Jump to content

Moto Zajednica

Kako oprati motor?

Recommended Posts

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

Димер користимо кући за прање трактора и пољопривредних машина од масти, уља и којечега.

 

За ауто и мотор никад не бих користио.

Наравно, веома је битно и у којој размери правиш.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 174 postova
  • Lokacija: Beograd-Zemun-Ugrinovci
  • Motocikl: Kawasaki Versus 650

Da napisem i ja moje iskustvo. Odvezem auto kod majstora da radi mali servis. Na stolu u radionici motor iz pezoa nov. Zbun. Sta radite stavljate nov motor. Ma jok oprali stari bio zakucao nozio lik bez ulja pa vrisnuo. Cime ste to prali kad izgleda kao da ste ga ofarbali u srebro boja bloka aluminijum. Kaze AKRA. Sta je to svvaka radnja sa kozmetikom ima. Kosta 300 kinti +-. I sta kako? Nista samo naprskas odstoji 5-10 min da odradi posle toga vruca ladna voda nebitno rukom krpom samo skines. I ??? Nista to je to. Ja kupio probao na autu motorciklu i koristim jos uvek. Cak i lanac operem s njom pa predjem sa WD da izbaci vodu osusim namastim i to je to.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 174 postova
  • Lokacija: Beograd-Zemun-Ugrinovci
  • Motocikl: Kawasaki Versus 650

Da zaborravih, AKRA siva boca sa fajtalicom kao i zgraso u bilo kojoj bolje snabdevenoj radnji sa autokozmetikom. Uspeo sam alu felne na pezou da skinem ono crnilo od kocnica kao d ga nije ni bilo. A bilo ga je lepo i nicim nisam uspeo da ga skinem. Cak ni sgrassom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Da napisem i ja moje iskustvo. Odvezem auto kod majstora da radi mali servis. Na stolu u radionici motor iz pezoa nov. Zbun. Sta radite stavljate nov motor. Ma jok oprali stari bio zakucao nozio lik bez ulja pa vrisnuo. Cime ste to prali kad izgleda kao da ste ga ofarbali u srebro boja bloka aluminijum. Kaze AKRA. Sta je to svvaka radnja sa kozmetikom ima. Kosta 300 kinti +-. I sta kako? Nista samo naprskas odstoji 5-10 min da odradi posle toga vruca ladna voda nebitno rukom krpom samo skines. I ??? Nista to je to. Ja kupio probao na autu motorciklu i koristim jos uvek. Cak i lanac operem s njom pa predjem sa WD da izbaci vodu osusim namastim i to je to.

Kao i svi Srbi i ti čitaš uputstvo, da vidiš šta si zajebao,  (tako radim obično i ja). U uputstvu piše da se ispira posle 30 sekundi. Pretpostavljam da se radi o sredstvu koje ima jaka svojstva, pa ga je potrebno u određeno vreme isprati. Inače, slažem se da fantastično završava posao. Đunta bi verovatno mogao da nam malo pojasni, ja samo komentarišem na osnovu ispisane deklaracije.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Kao i svi Srbi i ti čitaš uputstvo, da vidiš šta si zajebao,  (tako radim obično i ja). U uputstvu piše da se ispira posle 30 sekundi. Pretpostavljam da se radi o sredstvu koje ima jaka svojstva, pa ga je potrebno u određeno vreme isprati. Inače, slažem se da fantastično završava posao. Đunta bi verovatno mogao da nam malo pojasni, ja samo komentarišem na osnovu ispisane deklaracije.

 

Nema Šumadinac mnogo mudrolije, samo pročitati namenu preparata i  o bezbednosti po površinu. U osnovi, pranje i odmašćivanje nisu isto, pa se i sredstva razlikuju. Za redovno pranje su šamponi koji uglavnom imaju neku zaštitnu supstancu. Što sredstvo bolje pere-odmašćuje, to je agresivnije i samim tm opasnije po podlogu, naročito na aluminujm, čak i eloklsiran, na sam lak, ređe na gumu, plastiku, čak i čelik. Na nesreću, posledice se ne jave prvi put ili nakon više puta, već sa zakašnjenjem. Takođe se masa tih sredstava jako teško ispira već se mora puškirati i to u određenom intervalu, obično nakon par minuta i to obilno i detaljno. Mi smo skloni da koristimo kućnu hemiju, mahom onu za kupatila gde je skidanje kamenca primarni zadatak, ili neko sredstvo za zogoretine. Običan neki sanitar sadrži sonu kiselinu, skida kamenac i rđu, al pojede zaštitni hrom na slavinama posle nekoliko pranja, a aluminiju totalno potamni.  Skoro sam koristio neko kuhinjsko sredstvo za šust pleh na motoru, isprva delotvorno a potom razarajuće, jedva prekidoh reakciju i naravno posle poliranje da se izvuče. Jako je malo univerzalnih sredstava koja su bezbedna na više različitih podloga. Imao sam na servisu par točkova od BMW-a HP, oni su zift crni i sjano eloksirani , ovi bili šareno ljubičasti i mat, pitam vlasnika čim si prao, drpio ženi, ćuti, ne pitaj. Raznorazna iskustva su prisutna, trljnem i ja Grasom, ne na aluminijum, al na četkicu za zube i na mokru površinu i odma voda, i to izuzetno kad nema druge, a ne kao redovno sredstvo. Pored redovnog pranja puškom, povremeno i rukom, kad se ne zapušta, lako se pere i održava i onda nema potrebe za posezanjem raznoraznih hemija.

 

Ovde su par primera posledica korišćenja koje čega:

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/112210-čime-čistiti-i-održavati-felne-na-motorima/?p=1814094

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 174 postova
  • Lokacija: Beograd-Zemun-Ugrinovci
  • Motocikl: Kawasaki Versus 650

Akru kao i sgrasso koristim i danas dan. Sve metalne površine  sa manje zamašćenosti sgrasso a za teže i tvrdokorne mrlje  zapekotine tipa strugotina od pločica koje se lepe na alu felnu Akra. I kao novo. Ne postoji ni jedan razlog da koristim nio jedno ni drugo ako nešto  nije masno. Samo šampon ili feri i to je to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova

Ne znam da li je ovo prava tema za ovo pitanje,al mi je nekako najslicnija.Zanima me da li postoji neko sredstvo za odrzavanje,ciscenje,osvezavanje crnih hrapavih plastika na motoru?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 274 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 (u srcu), FJR 1300 ispod guzice

Akru kao i sgrasso koristim i danas dan. Sve metalne površine  sa manje zamašćenosti sgrasso a za teže i tvrdokorne mrlje  zapekotine tipa strugotina od pločica koje se lepe na alu felnu Akra. I kao novo. Ne postoji ni jedan razlog da koristim nio jedno ni drugo ako nešto  nije masno. Samo šampon ili feri i to je to.

Lično koristim Akru ali u ekstremnim slučajevim. Jako je korozivno sredstvo iako piše da nije. I mrzim onaj miris kada posle pranja motora "ogoreva" i oseća se poprilično gadno.  Nemoj lično da me shvatiš ali jedan mali savet što se tiče pranja motora FAIRY-jem ili bilo kojim odmašćivačem. Ukoliko svoj auto ili motor, smatrate za šerpu, ok je. Ukoliko ne, izbegavajte. Farba i lak su zaštićeni voskom koji je masna materija. Korišćenjem gore pomenutih sredstava skidate isti i ostavljate nezaštićenu površinu. Pranje odmašćivačem ima smisla samo pre dekontaminacije laka glinom, korekcije farbe i laka, i zaštite istih (keramikom, voskom ili sealantom). Ja imam tu privilegiju da volim i bavim se dateilingom i  mogu da koristim najkvalitetnija sredstva prvenstveno za tuđa vozila ali i za svoja ali za one koji nemaju ili ne žele preterano da daju značaja tome, kupite bar K2 šampon sa voskom. Inače, isti proizvođač koji pravi i AKRU. Jako je pristupačan, pristojno peni, dugo traje i ima malo voska u sebi pa pruža koliku toliku zaštitu.

 

Prvo pranje mog motora posle uvoza: http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/32062-tdm-srbija/?p=1821413

 

Posle ovoga sledi još detaljnije kada se prolepša vreme i nadogradi sve ono što sam kupio i planirao za motor...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 174 postova
  • Lokacija: Beograd-Zemun-Ugrinovci
  • Motocikl: Kawasaki Versus 650

 

Akru kao i sgrasso koristim i danas dan. Sve metalne površine  sa manje zamašćenosti sgrasso a za teže i tvrdokorne mrlje  zapekotine tipa strugotina od pločica koje se lepe na alu felnu Akra. I kao novo. Ne postoji ni jedan razlog da koristim nio jedno ni drugo ako nešto  nije masno. Samo šampon ili feri i to je to.

Lično koristim Akru ali u ekstremnim slučajevim. Jako je korozivno sredstvo iako piše da nije. I mrzim onaj miris kada posle pranja motora "ogoreva" i oseća se poprilično gadno.  Nemoj lično da me shvatiš ali jedan mali savet što se tiče pranja motora FAIRY-jem ili bilo kojim odmašćivačem. Ukoliko svoj auto ili motor, smatrate za šerpu, ok je. Ukoliko ne, izbegavajte. Farba i lak su zaštićeni voskom koji je masna materija. Korišćenjem gore pomenutih sredstava skidate isti i ostavljate nezaštićenu površinu. Pranje odmašćivačem ima smisla samo pre dekontaminacije laka glinom, korekcije farbe i laka, i zaštite istih (keramikom, voskom ili sealantom). Ja imam tu privilegiju da volim i bavim se dateilingom i  mogu da koristim najkvalitetnija sredstva prvenstveno za tuđa vozila ali i za svoja ali za one koji nemaju ili ne žele preterano da daju značaja tome, kupite bar K2 šampon sa voskom. Inače, isti proizvođač koji pravi i AKRU. Jako je pristupačan, pristojno peni, dugo traje i ima malo voska u sebi pa pruža koliku toliku zaštitu.

 

Prvo pranje mog motora posle uvoza: http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/32062-tdm-srbija/?p=1821413

 

Posle ovoga sledi još detaljnije kada se prolepša vreme i nadogradi sve ono što sam kupio i planirao za motor...

 

Cekajte bre ljudi jel čitate vi ceo post. Lepo piše za masnoću tvrdokorne mrlje itd. Ostalo masno lako za skidanje nema potrebe. Sve ostalo prljavština nema potrebe koristiti bilo koju hemiju. Mokra krpa za prašinu i gotovo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

Ја сам се неки дан упознао са одличним а јефтиним средством за скидање свега са фелни.

Задња фелна ми била криминална од масти и ко зна чега све улепљеног у њу, и у недостатку неког клинера, нађем врећу од кромпира мрежасту, умочим у топлу воду са шампоном што ми остало после прања, и невиђено добро одрадило посао.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 174 postova
  • Lokacija: Beograd-Zemun-Ugrinovci
  • Motocikl: Kawasaki Versus 650

Ја сам се неки дан упознао са одличним а јефтиним средством за скидање свега са фелни.

Задња фелна ми била криминална од масти и ко зна чега све улепљеног у њу, и у недостатку неког клинера, нађем врећу од кромпира мрежасту, умочим у топлу воду са шампоном што ми остало после прања, и невиђено добро одрадило посао.

Hahahahahhaha bravo.......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova
  • Lokacija: Beograd-Surcin
  • Motocikl: Yamaha FZS 1000, Kawasaki ER5

Ja sam juce prao motor i to nekim tecnim sapunom i sundjerom. Ovo gore, plastike, sediste itd standardno, tu ni nema nekih problema ali za felne sam se iznenadio. Zadnja je bila dosta prljava, prednja ovako a sve se vrlo lako opralo. Prvo sundjer posle mokra krpa gde je ostala koja tackica i super. Lanac perem petrolejom i cetkicom za zube i ja zadovoljan. Perem ga svako drugo podmazivanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Malo da ozivimo ovu Temu posto kisa pada k`o da je jesen mjesec, a ne pola ljeta. :jok:  Gledajuci po policama supermarketa vidio sam ovo sredstvo za pranje u domacinstvu, a moju pozornost je privukla slika motocikla na njemu, pa me interesuje ima li neko iskustva sa ovim sredstvom.

 

nAzuDqb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako gledaš u pod nikad nećes videti nebo, 1376 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: K1600GT

Ovasj smac ti je agresivniji od Axel Sagrasa . Koristim ga u hotelskoh kuhiji i skida masnocu odlicno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ovo cemo morati na-te-na-ne da prostudiramo :)

 

 

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2840 postova

koristio 15 godina  hemax organski odmascivac ,odlicno odmascuje ,nista ne nagriza,duplo bolji od akre,vise se nemoze naci u ns,izgleda kad je hemax kupio merimu prestao da pravi,pa preaso na adeco odmascivac 300din litar,prai se u ns,svratio kod njihivih tehnologa pre nego sto sam ga kupio,,sve isto radi,na bazi nafte oba i vodorastvorljivi,duplo jaci od akre.treba gledati te na bazi nafte i vodorastvorljive,oni nista ne nagrizaju.Jednom se zajebo kupio u metrou nekog proizvodjaca iz Jabuke,3 lite ,jefin ali nagriza,kao neki sampon nije nafta.Tehnlozi iz addeca su mi rekli da svi ti koji nisu  na bazi nafte su neki samponi sa kiselinama i da to nagriza.Sreca da sam uspeo da izvucem sa polirom ono sto je  nagrizo.Rekli su mi da koka kola ima fosforne kiseline-valda  i da ona cisti ali  nagriza povrsinski sloj pa je zato koriste po autopraonicama za gume jer izidje najeftinie a gume se sijaju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 718 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8

koristio 15 godina  hemax organski odmascivac ,odlicno odmascuje ,nista ne nagriza,duplo bolji od akre,vise se nemoze naci u ns,izgleda kad je hemax kupio merimu prestao da pravi,pa preaso na adeco odmascivac 300din litar,prai se u ns,svratio kod njihivih tehnologa pre nego sto sam ga kupio,,sve isto radi,na bazi nafte oba i vodorastvorljivi,duplo jaci od akre.treba gledati te na bazi nafte i vodorastvorljive,oni nista ne nagrizaju.Jednom se zajebo kupio u metrou nekog proizvodjaca iz Jabuke,3 lite ,jefin ali nagriza,kao neki sampon nije nafta.Tehnlozi iz addeca su mi rekli da svi ti koji nisu  na bazi nafte su neki samponi sa kiselinama i da to nagriza.Sreca da sam uspeo da izvucem sa polirom ono sto je  nagrizo.Rekli su mi da koka kola ima fosforne kiseline-valda  i da ona cisti ali  nagriza povrsinski sloj pa je zato koriste po autopraonicama za gume jer izidje najeftinie a gume se sijaju

Gde kupujes ovaj odmascivac? Treba mi za pranje nekih delova masina...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja