Jump to content

Moto Zajednica

Blic pitanja (u vezi motora)

Recommended Posts

  • Drug član, 803 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1
On 18. 6. 2024. at 14:26, wragg je napisao:

Koliko znam 900 nema sa lancom. Da nije VN800 taj koji gledas?

Pise vn900 clasic. Ima ga na oglasu, Backa Palanka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
pre 37 minuta, cezarpa je napisao:

Zanimljivo i ja na ebiku imam te na pumpanje,odlicni su.Predpostavljam 1-2bar.

Uh, danas smo odokativno pumpali na 1 bar, ispalo je oko 2 bara... pa sam ja sada pumpao na 7 bara, barem toliko pokaže manometar na pumpi (kad izvučem crevo ispusti i to negde na 4 bara, mereno digitalnim manometrom ). Svaka provera digitalnim manometrom i skidanje creva pumpe sa ventila dovede do ispuštanja za 2 bara recimo... :( Sve što sam pronašao na netu u vezi pumpanja tih absorbera na nekim motorima, sve se vrti oko 150-175 psi što mu dođe preko 10 bara. :( Eh kad bi neko ko

poznaje problematiku pomogao,

da ne bijemo glavu... da posavetuje i oko pumpanja, sve je to neprecizno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 486 postova
  • Lokacija: Stuttgart
  • Motocikl: M1800R, Integra 750
Pre 1 sat, Zarkela je napisao:

Pise vn900 clasic. Ima ga na oglasu, Backa Palanka

Kojem oglasu? Imas li link neki?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 189 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Ninja 250r '08
Pre 14 sati, Darko Mihajlovic je napisao:

Aj jedno blic ..

Ako u specifikaciji motora , stoji da za hidraulicno kvacilo koristiti isto ulje kao za kocnice , a u tabeli za kocnice pise koristiti dot 4 , koji su benefiti da stavim 5.0 ili 5.1 ? Jel ima ko da zna izistinski ? 

Pitam , jer imam smesan problem.. na proslom servisu sam trazio da mi se zamene tecnosi u kvacilu i kocnici.  Majstor je proverio pre zamene i konstatovao da ima procenat vlage u ulju. Poluga kvacila kao da je imala free play... Tipa 3,4mm... To me nerviralo .. zamenio ulja - kvacilo novo novo...od prvog milimetra stiskas pa do kraja ..ma kao iz fabrike ! Posle godinu dana opet pocinje da dobija taj mali luft na pocetku , od 2,3mm ( ne utice na odvajanje , on odvoji lamele negde na sredinu , tu je sve ok ) , ali me nervira..  

Pa je moje pitanje apropo ulja , jel ima neke razlike izmedju dot 4 i dot 5 u smislu , koje od ta dva vise apsorbuje vlagu pa da on usere ulje ?

( Moram da napomenem i detalj koji me tera da ovo pomislim , na motoru poklopci na posudama za ulje za kvaclo i kocnicu su menjani , stavljeni su neki kineski zlatni , pa mi pada na pamet da ne dihtuju lepo , naravno ovo sve nije nuzno da sam u pravu , samo mi pada na pamet )


Evo lepog objasnjnja

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4524 postova
Aj jedno blic ..
Ako u specifikaciji motora , stoji da za hidraulicno kvacilo koristiti isto ulje kao za kocnice , a u tabeli za kocnice pise koristiti dot 4 , koji su benefiti da stavim 5.0 ili 5.1 ? Jel ima ko da zna izistinski ? 
Pitam , jer imam smesan problem.. na proslom servisu sam trazio da mi se zamene tecnosi u kvacilu i kocnici.  Majstor je proverio pre zamene i konstatovao da ima procenat vlage u ulju. Poluga kvacila kao da je imala free play... Tipa 3,4mm... To me nerviralo .. zamenio ulja - kvacilo novo novo...od prvog milimetra stiskas pa do kraja ..ma kao iz fabrike ! Posle godinu dana opet pocinje da dobija taj mali luft na pocetku , od 2,3mm ( ne utice na odvajanje , on odvoji lamele negde na sredinu , tu je sve ok ) , ali me nervira..  
Pa je moje pitanje apropo ulja , jel ima neke razlike izmedju dot 4 i dot 5 u smislu , koje od ta dva vise apsorbuje vlagu pa da on usere ulje ?
( Moram da napomenem i detalj koji me tera da ovo pomislim , na motoru poklopci na posudama za ulje za kvaclo i kocnicu su menjani , stavljeni su neki kineski zlatni , pa mi pada na pamet da ne dihtuju lepo , naravno ovo sve nije nuzno da sam u pravu , samo mi pada na pamet )
DOT4 и DOT5.1 су компатабилни са стандардним системом за кочење(гумице, црева и то), а DOT5 је строго за стазу и може да проузрукује штету у стандардном систему кочења. 5.1 је стабилан на високе температуре и мање се сабија, опасно се осеча разлика кад су црева од тефлона, практично осечај да кочиш са два прста. Ако док стисчеш ручицу имаш осечај да имаш нивоа(као на ручној кочници), то је дефинитивно знак да је кочиона течност за промену.6e7c1f5c0e921f79cd72e44a6def9a09.jpg
А ако је боја овака, прошло је 12

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 53 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT-07 , super soco ts1200r

Kakav je savet za gasenje motora KS'om? Mene su autoskoli ucili da motor gasim preko KS'a, a u upustvu za svoj motor sam procitala da se KS koristi iskljucivo samo prilikom ekstremnih situacija pa uvek koristim kljuc za gasenje motora...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • oddball, 1136 postova
  • Lokacija: Alba Greca
  • Motocikl: tri šrafa u nozi
50 minutes ago, PetraBG said:

Kakav je savet za gasenje motora KS'om? Mene su autoskoli ucili da motor gasim preko KS'a, a u upustvu za svoj motor sam procitala da se KS koristi iskljucivo samo prilikom ekstremnih situacija pa uvek koristim kljuc za gasenje motora...

dok sam vozio Afriku uvek sam na kljuc gasio motor. Ne secam se da sam jednom svesno koristio KS.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Skopje
  • Motocikl: SV650A

Za ovo pitanje... ne verujem da ces dobiti definitivan odgovor. Podeljena misljenja.

Ne bih se osudio da komentarisem elektriku. Ja uobicajeno ne koristim kljuc za gasenje. Moja logika je da u "ekstremnim" situacijama vec imam neku misicnu memoriju i prst ide sam da gasi motor na dugme, bez razmisljanja.

Jedino sto ne smes da zaboravis da nakon toga okrenes i kljuc. Desava se da se to zaboravi i ode akumulator. 

Promenio član Petre
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7145 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650
pre 53 minuta, PetraBG je napisao:

Kakav je savet za gasenje motora KS'om? Mene su autoskoli ucili da motor gasim preko KS'a, a u upustvu za svoj motor sam procitala da se KS koristi iskljucivo samo prilikom ekstremnih situacija pa uvek koristim kljuc za gasenje motora...

Stvarno danas autoškole zapošljavaju svakakve dunđere...  :lud:

u pravu si, naopako su te učili u školi, KILL SWITCH se koristi samo u ekstremnim situacijama.
Jer kada razmisliš logički, nema smisla korisiti ga jer SVAKAKO posle moraš da isključiš kontakt na ključu, inače će ti se isprazniti akumulator, pogotovo na novijim motorima gde je kratko svetlo automatski upaljeno čim daš kontakt, i ne možeš ga ugasiti.

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 53 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT-07 , super soco ts1200r
38 minutes ago, Petre said:

Za ovo pitanje... ne verujem da ces dobiti definitivan odgovor. Podeljena misljenja.

Ne bih se osudio da komentarisem elektriku. Ja uobicajeno ne koristim kljuc za gasenje. Moja logika je da u "ekstremnim" situacijama vec imam neku misicnu memoriju i prst ide sam da gasi motor na dugme, bez razmisljanja.

Jedino sto ne smes da zaboravis da nakon toga okrenes i kljuc. Desava se da se to zaboravi i ode akumulator. 

Mene je samo interesovalo da li postoji bas neki razlog sto ne bi moglo da se koristi QS, na starijim motorima sam citala da pravi probleme nekad sa elektronikom/ponovnim paljenjem, ali sam citala takodje da mnogi ljudi su u fazonu da na novijim nema nikakvih problema i da je zgodnije..Pa rekoh da pitam i ovde mozda ima neka dodatna informacija/iskustvo

 

35 minutes ago, Disko Nindža said:

Stvarno danas autoškole zapošljavaju svakakve dunđere...  :lud:

u pravu si, naopako su te učili u školi, KILL SWITCH se koristi samo u ekstremnim situacijama.
Jer kada razmisliš logički, nema smisla korisiti ga jer SVAKAKO posle moraš da isključiš kontakt na ključu, inače će ti se isprazniti akumulator, pogotovo na novijim motorima gde je kratko svetlo automatski upaljeno čim daš kontakt, i ne možeš ga ugasiti.

Naravno da nema smisla ,ali nekad je zgodnije jer kad se zaustavis ugasis motor na qs, pa sidjes i onda izvuces kljuc, pogotovo na motorima gde je kljuc malo zavucen pa moras da se natezes. Mene je samo interesovalo da li ima neka skrivena zackoljica za koriscenje QS'a u smislu 'pokvarices elektroniku' ili 'motor mozda nece da upali' kao sto izgleda da se desava na starijim motorima.. Ja cu svakako uvek na kljuc al cisto me zanimalo posto smo potegli ovu temu lokalno pa rekoh da pitam i na forumu misljenja 😄

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Skopje
  • Motocikl: SV650A

Da kucnem u drvo, za nesto vise od dvadeset godina, nisam imao problema. Sad...

 

PS

 

U stvari, slagao sam, jednom sam zaboravio kljuc i ispraznio aku :) . 

Promenio član Petre

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 352 postova
  • Lokacija: Brdovit Balkan
  • Motocikl: NC 750X RC90, Transalp XL750

Možeš da pogledaš dijagram za tvoj motor, i da ustanoviš dali je običan prekidač i dali završava na isto kolo kao ključ i čopa.
Koliko se sećam, primer za NC, Satelis je negde pokazao da bukvalno nema veze gde gasiš motor.
Sa druge strane, dobro je da se vežba, pa u nekoj situaciji, ne daj bože, da ti bude prirodno.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4524 postova

Не би требало да је проблем осим, квалитет и трајност дугмета за гашење. Зна од година, изложености сунца и кише да "остари" па да почне да зеза. Доступност делова је проблем да би то заменио и ето нервозе. Зато у фолклору је прешло да се то дугме што мање дира

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 486 postova
  • Lokacija: Stuttgart
  • Motocikl: M1800R, Integra 750

Ja bih kod sebe taj killswitch najradije potpuno deaktivirao. Desilo mi se vec nekoliko puta da mi netko sjedne na motor, stavi ga na off i onda ja kasnije trazim 10 minuta zasto mi motor nece upaliti. Mislim da sam Burgmana jednom krenuo rastavljati i onda skuzim da je killswitch na off.
Na Inturderu mi je kljuc dole ispod tanka, pa svejedno svaki put - izbacim iz brzine, pustim kvacilo i ugasim na kljuc. Tako su me ucili kad sam krenuo voziti, ucili me kod nas u autoskoli, ucili me u Njemackoj u autoskoli i eto toga se drzim: motor gasiti na killswitch samo ako ne mozes doci do kljuca ili ga ne mozes ugasiti na kljuc.

  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1662 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Za moj motor u uputstvu stoji da je kill switch ustvari stopswitch

(kod mene je jedno dugme i gasenje i paljenje, na gore gasi na dole pali motor)

 

Ali ipak dalje u uputstvu pise da se gasi na kljuc.

 

 

IMG_4431.png

IMG_4430.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 363 postova
  • Lokacija: Valpovo
  • Motocikl: MT 07
On 19. 6. 2024. at 11:50, kimi94 je napisao:

Koje ulje sipate u viljuške?

U manualu ti piše gradacija i koliko u potpuno prazne.

Sve ostalo je po vlastitom izboru.

Meni piše 10w, a ja sipam 15. 

Motul fork oil

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 803 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1

U našem narodu "voledu" na dugme sve da bude pa i da gasimo motor. Uvek gasim na ključ jer nije to traktor na dekompresor da se gasi. I onda neki klinac kad prodje pa mi stavi dugme u off živ se ohladim jer nemam naviku da gledam. Počnem odmah od generalke 😄 To dugme kod suzuki srad i gsxr je svetinja, čuva se, mazi, pazi, ne koristi se da bude ispravno za moto skupove i kad se stavi lonac da zna da reži celu noć.

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 257 postova
  • Lokacija: 50,000 miles beneath my brain
  • Motocikl: Yamaha xv950r

Ostavljati motor ugasenog u neutralu na copavoj je losa navika, cudi me da to iko savjetuje.

 

Elektricki nema veze killswitch, kljuc ili nogara....za one koji se brinu o trajnosti prekidaca - nerijetko duze traje nesto sto se povremeno koristi nego nesto sto se nikad ne koristi.

 

Postoji cijela tema oko toga.

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1113 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07

Sećam se te teme, posle toga sam nastavila da gasim motor samo na kontakt. Kill switch ne pamtim kad sam zadnji put čačkala.

Ne vozim često, pa posle svake vožnje motor u neutralu dižem na centralni, zaključavam i pokrivam. :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9088 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 14 sati, godovic je napisao:

Možeš da pogledaš dijagram za tvoj motor, i da ustanoviš dali je običan prekidač i dali završava na isto kolo kao ključ i čopa.
Koliko se sećam, primer za NC, Satelis je negde pokazao da bukvalno nema veze gde gasiš motor.
Sa druge strane, dobro je da se vežba, pa u nekoj situaciji, ne daj bože, da ti bude prirodno.

Gresis kolega gresis.... ene kolega overton okačio linak, valja pročitati ponovo.

:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja