Jump to content

Moto Zajednica

Da li kupiti motor na odlozeno plaćanje sa učešćem

Recommended Posts

  • U prolazu, 2 postova

Pozdrav

Zanima me iskustvo ljudi koji su kupili motor sa učešćem na rate uz otplatu na duži vremenski period.Isplatili se i kakva su vasa iskustva

Zadnjih par meseci sam ozbiljno zainteresovan za kupovinu motora i ako ulazim u svet motora totalno neiskusan kao vozač

U pitanju je motor Voge 525 DSX uz učešće od 2100 eura i otplatom na 84 rate koja iznosi 73 eura.Naravno ja bih to skratio vecim uplatama.Šta mislite o tome i o tom motoru,hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2997 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
pre 27 minuta, tibor je napisao:

Bez razmisljanja

Nemoj tako da uleće.......nek' razmisli ......8 sekundi 😉......motor izgleda brutalno, a verovatno mu ne fali ništa ....srećna kupovina 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1717 postova
  • Motocikl: /

Ako vec imas nameru da dajes vece iznose, uzmi neki kes kredit na 2-3god, jeftinije ces da prodjes. Tipa 3000e kredit i 3000 dodas i uzmes ga za kes.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

Nikada nisam bio za dugove, tj. kredite.

Sto se kaze "pokrijem se onoliko koliko mi je dugacak pokrivac". Najjeftinije kupovina bilo cega je za gotovinu kad sve na kraju saberes.

 

 -Za iznos ucesca mozes da kupis solidan polovan motor i da se uvezbas i utvrdis u motociklizmu.

- Mozda ti se ne svidi model koji si uzeo a mozda motociklizam ispadne da ipak nije za tebe. Onda ce manje da te "boli" ovakva skupa vezba u oba slucaja.

- Nisi opterecen da ces da ostetis motor, jer nije nov.

- Ako ga i ostetis, jeftinija je popravka.

- Manja je verovatnoca da ce biti ukraden.

- Nemas obavezu od 7 godina da placas bilo sta, pa makar i 5 centi mesecno.

- Vrednost novog vozila drasticno pada i kada hoces da ga prodas imas mnogo veci gubitak nego kod polovnog.

- Kinezi tek treba da se pokazu po pitanju kvaliteta.

- Mreza ovlascenih servisa za kineze je upitna.

- Ko zna sta sve moze da se dogodi/izmeni za 5-7 godina.

- ...itd.

 

Jedina primamljiva stvar kredita je da imas nov proizvod odmah, ali to kosta.

Neces imati nista veci osecaj motociklizmu time sto vozis noviji motor.

 

Moje licno iskustvo je podugacko i sto sam stariji, to sam sve manje sklon kupovini novih i skupih stvari. Pogotovo sto im je kvalitet u silaznoj putanji u odnosu na proizvode od pre 30-40 godina.

 

Ali posto je iskljucivo sve stvar licnog dozivljaja, svako na kraju odluci sta je za njih najbolje.

 

Sretna kupovina i nadam se da ce ti se svideti motociklizam! Skup je to hobi kako god okrenes.

 

 

Promenio član Deki Katana
  • Sviđa mi se 7
  • Hvala 1
  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 436 postova
  • Lokacija: v.gradiste
  • Motocikl: V2- americki
pre 1 minut, Deki Katana je napisao:

Nikada nisam bio za dugove, tj. kredite.

Sto se kaze "pokrijem se onoliko koliko mi je dugacak pokrivac". Najjeftinije kupovina bilo cega je za gotovinu kad sve na kraju saberes.

 

 -Za iznos ucesca mozes da kupis solidan polovan motor i da se uvezbas i utvrdis u motociklizmu.

- Mozda ti se ne svidi model koji si uzeo a mozda motociklizam ispadne da ipak nije za tebe. Onda ce manje da te "boli" ovakva skupa vezba u oba slucaja.

- Nisi opterecen da ces da ostetis motor, jer nije nov.

- Ako ga i ostetis, jeftinija je popravka.

- Manja je verovatnoca da ce biti ukradjen.

- Nemas obavezu od 7 godina da placas bilo sta, pa makar i 5 centi mesecno.

- Vrednost novog vozila drasticno pada i kada hoces da ga prodas imas mnogo veci gubitak nego kod polovnog.

- Kinezi tek treba da se pokazu po pitanju kvaliteta.

- Mreza ovlascenih servisa za kineze je upitna.

- Ko zna sta sve moze da se dogodi/izmeni za 5-7 godina.

- ...itd.

 

Jedina primamljiva stvar kredita je da imas nov proizvod odmah, ali to kosta.

Neces imati nista veci osecaj motociklizmu time sto vozis noviji motor.

 

Moje licno iskustvo je podugacko i sto sam stariji, to sam sve manje sklon kupovini novih i skupih stvari. Pogotovo sto im je kvalitet u silaznoj putanji u odnosu na proizvode od pre 30-40 godina.

 

Ali posto je iskljucivo sve stvar licnog dozivljaja, svako na kraju odluci sta je za njih najbolje.

 

Sretna kupovina i nadam se da ce ti se svideti motociklizam! Skup je to hobi kako god okrenes.

 

 

Opet o kvalitetu! Koliko god da volim staro vreme mnogo gresis. Auta u to vreme sa 200+ hkm su bila vau. Sajtne, rubovi xastita ispod.... Terao Boru 400 hkm radjen menjac i amortizeri. 

Caddy 300 hkm samo amortizeri.

A klasa 300 hkm jbn prekidac ventilatora.

Limar me video nije, za dvaes godina dal 3-4 gume busne.

Ko je vozio cvaje zna sta su muke.

Novi motori imaju muke oko elektronike i to je to( stavljeno i sta treba u sta ne treba)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova
pre 2 minuta, Skyrunner je napisao:

Kolika je tu kamata

Ispade ti preko 8000€ kineski motor od 500 kubika...

Pa da,ali to je nista ako ga neko otplacuje 84 meseca 

Nekih 1850 eura vise ,sto mu i nije puno na toliko meseci

Ja ne planiram toliko dugo da otplacujem ako se odlucim za njega

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 880 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1

Ovde govorimo o iznosu koji se pokriva ucescem ili prodajom polovnjaka za kineski motor. Ja licno isto o tome razmisljam. Evo i zasto. Prvo svaki motor iz uvoza na satu ima 56000 km, bio star 20 ili 30 god. Drugo ja u taj motor treba da sprcam jos min 500 evra u najboljem slucaju. Servis ne racunam i registraciju. To mora pa mora. I kad spucam 500 evropskih pitanje sta ce sledece da crkne. Kod kineza jeste upitno tih 5-7 god. Dug je to period. Mogu uvoznici da se recimo povuku i cao. Ratno stanje, kriza, bankrot... Niko to ne moze da predvidi, samo lud moze da kaze bice tako i tako. Plus ljudi koji voze kineze samo mali procenat je kupio na kredit ako sam dobro shvatio, izvinjavam se ako nisam. Znaci taj neko ko moze sebi da priusti kes za kines moci ce posle dve godine da ga proda i kupi sledece. A ovi sa kreditima bas i ne. Nisam pametan.... Zaduziti se za neku spravu koja je u trendu i koju svi hvale, jer je opet to moderno. Ili kupiti ragu staru 30 god cistu mehaniku i krenuti od nule. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 657 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ6S na drumu, Suzuki GSX750F u srcu

Završio sam ekonomiju i ako zanemarimo stambene kredite, koji su ipak od krucijalne važnosti, sve druge vrste kreditiranja su podjednako i dobre i loše. Mnogo je bitniji balans prilikom uzimanja takvih kredita. Po meni taj balans je da možeš mesečno da ostaviš sa strane minimum onoliko koliko daš i banci. Ako mesečno možeš da izdvojiš 200 evra ima smisla uzeti kredit sa ratom od 90-100 evra. Ako izdvajaš 150 evra mnogo si daleko od kredita i ako ne deluje tako i tu se ljudi zajebu. Jer ima more nepredviđenih stvari koje se gle čuda dese, naročito na period od 7 godina.

 

Prednosti su što u startu daš malo, a voziš novo. Mana je što na kraju daš mnogo, 30% više, ali opet voziš novo.

 

Da uzmeš da odvajaš na primer 2000 evra godišnje za motor, za 3 godine imaš za nov i odeš kao gospodin da kupiš za keš. I odeš u salon, a prodavac ti kaže znate taj motor je sada 7.500 evra. Opet ili kredit ili odvajaj još dve godine dok ga ne stigneš na nekih 8.500 evra, a vreme prošlo, možda i želja, platio si u kešu i više nego što je bila kamata u startu.

 

Dakle ko nema druge mogućnosti treba da uzme kredit, ako može da ga gura pod uslovima koje sam naveo. 

 

Opet pošto je kolega početnik treba znati da sezona motora košta minimum 500 evra, bez da se napravi i jedan km(rega, servis, amortizacija...). Ko voli i da malo proputuje, ništa mnogo daleko i skupo, to je još 1000 evra. Sa ratom trošak motora izađe 2500 evra godišnje. To je već ozbiljna cifra, koja mora da se ukalkuliše pre donošenja odluke.

 

Po meni je najveća glupost kupiti nov motor, koji će stajati jer nemaš novca ili vremena da ideš na putovanja. Ko prelazi 2-3 hiljade godišnje njemu će svaki ozbiljno polovan motor vršiti posao uz malo pažnje i održavanja i kupovina novog je bačena para.

  • Sviđa mi se 8
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: BGD

Ako imas motor, moras da imas garazu. Kupujem samo vozila koja su bila garazirana, i istu debelo placam. 

 

To ti je jos 500-1000e godisnje koji mnogi zaboravljaju. Ako si sam, ako imas srece, onda mozes da nadjes neki garazni cosak za malo para ili da delis sa nekim ko je bas iz tvog kraja. 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: BGD
Pre 9 sati, Nemsy je napisao:

Pozdrav

Zanima me iskustvo ljudi koji su kupili motor sa učešćem na rate uz otplatu na duži vremenski period.Isplatili se i kakva su vasa iskustva

Zadnjih par meseci sam ozbiljno zainteresovan za kupovinu motora i ako ulazim u svet motora totalno neiskusan kao vozač

U pitanju je motor Voge 525 DSX uz učešće od 2100 eura i otplatom na 84 rate koja iznosi 73 eura.Naravno ja bih to skratio vecim uplatama.Šta mislite o tome i o tom motoru,hvala.

Kupi za 2100e Diverziju 900. Em ces imati vise kubika da se vozis ko covek, a nece ti se nista kvariti, tj svaki kvar je uglavnom bezopasan i nije previse skup...I kad se dobro izvozas, prodas opet za iste pare...

 

A do tad, stedis za bolji ili noviji, ako ti je to merak...Ako nije, vozis dok ti ne umres, ona nece. 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 749 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sashac XJR 1300 black demon.

Sinak, kupuj ne razmisljaj. I uzivaj u voznji. Jos malo i svi cemo da vozimo kineze...

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5936 postova

Ukoliko razmisljas da li za kes ili na kredit ja se vodim jednom jednostavnom logikom. Da li radis za platu ili imas neki svoj posao. Ako imas neki posao onda kupis na kredit a kes ostavis jer mozes da ga okrenes u poslu ako radis za platu onda kupi za kes jer ti pare koje dobijes mozes samo da trosis.

 

Naravno logiku menjas ukoliko znas da ces imati neke troskove za koje ce ti trebati kes uskoro ali manje vise to je to.

 

Samo da ti skrenem paznju da uplatama vece rate neces nista postici dok ne odes u banku i trazis prevremenu delimicnu otplatu odnosno samo ce ti lezati taj visak para na racunu za kredit a rata i kamata ti ostaju onako kako ti je napisano u ugovoru.

 

Ako nemas kes nemas o cemu ni da razmisljas uzmi na kredit pa teraj. Dobra stvar ti je sto u svakom momentu mozes da prodas taj motor i isplatis prevremeno kredit pa ako i puknes pucas od svog ucesca ali to je skola i neces zbog toga na ulici ostati

Promenio član dvlns
  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1148 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Uly

Loša stvar je što sa motora može da se padne, da ti ne bude ništa a njega da dobrano razbiješ. A onda ti ostaje kredit + cena popravke...

Osim ako kasko nije profunkcionisao za nove motore?

 

Za totalnog početnika ja bi ipak savetovao polagano uvođenje u moto priču sa finansijskom konstrukcijom koju možeš da zatvoriš bez da ikome budeš dužan. Naravno ne mislim da sam osnovano u pravu, to je samo moje razmišljanje...

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1037 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Evo da se uključim i ja kao bankar :). Ja sve uzimam na kredit (aute, motocikle, stan) stim da vodim računa koliko mogu naravno, kolega ekonomista dobro objasnio gore. Kada radiš za platu, kao većina nas, nema šanse da se štedi i da se skupi za motor, neki iole, ne računam krševe od 20-30 godina, samo mu još to to treba u početku karijere. I ja sam kao i većina krenuo sa tim krševima ali ne mogu savetovati da je to u dobro.

Kupovina na kredit a ne štednja, kolega objasnio, inflacija i korist. Dok ti za za 3-5 godina skupiš te pare, one više ne vrede a ti nisi koristio mašinu. Ovi potrošački krediti su sa cenom verovato oko 10%, što je trošak kamate na godišnjem nivou oko 6%, a toliko lagano može biti i inflacija (bila jeu prethodnim godinama i više).

 

Ono što ja gledam je da rok kredita bude što kraći i da negde prati planirani period korišćenja. Za motor ne uzimam nikad preko 3 godine jer ih ne vozim preko toga, dosadi, hoću jače i sl. Taman kada prođe kredit prodaš motor, daš učešće i kupiš nešto bolje.

 

Naravno ne podržavam kredit ako će neko da grca, ovo je skup sport. Tu treba korisnik da proceni. Ako mu nije problem da mesečno odnovoji lagano 200-300 eur, rata po meni, a vidim i po drugima ne bi smela da pređe 50% tog iznosa, jer uvek nešto iskrsne.

 

Novi kinez, apsolutno da, druga su vremena došla.

 

 

  • Sviđa mi se 5
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 77 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT-07 , super soco ts1200r
15 hours ago, Nemsy said:

Pozdrav

Zanima me iskustvo ljudi koji su kupili motor sa učešćem na rate uz otplatu na duži vremenski period.Isplatili se i kakva su vasa iskustva

Zadnjih par meseci sam ozbiljno zainteresovan za kupovinu motora i ako ulazim u svet motora totalno neiskusan kao vozač

U pitanju je motor Voge 525 DSX uz učešće od 2100 eura i otplatom na 84 rate koja iznosi 73 eura.Naravno ja bih to skratio vecim uplatama.Šta mislite o tome i o tom motoru,hvala.

7 godina je jako dug period za otplatu motora.. Kao sto je vecina kolega rekla treba da razmislis o tom kreditu pogotovo sto ti je ovo prvi motor pa ne znas koliko ce da ti odgovara, da li ces hteti da ga menjas za veci/manji, drugi tip etc...Pogotovo sto mi se cini da tek skoro razmisljas o ovome, a ne znam koja ti je finansijska situacija u smislu da li imas dobar posao za stalno i konstantne prihode, pa da mozes da podrzis neki hir koji mozda neces da ispratis do kraja ( u smislu da vozis taj motor tih 7 godina i dalje)

 

Promenio član PetraBG
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1136 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07

Kupiš motor star 15-20 godina za 3000-4000e, kad ti dosadi prodaš ga za iste pare. :takoje:

Promenio član Alexandra995
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2733 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

Ovo pitanje spada u kategoriju:

Koje ulje sipati u motor, crno ili belo u eurokremu, partizan ili zvezda, sesi ili pedu i na posletku jedno vruće ili tri ladna piva... 

 

Džaba tebi naše mišljenje tebi treba tvoje. 😉

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha MT 07

Moj skroman doprinos na temu:

 

Nikad u životu nisam uzeo kredit i do kraja neću (za koji mesec 54 pune godine). Uvek sam za opciju, koliko imam toliko trošim.

Primer:

Oročite 10000EUR na 1 god, kamata oko 2% - za godinu dana na računu 10200EUR a inflacija pojela ne samo kamatu već i glavnicu. Uzmete krediti od 10000EUR bez učešća (teško ali može), na 4 god, mesećna rata 238,54EUR, tj. kamata 6.8%. Posle 4 god otplaćeno 11449,92 a motor vredi 8000EUR pod uslovom da se nikada ništa nije desilo. Neka mi neko objasni gde je tu dobra računica osim ukoliko taj osmeh kad zajašeš zver i jezdiš po drumovima vredi toliko.

Stvar je prosta, "pružiš" se koliko možeš pa polako kupiš, prodaš, kupiš, prodaš i na kraju stigneš do onoga što si želeo. Po meni pravi i jedini način.

 

🍻

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 7025 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

To su bačene pare. Kredit se uzima za nekretninu, traktor, kamion... Ja bih za motor uzeo samo ako prelazim 15 do 20 hiljada godišnje i to bih kupovao samo velikog GS sa rokom otplate na tri godine. On ne gubi puno na vrednosti, kamata je manja na tri godine. Taman kad stigne pred obimniji servis to ide u oglase da se drugi bakće sa tim. Za to vreme ulaganje minimum, samo što mora. Onda opet nov i tako u krug.

 

A ovo uzmeš neki jeftin motor, daš na kamatu još 3000 evra, izgubiš na vrednosti još 50% vrednosti pa ispadne da te košta 7000 evra preko a motor ceo košta 8. Plus za tih 7 godina, menjaćeš gume, lančanike, pločice i gde je tu računica? 

 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1691 postova
  • Lokacija: Paracin

Lepo si rekao ulazis u svet motora, to je kljucno po meni, ja bih kupio nesto za sta imam para i po realnoj ceni, da mogu slican novac da izvucem nazad ako shvatim da taj svet nije za mene. Sta ako shvatis da to nije za tebe? Ne bi bio prvi. Stoji motor, ceka kredit, i da priodas motor ne mozes da zatvoris kredit, ne znam za tebe, ovako ja razmisljam o tvojoj situaciji.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: BGD
pre 2 minuta, Biker Q je napisao:

Lepo si rekao ulazis u svet motora, to je kljucno po meni, ja bih kupio nesto za sta imam para i po realnoj ceni, da mogu slican novac da izvucem nazad ako shvatim da taj svet nije za mene. Sta ako shvatis da to nije za tebe? Ne bi bio prvi. Stoji motor, ceka kredit, i da priodas motor ne mozes da zatvoris kredit, ne znam za tebe, ovako ja razmisljam o tvojoj situaciji.

Bravo. Drugar je batalio i prodao motor posle godinu dana, iako sam tih godinu dana trckarao oko njega, ucio, pomagao mu u celoj moto prici sve sta treba, cak sam mu i moj motor prodao. 

 

Ima bebu i dva posla i druge obaveze i odlucio je odjednom da odustane. 

 

Motor je prodao preko noci, cak za 200e vise nego sto ga je od mene kupio. 

 

Da je kupio novi, pogotovo kineza, zakopao bi se donekle sa tom odlukom. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Motocikl: KTM 790 Adventure

Prvi motor sam kupio sa kreditom, a za drugi mi je falilo pa sam uzeo kredit opet. U tim trenucima nisam mogao da iskeširam i da nisam uzeo kredit, ne bih ni vozio danas. 7 godina je mnogo, ako već planiraš da otplatiš pre, zašto ne uzmeš na 3 godine? 

Naravno, ovde je bitna i tvoja plata i mesečni troškovi. Krediti su OK stvar, samo je bitno da se pametno isplanira sve. 

Većina ljudi kada kupuje nešto gleda za koliko će moći to da proda za XY godina, mene lično to ne interesuje i nije mi problem da kupim nov, ali nije problem ni polovan. 

 

Svako ima svoje mišljenje i siguran sam da i nisi dobio neku pomoć ovde, sve zavisi od tebe i šta ti želiš.

Srećno u kupovini i ulasku u moto-svet.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja