Jump to content

Moto Zajednica

XTZ 750 Super Tenere, početnička avantura!

Recommended Posts

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Gradiška-BiH
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere xtz 750

Izgleda TOP!

Da se dodjeljuje neka nagrada za "oživljavanje" motocikla ti bi bio kandidat za 1. mjesto. I što se tiče izgleda, ali i što se tiče mehaničkog dijela.

 

Baš si je podmladio. Kao žena nakon estetskog zahtjeva! J-lo među motorima! :)

 

Objaviću slike svog motora u temi Yamaha Super Tenere.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
43 minutes ago, sinisab said:

Da se dodjeljuje neka nagrada za "oživljavanje" motocikla ti bi bio kandidat za 1. mjesto.

Da se dodeljuje nagrada za to koliko puta sam uzeo sekiru da je izlupam, i tu bi sigurno bio prvi, veruj mi :)

 

Hvala na lepim komentarima, nemojte dalje, uobraziće mi se motor.

  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750

Danas odvojih malo vremena da napravim test vožnju il dve, da vidim kako će se ponašati u gradu, na otvorenom, posle 10-15min vožnje itd. Koliko će da trza, da li će da trza, i generalno da vidim šta dalje.

 

Prvo, karbovi su bili oba okrenuti 3 puna kruga, i jedan i drugi, i definitivno mu je bilo mnogo goriva. Glavne igle su na srednjem podeoku. Smešu sam vratio na 2 kruga, da krenem od te mere pa lagano da dodajem malo po malo ako za to bude potrebe.

 

U početku su svećice bile crne, ne masne već samo prekrivene crnom gareži, dok je radila na leru, pod saugom, dok je izbacivala onaj nesagoreli benzin od vožnje na 1 cilindar, ali posle prve kraće vožnje, od par km, počela je da lepše prima gas i da radi ravnomernije! Ler gas se ustalio na nekih 1200rpm kad je bio skroz zagrejan, a svećice su bile:

Screenshot_20220304-000630_Gallery.thumb.jpg.698a79eb7b3df543e02099382c3a51cf.jpg

 

To je po meni bio dobar znak, da je prestao da potpuno čađi svećice, i da su počele da dobijaju neku boju, kakvu god, samo da nisu potpuno crne! E sad, videvši da je sad svećica prilično svetla, sa 2 kruga sam dodao još četvrt, pa nakon još jedne kraće probne vožnje, još 1/4, da bi sad trenutno ostala smeša na 2.5 krugova na oba karba.

U takvom stanju sam napravio danas nekih 20ak km obilaznicom oko grada, otvorenog puta, oko 110-120kmh, motor je išao odlično, bez trzanja, snage na pretek, generalno, kad bi tako ostao da radi bio bih prezadovoljan! Svećice posle te vožnje:

441287376_Screenshot_20220304-001221_VideoPlayer.thumb.jpg.25ccd3b06ab14fe06b10d873d81b9e70.jpg

575725959_Screenshot_20220304-001258_VideoPlayer.thumb.jpg.67a77faef8f2d02435951f58892e335a.jpg

 

Iskreno, mislio sam da će posle te duge, dobre vožnje svećice imati lepšu boju, više braon nego crnu, ali i dalje je to prilično čađavo. Suvo, radi, ne guši motor, ali čađavo.

 

Jedino što mogu da uradim još je da spustim igle na oba karburatora za po podeok. To sam već rekao da ću uraditi ali sam probao samo na smeši da dobijem boljitak, jer se malo pribojavam otvaranja karbova i čačkanja igala, nisam to još radio. Malo je bolje, motor ide lepo, ne gasi se, lepo prima gas (imam 15min video na kameri koji pokazuje to) ali sigurno da može to još bolje da bude.

  • Sviđa mi se 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6322 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Znaci gremlini su zaspali, cekamo ih da se probude :) Nemoguce da je tih pola kruga pilot dizne toliko pravilo problema. Ona i onako radi od lera do 1/4 gasa, za vise gasa od 1/4 nema uticaja. Od 2/4-3/4 gasa utice najvise iglica sibera, jednim manjim delom i glavna dizna, a od 3/4 do punog gasa utice iskljucivo glavna dizna. Ovo koliko gasa ne znaci na koliko obrtaja radi motor, nego bas koliko je fizicki dat gas na rucici.

Promenio član aca-pn

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
2 hours ago, aca-pn said:

Znaci gremlini su zaspali, cekamo ih da se probude :) Nemoguce da je tih pola kruga pilot dizne toliko pravilo problema. Ona i onako radi od lera do 1/4 gasa, za vise gasa od 1/4 nema uticaja. Od 2/4-3/4 gasa utice najvise iglica sibera, jednim manjim delom i glavna dizna, a od 3/4 do punog gasa utice iskljucivo glavna dizna. Ovo koliko gasa ne znaci na koliko obrtaja radi motor, nego bas koliko je fizicki dat gas na rucici.

Ima sjajna slika koja pokazuje baš fizički koji sistem preuzima na koliko otvorenosti leptira, taman sve tako kao što si napisao, samo ilustrovano i objašnjeno. @bdada je ima negde u šteku, meni stalno promiče.

 

Baš još na te igle sumnjam, zbog još te gareži malo, al dobro, treba i jedna duža vožnja da malo pokaže pravo lice svećica.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
4 hours ago, aca-pn said:

Znaci gremlini su zaspali, cekamo ih da se probude 

Eto ti gremlina, jedva sam se sa posla do kuće dovukao, tek pred kraj kad sam već stigao počeo malo mirnije da radi, kad se zagrejao, ptetpostavljam...

 

Meh.. idem da spavam, ne mogu sad da se nerviram. Ima da spustim one igle, da BELE budu svećice, samo više crno da ne bude.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 486 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD
10 hours ago, Novola said:

Danas odvojih malo vremena da napravim test vožnju il dve, da vidim kako će se ponašati u gradu, na otvorenom, posle 10-15min vožnje itd. Koliko će da trza, da li će da trza, i generalno da vidim šta dalje.

 

Prvo, karbovi su bili oba okrenuti 3 puna kruga, i jedan i drugi, i definitivno mu je bilo mnogo goriva. Glavne igle su na srednjem podeoku. Smešu sam vratio na 2 kruga, da krenem od te mere pa lagano da dodajem malo po malo ako za to bude potrebe.

 

U početku su svećice bile crne, ne masne već samo prekrivene crnom gareži, dok je radila na leru, pod saugom, dok je izbacivala onaj nesagoreli benzin od vožnje na 1 cilindar, ali posle prve kraće vožnje, od par km, počela je da lepše prima gas i da radi ravnomernije! Ler gas se ustalio na nekih 1200rpm kad je bio skroz zagrejan, a svećice su bile:

Screenshot_20220304-000630_Gallery.thumb.jpg.698a79eb7b3df543e02099382c3a51cf.jpg

 

To je po meni bio dobar znak, da je prestao da potpuno čađi svećice, i da su počele da dobijaju neku boju, kakvu god, samo da nisu potpuno crne! E sad, videvši da je sad svećica prilično svetla, sa 2 kruga sam dodao još četvrt, pa nakon još jedne kraće probne vožnje, još 1/4, da bi sad trenutno ostala smeša na 2.5 krugova na oba karba.

U takvom stanju sam napravio danas nekih 20ak km obilaznicom oko grada, otvorenog puta, oko 110-120kmh, motor je išao odlično, bez trzanja, snage na pretek, generalno, kad bi tako ostao da radi bio bih prezadovoljan! Svećice posle te vožnje:

441287376_Screenshot_20220304-001221_VideoPlayer.thumb.jpg.25ccd3b06ab14fe06b10d873d81b9e70.jpg

575725959_Screenshot_20220304-001258_VideoPlayer.thumb.jpg.67a77faef8f2d02435951f58892e335a.jpg

 

Iskreno, mislio sam da će posle te duge, dobre vožnje svećice imati lepšu boju, više braon nego crnu, ali i dalje je to prilično čađavo. Suvo, radi, ne guši motor, ali čađavo.

 

Jedino što mogu da uradim još je da spustim igle na oba karburatora za po podeok. To sam već rekao da ću uraditi ali sam probao samo na smeši da dobijem boljitak, jer se malo pribojavam otvaranja karbova i čačkanja igala, nisam to još radio. Malo je bolje, motor ide lepo, ne gasi se, lepo prima gas (imam 15min video na kameri koji pokazuje to) ali sigurno da može to još bolje da bude.

Prilicno je jednostavno.
Skines poklopce karburatora (one crne plastice), drze se na dva srafa.
izvuces membrane sa sve telom i iglama. okrenes kontra da ispadne igla, tu imas jednu metalnu i jednu plasticnu podlosku, i dalje se po netu vode bitje kojim redot treba da idu :D
tankim srafcigerom skines osigurac, gurnes ga gde treba i to je to (pritisnes necim da upadne lepo).
sklopis obrnutim redom :D
Kad montiras pazis da ne ustipas membranu i da ti ne ispadne jedan mali oring koji stoji gore na karburatoru i povezuje kanal koji ide kroz telo i poklopac.
Moguce da ce morati u voznji opet da korigujes pilot srafove.

Promenio član JoeD
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1831 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Znači posle stajanja dok si bio na poslu, ne radi kako treba, ako sam dobro razumeo?

Promenio član mradomir

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
5 hours ago, mradomir said:

Znači posle stajanja dok si bio na poslu, ne radi kako treba, ako sam dobro razumeo?

Pa da, recimo da je tako. Ujutru je bilo nešto malo ispod 0, trebalo mu je dosta vremena da se zagreje... ali dokopao se kuće nekako.

 

Međutim:

 

Danas konačno reših da razbucam te karburatore, da spustim igle i da vidim hoće li konačno pokazati neku razliku. Poskidao plastike, centralni stender u krilo i pravac majstor Zoki, da mi to uz kaficu lagano poradimo. Još jedan drugar nam se pridružio, tako da smo uz standardne moto mudrolije imali finu zanimaciju.

Za divno čudo, motor do tamo nije pravio probleme, lepo išao, toliko da sam dao Zokiju da malo provoza, da vidi o čemu ja to stalno pričam, međutim ko uz inat, naravno motor radio super, lepo primao gas, on se čovek oduševio.

U poređenju sa Transalpom 650 koji on vozi, kaže da je neuporedivo eksplozivnija i startnija, pogotovo u većim brzinama ali ima osećaj da na većim obrtajima TA ima više obrtnog momenta, da duže ubrzava. Eto, njegovi utisci. Ja još nisam provozao TA pa kad budem, javiću. Ali pravim digresiju;

Svećice skinute sa motora pre spuštanja igala su bile polu braonkaste polu čađave, kao da smo na dobrom putu ali i dalje nešto fali. I dalje je gomilu crnog dima izbacivao na auspuh, i na oštrije dodavanje gasa u nižim obrtajima nekad malo zagrcne, preskoči, ali u principu radio je, jebem li ga.

20220304-170312.jpg

 

Karburatori otvoreni bez skidanja sa motora, uz malo tumbanja sa o-ringovima i membranama, obe iglice spuštene za po podeok... Svećice smo uredno očistili, vratili, vratili sve na motor kako je bilo, i konačno probali da upalimo:

 

 

Ja ne znam da li je ikad ovako dobro radila. Da li uopšte može "bolje" od ovog da radi. Nemam pojma. Meni deluje odlično.

 

Odmah nakon toga sam provozao motor kući, opet onim dužim, okolnim putem da isprobam malo stanje, i jebo te, ladno u jednom trenutku staje i neće da upali! Kao da je ostao bez goriva, lagano počeo da gubi snagu, ja kontam da je na "ON" umesto na rezervi, pa je potrošio..

Stajem u vukojebini nekoj kod nadvožnjaka, prebacujem na rezervu, i neće da upali! Neće i neće! Vergla, sve ok, al neće da sastavi! Kontam, opet, svećice...i dalje crne garant... Zovem Zokija, aj brate donesi druge svećice da probamo, šta drugo. On legenda doleće za 5min... donosi alat i svećice.

 

Stare skidamo, nisam čestito ni video kakve su bile u mraku pod svetlom telefona, al stavljamo te druge i motor pali! Isto kao i do tog trenutka, super radi, lepo, ravnomerno. Jebem li ga zašto nije hteo da upali, ali brže bolje palim kući, pravim još par kilometara tu i konačno stižem. Skidam odmah svećice, one pristojne boje čini mi se:

 

20220304-193642.jpg

 

Tako da za sada ne diram više, jedno 100-200km, da vidim šta će biti. A možda već sutra ujutru ne bude hteo da upali, to ti je sa mojom tenerom tako :)

 

Raspisah se. Videćemo za dalje, stigao mi je onaj relej  za led migavce pa ću i to namestiti...jednom.

 

Pozdrav

 

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4052 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue, 1985 Honda XLV750-RD01

Koliko ti svjećica na lageru imaš, neznam jesi li prodavao stavljati Denso svjećice, možda da probaš iridijumske?


Poslato iz dijaspore sa novog gejfona.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1345 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014

Iridijum + loš karburator = ode skupa iridijumska svećica čim je zalije sa prevelikom količinom goriva.
Iridium je za injection ili baš super uštelovane, dobre karbove.
Ne treba mu iridijum, dovoljna je obična svećica, ali ispravna.
Ne znam da li je u vreme konstruisanja tih motora uopšte i bilo iridiumskih svećica pa su svi radili kao švajcarski sat sa običnim, a i dan danas rade.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk



  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 338 postova
  • Lokacija: Bečej
  • Motocikl: Aprilia ETV 1000

Moje misljenje je da su te svecice krepale vec prvi put kad je radio na 1 cilindar.

A kupovati stalno nove svecice da bi bili sigurni... nije ni to resenje kad se ne zna dokle ce ih garaviti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1367 postova
  • Lokacija: BGD

Meni je na Transalpu pucao iz auspuha, prelivao, radio na jednom cilindru, pa opet na 2 i tako u krug. Dok nisam resio struju.  Zato sam ti ono napisao. A imao je ok punjenje.

 

Kad sam resio struju, sve  promenjeni su CDI uredjaji i stavljeni originalni. Tek tada je bilo sve kako treba. Naravno, stavljen je I nov akumulator, regler, pick up itd. Struja izolovana lepo, proverena. Svaki detalj.

 

Na kraju tek nove svecice. 

I neverovatno -auspuh. Naredni vlasnik je skinuo fabricki lonac, i vratio otvoreni. Motor je poceo da mu stuca, da nepravilno radi. Kad je vratio fabricki, sve je bilo ok...cudno ili ne?

 

Tako da karbovi nisu ni dirani, a sve je delovalo da je do njih (ovde su doduse karbovi u pitanju, ali...)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
1 hour ago, Surla85 said:

Moje misljenje je da su te svecice krepale vec prvi put kad je radio na 1 cilindar.

Pa eto snimak motora kako radi sa tim "krepalim" svećicama... ne znam jel može bolje. Stvarno ne znam.

 

Ali eto, od jutros, opet, ko da ništa dirao nisam kao da ništa nisam menjao, ne prima gas i guši se. Snimiću baš vožnju kući večeras da čujete o čemu pričam, ovako ko lud da sam, ko zna šta ovaj priča...

 

Ne sluti na dobro.

20220305_085356.thumb.jpg.d1a1a758be6c6ce7dcb23a5cef2f9801.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4052 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue, 1985 Honda XLV750-RD01

Ja opet savjetujem i apeliram na kolege, zamijenite karbove sa novolom i probajte motore.


Poslato priko Ténéré

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 50 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: RD03

Izvini Novola, sve u najboljoj nameri pisem. Posle ovoliko strana o tvom motoru, osecam kao da je moj. 
Da li ti nesto govori, da su se osvedoceni majstori, resavaci svih misterioznih kvarova, ucutali.

Vreme je da se provere svi radovi na masini, instalacijama i karburatoru iz pocetka.

Proveri prvo masinu… da li trosi ulje ili antifriz. 
Karburator se vremenom rasteluje, ali da cas radi cas ne radi…. to je skoro pa neverovatno. 

Naravno, kablove za svecice ako nisi menjao, a stari su- menjaj.

Pratim te i dalje.
 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1351 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Ma i ja mislim da nema veze to što je oženjen, "viši interes je u pitanju", nema još puno opcija ... 

A šta misliš kako su @Bigor i @deki295 rešili gremline na svojim mašinama?  ;)

Da ne pričam tu pred svima...

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja