Jump to content

Moto Zajednica

Karburator vs EFI prilikom odabira prvog motora

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Da bi se dobila idealna smesa goriva i vazduha, EFI je za svetlosnu godinu ispred karburatora.

Naravno u idealnim uslovima.

 

Moje pitanje je, koliko je EFI fleksibilan u radu sa gorivom koji nije po specifikaciji.

 

Karb je distribuirao nekvalitetno gorivo bezuslovno, u najgorem slucaju mogao se cuti prasak iz auspuha ako je bilo vode u benzinu.Ukoliko se koristio filter goriva sa papirom, on bi se natopio vodom, sprecio dotok benzina i motor se gasio.

 

Kako to funkcionise sa EFI ?

Moze li gomila senzora detektovati i korigovati razliku u kvalitetu goriva?

Hoce li to dovesti do kvara u sistemu?

Koliko stete moze naneti nekvalitetno gorivo u EFI sistemu?

Nanosi li voda u benzinu uopste stetu EFI sistemu?

Jel isto radi na normal i na super?

Sta ako greskom sipnem malo Dizela u rezervoar?

I najbitnije, moze li Akrap na moj umesto fabrickog auspuha?   

Promenio član icecool
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8430 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ajd ovako koncizno, malo sam se zezao sa Hondinom logikom pa cu preneti sta "kaze"... 

Ecu nije svestan onoga sto se u cilindre ubrizgava, jedini senzor gde "vidi" i prati odnos je lambda, jedna pre (na novijim masinama) i jedna posle katalizatora.

Ukoliko ne uspe da podesi idealan odnos prelazi na mapu koja ignorise podatke sa lambde.

Dobijes "FI" na tabli i vozis se dalje.

Iz tog se razloga po nekada javi greska kada se koristi aditiv ili cistac dizni (u miksu sa benzinom).

Kod novijih agregata postoji i "pinging" ili "knock" senzor... Ukoliko dolazi do predetonacije (mala okt. vrednost) ecu preduzima mere. Kod onih sa el. kontrolom ventila cak smanjuje stepen kompresije i tako se prilagodi gorivu.

 

Znaci i malo nafte da sipas, ima da purnja, kawa npr nece ni "fi" prikazati, predje na "closed loop" mapu i ceka poboljsanje situacije :D 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2730 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
pre 7 minuta, N.F.S. je napisao:

Kod onih sa el. kontrolom ventila cak smanjuje stepen kompresije i tako se prilagodi gorivu.

Sve si odlicno napisao, samo mi ovo nije jasni. 

Stepen kompresije je fizicka velicina: Vh/Vc. Odnos zapremine kad je klip u DMT i kad je u GMT.

Kompresija je pritisak u cilindru.

Zavisi od vise faktora, a jedan od njih je preklop u faznom dijagramu, tj vreme kad su otvoreni i usisni i izduvni ventili.

Ko.presija moze da se koriguje samo u slucaju da bregasta ima varijator.

 

Ili, kod nekih specificnih motora, gde se blok zakrece da bi promenio bas stepen kompresije, ali je takvih motora manje od 1 promil na svetu i nema ga ni na jednom motociklu na svetu, koliko je meni poznato.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8430 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Nije ni cudo sto cuo nisi (a nije neka novotarija, vec skupo i komplikovano)  radi se o elektrohidraulicnim ventilima, bez bregastih (EMPA team razvoj) dupli sic ventila, podize se i spusta telo nosaca ventila, povecava i smanjuje zapreminu, ili kao sto radi Koenigsegg varijabilnim otvaranjem (citaj, namerno ispustanje pritiska pre varnice)

Zato napisah "cak", nije komercijala ali dotle se doslo...

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2730 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Evo, naucio sam nesto novo! Hvala!

Za namerno ispustanje kompresije znam, cak sam na 2T sam eksperimentisao time da dobijem veci maksimalni broj obrtaja (busenje plasta klipa da se smanji nadpunjenje, bla,bla,bla)

Ali za duple siceve i povecanje stepena kompresije na ovaj nacin, nisam cuo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8430 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Naleteo sam na par klipova, odgledao resenja... Neka su van koncepta odavno, primenjuju se komercijalno.
Postoji i aktivno varibijalno sabijanje (menja se hod klipa u radu)
Ali odosmo u off...

Sent from my EML-L09 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1849 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Zato volim N.F.S. -a,pa ga samo pozdravljam.Znanje koje ima a nije samo na papiru, poštujem.Šteta što neće ovim da se bavi profesionalno,a i razumem ga,ne bi imao mira 24h.Možda je i dobro ovako da deli savete pa ko razume,razume.Veeeeliki pozdrav za N.F.S. i njegovu mu porodicu.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8430 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Joooj verujem da nas drug Abarth ima dosta vise znanja, ono prakticno je nezamenljivo! Ja prenosim ono sto procitam pa ako je neki izvor los takva je i moja info.

Ali, ono sto znam iz prve ruke (licno radjeno) ja to naglasim i to je validno!

 

Svakako hvala Zare, kada otopli da se malo vidimo :takoje:

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2730 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Mene vadi to sto se bavim mehanikom, volim je do srzi od malena, a za to sam se i skolovao na kraju krajeva. Skola i praksa su najbolja kombinacija.

Ali: Svi ljudi znaju sve, jedan covek ne zna nista!

Ja sam gladan znanja i nema vrednije stvari od toga da naucim nesto novo. 

 

 

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8430 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

To je i moja pasija i ako se ne bavim time profesionalno, vozim od osnovne skole, vrlo rano sam saznao nacin i princip rada.
Otuda i ovo "ogadili su mi se karburatori", ni trimer za travu zbog njih u ruke ne hvatam

Sent from my EML-L09 using Tapatalk

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2730 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Slicna prica, ja sam sa 11 god pomogaontati da uradimo generalnu na Fiatu 127 (yugo 45), jer je kolega majstor radio pa je sjebao sa caurom bregaste, razleteo se motor. I nas dvojca lagano... Ja radim on gleda. To sto nisam imao snage da otpustim/zategnem, on je radio. Tad sam se upoznao i sa moment kljucem.

Urezalo se, jbg.

Na masinskom faksu sam bio usmerenje motori i motorna vozila. Nisam treptao na predavanjima kad su strucni predmeti u pitanju.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Pa vi ste male bebe još .. u pelenama .. :D

 

Ja sam sa 11 pomagao raditi generalku na GSXR750 i pripremao agregat za TT-F1 (današnji SBK... :D) ... a hvala qurcu i palcu i kiselom krastavcu, imao sam se prilike i školovati u struci ... :D

 

Ali dok sam smišljao šta ću sve lagati dok ovo piše, zaboravio sam ustvari šta sam želio reći ... :stabre:

 

No, da se vratimo na naslov teme ... šta je bolje karburator Vs. EFi ?!? hm  ... šta je bolje, traktor ili ferari ? 

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Ma tu sam ti ja .. bacim oko svako malo... ali vidim da su mladi preuzeli stvar u svoje ruke, a kako na mladima svijet ostaje, nema više mjesta za nas metuzaleme .. ;)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Triumph sprint 900 Kawasaki Z500, Triton 650 Gilera 500 LTE 1938g.

Pa,ako ćemo pravo,i traktor i ferari imaju ubrizgavanie!

Osim ako nije Meccormik,petrolejac,taj ima i svećice,i karburator!

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500

Moje je iskustvo da je EFI mnogo bolji. Imam i kola i skuter sa EFI, i sa njima nikad nikakav problem.

Karb - doduse na kineskom skuteru - ume da pravi sto i jednu zajebanciju. Mislim, moze on lepo da tera, ali zahteva odrzavanje i pomalo znanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 999 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
Pre 11 sati, ParadajzTurista je napisao:

Moje je iskustvo da je EFI mnogo bolji. Imam i kola i skuter sa EFI, i sa njima nikad nikakav problem.

Karb - doduse na kineskom skuteru - ume da pravi sto i jednu zajebanciju. Mislim, moze on lepo da tera, ali zahteva odrzavanje i pomalo znanja.

Od te "sto i jedne zajebancije" hajde navedi bar jednu.U skoro svim postovima koji se odnose na karburatore  navodi se obavezno odrzavanje, odrzavanje i odrzavanje.Nije mi bas najjasnije nasta se odnosi odrzavanje karburatora.Kod mene se svodi na pravovremenu zamenu filtera za gorivo a vozio sam i vozim motore stare preko 20god i ruke mi nisu umazane a i ne skidam jedanput nedeljno plastike da bih cackao po njima.Upravo bas izbegavam motore sa EFI jer destinacije na kojima volim da vozim ne znam koliko su opremljene u slucaju nekog kvara.EFI je perfektan savrsen sve je lepo dok radi a kad dodje do kvara onda bude "dobrodosao u kucu bola" to se narocito odnosi na nemce  mada ni ostali ne zaostaju.Imao sam i EFI u ergeli ,Harley FHDC na njemu mi se pokvario TP senzor ali cinjenica je da te takav kvar ne ostavlja na putu sa postepenim dodavanjem gasa ide i dalje dok ga naglo dodavanje gasi.

   Kao i u zivotu tako je i sa motorima postoje  tradicionalisti i modernisti, slika one zene koju sam iznad postavio kako kurbla motor.....nije mi bila na umu seksualna konotacija vec da se vidi da i alnaser kod nekoga  nije dobrodosao.

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1898 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Ako je plastični rezervoar, onda mi je svejedno da li je karb ili efi. Ovo pričam samo za jedan cilindar/jedan karburator.

Sa plastičnim rezervoarom eliminišemo pojavu korozije na metalnom, koja vremenom može da dođe do karba, i zapuši ga. Džaba 100, 200 evra za sređivanje karburatora ako trunka rđe (u nezgodnom trenutku) napravi s*anje. Pomaže tu i filter goriva, čak i plastifikacija epoksijem metalnog rezervoara, ali...trošak. Bude tu (u oba slučaja) i taloga (kao sline) od bezolovnog benzina, Znači, ako je tank tip top, bolji je odziv gasa na karbu, koji se opet na efi-ju može poboljšati softverom. Tako da jednom platiš sređivanje karba, i vozi. Isto važi i za diznu, opere se u UZ kadi, i vozi.

Već dva, ili četiri karba uštelovati, to može (i mora) da uradi samo ko to zna, i tad je prava simfonija od zvuka, i snage...troše malo više, ali izvlače osmeh na lice.

Kod efi-ja, majstora su sakrili u ECU...

Ne znam što sam ovo napisao, kad već svi sve znate, al' da kažem i ja koju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500
3 hours ago, Sveta 5. said:

Od te "sto i jedne zajebancije" hajde navedi bar jednu.

 

Sto se tice EFI-ja, verujem da su popravke skupe - ali o tome sam samo slusao.

Moj auto ima EFI, 2007. godiste, ja ga vozim od 2014. 170,000 km - nikad nista.

Pali uvek identicno, mozes atomski casovnik da stelujes po njemu, zavergla dva i po puta i to je to. (redovno menjam kablove i svecice).

Piaggio, x9 500, isto. Po hladnom pali na trece verglanje (cetvrto kad je ispod minus pet), leti na drugo. Od kako je kod mene 30000km, nikad nista. Ler gas uvek isti, ocistio jednom klapnu i to je to.

Nadam se da necu da ih ureknem.

 

Karburator na kinezu.

Osnovni problem kod karba je sto lepo radi dok radi, a kad pocne da zeza, uglavnom treba kupiti drugi.

 

Metalni rezervoar zeza stvar, kao sto rece @Blaza Ja sam stavio talozni filter za benzin, inace ne bih mogao normalno da vozim.

Zacepljenje dizni, ler gas seta, karb je postavljen iznad bloka motora, ume da se pregreje kad je vruce napolju.. avanture sa automatskim saugom i tim da li igla otvara ili zatvara.. Glavna membrana zna da pukne (meni se nije desavalo), polozaj igle (i onog njenog segera) glavne dizne je isto umetnost nastelovati..

 

Nisam od jednog - nego od vise - majstora cuo "kupi nov karburator".

 

Jedina prednost tu je sto nov kosta 2000din i sto mozes sam sebi da pomognes. Verujem da kod EFI-ja bez majstora, dijagnostike i trista cuda mozes samo da places.

Ponavljam, dok je karb ok, nema problema. Ja sam sa max sprintom, isao na Zlatibor, nekoliko dana, vozio do Tornika (leti, naravno :)), isao na Kotroman i Visegrad (i to preko Semegnjeva, onim off road-om).. i uopste nije bilo potrebe da se nesto presteluje zbog promene u nadmorskoj visini (u odnosu na bg).

Ali, da je mnogo osetljivij iod EFI-ja - jeste. Bar je to moje iskustvo.

Imao sam i auto na karb, slicne price.

 

A price o dva ili cetiri karba na istom agegatu - su za mene Visa matematika.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88
19 hours ago, triton said:

Pa,ako ćemo pravo,i traktor i ferari imaju ubrizgavanie!

Osim ako nije Meccormik,petrolejac,taj ima i svećice,i karburator!

Ja često napravim usporedbu traktora i ferarija, ali ta usporedba se još češće krivo protumači, kao i sad .. :)

 

Sve ima svoje prednosti i mane... tako i EFi i karburator ... 

 

Čovjek koji ore njivu, teško da bi izvukao neku korist iz ferarija, zar ne ?!? .... ;) 

Kad se postavi nekakvo pitanje i ovom stilu, treba zadati i referentnu točku, a to ljudi gotovo nikad ne rade ... 



 

Promenio član strasilo
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500

Realno, mislim da nije dobro poredjenje traktora i ferarija, jer oni od pocetka imaju totalno razlicitu svrhu.

EFI i karb - koliko ja znam - imaju apsolutno identican zadatak -> da smuckaju corbu i vazduh tako da motor moze dobro da radi.

 

Mozda bi pre odgovaralo poredjenje razlicitih vrsta traktora medju sobom, ili ferarija i bugatija/lambordzinija..

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88
17 minutes ago, ParadajzTurista said:

Realno, mislim da nije dobro poredjenje traktora i ferarija, jer oni od pocetka imaju totalno razlicitu svrhu.

EFI i karb - koliko ja znam - imaju apsolutno identican zadatak -> da smuckaju corbu i vazduh tako da motor moze dobro da radi.

 

Mozda bi pre odgovaralo poredjenje razlicitih vrsta traktora medju sobom, ili ferarija i bugatija/lambordzinija..

 

 

 

 

Znači i dalje imamo krivo shvaćanje .. ;)

I sa traktorom i sa ferarijem možeš doći od točke A do točke B .. ;)

Pričamo o primjeni i namjeni jednog i drugog... 

Razvoj EFi sistema je krenuo s razlogom boljeg iskorištenja goriva, tj. radi manje potrošnje sa boljim performansama, ali su se negdje u toj priči pojavili "zeleni" pa je razvoj EFi sistema dobio prekretnicu i primarni razlog postojanja mu je postala ekologija... 

Zašto neke stare karburatorske mašine mogu izvući jednako ili čak više konja nego slične mašine novijeg datuma sa EFi sistemima?!? .. Ne zato jer su inženjeri nekad bili pametniji, već zato jer se pred novije generacije agregata stavlja niz zahtjeva koje nemaju veze sa tim sa se iz tih agregata izvuče maximum .. 

U ovoj priči se još dodatno može povući granica između 2T i 4T agregata ... dok se kod 4T agregata ta razlika nešto približila, kod 2T agregata  je ta granica još uvijek miljama udaljena i 2T egregati još uvijek daleko više vole karburator

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500

Ajde dobro, krivo sam shvatio ;)

 

I avion i ferari idu od tacke a do tacke b ;) pa ih niko ne poredi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja