Jump to content

Moto Zajednica

S' konja na magarca... ili nije baš tako?

Recommended Posts

  • Drug član, 1061 postova
  • Lokacija: Jagodina,Serbia

Evo da i ja budem on topik. Vozim skuter i motor. I posle ovog lošeg vremena slobodno mogu da kažem da mi više odgovara skuter. Termo skud + vodonepropustna jakna = uživanje i po ovakvom vremenu. Nisam mokar, nogavice mi nisu ušljepane i nema gužve. Prodajem motor da bi kupio jači skuter i ostaću sa dva skuta. Tako da što se tiče toga kako ja doživljavam dva točka, skuter je u prednosti.

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

Pošto sam ja prozvan kao krivac za usmeravanje teme na pogrešnu stranu, evo ispraviću to. Jeste, prešao si sa konja na magarca ;)

 

Ne bih rekao... Miloseva "kontroverzna" argumentacija je u startu izazvala skretanje sa osnovne zamisli... Ti si samo izgleda imao najvise strpljenja (i vremena?).

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 4333 postova
  • Lokacija: Voždovac
  • Motocikl: Honda X-ADV 750

Niko nema komentar na Tonijevu konstataciju, ne ide u prilog ljubiteljima menjača pa nije zanimljivo. :lol: :lol: :lol:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2497 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Niko nema komentar na Tonijevu konstataciju, ne ide u prilog ljubiteljima menjača pa nije zanimljivo. :lol: :lol: :lol:

 

Toni je u pravu za to što je naveo, to i jesu prednosti skutera u odnosu na motor. Ali neko više voli da sedne na motor bez obzira na te prednosti. Ja takođe zbog tih prednosti skutera po gradu mi je 99% km na skuteru i planiram kad ovaj odradi svoje da uzmem neki jači do 300cc za grad. Međutim kad izađem van grada volim da čujem onu grmljavinu iz auspuha, položaj na motoru kad ulazim u krivinu i izlazim iz nje, kad nekog obilazim pipnem gas i ja sam već ispred njega. E to su za mene prednosti u odnosu na skuter.Još mi, hvala bogu, ne smeta položaj sedenja na motoru i dok je tako ja ću ga voziti a kasnije ...

 

Svako vozi ono što voli, što mu odgovara i na kraju neko koliko ima para da uloži u kupovinu i održavanje. Ovako možemo do sudnjeg dana i da se ne dogovorimo ništa, svako će braniti svoj izbor i tvrdiće da je on u pravu - što je i logično. I jedan i drugi imaju svoje prednosti i mane i pitanje je ko šta voli i ko šta može. Mene nije interesovao finansijski momenat i nisam gledao koji je skuplji za održavanje već sam uzeo ono što volim da vozim i uživam u vožnji a ne da budem viđen na motoru :moto3::moto3::moto3:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uvek moze bolje., 614 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX6R

Niko nema komentar na Tonijevu konstataciju, ne ide u prilog ljubiteljima menjača pa nije zanimljivo. :lol: :lol: :lol:

 

Toni je u pravu za to što je naveo, to i jesu prednosti skutera u odnosu na motor. Ali neko više voli da sedne na motor bez obzira na te prednosti. Ja takođe zbog tih prednosti skutera po gradu mi je 99% km na skuteru i planiram kad ovaj odradi svoje da uzmem neki jači do 300cc za grad. Međutim kad izađem van grada volim da čujem onu grmljavinu iz auspuha, položaj na motoru kad ulazim u krivinu i izlazim iz nje, kad nekog obilazim pipnem gas i ja sam već ispred njega. E to su za mene prednosti u odnosu na skuter.Još mi, hvala bogu, ne smeta položaj sedenja na motoru i dok je tako ja ću ga voziti a kasnije ...

 

Svako vozi ono što voli, što mu odgovara i na kraju neko koliko ima para da uloži u kupovinu i održavanje. Ovako možemo do sudnjeg dana i da se ne dogovorimo ništa, svako će braniti svoj izbor i tvrdiće da je on u pravu - što je i logično. I jedan i drugi imaju svoje prednosti i mane i pitanje je ko šta voli i ko šta može. Mene nije interesovao finansijski momenat i nisam gledao koji je skuplji za održavanje već sam uzeo ono što volim da vozim i uživam u vožnji a ne da budem viđen na motoru :moto3::moto3::moto3:

 

Gotovo :D, cim uzmes 300cc, ti se vise ne vracas na motor, veruj mi :D, to je granica gde ljudi prevagnu da nadalje kupuju velike skutere :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Tu i tamo...
  • Motocikl: Bicikla

Niko nema komentar na Tonijevu konstataciju, ne ide u prilog ljubiteljima menjača pa nije zanimljivo. :lol: :lol: :lol:

 

Nije ovde reč o menjačima, već o nečem drugom...Sada shvatam da svako ko vozi skuter ga doživljava kao prevozno sredstvo, kao šatro i užavanje, kapa dole onima koji su zapalili preko grane na njima. Ostali pričaju od tačke A do tačke B, a ovamo manje mi troši, nema mazanje lanca, jeftinija mi registracija, zamenim rolnice i boli me uvo, još se zezam u kratkim pantalonama i jet kacigom. Što reče kolega, gas kada izvlačiš krivinu, kada nekog pretičeš, ubrzanje, skuter ne može da pruži, ne zbog toga što treba da stignem od tačke A do tačke B, već zbog čistog uživanja.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2497 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

 

Gotovo :D, cim uzmes 300cc, ti se vise ne vracas na motor, veruj mi :D, to je granica gde ljudi prevagnu da nadalje kupuju velike skutere :D

 

Grešiš Gagi taj skuter će biti samo za grad jer mi je klinac porastao i postao potežak za nas dvoje na 125cc, ne znam od čega raste toliko - pitam se da li je moj ???? :lol:. Zato i razmišljam o nečem malo jačem i to do 300cc max. Motor mi je u srcu i dok god mogu da ga vozim - ne silazim sa njega. Zvuk motora pri šaltanju, dodavanje gasa i osećaj brzine koji od njega dobijam na poklon ne bih dobio od nekog standardnog skutera. :nanana:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2497 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Ćuti na dijeti sam !!!!!! Evo sad sedam na bajs i štrikam do Ade samo me tamo ometaju one maloletnice i one nalo starije preplanule, na rolerima u mini šorcićima i topićima pa mogu da se slomatam negde a i ogladnim od gldedanja levo-desno napred-nazad :staa2: :staa2: :zvizduk::lol:

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 605 postova
  • Lokacija: Dorćol

Ćuti na dijeti sam !!!!!! Evo sad sedam na bajs i štrikam do Ade samo me tamo ometaju one maloletnice i one nalo starije preplanule, na rolerima u mini šorcićima i topićima pa mogu da se slomatam negde a i ogladnim od gldedanja levo-desno napred-nazad :staa2: :staa2: :zvizduk::lol:

 

Зато ја више бајс и не возим! :hej:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Ja mislim da je autor napravio grešku u naslovu teme. Po meni treba da stoji "S` konja na fijaker" jer..

 

Sport.jpg

 

Enduro.jpg

 

Maxi.jpg

 

Prelazak na magarca bi bilo nešto poput ovoga...

 

Magarac.jpg

  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

I posle ovog lošeg vremena slobodno mogu da kažem da mi više odgovara skuter. Termo skud + vodonepropustna jakna = uživanje i po ovakvom vremenu. Nisam mokar, nogavice mi nisu ušljepane i nema gužve.

Ja sednem u auto u majici, gacama i sandalama, ako je vrucina ukljucim klimu, ako je hladno radi i grejanje, pa jos pustim i muziku, ima i jelkicu, pa mirise. Uzivanje po svakakvom vremenu, nikad mokre nogavice, stite me 6 airbag-a, pa mogu da vozim samo u papucama i kupacim gacama.

I posle ovoga mogu da kazem da mi vise odgovara auto od motora. Ali ipak vise volim da vozim motor, ne znam sto. I to po blatu, namerno. Ne budu mi usljepane samo nogavice, nego sam usljepan ceo. Ne znam sto, a u autu sam cist ???

 

 

  • Podržavam 15

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1061 postova
  • Lokacija: Jagodina,Serbia

Ja sednem u auto u majici, gacama i sandalama, ako je vrucina ukljucim klimu, ako je hladno radi i grejanje, pa jos pustim i muziku, ima i jelkicu, pa mirise. Uzivanje po svakakvom vremenu, nikad mokre nogavice, stite me 6 airbag-a, pa mogu da vozim samo u papucama i kupacim gacama.

I posle ovoga mogu da kazem da mi vise odgovara auto od motora. Ali ipak vise volim da vozim motor, ne znam sto. I to po blatu, namerno. Ne budu mi usljepane samo nogavice, nego sam usljepan ceo. Ne znam sto, a u autu sam cist ???

 

Super! Bitno da si se pronasao :takoje:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1585 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Cinjenica da je na trzistu ogroman broj maxi-skutera dovoljno govori o njihovoj popularnosti i potraznji trzista za istima. Da li je razlog u tome njihova prakticnost, uzivanje koje oni pruzaju ili nesto trece, niti znam niti me zanima. Podatak da je za voznju maxija potrebna A kategorija ih, ipak, svrstava u motocikle.

 

@Milos A Vec su ti ostale kolege dale dobar savet da je skuter isto sto i motor kada se "ljosne" sa njega, to znam, veruj mi na rec. Po gradu leti ni ja ne nosim nista od opreme sem jet kacige, pojasa i letnjih rukavica, nije dovoljno, ali na 35 stepeni moje telo ne trpi nista vise od toga.

 

@acim Azdaja poput K1300R-a po performansama ne moze da se poredi sa trkalicama od 600 ccm, a kamoli sa skuterom koji ima 3 tocka i isto toliko tona. Imao sam priliku da probam prethodni model (k1200r) i to je bio najbrutalniji motor na koji sam ikada seo (dugo je bio najjaci i najbrzi nejked, do izlaska suzukijevog b-kinga), a 1300 je za nijansu i jaci. Osim toga, cvt zaista ublazuje osecaj ubrzanja, jer skuter nema taj raspon obrtaja prilikom ubrzanja kao motocikl sa brzinama. Posto je ocigledno da ti trazis potpuno druge stvari od motora, prezali kintu, polozi i teraj autobanom, mada ne znam kakva li je voznja preko 200 km/h na ovom golacu.

 

@aca-pn Zasto ne spojiti uzivanje i prakticnost, priznajem kola su prakticnija, motocikl je zabavniji, a maxi-skuter spaja najbolje iz oba sveta.

 

Slazem se u potpunosti sa kolegom Drandigom i smatram da je maxi-skuter najbezbedniji dvotockas koji postoji, ne po tome sto ce zastititi vozaca u udesu, ves sto, svojim karakteristikama, sprecava vozaca da izazove udes.

 

 

P.S. volim ja i brzince, da ne bude samo naj o maxijima

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Ne znam ni ja kakav je osećaj, nisam do sada vozio nakeda, ali mi je previše rano za GT, a od S-a bi me bolela leđa :) Meni od motora to treba, brutalna ubrzanja do 200, a onda mogu i da popustim, dosta mi je 160-170 na autuputu. Pak u Bavariji i Tirolu ima tako lepih puteva za vožnju da se uopšte ne brinem što je naked :)

Nijedan skuter trenutno ne može da pruži taj osećaj, hmm, verovatno zato što nije ni namenjen za tako nešto. I drago mi je da je puno vas podelilo moje mišljenje da skuter nije ništa bezbedniji i da nije sigurno voziti ga u gaćama.

Jedino što još niko nije pomenuo u vezi sigurnosti je sama oprema na motoru ili skuteru, dakle ABS, kontrola proklizavanja (skuterima ovo ne treba :) ) i slično. Koliko vas vozi skutere sa ABS-om i smatrate li ih bezbednijim od ostalih (običnih) skutera?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1585 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Meni je na skuteru cbs (koci levom prednji levi i zadnji, a desnom prednji desni disk), abs nemam, bolji je, ali i cbs puno znaci. Prednji tocak mi je proklizao na suvom, nisam pao, ali sam naucio da je na levoj strani kocnica, a ne kvacilo. Kontrola proklizavanja? Sta je to proklizavanje?1nanana.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

Jedino što još niko nije pomenuo u vezi sigurnosti je sama oprema na motoru ili skuteru, dakle ABS, kontrola proklizavanja (skuterima ovo ne treba :) ) i slično. Koliko vas vozi skutere sa ABS-om i smatrate li ih bezbednijim od ostalih (običnih) skutera?

 

Vidim Aćime da si uporan da dokažeš da je skuter jednako opasan kao i ispaljivanje iz topa u cirkusu :)

 

Evo nečega kontraverznog, jedino mi je žao što moram na posao pa nemam vremena da kopam po internetu... Kada sam kupovao bajk, štreberski sam se edukovao po internetu, između ostalog i o ABS i drugim sistemima. Naišao sam na jedan američki sajt, posvećen maxi-turerima, gde je bio članak gospodina koji radi u nečemu što liči na naš Komitet za bezbednost saobraćaja. On je prezentovao neke podatke koji govore otprilike ovo (grubo parafrazirano):

 

"Tačno je da ABS donekle smanjuje mogućnost proklizavanja. Ali zaustavni put motorcikla ne zavisi presudno od ABS već od reakcije vozača. Nije dokazano da je ABS uticao na smanjenje broja nezgoda zato što je broj real-life situacija u kojima je ABS odigrao presudnu ulogu statistički zanemarljiv. Nezgode na dvotočkašima su skoro uvek rezultat neprilagođene brzine i loše reakcije vozača..."

 

Pa ti odvrći gas smesta-do-dvesta na svom budućem 1300 bajku, potpuno izbezumljen od vrućine u opremi od 50 kila. Meni je sasvim dovoljno zabavno da odem na izlet razumnom brzinom u razumnoj opremi :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

Ipak sam probao da proguglam taj tekst o ABS-u na bajkovima, nisam uspeo iz prve, ali evo jedne obimne studije na tu temu, pa koga ne mrzi da pročita može da nam prepriča:

 

"In general, ABS appears to be a very promising safety device when evaluated on a test track. Under many pavement conditions, ABS allows the driver to stop a vehicle more rapidly while maintaining steering control, even during extreme panic braking. Therefore, NHTSA wishes to, as rapidly as possible, determine why the real world performance for existing, production ABS is not producing the anticipated effectiveness that has been suggested under test track conditions..."

Light Vehicle ABS Research Program

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Vidim Aćime da si uporan da dokažeš da je skuter jednako opasan kao i ispaljivanje iz topa u cirkusu :)

 

Možda čak i opasnije ;) Otprilike kao kada baba gura ručna kolica :D

 

Pogledao sam tekst, ali on se odnosi na putničke automobile i lake kamione, motocikli se ne pominju. Zahvaljujući sličnoj studiji u Nemačkoj, koju je radio ADAC, brzina na autoputevima i dalje ostaje neograničena jer studija kaže da ne postoji osnovani dokaz da je brzina preko 130 uzrok nesreće, odnosno broj nesreća je sličan kao i u drugim sličnim zemljama (recimo Francuska) gde postoji ograničenje.

 

Ali ja nisam to pitao, već ima li neko ABS na skuteru i kakva su lična iskustva?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

Zahvaljujući sličnoj studiji u Nemačkoj, koju je radio ADAC, brzina na autoputevima i dalje ostaje neograničena jer studija kaže da ne postoji osnovani dokaz da je brzina preko 130 uzrok nesreće, odnosno broj nesreća je sličan kao i u drugim sličnim zemljama (recimo Francuska) gde postoji ograničenje.

 

Ako živiš i radiš na autoputu u Nemačkoj, onda samo napred, kupi 1300 i odvrći gas. Za nas koji živimo u gradovima, relevantnija su iskustva Pariza ili Njujorka, gde se spremaju za ograničavanje brzine na 40 km/h:

 

U Njujorku ograničenje brzine 40 na sat

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1061 postova
  • Lokacija: Jagodina,Serbia

Na skuteru nemam. ALi na motoru imam i onako laicki mogu da kazem da vredi svaku paru. Verovatno nema veze sa skracivanjem zaustavnog puta ali zato sa sprecavanjem blokiranja tocka itekako ima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Ako živiš i radiš na autoputu u Nemačkoj, onda samo napred, kupi 1300 i odvrći gas. Za nas koji živimo u gradovima, relevantnija su iskustva Pariza ili Njujorka, gde kreću u ograničavanje brzine na 40 km/h:

 

Sve zone umerenog saobraćaja (stambeni blokovi) u Nemačkoj imaju ograničenje 30km/h već godinama, ali postoje i bulevari gde je ograničenje 80km/h. Veliki broj ljudi u Nemačkoj radi u mestima udaljenim i po 100km od mesta gde žive, ali zahvaljujući razvijenoj železnici i mreži autoputeva stižu relativno brzo do odredišta. Ja lično putujem do posla 15km i to iz grada odlazim u susedni gradić, ako baš želiš da znaš. To što u Srbiji svako hoće da (ne) radi u svom selu i što postoji svega 300-400km autoputeva, to je druga stvar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 81 postova

Neka prica za abs/cbs je da produzava malo zaustavni put u odnosu na IDEALNO panicno kocenje, koje zna da uradi jako mali % vozaca. U odnosu na neidealno kocenje, ima prednost. Samo zabodes kocnice najjace sto mozes i to je to...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

@kabuto

 

Taj CBS su izmislili kinezi kako mi se čini i to samo znači kočenje prednjom i zadnjom istovremeno. Ne kažem da je to loše, ali ne bi bilo loše da preko toga postoji i ABS. Mislim da neke Honde imaju tu kombinaciju i da to takođe zovu CBS, što je već prava stvar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

Ako živiš i radiš na autoputu u Nemačkoj, onda samo napred, kupi 1300 i odvrći gas. Za nas koji živimo u gradovima, relevantnija su iskustva Pariza ili Njujorka, gde kreću u ograničavanje brzine na 40 km/h:

 

Sve zone umerenog saobraćaja (stambeni blokovi) u Nemačkoj imaju ograničenje 30km/h već godinama. Veliki broj ljudi u Nemačkoj radi u mestima udaljenim i po 100km od mesta gde žive, ali zahvaljujući razvijenoj železnici i mreži autoputeva stižu relativno brzo. Ja lično putujem do posla 15km i to iz grada odlazim u susedni gradić, ako baš želiš da znaš. To što u Srbiji svako (ne) radi u svom selu, to je druga stvar.

 

Eto, sit gladnom ne veruje! Meni do prvog streča asfalta treba pola sata. Osim ako neću da šenlučim po Bulevaru, kao par "kolega" na GSXR-ovima. Koja im je to zabava da odvrću gas i zabadaju kočnice u etapama od 50 metara između dva semafora, nemam pojma. Ali zbog takvih me je blam da se negde pojavim sa kacigom.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja