Jump to content

Moto Zajednica

Kada je dosta elektronike?

Recommended Posts

  • Ne silazi, 4667 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Stalno se polemiše o elektronici i elektronskim pomagalima tipa ABS, kontrola proklizavanja, kontrola podizanja prednjeg točka, radar za detektovanje mrtvog ugla, tempomat, itd.

 

Postavljalo se pitanje, kad je dosta.

 

Postavih neki dan sebi to pitanje. Autoput, vozim jedan od testnih motora, uključio sam tempomat da probam da li radi (sastavni deo testnih vožnji) skinem desnu ruku sa upravljača, idem 135 kmh autoputem i odjednom uhvatim sebe da uopšte ne razmišljam o vožnji i tresne me misao: pa ja ni ne vozim ovaj motor, on mene vozi!


Momentalno sam isključio tempomat i razmišljam: kada je dosta elektronike?

 

Vozim motore jer volim. Čak i to kruziranje na auto putu, volim da desnom rukom održavam konstantnu brzinu, dodajem ili smanjujem gas.

Volim kad je kontrola u mojim rukama.

 

Za pet godina koliko se bavim ovim poslom, vozio sam možda oko sto novih motocikala na testnim vožnjama, ne računam ono što sam vozio do 100 km.

 

Zaključak oko elektronskih pomagala mi je sledeći:

 

ABS - apsolutno da

Kontrola proklizavanja - možda samo na snažnijim motociklima od 110 KS plus, kao i režimi vožnje

Kontrola podizanja prednjeg točka - na stazi ili na superbajk motociklima i nakedima 

Tempomat - razumem za ljude koji dugo putu, ali opet, ubija mi suštinu vožnje

Grejači ručica i sedišta - da, čini vožnju lepšom u hladnijim danima

Detektovanje mrtvog ugla - ima smisla, ali ne sviđa mi se što me opušta previše i prepuštam se da im verujem, a zna da se pogrešno proceni. To treba da bude samom jedna mala pomoć vozaču, a ne da se oslanjamo na to

Režimi vožnje - ima smisla, na znatno jačim i agresivnim motociklima

 

 

Uglavnom, lepo mi je da imam ABS, znači kad je klizavo, kiša, itd. Opušteniji sam malo.

 

Ostalo, volim da je u mojim rukama i da mogu da se "igram" kad mi je do toga.

 

Kakva su vaša mišljenja i iskustva?

  • Sviđa mi se 7
  • Hvala 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 794 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: motora bez trenutno

Ma ne treba ništa osim ubrizgavanja umesto karbova. Lično više volim kako motor radi na karbovima, al ne volim kad dodje vreme za servis, pogotovo kad ih ima četri. Sve ostalo nije ni potrebno ni neophodno. Od 70ih pa sve do kraja 90 pravili su se motori bez elektronike pa su se ljudi vozili i uživali. Da budem precizniji ljudi su vozili motore ne motori njih.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2969 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
pre 8 minuta, cezarpa je napisao:

Sve to daje bolje performance,ali mi nemamo majstora da popravimo kad crkne.

Ili para za popravke. Istekne garancija....odma' na oglas.

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 705 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sashac XJR 1300 black demon.

Ja sam se posle opste elektronike vratio na karburatore.Nemam ni abs. Nikad lepsa voznja.

  • Sviđa mi se 5
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 338 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: R1150GS

Najbolju definiciju sam skoro pročitao ovde na forumu, ako neko prepozna nek taguje autora.

Parafraziram:

'Daj ti meni motor, a ja ću mu biti modovi vožnje.'

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 714 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Versys vel'ki, onaj zeleni. HULK!

Volim SVEEE da imam. Lako cu ja da to ne koristim.

 

Za ABS mi nikad nije bilo pitanje da li je to dobro imati. Za tempomat sam vec mislio da je glupost na motoru. I to dok nisam probao prosle godine. Bio mi je takav raspored da sam morao da sabijem 850km u danu, a kako drugacije nego autoputem. Mnogo mi je znacilo sto mi ruke nisu bile umorne, sto mozak nije razmisljao o tom bolu u rukama vec o putu ispred i sto sam mogao da odreagujem bez napora na sve situacije koje su se desavale u toku voznje.

 

Grejaci rucica i sedista? Pa, krenuo sam sa prijatnih 15-ak stepeni i skroz neplanirano zavrsio na Palama u voznji sa drugarom, gde je u jednom trenutku temperatura spala na 1 stepen u plusu. Ni sa grejacima nije bilo prijatno, ali ne smem ni da pomislim kako bi bez njih bilo. Takodje je tad znacilo i prebaciti na Rain mod voznje, smanjiti snagu motora, jer su pokreti desne ruke bili pomalo neartikulisani.

 

Ima definitivno stvari koje su preterane, tipa adaptivnog tempomata. To u kolima bas umrtvi paznju u voznji jer auto sve radi sam, ali opet... naci ce se neko kako, eto, njemu bas ta opcija fali na motoru.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2541 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F & NMAX155

Nisam protiv elektronike samo ne volim kad krene igranka sa kvarovima iste, sem kad vozimo nov motor.

Ja sam stara škola koja je počinjala na karbovima i od matika, petnaje, jawe čz i mz-a pa onda na jače.

Navikao da vozim bez tih elektronskih pomagala.

Čak mi ni ABS ne fali.

Vozio tolike kilometre i nikad me ruka nije zabolela na gasu.

Sa suvozačem i po 1,000km i nema bolova a godine kucaju.

Naprotiv ne bih mogao da zamislim da sedim i vozim istom brzinom, držim samo volan.

Možda sam čudak ali volim na AP da menjam ritam, kad mi dosadi ja gas na 180 malo opeglam pa smanjim.

Što se tiče modova vožnji nije loša stvar ali imam toliko iskustva i osećaja da mi nije problem da vozim po kiši.

Manje sam opušten jer se oslanjam na svoje znanje i osećaj.

Volim da ispitam koliko guma drži na mokro u realnim uslovima. Ne divljam da neko ne pomisli.

Grejači dobra stvar kao i podmazivač.

Nekako sam mirniji na putu, daleko od kuće, kad znam da je mogući broj kvarova sveden na minimim.

Mislim na elektroniku koja može da zabaguje kad najmanje očekuješ.

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 338 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: R1150GS

Grejači ručki... 

 

Dozvolite da ovde ispričam bolnu anegdotu, računam da nije off.

 

Čini mi se, 2017. godina. 

 

Ja na već vremešnom TA600, u koji sam se kleo (i uvek ću) ko u majku rođenu. 

Grejači ručki? PIH, za mekušce i slabiće.

 

30.11. doživljavam udes gde je totalno uništen automobil, meni ništa.

 

4.11. imam zakazano ročište za neko drugo sranje (slomio sam nogu godinu dana ranije jer su retardi prekrili linoleumom rupu na asfaltu u koju može dete da upadne, pa sam previo tabak) na sudu u Aranđelovcu. 

 

Nedelja,3.12. u 11 uveče, shvatam da ujutru moram da se nacrtam u AR, potpuno zaboravivši da ja nemam auto.

 

Dva poziva prijateljima da zajmim kola, jedan se ne javlja jer spava,drugi otišao iz Beograda.

 

Ništa, vadi opremu iz ormara. Sva oprema je tu,rukavica nigde nema!

 

Uzimam obične zimske rukavice,pletene i u 6 ujutru palim motor.

+3. stepena.

 

U Bubanj potoku, bolovi su kao da sam prebio čekićem svaki prst, jedan po jedan.

Do isključenja sa auto puta, već naglas kukam pod kacigom, doslovno.

Šaltao bez kvačila, osećaj za gas bio na osnovu ponašanja motora isključivo, drvena proteza od ruke ne daje nikakvu povratnu informaciju osim bola.

U Aranđelovcu +1 stepen.

Nisam mogao da skinem kacigu, opremu, izvadim ličnu kartu i potpišem se.

 

Bukvalno mi se činilo da mi ostatak opreme ne znači ništa.

 

Nobelovu nagradu za grejače ručki.

Promenio član ironhorse
  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 705 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sashac XJR 1300 black demon.

Imao grejace rucki na nekoliko motora, i ni jednom nisam upalio.Tempomat ne aktiviram ni u kolima a kamoli na motoru...Realno tek sad mi ne trebaju, jer vozim samo kratke relacije kad je toplo...Vratih se korenima, vozim defanzivno sa uzitkom, i mogu vam reci , sva ta elektronika samo kvari dozivljaj voznje. Povecava kao bezbednost, ali kvari dozivljaj definitivno.

Promenio član Bole37
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6989 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Rasni R motori sa snagom koju imaju nije moguće voziti bez elektronike. Nekad je  ZXR750 imao oko 120ks sad usrani ADV imaju po 150. 

 

ABS svakako i TCS a ostalo su gadžeti. Mada ljudi pretežno kupuju motor po gadžetima. Nikog ne interesuje kakvo ogibljenje ima ali ako ima halogene sijalice i kazaljke neće ga niko.

 

Dakle prvo dobra mehanika pa sve ostalo.

 

Promenio član Alekre
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 1010 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
8 hours ago, ZEMZEM said:

Nisam protiv elektronike samo ne volim kad krene igranka sa kvarovima iste, sem kad vozimo nov motor.

Ja sam stara škola koja je počinjala na karbovima i od matika, petnaje, jawe čz i mz-a pa onda na jače.

Navikao da vozim bez tih elektronskih pomagala.

Čak mi ni ABS ne fali.

Vozio tolike kilometre i nikad me ruka nije zabolela na gasu.

Sa suvozačem i po 1,000km i nema bolova a godine kucaju.

Naprotiv ne bih mogao da zamislim da sedim i vozim istom brzinom, držim samo volan.

Možda sam čudak ali volim na AP da menjam ritam, kad mi dosadi ja gas na 180 malo opeglam pa smanjim.

Što se tiče modova vožnji nije loša stvar ali imam toliko iskustva i osećaja da mi nije problem da vozim po kiši.

Manje sam opušten jer se oslanjam na svoje znanje i osećaj.

Volim da ispitam koliko guma drži na mokro u realnim uslovima. Ne divljam da neko ne pomisli.

Grejači dobra stvar kao i podmazivač.

Nekako sam mirniji na putu, daleko od kuće, kad znam da je mogući broj kvarova sveden na minimim.

Mislim na elektroniku koja može da zabaguje kad najmanje očekuješ.

Ja sam krenuo sa karburatorima sa njima cu i da zavrsim.Eletronika, jedino priznanje joj odajen zbog smanjenja potrosnje i tu je po meni kraj .Blagodet tempomata sam video jedino na kamionima u saradnji sa motornom kocnicom,desna strana auto puta i nemas potrebe  desnu nogu u istom polozaju da drzis satima i satima,na putnickom vozilu imam ali  ne koristim.ABS i CBS imao sam na Panevropi nikad mi se nije ukljucilo,modovi ,automatski ili poluautomatski menjac u cemu je onda draz voznje motora.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 1010 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
7 hours ago, ironhorse said:

Grejači ručki... 

 

Dozvolite da ovde ispričam bolnu anegdotu, računam da nije off.

 

Čini mi se, 2017. godina. 

 

Ja na već vremešnom TA600, u koji sam se kleo (i uvek ću) ko u majku rođenu. 

Grejači ručki? PIH, za mekušce i slabiće.

 

30.11. doživljavam udes gde je totalno uništen automobil, meni ništa.

 

4.11. imam zakazano ročište za neko drugo sranje (slomio sam nogu godinu dana ranije jer su retardi prekrili linoleumom rupu na asfaltu u koju može dete da upadne, pa sam previo tabak) na sudu u Aranđelovcu. 

 

Nedelja,3.12. u 11 uveče, shvatam da ujutru moram da se nacrtam u AR, potpuno zaboravivši da ja nemam auto.

 

Dva poziva prijateljima da zajmim kola, jedan se ne javlja jer spava,drugi otišao iz Beograda.

 

Ništa, vadi opremu iz ormara. Sva oprema je tu,rukavica nigde nema!

 

Uzimam obične zimske rukavice,pletene i u 6 ujutru palim motor.

+3. stepena.

 

U Bubanj potoku, bolovi su kao da sam prebio čekićem svaki prst, jedan po jedan.

Do isključenja sa auto puta, već naglas kukam pod kacigom, doslovno.

Šaltao bez kvačila, osećaj za gas bio na osnovu ponašanja motora isključivo, drvena proteza od ruke ne daje nikakvu povratnu informaciju osim bola.

U Aranđelovcu +1 stepen.

Nisam mogao da skinem kacigu, opremu, izvadim ličnu kartu i potpišem se.

 

Bukvalno mi se činilo da mi ostatak opreme ne znači ništa.

 

Nobelovu nagradu za grejače ručki.

Sa tim pletenim rukavicama ni grejaci ti ne bi pomogli,

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki sv650N

Što se tiče tempomata, nemam iskustva u vožnji na motoru, ali na kolima mi baš znači. Godinu pre sam išao kolima koja nemaju tempomat, odredište je imalo tačno 1.040 kilometara, i na poslednjih 40km morao sam da se zaustavim, jer mi se zgrčio mišić u listu koji nisam znao ni da imam, a posledicu takvog grča sam osetio sve dok nisam stigao do odredišta, a i nakon toga još nekoliko sati. Daleko da je to neki neizdrživi bol, ali je neprijatno, stiškaš gas, kočnicu, a pod grčom si koji svakim minutom postaje sve jači. Tih poslednjih 40km prođoše u nervozi. Prošle godine, išao sam kolima sa tempomatom, identična kilometraža, stigao bez bilo kakvih bolova i za kraće vreme. Imao sam konstantnu brzinu na tempomatu praćenu GPS-om. Ova priča sa grčem mi se nekoliko puta desila i to sve na vožnjama oko 1.000km. Uglavnom pauze slabo pravim, baš samo kad je nužda.

 

Definitivno mislim da je vreme dolaska do odredišta kraće na tempomatu nego da sam gađaš određenu brzinu, jer se zamisliš i zaboraviš, padne ti noga/ruka sa gasa, još ako si malo vozio preko ograničenja onda moraš i da usporiš da ti ne bi zabeležili veću prosečnu brzinu. Takođe, primetio sam i da se često obilazim sa vozilom koje nema tempomat, te on vozi malo brže od mene, te sporije, i na kraju uvek jedan drugome nekako smetamo i završi se tako što u nekom trenutku ostane iza mene. Imam čak i utisak da se on misli šta me ovaj drnda te ide brže, sporije, i da nema predstavu da sam konstantno na istoj brzini.

 

Verujem da se posle određene kilometraže, na autoputu, i na motoru javi neki grči u ruci. Za duga putovanja, definitivno dajem glas DA tempomatu.

 

Vozim Sv650, prvu generaciju, sa karburatorom, jedino što mi nedostaje je ABS i to samo iz bezbednosnih razloga. Planiram ozbiljnije ture, ali ne autoputem, tako da za tempomatom sigurno neću nikada žaliti.

 

Sva ova ostala navedena elektronika je više stvar stila vožnje i toga šta ko voli, meni lično ne treba.

 

Možda bih rekao da je kontrola proklizavanja potrebna početnicima, i eventualno na većim KS kao što je Jovan naveo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1126 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07

CBR nije imao ABS, CBF ima. Nek' je EFI i nek' ima ABS, ništa mi drugo i ne treba, samo nek služi kako treba.

Nikad više motor bez ABS-a, eto samo ću to da kažem. :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1111 postova
  • Lokacija: cuprija- basel
  • Motocikl: Aprilia SL 1000 Falco - Honda XL 1000 Varadero - Yamaha XVS 1300 Midnight Star-Yamaha Xcity 250-Yamaha Xmax 125
pre 29 minuta, Luka9905 je napisao:

Što se tiče tempomata, nemam iskustva u vožnji na motoru, ali na kolima mi baš znači. Godinu pre sam išao kolima koja nemaju tempomat, odredište je imalo tačno 1.040 kilometara, i na poslednjih 40km morao sam da se zaustavim, jer mi se zgrčio mišić u listu koji nisam znao ni da imam, a posledicu takvog grča sam osetio sve dok nisam stigao do odredišta, a i nakon toga još nekoliko sati. Daleko da je to neki neizdrživi bol, ali je neprijatno, stiškaš gas, kočnicu, a pod grčom si koji svakim minutom postaje sve jači. Tih poslednjih 40km prođoše u nervozi. Prošle godine, išao sam kolima sa tempomatom, identična kilometraža, stigao bez bilo kakvih bolova i za kraće vreme. Imao sam konstantnu brzinu na tempomatu praćenu GPS-om. Ova priča sa grčem mi se nekoliko puta desila i to sve na vožnjama oko 1.000km. Uglavnom pauze slabo pravim, baš samo kad je nužda.

 

Definitivno mislim da je vreme dolaska do odredišta kraće na tempomatu nego da sam gađaš određenu brzinu, jer se zamisliš i zaboraviš, padne ti noga/ruka sa gasa, još ako si malo vozio preko ograničenja onda moraš i da usporiš da ti ne bi zabeležili veću prosečnu brzinu. Takođe, primetio sam i da se često obilazim sa vozilom koje nema tempomat, te on vozi malo brže od mene, te sporije, i na kraju uvek jedan drugome nekako smetamo i završi se tako što u nekom trenutku ostane iza mene. Imam čak i utisak da se on misli šta me ovaj drnda te ide brže, sporije, i da nema predstavu da sam konstantno na istoj brzini.

 

Verujem da se posle određene kilometraže, na autoputu, i na motoru javi neki grči u ruci. Za duga putovanja, definitivno dajem glas DA tempomatu.

 

Vozim Sv650, prvu generaciju, sa karburatorom, jedino što mi nedostaje je ABS i to samo iz bezbednosnih razloga. Planiram ozbiljnije ture, ali ne autoputem, tako da za tempomatom sigurno neću nikada žaliti.

 

Sva ova ostala navedena elektronika je više stvar stila vožnje i toga šta ko voli, meni lično ne treba.

 

Možda bih rekao da je kontrola proklizavanja potrebna početnicima, i eventualno na većim KS kao što je Jovan naveo.

Čovek se na bolje lako navikne…

Tempomat je dobar ali sa adaptivnim tek tada dolazi do izražaja.  Firmin kombi ima adaptivni tempomat, prati trake ali ne skrece nego samo upozorava, senzore za mrtav ugao… na auto putu bukvalno ne moraš da gledaš na put, ladno možeš na 30-40 sekundi da baciš pogled čisto da vidiš dali je sve u redu…

 

Secam se pre 15-stak godina kako su ljudi bili nesigurni u ubrizgavanje na motoru, samo karburator… teme su bile na forumu o ABS sistemima kako je to na motoru nemoguće a sada ne sedaju na motor bez ABS

Promenio član bobangsxr
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1189 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000 L

U duhu teme-bilo je dosta elektronike već 2015, sada je ludilo, pa ljudi vise gledaju u ekran trazeći neki meni i podmeni i ne prate voznju uopste, stavljaju rikverc kamere na motor-pa jebote jel ne mozes da se okrenes levo , desno tih sekund dva dok mlataras nogama u nazad,to su gedzeti koji samo odvlače paznju, ali nove generacije to vole isto kao sto vole i tablete one ruzne u kolima, adaptivni tempomat na motoru-ajoj pa sto vozis motor idi kolima onda, tu je ok.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 597 postova
  • Lokacija: Bg-Ar
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000L, Kymco Xciting 250

Da provozas par hiljada km na adaptivnom tempomatu i bez njega znao bi da gresis. 😉

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1189 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000 L
pre 43 minuta, Motorcyclist je napisao:

Tempomat ne koristim ni u automobilu.

verovatno prelazis 15 do 20 hiljada godisnje pa ti i ne treba

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja