Jump to content

Moto Zajednica

Kako oprati motor?

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 957 postova
  • Lokacija: Kopaonik-Raska
  • Motocikl: Varadero PGM-Fi

Koje je najefikasnije sredstvo za skidanje masnoce? Cime cistiti lanac?

 

Ja lanac cistim petrolejom,odlicno cisti a pri tom nije mnogo skup,cistim ga na svakih 1000km i tako vec godinama unazad.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6491 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Dva lanca na 2 motora su počela da koče nakon upotrebe petroleja iz lokalne farbare. Po informaciji čoveka koji se bavi veleprodajom, petrolej koji je u opticaju je sumnjiv, recimo on ga ne daje prijateljima. Kaže da je u najboljem slučaju eurodizel. Analogno problemu, moguće je da je navodni petrolej običan D2 sa dodatkom nekog rastvarača da bi mu se nadomestila gorljivost a on je verovatno agresivan na gumice u člancima pa uđe voda i pojavila se korozija te kočenje. Oprez.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Free Rider, 42 postova
  • Motocikl: Suzuki GSF 650N 07

Dva lanca na 2 motora su počela da koče nakon upotrebe petroleja iz lokalne farbare. Po informaciji čoveka koji se bavi veleprodajom, petrolej koji je u opticaju je sumnjiv, recimo on ga ne daje prijateljima. Kaže da je u najboljem slučaju eurodizel. Analogno problemu, moguće je da je navodni petrolej običan D2 sa dodatkom nekog rastvarača da bi mu se nadomestila gorljivost a on je verovatno agresivan na gumice u člancima pa uđe voda i pojavila se korozija te kočenje. Oprez.

Šta preporučujete?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6491 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Dva lanca na 2 motora su počela da koče nakon upotrebe petroleja iz lokalne farbare. Po informaciji čoveka koji se bavi veleprodajom, petrolej koji je u opticaju je sumnjiv, recimo on ga ne daje prijateljima. Kaže da je u najboljem slučaju eurodizel. Analogno problemu, moguće je da je navodni petrolej običan D2 sa dodatkom nekog rastvarača da bi mu se nadomestila gorljivost a on je verovatno agresivan na gumice u člancima pa uđe voda i pojavila se korozija te kočenje. Oprez.

Šta preporučujete?

 

 

Gotovo nikakvo lično iskustvo nemam, osim ovog negativnog, koje možda i nije verodostojno do kraja, al dovoljno za podzrivost. Na osnovu tuđih, neki koriste namensko sredstvo za pranje lanaca, neki menjačko ulje. Da sam na lancu, ugradio bi automatski podmazivač pod obavezno, ako ne, prao bih kombinovano, običnom naftom ali bi posle svakog naftiranja dodatno prešao sprejom za pranje čisto da lanac ne ostane premasan i da može bolje da se nahvata mast. I mnogo praktična je ona namenska naprava sa četkama, košta u Luisu dvadestak €.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 223 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

pranje faminom i trljanje cistom cetkom za farbanje, bogato ispiranje vodom, dizanje zadnjeg tocka u vis i voznja u mestu da se lanac osusi i zagreje i prskanje sprejem za podmazivanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 109 postova

FAMIN I STARA ČETKICA ZA ZUBE...DETALJNO ISPIRANJE I TEK KAD SE DOBRO OSUSI-PODMAZIVANJE...Lično mislim da je brake cleaner suvise agresivan za gumice.Jeste kao lakše naprskati sprej ali mislim da se mnogo bolje opere ovako.Digneš ga na štender,ler u drugoj i polako...Ja to s ljubavlju :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 65 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: KTM 400

drugari ja dobio savet probao i prezadovoljan sam rezultatom.... za lanac koristim obicni ULJANI razredjivac koji mozete pomesati u prvoj ruci i sa praskom za ves, zavisi koliko je lanac prljav ponovite par puta, uglavnom na kraju samo cist razredjivac..... dobro susenje i sprej po ps-u ;)

a za sve ostale ne cistoce AXELesGRASO, zuta tecnost ima je u svim marketima, moze u koncentrovanom stanju, a moze malo i da se razblazi, za masine koje sline i prave one masne prasnjave taloge najbolje je naprskati na toplu kad je u fazi hladjenja i ostaviti 10-15 min da odradi, postupak i za prvo i za drugo mozete ponavljati dok se boje ne istope jer ni jedna stvar ne pravi ni bele fleke ni ostecenja bilo kakve vrste......

i da ne ispadne da kenjam ja vozim KTM hard enduro i ne sminkam ga previse ali posle pranja sa tim je kao nov... pozzzz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 65 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: KTM 400

a posto vidim da su se predhodno zalili na axel mozete probati i ELISA-Pancevo preparat za odmascivanje, drugar mi kaze da je sa njim prao dizel motor u kolima i da cak nije morao ni da ponavlja... a ne bi trebao da ostavlja neke tragove jer je biljni preparat nema hemije, gledao sam coveka kako ga maze po licu na njihovoj prezentaciji i nisam verovao ali ipak radi... drago mi je ako sam pomogao... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • hoochie coochie man, 1239 postova
  • Lokacija: BG/ZG
  • Motocikl: Harley Davidson Road King Classic '07 & Honda CB750K '81

Jos davno sam procitao da za ciscenje lanca moze da se koristi i WD-40.

Kad sam konzervirao motor, morao sam to da uradim brzinski, a nisam imao petroleje, famine ili neka namenska sredstva za ciscenje lanca. U kuci sam nasao WD40, staru cetkicu za zube i mogu vam reci da je rezultat SJAJAN! :) Lako se skinula masnoca i prljavstina, a lepota je u tome da posle ne morate da perete to, vec je dovoljno da dobro obrisete cistom krpom i da naprskate sprej za podmazivanje :takoje:

 

 

Sto se tice samog pranja motora...

 

Za 'gornje' delove, tipa: rezeroar, rep, sediste, far itd... Koristim najobicniji detrdzent za pranje sudja.. Fairy ili bilo koji drugi, pa cak i sampon za kosu :D (samo da peni!) :D

 

Za pranje metalnih delova i samog bloka motora koristim Axel Sgrasso (ili kako vec) i prezadovoljan sam rezultatom, mada me je Bokilic ubedio da pocnem da perem sa K2 i moracu da primenjujem to od sl. sezone zato sto su rezultati stvarno fenomenalni, a inace je to sredstvo namenjeno za pranje i odmascivanje motora :)

 

Posle pranja sve lepo obrisem mikro fiber krpom (da otklonim tackice koje ostaju kad se voda osusi), a onda koristim Turtle wax (zeleni). Namazem, sacekam da se osusi i dobro ispoliram finom krpom ;)

 

Iz louis-a mi je stiglo i sredstvo za poliranje aluminijumskih delova - "Never dull"

 

neverdull.jpg

 

SVi moguci je hvale, pa cemo da vidimo kako ce da zasijaju felne i moja 4 lonca nakon sledeceg pranja ;)

 

:moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MiNistrY oF SillY WaLkS, 2063 postova

Khmmm.. :stabre:

 

Pisano je više puta, al' ajde ponovo:

 

http://bjbikers.com/pretraga/?q=wd+40

ili

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/5417-wd-40-i-ciscenje-lanca/

ili

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/45077-wd-40/

 

Svaka reč postavljena na forum težinu. Specifičnu... Neka moralnu, neka finansijsku.

Ljudi, budite pažljivi, najblaže rečeno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dva tocka...All my life, 358 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Yamaha Raptor-4 tocka...Piaggio Beverly 500... Suzuki DR 650...Aprilia Atlantic 250... Honda Deauville Nt700

drugari ja dobio savet probao i prezadovoljan sam rezultatom.... za lanac koristim obicni ULJANI razredjivac koji mozete pomesati u prvoj ruci i sa praskom za ves, zavisi koliko je lanac prljav ponovite par puta, uglavnom na kraju samo cist razredjivac..... dobro susenje i sprej po ps-u ;)

a za sve ostale ne cistoce AXELesGRASO, zuta tecnost ima je u svim marketima, moze u koncentrovanom stanju, a moze malo i da se razblazi, za masine koje sline i prave one masne prasnjave taloge najbolje je naprskati na toplu kad je u fazi hladjenja i ostaviti 10-15 min da odradi, postupak i za prvo i za drugo mozete ponavljati dok se boje ne istope jer ni jedna stvar ne pravi ni bele fleke ni ostecenja bilo kakve vrste......

i da ne ispadne da kenjam ja vozim KTM hard enduro i ne sminkam ga previse ali posle pranja sa tim je kao nov... pozzzz

 

Laze... svaki motor licka do ludila1zvizduk.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 65 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: KTM 400

drugari ja dobio savet probao i prezadovoljan sam rezultatom.... za lanac koristim obicni ULJANI razredjivac koji mozete pomesati u prvoj ruci i sa praskom za ves, zavisi koliko je lanac prljav ponovite par puta, uglavnom na kraju samo cist razredjivac..... dobro susenje i sprej po ps-u ;)

a za sve ostale ne cistoce AXELesGRASO, zuta tecnost ima je u svim marketima, moze u koncentrovanom stanju, a moze malo i da se razblazi, za masine koje sline i prave one masne prasnjave taloge najbolje je naprskati na toplu kad je u fazi hladjenja i ostaviti 10-15 min da odradi, postupak i za prvo i za drugo mozete ponavljati dok se boje ne istope jer ni jedna stvar ne pravi ni bele fleke ni ostecenja bilo kakve vrste......

i da ne ispadne da kenjam ja vozim KTM hard enduro i ne sminkam ga previse ali posle pranja sa tim je kao nov... pozzzz

 

Laze... svaki motor licka do ludila1zvizduk.gif

 

niiije brate to sam ja lep na motoru pa ti izgleda sve ulickano.... 1lol.gif1lol.gif1lol.gif1nanana.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 132 postova
  • Lokacija: Loznica

Hajde onda da razjasnimo. 1oda.gif Ja korisitm za pranje Sonax sampon, 1 cep u kanticu pa ribam sundjerom. Diskove cistim krpom i brake cleanerom. Motor poliram posle pranja Turtle-om (ne svaki put). E sad gde imam dileme trileme i sta me nervira i muci je lanac/felne/viljuska. 1aha.gif

Prethodni put sam cistio petrolejom ,ide fino, ali bih da pitam da li je bezbedan za boju bar kada su u pitanju felne i viljuska?

Ranije sam felne i viljusku cistio Brake Cleanerom (malo me zabrinjava dok cistim 1lol.gif ) ali ako je petrolej za sve to i lanac bolji onda cu ubuduce tako...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Kragujevac,Serbia
  • Motocikl: Trenutno nemam,ali se nadam da će biti jednog dana.

pranje faminom i trljanje cistom cetkom za farbanje, bogato ispiranje vodom, dizanje zadnjeg tocka u vis i voznja u mestu da se lanac osusi i zagreje i prskanje sprejem za podmazivanje.

 

Ne morate da vozite u mestu,da bi zagrejali lanac.To može,vrlo jednostavno da uradite, bez trošenja goriva.Ako imate industrijski fen,za skidanje boje,sa pristojne udaljenosti,oko 20 cm,možete da osušite lanac.A ako ga nemate,možete čak sa običnim fenom za kosu, to isto da postignete,samo ga više približite lancu.

Pozdrav.0takoje.gif

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 183 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: XRV-750-RD04

drugari ja dobio savet probao i prezadovoljan sam rezultatom.... za lanac koristim obicni ULJANI razredjivac koji mozete pomesati u prvoj ruci i sa praskom za ves, zavisi koliko je lanac prljav ponovite par puta, uglavnom na kraju samo cist razredjivac..... dobro susenje i sprej po ps-u ;)

a za sve ostale ne cistoce AXELesGRASO, zuta tecnost ima je u svim marketima, moze u koncentrovanom stanju, a moze malo i da se razblazi, za masine koje sline i prave one masne prasnjave taloge najbolje je naprskati na toplu kad je u fazi hladjenja i ostaviti 10-15 min da odradi, postupak i za prvo i za drugo mozete ponavljati dok se boje ne istope jer ni jedna stvar ne pravi ni bele fleke ni ostecenja bilo kakve vrste......

i da ne ispadne da kenjam ja vozim KTM hard enduro i ne sminkam ga previse ali posle pranja sa tim je kao nov... pozzzz

 

Axel Sgrasso je majka Mara za ciscenje. Nema sta nemoze da se ocisti sa njim. Samo jedan oprez. Neke plastike ga bas in ne trpe previse. Kao sto su plastike na instrument tablama i slicne. Iz iskustva i one mogu da se tretiraju ali nebi trebalo da previse dugo ostane na njima. Oko 2-3 minuta. Malo meka cetka, a onda dosta vode i to je to. Cini se kao da je voda ta koja pravi magiju. Srecno. Sve preporuke za Sgrasso.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 231 postova
  • Lokacija: Beograd Avala Pinosava
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3vd,mz etz 251,mz ts 150, BMW R1100RT

Не приказа он како га је опрао доле, само напрскао wd40

Gledaj nastavak

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja