Jump to content

Moto Zajednica

XTZ 750 Super Tenere, početnička avantura!

Recommended Posts

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
7 hours ago, TENERAS said:

Drug, mislim da bi mogao da bude problem oko tih gumica koje si stavio kao dodatnu mjeru predostrožnosti.Ja sam nešto slično pokušao i uvidio da se iglice sauga tj.ručica nije lijepo vraćala te sam iste odstranio. Tako da sumnjam da imaš taj problem, čim se ne vrati ostane možda jedna iglica otvorena jer se podvije gumica na njoj te odatle imaš na jednom cilindru garavi svjećicu. Ja iskreno mislim da bi to trebalo izvaditi, kod mene su skroz pojedene bile igle pa opet nije propustao ljetos sam naručio nove iz kedo.de ali nema nikakve razlike. 

Jbg kod mene je puštalo, iako su potpuno nove igle bile. I to je čudno isto bilo, igle bukvalno plivale u gorivu. Vidiš to nisam ni gledao više, ko zna, možda i dalje prolazi gorivo tu. A jebem ga kad ja svaku "popravku" moram da proveravam...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 112 postova
  • Lokacija: Foca, Republika Srpska
  • Motocikl: Super Tenere 750

Pa zato i radim sam oko motora, Bog sami zna koliko sam puta isčitao manual, forume itd. Jednostavno malo je čestitih majstora, koji će ti napraviti, a pritom ne polomiti plastike, izgubiti šrafove, izgrebati i napraviti i ako takvih ima ne možeš doći na red ili neće da rade starije motore. Prošao sam kroz istu agoniju kao ti, tako ovo sve proživljavam 2x gotovo. 

 

Daće Bog pa se to po sve završi do sezone

Promenio član TENERAS
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4840 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
Pre 1 sat, Novola je napisao:

A jebem ga kad ja svaku "popravku" moram da proveravam...

Te gumice verujem da Unuce nije stavljao, covek je slozio karbove fabricki i poslao, zato ti rekoh onomad da "zaviris" ispod membrana i proveris ima li benzina, ako ima zna se, o ring, oprugu da vraca sauh i gas ... 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
1 hour ago, bdada said:

Te gumice verujem da Unuce nije stavljao, covek je slozio karbove fabricki i poslao, zato ti rekoh onomad da "zaviris" ispod membrana i proveris ima li benzina, ako ima zna se, o ring, oprugu da vraca sauh i gas ... 

Jeste ih on stavio Dado, on je to isto odavno preporučio, pogotovo kad je video da su zalivene igle benzinom.

Ispod membrana jesam gledao, bilo je sve suvo, zaboravio sam da prijavim to.

Sad bi ja uzeo i razbucao obe igle i otvorio ponovo sve, da vidim kakva je situacija, al numem :/

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4840 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Ne diraj nista :D otpusti sauh to znas, nadji neku oprugu (imas po gvozdjarama) ne prejaku, zakaci i nadaj/mo se najboljem. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
3 hours ago, bdada said:

Ne diraj nista :D otpusti sauh to znas, nadji neku oprugu (imas po gvozdjarama) ne prejaku, zakaci i nadaj/mo se najboljem. :takoje:

Vid' ja rastavio sve da bi prišao lepo saugu, 300 puta sam ga jebavao tamo-vamo, stvarno je nešto teško išlo. Popustio sam gore na onom šarafu kod same poluge isto, sad stvarno lagano ide, i lepo drži, otvara se do kraja i do kraja zatvara. Valjda je to to sa saugom.

 

Upalio sam ga opet malo, pali stvarno ekstra, al ooet malo izbacuje crnog dima na auspuh.. lepo prima gas i sve to al dim je tu pa je tu.

 

Zavrnuo sam smešu još 1/4 kruga pa ću se provozati opet

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

to što dimi, možda je zaostala ta čađ.
Majstor neki da potvrdi, valja li da ga izduva malo? Da istera na otvoreni put, na 4-5k obrtaja, 20-30km, pa nalevokrug kući. Naravno, čista svećica pre toga, defekaže radi? Opet, da ne bude da ga forsira ako ima skriveni defekt :/


DAO SAM PREDLOG, ne me slušati pre nego se javi neki znalac

EDIT: pa bdado, možda kod tebe? I proverio bih i direkt struju na bobine, i "regularno" kroz sistem, poređenja radi?

Promenio član nafetS

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4840 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Ako imas nekog na teh. tu da proverite izduvne gasove CO i HC, to je direktna smernica kakvo je sagorevanje, i ja bih sipao MOL-ov benzin, po mogucnosti aditiviran.

Takodje dovesti do bobine "zdravu" struju sa aku direktno (preko relea)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 485 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD
41 minutes ago, bdada said:

Ako imas nekog na teh. tu da proverite izduvne gasove CO i HC, to je direktna smernica kakvo je sagorevanje, i ja bih sipao MOL-ov benzin, po mogucnosti aditiviran.

Takodje dovesti do bobine "zdravu" struju sa aku direktno (preko relea)

Ako mu je vec bogata smesa, sa benzimom od "100" oktana hoce da se ponasa jos gore.
A i meni taj benzin na naftu mirise, tako da mogu da pretpostavim odakle mu dodatni oktani :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4840 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

@JoeD 95 oktana ima, slazem se da sa boljim gorivom zna da radi losije, meni se desilo u Slo, sipao u Hr sve ok kada sam nasuo u Slo trzao ... svi simptomi bogate smese.

Opet jednom priliko Nis-ovo (koje izbegavam)nasuo posle voznje, stajao motor 10tak dana, kada sam upalio puca, gruva ... reko izgoreo ventili .. dovucem se na 1,5 cyl do MOL naspem gorivo, cepnem ga, samo prede.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1130 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Uly

Jbt, nznm...  :ups:   jedino što znam je da treba da ubaciš tag u naslov teme. Dodaj: "od sjaja do očaja i nazad, nebrojeno puta!"

 

Pre par dana sam počeo da čitam temu po prvi put, pažljivo i sa uživanjem od početka, prošao sve sa tobom, nervirao se i radovao, goooomilu stvari poželeo da prokomentarišem ali strpljivo čekao da prvo vidim kraj pošto sam verovao da je tema dovoljno stara i da se ti već uveliko vozaš i uživaš u solidno restauriranoj Super Tenerki... Msm, definitivno verujem da će tako biti za koji dan i žao mi je što sam sustigao dešavanja u realnom vremenu pre završnice sa hepi endom   :cirka1:  (da se razumemo, žao mi je sebe pošto se sad opet nerviram dok ne javiš da je sve top i da radi k'o Seiko.)

 

Nemam šta da ti kažem pametno osim da sad nikako ne odustaješ i da se vratiš s' vremena na vreme na prvu stranu kako bi se prisetio elana koji te je gurnuo u ovu sagu. Da sam se uključio pre par godina, rekao bi ti isto što i presvetli Astral - najpametniji kolega u ovoj temi  :P

 

Na kraju dana, ipak je to sve mehanika koja se kvari i popravlja, i niti jedan gremlin ne može da ostane ako mu mi ne dopustimo.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750

@PremieRacing hvala na podršci, nećemo odustajati sigurno za sad, šteta bi bilo tolikog uloženog rada da propadne, sad kad je to skoro rešeno (a možda i nije, ha)

 

Počeo sam da čitam XTZ Tenere temu opet od početka, prelistavam postove i probleme koje su ljudi imali, i već par puta se pominje taj loš rad do 3000 obrtaja, i kako su rešavani.

Screenshot_20220316-000236_Firefox.thumb.jpg.6a84cd4ac2525ecc9f29e4442b325185.jpg

 

Ovde konkretno rešavali problem tubama novim, da su one uzrokovale višak goriva.

 

Sa druge strane, Elvis iz Zaječara koji je imao mnogo iskustva sa Tenerama je imao drugačije mišljenje, vezano za potrošnju goriva:

 

Screenshot_20220316-001252_Firefox.thumb.jpg.15f27e2b1ad33a57b529bb15a19ead36.jpg

 

Sigurno da će isplivati još po koja informacija, stvarno vredi iščitati sve za onog kome je to interesantno, jer teško gde može da se nađe toliko informacija o tenerama.

Ali generalno, sledeći je plan:

Štelovanje ventila (kao moguć uzrok loše kompresije), sinhronizacija karburatora i štelovanje smeše i provera struje na bobini.

 

Ako i to ne da rezultate... pa jebem li ga onda :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 485 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD

ta rupa oko 3000 se resava:
novim emulzionim tubama
novim lancem
kad tdm-a praznjenjem srednjeg lonca
razvlacenjem opruga sibera

kracenjem opruge sibera
I jos jedno 3-4 resenja sigurno :D
Sto znaci da nije univerzalno, nego se izgleda tu najvise manifestuje svaki problem :D

Promenio član JoeD

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4038 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Iz iskustva sa njemačkog foruma mogu samo prinijeti da je za karburatore važno dasu dijelovi koji se mijenjaju original mikuni.
Sa zamjenskim je prečesto bilo problema.

Mislim da niti ne trebam napominjati koliko je važno ventile pravilno uštelovati.

Ne okreći se sinko, nego guraj dok ne izguramo na suvo.


Poslato priko Ténéré

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1728 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
Pre 8 sati, Novola je napisao:

20220315-160613.jpg

 

"Neš' valjda opet da je rastavljaš?"

 

Hoću Ellie, nego šta ću.

Kolko sam upoznat,samo jedan covek u Valjevu jos ima skotskog

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
4 minutes ago, ivica744 said:

Kolko sam upoznat,samo jedan covek u Valjevu jos ima skotskog

Ma daj prijatelju, ja ih samo u Mitrovici znam nekoliko, jedna čak velika odgajivačnica.

Al da ne ide tema u off, još mi samo duskusija o psima fali :)

 

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja