Jump to content

Moto Zajednica

3. Rtanj Enduro Adventure

Recommended Posts

  • Drug član, 4006 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Zabrane nisu nikakvo riješenje.
Kao ni isključujući stavovi određenih strana.
Iskreni dijalog svih interesnih skupina treba izroditi razumno riješenje koje će biti kompromis svima.
A najgore je kad se uplete politika, tad samo rokaju zabrane…


Poslato priko Ténéré

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1107 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Uly

Kako je počela paljba, tako sam hteo na sve da repliciram ali nema svrhe... Svako ima mišljenje a mišljenje je kao dupe. Svako ga ima i svakome tuđe smrdi. 

 

Prvo i osnovno, Anti je super objasnio organizaciju događaja. Momci su svesni svega i debelo to uzimaju u obzir. Sve je propisno i po pravilima organizovano. Odgovarajući zakon, uredbe i pravilnici određuju da l' može ili ne može. Da l' sme ili ne sme. Bilo je uredno prijavljeno kao i planinarski uspon na vrh u nedelju, odmah dan kasnije. Ja sam tamo spavao pa sam ispratio i dočekao i jedne i druge. Svi su bili srećni i zadovoljni. A ljudima iz sela Ilino treba skinuti kapu za organizovanost, gostoprimstvo i razumevanje. 

Promenio član PremieRacing
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1107 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Uly
Pre 18 sati, balle je napisao:

IMG_20220518_174220.jpg

 

Kako se zaštititi? Edukacijom. Informisanjem. Razumevanjem.

Ne mislim na kolegu balleta već na lika koji je ovo pisao, pa nije Rtanj njegova prćija i njegovo lično dvorište pa da po automatizmu očekuje da će biti sam. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1675 postova
  • Motocikl: /

A jos manje je prcija vlasnika kvada koji hoce da se popne na vrh.

Kako bi se tu odredila krivica ako se neki kamen ospikne i zvekne nekog po sred cela, taj neko od udarca izgubi ravnotezu padne i polomi ruku i onako dok se presavija legne na Sarku koja ga scepa za vrat? I dok tu lezi polumrtav, lokalni vuk oseti krv i nabavi rucak za svoj copor...

 

 

Gle, ako lokalna samouprava uz saglasnost ministarstva zastite zivotne sredine da dozvolu za manifestaciju i MUP odobri odrzavanje iste, onda je red da se obelezi kompletna staza i uklone svi hajkeri sa nje tog dana.

A nakon manifestacije se sve vraca u prvobitno stanje.

Ovde se ocigledno samo otislo do nekog vecnika, "e komso, mi cemo tad i tad, dajte neko odobrenje, vazi evo vam" i to je to.

Sa 2000 po coveku (gde je vise od pola zarada organizatora) sigurno nista nije bilo po propisima, osim prijave na lokalnom nivou.

 

Takodje i dalje smatram da cak i ne treba postojati mogucnost izdavanja takvih dozvola jer buka na planini van naseljenih mesta i javnih puteva ne sme da postoji.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1107 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Uly

Očigledno i sigurno...   :takoje:

 

Sve si u pravu. Iz udobne fotelje očigledno i sigurno sve znaš bolje nego mi što smo bili tamo. Organizatori su prošle i pretprošle godine pokrili dobar deo troškova iz svog džepa. Napravili nešto da 100-tinama ljudi bude dobro i interesantno. Da na još neki način doprinesu razvoju tog kraja. Svi učesnici godinama unazad su očarani planinom. 

 

Opet kažem, sve si u pravu, al' jebajga - ne pitaš se ti, niti ja, niti bilo ko kome smeta.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 336 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer

Ovakvim "manifestacijama" smo na najboljem putu da se konačno, kao i u ostalom delu CIVILIZOVANOG sveta stavi potpuna zabrana na korišćenje motornih vozila van javnih puteva. Iskreno se nadam da će se to što pre desiti. Kupi bato SVOJU šumu, napravi stazu i okupljaj ljude da je raskopavaju i useravaju uljem koliko te je volja. Ove tipove "planina/šuma" je svačija mi je besmisleno i da komentarišem.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: beograd mirijevo
  • Motocikl: 950adv 450exc

Vise puta kuckam i brisem, cini mi se da ponestaje "dobre volje" cak i ovde na forumu gde glumimo nebeski narod

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4006 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue
Ovakvim "manifestacijama" smo na najboljem putu da se konačno, kao i u ostalom delu CIVILIZOVANOG sveta stavi potpuna zabrana na korišćenje motornih vozila van javnih puteva. Iskreno se nadam da će se to što pre desiti. Kupi bato SVOJU šumu, napravi stazu i okupljaj ljude da je raskopavaju i useravaju uljem koliko te je volja. Ove tipove "planina/šuma" je svačija mi je besmisleno i da komentarišem.


Sreća naša pa se tebe i tvoje istomišljenike ne pita……

Ovakvi radikalni stavovi ne doprinose nikomu i ničemu.

Jednostavno su destruktivni.

Nedostaje ljudskosti, tolerancije……..


Poslato priko Ténéré
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 336 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer
5 minutes ago, el classico said:

 


Sreća naša pa se tebe i tvoje istomišljenike ne pita……

Ovakvi radikalni stavovi ne doprinose nikomu i ničemu.

Jednostavno su destruktivni.

Nedostaje ljudskosti, tolerancije……..


Poslato priko Ténéré

 

O grešiš druže. I te kako se pitamo "ja i moji istomišljenici" i sve više ćemo se pitati. Ljudi koji vole prirodu, vole motore i vole red. Oni bahati će se sve manje pitati. Šta je radikalno? To što su pojedinci sebi dozvolili da se bahate po planini uz to zagađujući i uništavajući istu jer eto oni misle da tako treba i vole to?!? 

Ludskost i tolerancija? Pa gde ćeš veće ljudskosti i tolerancije nego kad ti se planinar pomeri da prođeš PEŠAČKOM stazom jer si eto ti baš tu rešio da proteraš svoje vozilo kojem tu mesto nije? Ali vidiš jedenom se neće pomeriti i onda će biti zajebano.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1107 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Uly

Jbt...

 

Koji bahati? Pa tvoji istomišljenici su sve to i organizovali. Ljudi koji vole prirodu, vole motore i vole red. I mnooooooogo više su ozbiljno angažovani na očuvanju prirode i planinarenju od tebe i mene, ratnika sa tastature. Upoznaj ljude pre nego ih okarakterišeš, da ne kažem popljuješ. 

E sad, što neko to gleda drugačije, kažem ja - ima dupe. 

Promenio član PremieRacing
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda NX650 Dominator

Čitam često forum ali ne pišem preterano. Ova tema mi je vrlo osetljiva jer mnogo više planinarim nego što vozim motor, i moram reći da je ovaj događaj jeziv. Ne mogu da pojmim uopšte da neko ne vidi problem u vožnji motora po obeleženoj pešačkoj stazi među gomilom planinara, pritom ih zasipajući kamenjem? Još i gore od ovoga su oni koji krenu van staze pa rovare celu planinu. O zagađenju mislim da ni nema potrebe trošiti reči, što zvučnom, što zagađenju vazduha i vode. Tamo nije mesto motorima.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1675 postova
  • Motocikl: /

A jel su vratili staze u prvobitno stanje?

 

I zasto nisu?

Ti ljubitelji prirode...

 

 

 

 

Pre sat vremena, ekozelj je napisao:

Ovakvim "manifestacijama" smo na najboljem putu da se konačno, kao i u ostalom delu CIVILIZOVANOG sveta stavi potpuna zabrana na korišćenje motornih vozila van javnih puteva.

Nazalost, nismo mi dovoljno obrazovani.

Smatram da je to kod nas nemoguce i da se ide na to da nam jedna polovina zemlje bude teska industrija, a druga luna park...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1536 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

U svakom slučaju - ne vidim svrhu bilo kakve dalje diskusije ovde jer izgleda da mnogi i ne pogledaju šta je napisano pre nego što raspale po tastaturi :) Napisao sam suštinu svega što imam da kažem na ovu temu, a ne bih da širim priču i da se ponavljam. Tako da se isključujem iz dalje diskusije. Koga zanima - neka pročita.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda NX650 Dominator

Rtanj je 2019. godine stavljen pod I stepen zaštite, pa ako ima pravnika na forumu, mogli bi da razjasne da li je uopšte ovakav događaj i mogao biti dozvoljen i održan. Boldovao sam u nastavku ono što je bitno.

Specijalni rezervat prirode

je područje sa neizmenjenom ili neznatno izmenjenom prirodom, od naročitog značaja zbog jedinstvenosti, retkosti ili reprezentativnosti, a koje obuhvata stanište ugrožene divlje vrste biljaka, životinja i gljiva, bez naselja ili sa retkim naseljima u kojima čovek živi usklađeno sa prirodom, namenjeno očuvanju postojećih prirodnih odlika, genskog fonda, ekološke ravnoteže, praćenju prirodnih pojava i procesa, naučnim istraživanjima i obrazovanju, kontrolisanim posetama i očuvanju tradicionalnog načina života.

      U strogom i specijalnom rezervatu prirode zabranjeno je vršiti radnje i aktivnosti i obavljati delatnosti koje mogu narušiti svojstva zbog kojih su            proglašeni zaštićenim prirodnim dobrom (branje i uništavanje biljaka, uznemiravanje, hvatanje i ubijanje životinja, uvođenje novih bioloških vrsta,            melioracijski radovi, razni oblici privrednog i drugog korišćenja i slično).

      U strogom rezervatu prirode zabranjene su privredne i druge aktivnosti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8178 postova

Mislim da velika većina diskutanata ovde nisu ni bili na Rtnju. Rtanj je potpuno specifičan u enduro smislu i besmisleno je širiti priču na "da li ili ne enduro u prirodi" uopšte. Uopšte se ne radi o tome, već je pitanje: da li ili ne enduro na konkretnom Rtnju?

 

Zbog te specifičnosti, na Rtnju je veoma ružno mešanje planinara (pešaka) i motora i, manje-više, zna se ko tu nema šta da traži. Insistiranjem na ovakvim ogromnim događajima na Rtnju samo navlačimo bes na enduro generalno, kao da nam besa u populističkom svetu u kojem živimo manjka...

 

Razumem ideju, razumem entuzijazam tih mladića, ali u ovom slučaju rade punim gasom u korist enduro štete. Prosto je tako.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2333 postova
  • Motocikl: Motora bez

Možda da voze do podnožja a posle gore uz onu golet koja je nezanimljiva ionako može da se popne peške i moja baba, radi pogleda sa Rtnja i divnog vazduha tamo. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ol' dirty bastard, 600 postova
  • Lokacija: Zvezdan
  • Motocikl: kawasaki

Ne vozim kros, mrzi me da se penjem po planinama(slabo imam i vremena za to) ali obozavam prirodu, malo vise reke i jezera nego planine, no - to je to.

Ocu da kazem sledece, u pravu su i jedni i drugi ali idu mi na penis odavno ovi "zeleni".

Pa ljudi to se sve rodilo u sumi, izadjes na vrh motorom i odma si zagadio prirodu.

Realno planinari/penjaci su ugazili travu i to je sad "staza"(gola zemlja) i nije strasno sto gaze travu, ali ako motor projuri tuda i razbaca kamencice e to je vec ekoloska katastrofa i trebalo bi posle dogadjaja i platiti nekome da vrati sve to kamenje gde je bilo.Onda je za ocekivati da i pesaci planinari posadde i zaliju travu koju su ugazili?

Dobar deo tog zelenog proseravanja je u stvari preterivanje, jer isti ti "zeleni" voze auto i zagadjuju, zimi oce da im bude pretolpo u kuci da mogu da sede u majci pa se lozi preterano( a sad ce nemci da nam pokazu da moze da se sedi na 13c u duploj kosulji i jos ustedi).

Polaninari masovno koriste neke hajtek racunaljke koraka i alu stapove i naravno ful planinarske cipele... E pa zelenko, neko je zagadio planetu da napravi sve to, i ti sad jos to podrzavas/finansiras zagadjivenje i fabrike kupujuci, umesto da pola plate prosledis nekoj tamo organizaciji za ocuvanje prirode...

Sad skoro mi je ortak prebacivao kako cu da zagadim prirodu ako postavim kamp prikolicu pored reke(pecanje je u pitanju), kako se ta prikolica vremenom raspadne i kad neko oce da seta obalom reke ono mu pokvari uzitak....

Rece on i ode na kraljevicu da vozi kros...

Eto malo se prokenjah uz kaficu, a i ne planiram da idem na rtanj :)

 

 

 

  • Sviđa mi se 3
  • Zbunjen 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1107 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Uly

Suština je u - "živi i pusti druge da žive." ali u poslednje vreme mnogi bi da se živi samo i jedino po njihovom.

 

Može li malo da se objektivno a ne pristrasno sagleda realno stanje. 

 Rtanj je planina u delu Srbije koji izumire, gasi se, stanovnika je sve manje i manje, i organizovana vožnja enduro motora jedan dan u godini neće ama ni 1 promil uticati na zagađenje istog. Rtanj će isti ovakav da ostane 100-tinama i 1000-dama godina posle nas. To je jedina istina. 

Neuporedivo veći problem je divlja, nekontrolisana i protivzakonita seča šuma za Drakulićevu i/ili Miškovićevu fabriku peleta ali to ama baš nikoga nije taklo. 

 

Ako su organizovana planinarska društva obaveštena i dala saglasnost za vožnju, a oni odmah sutradan se bez stresa i bez ikakvih primedbi prošetali do vrha i nazad, ko ste bre vi internet ratnici da se bunite i pravite pametni  :stabre:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6349 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Ako bi zaista da budeš objektivan, pogledaj samo par postova iznad...pa onda nepristrasno prosudi.

Rtanj je prirodni rezervat....i tačka. Tu bilo šta motorno nema šta da traži. Prvenstveno mislim na vrh i bližu okolinu. Niko ne brani vožnju "kroz" rezervat, makadamskim putevima.

Ne trebaju nama neprijatelji, sami smo sebi dovoljni.

U blizini se nalazi i Bovansko jezero, na kojem je ZABRANJENA upotreba motora za čamce. Nije ni dozvoljena gradnja na bliže od 500m u odnosu na najviši nivo (veštačkog, koje služi za snabdevanje vodom) jezera. I šta mislite dal' se to poštuje ili se "objektivno" posmatra, sa jedne strane? Objekti samo niču, skuteri samo piču....jer šta, treba druge pustiti da žive, kako im volja i protiv NAPISANIH pravila. 

Etiketirajte kako vam volja...neke stvari su ovde tako kakve jesu i takve će ostati doveka.

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 787 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda X-ADV

Pritom, Sokobanja živi bolje nego ikada, u sezoni ne radi mobilna mreža od preopterećenja... Sad za Uskrs i Prvi maj nisi mogao za ručak nigde da sedneš. Tokom letnjeg raspusta je još gore  (Oženih devojku odatle, jako često sam dole i dobro sam upoznat sa dešavanjima poslednjih 8 godina).

Od kvadova ove godine ne može da se spava ni u samoj Banji.

Penjanje motora na Rtanj sigurno neće unaprediti ničiji položaj ili blagostanje.

 

Opet, ako se organizuju propisno dva vikenda godišnje, gde se obezbedi sve po PS-u, mislim da nikom neće da šteti. Problem je kad se organizuje ovako, bez sveprisutne najave, određenih pravila i ograničenja, više ilegalno nego legalno, bez obeležavanja staze, itd.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova

ovo je sramota i bezobzirnost

pre neku nedelju sam prvi put prisustvovao dogadjaju kada su se motociklisti penjali na Rtanj motorima.

od nekoliko desetina ljudi koji su se peske peli na vrh, i par desetina cross motociklista, 2 ljudi je bilo povredjeno.

 

1.Jedan covek slucajno zakacen (udaren) od strane motora.
2. Vazduh od izduvnih gasova od toliko motora je bio uzasan, narocito za pesake koji su se peli

3. Staza izrovana, kamenja srednje velicine (velicine teniske i rukometaske lopte) su se kotrljali cesto prema penjacima i motoristima isto.

4. Jedna devojka povredila ruku pokusavajuci da se zastiti od jednog kamena (videli u mimoilasku)

5. Cesti zastoji pesaka, da bi motociklisti prosli pored njih, na uskos stazi

6. Prasina prilikom mimoliska na uskoj stazi, pored pesaka.

7. O nivou buke da i ne govorim...

 

Napomena:

Svim motociklistima, da se secaju kad su se peli na Rtanj, jednog dana kada (ako) se prosvetle dovoljno, secace se tog dana (tih dana), sa sramotom, a ne sa ponosom.
Nadam se da administrator uvidja i razume navedene cinjenice, a ako kojim slucajem ne istakne ovaj post, onda ne njegovu sramotu i secanje.
Takodje se nadam da se motociklisti shvatiti gde su pogresili i da ce ubuduce izbegavati takve poduhvate, hvala.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ol' dirty bastard, 600 postova
  • Lokacija: Zvezdan
  • Motocikl: kawasaki

@kalicaninv, ti si se registrovao ovde samo da bi izrazio svoje nezadovoljstvo? Nije te mrzelo da popunjavas polja, klikces na mejlove, aktivacije? Svaka ti dala!

 

Nego nesto mi sad kliknulo, ajde da okrenemo situaciju.

Planina je za motore.Parkici su za setnje pesaka.Sta traze pesaci na planini? Ocete da ometete nekog da padne sa motora i povredi se? Smetate ljudima dok voze, staza je uska.Em gleda da izjuri na gore da ne izgubi grip, jos mora da pazi i na pesake kojima tu nije mesto! Otkud takvo nepostovanje prema kroserima?

Promenio član Djokic

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja