Jump to content

Moto Zajednica

3. Rtanj Enduro Adventure

Recommended Posts

  • Drug član, 997 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Planinari su verovatno popizdeli. Ne bi me čudilo da nam zabrane pristup vrlo brzo. Sve preko 3 vozača privlači pažnju i revolt.

:grr:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1458 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

@Alp Nažalost - tako je. I sam volim da planinarim (kao i mnoge kolege), tako da skroz razumem i drugu stranu. Nadam se da će se naći neko rešenje u budućnosti koje bi svima bilo prihvatljivo , mada kako stvari sada stoje - teško.

Promenio član antir3ality

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2319 postova
  • Motocikl: Motora bez

Rešenje je prosto. 

Čemu ta potreba za masovnim okupljanjima motora, u ovom slučaju na Rtnju.Ajde ovi defilei i to, ali u prirodi? Zar treba neko da mi "organizuje" vožnju na terenu koji nije privatan posed i kao platim kotizaciju? Zašto? 

Ako ti se vozi off odeš sam ili sa par najboljih drugara i lagano. 

Ova enduro masovna drndanja bih ostavio samo za enduro trke i tačka. 

Tamo gde sme i može. 

Komercijalizacija enduro vožnji u prirodi:jok:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Bojane planina pripada svima.

Izbor kako ces se do vrha popeti je individualan.

Postoji nacin da svi budu zadovoljni.

Parne nedelje - pesaci 

Neparne - motorizovano 

Motorizovana grupa se podeli na kvadove ponedeljkom,sredom,petkom, i motore utorak,cetvrtak,subota.

Eto resen problem.

Svi se popeli bez uplitanja.

Planinari nemaju pravo da iskljucuju motoriste iz penjanja. Planina pripada njima isto koliko i svakom drugom coveku ove zemlje. Samo treba uvesti neki red.

A kotizaciju treba uloziti u obnovu sumskog resursa.

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda X-ADV

Jesi se peo na Rtanj? Kroseri se penju pešačkom stazom. Ljudi se sklanjaju da bi prošli. Ne može tako. 

Mora neki red da se zna. Ne može svugde da se vozi ko kako hoće, šta hoće i gde hoće.

Npr za Rtanj (i svako drugo mesto) stvarno može da se odredi poneki vikend u godini za ovakve manifestacije, ali da bude najavljeno, naglašeno i svima poznato, pre svega organizovano i obezbeđeno u svakom smislu.

Ovo ovako je kao da se najavi trka kroz Beograd (ili bilo koji drugi grad) a da se ne dobije dozvola ni od koga nadležnog, da se ne zatvore ulice, naprave barijere i sve ostalo što organizacija događaja podrazumeva...

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2319 postova
  • Motocikl: Motora bez

Može i tako. Ja sam izrazio samo moje neshvatanje potrebe za cirkusom. 

Ne znam kako izgledaju te staze u prirodi posle prolaska 30 ili više kvadova ponedeljkom sredom i petkom,kao i motora izmedju. 

I vika,jer uvek gde je više ljudi tu je graja, urlanje, kao neke fore, alkohol, dokazivanje i pokazivanje. Zato kažem, samo za trke. E tamo majstori ćute i voze. 

Ko onaj rafting na Tari,cirkus. 

Potire se sa mojim shvatanjem obilaska prirode motociklom, mirno i bez vašarenja. 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.
5 minutes ago, QmBGD said:

Jesi se peo na Rtanj? Kroseri se penju pešačkom stazom. Ljudi se sklanjaju da bi prošli. Ne može tako. 

Mora neki red da se zna. Ne može svugde da se vozi ko kako hoće, šta hoće i gde hoće.

Npr za Rtanj (i svako drugo mesto) stvarno može da se odredi poneki vikend u godini za ovakve manifestacije, ali da bude najavljeno, naglašeno i svima poznato, pre svega organizovano i obezbeđeno u svakom smislu.

Ovo ovako je kao da se najavi trka kroz Beograd (ili bilo koji drugi grad) a da se ne dobije dozvola ni od koga nadležnog, da se ne zatvore ulice, naprave barijere i sve ostalo što organizacija događaja podrazumeva...

Podrzavam organizaciju i uredjenje ali ne i iskljucivanje grupacije ( u ovom slucaju motociklista )

Naglasavam planina ne pripada pesacima kao sto ne pripada ni motociklistima.

Tome sluze kotizacije.

Da se plati uredjenje i organizacija.

To sto je ove godine bilo lose organizovano ne mora da znaci da se nece popraviti organizacija.

Za to su potrebne godine.

Vi odmah na krv i noz.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 328 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trio Mustang 125cc

Ne izgleda nikako. Odes u prirodu da prosetas i udahnes svez vazduh, a doceka te benzin i drndanje kao da ti kose travu pod prozorom. I ova prica planina je svacija. Uzmi druze konja pa ga teraj po planini ili biciklu. A ne kvad i motor cime obesmislis dolazak bilo kog coveka koji je dosao da iskusi prirodu i pobegne od s***nje vazduha i zagadjenosti, gradske buke itd.

 

Tvoj boravak krosericom tamo remeti nekog planinara, a ne obrnuto ;)

 

I more je svacije pa je ipak ogradjeno sta je za ljude, a sta za camce i skutere na vodi. A koliko znam, ono je mnogo vece od planine. 

 

Da su ljudi normalni pa uzmu recimo letnji period, par planina. Svaka planina 1 vikend, razvuku od maja do septembra po 1-2 vikenda na svakoj pa udri. Najave unapred, naprave kalendar  oznace trasu/ trase. Al jbg, treba to organizovati i potruditi se.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2319 postova
  • Motocikl: Motora bez

Astral, iz bojazni da ne bude kao u Italiji beše. Nema niko i tačka. Posle ima da vozimo off u svom dvorištu samo, a to mi već malo dosadilo:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda X-ADV

Lično sam se peo na Rtanj jednom kada su naišla 3 motora - desetine ljudi se sklanjalo  i osnovano plašilo za svoju bezbednost, naročito oni sa deceom, jer je kamenje letelo na sve strane, Najteži deo su išli planinarskom stazom, svi se sklanjali sa staze i čekali da prođu.To nije ok.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda X-ADV

Da ne bude zabune, pre nego što sam vozio po asfaltu bilo šta, godinama sam vozio kros po livadama i šumama i to mi je najlepši oblik motociklizma, ali mora da se poštuje priroda pod koju podrazumevam i ljude pešake (planinare, šetače, kako god da ih nazovemo).

Promenio član QmBGD

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.
37 minutes ago, Bojan82 said:

Astral, iz bojazni da ne bude kao u Italiji beše. Nema niko i tačka. Posle ima da vozimo off u svom dvorištu samo, a to mi već malo dosadilo:)

Pa vidis, kada pogledas kakvo nam je drzavno uredjenje,taj recept i nije tako los.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.
45 minutes ago, Tarmi636 said:

Ne izgleda nikako. Odes u prirodu da prosetas i udahnes svez vazduh, a doceka te benzin i drndanje kao da ti kose travu pod prozorom. I ova prica planina je svacija. Uzmi druze konja pa ga teraj po planini ili biciklu. A ne kvad i motor cime obesmislis dolazak bilo kog coveka koji je dosao da iskusi prirodu i pobegne od s***nje vazduha i zagadjenosti, gradske buke itd.

 

Tvoj boravak krosericom tamo remeti nekog planinara, a ne obrnuto ;)

 

I more je svacije pa je ipak ogradjeno sta je za ljude, a sta za camce i skutere na vodi. A koliko znam, ono je mnogo vece od planine. 

 

Da su ljudi normalni pa uzmu recimo letnji period, par planina. Svaka planina 1 vikend, razvuku od maja do septembra po 1-2 vikenda na svakoj pa udri. Najave unapred, naprave kalendar  oznace trasu/ trase. Al jbg, treba to organizovati i potruditi se.

Planina je svacija.

Ako neko uziva da vozi svoj motor po njoj ima puno pravo na to.

A ti, niti bilo ko drugi mu to pravo ne moze uskratiti.

Neki ljudi vole miris benzina, dvotaktola,a taj zvuk koji ti vezujes za kosidbu, budi nalet lepih secanja na voznje i uzivanje sa prijateljima.

 

Kazes moja voznja remeti planinare.

Isto koliko i planinar remeti vevericu i lisicu posetom toj istoj planini.

I nekoga ko zivi u Zrenjaninu remeti neko ko mu dodje iz Rume.

I sta? Nista. Zivot ide dalje.

 

More je podeljeno, tu se sa tobom slazem. Ok je podeliti i planinu.

Sa ovim poslednjim delom koji si napisao se slazem i podrzavam. Sa iskljucivanjem, ne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda X-ADV

Ne, planina nije svačija. Planina je priroda, čovek je priroda, motor nije. Ne možeš da voziš gliser po Adi. Kad je penjanje motorima na Triglav, MontBlanc, Žabljak? 

Da dodam - jel ok da domaće i divlje životinje šetaju po autoputu?

Promenio član QmBGD
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 328 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trio Mustang 125cc
pre 37 minuta, Astral je napisao:

Planina je svacija.

Ako neko uziva da vozi svoj motor po njoj ima puno pravo na to.

A ti, niti bilo ko drugi mu to pravo ne moze uskratiti.

Ovde lezi caka - Mozemo reci "Planina nije tvoje privatno vlasnistvo da je akas kako hoces. Ko ti daje pravo na to ?". 

Ako ti svojim prisustvom nekoga remetis, pa i te zivotinje koje si pomenuo, takodje i ljude koji se zadese tu. Onda si ti uljez. Slozicemo se da nije ista buka 3 kroserice dok cepaju kroz sumu i 4-5 ljudi koji pricaju, setaju itd. 

 

Isto kao sto ne podrzavam ni da ljudi odu u prirodu i prave koncert, ostave brdo smeca itd. Jer time oni remete samu floru i faunu. 

Ali ljudi imaju potrebu da budu silni i da idu sa stavom - Ko ce meni da zabrani- I to je super, jer u ovoj drzavi to tako moze. Pogledajmo samo na sta Zlatibor lici. Pored onih kamiona, kradilista i svega ostalog, 20-30 kroserica se ne bi ni primetilo u nekim delovima planine. 

 

Ja sam samo pobornik da se ovakve stvari rade organizovano. Da se misli o drugima. Da se ne poistovecuju stvari koje nisu iste, radi dokazivanja stava. 

One varijante iznajmljivania quadova bih otkinuo od kontrole i poreza na biznis kroz ekolosku taksu. 

Ceo put na Zlatiboru do spomenika izoran kao njiva. Ali mi isto tako smetaju i oni sto cuvaju konje i iznajmljuju jer u krugu od 30m stoji tona balege. Pa red je da se to ocisti, iskoristi kao djubrivo ili na neki treci nacin koji ce neko pametniji od mene da smisli. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2319 postova
  • Motocikl: Motora bez

Ja ovde gde se vozim, to je i pešačka staza. Ima znak. Ja se tu provozam, realno nigde nikog. Nekad naidjem na pešake pa prodjem drugom na švaler gas. Niko me popreko nije pogledao, svi mahnu, simpa im motor. Ima i neki biciklista, kvad itd.Nikome ne smeta povremena i neka suptilna vožnja tuda. 

Sad, zamisljam, organizuje neko 100 motora tuda da se vozi. Ok. 

Sledeći put vozim i očekujem žicu da mi otfikari glavu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Sada se vec ponavljamo.

Kao sto rekoh. Potrebno je samo uvrstiti u godisnji kalendar dogadjaja i organizovati civilizovano.

Ja verujem da ce do toga doci.

Dajte ljudima malo vremena. Ne moze odmah sve biti savrseno.

Ajmo malo strpljenja i razumevanja.

Organizatoru nije lako. Sledece godine ce biti bolje. Pa one tamo jos bolje i tako to ide.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8138 postova

I sam sam se pao na Rtanj motorom nekoliko puta. Nije mi dakle namera da pametujem, već da priznam kako sam i sam to činio.

 

Već neko vreme to ne radim i neću se motorom opet peti. Promenio sam mišljenje i iskreno mislim da na Rtnju nema mesta za enduro (potpuno specifičan uspon i mix sa pešacima). Ima, čak i u blizini, oblasti koje su i veći enduro izazov i gde ne smetamo nikome (jer nikoga i nema, čak ni planinara).

 

Ovaj događaj smatram za nepotreban i veoma rizičan, u smislu guranja prsta u oko (što neće na dobro da izađe). Zaista ne moramo tamo da se pentramo motorizovani. Neka je ta planina meštanima i pešacima.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1648 postova
  • Motocikl: /

Ma ne moze ni organizovano...

 

Motorno vozilo nema sta da trazi van javnog puta (bio on asfaltiran ili ne) na delu planine koji se ne vodi kao naseljeno mesto.

 

Ja sam divlji konj, zivim ovde i moji drugari medvedi, zecevi, veverice, divlje koze, svinje, zmije itd ne zelimo da nam drndaju i uznemiravaju nas svaki dan razne skalamerije!

 

 

 

  • Haha 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2319 postova
  • Motocikl: Motora bez

Pa dobro. Alp je rekao ustvari sve u 3 rečenice.

Onda tu ima neki Bojan introvert što ne voli gužvu,pa ispalamudi, i tako svaka luda svoju zabavu ima:)

Kada sam se peo na Rtanj nigde žive duše nije bilo. Nas dvojica sami na Rtnju taj dan. 

Bilo mi vruće i skinem jaknu i ostavim je pored nekog kao mog orijentira. Nikad je nisam našao. Pa ako je neko slučajno video plavu vetrovku sa crnim detaljima... 

Promenio član Bojan82

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1648 postova
  • Motocikl: /
Pre 10 sati, Bojan82 je napisao:

Bilo mi vruće i skinem jaknu i ostavim je pored nekog kao mog orijentira. Nikad je nisam našao

Neki vanzemaljac se pocastio novom jaknom :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1458 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere
16 hours ago, Bojan82 said:

Čemu ta potreba za masovnim okupljanjima motora, u ovom slučaju na Rtnju.Ajde ovi defilei i to, ali u prirodi? Zar treba neko da mi "organizuje" vožnju na terenu koji nije privatan posed i kao platim kotizaciju? Zašto? 

Ukratko - svaka luda ima svoje veselje :)

A sad ozbiljno: vidim i ovde i na fb da mnogi ljudi ne vide celu sliku, ili imaju neke pogrešne informacije, pa se njima i obraćam. One koji bi da idu đonom, da zabranjuju, zatvaraju, razvlače žice po šumi, a verovatno su na planinu poslednji put otišli pre X godina - ne bih da komentarišem.

Prvo - iz mog ugla ovo je jedan lep događaj. Organizuju ga vrlo korektni mladi ljudi koji i žive na Rtnju ili u okolini. I znam da su vrlo svesni ovog problema o kome ovde pričamo, i da su aktivno radili ono što su mogli i mislili da treba da se problem izbegne ili ublaži, ali očigledno nisu uspeli u tome. Konkretno dobio sam informaciju (ne od njih lično, tako da ne mogu da tvrdim) da su ranije zakazali termin i pokušali da informišu što više potencijalnih posetilaca (planinara) da se održava enduro vožnja na planini tog dana.

Dalje - nije ovo neka neprijavljena organizacija na divlje kao što mnogi misle i pišu. Koliko ja znam - momci imaju podršku Turističke organizacije Boljevac i opštine Boljevac pored ostalih, kao i mesne zajednice sela Ilino gde je i bio start:

image.png.0600e4e78d6bb120da6e5757f164cdc6.png

A kako to izgleda i zašto ljudi organizuju i dolaze ? Mislim da je glavni razlog druženje, upoznavanje novih ljudi i priča. Selo Ilino je prelepo i imao sam utisak da vlada neka praznična atmosfera. Mnogi ljudi koji su poreklom odatle se vraćaju tog vikenda da se vide sa starim društvom. Ima vozača koji dolaze sa celim porodicama, ostanu po par dana, uživaju u planini. Primetio sam i kampere. Meštani su takođe tu, prodaju svoje proizvode, izdaju smeštaj, pomažu u organizaciji.
Posle okupljanja i doručka, kreće se u vožnju. Negde na pola dana nas je negde na obroncima planine u debelom hladu dočekao i roštilj. Odmor, klopa, druženje. Pravili smo pauzu i u lokalnoj zadruzi, neki su popili pivo sa meštanima. Niko lošu reč nije rekao. E sad - taj problematični uspon na vrh Šiljak je samo jedan deo akcije. Kada kažu Rtanj - mnogi misle na Šiljak, ali Rtanj je mnogo veća planina od toga. Mi teškaši smo napravili 70ak km tog dana, ako izuzmemo Tomića kolibu i taj deo - ne znam da li smo 3 puta naišli na neke pešake ili planinare van sela.

Posle vožnje nas je u seoskom domu dočekala i odlična klopa, ali i živa muzika :) Kao što rekoh - jedna domaćinska organizacija i mogu reći da se meni baš dopala cela priča.


Pored svega ovoga, ponavljam da i ja a i mnogi drugi koji učestvuju - u potpunosti razumeju problem. Iskreno - nadam se i voleo bih kada bi se našao neki kompromis - tipa jednom ili dva puta godišnje određen termin za enduro vožnju i to je to. Ali razumeću i ako dođe do toga da se uvede neka zabrana za enduro vožnje. Nadam se samo da neće biti generalnog tipa i protiv toga bih se borio.

 

Ono što iskreno ne razumem je to što su odjednom motori postali glavna pretnja za očuvanje prirode ? Zapravo, donekle i razumem jer kao što sam napisao verujem da takve komentare pišu uglavnom oni koji retko izlaze iz grada. Jer da nije tako - znali bi da su mngo veći problemi divlje deponije, kojih sve više ima po obroncima planina i divlja i legalna seča šuma (barem ovde kod nas na jugu). Da sada krenem na bilo koju planinu u okolini Niša u roku od par sati uslikaću 10 deponija i 5 mesta gde se seku i izvlače drva u gotovo industijskim razmerama, sa svim što uz to ide. Ali izgleda da to i nije neki problem, daj prvo da zabranimo vožnju motorima po planinama :)

Pozdrav svim ljudima dobre volje i svako dobro!


 

Promenio član antir3ality
  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1648 postova
  • Motocikl: /

E ovo ne volim, odmah se prebacuje na drugu stranu. A kako ovaj, a kako onaj! I onda cu ja jedan dan da dodjem sa tenkom i kazem kad moze ovaj, mogu i ja. I svi cete da kazete, pa dobro, mozes.

Sve je to isti problem i tenk i motor i kvad i dzip i seca suma i bacanje djubreta i paljenje vatri...

Ja isto volim da prodjem motorom kroz neku divljinu, al sam skapirao da je to mnogo lepse pesaka.

 

Pa nisu ludi oni Austrijanci sto udaraju razne zabrane.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja