Jump to content

Moto Zajednica

Probna dozvola za A kategoriju

Recommended Posts

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

Ma mi smo cirkus od zemlje.

 

Pa evo i ceo evropski sistem za A kategoriju: A1, pa A2 pa A. Koliko sam informisan, nigde u Evropi ne može da se polaže za A ako nemaš prethodno položen A1 i A2, a evo ja recimo sad polažem za full A iako imam 0 vozačkog iskustva (vožnju maksi skutera ne ubrajam u bilo kakvo iskustvo), pa kad položim komotno mogu da sednem na turbo Hayabusu i nikome ništa. Dakle ni taj zakon se ne sprovodi kako treba, a da ne pominjem što sasvim slučajno imam AM kategoriju, pa time izbegavam X drugih gluposti i nelogičnosti u zakonu.

 

Takođe nikada u životu nisam čuo da neko ide da polaže za F kategoriju, mislim da bi me odrobijali od zajebancije kad bi videli da điram traktor po poligonu...

Promenio član blackmore

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1511 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

@Četka ovo za tricikle se u potpunosti slazem sa tobom. Ja sam iskoristio taj propust u zakonu koji je inace isti svugde u svetu, ali tacno kako si rekao, svi ti tricikli kao sto je moj tricity ili mp3 i slicno, se ponasaju 100% kao i ostali maksi skuteri. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Stari Bnaovci
  • Motocikl: Bmw r1200c,Bmw S1000XR

Lopovska zemlja. Preko dva miliona kilometara sam napravio za 22godine vozeci kamion u medjunarodnom transportu,10godina kategoriju D, psp polagao pre Hrista i ceo zivot na motorima i sad treba da polazem A i da mi daju probnu vozacku kao nekom detetu. To samo u ovoj banana zemlji ima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1060 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: EX - V - STROM 1000 2003 Bumblebee............. EX - V - STROM 1000 L4...................................... NOW - VOGE 900DSX NEW

A što se svi srdite oko ovoga?

Koja su Vam ograničenja, moliću lepo?
Ljudi išli u Makedoniju, Grčku, Bosnu, Hrvatsku, Austriju, Mađarsku, Albaniju, Crnu Goru, Rumuniju, Bugarsku...

Kuda bi Vi posle tek položenog?
North Cape?
Agulhasa?
Obeliska S. I. Dežnevu?
Do Lisabona i Farol do Cabo Raso?

Na mesec????
Pa po Srbiji za 2 godine ne možete sve obići što vredi videti i Bosni i Makedoniji... Hrvatskoj... Crnoj Gori...

Ograničenja su u glavi Mili moji...

Ja ne vidim da sam nigde uštinut. Nigde...

I ovako se vraćam kući da budem do 22h kako god okrenem...

Nije pametno biti na drumu sa 2 točka posle 22h.

2x su me zaustavljali, motoristi... Za dve godine...

"Dobar dan..."
"Dobar dan, srećan rad..."

Oba puta kada skinem kacigu, vide sedu kosu, sedu bradu, samo me pogledaju, oba su bila mlada, 25-27 godina, bilo je:

Ćale sve ok, samo polako... Jel registrovan? Na moje dizanje obrve i snebivanja bez tona, samo su rekli izvinjavam se, vozite sigurno i sve najbolje. Onda ja odgovorim "Sine sve najbolje, miran dan i miran drum Ti želim ..."

Gde sam i sa čime ograničen?
Gde?

Jesam sa veličinom, nemam 20, imam malo manje...
Nisam više u najjačim godinama, pa me priroda ograničava na logiku, pamet, iskustvo, znanje, a ne na snagu, jer ona polako kopni.... Dakle ja sam u najboljim godinama.

Čak i kod seksa više ne može 3x što bi rekli bez vađenja, celu noć i takve stvari ...
Sad preko 15 minuta bude.....
Sutra ćemo nastaviti...

Jbg, posledica infarkta... Možda ...

Nervirati se zbog gluposti koje ne možeš da promeniš??? To je čista izgubljena energija i trovanje samog sebe...

Kao što rekoh, ograničenja su nama u glavama!

Ja se ne osećam i nisam se osećao ograničenim sa probnom dozvolom.

Pozdrav svima

Sve najbolje

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk





  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

Upravu je Tazz za sve, osim za inostranstvo. To zavisi od zemlje da li prihvataju našu probnu dozvolu.
Koliko ja znam u okruženju Bosna, Bugarska i Hrvatska prihvataju. Možeš ići i u druge zemlje, ali ako se nešto dogodi smatra se kao da nisi imao dozvolu uopše što ti komplikuje dosta, bio kriv ili ne.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1060 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: EX - V - STROM 1000 2003 Bumblebee............. EX - V - STROM 1000 L4...................................... NOW - VOGE 900DSX NEW

Makedonija koliko znam prihvata, kao i Grčka...

A moguće i da grešim....
Postoje ambasade, pa se može raspitati.

I samo sam zaboravio najbolje....

Kad sam uzeo dozvolu...

Nisam se osećao ograničenim...

Osećao sam se kao da imam opet 25 godina, i da je CEO SVEEEEET SAAAMMMOOOO MOOOOJJJ I ČEKAAA NAA MEEENNEEEEEEEE!!!!!


Sedite bre na motore i pamet u glavu, i terajte te mašine odgovorno!

Ljubi vas sve TAZZ aka Igor

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk







  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 671 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100

Mene lično više nervira debilizam nego ograničenja, ona postoje i to je to.

Dakle, ja sam '99 položio PSP, 2000. za B, 2003. za C. Nije relevantno, ali je dodatna so na ranu što imam i trkačku licencu A ranga (ne odnosi se na motore već se kategorizacija radi po drugim faktorima). Odlučio sam da položim za A i dobio probnu vozačku. 

Naravno, užasno iritantna situacija, ali takav je zakon. Bar bih tako mislio da je tu kraj priče.

 

Moj mlađi brat je položio za B pre nekih 5-6 godina i imao probnu dozvolu godinu dana. Ukoliko on odluči sada da položi za A, dobiće odmah upisanu punu kategoriju u dozvolu.

E to je debilizam koji načelno dobru ideju probne dozvole obesmišljava.

 

Što je najgore, Stav 1 čl. 182 zakona kaže sledeće:

Probna vozačka dozvola izdaje se licu koje prvi put položi vozački ispit za upravljanje motornim vozilima kategorija A1, A2, A, B1 i B sa rokom važenja...

 

Samo da su napisali umesto A1, A2, A, B1 i B - A1, A2, A, B1 ili B problem bi bio rešen, ali je sada zbog nekog nepismenog ćate dobar koncept nakrivo nasađen. Ovako je suština zakona promenjena sa toga da probnu vozačku treba da imaju neiskusni vozači kako bi se uz ograničenja postepeno prilagođavali saobraćaju na to da probnu vozačku svako ko polaže za ove kategorije mora da ima bar jednom u životu.

 

Inače mi je firma u Minhenu pa u normalnim vanpandemijskim okolnostima ponekad i par puta mesečno idem tamo. Ne bi mi smetalo da odem neki put i motorom, ali avaj...

 

Promenio član Mr_Wolf
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 676 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Xj900s - za odrasle

Meni ističe probna za 3-4 meseca

:)

Najviše me boli to što mi dva puta uzimaju kintu za plastiku, jbg. 

Niti sam se u saobraćaju ponašao kao da imam probnu, niti me iko od saobraćajaca zajebavao, a i samo dva, tri puta su me zaustavljali, rutinski, dozvola, hvala, zdravo, zdravo. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 64 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ8 FJR1300

Ako je nekom za utehu i meni su uvalili probnu a psp i B sam polozio 1990. Jos mi se zena u ljermontovoj pravdala da to tako mora, izgleda ima dramu svaki put. Vise mi smeta sto moram da nosim dve plastike nego ovo ostalo. Ko mi je kriv kad se mislim 20 godina da odem i uzmem A.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: Noćaj (Sremska Mitrovica)
  • Motocikl: Sachs Spartamet (30cc)

Извињавам се ако сам прескочио нешто, (не могу да читам све поруке) ако неко ко има 38 година, полаже ПРВИ пут у животу за АМ или А1, по садашњем закону, кад добија праву дозволу (ако прво иде пробна) ? Због себе питам.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: Noćaj (Sremska Mitrovica)
  • Motocikl: Sachs Spartamet (30cc)

Нисам се изразио добро, НИКАД нисам полагао ни за једну категорију. Немам ниједну дозволу за било које возило.

Ускоро треба да полажем први пут у животу.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: Noćaj (Sremska Mitrovica)
  • Motocikl: Sachs Spartamet (30cc)

Са том пробном дозволом, имам ли право да возим где хоћу (или како већ) или шта каже закон ?

Претпостављам да имам нека ограничења.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki en500

Ne smete voziti od 23-05h

Morate voziti 10% sporije od maksimalne dozvoljene brzine. 

Ako idete u inostranstvo, morate proveriti sa njihovom ambasadom da li priznaju našu probnu, i valjalo bi da to imate napismeno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: Noćaj (Sremska Mitrovica)
  • Motocikl: Sachs Spartamet (30cc)

Није толико страшно, засад. Нисам од оних који воле пребрзу вожњу, возим до 25 км/сат.

Не планирам ићи у иностранство у скорије време, досад још никад нисам био.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: Noćaj (Sremska Mitrovica)
  • Motocikl: Sachs Spartamet (30cc)

Ако већ не смем возити од 23 увече до 05 ујутру, боље да положим само за АМ, и одма добијам праву дозволу. Нема пробне и чекања до 2 године до праве. Не возим брзо, нисам захтеван, према томе...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki en500

A šta Vam je bolje zavisi kakve su želje za budućnost. Ja sam kupila motor koji mogu da vozim sa A1 ali sam ipak polagala za A jer nisam htela opet da se cimam ako poželim veći motor. Mada i ovaj slabo vozim, ali imam opcije. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

i onda kad budeš hteo a1, opet sve iz početka (lekarski, test, časovi, polaganje).
A za AM isto imaš, možda je par hiljada jeftinije od a1. Savet, odmah a1, pa ako oćeš za par godina nešto jače, neće te kočiti dozvola.

edit:
otkad su uveli AM da se vozi 40 časova i da košta 50 hiljada(ne znam tačno koliko je al je neka nenormalna cifra, jer se vozi 40 časova), totalno su obesmislili polaganje za tu kategoriju, osim ako ti je to jedina opcija (mlad vozač, pa mora)

Promenio član nafetS

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 470 postova

16godina je uslov i za AM i za A1. Ista je i cena ukoliko nisi imao nijednu kategoriju pre toga tako da je potpuno besmisleno polagati AM.

Imas odličnih 4t skutera od 125cc. Nisu preterano brzi, ni jaki ali bar mogu normalno da savladaju uzbrdicu i isprate gradski saobraćaj.

Prespora vožnja je opasna koliko i prebrza zato sto mnogo većem broju ljudi daješ povod za preticanjem, tako da moj glas ide za A1.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: Noćaj (Sremska Mitrovica)
  • Motocikl: Sachs Spartamet (30cc)

Бесмислено или не, зар они мисле да неко има паре за бацање? Ако неко има, ја сигурно немам. Зато ми и не треба велика категорија. Толико млад и нисам. Ако не будем могао ни да полажем, купим електрични бицикл (мопед) и готова прича.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Бесмислено или не, зар они мисле да неко има паре за бацање? Ако неко има, ја сигурно немам. Зато ми и не треба велика категорија. Толико млад и нисам. Ако не будем могао ни да полажем, купим електрични бицикл (мопед) и готова прича.
Kupiš tricikl skuter sa nožnom kočnicom, vozi se sa B kategorijom i ne mora ni probna ni ništa da se polaže.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja