Jump to content

Moto Zajednica

Blic pitanja (u vezi motora)

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 372 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vatrena Ostrica

Kupio sam Keeway Outlook 150 sa 7.000km. 10 godina nije bio vozen. Nije hteo odma da upali mada nije ni cudo jer je 10 godina stajao. Kad sam istocio staro gorivo i ocistio karburator upalio je bez problema. Medjutim primetio sam 2 problema u toku voznje. Prvi problem je sto temperatura uvek stoji blizu crvene zone i ventilator se stalno ukljucuje a drugi problem sto kad pustim korman pocne isti da trese levo desno (na engleskom tank slapper). Ovako sto se tice motora dosta bolje ubrzava i koci od Liberty 125 koji sam imao pre ovog za grad i cini mi se da je upravljiviji. Narucio sam ulje i gume posto su 10 godina stare, pa cekam da stigne. Da li bi trebalo jos nesto da zamenim i dali znate sta uzrokuje ove probleme?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6318 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

10 godina je jako dug period mirovanja. Koliko si srećne ruke, videćeš vrlo brzo. Nema ništa gore nego sesti na takvu spravu i krenuti odmah u vožnju. To što ima "samo" 7000 na satu ne znači da treba sada samo da ga cediš. Posle toliko mirovanja, minimum je da mu zameniš SVE tečnosti....

Postoji mogućnost da su se gume učetvrtastile od stajanja...

Ukratko, ako misliš da ga dugo i ozbiljno koristiš, uloži malo para i napora da to bude dugovečno...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 372 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vatrena Ostrica
pre 8 minuta, pronto je napisao:

10 godina je jako dug period mirovanja. Koliko si srećne ruke, videćeš vrlo brzo. Nema ništa gore nego sesti na takvu spravu i krenuti odmah u vožnju. To što ima "samo" 7000 na satu ne znači da treba sada samo da ga cediš. Posle toliko mirovanja, minimum je da mu zameniš SVE tečnosti....

Postoji mogućnost da su se gume učetvrtastile od stajanja...

Ukratko, ako misliš da ga dugo i ozbiljno koristiš, uloži malo para i napora da to bude dugovečno...

 

Ma to sam ga samo jedan dan vozio cisto da vidim kako sta. Nemam ni akumulator za njega da bi ga vozio svaki dan. Cekam i on da stigne. Zato sam i pitao ovde sta bi sve trebalo zameniti. Mada ga jesam taj dan silovao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2842 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Buđenje bilo koje mašine iz tako dugog sna nije baš najprostiji proces, ukoliko želiš da se voziš bez manjih ili većih trzavica.

 

Moraš da zameniš sve tečnosti, gume (pneumatike). Obavezno zameni i ventile, od gume su i najverovatnije su istrulili od stajanja. Dobro bi bilo da se sipa antifriz, a ne voda. Mada bih ja isprao sistem ili sredstvom za čišćenje ili sodom bikarbonom. Tek na ispranom sistemu i napunjenom antifrizom, vredi proveravati temperaturu. 

 

Treba da podmažeš sve sajle, jer su se najverovatnije osušile/korodirale. Proveri ležajeve u točkovima, da nije u njih ušla vlaga. Svakako proveri i očisti sve prekidače i električne kontakte, posebno one na relaciji alternator- regler. Očisti sva ležišta sijalica. Podmaži sve pokretne delove (zadnju viljušku, štender, vrat volana, osovine polugica kočnica, ručicu gasa..). Proveri sve žice da ih nije načeo neki glodar. 

 

Proveri sve gumene delove. Namaži sredstvom za negovanje gume (mislim da je na bazi siliona, ali nisam siguran). Guma od stajanja strada više nego od upotrebe.

 

Ako sve ovo lepo i temeljno uradiš, velika je verovatnoća da ćeš se slatko voziti.

 

Sad vidim da sam skoro svaku rečenicu počinjao sa "proveri" :D:D:D Ali tako je, kako je. Ne mogu sad da zbog lepšeg stila menjam ceo post :D:D:D 

 

EDIT: Razrada kočnica se podrazumeva. Da klipovi ulaze/izlaze glatko, da su prašinarke cele, čiste... Skinuti čeljusti i dobro ih očistiti. A ja bih zamenio i kočiona creva. Nemoj da se iznenadiš ako ti propadne ručica kočnice, jer je pitanje u kakvom su stanju gumice unutra.

 

Stajanje je mnogo zeznuta stvar.

Promenio član misa-pei
  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

Gde srediti sajlu gasa? Malopre siđem do motora, kad ono... zaglavljuje, tj. ne vraća ručicu nazad (dam gas, pustim, ostane u mestu, ne vraća nazad).

Dobio sam preporuku za nekog majstora u Ruzveltovoj (još nisam došao do kontakta), mada bih više voleo to negde da sredim na Novom Beogradu ako je moguće, ne bih da vozim sa ovakvom sajlom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8407 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Naslonila se na teg, tacnije ne rucica vec sundjer.

Probaj ovako, uhvatis sundjer, rotiras ka faru i istovremeno guras ka prekidacu, da se odvoji od tega.

Onda probaj kako se gas vraca :takoje:

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

HAHAHA pa ja ne mogu...

 

Silazim sad ispred zgrade, probam - sve radi prefektno (nisam ništa dirao).

Odradih to što si mi savetovao nakon toga za svaki slučaj, radi kao singerica :D

 

Ja sam kralj ovih glupih sitnica majke mi moje...

 

Nego kad reče original Suzuki sajle (bože, pa nisam ni dovodio pitanje da su original, zna se čiji je motor bio :D ), koliko taj poduhvat može da me izađe, zlu ne trebalo, ako se desi?

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8407 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Oko 5500din su obe, zamenio sam ih posto je prilikom ispiranja starih izaslo nesto nalik rdji, a sve je radilo ok... Te stare smo montirali na dukati m800 koji je ovde na forumu prodat.

Inace, te na suzani su revizija, imaju teflon kroz celi buzir, vecna stvar.

Koliko bi ti zamenu naplatili ne bih znao

Sent from my EML-L09 using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD
20 hours ago, N.F.S. said:

Nema sanse da je sajla.. Naslonila se rucica na teg?

 

Ja sam stavio obe nove, original suzuki, nije mala privreda.

Ovo se meni desilo.
Rasturih sve zivo, podmazah. Sklapaj, rasklapaj.
I u nekom trenutku skapiram da guma rucuce zakainje u teg :D
Nego dobro, kad bih pa podmazao sajle :D

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6318 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Sajle sa teflonskim srcem u bužiru se NE mažu!

Na krajeve i ispod gumenih zaštita na krajevima, stavi se malo masti da unutra ništa ne upada.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

Koliki gubitak pritiska u gumama je prihvatljiv?

 

Uvek na istoj pumpi proveravam pritisak u gumam kad su gume hladne. Zadnja guma je napumpana na 2.9, a prednja na 2.5 i od tada je odvozano nekih 500km i motor je parkiran, nije vožen 10 dana. 

 

Elem, juče odem do pumpe, zadnja guma 2.1, prednja 2.2 :stabre: Ajde prednja i nekako, ali zadnja? Pitao sam Pavla još istog dana kad su montirane nove gume, on je proverio, kaže da ne pušta nigde. U suštini, proveravam pritisak jednom nedeljno, opadne barem za 0.2-0.4 (doduše ja jesam težak, a težak je i motor). 

 

Šta vi kažete?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

@plumber.ns to i ja radim, sada je bio izuzetak jer nisam vozio određeno vreme (gotovo 2 nedelje), mada ja nemam unutrašnju gumu.

@rbobanpumpa je na 300-400m, druga brzina i polako. Hladnija od toga ne može biti...

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Jarkovo / Vojvodina
  • Motocikl: Adventure sports 750

Pa nije ti drama, ako te ne mrzi skini kapicu, i pljuni na prst pa stavi na ventil jbg, valjda to znaš, proveriš jel ventil pušća ?

Zadnja opcija da ti skine pa pnovo monitra gumu, ma da ja to ne bih radio.

Jel guma cela, nije nikada čepovana?!

Promenio član plumber.ns

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja