Jump to content

Moto Zajednica

Karburator vs EFI prilikom odabira prvog motora

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 637 postova
E vala bas. Imam malog Pezoa 205 sa monopoint sistemom. To kad se rasteluje :tras2: ni cekic ne pomaze. Klasican karburator je odlicna stvar za kola. Al novi sistemi su milina
Nisi me razumeo kolega:-)A doduse da se primetiti da ne pisem bas razumljivo.. Iz mog iskustva karb za auto je lose resenje veliki gubici tj rasipanje i jako kvarljiv sklop,a nisu mnogo bolji stari sistemi elektronski kontrolisanog ubrizgavanja tipa k jet narodski k glava nekad i te generacije...danas multipoint neko uobicejeno ubrizgavanje traje i 20 g s minimalnim kvarovima za to vreme karb ce ti krv popiti Ali pricam za auta za motore sam vec pisao neko moje skromno misljenje i iskusrvi jer ne bavim se time svakodnevno a ipak vozim na karbove...cistim stelujem i podesavam uspesno al bi rado zavrljacio na otpad i stavio EFI da moze

Послато са M2004J19C помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1849 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Pa ne mogu 100% da se složim.Primer,pežo 308 2008god 1.6 motor 120 ks,ima poznanik ne zna više šta da radi.Svuda išao upali mu grešku on počne da trokira i eno ga sad vozi kadeta i gleda gde da tera da reši problem.Kome god mehaničaru da pomene,beže od njega ko  od korone.To je samo jedan primer.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 747 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1
Pre 2 sati, Ivanrsvb je napisao:

Nisi me razumeo kolega:-)A doduse da se primetiti da ne pisem bas razumljivo.. Iz mog iskustva karb za auto je lose resenje veliki gubici tj rasipanje i jako kvarljiv sklop,a nisu mnogo bolji stari sistemi elektronski kontrolisanog ubrizgavanja tipa k jet narodski k glava nekad i te generacije...danas multipoint neko uobicejeno ubrizgavanje traje i 20 g s minimalnim kvarovima za to vreme karb ce ti krv popitiemoji15.png Ali pricam za auta za motore sam vec pisao neko moje skromno misljenje i iskusrvi jer ne bavim se time svakodnevno a ipak vozim na karbove...cistim stelujem i podesavam uspesno al bi rado zavrljacio na otpad i stavio EFI da moze

Za karburatere u auto se ne bih slozio. Jer su vrlo jednostavne konstrukcije, lako se repariraju i steluju. Kod dvogrlih karburatora je vec druga prica, veliki su potrosaci i teze se steluju jos ako im je dodat i automatski saug kuku lele... Monopoint ima step motor i elektronsku kontrolu leptira. Elektronika jednostavnog sklopa ali kada se rasteluje zajedno sa vakumskim delom tesko se usteluje i cesto se pribegava zameni monopointa obicnim karburatorom. Kod motora sa karburatorom sam imao drugacija iskustva, jer ih ima vise komada i cesce se desava da se rasteluju, jer motor duze stoji (zimski period). Mozda za ovo oko motora gresim, al za kola sam poprilicno siguran. U svakom slucaju slazem se da je direktno ubrizgavanje bolje u svim segmentima :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 747 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1
pre 2 minuta, gebee&co je napisao:

Pa ne mogu 100% da se složim.Primer,pežo 308 2008god 1.6 motor 120 ks,ima poznanik ne zna više šta da radi.Svuda išao upali mu grešku on počne da trokira i eno ga sad vozi kadeta i gleda gde da tera da reši problem.Kome god mehaničaru da pomene,beže od njega ko  od korone.To je samo jedan primer

Pezo sa 1.6 120 ks je za izbegavanje, jer koliko znam da je to motor napravljen u saradnji sa bmw om i da se nikad nije ugradjivao u Bavarska vozila. A pokazao se izuzetno los i ocenjen je kao nepouzdan motor. Isti motor ide u Mini i Pezo 207.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1849 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Samo sam dao primer,svaki sistem ima dobro i loše.Kada se elektronika razprca ne znaš gde pre da gledaš,kod karba  ipak dođeš kući.Ponavljam istu stvar,efi je sadašnjost ali daleko od toga da je bezgrešna.A za novo se nema,tako da kako god okreneš muka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4403 postova

Ne vidim neki razlog za kupovinu novog ako se prelaze male kilometraze na godisnjem nivou. Ako imas pa ti ne predstavlja bitan trosak, to je ok. Ovako, bezveze, za par hiljada km godisnje nema potrebe, to ce obaviti iole odrzavan polovni motocikl. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 248 postova
  • Lokacija: 50,000 miles beneath my brain
  • Motocikl: Yamaha xv950r
On 3.2.2022. at 10:32, overtone je napisao:

Dva pitanja :

1. Obzirom da je ler gas/minimum kod EFIja kontroliran senzorom, na koji način ga je moguće podignit (pretpostavljam u servisu remapiranjem) i da li takav zahvat ruši motor na tehničkom?

2. U slučaju da iz nekog razloga crkne akumulator (zaboraviš izvadit kluč, ostanu svjetla radit ili jednostavno imaš gremline u elektroinstalacijama) - može li se motor sa EFIjem upalit na guranje?

Hvala unaprijed.

 

Ispričavam se što citiram samog sebe, ali baš me zanima odgovor. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 839 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM

Za auto koji ima elektronsko ubrizgavanje znam sigurno da ne može na guranje ako nema makar malo struje koja će pokrenuti pumpu goriva. Pretpostavljam da je i za motor isto. Za auto sam naučio na teži način još dok sam klinac bio,drugar i ja se prekinuli gurajući Mazdu 323f.

Što se tiče ler gara,obzirom da EFI uzima parametre od nekoliko senzora pa tako prilagodi smešu,nisam siguran.

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8946 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
On 3.2.2022. at 10:32, overtone je napisao:

Dva pitanja :

1. Obzirom da je ler gas/minimum kod EFIja kontroliran senzorom, na koji način ga je moguće podignit (pretpostavljam u servisu remapiranjem) i da li takav zahvat ruši motor na tehničkom?

2. U slučaju da iz nekog razloga crkne akumulator (zaboraviš izvadit kluč, ostanu svjetla radit ili jednostavno imaš gremline u elektroinstalacijama) - može li se motor sa EFIjem upalit na guranje?

Hvala unaprijed.

1.

Kontorlisan je od strane ECU-a a ne od strane senzora, senzor (tačnije step motor) samo izvršava komandu.

Svaki agregat iz fabrike izlazi za zadatim parametrima, npr leptir mora biti 7% otvoren, obrtaji su na 1.700+/- 200 rpm, senzor polozaja leptira kad je na 0 poziciji iznosi 5ohm.

 

Sraf za stelovanje leptira nikad se ne dira, markiran je bojom i tako treba ostati.

Problem nastaje kad ga vlasnici sami čačkaju, obično zavijaju i tad poremete rad motora.

Kad se pretera upalice EFI zutu lampu, smesa je poremecena tj postaje bogata, motor moze podici potrosnju i do 2L na 100km.

 

Kad agregat počne smanjivati obrtaje iz nekog razloga (ima ih mnogo), treba tražiti uzrok no lakše je zavrnuti malo sraf jer su negde pročitali da tako treba.

Koliko sam upoznat sa tematikom, do sada nisam video EFI da je izašao a da fabricki ima nizak ler gas.

 

2.

Sve zavisi koliko je ispražnjen aku jer el. pumpa goriva mora nabiti pritisak (2.5-3b) u sistem kako bi dobio goriva koliko treba.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

Da se javim i ja posle dužeg vremena, kao autor ove teme.

 

Neću ničije mišljenje diskreditovati, niti želim ikoga vređati ali želim da iznesem svoj stav o svemu ovome nakon evo već skoro 10 strana polemike na ovu temu.

 

Čitam jako puno komentara u kojima se provlači prozivka mlađih generacija, kako nismo vični sa mehanikom, kako nas to ne zanima i slično. Delimično je tačno, ali je takođe i bitno napomenuti da ni mi mladi ne sedimo po ceo dan u dvorištu igrajući se sa motorima, rčkajući svaku moguću sitnicu, jer ima nas koji zapravo nemamo toliko slobodnog vremena na raspolaganju iz raznoraznih razloga, samo želimo da i to malo slobodnog vremena provedemo na samom motoru, a ne u dvorištu ili garaži. Tek onda dolazimo do činjenice da neki od nas nemaju ni jedno ni drugo, ali to se vešto stavlja po strani u celoj ovoj raspravi.

 

U ovoj temi se mnogo toga svelo na: "budi muško, uzmi karburator i onda ga rasklapaj na stolu kao pravo muško, šta koj moj EFI, ja sam bre pre 30 godina vozio motor sa karburatorom i šta mi fali sad". Znači po toj logici treba investirati u prostor, alat i sate učenja o mehanici/elektronici, umesto da se to vreme provede u vožnji samog motora. Očekivao sam malo ozbiljniji pristup celoj ovoj polemici (od pojedinih). Pitanje je postavljeno iz razloga što me je zanimalo koliko je potrebno titrati karburatoru da bih imao iole normalno iskustvo sa motorom - ne planiram da provodim dane smarajući se sa čačkanjem istih, jer da sam time hteo da se bavim, bio bih mehaničar, a ne bih se bavio pozivom kojim se sada bavim. Te mačo priče ostavite (pojedini) za nekog drugog, ja iako možda jesam mlađi od mnogih na ovom forumu, nisam balavac i ta podbadanja su potpuno neefikasna i nepotrebna. Nisam pristalica ni one druge krajnosti, u kojoj se ne znaju ni najosnovnije stvari, ali to rasturanje i servisiranje ventila i karburatora svakako nije. Takođe, kristalno mi je jasno da će vreme provedeno na motoru zavisiti isključivo od njegovog stanja, bilo da je on sa karburatorom ili EFI-jem, redundantno je to i napominjati, ali 'ajde... Ko ne plati na mostu plati na ćupriji, bilo i biće, a pogotovu kada su u pitanju motori i automobili i njihovi servisi, dakle apsolutno ne bežim od te odgovornosti. 

 

Što se tiče tipova ljudi koji otvaraju teme itd., otvorio sam temu jer sam želeo da čujem iskustva ljudi sa naših prostora, a ne tamo nekog debelog Amera sa svežnjem dolara koji otera motor u ovlašćeni servis i pravo ga zabole i šta se popravlja i kako i koliko to košta, ali vidim da je i to izgleda pogrešno protumačeno. Balkanska realnost su motori stariji od 15 godina sa X prethodnih vlasnika, upitnom servisnom istorijom i još upitnijim dugogodišnjim tretmanom, što vlasnika, što "servisera".  Ruku na srce, mnogi od vas su napisali veoma informativne komentare i ovu priliku bih iskoristio da im se na tome zahvalim, dok sa druge strane, mnogi izgleda ni ne kapiraju poentu foruma, ali to već ne vredi komentarisati.

 

Na samom kraju, mislim da je tema skroz korektna i da se iz samih odgovora može mnogo toga naučiti, tako da ne žalim ni u jednom trenutku što sam je otvorio, ma kako ja bio okaraterisan. Sportski pozdrav !

 

 

Promenio član blackmore
  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Ukoliko se motor vozi redovno nema potrebe ni za kakvim titranjem. Jednom u par sezona ih očistiti preventivno i odraditi sinhronizaciju.
 
Ili ne dirati ništa dok ne počne da zeza!

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 248 postova
  • Lokacija: 50,000 miles beneath my brain
  • Motocikl: Yamaha xv950r
Pre 5 sati, blackmore je napisao:

U ovoj temi se mnogo toga svelo na: "budi muško, uzmi karburator i onda ga rasklapaj na stolu kao pravo muško, šta koj moj EFI, ja sam bre pre 30 godina vozio motor sa karburatorom i šta mi fali sad".

Vidiš ja sam stekao upravo suprotni dojam. :) Oni koji su ze cili život zahebavali sa karbovima ne žele ih više ni čut ni vidit...

 

Meni ta priča carb vs efi je skoro kao priča ploča vs cd  (u slušanju glazbe) ili lampa vs tranzistor (u sviranju glazbe).

 

Sa strane korisnika, svejedno ti je jel carb ili efi ako je motor ispravan i ako ga nemaš namjeru sam održavati (ja spadam u tu kategoriju - jer lako je sklopit komp, instalirat windoze ili napravit setup gitare - ako što pogriješiš neće te to dovest u životnu opasnost...s druge strane, motor uvijek prepuštam struci jer mi od njegove ispravnosti ovisi život na cesti).

 

Treba razumjeti i da mnogi "starci" zaboravljaju da si pitao za PRVI motor, ne za motor koji bi oni sad uzeli...

 

Ako imaš npr dva motora podjednako održavana, jeftiniji carb a skuplji efi - kao POČETNIK bi radije izabrao carb, a za razliku u cijeni kupio kvalitetniju zaštitnu opremu opremu (kacigu, jaknu, rukacice, čizme, hlače) - jer ti je kao POČETNIKU to puno bitnije nego jel carb ili efi, a motor ćeš ionako nakon dvi sezone najvjerojatnije prodat i uzet nešto drugo.

 

Meni iskreno EFI ide na neku stvar - po gradu zbog cukanja pri otvaranju gasa, a na magistrali kad ulećem u krivinu zatvorenog gasa i obaram motor i u trenutku kad dodam malo gasa da kompeziram usporavanje (zbog različitog radijusa gume) a motor mi "cukne" usred krivine dođe mi da stanem sa strane i iščupam taj efi i nabijem ga u usta onom ko ga izmislija. :)

 

 

 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Najbolje je novo, sa 0 km.

U ono vreme davno, imao sam problema sa karbom na Zastavi 101.Sto saveta, nikako nevalja.

Jednog dana popizdim i odem u NS, u karburator servis (radili samo to).

Kad sam ušao na vrata, odmah mi bilo jasno sve.Kao da sam ušao u podmornicu.Stolovi sa nekim čuda mudima i satovima...

Sedite, zapalite slobodno ... slađu?...

Rastavili, očistili, sastavili, izmerili, montirali, naplatili.Kaže majstor, Benzin-5,5 Plin do 6,5.Radio auto ko bombona.

Rekoh sebi, idiote jedan mogao si ovo odmah uraditi.

Kad se odradi kako treba, sve radi super.Pa i karburator.

 

Problem je u nama samima.Mi smo hobisti.Kad nam hobi dopizdi, odemo kod majstora.

U međuvremenu razmenjujemo savete.Majstorske.

Ebiga taki smo.Hoćemo da pomognemo.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1966 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 23 minuta, icecool je napisao:

Najbolje je novo, sa 0 km.

Evo ga!


f3549f3572bf78b69cb7b7ced3d160a2.jpg

Promenio član mick

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1966 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 17 minuta, nafetS je napisao:

@mick jel vraćana kilometraža? :)

:lol3: ne samo se nabija, osim ako nisu vraćali u salonu :stabre:...mora da se odradi prvi servis na 1k da bih mogao da ga spremim za ovosezonske planirane rute!

Promenio član mick
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016
Pre 5 sati, gebee&co je napisao:

blackmore uzeli ti štogod na dva točka.:stabre:

Odlučih se da uzmem prvo opremu, a zbog promene radnog mesta ću gledati da uzmem motor na leto (nadam se), samo još vagam da li da se zalećem za neki nov (zbog kredita) ili polovan, pošto mi kredit ne gine obrni-okreni :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016
pre 29 minuta, gebee&co je napisao:

Ako može,uvek nov.Sa srećom.

Hvala! Samo se plašim da, tipa, ne ispustim nov motor, pa da se češem posle kad treba da se popravi, ali dobro… to je već sve u glavi :)  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1966 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 2 minuta, blackmore je napisao:

Hvala! Samo se plašim da, tipa, ne ispustim nov motor, pa da se češem posle kad treba da se popravi, ali dobro… to je već sve u glavi :)  

Kao i za sebe i za motor kupuješ zaštitnu opremu...crashbar, distancer ili slično. Postaviš na prava mesta i na taj način zaštitiš motor ;) 

 

Ono što si ti izneo kao tvoje viđenje cele teme ide ka tome da ćeš ipak pazariti nov :D što ja podržavam. Iskreno brend u ovoj priči nije toliko bitan koliko tvoj osećaj i želja za vožnjom na dva točka. Ukoliko ti taj sklop na dva točka mami tvoj osmeh i dobro raspoloženje pri vožnji pa bio to i skuter od 50cc to je mašina za tebe :). Kad kupiš ono što želiš onda ćeš krenuti u razmišljanje kako njemu da dodaš malo ''sigurnosti''. 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016
pre 9 minuta, mick je napisao:

Kao i za sebe i za motor kupuješ zaštitnu opremu...crashbar, distancer ili slično. Postaviš na prava mesta i na taj način zaštitiš motor ;) 

 

Ono što si ti izneo kao tvoje viđenje cele teme ide ka tome da ćeš ipak pazariti nov :D što ja podržavam. Iskreno brend u ovoj priči nije toliko bitan koliko tvoj osećaj i želja za vožnjom na dva točka. Ukoliko ti taj sklop na dva točka mami tvoj osmeh i dobro raspoloženje pri vožnji pa bio to i skuter od 50cc to je mašina za tebe :). Kad kupiš ono što želiš onda ćeš krenuti u razmišljanje kako njemu da dodaš malo ''sigurnosti''. 

Za motor isto kao i za sebe: slajderi, tj. zaštita i slične stvari pa možemo na put :) poslao sam milion mejlova raznim dilerima da se raspitam za cene i uslove plaćanja, zavrti mi se u glavi svaki put, mada uz neki depozit od 30% i nije toliko strašno, ali videćemo sve od  finansija. Iskreno u ovom trenutku vozio bih i Tomos automatik, samo da su 2 točka parkirana ispred stana :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1966 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 6 minuta, Ivanrsvb je napisao:

Mozda da uzmes elektricni sto bi neki rekli elektronskiemoji4.png

Послато са M2004J19C помоћу Тапатока
 

One cross elektro monstrume bih rado posedovao! A ni elektro Harlike (LiveWire) na kojima su Čarli Boman i Evan Mekregor odradili rutu od Argentine do Los Anđelesa ne bih odbio!

 

Te stvarčice su nam neposredna budućnost...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja