfu (Thunderbird) doživeo da ispod kamiona koji mi je išao u susret, izleti poveći kamen i pogodi me malo iznad leve "slepoočnice". Udarac bio veoma jak. Nisam bio povređen a kaciga je napukla. Da je nisam imao sigurno ne bih preživeo, kao uostalom ni u svim prethodnim slučajevima koje sam opisao.

A dok sam se aktivno bavio padobranstvom nagledao sam se svaga i svačega u vezi sa izdržljivošću kaciga. I to kaciga koje su daleko ispod kvaliteta kaciga o kojima mi sada raspravljamo.

I da ne bude da sam ljubitelj ili "fan" polovnih kaciga, ja u svakom mom javljanju na ovu temu naglašavam da je jedino ispravno rešenje nabavka nove kvalitetne kacige! A tek ukoliko to nije moguće, rešenje je nabavka kvalitetne neoštećene polovne kacige.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

 

Za one koje mrzi da čitaju ceo tekst ili koji nisu najbolji sa Engleskim, da ukratko objasnim zaključke do kojih su došli: Testovi ovog magazina su pokazali da kacige sa plastičnim spoljnim slojem (t.j. jeftine kacige) u određenim slučajevima pružaju bolju zaštitu od kaciga sa polikarbonskom školjkom (t.j. skuplje).  Ovu razliku objašnjavaju time da testirane "plastične" kacige imaju deblji unutrašnji sloj od polikarbonskih kaciga.  Podrazumeva se da su sve kacige atestirane i imaju DOT sertifikat, dakle ne radi se o "Kineskim" kacigama, već o kvalitetnim kacigama sa pristupačnim cenama.

 

Kao najbolja kaciga na ovim testovima pokazala se Z1R, koja ovde u SAD košta samo $80.  Ovo nisam ja rekao nego su rekli ovi ljudi koji su testirali – nemojte mene da vešate.  Ali zaključak je valjda očigledan – nije neophodno potrošiti ogromne pare da bi se kupila kvalitetna kaciga.  Možda je potrebno samo se malo više edukovati?

 

U tekstu se ulazi detaljno u metodologiju testova i objašnjenja kako i zašto, pa koga zanima neka pročita.  Inače, takođe se pominje fleksibilno"ulubljivanje" kompozitnih (skupih) kaciga, kada se spoljni sloj ulubi pod udarcem i vrati nazad u prvobitni oblik, gde je unutrašnji sloj "potrošen" a spoljni izgleda OK, o čemu sam ranije pričao pa mi neki ne veruju i posle slika koje sam postavio.

 

 

Pa ti nista ne znas! Lozis ovde nas sirotinju i ucis kako se zivi. Ti si strani placenik a pritom znas da citas neki cudan okupatorski jezik. Mislim da se zove enjgleski ili tako nesto.  ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3504 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

 

Pa ti nista ne znas! Lozis ovde nas sirotinju i ucis kako se zivi. Ti si strani placenik a pritom znas da citas neki cudan okupatorski jezik. Mislim da se zove enjgleski ili tako nesto. 

Ovo niko nije pomenuo (ni poredno ni neposredno) u dosadašnjim "prepiskama", pa ne znam čemu ovoliko ironije prema sagovornicima? A ako ima onih koji su opterećeni ovakvim razmišljanjem ima drugih foruma koji služe za takve diskusije.

A uz to neko je malo (verovatno prilikom prevođenja) pomešao "lončiće" i po pitanju bezbednosti u zavisnosti od materijala od kojih je kaciga izrađena. Naziv jeftine (plastične) kacige odnosi se upravo na polikarbonate i na termoplastične materijale. A one skuplje varijante su od kompozita ("fiber", "Aramid-kevlar", "ugljenik" ..). A u samom testu je inače navedeno da se "pod određenim uslovima" događa da jeftine kacige pruže bolju zaštitu od skupih. Ako bi "slobodno" tumačili ove navode onda je moguće da "pod određenim uslovima" nijedna kaciga ne može da pomogne, kao i to da pod "određenim uslovima" bilo kakva kaciga "završava posao". Takođe "pod određenim uslovima" možemo da se "provučemo" nepovređeni i bez kacige! I da li to onda znači da ne treba da nosimo kacige?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

To sto sam napisao samo je nastavak cirkusa i promasene teme. Pitanje se vrti oko toga da li je neko spreman da plati 80e za nesto staro, neprovereno i noseno ili dati 50e vise za realno sasvim dobru novu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 349 postova
  • Lokacija: Lazarevac/Beograd

realno si ti zapocheo cirkus,pogledaj samo naslov teme.. boze moj,da li stvarno postoje ljudi koji uzimaju polovno?

da,postoje..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja