Jump to content

Moto Zajednica

Blic pitanja (u vezi motora)

Recommended Posts

  • Ne silazi, 1712 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
pre 6 minuta, Nemanja Petrovic je napisao:

ih sad. Pa mogu naleteti na onog sto ce me jos vise vacariti. Dobar mi je i ovaj kad ne znam za boljeg.

Nikad neces saznati ako ne probas,svi smo se opekli dok nismo nasli majstora koji nama odgovara,a preporuka ne izadje uvek na dobro.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 231 postova
  • Lokacija: Downtown LA
  • Motocikl: Tomos APN6 Grasshopper Benelli BN 125 ex-Red Baroness Honda VFR 800 VTEC Maleficent Ducati Multistrada 1200s
Pre 2 sati, Nemanja Petrovic je napisao:

Koga preporucujes u Beograd ili Paracin?

Joca Profimoto (Karaburma)
Marko Afrikanac (Miljakovac 3)

S njima imam iskustva i mogu da ih preporucim.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1612 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Sta tacno znaci proklizavajuce kvacilo i dvosmerni quickshift-er?

Nisam vozio nista osim skutera (CVT), terotski znam kako radi obican menjac i kvacilo i dct kod honde ali ova dva nemam pojma sta znace.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6351 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Uh...o tome ima već na stotine tekstova i klipova. Ako nijesi dobar sengleskijem..onda je malo teže. O proklizavajućem kvačilu je bilo govora i ovde...pretraži malo, a "Quickshifter" je postao već i standardna oprema na nekim novim modelim...i nije preterano teško objasniti šta on radi. Stvar je malo komplikovanija kada se  ide kroz menjač "na niže" (downshift)...i obično ga prati i "auto blipper"...šta je to :).

Nekome ko ne juri delove sekunde, apsolutno nepotreban.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 372 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vatrena Ostrica
Pre 9 sati, Sharky - Alex je napisao:

Sta tacno znaci proklizavajuce kvacilo i dvosmerni quickshift-er?

Nisam vozio nista osim skutera (CVT), terotski znam kako radi obican menjac i kvacilo i dct kod honde ali ova dva nemam pojma sta znace.

Kvik sifter: Menjanje brzina bez pustanja gasa i stiskanja kvacila

Proklizavajuce kvacilo: Kad naglo vracas brzine sa naglim pustanjem kvacila ima ulogu da ti smiri zadnji tocak kako nebi doslo do poskakivanja ili blokiranja tocka (pogotovo ako je klizav ili mokar asfalt).

 

Ako imas u planu da kupujes svoj prvi motor sa menjacem, preporucujem ti da to bude neki do 500 kubika i bez tih pomagala. Jer daju losu naviku ako nisi pre toga vozio sirov motor.  Tek sad vidim da nisi imao nikakva iskustva sa menjacem. Onda ti ne preporucjem nista jace od 125 kubika dok ne savladas menjac. Jer ces se fokusirati na menjanje brzine i ostalo ce ti otici u drugom planu i mozes da se zajebes sa rucicom gasa. Ja sam vozio 7 godina samo motore bez menjaca. Kad sam probao prvi put motor sa brzinama, kao da sam prvi put seo na motor. Nisam mogao sve radnje odjednom da radim neko vreme. Sa skutera na motor sa brzinama je kao da si gitarista i zelis da naucis posle par godina da pevas i nogom pravis ritam u isto vreme dok sviras gitaru. Treba vremena dok ti mozak sve to sihronizuje.

Promenio član Nemanja Petrovic
  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1250 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Ovo kao Patrik kada kaže Sunđer Bobu: "Sunđer Bobe, ne čujem te, mrak je".

 

Za savladavanje menjača treba mu ukupno 7 minuta. Daj, molim te, to je toliko prosto...

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 372 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vatrena Ostrica
pre 46 minuta, vasa.93 je napisao:

Ovo kao Patrik kada kaže Sunđer Bobu: "Sunđer Bobe, ne čujem te, mrak je".

 

Za savladavanje menjača treba mu ukupno 7 minuta. Daj, molim te, to je toliko prosto...

Ako je vozio auto sa manualnim menjacim onda da. Onaj koji se prvi put susrece sa kvacilom i menjacem bez 1000km nista. Ja sam pre sedanja na motor znao kako se menjaju brzine ali sve u teoriji. Sasvim je drugo kad moras to i prakticno primenjivati. Zamisli kako je pocetniku kad mora pri usporavanju da radi 3 do 5 radnji na motoru. Zato tih prvih 1000km dok ti ne postane sve to rutina, trebalo bi voziti nesto sa manje konja osim ako nije vozio auto. Onda ce se naviknuti za tih 7 minuta koje pominjes. 

Promenio član Nemanja Petrovic

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1250 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Ne moram baš ništa da zamišljam. Prvi motor na koji sam u životu seo bio je sa menjačem, 650 kubika. Pre toga sam 6-7 godina vozio auto sa automatskim menjačem, nikada sa ručnim osim na polaganju.

 

Šta misliš, koliko minuta mi je trebalo da savladam menjač na motoru? Uz to sam neki prosek po koordinaciji pokreta...

 

Sve ostalo su priče za malu decu, ali bukvalno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2735 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Ajd da se malo uozbiljimo. 

Saltanje nije nauka ali nije ni naiva.

Neko promeni stepen prenosa da se ne oseti i to igra ulogu jer tocak nikad ne proklizava prilikom promene. Ni u - ni u +.

@Andrej_Hotstepper zna o cemu pisem, psovao me par puta..

Shifter skida varnicu lad se salta u vise stepene. Bleeper to radi i u vise i u nize.

Sliperry clutch pomaze da tocak.ne blokira kad se salta u nize.

Ako si sportki nastrojen vozac, na stazi, igra ulogu.

Ako vozas laganica, ne pravi ti razliku.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 372 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vatrena Ostrica
pre 23 minuta, vasa.93 je napisao:

Ne moram baš ništa da zamišljam. Prvi motor na koji sam u životu seo bio je sa menjačem, 650 kubika. Pre toga sam 6-7 godina vozio auto sa automatskim menjačem, nikada sa ručnim osim na polaganju.

 

Šta misliš, koliko minuta mi je trebalo da savladam menjač na motoru? Uz to sam neki prosek po koordinaciji pokreta...

 

Sve ostalo su priče za malu decu, ali bukvalno.

I meni je prvi motor sa menjacem imao 650 kubika. Ali je meni trebalo vise od mesec dana da savladam menjac. Nije to samo stisnes kvacilo, gurnes poluku na gore ili dole i pustis kvacilo. Meni je trebalo vremena da se naviknem na motorno kocenje pri vracanju brzina i hvatanje osecaja da vracanje brzina bude prijatnije i bezbednije. Imao sam naviku da vracam brzinu u sred krivine, pa kad pustim naglo kvacilo, motor me gura da se ispravim. Sreca pa bandit nije imao  jako motorno kocenje, da sam vozio neki motor sa jedan cilindrom, gulio bi se o asfalt. Za osecaj na gas mi je trebalo isto vremena. Kad promenim u visu brzinu i zelim da ubrzam, koliko god dam malo gasa on mi cimne kao da oce da poleti. Ustvari ono sto sam ja mislio da je mali gas, je bio dosta jak gas. Davao sam gas vise mehanicki nego po osecaju. Primetio sam i kad menjam brzine da mi je menjac bio jako bucan, pogotovo kad vracam brzine. Kao da lepo ne upadne. I za to mi je trebao osecaj. Problem je sto pored toga sto treba da se navikne na gas, kocnicu, kvacilo, menjac. Ometa ga u tome i to sto razmislja dali je u pravu brzinu, u koju je trenutno brzinu, kad treba da promeni. Dok o tome razmisljao, zapostavlja druge stvari. Mozda je mene i strah kocio da se brze naviknem. Jer mi je Bandit tad bio prejaka masina. Mozda je samo do mene. 7 minuta pa cak i cela nedelja mi deluje malo za naucit menjat brzine, tako da ti postane rutina ali sta znam. Mozda gresim. 

Promenio član Nemanja Petrovic
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2735 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Ako je tebi tolika nauka promena stepena prenosa, mozda da se zapitas. Drugarski pisem.

Vecini ovde aktivnih je šaltanje ravno brisanju d*peta. 

Naucio si  i znas kako se to radi.

Nekom ide lakše, nekom teže.

Ali ne bi trebalo da pravi problem i da ti mislis o tome. Mora da bude sastavni deo voznje.

 

 

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1612 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

@Nemanja Petrovic i ostali hvala na odgovoru.

Imam iza sebe sigurno 1,5 miliona km predjenih kolima sa manuelnim menjacem, cak sam jedno vreme vozio uporedo i manuelni i automatik i nikada nije bilo problema, presaltam u glavi sta vozim i to je to.

kada sam prvi put seo na skuter umesto da kocim dao sam gas, desilo se to jednom (bez posledica i pada) i posle je sve islo glatko, verovatno ce slicno biti i sa menjacem, sve je u glavi i naravno imam 41 godinu, nema odvrtanja gasa, izivljavanja i slicno.

@Motorcyclist kazna za auto je 10000 tj 5000 ako platis za 8 dana, verovatno je i za motor ista.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 372 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vatrena Ostrica
Upravo sada, Sharky - Alex je napisao:

@Nemanja Petrovic i ostali hvala na odgovoru.

Imam iza sebe sigurno 1,5 miliona km predjenih kolima sa manuelnim menjacem, cak sam jedno vreme vozio uporedo i manuelni i automatik i nikada nije bilo problema, presaltam u glavi sta vozim i to je to.

kada sam prvi put seo na skuter umesto da kocim dao sam gas, desilo se to jednom (bez posledica i pada) i posle je sve islo glatko, verovatno ce slicno biti i sa menjacem, sve je u glavi i naravno imam 41 godinu, nema odvrtanja gasa, izivljavanja i slicno.

@Motorcyclist kazna za auto je 10000 tj 5000 ako platis za 8 dana, verovatno je i za motor ista.

image.png.ee01ba3c81664be535811a883c63c8c6.png

O ovome pricam sve vreme. Jer nisu svi pocetnici isti i dovoljna je mala panika za sranje. Meni se desavalo da zaboravim da stisnem kvacilo kad stajem jer razmisljam o kocenju i vracanju brzina. Naravno posle 150.000km sam menjanje brzine doveo do perfekcije. Ali pocetniku sve te radnje moraju prvo da udju u glavu. Ti svakako sa tolikim iskustvom neces imati problema sa prelaskom na motor sa menjacem.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 372 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vatrena Ostrica

@vasa.93 Nisu svi profi kao ti Vaso. Cak je i Pedrosi trebalo nedelju dana da se navikne na menjac. Kada je sa minimoto motora presao na 125 kubika sa menjacem. Na ovom snimku se moze videti sta moze panika da uradi pocetniku.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2005 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Na ovom snimku gore, što je kolega okačio, vidi se da se budući vozači prvi put susreću sa motorom. Nema veze to sa menjačem... Da su ranije vozili skuter ili npr. neku Hondu sa dct menjačem, pa seli na manuelca, ne verujem da bi ovako svi za redom popadali...

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4278 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

док сам радио у сервису који је сервисирао старе британске и талијанске као и нове моторе. Бирачи брзина на лебој и десној страни, неки се бирају прва на доле и остале на горе, а неки обрнуто било то на левој или десној страни... није требала брза шалталица у оба смера са аутоматским међугасом или проклизавајуће квачило. Само способност да се све препреке савладају, јер у много случајева ни предње кочнице нису биле толико поуздане :)

 

Незнају деца шта је мука, мењач на десној страни и још се бирају брзине контра, а кочница на левој страни.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3161 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Blackie
pre 27 minuta, Мали Ћаћа je napisao:

 

Незнају деца шта је мука, мењач на десној страни и још се бирају брзине контра, а кочница на левој страни.

Samo fali da se zamene komande na kormanu...kad je bal...?:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4278 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Pre 14 sati, Blaza je napisao:

npr. Moto Guzzi Falcone...

тај смо користилк да би нарезали муртаделе за маренду :)

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4450 postova
тај смо користилк да би нарезали муртаделе за маренду 
Прво да се наоштри замајац, па онда резање

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki versys 650

Kako da skinem ovu prokletinju od fuzastera. Rasklimao mi se zadnji levi fuzaster, zuji kao blesav na 4-5000 obrtaja, verovatno je oslabila opruga. Probao sam da ga skinem ali nema šanse. Koliko shvatam, trebao bi da bude osigurač sa donje strane koji ne da da bolcna ispadne, međutim kod mene nema osigurača ali ne mogu da izvadim bolcnu. Evo slike:

IMG_20221012_173951.thumb.jpg.7ecf3ea616273c2f360517d3a11c20ca.jpg

IMG_20221012_173943.thumb.jpg.69dc951bc193608a9d1b9a8c273d652c.jpg

Po internetu vidim da neko lepi, ako je zalepljeno kako da skinem?

Jedino mi pada na pamet da udaram čekićem odozdo ali se plašim da ne napravim veće sra..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1889 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Ovo nećeš moći sam.Ako nema osigurač,ili je bolcna lepljena,ili pecnuta sa donje strane aparatom,ne vidim baš najbolje.Uzmeš neku cev,najbolje okruglu,i jedna osoba drži na strnu gde treba bolcni da izađe, a ti udri po drugoj strani.Normalno sa osećajem.Inače ,tu bi trebala da bude kuglica sa oprugom ,koja bravi fuzaster.Možda ti je ispala,pa zato landara.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   1 član



×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja