Jump to content

Moto Zajednica

Kupujem auto - automatik

Recommended Posts

  • Drug član, 1027 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Jeste elegantno resenje, koristio sam ga, verovatno kod vecine radi ok  ali zumus za malo da ostanemo na Zlataru jer je drugaru na Pasatu zaglavila. Pukom srećom se nekako odglavila kasnije pa je vise nije smeo koristiti dok nije zamenio mehanizam

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1138 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Uly
Pre 4 sati, lemy je napisao:

...

kažu da je BMW to namerno uradio, da možeš da koristiš za drft :)

 

Ne nego zato što je crkavala... imao sam električnu na X5, pokvarenu  :lol3: i stavljenu van upotrebe  :takoje:

 

Nego, prelep auto si našao i u zdravlju i veselju da vas služi  :jee1:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2694 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

... To je verovatno zbog plavušica koje zaboravljaju da spuste ručnu... Ljudi su sve gluplji i gluplji...

Kao što sam već jednom rekao, u auto industriji je trend naći komplikovana i skupa rešenja za nepostojeće probleme. 

Gde pizdim od elektronske ručne?? Kad treba da uparkiram između dva auta, uzbrdo/nizbrdo, pa ne mogu da ga zadržim a moram da ga tincam... Jbm li vam ...

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1272 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2
15 hours ago, Andrej_Hotstepper said:

Gde pizdim od elektronske ručne?? Kad treba da uparkiram između dva auta, uzbrdo/nizbrdo, pa ne mogu da ga zadržim a moram da ga tincam... Jbm li vam ...

Ništa HSA? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1402 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Kod mene na skodi Hill hold radi odlicno. A pre skode imao na par auta el rucnu, nikada problema nisam imao. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 156 postova
  • Lokacija: Becej

Ajde kad smo u temi vec, kakva su iskustva sa robotizovanim menjacem Citroena? Konkretno nudi mi se C4 picaso sa tim menjacem al ne volem bas automatike jer imamo dobar servis u Beceju pa kad cujem cene padam u nesvest :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6984 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Nije to automatik. To je manuelni menjač kojeg šalta elektronika. Šta ga znam... Možda ti bude spor kod šaltanja ali opet zavisi od tebe kako voziš. Ako te smara da mešaš ajvar, svakako je bolje od manuelnog.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1345 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Ajde kad smo u temi vec, kakva su iskustva sa robotizovanim menjacem Citroena? Konkretno nudi mi se C4 picaso sa tim menjacem al ne volem bas automatike jer imamo dobar servis u Beceju pa kad cujem cene padam u nesvest
Zaobiđi, ukratko, nema kome nije riknuo taj menjač.
E sad, dobra stvar je što postoje majstori koji ih uspešno popravljaju, ali do pre par godina to je bio ogroman problem kad crkne.
Ovo su iskustva taksista sa kojima sam pričao, i moj ćale je imao c4 picaso ali je uzeo namerno manuelca zbog poznatih problema sa robotizovanim menjačem.
Mislim da kod njih postoji i model sa vazdušnim jastukom umesto zadnjih amortizera i da su se ugrađivali u modele sa jačom opremom, a to je tek problem i veliki izdatak za popravku.
Znači ako hoćeš C4 Picaso uzmi manuelni menjač i model sa amortizerima umesto sa vazdušnim jastukom.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk




  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1027 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Evo i neko moje razmišljanje i ono što sam našao na netu dok sam jurio ovaj auto. Nisam ni tražio baš BMW nego sam ga kupi na kraju zbog menjaca jer koristi stari dobri sa konvertorom.

 

U suštini postoje 3 vrste automatskih menjaca:

Klasičan automatik, sa konvertorom obrtnog momenta. U principu staro pouzdano rešenje, nema kvacila. Probao ZF ( BMW) i Aisin ( koristi ga recimo Alfa romeo 159, Citroen C5..). Oba su mi bila ok što se tiče rada, elegantno rade, relativno brzo, nisu ni nepoznanica za majstore.

 

Automatski menjač sa duplim kvacilom (u suštini 2 robotizovana menjaca u jednom kućištu da ne ulazim u detalje). Najpoznatiji predstavnik DSG, ali ga imaju i drugi, Alfa romeo DCT, Ford PowerShift...  Ovaj Fordov ima neke opozive, svi kazu da ga treba izbegavati.  Ja sam probao Alfin, odlican, ostali manje više ok, sa kojom bubicom. Prednosti, jako brzi, neosetno saltaju, troše manje goriva. Mane, imaju plivajuci, 2 kvacila, mehatroniku...

 

Robotozovani manuelni menjaci . U suštini manuelni kome je dodata mehatronika koja stiska kvacilo i menja brzine. Ima ga Fiar dulalogic, Lancia nesto slično ili isto, Citroen i Peugeot ne znam oznaku. Ono što sam saznao je da je taj Peugeot Citrroen najgori, pre svega što je spor, zbunjuje se  i sl.  Ja sam probao licno u Lanci, a isti je i Fiat, i nije loše ali nije je svakako losije od prva dva. U  gradu kada je lagana voznja, vrši posao, bolje svakao od rucnog menjanja. Kada je otvoreno i posebno zahtevnije, tipa krivine, ostra voznja, tu malo zaglupljuje, na promeni bas kada treba, spor je i sl. to mu je  u principu mana, a i pitanje je majstora za ovu vrstu menjaca. Prednost mu je što nema puno stvari da se pokvari, samo  mehatronika i naravno tu su redovno kvacilo i plivajući zamajac, najveći neprijatelj srpskog naroda.

 

Kako sam skontao, najpouzdanije rešenje je klasičan automatik, pa sa duplim kvacilom, i na kraju ovaj robotizovani. Najlepše radi sa duplim kvacilom.

 

Kako ih raspoznati za laike :)  ? Klasican ima položaje P-R-N-D ( mislim da i ovi sa duplim kvacilom imaju isto)  a robotizovani imaju R-D  i neki N polozaj, koji moze biti i taster, P nemaju sigurno.

 

Obrni okreni, svaki može šestoko da opali po džepu ako krepa, ali vredi svaki dinar.

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 752 postova
  • Lokacija: sokobajna
  • Motocikl: nekad

Eto ti ga sad, a mi se slatko navozasmo upravo s tim najlošijim u kevinom C3-u ... :D

Žena voli što nema kvačila i šaltanja, ja volim što ima ručice na volanu, pa moš da šaltaš kako 'oćeš, jer on šalta čim pređe 2K, i očas si u 5-oj, a juriš 60 na sat :jee:

A keva sedne povremeno i preveze se od tačke A do tačke B, i ne filozofira mnogo ... :takoje:

Dakle, da, jeste spor, da, jeste glup, ali je predvidjiv i ima manual override. Radi poso.

Jedino što ima samo 5 brzina, pa se motor dere kad izađeš na AP.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Ex GSX-750R

Taj glup menjac i jeste za, od tacke A, do tacke B.

I za nekog kome ne smeta nista. Realno, svakom i malo iskusnijem vozacu ce da ide na zivce.

Dramska pauza izmedju saltanja, i neodlucnost kada ne zna u koju ce. Jesu deli sekunde, ali ne bi mi trebao ni na poklon. 

Uvek sam pre za klasican automatik

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 752 postova
  • Lokacija: sokobajna
  • Motocikl: nekad

Pa vidi ovako, ne smatram sebe nekim vozačem, ali vozim od '92, tako da se nakupilo staža ... Dakle, može se reći da spadam u tu malo iskusniju kategoriju, al' meni ne ide uopšte na živce. Nije za jurcanje, sigurno, al' radi pos'o, a ovaj naš je 1.6b pa baš lepo vuče, možda je i zbog toga ukupan utisak pozitivniji ...

 

i rekoh već, ima i one šaltere na volanu, pa možeš da šaltaš kad hoćeš ... jer, ako je glup menjač, nije vozač ... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 937 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Evo da i ja podelim iskustvo sa robotizovanim menjače. Sad već pre dosta godina sam vozio auto sa robotizovanjim menjačem Selespeed u Alfi. Kako je to bio jedan od prvih a možda čak i prvi takav menjač koji se ugradjivao u velikoserijski auto nije bilo za realno imati prevelika očekivanja ali posle upoznavanja taj menjač je radio sasvim zadovoljavajuće. Brzina promene stepena prenosa je zadovoljavajuća a kad se navikne i prilagodi način vožnje nema ni onih zaglupljivanja i neodlučnosti promene stepena prenosa kod skretanja. Taj menjač čak pri agresivnijoj vožnji na većim obrtajima menja režim rada i skraćuje promenu stepena prenosa a i prema vožnji vozača "uči" stil vožnje i tako prilagodjava promene.Recimo ako vozite agresivnije on će kasnije reagovati i menjati na većim obrtajima, naravno postoji i mogućnost manuelne promene stepena prenosa sa samom ručicom menjača ili tasterima na volanu.

U glavnom ja sam bio zadovoljan za razliku od recimo takvog menjača u Smart-u koga još uveg ganja ćerka gde je menjač baš spor i u nekim situacijama nepredvidiv i njega sam zbog toga vozio u glavnom u manuelnom modu.

Iskreno dali je bolji ili gori od klasičnog "automatika" ne znam i jedan i drugi imaju i mane i prednosti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja