Jump to content

Moto Zajednica

SYM CRUiSYM α 300

Recommended Posts

  • Drug član, 3042 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Hvala @RobiNS. A jel može taj deflektor da se podiže i spušta? Razmišljam, zgodno bi mi bilo da ga spustim kad stavljam ceradu, a da ga podignem za vožnju. Ali, bojim se da će onda mnogo da se rasklima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Rumenka - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha Xmax 125 Tech MAX (2022)
pre 32 minuta, boza_kg je napisao:

Hvala @RobiNS. A jel može taj deflektor da se podiže i spušta? Razmišljam, zgodno bi mi bilo da ga spustim kad stavljam ceradu, a da ga podignem za vožnju. Ali, bojim se da će onda mnogo da se rasklima...

Može, lako se reguliše, na dva mesta ima zglob, ugao i visina.....

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 197 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: MaxSym 400i
10 hours ago, Korto Malteze said:

Ukratko utisci posle mesec dana vožnje Sime i pređenih mršavih 500km (uglavnom grad i prigradska naselja). Kako je preporuka da ga "ne arčim" u prvih 1000km, samo par puta sam išao do 120km/h i to ide jako lepo. S obzirom da sam i sam početnik, nije mi još uvek ni prijatno da vozim previše brzo.

Skuter ide jako lepo, dosta kvalitetno odrađen, za sada ništa ne škripi, krcka, trese, lupa, udara. Potrošnju iskren da budem nisam merio, ali uradiću i to. Mesta ispod sica ima baš dosta, trebalo bi da staju dve full face kacige opušteno. Verovatno to zavisi koje kacige, pa ovo uzmite sa rezervom.  

Iako su me ubeđivali da nije upravljiv kao neki drugi, više gradski modeli, ja se lepo snalazim po celom gradu sa njim. U gužvi i van nje. Upravljiv je sasvim dovoljno za mene i za sada.

Mane, pa smeta mi što vizir nije nekih 5-10cm viši. Malo mi smeta buka dok brže vozim (imam i blago oštećen sluh, pa to tek doprinosi opštem utisku), tako da vizir + kaciga (D-Skwal) ne rade previše posao u ovom slučaju.

Drugo, hteo sam da stavim neki držač telefona/navigacije i pojma nemam gde bi ga zakačio, odnosno prišrafio. To moram još da istražim. Treće, malo mi se čini da bi mi mogao biti mekši pozadi. Postoji opcija da se to podesi, ali tek treba da testiram (Rear Shock Absorber Adjustment: This scooter is equipped with 2 rear shock absorbers. Each shock absorber has 4 positions for spring preload adjustment. The standard position is 2.).

Toliko od mene za sada, ako ima pitanja, stojim na raspolaganju. :)

Ja sam kao sto znas na MaxSymu pa evo neka iskustva jer sam u slicnim aj da kazemo slatkim problemima.

Pogledaj malo po internetu a ja cu probati da prepricam sta sam naucio oko "preloada".

Izmeris raspon amortizera od neke tacke na sasiji do donjeg kacenja ili od donjeg kacenja do vrha amortizera kada je motor prazan(mora neko da ga drzi za korman).To zapisi pa onda isto izmeri kada sednes na motor,tj neko drugi neka izmeri.Razlika mora da bude u rasponu nekih 25-30 mm,ako je veca onda se pritegnu amortizeri i obratno...ili sve kontra.Probacu da nadjem link gde sam gledao da ne lupam..

Bitna stvar je ako olabavis preload dobijes vecu stabilnost ali i manju upravljivost tj prijanjanje prednjeg tocka i obrnuto.Isti efekat je kada vozis nekoga a ne stegnes preload a nije bas dobro gubiti prednji tocak.

Koliko sam ja ukapirao preload ne utice na mekocu ili mu to nije namena,za to sluze drugacije opruge,mozda gresim.

Evo jednog linka,ima dosta toga po netu.. 

I jos jedan 

 

 

Sto se tice vizira da li si ga podigao u gornji polozaj?

Na CruiSym mora da radi srafciger ali ja kada sam ga probao drugi put trazio sam da ga podignu i sa mojih 190 cm sam bio lepo zaklonjen.

Na mom MaxSymu imam taj problem,u gornjem polozaju mi je vetar tukao direkt u oci i pravio buku kada zatvorim kacigu,otisao do Ivana i napravio mi je deflaktor.Sada ne bije direktno u oci,prebacuje iznad i nema buke ali imam bocne udare opet u oci tako da mora ili vizir za sunce ili zatvaranje kacige.Moze i neki sa Alija ali ovako ti napravi kao da je fabricki,prati linije original vizira.

Givijev vizir mi je i preskup i preveliki,kao sofersajbna.Ima jos nekih modela ali ako je verovati Ivanu koji ima mnogo iskustva sa tim stvarima sta god uradis nesto dobijes a nesto izgubis pa je kockanje kupovati napamet.

Promenio član DeepDrunk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 50 postova
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
Pre 14 sati, Korto Malteze je napisao:

Treće, malo mi se čini da bi mi mogao biti mekši pozadi. Postoji opcija da se to podesi, ali tek treba da testiram (Rear Shock Absorber Adjustment: This scooter is equipped with 2 rear shock absorbers. Each shock absorber has 4 positions for spring preload adjustment. The standard position is 2.).

Oko podešavanja suspenzije… možda je najbolje da najpre pročitaš u specifikacijama koliki je tačno ukupan hod opruga na zadnjem amortizeru tvog skutera. To je bitno jer između modela ima ne malih razlika, na mom skuteru je hod 112mm (BMW C400),  na X-MAX 300 je 79mm, itd.

Onda podesiš preload tako da kad sedneš na motor oko 75% ukupnog hoda opruga ostane slobodno. Poenta je da pri vožnji opruge budu sabijene oko 25% ukupnog hoda kako zadnji točak ne bi gubio kontakt sa podlogom, odnosno kako bi uvek imao „rezervu“ za prianjanje, a da onih 75% ostane za upijanje neravnina i rupa.

P.S.

Čestitam na kupovini, skuter stvarno odlično izgleda i deluje vrlo komforno.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: SYM CRUiSYM α 300
On 14.10.2022. at 19:43, DeepDrunk je napisao:

Sto se tice vizira da li si ga podigao u gornji polozaj?

Da, na maksimalnom je položaju. Definitivno će morati da radi deflektor kao kod @RobiNS.

MAXSYM je stvarno odlična mašina. Dosta ozbiljnije urađen u odnosu na sve ostale iz SYM ponude.

Što se tiče opruga, definitivno ću morati još malo da vozim i da pogledam uputstvo. Pogledaću i ove vaše savete, kao i šta kaže zvaničan servis.

On 14.10.2022. at 23:24, ZoranBG je napisao:

Čestitam na kupovini, skuter stvarno odlično izgleda i deluje vrlo komforno.

Hvala puno. Da, za sada je zaista tako.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 54 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sym cruisym 300

Moji gabariti su 175 cm visine i 100 kg težine. Opruge sam spustio na najniži nivo, fabrički je bilo postavljeno na srednji. Od tada je vožnja značajno udobnija, tj. mekša

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8941 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

I tako ce ti biti dok ne propisa jedan ili oba amorta jer si pretezak za taj nivo podešenosti....ondak počne da skače, ljulja, lupa kad se predje preko neravnine jer ce se daleko vise sabijati.

 

Dvotockasi iz fabrike izadju podeseni na srednji stepen ili ti nekih 75kg. 

Sa tvojom kilazom trebao bi oprugu napeti bar jos jedan podeok, ako imas i suvozaca ondak +2 klika.

 

PS.

Jeftinija varijanta ti je da uradis preradu sedišta, napravis da bude ultra udobno nego da za god danja menjas amorte.

 

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Rumenka - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha Xmax 125 Tech MAX (2022)

Tako ja dok sam vozio NMax-a, gledam na netu snimke kako deluje motor veći i moćniji...kad ono to.. neki sitni kosooki :oda2:

Promenio član RobiNS
  • Sviđa mi se 2
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 162 postova
  • Lokacija: Novi Beograd, blok 45
  • Motocikl: SYM CRUiSYM α 300

Meni se kilaza vrti oko 75 :D tako da za sad ne vidim potrebu da prepodesavam amortizere (sudeci po prethnodnim komentarima)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3042 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Nije samo težina tu u kalkulaciji, nego i podloga, odnosno kvalitet puta po kome se tera. Više rupa i neravnina zahteva nešto tvrđu postavku amortizera. Ovo piše u mom, kao verovatno i u većini uputstava:

 

"Each shock absorber on your scooter has 5 spring preload adjustment positions for different load or riding conditions.
Use a fitting wrench to turn the adjuster's boss. Position 1 is for light loads and smooth road conditions.
Position 3 to 5 increase spring preload for a more stiff rear suspension and can be used under heavy loading."

 

Ja sam samo pomerio sa 3 na 4, i bolje se ponaša, odnosno manje skakuće po lošem gradskom asfaltu, upravljiviji je, bolje sluša i tako to. Sedište mi je i onako ekstra udobno.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8941 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Bilo je par slučaja (ne na ovom modelu) gde su ljudi skroz otpustali oprugu da bude najmekse. 

Posle dobrih upada u rupu (što je neminovno), zadnji amort ostane "zakljucan" u sabijenom položaju.

Posle ga mozes samo skinuti i baciti, zato.....citati, drzati se uputstva.

 

Recimo za moj moped je slicna situacija, otpustaju oprugu da bi bio mekaniji.

Onaj ko ima z. blatobran, sa gornje strane ostane oziljak jer je isti udario o repnu plastiku prilikom upada u rupu.

Kad propisa (takvom voznjom ne treba mu mnogo) iz dzepa izlazi oko 500€ za drugi nov.

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 197 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: MaxSym 400i

Ajde sto ce da propisa ali koliko sam ja shvatio citajuci i gledajuci po netu meksi preload pozadi uzrokuje slabiji kontakt prednjeg tocka a to sam i sam ustanovio.Ne znam koliko moze biti opasno ali meni se takvo podesavanje ne svidja tj nelagodno je u voznji.

Za udobnost se stavljaju drugacije opruge,koje imaju drugaciju matematiku sabijanja odnosno ne sabijaju se linerano vec su u jednom delu gusce u drugom redje...nauka u pm.

Ili kako Dare rece tapaciras pod guzicu i dobijes udobnost.

Za nase puteve jedino normalno resenje je enduro(XADV ? )a sve ostalo je mazohizam pa izvolte ;) 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 54 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sym cruisym 300

Cruisym po meni ima savršeno udobno sedište, ali ovi naši krateri i koltrazi su strašni. Dok sam vozio auto nisam nešto obraćao pažnju, imam dzipa pa se u njemu skoro ništa ne oseća, ali tek sada kao motociklista početnik vidim kakvo nam je zaista stanje puteva i koliko opasnosti vreba. Ovde ni enduro ne pomaže

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 1
  • Tužan 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3042 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Vala, živa istina. Ja ovih dana moram da ustajem rano pre zore zbog posla, pa se spičim brzo skuterom kroz pola grada... Ono, nema gužve na ulicama tako rano, malo je i pešaka, uhvatim zeleni talas.., ali vožnja zbog rupa i iskopina više liči na kombinaciju slaloma, veleslaloma, i preskakanja prepona. Samo mi još skok s motkom fali :)

  • Sviđa mi se 3
  • Haha 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2454 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

...ja obožavam skutere. I to je najveća mana, svaka rupa ide kroz mene, doduše moj je bio lagan i malečak. Posle skutera kad sam seo na dual sport - ne postoji uopšte osećaj kakav je put ispod mene. Doslovno. Šljunak, ležeći, bankina, ništa, ne jbm 2%

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: SYM CRUiSYM α 300

Moram priznati da i meni ovako neiskusnom najveci problem prave ti kolotrazi, narocito u krajnjim desnim trakama koje mahom koriste GSP i ostali autobusi. Vrlo su neprijatni i ne osecam se uopste sigurno dok se vozim u njima, paralelno njima ili ih secem. Al, jbg... oprez...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3042 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Biće to lakše kako budeš sticao iskustvo, ali generalno, opreza nikad dosta. U proleće su recimo naročito zeznute naslage rizle, preostale od zimskog posipanja soli i šljake, pa zna da bude opasno. Pa onda nešto što ti zaliči na baricu, a ona duboka ko krater... Izazova kolko hoćeš kad si na dva točka, falabogu, kao da ludnica u saobraćaju nije dovoljna.

Promenio član boza_kg
  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3042 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Ne znam prijatelju, upoređujem saobraćaj kod nas sa onim što sam video u Grčkoj i Italiji nedavno. Tamo skutera i motora ima koliko voliš, samo zuje pored automobila, a opet mi se sve nekako čini normalnije i bezbednije. U stvari znam, otišli smo u tri lepe, ništa novo...

Promenio član boza_kg
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 328 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trio Mustang 125cc
Pre 2 sati, Andrej_Hotstepper je napisao:

...i snajkama kojima svetli faca - lista Instagram dok vozi - e te me najviše plaše!!!! Izazovi nam se samo gomilaju... Ima da se preselim u neki wolffuck...

Kamo lepe srece da se zadrze samo na autima. Danas 15km na bajsu po gradu = 2 snajke na bajsu i telefonu u ruci. 

Jedan kamiondzija, koji bi me pregazio da nisam pobegao ulevo preko ulice. Sta reci...

 

P.s. jedno pitanje. Ako se Sym uzima preko krede, da li ima lufta za neko spustanje cene u odnosu na zvanicne sa sajta ? Ili za kes, ako ima razlike u stavu prodavnice. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: SYM CRUiSYM α 300

U oba slučaja su spremni da spuste cenu. Ne previše 5-10%.
Ono što je sigurno, sledeće sezone će biti skuplji za nekih 300-500€.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja