Jump to content

Moto Zajednica

Kako oprati motor?

Recommended Posts

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Ja sam poslednji put prao motor u self service perionici na N. Beogradu, na onom parčetu između dve petlje a preko puta arene. Imate tri programa, prvi je valjda neko šamponiranje, drugi je voskiranje i treći ispiranje. Naravno, sve se radi puškom.

 

Fora je u tome što je sva voda koja se koristi demineralizovana tako da nema potrebe za bilo kakvim brisanjem. Samo se ostavi da se osuši jer nema fleka od vode.

 

Jedan žeton koji traje 100 sekundi košta 50 dinara. Ja sam sasvim korektno oprao mog nejkeda za 100 dinara, za te pare se ne isplati hvatati se za sunđer i crevo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 55 postova
  • Lokacija: Trstenik
  • Motocikl: Suzuki TS 125 R

Evo jedan "recept" za odmascivac sa kojim ja cistim i odmascujem bajs..:

1. Prazna boca od sredstva za ciscenje prozora 750ml. (MER Clas)

2. Sipati toplu vodu skoro do vrha.

3. Par kapi tecnog deterdzenta sa sudove...

4. I onda sipati vrlo malo eksencije... Mada ja sam sipao malo vise sirceta (do vrha), posto bi eksencija verovatno pojela neke delove...

5. I naravno sve to promuckati i poceti sa ciscenjem!

 

Rezultat zavisi od odnosa vode i sirceta/eksencije, ali uglavnom deluje... ;)

Ali opet nista bez trljanja sve dok se ne sija... ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Z750

Hmmm realno, NIKO nece oprati motor kao sto ce to uraditi vlasnik istog. :)

Ja perem motor po 3 sata, poskidam sve sto mogu, glancam, poliram, prelazim po 2 puta, odmascujem tamo 'de treba, cistim kuciste kod prednjeg lancanika itd itd itd itd... a i uzivam dok to radim tako da mi ni na kraj pameti da sebi uskratim to zadovoljstvo i jos platim da mi neko pere motor .. :)

 

Kao sto kazes...glancam,poliram,prelazim po 2 puta tamo gde je cisto i prljavo :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 529 postova
  • Motocikl: TOMOS

Lepih sam stvari ovde procitao o ovoj temi mada ja licno perem na sledeci nacin:

 

Kupim BILJANU prasak pa 1Litar 100% alkohola u apoteci i pomesam zajedno a zatim dodam fuifinol 450grama .....to je prasak za musice i ostalu krilatu gamad ,,,,,,jer poznato je da se u voznji zalepe na nemogucim mestima u motoru pogotovo ispod oklopa ........e onda uzmem fajtalicu sipam tu izmuckanu tecnost i nafajtam ceo motor i gume ma ceo bukvalno!

 

Ostavim preko noci da se kiseli a ujutro cist motor kao suza ! Jedino malo uzmem na nekim mestima koja su nepristupacna cetkicu za zube jer joj je tvrda dlaka a i kad je dobra za zube dobra je i za moj motor jelte''......pa sa njom malo izmedju ventila i klackalica trljnem a i svecice sa njom perem ...jer mi je uz put......

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Predstavnik za Alfa Romeo i Smudja, 402 postova
  • Lokacija: Beograd,Dorcol
  • Motocikl: rd07 oca mu jebem

Kako oprati motor? Oprati ga dooobro 1oda.gif

 

 

...Salu na stranu, ja ga prvo naprskam sa "Axel-om", ostavim par minuta da odreaguje sto je veoma vazno, isperem sredstvo za odmascivanje a zatim detaljno istrljam sundjerom (prvo sediste,rezervoar,plastike...viljuske i felne na kraju)...Posle ga ispolivam crevom celog,prskam i struju i sve, nikada nisam imao nekih problema, mada se ne trudim bas da ubacim vodu u dzekove po svaku cenu 0namigivanje.gif ...Na kraju ga osusim jelenskom krpom i to je to 1zdravo.gif

Promenio član acim
Sređen link

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 805 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: ktm

Axel Grasso je sami vrh! Nemam reci kako sam sa lakocom oprao felnu koja je bila katastrofa, o lancu i lancaniku necu ni da pricam :zvizduk: Sve pohvale stvarno za samo 200 dinara. Lanac sam prao sve vreme sa spoljne strane jer mi je bilo lakse da pridjem. Pre svega sam AG uzeo zbog felne ali kad sam video kako skida i sa lanca nisam mogao da odolim :care: :care:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 219 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: GSX-R 1000 K4

Axel Grasso je sami vrh! Nemam reci kako sam sa lakocom oprao felnu koja je bila katastrofa, o lancu i lancaniku necu ni da pricam :zvizduk: Sve pohvale stvarno za samo 200 dinara. Lanac sam prao sve vreme sa spoljne strane jer mi je bilo lakse da pridjem. Pre svega sam AG uzeo zbog felne ali kad sam video kako skida i sa lanca nisam mogao da odolim :care: :care:

 

Ne znam da li isti Axel sGrasso koristimo. Čitao sam i ranije po porukama ovde o njegovom čarobnom učinku, dok nisam rešio jednom da ga isprobam za pranje lanca. Što bi rekli stari Grci - okozio sam se dok sam ga oprao. 0plac.gif

 

Osim toga, može da ima nagrizajuća svojstva po farbu, pa ne znam kako se ponaša kada njime pereš masku motora. Jednom prilikom sam bio radoznao što se tiče njegovih nagrizajućih svojstava, jer su neki upozoravali da bi on mogao da nagrize gumice na O-ring i X-ring lancima. Sipao sam Aksel u čašu, i unutra potopio metalni dinar, parče najlonske kese, neko parče gume ili plastike. Ostavio sam to tako potopljeno tokom noći, i ujutru su me sve tri stvari dočekale u identičnom stanju, kao da sam ih u vodu potopio. Dakle, mislim da nema nagrizanja nikakvog, možete ga koristiti i za lance ring tipa. Ali zašto biste to radili kada postoji mnogo elegantnije (i doduše, smrdljivije) sredstvo - petrolej?

 

Axel mi sada služi za lagane masnoće, za masne površine ali bez skorenjenih i skamenjenih masnoća. Lanac perem petrolejem, kako i proizvođač propisuje. Bude gotovo za 10 min.

 

B.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1014 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: Transalp `1998 & Transalp 1999

Nece bas Axel tako lako da opere sprej za lanac . Evo malo pre sam 2 sata trljao zadnju felnu .

 

Sto se tice nagrizanja vidi ovako da ti kazem iz licnog iskustva . Prvo nikako ne prskaj na toplu masinu . Ne mora da bude bas topla ali i ako je mlaka ne valj . Ostavlja i te kakve tragove na aluminujumu . Znaci peri samo na hladno . Ja sam se na mojoj bivsoj africi zajebo ( bio je hladan motor ) poprskao masinu i reko ajd da malo odstoji da lepo razgradi masnocu . Kada sam posle oprao sve se poznavalo kako se slivao . Znaci videle se kao suze . Motor mi je bio ekstra kao nov pa me to nervirao i posle sam nedelju dana polirao dekle na masini raznim pastama . Tako da pazi na ovo sto sam napisao . Kako ja to radim ? Za masinu koristim Azel ali ga razblazim u litar vode . A za felne i ostalo onako cist . Samo da ti kazem da stetno utice na kozu , skaj i slicne materijale . Nikako ali nikako vizir slucajno da poprskas . Pozdravices se sa njim odmah . Naravno dobro isperes posle i sve je ok . Samo sto posle ja masinu buzire , sajle , creva i sve ostalo prskam raznim sprejevima pa sve lepo sjaji kao iz fabrike .

 

Pozdrav !!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1014 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: Transalp `1998 & Transalp 1999

Pa pere pa cepi a i dzep cepa samo tako .

 

Neka napise cenu za taj preparat . Znam da kada sam ga ja trazio bio je ekstra skup . Tj. kako za koga . Ja motor perem cim se zaprlja samo od prasine . A moji prijatelji jedanput godisnje . Tako da mozda se nekom i isplati ako ga retko pere . Opet covek vozi po asfaltu pa mu i ne treba cesto pranje . Ali ja sam naviko sto cesce . Ne samo zbog izgleda nego i pregledam sve kada ga perem ( brisem ) da nema neku napukljinu pupupu daleko bilo . Da se neki sraf nije odvrnnu i slicno .

 

Kod mene nije samo pranje u pitanju nego i ceo pregled pored pranja .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R6

Pa pere pa cepi a i dzep cepa samo tako .

 

Neka napise cenu za taj preparat . Znam da kada sam ga ja trazio bio je ekstra skup . Tj. kako za koga . Ja motor perem cim se zaprlja samo od prasine . A moji prijatelji jedanput godisnje . Tako da mozda se nekom i isplati ako ga retko pere . Opet covek vozi po asfaltu pa mu i ne treba cesto pranje . Ali ja sam naviko sto cesce . Ne samo zbog izgleda nego i pregledam sve kada ga perem ( brisem ) da nema neku napukljinu pupupu daleko bilo . Da se neki sraf nije odvrnnu i slicno .

 

Kod mene nije samo pranje u pitanju nego i ceo pregled pored pranja .

 

prvi 450din,pola sezone,drugi gratis u tempu dobijes uz ulje a mozes i da ga uzmes u motulu 700 din,glancam ga posle svake voznje,e neznam kakav je za ciscenje lanca,njega cistim sprejom zaa ciscenje lanca,by motul

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 33 postova
  • Lokacija: Belgrade, Lipovica
  • Motocikl: '03 Honda CBR600rr

Ja redovno uzimam Motul-ove proizvode. Njihove "zajebanice" su mnogo korisne... Ko ima para, voli svoj motor i ko zeli kvalitetno da ga odrzava neka ide kod Bojana Radosavljevica (MASS Company) kod Hrama! 011/2457392 (0641117841) Covek je mnogo gotivan i nabavlja bukvalno sve od Motul-a! A koga zanima kako se koriste njihovi proizvodi evo kompletnih objasnjenja na njihovom Channel-u http://www.youtube.com/user/motul#p/c/0138F44284E1473D/16/S8FiPZswL0I 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1014 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: Transalp `1998 & Transalp 1999

Ovo je postalo kao ono u vezi scotoiler-a i podmazivaca u kucnoj radinosti . Naravno da motulovi proizvodi lepo odradjuju poso ali shvatite da nisu napravljeni od vanzemaljskih preparata i ko zna cega . Napravljeni su delom isto ko i ovi kucni . Tako da ako vam treba za odmascivanje tu je neki dosta jeftiniji kucnoi ili kakav vec . Ako je rec o kozmetici opet samo malo da se razmisli i opet se nadje neko resenje .

 

Gore ste pomenuli da perete motor posle svake voznja . Da , perem ga i ja ali idem i offroad . Tako da mi treba podosta kolicina toga . Jedino ako se ne vozite jedan put mesecno . Meni jedan Axel traje 3 pranja plafon . On je oko 200 din a motul je oko 700 din pa vidite razliku kolika je na 3 ili 4 meseca odrzavanja .

 

A to sto pisete onaj ko voli svoj motor on ce da koristi samo markirane i bas za to navadene proizvode su cista ali cista budalavstina .

 

Sve se to radi i sa drugim preparatima koji su dosta jeftiniji a neki o bolji od tih kupovnih za nase ljubimce .

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova

Ovo je postalo kao ono u vezi scotoiler-a i podmazivaca u kucnoj radinosti . Naravno da motulovi proizvodi lepo odradjuju poso ali shvatite da nisu napravljeni od vanzemaljskih preparata i ko zna cega . Napravljeni su delom isto ko i ovi kucni . Tako da ako vam treba za odmascivanje tu je neki dosta jeftiniji kucnoi ili kakav vec . Ako je rec o kozmetici opet samo malo da se razmisli i opet se nadje neko resenje .

 

Gore ste pomenuli da perete motor posle svake voznja . Da , perem ga i ja ali idem i offroad . Tako da mi treba podosta kolicina toga . Jedino ako se ne vozite jedan put mesecno . Meni jedan Axel traje 3 pranja plafon . On je oko 200 din a motul je oko 700 din pa vidite razliku kolika je na 3 ili 4 meseca odrzavanja .

 

A to sto pisete onaj ko voli svoj motor on ce da koristi samo markirane i bas za to navadene proizvode su cista ali cista budalavstina .

 

Sve se to radi i sa drugim preparatima koji su dosta jeftiniji a neki o bolji od tih kupovnih za nase ljubimce .

 

mogu da ti kazem da si u pravu,evo ja mogu da se nadovezem da CIF skida do j...a sve masnoce.onaj zuti obican ja njega dosta koristim i extra mi se pokazao..........

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6820 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Sampon od koprive topla voda, sunjder i crevo. Nikako nisam mogao da se resim fleka, pa sam kupio neke maramice za brisanje, njima predjem sve i to se cakli. Felne i viljusku perem petrolejom cisti pa razbija!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 33 postova
  • Lokacija: Belgrade, Lipovica
  • Motocikl: '03 Honda CBR600rr

Pa Motul-ovi porizvodi su predvidjeni za odrzavanje motora i mozete biti sigurni da odlicno rade posao... A i drugi "kucni" preparati ce raditi posao ali morate biti sigurni da proizvod ne bude prejak i da ne osteti farbu i plastiku i ostale delove... Dobro to se vec vidi kasnije iskustvom i kako radi posao, ali ok kako ko voli svog ljubimca... Ja npr sam malo vise zaludjen, i jednostavno volim da imam Motul-ove prozvode i prozvode predvidjenje za odredjene namene, i ako mi nije neki motor, volim da ga kvalitetno odrzavam, a i jbg to mi je jedina zanimacija 1Mina.gif

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R6

ustvari nije bitno koji preparat,firmiran ili ne vazno je da se glanca,stalno,evo danas sam je glancaao pola dana iako je cista,bitno je samo lagano masirati,do besvesti,ja sam takodje zaludjenik,nikad nisam otisao ani vratio se sa voznje a da je nisam dobro izglancao :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 33 postova
  • Lokacija: Belgrade, Lipovica
  • Motocikl: '03 Honda CBR600rr

hahaha i to sto kazes 0takoje.gif Ja na primer kad se vozim a znam da mi je motor na nekom mestu prljav ili kad imam otiske na retrovizoru ne mogu opusteno da se vozim. . . Ili kad nailazim na neku barustinu zaobilazim je kao da cu da se zakucam u nesto 1lol.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 411 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR

Mozda jedno malo glupo pitanje, gde moze da se kupi petrolej i koliko kosta? Nisam nikad to kupovao, a drzim se one stare "ko pita ne skita" :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 363 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Varadero XL1000V '09

Ja sam pazario jednu tecnost za brisace, zimsku, od 2l.. Nju cu da sipam u onu pumpicu za zalivanje cveca, naprskam sve, i prebrisem jelenskom kozicom..

Videcemo ovih dana kako ce to da ispadne :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 411 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR

Planiram da skinem lanac i ocistim ga, a cuo sam da je dobro da se posle ciscenja ostavi potopljen u posudu sa uljem da tako prezimi. Posle se na prolece izvadi dan-dva pre koriscenja da se ocedi i onda se montira. Sta mislite o tome, je l' neko radio ovo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Nemas potrebe za tim ukoliko imas lanac novije generacije. Kod njih je mast za podmazivanje unutar rolnica i zasticena je gumenim ringovima (o-ring).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja