Jump to content

Moto Zajednica

Kada je dosta elektronike?

Recommended Posts

  • Drug član, 768 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Versys vel'ki, zeleni.

Aca-pn napisa da je anti wheelie beskoristan jer je svakome refleks da pusti gas kad krene motor da se propinje/prevrce. Kontrola trakcije je u desnom zglobu, al izlaze ljudi iz salona sa novim motorima i padaju na prvom skretanju u raskrsnici. Pun youtube obe ove vrste snimaka.

 

Svaka od tih drangulija ima neku svoju funkciju, nekome beskorisnu, nekome vrlo korisnu. Samo je do nas kako cemo koristiti to sto nam je pruzeno.

 

Vise mi smeta elektronika u motoru/masini. Senzor senzora koji nadgleda rad nekog treceg senzora. Sve zarad sto preciznijeg rada, ustede goriva, udovoljavanja normama zbog izduvnih gasova. Mislim da GSA 1250 sa svoja dva cilindra ima 3 lambda sonde. Ma idi begaj...

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2161 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

Znam ja sta bi mi,tj. zasto nam smeta elektronika.Kad bi poskidali elektroniku,ostavili nuznu,motor bi bio jeftiniji.Spartanski go motor kao nekad,i manja cena.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5969 postova
6 hours ago, aca-pn said:

Svidjaju mi se nove led i tft instrument table sa mnoštvom informacija, volim da vidim potrošnju, temperaturu motora, spoljnu temperaturu, koliko mogu da predjem sa preostalim gorivom itd. ABS takodje volim, u paničnoj situaciji može da sačuva od pada. 

Medjutim ovo ostalo je samo pomoć za neiskusne vozače, iskusnim mislim da je totalno nepotrebno. U desnom zglobu je i kontrola proklizavanja i protiv dizanja točka. Ako primetiš da je mokra i klizava podloga, prebaciš u glavi u rain mod, jednostavno osetljivije i laganije doziraš gas, ne znam šta će ti elektronika za to. I najveća glupost sistem protiv dizanja na točak, jer je refleksna radnja svakog čoveka kad se to desi nenamerno, da pusti gas, to čak ne mora ni da se vežba, urodjeno je. Ko je ikad pokušavao da nauči da vozi na točku, zna kako to ide, da bi digao motor u "vagu" treba dosta da se vežba i ubedi mozak da ne pušta gas tako rano.

 

Pa sad, mozda na tvom motoru i za tvoj nacin voznje to sto si napisao stoji. Evo uzmi moj motor i vozi ga tamo gde ga ja vozim pa ces mi reci da li je TC i AW nepotreban. Kao sto sam napisao meni je ABS nepotreban i fizicki je uklonjen sa motora. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 221 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1100XX

Da mogu da biram imao bih sve od ove elektronike.

Al posto sve ima cenu mislim da ABS daje najvise za ulozno, posto je relativno jeftino dostupan danas (ima ga na motorima koji kostaju 3000e) a dosta povecava bezbednost. Traction control je zgodno imati ali je mnogo "skuplji" u smislu da ga ima samo na novijim i skupljim motorima, a po meni nije toliko vazan kao ABS. Tempomat imaju samo premium turing modeli i to u novijim generacijama, sigurno koristan na dugim putovanjima al prilicno skup. IMU i cornering ABS sigurno pomaze pri brzoj voznji ali sad vec pricamo o motorima od 10k+ evra...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova
  • Lokacija: Kozarska Dubica , Republika Srpska
  • Motocikl: TRACER 9 GT 2023
Pre 3 sati, grafigo je napisao:

Aca-pn napisa da je anti wheelie beskoristan jer je svakome refleks da pusti gas kad krene motor da se propinje/prevrce. Kontrola trakcije je u desnom zglobu, al izlaze ljudi iz salona sa novim motorima i padaju na prvom skretanju u raskrsnici. Pun youtube obe ove vrste snimaka.

 

Svaka od tih drangulija ima neku svoju funkciju, nekome beskorisnu, nekome vrlo korisnu. Samo je do nas kako cemo koristiti to sto nam je pruzeno.

 

Vise mi smeta elektronika u motoru/masini. Senzor senzora koji nadgleda rad nekog treceg senzora. Sve zarad sto preciznijeg rada, ustede goriva, udovoljavanja normama zbog izduvnih gasova. Mislim da GSA 1250 sa svoja dva cilindra ima 3 lambda sonde. Ma idi begaj...

 

 

Upravu si ima 3 sonde. Moj dobar prijatelj kupio prošle godine GSA 1250 nov.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 1016 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
21 hours ago, zika56 said:

Moja je filozofija da onog što nema to ne može ni da se pokvari.

ABS i ubrizgavanje sasvim dovoljno, a mislim i da većina obaveštenja na displeju odvlače pažnju.

Kako je krenulo Zile nece moci da se vozi bez Wi-Fi konekcije.Setih se jednog dogadjaja od pre nekoliko godina.Pozvao me decko koga poznajem sa ovog foruma da mu pomognem   i donesem unutrasnju gumu 21" stao je  izmedju D.Milanovac -Majdanpek puta.Drugi maj je bio pamtim ,nigde nikog ali sam je ipak nasao.Vozeci prema njima vidim nekoliko motora zaustavljenih i misleci da su oni stanem i  ja.Veliki motor, lep ,nov neka registracija iz vojvodine mozda ZR reg i pored dva momka iz Majdanpeka.Problem je sldeci motor se valjda pali ,daje kontakt pomocu nekog elektronskog "kljuca" bez kontaktno i on je  zaboravio kljuc u koferu  koji  je u voznji ispao.Da bi resili problem uzeli su neki kombi da natovare  motor i plan je da polako vozeci putem koji su prosli vide ako dodje do konekcije.Da li su uspeli ne znam ali prvi maj im je sigurno  propao.   

  • Haha 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 1016 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
On 4/18/2024 at 8:07 PM, kockica55 said:

Motor za koji samo cekam da se neke kockice sloze 
SV 650 2024 
Ima sve sto mi je potrebno za mene , s obzirom na to koliko vremena imam i na kakve sam voznje orjentisan 
ABS ( Apsolutno potrebno srazmerno sve vecem broju "vozaca" ) 
Low  rpm assist ( dobra stvar , mada sam do sad ziveo bez toga ) Asistencija pri kretanju 
2 tocka ( izuzetno potrebno ) 
far ( na kolima imam te led pametne , odlicno za kola , na motoru hmmm pa vozim uglavnom danju ili noc ako me uhvati tandrc da se vozim ali po gradu , koji ce mi ..) 
agregart i sediste se podrazumevaju :D 
dodao bi 
Kofer , po meni svetogrdje ali opet gde staviti kacigu jaknu ...
punjac za navigaciju jer se po kuci izgubim a ne negde gde nikad nisam bio 
i to je to 
sve one mambo dzambo dodatne stvari koje sluze samo da se pokvare mi nisu ni potrebne 
naravno skidam kapu svima koji prelaze velike kilometraze i ti dodatci im trebaju ,za mojih 100-150 km radnim danom i 300-400 km vikendom msm da je ovo sasvim dovoljno 

 

Bas za velike kilometraze to sve ne treba 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 120 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Drag Star XVS250

@Sveta 5. trebalo ili ne , na kraju dana su nam najbitnije te avanture i avanturice koje dozivimo na svakoj voznji , sa pomagalima ili ne . Secam se neke od mojih prvih voznji na kineskom skuteru sa biciklistickom kacigom na glavi i kezom od uha do uha kako utrcavam u kucu i kazem "cale razvukao sam ga na 60 " . Tu sam znao da sam navucen :lol2:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1091 postova
  • Lokacija: Wien
  • Motocikl: CRF 1000 Africa Twin sd06
Pre 6 sati, Blackened je napisao:

Nego to oko tempomata, pitanje za ljude koji koriste - je l' tako vozite sa jednom rukom onda?  I iz kog razloga, je l' vam se toliko puno umara ruka dok vozite?

 

Bas mi besmisleno deluje, cak i opasno u nekim nepredvidjenim situacijama (ako se vozi jednom rukom) ali vidim da mnogi to traze kod motora, i ovde, a i po YT komentarima.

Koristio na RT i mogu ti reci da je ponekad i druga ruka bila odsutna.Koristio sam na autoputu a RT ide kao po šinama i daje utisak da ne treba nijedna ruka na kormanu nego samo guzicu da pomeraš,pa u trenutku vidim sta radim pa se unormalim. Posle njega sam uvideo da za mene nije tempomat.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2184 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Sve zavisi šta ko vozi, i gde vozi. Tempomat ne treba nekome ko vozi samo po gradu. ABS je odlična stvar, i poželjno je imati ga. Neko vozi samo off, pa mu ne treba masa elektronike, itd...

Za sada nemam ništa od tih pomagala na motoru. Vozim svojom glavom, pa kako bude. Na sledećem motoru bih voleo da imam taj ABS, i eventualno da bude IE, zbog potrošnje goriva. Mada, Kawu kako god vozio, ne prelazi 4,5 lit/100 km, i to baš da je "pržim", hehe !

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5967 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 / CF Moto 450 MT

Da su postojali moto Forumi, onomad bi bila rasprava kurbla vs elektrostarter. Ondašnji old school bajkeri bi one koji su kupovali "ta nova sranja" zvali pogrdnim imenima ženskih polnih organa u deminutivu, jel'? Medjutim, kurbla ode u istoriju a ko danas pominje motor bez anlasera? Progres ide, mi matori mož' samo da se mrštimo u manjoj ili većoj meri na njega i onako "preko one stvari" da prihvatamo bar nešto od toga... Opet, mladji svet to usvaja na prvu i veseli se tome. Šta će to sve doneti, pokazaće vreme.

 

Svaka džidža bidža koja doprinosi bezbednosti, po meni je dobrodošla. Svaku koja može da ometa u vožnji, ne bih koristio. Sabih 120-130 K km u 17 godina, bez ABS-a, TCS-a, modova vožnje, tempomata (mada njega na neki način imam jer ručica gasa se ne vraća sama kad se pusti :) ), korneringa, chilija-wilija i ostalih pomagala pa je ružno da besedim kako je to sranje, ne treba, smeta, umrtvljuje i bla, bla, bla...

 

Novi kinesčić kojeg čekam ima ABS koji može natrag da se ugasi, ima TCS, mali TFT sa osnovnim informacijama na koji navodno mogu da "ogledalujem" telefon, ima 18w punjač tu kod table... To je to. Umesto tog mirror-inga, mislim da ću imati ovu sakagiju od mobilnog na nosaču iznad tft-a, pritisak u gumama ću proveravati kući ili kupiti neki kvalitetan onaj mali manometar što se turi na ventil, ne moram baš u toku vožnje da proveravam svaki čas šta mi je sa gumama. To je onaj deo - mator sam... Mladji svet hoće na motoru sve što ima i opet mu je malo.

 

Moj deran kad je imao 18 godina rekao da nikad neće kupiti auto ako nema automatsku klimu. Ja prvi auto sa klimom, manuelnom kupio sa 41 godinom. On i danas drži klimu non stop na tom auto modu, ja je palim kad mi magle stakla ili kad je 30+stepeni... Tu se vraćamo na početak priče: kurbla vs e starter...

 

Rezime: Progres ide nezadrživo, nudi svašta nešto korisno i manje možda korisno. Koristi šta hoćeš od toga. Što nećeš - nemoj. Što nisi koristio - nemoj kuditi. :neznam:

  • Sviđa mi se 15
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 3010 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Ja u kolima skrećem pogled sa puta ceo minut da nadjem dugme za klimu, a kod motora obično prvo svirnem pre nego što ugasim migavac .......ali podržavam napredak i elektroniku u svakom pogledu i dajem svoj doprinos.....ima šlep prikolicu

Solo rajder sa stolicom i osmehom

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3436 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

@alexanto, lepo si sročio, ali Jovan je dao vrlo precizno ime temi, i ubo u poentu - Kada je dosta elektronike? Što bi ipak trebalo da znači da većina odavno shvata i računa da je elektronika u određenoj meri dobra, potrebna i korisna stvar. Samo je pitanje mere, jelte. Kad smisao prestaje, a prelazi u svoju suprotnost.

Ja sam doživeo da mi wifi brava brljavi, ponavljam se x puta - hoće kaki neće kaki. I doživeo sam da to ne umeju da poprave, ni u ovlašćenim ni u neovlaščenim servisima. Najzad su sve zamenili od elektronike, jer je fabrika dobrom voljom poslala sve delove za zamenu, jer je bio pod garancijom. Ali to me je nateralo da razmislim - šta kad više nije pod garancijom? Ko plaća uzaludne pokušaje? Ne samo u parama, nego i u živcima, vremenu, frustraciji... Odgovor- zna se, onaj ko pita.

Nije to više ni pitanje stava, da li ti se nešto sviđa ili ne, da li imaš mnogo ili malo godina, Lepo je kad radi, ne razmišljaš o tem, a mnogo je muke kad se pokvari. A hoće, pre ili kasnije. Kao i svaki sistem, što ga više usložnjavaš i komplikuješ, veće su šanse za probleme sutra.

Ima li to smisla, na motorima?

Promenio član boza_kg
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1295 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr
pre 57 minuta, alexanto je napisao:

mada njega na neki način imam jer ručica gasa se ne vraća sama kad se pusti :)

Popravi gas hitno, opasno je po život!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha MT-07 Tracer BMW R1200GS LC

Kada je dosta elektronike?

- Kada nađeš svoju granicu pa elektroniku počneš da gasiš kako bi spoznao šta ima sa druge strane :)

Do tog trenutka ti ne smeta jer je nisi ni svestan da tu postoji... jer se nije upalio ABS, TC, šaltaš sa kvačilom, ne smeta ti onaj mali televizor jer ga i ne gledaš...slušaš zvuk, brojiš stepene prenosa itd ;) 

 

 

Pored panike i promaje, najveći strah u Bajkera je svakako i ta nepoznanica koju ne možemo popraviti ključem13-17, šrafcigerom i čekićem - tj. ta moderna elektronika koja se kvari bez objašnjenja.

Da bi napredak išao u dobrom pravcu ta nova rešenja se moraju koristiti, kako bi se usavršavala, inače ostaju u zapećku kao i Mazda sa Wankel-ovim agregatom...

Da je u ljudskoj prirodi strah jači od znatiželje ...verovatno bi još uvek živeli u pećini i crtali po zidu ;) ... a ovako... imamo o čemu da diskutujemo :) 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5967 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 / CF Moto 450 MT
pre 24 minuta, boza_kg je napisao:

@alexanto, lepo si sročio, ali Jovan je dao vrlo precizno ime temi, i ubo u poentu - Kada je dosta elektronike? Što bi ipak trebalo da

.......

Ima li to smisla, na motorima?

 Trudim se , uglavnom, da dobro pročitam šta je neko pisao, pre nego odgovorim. Poenta mog odgovora je da postoji elektronika na motoru koja doprinosi bezbednosti i ona koja doprinosi komforu. Prve, po meni, nikad dosta, od druge, ima što mi treba a ima i što mi ne treba. Sećam se tvog problema sa keyless-om i muke koje si prošao sa tim i meni posle toga ne treba na oči a opet se vraćam na mog derana, njemu je to pod obavezno, ako može :neznam: 

 

Tu se vraćam na onu kurblu: onim old school bajkerima koje sam pomenuo je anlaser bio već nepotrebna elektronika, nama je keyless i prikaz pritiska i temp guma, za 20 godina možda niko neće 'teti motor koji ne ume sam bočno da se parkira jbg...

 

pre 17 minuta, Gajo Sevojno je napisao:

Popravi gas hitno, opasno je po život!!

Stoji tako već 7-8 godina (od kad se Dare Satelis stavio grejače ručica koje nikad nisam povezao - opet ta elektronika ::) ). Vozimo ga deran i ja, obojica znamo za taj "gedžet" a niko drugi i neće da tera 22 god star maxi :neznam:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3436 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

I još malo da ilustrujem - na poslu, u WC su nam stavili neki fensi dozer za tečni sapun, sa senzorom pokreta - ti kao podmetneš ruku, a on štrc. Bemti koliko nas se sve izluđivao... Pljuckao i štrckao kad se njemu svidi, sve živo zamaza, taman skloniš ruku, on cvrc, ili sam od sebe rešeta... Zameniše ga najzad normalnim mehaničkim. Pritisneš lepo gore kad treba, i sve radi.

  • Haha 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 3010 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Kinezi su jednom rekli kad su ih pitali i kritikovali za loš kvalitet....odgovorili su... da oni imaju izuzetno kvalitetne stvari, ali vi nemate pare za tako nešto. Takodje me je nasmejao natpis...."Nije sve skupo, nego vi ne zaradjujete dovoljno".

Solo rajder sa stolicom i osmehom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3436 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
pre 6 minuta, cezarpa je napisao:

Stavili neki jeftini china.

I da se šališ, verovatno ima pouzdanijih dozera, koji koštaju duplo, ili desetoduplo od ovog. Ali koji će mi (nam)? Mehanički je tek jeftin, i radi ono što treba da radi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3436 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Kao moja omiljena spravica, čiju sliku imam i na avataru :)  Imam ga 30 god, i obožavam ga!

 

sak.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja