Jump to content

Moto Zajednica

Kurs bezbedne voznje 2016 / I

Recommended Posts

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Hajdučija... Mi nemamo čak ni elementranu strategiju vezanu za unapređenje bezbednosti saobraćaja (u ovom slučaju motociklista), jer da imamo, ovakve stvari se ne bi dešavale a čitav postupak obuke i doobuke bio bi jasno formalizovan i svi bi znali na čemu su...

 

Pogledajte recimo primer Velike Britanije... Ako pričamo o obuci motociklista NAKON zvaničnog dobijanja dozvole (u smislu ličnog napretka u načinu vožnje, usvajanju dobre prakse itd.) postoji nešto što se zove Post-Test Motorcycle Training. Obuku drže sertifikovani treneri koji se nalaze u javno dostupnom registru post-test trenera (RPMT). Svako ko ispunjava određene uslove (u smislu godina starosti, godina posedovanja A2 ili A kategorije itd..) može postati sertifikovani trener - polažu se tri testa:

- teorijski test

- dokaz sopstvene sposobnosti u vožnji (driving ability test)

- test sposobnosti za instruktažu (instructional ability test)

 

Znači, država proveri da znate u teorji ono što treba da znate, da sami znate da vozite onako kako treba i na kraju da ste sposobni da drugome prenesete to znanje.

 

Ima još jedan vrlo bitan momenat. Zbog čega bi uopšte novopečeni motociklista prošao ovaj Post-Test trening?!? Pa zbog toga što sa tom potvrdom plaća značajno manje osiguranje!!! Krug zatvoren - svima je u interesu!...

 

Na kraju kolika je cena za ovaj trening... Varira - suština je kako se vi dogovorite sa instruktorom, a može da bude i faktički džabe! Kako? Pa tako, što instruktor prvo vozi sa vama jedno dva sata u raznim uslovima i procenjuje nivo vašeg umeća, pa ako proceni da je vaše umeće sasvim dovoljno, on vam odmah izdaje potvrdu, bez ikakve dodatne obuke...

 

Mnogo će vode Dunavom proteći dok mi dođemo do tog nivoa...

 

Što se BJB kursa tiče, ja mislim da na ovakav klizeći start treba odgovoriti šakom u glavu (figurativno, naravno...) - a to znači, pokušati napraviti još masovniji i još kvalitetniji kurs. Ako treba neka pomoć vi cimajte...

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

...Formacijsko radno mesto nije licenca, to je samo radno mesto. TO je činjenica, ako se već pozivaš na činjenice.

 

 tacno, formacijsko radno mesto nije licenca ali za radno mesto treba da ispunis neke uslove, recimo, da imas neku licencu. djunta je lepo objasnio ko i kakvu licencu ima a slozices  se da je posedovanje bilo kakve licence validnije od neposedovanja bilo kakve licence, bar u ocima zakona.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12242 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

U Srbiji ne postoje pozitivni zakonski propisi o ovoj materiji, pogotovo nema decidno propisanih uslova za izvođenje ovakvih kurseva i ko može da ih vodi. Hvala @icatenej za post o engleskim propisima na tu temu, nadamo se da će nekada i kod nas ova materija biti zakonski uređena ;)

 

Poštujem autoritete iz policijske obuke ali i oni su motoristi na ulici kao i mi i njima se posle obuke često događaju nezgode tako da je o nekoj "superiornosti" policijske obuke neumesno govoriti. Rekao bih da direktno obraćanje iskusnih motorista po programu u kome najveći uticaj imaju sabrana iskustva dobrih svetskih motorista daje više korisnih informacija polaznicima Kursa od zacrtanih i strogo predefinisanih programa Kursa u organizaciji "službe". 

 

Ukoliko je neka NVO pokušala da uvede ekskluzivitet na održavanje Kurseva na stazi Ada Huja to donekle mogu da razumem ali ako je u to umešana državna institucija predložio bih momentalno aktiviranje svih relevantnih građanskih "institucija" i upoznavanje istih sa nepoštovanjem zakona od strane onih koji zakon donose i primenjuju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Asocijacija, Strucni Team, NVO, Licence, Profesor, Doktor, Kontinuitet, Kredibilitet, Monetarni Interes...* :D

 

Skenjao vas je vlasnik staze, uzeo vrapca u ruci.

Nadjite drugu lokaciju i kraj palamudjenju. Najbolje da se jos i nervirate sto neko hoce kod "ovlastenih".

Taman opustenije / manje guzve. :takoje:

 

 

*- HorrorPiknik - all rights reserved

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Kada bude bilo licenciranja, svako ko hoce da bude demonstrator imace licencu. Sada bas niko i jednako nema licencu, jer tako nesto i ne postoji, pustite prazne price.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ja htjedoh reci, da vjerujem da za ovu konkretnu obuku nije potrebna bilo kakva licenca, nigdje... osim mozda u Arabiji.

Cak i da postoje te famozne "licence", to se opet odnosi samo na obuke koje nude jos neke pravne produkte, a ne samo obuku voznje.

(npr. certifikat potreban za vozacku dozvolu ili za smanjenje premije osiguranja i slicno)

Ali mi (BaLKancine :D) moramo da zakomplikujemo, budemo oficijalni i gadjamo se terminima ...zarad tezine valjda.

 

A ovaj problem sa Hujom je po mom skromnom misljenju iskljucivo do vlasnika staze.

Moguce je i da vam valja pricu o "sekretarijatu, iluminatima i sl" zbog najobicnijeg ekonomskog interesa.

Jeste probali da pitate "strucnjake" cemu taj hostility?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • The hunter, 226 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 900

Citam i ne verujem.... :staa2:

Zloupotreba je jasna kao dan, jedino mi nije jasno zasto Djunta podrzavas ovaj lopovluk i bezobrazluk.

Kao da ti imas nesto od toga :stabre: .... na sve to preporucujes da se BjB kurs odrzava na parkingu Ade Huje....mislim da je ovo malo cinicno sa tvoje strane i da to ljudi iz BJB-a nisu zasluzili.

Treba biti dostojanstven.

Na sve to jos mi se cini da hoces da reklamiras taj kurs na ovom forumu pozivajuci se na cinjenicu da 7000 dinara nije nista....ma daj molim te.....

Ne kazem da treba da se njihov kurs zabrani, voleo bi da ih ima jos vise i naravno da je dobro da su predavaci licencirani... o tome ovde uopste i nije bilo reci.....samo je mnogo ruzno kada neko ljudima koji to rade za dzabe neko to uzme sa namerom da zaradi pare....a ti to moj Djunta podrzavas.

To mislim da bas nije u redu.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

 

Zloupotreba je jasna kao dan, jedino mi nije jasno zasto Djunta podrzavas ovaj lopovluk i bezobrazluk.

Kao da ti imas nesto od toga :stabre: .... na sve to preporucujes da se BjB kurs odrzava na parkingu Ade Huje....

 

To sto insinuiras da Djunta ima neki interes je netacno, nema vise nikakvih dodirnih tacaka sa kursevima bezbedne voznje, potpisujem.

 

A i dok je imao veze kursevi su organizovani bas na parkingu na Adi Huji i tom prostoru apsolutno nista ne fali, mislim da zadovoljava sve uslove. Prosle (ili bese pretprosle :)  )godine je BJB kurs, kome sam prisustvovao, organizovan na igralistu skole kod Zmaja i to je skroz OK, za ono sto se vezba i vise nego dovoljno. To sto mozda polaznici dozivljavaju kurs ozbiljnije ako se odrzava na stazi je druga prica.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Još jednom: licenciranje u Srbiji ne postoji. Formacijsko radno mesto nije licenca, to je samo radno mesto. TO je činjenica, ako se već pozivaš na činjenice. Moglo bi čak naširoko da se priča zašto policijski dril nije pravi pristup, zašto već nije i neće dati rezultat, ali nije tema.

 

Uopšte ne želim da ovde merim koji je kurs bolji ili jeftiniji, jer to nije tema: tema je da je neko, koristeći formacijska radna mesta ;) i zloupotrebom obećanja raspolaganjem javnim novcem, stvorio sebi monopol. Da li to podržavaš i opravdavaš? Jer, svojom relativizacijom upravo to činiš.

 

Pusti prazne priče. I pusti ih, imaće priliku da se brane i sami... ;)

Hajdučija... Mi nemamo čak ni elementranu strategiju vezanu za unapređenje bezbednosti saobraćaja (u ovom slučaju motociklista), jer da imamo, ovakve stvari se ne bi dešavale a čitav postupak obuke i doobuke bio bi jasno formalizovan i svi bi znali na čemu su...

 

...Formacijsko radno mesto nije licenca, to je samo radno mesto. TO je činjenica, ako se već pozivaš na činjenice.

 

 tacno, formacijsko radno mesto nije licenca ali za radno mesto treba da ispunis neke uslove, recimo, da imas neku licencu. djunta je lepo objasnio ko i kakvu licencu ima a slozices  se da je posedovanje bilo kakve licence validnije od neposedovanja bilo kakve licence, bar u ocima zakona.

 

 

 

U Srbiji ne postoje pozitivni zakonski propisi o ovoj materiji, pogotovo nema decidno propisanih uslova za izvođenje ovakvih kurseva i ko može da ih vodi. Hvala @icatenej za post o engleskim propisima na tu temu, nadamo se da će nekada i kod nas ova materija biti zakonski uređena ;)

 

Poštujem autoritete iz policijske obuke ali i oni su motoristi na ulici kao i mi i njima se posle obuke često događaju nezgode tako da je o nekoj "superiornosti" policijske obuke neumesno govoriti. Rekao bih da direktno obraćanje iskusnih motorista po programu u kome najveći uticaj imaju sabrana iskustva dobrih svetskih motorista daje više korisnih informacija polaznicima Kursa od zacrtanih i strogo predefinisanih programa Kursa u organizaciji "službe". 

 

Ukoliko je neka NVO pokušala da uvede ekskluzivitet na održavanje Kurseva na stazi Ada Huja to donekle mogu da razumem ali ako je u to umešana državna institucija predložio bih momentalno aktiviranje svih relevantnih građanskih "institucija" i upoznavanje istih sa nepoštovanjem zakona od strane onih koji zakon donose i primenjuju.

Skenjao vas je vlasnik staze, uzeo vrapca u ruci.

Nadjite drugu lokaciju i kraj palamudjenju. Najbolje da se jos i nervirate sto neko hoce kod "ovlastenih".

Taman opustenije / manje guzve. :takoje:

 

 

*- HorrorPiknik - all rights reserved

Ja htjedoh reci, da vjerujem da za ovu konkretnu obuku nije potrebna bilo kakva licenca, nigdje... osim mozda u Arabiji.

Cak i da postoje te famozne "licence", to se opet odnosi samo na obuke koje nude jos neke pravne produkte, a ne samo obuku voznje.

(npr. certifikat potreban za vozacku dozvolu ili za smanjenje premije osiguranja i slicno)

Ali mi (BaLKancine :D) moramo da zakomplikujemo, budemo oficijalni i gadjamo se terminima ...zarad tezine valjda.

 

A ovaj problem sa Hujom je po mom skromnom misljenju iskljucivo do vlasnika staze.

Moguce je i da vam valja pricu o "sekretarijatu, iluminatima i sl" zbog najobicnijeg ekonomskog interesa.

Jeste probali da pitate "strucnjake" cemu taj hostility?

Citam i ne verujem.... :staa2:

Zloupotreba je jasna kao dan, jedino mi nije jasno zasto Djunta podrzavas ovaj lopovluk i bezobrazluk.

Kao da ti imas nesto od toga :stabre: .... na sve to preporucujes da se BjB kurs odrzava na parkingu Ade Huje....mislim da je ovo malo cinicno sa tvoje strane i da to ljudi iz BJB-a nisu zasluzili.

Treba biti dostojanstven.

Na sve to jos mi se cini da hoces da reklamiras taj kurs na ovom forumu pozivajuci se na cinjenicu da 7000 dinara nije nista....ma daj molim te.....

Ne kazem da treba da se njihov kurs zabrani, voleo bi da ih ima jos vise i naravno da je dobro da su predavaci licencirani... o tome ovde uopste i nije bilo reci.....samo je mnogo ruzno kada neko ljudima koji to rade za dzabe neko to uzme sa namerom da zaradi pare....a ti to moj Djunta podrzavas.

To mislim da bas nije u redu.

 

@Peđa-podržavam sve što je kvalitetno i korisno, nekad i bez interesa i čak na svoju štetu ko što je ovde prozivka. Ada Huja je privatno vlasništvo 1/1, napravljena 1999 godine i to je prvi objekat iz auto moto sfere slobodnog tipa, prvenstveno namenjena karting takmičenju, priznata od međunarodne karting organizacije, ali se tu dešava sve  i svašta. Motorciklistima je uvek bio  slobodan pristup, članovi BJB-a koriste stazu još od 2008, pre nego je zaživeo Kurs BJB-a 2009:

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/10694-ada-huja-trening/

 

Prvi vid organizovane obuke na Adi Huji je održan 21 aprila 2013, ispravite me ako grešim,  i to baš na parking platou. Zašto, zato što se svuda u svetu obuka započinje na poligonu među čunjevima i nakon teorijskog dela, krug po stazi je da se polaznicima učini "plezir", a inače beskoristan sa aspekta prvih nekoliko  nivoa obuke.  Lično sam prošao BJB kurs, internu sportsku i na kraju takozvanu službenu koju i favorizujem ne negirajući ostale vidove ili stilove, spremam se i na off  road obučavanje, ne da bi se eksponirao već da bi što više doprineo svojoj i time tuđoj bezbednosti. Tehnika koju podržavam i primenjujem u svakodnevnom saobraćaju nije ni neka srpska izmišljotina a ni po najmanje policijski dril, radi se o obuci po uzoru na masu škola bezbedne vožnje gde je imperativ na što spretnijoj vožnji u svakodnevnim uslovima u gradu i drumu, vožnja oko kružnog toka na Slaviju u Beogradu, umsto sa kolenom na asfaltu, sa veoma malom siluetom velike pokretljivosti.

 

Raspolaganje privatnim vlasništvom ne treba nikoga da interesuje, nikome tu niko ništa nije ni dao ni oduzeo ili obavezao pa da postoji srdžba, vlasnik je našao svoj interes, zato je i investirao u objekat pre dvadesetak godina koji se ne može smatrati društveno našim. Ne mogu da ulazim u pozadinu i raznorazne teorije, niti pa želim da se zaokuplam time,  šta ako je asfaltiranje 805 m staze u okviru nekog državnog projekta, recimo obuka nekoliko stotina službenih motorciklista koji se ko zna još od kada obučavaju na košarkaškim igralištima, parkinzima itd. Nedavno je i bio besplatan trening za 105  građana organizovan o trošku grada Beograda, ne znam koliko je koštao, ali ako je i jednu glavu spasao, govoriti o novcu je neumesno.

 

Već sam napomenuo da postoji ideja o uvođenju obavezne dodatne obuke po uzoru koji je Icatenej naveo, bez trenutno postojeće regulative, vrednuju se reference koje postoje, ala strane licence, slično  ko što se vrednuju raznorazne diplome iz bilo čega, pri konkursu za posao sigurno će bilo kakva proverljiva refernca dodati  neki možda prelomni plus.

 

Obuke o kojima pričamo nisu obavezne pa samim tim je nepotrebno uopšte diskutovati o ceni i smatrati moju podršku licemernom, od prvog dana zagovaram da i BJB kurs treba da bude plaćen i u većem iznosu, naravno, nemam ništa protiv i besplatnih, samo smatram da jer obuka 1:1 ili 5:1 mnogo kvalitetnija, a da bi bila uvek dostupna, teško da može džabe.

 

@Rajko-svako iskustvo je dragoceno naravno, ali  kolko je iskustvo više stotina službenih motorciklista tokom samo jedne radne smene i šta sve treba preduprediti kroz obuku, to neko neće ni za čitav život ni da čuje a kamoli doživi.

 

@Gost imenjače- tako je, manje palamuđenja i gledanja u tuđ tanjir, druga lokacija, parking Ade Huje sasvim adekvatan, industrijska zona u Zrenjaninu, slepa ulica kraj Bežanijskog groblja u Beogradu, školsko dvorište Zmaja itd, karting Kula, parking u Nišu, Mišeluk u Novom Sadu...više nego dovoljno za poligonsko obučavanje, ništa to nije neprimreno, pogledajte raznorazne klipove po svetu uostalom. Rekoh da ne poznajem sadašnju metodologiju obuke Kursa BJB, ali se rukovodim obukama koje su vršene po navedenim mestima i bile više nego uspešne-korisne, ostale grupacije isto rade na platou, pa ako je sada nužda, neće ništa faliti opet, bolje da je bude nego da je nema. I opet sam voljan da doniram jednog početnika, kad bude bilo kursa, ne sumnjam da će ga biti, nek se javi klinac sa početničkim stažom, toliko na ime podrške od mene.

 

Ne bih se više uključivao u diskusiju koja se već udaljila od teme i reševanja uslovno problema, izneo sam svoje viđenje i žalim što se pojedinima ne sviđa il me ne kapiraju, tako je kako je, mislim na činjenice sviđale se ili ne.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Đunta, po ko zna koji put: nije tema kako kurs treba da izgleda i gde je odgovarajući plato. Jasno je šta ti misliš, još od prvog posta. 

 

Vidi - normalno je da se ljudi razlikuju u mišljenju. Zato si ti sa ovom ekipom pravio kurs na jedan način (komercijalno, za više para, sa razl. tehnikama predavanja), a BJB od početka radi na drugi način. Irelevantno je što ti misliš npr. da BJB kurs treba komercijalno da košta, ili preferiraš jednu tehniku u odnosu na drugu. Kapiram da to smatraš, kapiram zašto, mi se ne slažemo iako te sve razumemo, mislimo drugačije.

 

Zato više kurseva treba da postoji! Sa različitim cenama, metodologijom, predavačima... Ljudi će onda birati. Poenta je: kada jedna ekipa pokuša isključivo iz ličnih finansijskih razloga da sebi pravi monopol, čak bilo kojim sredstvima, to nije legitimno. Tačka.

 

 

Neka to bude moja finalna poruka u temi koju si uspešno trolovao, da ne kažem modertno "spinovao". Zato te opet molim: što brate izigravaš advokata ekipi na koju kažeš da si i sam besan? Pusti, čitaju i sami, imaće i sami priliku da se brane...

 

PuŠti jadan, što bi braća Crnogorci rekli. :)

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Rešenje bi moglo da bude vrlo jednostavno, jeftino i delotvorno pre svega, tražite upotrebu parkinga uz stazu koji je više nego dovoljan za celodnevnu obuku tehnike vožnje, osim ako i to nije uslovljeno.

 

Zašto je moj predlog shvaćen kao trolovanje ili spinovanje,  licemeran i neprikladan.

 

Zašto monopol, pa sve je na dobrovoljnom izboru, dogovoru i bez obaveza i tu nema ljutiš ako neko nekome nešto da ili uskrati, mislim na raspolaganje privatnom imovinom, a pri tome nema sprečavanja da se bilo ko bavim ovom aktivnošću kako mu volja, gde hoće i može, nija sama pista jedini izbor za kvalitetnu obuku, a ni jedina ni u Beogradu a ni u Srbiji ako je baš pod moranje da se osnovni elementi uče baš na takmičarskoj stazi. Legitimno je sve pokušati, moral je drugo, prejudiciranje je to što jeste. Ko pre devojci, njemu devojka.

 

Idealno bi bilo da sve u životu bude besplatno, al to je čista utopija, preduzetnik si i sam znaš da entuzijazam ima svoju granicu, više nego dostojno je što je BJB uradio, nek je irelavantno što ja mislim da treba da bude plaćeno, još dva puta sam samo gostovao na kursevima i oba puta sam priložio za završnu kafu i sok  iako nisam pio, sramota me je da me neko nešto nauči i još i piće da mi plati. Sve je interes, bilo materijalni ili lični, direktni ili indirektni, to je ljudski.

 

Ne zastupam nikoga a nisam ni Pantelija,  samo sam izneo svoje saznanje i neke činjenice ne bi li time doprineo boljem sagledavanju problema i samim tim lakšem iznalaženju rešenja, ništa imperativno zaista. Predpostavljam da si davno zaključio da nisam nameran da se direktno mešam u uređivanje BJB-a, bude neki komentar ko sada i to je kao i svako forumsko mišljenje. Branim ideju edukacije, više raznolikosti će bolje iznedriti kvalitet, isključivost nije dobra. Dobronameran sam da pomognem uvek, pokušao sam da Vam obezbedim čunjeve koji su formalno pod mojojm jurisdikcijom, ne znam da li sam uspeo.

 

Nisam besan, mislim da nisam ni bio, rezgniran svako da, ali nada sve zahvalan na naučenom, lično zadovoljan svojim učešćem u utemeljenju projekta koji živi i razvija se, što me posebno čini srećnim, pogotovu što je poniklo još sličnih projekata, što su se  uključili eminentni ljudi ala Profesor Vujanić, Đuntinica je njegov student, motorciklista Dr. Jevtić,  i konačno se država priključila i to je dobro ma kako se to okarkterisalo, sve eventalne nepravilnosti na koje se ukazuje će se vremenom ispeglati, bitno je da se krenulo u sledeći korak od prvog BJB kursa iz 2009.

 

Naravno, medalja uvek ima dve strane, to što je BJB prvi ne znači da će biti i ostati jedini i neprikosnoveni. Ovakva postavka bojim se da neće biti održiva u budućnosti.  Ako bude po uzoru na neke zemlje, dodatnom obukom će moći da se bave subjekti koji ispune propisane uslove, dobrovoljno možda neće biti legalno ni na svom imanju jer direktno utiče na javnu bezbednost. Ko što napomenuh, ABS je pre još tri godine počeo sa uređivanjem ove problematike, auto škole su pretrpele određene promene, drastično veća cena je naj uočljivija, ali je lepo što u mom kraju postoji auto škola sa poligonom na kome kad god prođem vidim da se neko na motoru obučava pod nadzorom instruktora, toga ranije nije bilo. Mnogi ne znaju, davnih dana su obuku za vozačku kategoriju činili vozači sa 3 godine posedovanje dozvole, znači besplatno, u nekoj godini je to zabranjeno i nikle su današnje auto škole. U Sloveniji postoji regulativa dodatne obuke, rade nekih mislim 6 škola koje imaju i obuku za dozvolu. Zbog dobre saradnje na nivou saobraćaja, slovenačka postavka je ugledna kod nas i svaka referenca stečena tamo ima određenu validnost u našim još uvek ne regulisanim uslovima, pomenuti instruktori je imaju, a tri slovenačka su dolazila i radila obuku ovde, jedan od njih je i glavni instruktor za službene potrebe, prvak u spretnoj vožnji godinama. Mislim da će u nekom trenutku biti nužno da i BJB ima referencu, nije dovoljna dobra volja. Gledano sa strane kao neupućen, izbor između doktora sa diplomom i nadri učenog je vrlo jasan, bez obzira na pozitivanost alternativnog. Mislim da i u ovom nastalom problemu srž leži u ovome, ostali manifetluci su dodatni i ne bih na osnovu insinuacija da zaključujem bilo šta. Razmislite o formalizovanju reference nekog ko je predisponiran i ima volju, to košta, ne previše, sakupićemo valjda lako donaciju, i onda sa punim, formalnim, pravom nastupite. Ko što rekoh, nije isto Đunta sa ulice i na majke mi,  i Đunta sa validnom licencom stranog porekla.

 

Ovo su činjenice, nema tu ni šta da se brani ni kudi, "ako puštiš jadan, ostade i dalje taki".  I treba da čitaju Sev, nije sve kako bi trebalo i moglo da bude, kao što ni u životu nije na žalost. Nego, idemo dalje, prst na čelo ko što neko reče, mora da se nađe alternativno rešenje, sezona je već uzela danak, od forumašenja ništa nema, nego čunjeve il tenis loptice u šake, od prepucavanja mrka kapa, samo moš se posvađamo, što naravno nećemo, "Erare hominum est".

Promenio član đunta
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stomatolog na motoru, 1522 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: Transalp XL600V-X

Koliko samo je zamena teza izreceno u nekim predhodnim postovima, da je to strasno.

Pokusavali su mnogi u proslosti da naprave kurs slican ovom koji radi BJB i da naravno za to uzmu pare i stave u svoj dzep i to je sve legitimno. Moja puna podrska tim ljudima jer znam kako je tesko raditi ove kurseve. Nazalost ne znam da li je iko od njih opstao, a razlog je pored opste besparice i to sto je BJB radio slican kurs prakticno za dzabe a pri tome su i polaznici kursa imali samo reci hvale.

Ovde sada imamo situaciju, kako je rekao i sam vlasnik staze, da su pojedinci drzavnim parama stvorili sebi, odnosno svojoj privatnoj firmi povlascen polozaj u odnosu na druge. A sve to u svrhu sticanja profita pod laznom kapom promocije bezbednosti, jer vecina tih ljudi je sedela u drzavnoj instituciji koja bi trebalo da se bavi bezbednoscu u saobracaju vec godinama u nazad, za to primala platu od nasih para, i za sve to vreme nije mnogo uradila da ne kazem skoro nista.

E tu je sustina problema a ne u tome dal jos neko hoce da pravi kurs jer je toga i ranije bilo i super je da bude. Sto vise kurseva to bolje, pa nek svako odabere sta mu odgovara. Ali ovde se cini da se radi o zloupotrebama drzavnih funkcija zarad sticanja profita privatne firme. Mi sad o tome mozemo da pricamo ovde ali nismo strucni pa treba ostaviti da se strucni ljudi time pozabave i nadlezne institucije da provere.

A sto se tice licenca, sve dokle to nije regulisano pravnom regulativom to je sve mlacenje prazne slame i ostaje samo na korisnicima kursa da procene sta im se vise svidja sve dok se niko lazno ne predstavlja.

 

Mislim da je svima jasno sta se ovde zapravo desava i da je dalje trosenje reci po forumu izlisno, jer slicne stvari vidjamo na svakom koraku u svim sferama drustva od bahatog ponasanja nosilaca bilo kakvih drzavnih funkcija preko nocnih rusenja u Beogradu do stvari koijih mi obicni smrtnici nismo za sad ni svesni itd.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1771 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Ako mogu nešto iz iskustva posavetovati, na đon se jedino đonom odgovara - ne bukvalno.

Možda je vreme za malu demonstraciju sile, konsultovati dobrog advokata, oni znaju kako dalje.

Na ovo treba gledati kao na priliku, a ne problem.

 

Ako se ovde popusti, verujte mi oni neće stati. Biće tu i licenciranja i svega što im padne na pamet, a država omogući.

Šta god treba zovite, ipak je nas preko 30.000.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

...  Ako bude po uzoru na neke zemlje, dodatnom obukom će moći da se bave subjekti koji ispune propisane uslove, dobrovoljno možda neće biti legalno ni na svom imanju jer direktno utiče na javnu bezbednost. ...

 

 

Sledeci korak odjela za lobistiku profesora i doktora? U trci za parama, vi bi da zabranite tatama da uce djecu da voze.

A sve pod oreolom "zastitnika javne bezbjednosti"... :bljak:

 

 

Gledano sa strane kao neupućen, izbor između doktora sa diplomom i nadri učenog je vrlo jasan, bez obzira na pozitivanost alternativnog. Mislim da i u ovom nastalom problemu srž leži u ovome, ostali manifetluci su dodatni i ne bih na osnovu insinuacija da zaključujem bilo šta. Razmislite o formalizovanju reference nekog ko je predisponiran i ima volju, to košta, ne previše, sakupićemo valjda lako donaciju, i onda sa punim, formalnim, pravom nastupite. Ko što rekoh, nije isto Đunta sa ulice i na majke mi,  i Đunta sa validnom licencom stranog porekla.

 

Taj izbor se odnosi na ljude koji nemaju nikoga od povjerenja, pa onda padaju na licence i marketing.

 

Ovdje se radi o ljudima iz zajednice koji vec imaju dovoljno povjerenja da pokusaju sa "nepismenim" instruktorom.

 

Dakle, ja i moje drustvo idemo na poligon da vjezbamo, a ti nas ubjedjujes da za to treba platimo doktoru (nije dzabe studirao haha).

 

Mislim, svaka cast doktoru, ali kao sto Ada Huja nije jedini poligon, ni bjb nije jedini forum, ... mislim, ishendluju zabranu staze za BJB kurs, i ti dodjes na taj isti BJB da objasnis kako je to dobro. hahaha jbt..evo poceo sam da se smijem sam sa sobom...

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Very Funny Rider, 1123 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: ホンダ Tamić Varadero XL Litra '07

Činjenica je da je svaki BJB Kurs vožnje bio održan uz najmanje 20 polaznika. Bilo koja konkurencija može samo da sanja taj broj.

Do sad nisam čuo da se neko konkretno žalio na BJB kurs. Što nam govori samo jednu stvar...govori da ipak to što BJB radi ima smisla i da ljudi to cene.

 

Oko Ade Huje sam apsolutno siguran da dolazi do nekih zloupotreba. Ja ću tebi da asfaltiram tvoju privatnu stazu (od državnih para) ako nam ti daš ekskluzivan ugovor na korišćenje iste.

 

"U slučaju da ti dođu ovi sa BJB kursa ti ih odjebi". Pritom da se razumemo u celoj toj priči Agencije za bezbednost saobraćaja  čitaj "Moto klub bezbednost"....ima ljudi koji su na ovom forumu već dugo vremena...povezanost je veoma poznata. A iste treba da bude sramota što na oči svih ostalih rade iza leđa i kurvinjski prisvajaju originalnu ideju sebi.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Ideja nekomercijalnog kursa je da obuku sebi moze da priusti svako ko to hoce, a ne samo onaj ko moze.

 

I sto vise pisem oko ovoga, sve sam vise besan.. :D

Ne znam šta bi se ovde više moglo dodati, a pritom, sve se radi u cilju povećanja bezbednosti u saobraćaju?

Zar kod nas sve mora da se komercijalizuje i da se i najbolja ideja isprofaniše, da se unište idealisti, radi lične koristi?

Trebalo bi dati mogućnost izbora:

- komercijalni kurs sa dr, mr itd i

- nekomercijalni, pa za šta se ko odluči.

Ovako, gorak ukus...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 856 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

   Ja sam imao prilike da se uverim kako to funkcionise za druge stvari sa tom odvratnom agencijom. Imam poznanika koji radi u agnciji i ranije mi je pricao da radi na slicnim projektima  pa cu pokusati da saznam nesto vise. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Pomenuta je ekipa sertifikovanih strucnjaka (po titulama,funkcijama,clanstvima komisija ...) rekao bih da imaju po 100-150 god.

Ali nesto drugo mi je zapalo za oko

 

"na poligonu, za vreme izvođenja praktičnog dela treninga koristite adekvatnu zaštitnu kacigu. (Preporuka je da nosite i ostalu zaštitnu opremu, jaknu, pantalone, rukavice, čizme i dr)" 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drumski ratnik, 158 postova
  • Lokacija: Beograd - Zemun
  • Motocikl: Africa Twin DCT 2020

Kolege bajkeri, ajmo nekako da počnemo "borbu", a ne da tupimo ovde za džabe... 

 

Kako vam se čini ideja da se ovde organizujemo i skupimo se, kad kolega reče, u nedelju sledeću, je li, tamo na Adi Huji i da vidimo ko to organizuje kurs, te da oni vide nas, odnosno da shvate da nećemo da se predamo i da prihvatamo "sranja" na našu štetu?

 

Narano bez ikakvih incidenata, ne daj Bože. Pa nismo mi bagra, mi smo prijateljski raspoloženi bajkeri vitezovi koji priskaču u pomoć onima kojima je pomoć potrebna. A sad moramo sami sebi da pomognemo. 

 

Živi bili!  :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Čekajte ljudi prvo da se reši slučaj sa fantomkama u Savamali :D :D

 

Po mom mišljenju, na kursu BEZBEDNE vožnje polaznik treba da nauči:

 

1) Da se pridržava ograničenja brzine kao i da aktivno prati i POŠTUJE sve ostale znake u saobraćaju

2) Da nauči da skenira uslove na putu i predviđa situacije, reakcije drugih vozača itd...

3) Da nauči ispravno DA KOČI

4) Da shvati gde je mesto motocikla u saobraćaju, i da razume koliko je ranjiv.

5) Da DONEKLE shvati koje su fizičke granice njegovog motocikla i da ostavi dovoljnu marginu da ih ne pređe

 

Na praktičnom delu na poligonu može da se usvoji ispravan način kočenja i eventualno da se simulira izbegavanje prepreke (mada je i to upitno koliko je realno s obzirom na minorne brzine koje se postižu na poligonu...). U slučaju da je dostupna staza :) onda već može da se vežba tehnika ispravnog ulaska u krivinu na brzinama koje su slične putnim, što jeste bitan elemenat bezbednosti u vožnji...

 

Ona obuka nakon dobijanja dozvole u Engleskoj koju sam pomenuo u mom prethodonom postu, naglasak daje na ponašanje u realnom saobraćaju i tako je obuka i koncipirana - vozi se sa instruktorom u realnom saobraćaju a zatim analiziraju i ispravljaju greške... Zbog toga je ta obuka individualna i zbog toga i ima efekta...

 

Uz svo dužno poštovanje prema svim tehnikama i instruktorima, po mom skromnom mišljenju kurs BEZBEDNE vožnje nema nikakve veze sa vitlanjem između čunjeva ili policijskim drilom na poligonu... I to vitlanje između čunjeva se vežba, održavaju se širom sveta Moto Gymkhana takmičenja, vitlaju ljudi za sve pare sa raznim vrstama motora, pa ipak to ima vrlo malo veze sa bezbednom vožnjom. Da se razumemo, vežbe između čunjeva će NARAVNO podići vaš nivo sposobnosti upravljanja motociklom na malim brzinama (pod uslovom da redovno vežbate), to ne sporim :)... Ipak, to što ćete na nekom kursu na kraju balade ispravno odraditi par slaloma i neku osmicu neće od vas napraviti posebno sigurnog vozača, niti će vas spasiti ako neprilagođenom brzinom uletite u neku lakat krivinu... Čak šta više, može vam samo uliti lažno samopouzdanje. Kad sam prvi put naučio kako se vrti krug od 4 metra sa praktično lokovanim kormanom u krajnjoj poziciji, mislim da mi je kita porasla barem 2 cm., ali mi to ipak nije apsolutno ništa značilo kad sam nekoliko dana kasnije driftovao po rizli i jedva se izvukao iz kritične situacije, niti mi znači u svakodnevnoj vožnji do posla, čak ne znači ni kad se provlačim kroz gužvu između automobila...

 

Ja sam prisustvovao jednom BJB kursu (pre dve godine čini mi se) i moram priznati da mi je daleko značajniji bio teorijski deo (od objašnjenja fizike koja je na delu kada vozimo motor do praktičnih saveta za što sigurniju vožnju). Lično mislim da bi na ovim kursevima pre svega trebalo ljude izbombardovati video primerima grešaka i padova (ima ih sada na Youtube koliko hoćete) jer je drugačije kada se pogleda ponekad neki video a drugačije kada vas skoncentrisano u recimo dva sata izbombarduju konkretnim primerima uz analizu greški i posledica...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drumski ratnik, 158 postova
  • Lokacija: Beograd - Zemun
  • Motocikl: Africa Twin DCT 2020

...

Ja sam prisustvovao jednom BJB kursu (pre dve godine čini mi se) i moram priznati da mi je daleko značajniji bio teorijski deo (od objašnjenja fizike koja je na delu kada vozimo motor do praktičnih saveta za što sigurniju vožnju). Lično mislim da bi na ovim kursevima pre svega trebalo ljude izbombardovati video primerima grešaka i padova (ima ih sada na Youtube koliko hoćete) jer je drugačije kada se pogleda ponekad neki video a drugačije kada vas skoncentrisano u recimo dva sata izbombarduju konkretnim primerima uz analizu greški i posledica...

 

Ico, trebao si onda da dođeš na ovogodišnji kurs, da se vidimo opet i da vidiš koliko je kurs unapređen. ;)

 

Ja sam bio da utvrdim znanje i malo da provežbam tehniku sa novim motorom u kontrolisanim uslovima, da vidim gde su sad granice, kako motora, tako i moje.  :na_glavi:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kurblaj Khan, 3245 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: motor, da

Tri puta sam odslusao teorijski deo ( skola mi nikad nije bila jaca strana  ;) ), svaki put sam unapredio znanje, prakticni deo sam imao kod Bezanijskog groblja u slepoj ulic, Lazo (EvilZo) je sve to na primerima pokazao uz asistenciju dobrog nam Arakisa......

Pre toga sam imao 25 godina iskustva na motoru... i mogu slobodno da kazem da sam unapredio svoju tehniku voznje. 

Sada svakog pocetnika ili drugara savetujem i guram da zavrsi kurs, jos se niko nije pozalio ili rekao da mu nije bilo korisno.

 

Zbog toga, i zbog ljudi koji su zadovoljni nakon kursa i drugara kojima ce pomoci ovo u buduce, zelim da se tradicija BJB kursa bezbedne voznje nastavi.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 707 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lucifer

Slažem se u potpunosti sa tobom Vlado. Zaista se nadam da će se tradicija BJB kursa bezbedne vožnje nastaviti zbog svih nas koji već jesmo kao i novih kolega koji tek ulaze u svet motociklizma.Iz svog ličnog iskustva mogu da kažem, bez preterivanja, da nisam imala priliku da prođem kroz ovaj kurs (i to nekoliko puta), pitanje je da li bih i kakav vozač uopšte bila. Kada sam ja polagala za A kategoriju, u auto školama nije bilo ni teorijske nastave, kao ni praktične obuke. Dobiješ probnu tablicu i sam vežbaš ukoliko imaš motor. A ako ga nisi imao, kao što je bio slučaj kod mene, onda si morao debelo da se pomučiš da pronađeš auto školu koja ima motocikl a ne skuter.Ja sam tada uspela da pronađem jednu u Beogradu u kojoj se vežbalo bez instruktora na poligonu i ulici najviše 4 puta pre polaganja. I onda zamislite sa takvim praktičnim (ne)znanjem kada dobijete A kategoriju i izađete na ulicu koliko ste bezbedan učesnik u saobraćaju. Ja sam imala sreću tada da preživim bez fatalnih posledica svoje neiskustvo i neznanje ali na žalost mnogi od nas nisu. Kada sam opet sela na motor odlučila sam da uradim nešto što će moju svest kao vozača motora i moju tehniku vožnje značajno unaprediti i time mi povećati šanse za bezbedniju vožnju. Poznato je da smo mi ranjiviji od većine ostalih učesnika u saobraćaju i ako sa svoje strane ne uradimo nešto da povećamo bezbednost postajemo glineni golubovi na putu. Pratila sam i ranije forum i čitala razmenu iskustava ali tek kada sam otišla na BJB kurs bezbedne vožnje po prvi put sam dobila toliko novih i korisnih informacija bez kojih stvarno ni jedan motociklista ne bi trebao da sedne na motor i izađe na ulicu. A ono što sam naučila na poligonu za tih tri-četri sata intenzivne praktične vežbe uz stalnu instrukciju dragih kolega redara značajno je unapredilo moju tehniku vožnje. Uz kasniju samostalnu vežbu postala sam sigurniji i daleko bolji vozač nego što bih to ikada bila bez ovog kursa. Mnogo hvala organizatorima i redarima na entuzijazmu i dobroj volji da sa nama podele svoja dugogodišnja iskustva i znanja i pomognu nam da i sami budemo bolji vozači. Umesto da kada već postoje ljudi koji ovo rade bez lične koristi, iz ljubavi i želje da se smanji broj povređenih i poginulih motociklista, da im se pomogne neko pokušava i to da nam uskrati. Žalosno, ali se ja iskreno nadam da će BJB kurs bezbedne vožnje nastaviti i dalje da

edukuje nove a i nas stare polaznike.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja