Jump to content

Moto Zajednica

Udes u Ruzveltovoj, 30.8. (sinoc)

Recommended Posts

  • Non stop u gradu, 188 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Transalp XLV 600

Pozdrav kolege,

 

Sinoc prolazim Ruzveltovom i na raskrsnici te ulice i ulice Svetog Nikole, odmah kod groblja, oborena zuta yamaha, r1 je bio u pitanju. Pitah neku dvojicu sta je bilo, ispostavilo se da je jedan od njih ocevidac i hvala bogu jos ima takvih ljudi, ostao je da da podatke policiji jer je vozac automobila pobegao!!!

 

Rekao je da je decko bio u opremi, srecom, stajao na semaforu i da ga je baja pokupio sa nekih 80km/h minimum, od pozadi ga zveknuo i odmah pobegao. Ta dvojica su videla, koliko sam razumeo znaju i tablicu, no to nisam siguran. Dve patrole, radili uvidjaj. Uzas. Decko je, kako kazu, u svesnom stanju prevezen u urgentni, to je sve sto sam cuo.

 

Trebalo bi da bude ok, sama pomisao na udarac od pozati me tera da pomislim da vrat, kicmu i najgore povrede ili nesto gore. Mene je zena pre oko 6 meseci isto u Rzuveltovoj (ukelte li ulice) kod Vuka udarila od pozadi pri brzini od oko 15km/h, krenula sa semafora, nije bilo naivno...

 

Inace, posto po ceo dan vozim, narocito po uzem i sirem centru, tu sam i odrastao, postoje neka nenormalno kriticna mesta u gradu gde je signalizacija kao i preglednost ocajna. Pominjali ste vec Borsku ulicu, ali ovaj semafor gde je ovaj decko najebao je uzasan. Ovo se desavalo u smeru ka Bulevaru, inace, motor je odmacen od zaustavne linije do zaustavne linije u drugom smeru skoro, dakle, leteo je nekih 20-30m sigurno.

Izuzetno brz pravac, gde je ljudima koji skrecu levo u Svetog Nikole uvek crveno kada je ovima za pravo zeleno, pri tome, tu je ulivanje u tu jednu traku za pravo, a bezbroj puta sam vidjao kretene i budaletine koji nesto siluju, uvlace se i neretko produze kroz tu traku za levo, pravo, pa se guze pre onih zutih plasticnih "trotoara" sto stoje tu vec ko zna koliko i vec su svi izlomljeni i ispomerani zbog idiota koji to gaze, prelaze, ali i ljudi koji ne vide jer to nista nije obelezeno kako treba.

Nadam se da ce se ovaj lik oporaviti, a GOVNETU koje pobegne sa mesta nezgode bih sudio za sto nekih stvari, nazalost, kod nas to bude neko delo tesko ugrozavanje bezb. saobracaja i sl. Nemamo kumulativni sistem odmeravanje kazne, kao ameri, pa da mu napakujes 5,6 tacaka optuznice pa da dobije oko 15-20 godina, a ako bi bar jedna ili dve tacke optuznice prosle, to je vec 10tak godina bajbokane.

Pozdrav i pazljivo, nenormalno se vozi, toliko bahatosti i olosa na procenat ljudi i velicine saobracaja nema nigde na svetu. Vozio sam i u Kairu, ne motor doduse, grad koji ima 20 000 000 stanovnika i 5 semafora ukupno, koji ne rade, ima manje zrtava nego ovo nase cudo sa sve vrsnim "strucnjacima" onim vujanicem sa saobracajnog, krste lipovca i rebica iz policije (poslednja dvojica su mi drzala vezbe, predavanje i seminare oko bezbednosti u soabracaju), no, da ne sirim temu, samo sam malo popizdeo na stvari koje vecina nas zna.

Srecno!

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Strasno, nadrlja covek ni kriv ni duzan.. A za to bezaje, dozivotna robija ili odsecanje udova, biraj, da vidim dali bi jos nekome palo na pamet da pobegne sa mesta nesrece i da ne vidi dali je i koliko povredio drugog ucesnika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Sinoć i danas sam od dva drugara čuo prave atribute, nastrani i devijantni smo, i tako je.

 

LM, jedan od saveta sa treninigu bezbedne vožnje za ovakve situacije je da se na semaforu stoji sa ubačenim stepenom u prvu brzinu i stisnutim kvačilom, desna noga na kočnici a leva na tlu, desna šaka na gasu a pogled stalno u retrovizore, motor postavljen tako da može da se pobegne, pomeri i slično ako se primeti da je moguće naletanje od pozadi ko što je ovde bio slučaj predpostavljam. Uvek se truditi da se bude što uočljiviji, stiskati kočnicu naizmenično, po potrebi paliti migavac ili sva četiri, i nastojati da motor bude na neki način van vetrometine. Jako često se poseže za mobilnim pri prilasku zaustavljenim vozilima na semaforu i često previđa motorcikl koji je zadnji, odnosno prvi na udaru. Bez obzira šta ko mislio, uvek izbegavam da sam zadnji pa il se namestim skroz desno uz ivicu ili naj radije se izvučem na čelo kolone ispred, ne sa satrane i poravnat sa nekim vozilom nego bukvalno ispred haube pa makar i na sred pešačkog.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Kolegi zelim brz oporavak!

 

Sto kaze djunta na semaforu uvek spreman za pokret izbegavati biti krajnji u koloni i u voznji na skoro svako diranje kocnice pogled u retrovizor,verovatno naucen iskustvom tj situacijom koju sam imao,autom-stanem na semaforu da pustim pesake i posle par posle par sekundi u retrovizoru vidim farove kako "tonu" srecom,zaista pukom srecom pesaci nisu krenuli,u prvu po gasu i covek me stigne u pola raskrsnice i udari a sve vreme koci,jos jednom kazem srecom pesaci nisu krenuli,je ne bih mogao nista napraviti osim nositi ih na dusi.

 

A ti VukiTA nadam se da si zavrsio fax,posle ovoga ... imaju oni svojih ljudi i medju nama  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Nadam se da će momak biti ok i da će naći tog lika koji ga je udario i pobegao.  :tras2:

 

Što se stajanja na semaforu tiče, ja uvek gledam da stanem na liniju uz moju traku, makar bio i prvi na semaforu. Sve za slučaj da takav neki debil volšebno obnevidi i ne primeti motor koji čeka zeleno. I imam montiran blicer na stop svetlu tako da ukoliko primetim da onaj iza prebrzo nailazi, mogu da zablicam štopaljkom da bih mu skrenuo pažnju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Non stop u gradu, 188 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Transalp XLV 600

@bdada

:D Diplomirao sam ja jos pre 2 godine, a namerno cu i uvek cu pominjati ove gore sto zare i pale strategijama, krojenjem zakona i lupetanjem po TV, a, recimo, sto se motocikala tice, mislim da im je vrhunac znanja da isti ima 2 tocka. Sto se tice prozivanja, veruj mi, to su ljudi bez obraza, jedan od njih je mesecno dobar oko 400,000din jer "radi" 6 poslova, a poenta je da njih ne dotice sta tamo neko prica sve dok su oni u semi.

 

Sto se tice stajanja na semaforu, sve zavisi bukvalno od semafora, preglednosti, doba dana, pozicije (ako je kolona) i sl. Ono sto je svakako mocna stvar i sto treba koristiti je zadnje stop svetlo za KRETENE koji se nabiju u rep, omiljeno mi je da onako samo pipnem kocnicu, ja nastim normalno, a on onda cima, koci, ablenduje i tako dok ne dodjemo do semafora, pa ili pobegnem od budale ili ga pustim. Ovo sto Pablo pominje, takodje koristim, samo manuelno, svaka cast za blicer, kod mene je samo jaka dioda nazad, al' bas sljasti i onda ako je brz pravac, a ovaj iza se zaleteo, da bi skapirao i da bih ga razbudio, jer kocim, manuelno 4-5 puta brzo pritiskam kocnicu da stvorim efekat stroba i onda kocim, to su skretanja tipa spustanje niz Nemanjinu i onda hoces da udjes u Sarajevsku, em zeleni talas, em nizbrdo, pa je tada to jako bitno jer cinjenica je da vozac automobila ne primecuje i nije svestan kocenja motora iz vise razloga (rasuta paznja na fejsu, poruke, razgovor, losa procena, nabijen u rep...) pa lako dodje do toga da njihov branik dodje skoro u nas periferni vid.

Sve u svemu, jako me iritira kada neko ne postuje moj prostor u saobracaju i kada mi se nabija ili se prestrojava tako da mu je pola branika u mojoj traci i kako ja prolazim on ulazi u traku, sve na zilet, mislim se tada, sta ako bih zakocio, lepo bi me udario u zadnji kraj, zaneo i cao. Takodje se da primetiti puno kompleksasa koji kada su prvi na semaforu volsebno postaju Flojdovi i na paljenje zutog potpisuju i hoce sve da urade da bi bili brzi i startniji. Mnogo bolesnika je za volanom, bas mnogo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

Pre svega zelim brz oporavak kolegi i nadam se da ovaj beogradski fantom nece biti jos jedan od "nepronadjenih/neresenih" jer im marka, boja i registarska tablica automobila nije dovoljna informacija.

 

Nego meni nije jasno jedna stvar. Hipoteticki da kazem da stanem ja u ivicu trake(mada u nekim ulicama to nije lako zbog vise traka a neke spoljne se odvajaju u meni nezeljenim pravcima) i tako osmatram retrovizor i zbog toga ne odreagujem na paljenje zutog svetla na semaforu a Fandjo pozicioniran na 20cm iza mene stisne gas na rano zuto zato sto je procenio da moze da me obidje u mojoj traci jer sam u kraju iste, sta tad uraditi? Mislim meni ce ipak trebati neko vreme da odreagujem bez obzira sto sam video u retrovizoru da je ovaj krenuo, a ne bi mi bio prvi put da pametnjakovici pokusavaju da me obidju u mojoj traci a motor mi uopste nije mali.

Zbog ovoga sam gotovo uvek u sredini trake, svetla su uvek upaljena a i kocnica skoro uvek stisnuta pa im i stop svetlo svetli.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Vidi, lično mislim da su te "tehnike izbegavanja da te neko udari na semaforu" u principu glupost.

 

Uzmimo hipotetičku situaciju: Sam si na semaforu, čekaš zeleno svetlo. Vidiš u retrovizoru da ti se približava auto odpozadi i šta radiš? Pa ništa. Čovek isto staje na semafor, kao drugi u koloni odnosno iza tebe. I sad ti treba da si na kvačilu i da provališ da li je on tebe snimio, da li namerava da zakoči ili je možda kamikaza pa hoće kroz crveno, i to sve da vidiš u retrovizorima? :)  Ma dajte, nema od toga ništa. Po meni mnogo veće sranje može da se napravi tako što ćeš slučajno, tako na kvačilu da lupiš nekog pešaka na pešačkom ili nedajbože da izletiš u raskrsnicu pre zelenog.

 

Vozite vi normalno. Na žalost, od debila nema protivotrova.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Da jedina pomoc je slozicu se sa Pablom,krajnja strana trake(ivica)koliko je to moguce.A sto kaze Robin,secam se ja i kum u ladi,izlazimo od farbara koji mu je ofarbao auto,i stajemo na prvi semafor.Iza nas zuti jugo,i moj kum pogleda u retrovizor i samo je uspeo da kaze jbt ovaj zaspo...i buuum.Toliko od reakcije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 197 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: MaxSym 400i

Ja stojim na semaforu kod Kovaca pre jedno 10 godina,nizbrdo u bul. JNA bar jedno 10 sekundi ako ne i vise,sam,noga na kocnici,i gledam a otpozadi nov Jaris ne koci uopste i tras u moj auto.Ja imao kuku,vukao cesto camac tada.Izlaze keva i cerka,cerka vozila, i krenu da se svadjaju,jesam ti rekla gledaj gde vozis....ojadili nov auto,meni naizgled nista i odem bez da im trazim ista,reko dovoljno su sebe unakazile,i hladnjak i branik...tek posle nekog vremena vidim sjebale mi kuku,ne moze da se otkljuca i skine.

Mogu misliti koji je horor kada si na motoru.Na crvenim semaforima zavisno od procene ili izadjem napred da ne budem zadnji ili ako ostanem zadnji oci u retrovizor pa cu da skacem sa skutera ako zatreba(sa motora to ide teze).

Zajebano je kada skreces i pustas pesake kojima je zeleno,a ja to obavezno radim.Tu uvek ocekujem da me neko zakuca otpozadi jer debili ne vide ili nece da vide pesacki i nije im jasno zasto bi neko stao da pusti pesaka.

Nema leka,samo oprez i pogled u retrovizor pa bezi sa masine ako vidis da udara.

Stajanje pored linije ih priziva da te izdupliraju u traci i posle klasican scenario,ko da ne postojis,svi te izguravaju pa se snalazi kako znas mada je i to valjda bolje nego da te neko spizdi i polomi ti kicmu.

Mozda 4 migavca da se pale kad si poslednji ?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

Ja sam seo i odvagao za i protiv motora...

Percepcija: vetar u kosi, sloboda, priroda, druženje

Stvarnost: grozničavo izbegavanje džipova sa folijama, žena sa mobilnim, ludaka u belim kombijima i Poštinim pikapovima a posebno bahatih vozača hitne pomoći koji žure na burek. Pre vožnje oblačenje sto tona opreme da bih eventualno preživeo bliski susret sa nekim od nabrojanih. Sezona koja traje par meseci na proleće i par meseci na jesen. Znojenje, smrzavanje, plaćanje garaže i registracije, znojenje, smtzavanje...

Fala lepo. Ako u sledećem životu budem živeo u Kaliforniji imaću motor, ovde je to van pameti.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • RR rookie, 172 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR1000RR

Ja sam seo i odvagao za i protiv motora...

Percepcija: vetar u kosi, sloboda, priroda, druženje

Stvarnost: grozničavo izbegavanje džipova sa folijama, žena sa mobilnim, ludaka u belim kombijima i Poštinim pikapovima a posebno bahatih vozača hitne pomoći koji žure na burek. Pre vožnje oblačenje sto tona opreme da bih eventualno preživeo bliski susret sa nekim od nabrojanih. Sezona koja traje par meseci na proleće i par meseci na jesen. Znojenje, smrzavanje, plaćanje garaže i registracije, znojenje, smtzavanje...

Fala lepo. Ako u sledećem životu budem živeo u Kaliforniji imaću motor, ovde je to van pameti.

 

 

Misliš da je u Kaliforniji nešto specijalno drugačije?

 

Igrom slučaja sam bio baš u Los Anđelesu ove godine i obraćao pažnju na takve stvari (istina kao pešak, ali znam na šta je trebalo da se obrati pažnja). Nije me bilo sramota da prilazim bajkerima i započinjem diskusiju. Iz razgovora sa njima rekao bih da je Pablo u pravu kada kaže da nema baš velike razlike. Bar kad je u pitanju doza rizika od pomenutih individua.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

 

Ja sam seo i odvagao za i protiv motora...

Percepcija: vetar u kosi, sloboda, priroda, druženje

Stvarnost: grozničavo izbegavanje džipova sa folijama, žena sa mobilnim, ludaka u belim kombijima i Poštinim pikapovima a posebno bahatih vozača hitne pomoći koji žure na burek. Pre vožnje oblačenje sto tona opreme da bih eventualno preživeo bliski susret sa nekim od nabrojanih. Sezona koja traje par meseci na proleće i par meseci na jesen. Znojenje, smrzavanje, plaćanje garaže i registracije, znojenje, smtzavanje...

Fala lepo. Ako u sledećem životu budem živeo u Kaliforniji imaću motor, ovde je to van pameti.

 

 

Misliš da je u Kaliforniji nešto specijalno drugačije?

 

Igrom slučaja sam bio baš u Los Anđelesu ove godine i obraćao pažnju na takve stvari (istina kao pešak, ali znam na šta je trebalo da se obrati pažnja). Nije me bilo sramota da prilazim bajkerima i započinjem diskusiju. Iz razgovora sa njima rekao bih da je Pablo u pravu kada kaže da nema baš velike razlike. Bar kad je u pitanju doza rizika od pomenutih individua.

 

 

Šta kažu bajkeri za klimu u Kaliforniji? Da li isto kao i mi imaju 5 meseci pljuskova i tri meseca drop-dead tropskih vrućina, kao danas?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2358 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ja sam seo i odvagao za i protiv motora...

Percepcija: vetar u kosi, sloboda, priroda, druženje

Stvarnost: grozničavo izbegavanje džipova sa folijama, žena sa mobilnim, ludaka u belim kombijima i Poštinim pikapovima a posebno bahatih vozača hitne pomoći koji žure na burek. Pre vožnje oblačenje sto tona opreme da bih eventualno preživeo bliski susret sa nekim od nabrojanih. Sezona koja traje par meseci na proleće i par meseci na jesen. Znojenje, smrzavanje, plaćanje garaže i registracije, znojenje, smtzavanje...

Fala lepo. Ako u sledećem životu budem živeo u Kaliforniji imaću motor, ovde je to van pameti.

Mislim,nemo' da se ljutis,ali za coveka sa takvim stavom i nije da vozi motor.

Cas zima,cas vrucina,jeb'o opremu-ko ce ja svaki put oblaciti...skupa oprema,skupo gorivo,skupa rega...Jebes ga onda,ceo zivot ispadne sranje. A nije...

  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Non stop u gradu, 188 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Transalp XLV 600

 

oborena zuta yamaha, r1 je bio u pitanju

Koje godiste?

 

Jel ovo neka sala u pokusaju, jer se oseca neka doza cinizma, pa ne znam cemu to?

 

 

Ja sam seo i odvagao za i protiv motora...

Percepcija: vetar u kosi, sloboda, priroda, druženje

Stvarnost: grozničavo izbegavanje džipova sa folijama, žena sa mobilnim, ludaka u belim kombijima i Poštinim pikapovima a posebno bahatih vozača hitne pomoći koji žure na burek. Pre vožnje oblačenje sto tona opreme da bih eventualno preživeo bliski susret sa nekim od nabrojanih. Sezona koja traje par meseci na proleće i par meseci na jesen. Znojenje, smrzavanje, plaćanje garaže i registracije, znojenje, smtzavanje...

Fala lepo. Ako u sledećem životu budem živeo u Kaliforniji imaću motor, ovde je to van pameti.

 

Ti mu dodjes ko onaj lik sto je izracunao, mislim da je u Japanu to bilo, koliko puta ce se skinuti i oblaciti u zivotu tj. presvlaciti i kada je dobio neku nenormalnu cifru, covek se ubio. Mislim, bez uvrede, malo ti je bezveze logika i gledanje na stvari, no, postujem jer je to tvoj stav.

 

Sto kaze Vicsa, a bugsy je primer, ovde je nekada greska kada hoces da podelis neke stvari, stavove, budes pristojan, normalan i sl.

 

Srecne kilometre zelim :)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2234 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV 2013

 

 

oborena zuta yamaha, r1 je bio u pitanju

Koje godiste?

Jel ovo neka sala u pokusaju, jer se oseca neka doza cinizma, pa ne znam cemu to?

Mozda zna nekoga sa takvom Yamahom?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 791 postova
  • Lokacija: Beograd, Palilula
  • Motocikl: Honda CBR1000RR 2005, Honda CBR600F4 1999, KTM 950SMR 2007

Jel ovo neka sala u pokusaju, jer se oseca neka doza cinizma, pa ne znam cemu to?

 

Sto kaze Vicsa, a bugsy je primer, ovde je nekada greska kada hoces da podelis neke stvari, stavove, budes pristojan, normalan i sl.

Sala? Lepo kaze kineska poslovica, kada drzis cekic u ruci sve pocne da lici na ekser!

Naravno da sam pitao iz razloga koji je LuckyVladano napisao.

 

Ne razumem za sta sam ja primer? Totalno si me zbunio sa ovim tvojim postom.

 

Mozda zna nekoga sa takvom Yamahom?

Ma kako to nekome moze da padne na pamet :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Što se stajanja na semaforu tiče, ja uvek gledam da stanem na liniju uz moju traku, makar bio i prvi na semaforu. Sve za slučaj da takav neki debil volšebno obnevidi i ne primeti motor koji čeka zeleno. I imam montiran blicer na stop svetlu tako da ukoliko primetim da onaj iza prebrzo nailazi, mogu da zablicam štopaljkom da bih mu skrenuo pažnju...

 

Da, uz žuti prsluk, standardna oprema na mom motorciklu je blicer za stop svetlo, ablendomat i elektronski automat 4 migavca čije su mi komande na dohvat palca leve šake, tako da to više ni ne pominjem.

 

LM, jedan od saveta sa treninigu bezbedne vožnje za ovakve situacije je da se na semaforu stoji sa ubačenim stepenom u prvu brzinu i stisnutim kvačilom, desna noga na kočnici a leva na tlu, desna šaka na gasu a pogled stalno u retrovizore, motor postavljen tako da može da se pobegne, pomeri i slično ako se primeti da je moguće naletanje od pozadi ko što je ovde bio slučaj predpostavljam. Uvek se truditi da se bude što uočljiviji, stiskati kočnicu naizmenično, po potrebi paliti migavac ili sva četiri, i nastojati da motor bude na neki način van vetrometine. Jako često se poseže za mobilnim pri prilasku zaustavljenim vozilima na semaforu i često previđa motorcikl koji je zadnji, odnosno prvi na udaru. Bez obzira šta ko mislio, uvek izbegavam da sam zadnji pa il se namestim skroz desno uz ivicu ili naj radije se izvučem na čelo kolone ispred, ne sa satrane i poravnat sa nekim vozilom nego bukvalno ispred haube pa makar i na sred pešačkog.

 

Navedeni položaj se primenjuje kod službene upotrebe motorcikala, prevashodno policije, čija tehnika vožnje je pored efikasnosti prevshodno podređena ličnoj bezbednosti, za razliku od njih koji su stalno ko zapeta puška prirodom svog posla, pri civilnoj upotrebi se može izbaciti iz brzine čim opasnost prođe, zaustavio se automobill iza ili pored, nema potrebe arčiti kvačilo i ležajeve radilice.

 

Zašto skroz desno, to je moj lični iskustveni stav mada se postavljam i skroz levo na crtu ili preko nje zavisno od procene gde mislim da sam bezbedniji, to je zbog "levačkog pravila". U Srbiji  voze većinom sve "levaci", svi se mahom kreću "levlje", levom saobraćajnom trakom, levom ivicom saobraćajne ili kolovozne trake,... i  gotovo uvek ima dovoljnog slobodnog prostora sa desne strane. Dalje, pri iznenadnoj prepreci refleksno se izlaz traži tamo gde pogled uoči slobodan prostor a to je zbog položaja sedenja, levo sedište, i  gledanja u  zadnju levu stranu vozila ispred, u većini slučajeva u levo zato što tu puca vidik jer postoji suprotna traka i među prostor čak i kad nailizai vozilo iz suprotnog pravca. To praktično znači da je velika verovatnoća da će vozilo koje je previdelo prepreku, stojeći auto ili motor, pokušati da izbegne zaokretom u levo. ( Zbog ovoga sam lično sebe odavno istrenirao da pri naglom lančanom kočenju namotavam desno. Više puta tokom života sam verovatno se spasao udesa ovakvim manevrom, preprošle godine na mostu u Rakovici, Beograd, desno uzbrdo ka Vidikovcu, tek što smo krenuli sa semafora, ja treći, prvi vozač je po kasnijoj izjavi ukapirao da je pogrešio pravac i naglo zabo kočnicu iz čista mira, devojka ispred kočila i okrenula u levo i udarila ga bokom, ja uhvaćen u šaltanju u treću samo sam namoto desno kočeći i promašio devojku za pola kola a onaj iza mene, taskođe u levo, omašio me došavši mi do trećine auta.)

 

Pri stajanju uz krajnju ivicu bilo desno ili levo, kad se pojavi "Fanđo", treba mu priznati da je "šampion" i ustupiti prednost, čak rukom pokazati da startuje prvi i mirno se iza njega uključiti pa posle nadoknaditi, obići itd.

 

Polazak iz stajanja je vrlo opasan jer skorojevići imaju neodoljivu potrebu da se dokazuju,nadmeću, uče pameti,... naročito ako voze iole jači automobil a naspram skutera je to uvek tako. Pri naglom startovanju, konkretno automobila, je uvek moguće proklizavanje točkova i ševrdanje odnosno lelujanje levo desno i ako je motor poravnat i jako blizi auta, može doći do kontakta ili do nestabilnosti motorcikliste od straha, a čak neki vozača i namerno namotavaju na motor praveći mošu, tako da preblzo nikako ne valja i ne treba isterivati prednost tako da se izrazim. Zato volim da sam ispred, manje iza a sa strane izbegavam kad god mogu a kad moram bar sam pola metra kormanom udaljen.

 

Da, pri stajanju uvek nastojati da se noga koja je više izložena riziku kačenja bude na fuzasteru a oslonac na zaštićenijoj, znači umesto nožne kočnice se motor drži podkočenim ručnom kočnicom.

 

Pri stajanju iza nekoga bilo autom ili motorom, držim toliko odstojanje da okretom volana ili kormana mogu iz cuga da zaobiđem predhodnika. Tih metar i kusur me je nekoliko puta spaslo udarca jer sam uspeo da se pomerim procenivši da onaj iza panično koči. Saobraćaj mora da se sagledava 360° sa povećanom pažnjom ka trenutnoj opasnosti, u ovom slučaju pristizućem vozilu iza, i relativno uspesno se može proceniti dal preti opsanost.

 

Ako se prvi zaustavim na semaforu, stajem podalje od zaustavne crte i pešačkog, motorm uglavnom malo od sredine i time "branim" prostor bar za još jedan dvotočkaš, zajedno smo jači, automobilom bar dva metra od neke linije da bi po talijanskoj kulturi ostavio mesto za motore. Ostavljanjem praznog prostora ispred se pored svoje uvećava i bezbednost za pešake od slučajnih gafova.

 

Nije sve crno belo niti se idealno može predvideti i preduprediti sve i svako ali treba se orjentisati pozitivnoj verovatnoći odnosno birati manje zlo ako je izbor moguć.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja