Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha Barel ili Plattner iskustva

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 638 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ6S na drumu, Suzuki GSX750F u srcu
56 minutes ago, Yamaha Plattner said:

Dobar dan, hvala na povratnoj informaciji, ovo i jeste jedan od retkih načina za kontrolu kvaliteta usluge (druga je misteri šoping) i zato obraćamo posebnu pažnju na ovaj kanal. Molim Vas dajte moj direktan kontakt prijatelju (065 80 80 214, Bruno Plattner), ja ću se postarati za dalje. Kupac je na prvom mestu, mi smo tu da služimo tržištu, i to je naš stav i mišljenje. :) Hvala još jednom!

Vaša firma, vaša pravila, a naša sloboda izbora. Rekoh da je ozbiljan kupac koga je sledeći prodavac i te kako ispoštovao i gume su već kupljene na drugom mestu i montirane. Lep vam je stav u teoriji, nadam se da će zaživeti i u praksi. Još jednom ja ovo oglašavanje i komunikaciju na forumu sa vaše strane vidim kao neki lep korak i dokaz da neka volja postoji.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2497 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Jedno pitanje, mada malo sam zakasnio.

Kupio sam kod vas novi N max 155, pre isteka garancije, par meseci, mi je akumulator otišao u aut.

U vašoj prodavnici sam dobio info da akumulator ne podleže garanciji i kupio sam novi.

Zašto akumulatori nisu u garanciji, valjda dobijate neku garanciju od Yuase, mislim Yamaha kao brend.

Malo ste me razočarali ovim potezom kao kupca jer kupiš nešto novo a kad se ispostavi da nešto ne radi saznaš da ipak nemaš garanciju na ceo proizvod.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 54 postova
  • Lokacija: Beograd, Novi Sad
On 3. 10. 2023. at 20:36, ZEMZEM je napisao:

Jedno pitanje, mada malo sam zakasnio.

Kupio sam kod vas novi N max 155, pre isteka garancije, par meseci, mi je akumulator otišao u aut.

U vašoj prodavnici sam dobio info da akumulator ne podleže garanciji i kupio sam novi.

Zašto akumulatori nisu u garanciji, valjda dobijate neku garanciju od Yuase, mislim Yamaha kao brend.

Malo ste me razočarali ovim potezom kao kupca jer kupiš nešto novo a kad se ispostavi da nešto ne radi saznaš da ipak nemaš garanciju na ceo proizvod.

 

Poštovani, pre svega hvala Vam na poverenju i kupovini. Vezano za akumulator, potpuno Vas razumemo, žao nam je što izgleda da smo Vas mi razočarali, ali nažalost to nije naša odluka, već uputstvo našeg Yamaha distributera iz Slovenije, i mi ne možemo da utičemo na to.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650

@Yamaha Plattner kako je moguće da akumulatori ne podležu garanciji? Distributer u Sloveniji može vama da ne uvaži reklamaciju, ali ste vi kao prodavac u obavezi da uvažite reklamaciju krajnjeg kupca (osim ako ista nije neosnovana), jer ste mu vi prodali motor, a ne vaš distributer u Sloveniji.  

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650

@cezarpa Da je istekla garancija, kolega bi valjda dobio odgovor da je istekla garancija a ne da akumulatori ne podležu garanciji.

 

Uz to garancija ne može biti kraća od dve godine...

Promenio član Urban Rider
  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2497 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155
pre 35 minuta, cezarpa je napisao:

Zavisi sta pise u garanciji.Mozda je na akumulator manje,recimo 6 meseci.To je potrosna roba.

Svaki aku ima minimum 2 godine, bar sam ja do sada unazad 30-tak godina dobijao.

Rečeno mi je da aku ne ulazi u garanciju.

Nisam hteo da se akam sa tužbom kod neke nadležne službe, popizdeo sam i odmah od njih otišao do Vojvode Stepe i kupio novi aku.

Dešavalo se da aku skinem sa punjač, FUL PUN I upali normalno.

Posle pola sata max nema šanse da zavergla, totalno prazan.

Sezona u toku a meni treba skuter za grad.

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 54 postova
  • Lokacija: Beograd, Novi Sad
On 9. 10. 2023. at 17:10, Urban Rider je napisao:

@Yamaha Plattner kako je moguće da akumulatori ne podležu garanciji? Distributer u Sloveniji može vama da ne uvaži reklamaciju, ali ste vi kao prodavac u obavezi da uvažite reklamaciju krajnjeg kupca (osim ako ista nije neosnovana), jer ste mu vi prodali motor, a ne vaš distributer u Sloveniji.  

Poštovani, razumemo Vas u potpunosti, to je česta tema s moto baterijama, većina fabrika daje samo 6 meseci garanciju kada je direktna prodaja u pitanju, i to pod uslovom redovnog održavanja. U svakom slučaju, tema je pravnog karaktera, ne bih mogao o tome na forumu, ukoliko slučajno budete u situaciji da morate da reklamirate akumulator nove Yamahe kupljene kod nas, pozovite me na 065 80 80 214. Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 347 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger Sport 660

Sta se desava sa web prodavnicom: 

 

WWW.PLATTNER-MOTOSHOP.RS

 

 

Citiraj

Dragi klijenti, imali smo tehničke prepreke sa starim vebšopom, užurbano radimo na novom, i daćemo sve od sebe da imate najbolje moguće iskustvo pri online kupovini.

Ovo stoji vec mesecima...

Promenio član cikamike

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
pre 43 minuta, Yamaha Plattner je napisao:

Poštovani, razumemo Vas u potpunosti, to je česta tema s moto baterijama, većina fabrika daje samo 6 meseci garanciju kada je direktna prodaja u pitanju, i to pod uslovom redovnog održavanja. U svakom slučaju, tema je pravnog karaktera, ne bih mogao o tome na forumu, ukoliko slučajno budete u situaciji da morate da reklamirate akumulator nove Yamahe kupljene kod nas, pozovite me na 065 80 80 214. Pozdrav

Hvala vam na odgovoru. Kod nas nisu česta tema samo baterije nažalost, već ostvarivanje prava na garanciju uopšteno, pošto distributeri nakon prodaje uglavnom ne shvataju svoje obaveze prema kupcu ozbiljno. Ne mislim pritom nikako na vas jer nisam vaš kupac, već na neka svoja prethodna loša iskustva.

 

Potpuno ste u pravu da je tema pravnog karaktera. Podsetiću vas ovde samo da garantni rok koji vi dajete kupcu ne može biti kraći od minimalnog garantnog roka propisanog zakonom o zaštiti potrošača i koji iznosi 24 meseca. Ukoliko je vama vaš distributer dao garantni rok na bateriju od svega 6 meseci, po isteku ovog perioda rizik prelazi na vas, a ne na kupca.

 

 Svestan sam, naravno, da je u slučaju baterija teško dokazati uzrok kvara, zbog toga sam se i ogradio iznad napisavši "ukoliko reklamacija nije neosnovana". Problematičan je samo odgovor koji je kolega dobio, a to je da baterije ne podležu garanciji, i zbog kog, po mom mišljenju, bespotrebno rizikujete prijavu tržišnoj inspekciji i plaćanje kazne mnogo veće od vrednosti nove baterije.

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 404 postova
  • Lokacija: v.gradiste
  • Motocikl: V2- americki

U pocetku mi bi drago da se neko od prodavaca- dilera javio. Medjutim ove floskule-odgovore kao da pise AI. Svaki aku ima garanciju od 24+ meseci od datuma kupovine. Vas odgovor- potrosna roba- boli me tuki  Moj primer- prodajem rucni alat jednog kineskog brenda , garancija tipa - sve sto se pokvari u roku od 12 meseci salji dobijas novo. Do sada desetak reklamacija, dodje kupac dobije novu alatku, pri sledecem trebovanju salju novu. Sa ovakvim odgovorima i politikom poslovanja, bolje da ste cutali

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2846 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Sa akumulatorima za motore je posebna igranka. I kad se kupi nov, mora da se nosi na svakih 6 meseci na proveru i overu provere. Samo tako može da se reklamira kvar u roku od dve godine. Naravno, ko će da se cima... Neke radnje/servisi čak mere i punjenje na motoru, da bi bili sigurni da je el. instalacija ispravna. To je bar besplatno.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 638 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ6S na drumu, Suzuki GSX750F u srcu

Jbt šta pročitah:gaa:. Čitava diskusija oko dela koji košta 30-40 evra. Verujem da su im ruke tu vezane, ali opet verujem da to nije tako čest slučaj i da firma može da pokrije taj trošak kupcu koji je platio motor 10.000 evra u proseku i mora da dođe još na par servisa. Kako je pravno, kako je poslovno, ali ljudski je sramota, još je veća sramota vaditi se na tako glup način.

 

I verujem da to nije problem samo ove firme već mnogih. Drugar ima servis i bio je ovlašćeni serviser drugog brenda i povukao se posle 2 godine. Kaže to što rade u garanciji i kako zezaju narod je sramota, on nije hteo da bude deo tog lanca. Dakle kod nas garancija u auto moto sektoru je šarena laža. Na stranu što sam preuzimao nova kola za firmu sa praznim rezervoarom. Na moje čuđenje dobio sam odgovor da ne drže iz bezbednosnih razloga. Rekoh OK, više ih ne držite, mogli ste da sipate barem 5 litara da mogu do pumpe da odem.

 

Prodam Audija pre 5 godina i nađem se sa čovekom posle 2 meseca da uradimo prenos. Uz lagano ćaskanje pitam kako služi auto, on kaže prezadovoljan. Samo mu pre par dana zamenio aku. Iste sekunde izvadim pare i dam čoveku za taj trošak. On u šoku ni da čuje. Na kraju uz rvanje mu uguram. To je struja samo crkne i ja nisam imao pojma da je na kraju, ali sam smatrao da je normalno to da pokrijem.

 

Što kaže kolega bolje da niste ni pisali ovo, manja bi sramota bila.

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1901 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5
Pre 8 sati, misa-pei je napisao:

Naravno, ko će da se cima...

Mislim da sam jedan od retkih koji se cimao svakih 6 meseci, za kontrolu baterije. I ko za baksuz, izdržala 24 meseca bez problema, na Skarabeu, Exide model. Ne znam da li je još u životu, prodat skuter...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 54 postova
  • Lokacija: Beograd, Novi Sad
On 12. 10. 2023. at 10:04, cikamike je napisao:

Sta se desava sa web prodavnicom: 

 

WWW.PLATTNER-MOTOSHOP.RS

 

 

Ovo stoji vec mesecima...

Morali smo interno da je razvijamo iz početka, biće aktivna do kraja oktobra, i radiće super :) 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 54 postova
  • Lokacija: Beograd, Novi Sad
On 12. 10. 2023. at 10:47, Urban Rider je napisao:

Hvala vam na odgovoru. Kod nas nisu česta tema samo baterije nažalost, već ostvarivanje prava na garanciju uopšteno, pošto distributeri nakon prodaje uglavnom ne shvataju svoje obaveze prema kupcu ozbiljno. Ne mislim pritom nikako na vas jer nisam vaš kupac, već na neka svoja prethodna loša iskustva.

 

Potpuno ste u pravu da je tema pravnog karaktera. Podsetiću vas ovde samo da garantni rok koji vi dajete kupcu ne može biti kraći od minimalnog garantnog roka propisanog zakonom o zaštiti potrošača i koji iznosi 24 meseca. Ukoliko je vama vaš distributer dao garantni rok na bateriju od svega 6 meseci, po isteku ovog perioda rizik prelazi na vas, a ne na kupca.

 

 Svestan sam, naravno, da je u slučaju baterija teško dokazati uzrok kvara, zbog toga sam se i ogradio iznad napisavši "ukoliko reklamacija nije neosnovana". Problematičan je samo odgovor koji je kolega dobio, a to je da baterije ne podležu garanciji, i zbog kog, po mom mišljenju, bespotrebno rizikujete prijavu tržišnoj inspekciji i plaćanje kazne mnogo veće od vrednosti nove baterije.

Poštovani, iskreno mi je drago da produbimo i zaključimo ovu temu, ne valja "stavljati pod tepih". Ipak, ne bih lično da pišem o pravnim pitanjima, nisam pravnik, zakon je širok i postoje razne situacije/tumačenja, obratio sam se našoj advokatskoj kancelariji koja će za vas (sve iz prepiske) spremiti detaljno i zakonsko pojašnjeje, kako bi svi upiti bili zadovoljeni. Nadam se da vam je to u redu? :) 

  • Sviđa mi se 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650

@Yamaha Plattner Hvala vam na odgovoru. Nije zaista bilo potrebe da zbog diskusije na forumu kontaktirate advokatsku kancelariju i time sebi stvarate dodatni trošak, posebno ne zbog mene, jer kako sam već napisao, nisam vaš kupac pa nemam ni pozitivnih ni negativnih iskustava sa vama, ali zaista cenim to što aktivno učestvujete u diskusiji, za razliku od mog distributera koji čak ne odgovara ni na e-mailove sa pitanjima o konkretnim problemima.

 

Svakako, ukoliko će odgovor advokatske kancelarije sa kojom sarađujete rešiti neke nedoumice oko reklamacija uopšteno, verujem da će vam, osim mene, i ostali članovi biti zahvalni. Kod mene već imate veliki plus zbog želje da javno diskutujete o problemima, iako imamo različite poglede na iste.

 

 

Promenio član Urban Rider
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1511 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Ovom prilikom samo da pohvalim Dejana iz Plattnera, covek je stvarno zasluzio.

2021. Kod njega kupio tricity, jako ljubazan i profesionalan. Kada je stigao skuter bio je dostupan za svako pitanje koje sam imao.

PS Pohvala i za Plattner sto imaju besplatnu isporuku motora

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
Pre 15 sati, misa-pei je napisao:

Sa akumulatorima za motore je posebna igranka. I kad se kupi nov, mora da se nosi na svakih 6 meseci na proveru i overu provere. Samo tako može da se reklamira kvar u roku od dve godine. Naravno, ko će da se cima... Neke radnje/servisi čak mere i punjenje na motoru, da bi bili sigurni da je el. instalacija ispravna. To je bar besplatno.

Ja vozim motor na servis svakih 6 meseci zbog garancije svakako, ali čisto sumnjam da bi nekome tamo palo na pamet da proveri akumulator, kad je mnogo jednostavnije odbiti kupca i reći da akumulatori ne podležu garanciji u slučaju problema. Ne proveravaju ni stvari koje su po servisnoj proceduri obavezni da provere čak i kada im na to ukažete pre servisa...

Promenio član Urban Rider
  • Haha 1
  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha MT-07 Tracer

Pitanje za @Yamaha Plattner možda baš kao nastavak komentara @Urban Rider

 

Šta sve podrazumeva poslovni pristup Vašeg servisa redovnom servisu?

Da li klijent/korisnik treba da tumači servisne intervale iz servisne knjižice i naglasi šta sve želi/očekuje da se uradi ili se servis obavlja u skladu sa preporukom proizvođača shodno servisnim intervalima?

Da li na rad Vašeg servisa utiče "gužva", pa će biti urađeno što "brže" ili se servisu pristupa profesionalno u skladu sa preporukama proizvođača i servisnom intervalu?

Kakav je feed-back rezultata servisa, usmeni ili pismeni (gde pod pismenim ne mislim na račun)?

 

Slažem se sa potencijalnim budućim komentarima da je to uglavnom izbor klijenta/korisnika ali me generalno interesuje sam koncept saradnje ili drugim rečima poslovni pristup... kao i naravno cena koštanja jednog ili drugog pristupa?

 

U primeru, bližim se servisnom intervalu od 30k, relativno "mlada" devojčica iz '19 Tracer 700 nije kupljena nova u Srbiji, čak ni delove po VIN broju nije lako pronaći jer je neka namenska serija rađena za 'talijansku policiju, nemam originalnu servisnu knjižicu jer je "indijanac" (sve što je došlo uz motor uključujući i alat) dao carini a carinik smatrao da sve što mu ne treba za carinjenje treba da završi u kanti za smeće koju nikada nismo našli :( Situacija je takva da nemam nikakvu istoriju osim činjenice da je manje-više sve "funkcionalno" i da dolazi servisni interval na 30k za koji postoji oko 30 tačaka koje treba pregledati ili podmazati ili zameniti i slično...

 

Da li tih 30 tačaka naglašavam, biram ili smem da očekujem da će one biti pregledane i bez mojih dodatnih sugestija?

Na kraju i pitanje šta je odnos cene koštanja jednog ili drugog pristupa ukoliko bi kao potencijalni klijenti imali pravo izbora?

Cenio bih iskrenost pre marketinga, u smislu da je sasvim legitimno i korektno da kažete to radimo ili to ne radimo, pa čak i to možeš a to ne možeš da očekuješ... ali nikako da odgovori budu u superlativu a da je realnost dijametralno suprotna (ovo preCednik često izgovara a nemam pojma šta to znači pa sam je samo 'nako ubacio da tekst zvuči akademski :) )

 

Recimo, kao predlog za unapređenje u odnosu na ostatak sveta, gledao sam neke video zapise ovlašćenog Yamaha servisa u Grčkoj ili Holandiji, pristup bilo kakvom servisu, od redovnog, vanrednog do ugradnje dodatne opreme, je za svaku pohvalu pa je prirodno da sebi postavimo pitanje da li kada već "dobro" plaćam taj servis zašto ne dobijem i video zapis koji dokumentuje fakturisanu uslugu :) slično kao i kada platimo rengen ili magnetnu pa dobijemo slike kao rezultat :) 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 54 postova
  • Lokacija: Beograd, Novi Sad
Pre 4 sati, Sharky - Alex je napisao:

Ovom prilikom samo da pohvalim Dejana iz Plattnera, covek je stvarno zasluzio.

2021. Kod njega kupio tricity, jako ljubazan i profesionalan. Kada je stigao skuter bio je dostupan za svako pitanje koje sam imao.

PS Pohvala i za Plattner sto imaju besplatnu isporuku motora

Hvala na poverenju i pohvali, prenećemo Dejanu. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650

@Dudico Ja smatram da ovlašćeni servisi moraju da se pridržavaju servisnih procedura, to nije stvar izbora. Sad, to što je kod nas u većini slučajeva drukčije u praksi, to je druga stvar. Ja od Triona npr nisam dobio servisni izveštaj čak ni kada sam im izričito tražio da mi ga pošalju...

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 54 postova
  • Lokacija: Beograd, Novi Sad
Pre 4 sati, Urban Rider je napisao:

@Yamaha Plattner Hvala vam na odgovoru. Nije zaista bilo potrebe da zbog diskusije na forumu kontaktirate advokatsku kancelariju i time sebi stvarate dodatni trošak, posebno ne zbog mene, jer kako sam već napisao, nisam vaš kupac pa nemam ni pozitivnih ni negativnih iskustava sa vama, ali zaista cenim to što aktivno učestvujete u diskusiji, za razliku od mog distributera koji čak ne odgovara ni na e-mailove sa pitanjima o konkretnim problemima.

 

Svakako, ukoliko će odgovor advokatske kancelarije sa kojom sarađujete rešiti neke nedoumice oko reklamacija uopšteno, verujem da će vam, osim mene, i ostali članovi biti zahvalni. Kod mene već imate veliki plus zbog želje da javno diskutujete o problemima, iako imamo različite poglede na iste.

 

 

I zbog Vas, i zbog ostalih, a lično mislim da je interesantna i uvek aktuelna tema. :) Evo nam i pravnog mišljenja/odgovora od advokata. Ukratko "po zakonu može da se reklamira akumulator u prvih 6 meseci prema nesaobraznosti". Postoji zatim i veštačenje uzroka (održavanje, korišćenje itd.).

Nadam se da smo pomogli u bližem razumevanju zakona. :)

_____________________________________________________________________

Potrebno je razumeti da postoji razlika između garancije proizvođača i obaveze trgovca za nesaobraznost proizvoda (garantovana zakonom o zaštiti potrošača).

 

Garancija proizvođača je garancija koju daje sam proizvođač.

 

« Garancija je svaka izjava kojom njen davalac daje obećanje u vezi sa robom, i pravno je obavezujuća pod uslovima datim u izjavi, kao i oglašavanju u vezi sa tom robom. »
 

Uslove garancije proizvođača (rokove za prihvatanje reklamacije po garanciji, kriterijume za prihvatanje reklamacije po osnovu garancije, …) propisuje proizvođač, ne distributer, diler ili prodavac.
 

Uslovi garancije su propisani i potrošač je upoznat sa njima na osnovu garantne knjižice koju mu prodavac uručuje prilikom prodaje proizvoda.

 

« Garantni list je isprava u pisanom ili elektronskom obliku, odnosno na drugom trajnom nosaču zapisa, koja sadrži sve podatke iz garancije, navedene na jasan i čitljiv način, lako razumljivim jezikom, a naročito podatke o: 1) pravima koja potrošač ima na osnovu ovog zakona i da garancija ne isključuje niti utiče na prava potrošača koja proizilaze iz zakonske odgovornosti prodavca za nesaobraznost robe ugovoru; 2) nazivu i adresi davaoca garancije; 3) nazivu i adresi prodavca ako on nije istovremeno i davalac garancije; 4) datumu predaje robe potrošaču; 5) podatke koji identifikuju robu (model, tip, serijski broj i sl.); 6) sadržini garancije, uslovima i postupku ostvarivanja prava iz garancije; 7) trajanju garantnog roka i prostornom važenju garancije. Davalac garancije je dužan da na zahtev potrošača izda garantni list iz stava 2. ovog člana, koji se po pravilu sačinjava u pisanom obliku, na papiru. Ukoliko se potrošač saglasi, garantni list se može izdati i u elektronskom obliku, odnosno na drugom trajnom nosaču zapisa koji je dostupan potrošaču. Na punovažnost garancije ne utiče povreda obaveze davaoca garancije iz stava 2. ovog člana, i potrošač može da zahteva da se garancija ispuni u skladu sa datom izjavom. Garancija ne isključuje niti utiče na prava potrošača u vezi sa saobraznošću robe ugovoru.

 

Pravo proizvođača je da ponudi garanciju na robu, koju prodaje preko dilera ili direktno, i na duži period od 24 meseca.
 

Takođe, proizvođač ima pravo da za pojedine sklopove, koji su potrošni (kočione pločice, gume, akumulator…) i čiji životni vek kraći od dve godine, propiše garantni rok koji je kraći od 24 meseca ili ih izuzme iz garancije.  

 

Obaveza trgovca za nesaobraznost proizvoda, prema Zakonu o zaštiti potrošača prodavac je odgovoran za nesaobraznost robe ugovoru koja se pojavi u roku od dve godine od dana prelaska rizika na potrošača.
 

Ukoliko nesaobraznost nastane u roku od šest meseci od dana prelaska rizika na potrošača, pretpostavlja se da je nesaobraznost postojala u trenutku prelaska rizika, osim ako je to u suprotnosti sa prirodom robe i prirodom određene nesaobraznosti. Kada je u pitanju roba čiji je životni vek kraći od dve godine (npr. baterije, punjači i slično), po prirodi stvari ni odgovornost prodavca za saobraznost ne može trajati dve godine (praksa je da se uvaži u roku do 6 meseci). Prema stavu ministarstva nadležnog za poslove trgovine, u ovim slučajevima prodavac je dužan da o tome obavesti potrošača pre zaključenja ugovora o prodaji („dužnost predugovornog obaveštavanja“) jer se to smatra bitnim obeležjem robe. Ovu obavezu prodavac vrši navođenjem ovih činjenica u garantnom listu od strane proizvođača.

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650

@Yamaha Plattner Hvala na odgovoru i uloženom trudu. Bitno je obratiti pažnju na sledeće:

 

pre 26 minuta, Yamaha Plattner je napisao:

Garancija proizvođača je garancija koju daje sam proizvođač.

Dakle, davalac garancije je proizvođač, a ne vaš distributer iz Slovenije u konkretnom slučaju. Verujem da biste proverom na sajtu proizvođača baterija koje Yamaha ugrađuje u nove motocikle utvrdili da je garancija ipak duža 6 meseci. :) 

 

Dalje:

 

pre 26 minuta, Yamaha Plattner je napisao:

Pravo proizvođača je da ponudi garanciju na robu, koju prodaje preko dilera ili direktno, i na duži period od 24 meseca

Ovo je tipično advokatski odgovor. Stoji da imate pravo da ponudite garanciju i na duži period ali su slučajno ili namerno propustili da napišu da garancija ne može biti kraća od 24 meseca :)

 

I konačno, kada govorimo o saobraznosti:

 

pre 26 minuta, Yamaha Plattner je napisao:

Obaveza trgovca za nesaobraznost proizvoda, prema Zakonu o zaštiti potrošača prodavac je odgovoran za nesaobraznost robe ugovoru koja se pojavi u roku od dve godine od dana prelaska rizika na potrošača.

Kao što je napisano: prodavac je odgovoran za nesaobraznost robe 24 meseca nakon prelaska rizika na kupca s tim da u prvih 6 meseci nije potrebno dokazivati uzrok nastanka nesaobraznosti. Istek ovog perioda, vas kao prodavca ne lišava obaveze da uvažite reklamaciju kupca po nesaobraznosti ukoliko je ista, naravno osnovana. Grešite ako mislite da vi kao prodavac imate zakonsko pravo da bilo koji deo na motociklu izuzmete iz garancije. Imate pravo da ne uvažite reklamaciju na npr. kočione pločice ukoliko su iste potrošene usled normalnog korišćenja, ali ne i ukoliko usled nesaobraznosti dođe do neravnomernog ili prevremenog trošenja. Proverite ovo sa vašim pravnicima zbog sebe, ne zbog nas. 

 

Na kraju, iz svega navedenog, dolazimo do zaključka da ste vi kao prodavac, ipak dali kolegi @ZEMZEM netačnu informaciju da baterije ne podležu garanciji.

Promenio član Urban Rider
  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja