Jump to content

Moto Zajednica

S' konja na magarca... ili nije baš tako?

Recommended Posts

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

To je već druga stvar, meni je autoput kojim idem do posla udaljen svega 2km, ali postoji i lokalni put sa puno krivina, brda i dolina i rekom sa strane, pun hladovine, idealan za motor ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 134 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Tražim

 

Vidim Aćime da si uporan da dokažeš da je skuter jednako opasan kao i ispaljivanje iz topa u cirkusu :)

 

Evo nečega kontraverznog, jedino mi je žao što moram na posao pa nemam vremena da kopam po internetu... Kada sam kupovao bajk, štreberski sam se edukovao po internetu, između ostalog i o ABS i drugim sistemima. Naišao sam na jedan američki sajt, posvećen maxi-turerima, gde je bio članak gospodina koji radi u nečemu što liči na naš Komitet za bezbednost saobraćaja. On je prezentovao neke podatke koji govore otprilike ovo (grubo parafrazirano):

 

"Tačno je da ABS donekle smanjuje mogućnost proklizavanja. Ali zaustavni put motorcikla ne zavisi presudno od ABS već od reakcije vozača. Nije dokazano da je ABS uticao na smanjenje broja nezgoda zato što je broj real-life situacija u kojima je ABS odigrao presudnu ulogu statistički zanemarljiv. Nezgode na dvotočkašima su skoro uvek rezultat neprilagođene brzine i loše reakcije vozača..."

 

Pa ti odvrći gas smesta-do-dvesta na svom budućem 1300 bajku, potpuno izbezumljen od vrućine u opremi od 50 kila. Meni je sasvim dovoljno zabavno da odem na izlet razumnom brzinom u razumnoj opremi :)

 

Mislim da smo posle osam strana shvatili. Prosvetlio si se. Motor (bilo koji) je sranje. Skuter je keva. Na motoru ti je uvek potrebna full oprema, na skuteru ne.

 

Sad još samo da i ti shvatiš da ne možeš da prosvetliš sve druge i da će nekima i dalje biti draže i lepše da voze motor.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Evo sada sam baš proverio za Hondu, oni su prvo napravili tzv. Single ABS i ugradili ga na;

 

  • Foresight 250
  • SH125
  • NT 650V Deauville
  • Lead
  • PS 125i
  • PCX
  • SH 125i

Istu stvari ima i Burgman.

 

Kombinacija Single CBS i ABS postoji na:

  • Silver Wing 600
  • SH 300

Dual CBS postoji na:

  • CBR 1000F
  • CBR 1100 XX
  • XL 1000 V Varadero
  • VFR
  • X11

Najzad, Dual CBS u kombinaciji sa ABS-om postoji nas:

 

  • ST1300 Pan European
  • VFR1200 F
  • CBR1000 RR
  • CBR600 RR

Od 2010. godine postoji na svim modelima kao opcija. Što se tiče skutera opcija su sigurno na onima od 250 kubika na gore, ali nisam siguran za one manje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2497 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Odosmo od rasprave o konjima i magarcima na ABS :nanana:. Šalim se malo, po meni ABS je stvar koju bih rado imao na motoru. Ako bih morao da biram između malo dužeg zaustavnog puta i blokiranja i proklizavanja izabrao bih ovo prvo. Nekako mi se čini da u nekoj situaciji gde bih morao da brzo ukočim, tzv panično kočenje, ne mogu da tvrdim da u zavisnosti od situacije i možda pojave straha ne bih prejako zabo prednju. Uvek kad moram naglo da kočim u glavi mi se upali alarm ne sivonjo na prednju. Navikao sam da kočim prednjom i da doziram zadnju u skladu sa silom kočenja ali dugo nisam imao situaciju da mi neko izleti jako blizu i da u nemogućnosti manevra izbegavanja jedina opcija bude naglo kočenje. Ja znam kako treba ali ne mogu sad da 100% tvrdim da u takvoj situaciji moja reakcija bi bila 100% kako treba. E zato bih možda potajno voleo da imam ABS na motoru. Mislim da on ima više prednosti nego mana. Ko ima više iskustva sa ABS-om neka me ispravi ako grešim.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

Ja znam kako treba ali ne mogu sad da 100% tvrdim da u takvoj situaciji moja reakcija bi bila 100% kako treba. E zato bih možda potajno voleo da imam ABS na motoru. Mislim da on ima više prednosti nego mana. Ko ima više iskustva sa ABS-om neka me ispravi ako grešim.

 

Naravno, bolje je imati nego nemati ABS. Dodao bih da je na svakom dvotočkašu izuzetno važno imati dobre gume. Ja moje menjam na tri godine, bez obzira u kakvom su stanju - pod kočnicom mogu da osetim kao vremenom polako ali sigurno gube elastičnost i grip.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Miloše, mislim da sam konačno ukapirao poentu tvoje priče. Jebiga, ranije bih ukapirao da smo bili zajedno u nekoj kafani, a ovako preko Interneta ide teško :)

 

Dakle, da bi se otarasio sve te opreme, ti si kao rešenje našao da smanjiš brzinu i onda si kupio skuter. Ako idemo tom logikom, onda je još bolje kupiti mali skuter na kome možeš da odbaciš i duks, pa onda bicikl gde su i patike višak i na kraju svi idemo pešice goli :D To bi donelo višestruke benefite u vidu uštede za garderobu, zatim žene bi odmah mogle da vide ko kakvu opremu ima, a i muškarci isto, dakle cool ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

E pa Aćime, dogovori se prvo sam sa sobom, pa da nastavimo! Prvo ste vi die-hard bajkeri nama zakerali što koristimo skutere za odlazak na posao, u školu, na pijac, jer navodno "ako vožnja ima svrhu onda tu nema zadovoljstva". Sada ispada da ćeš i ti da koristiš svoj super-sportski-sav-od-titanijuma bajk za ODLAZAK NA POSAO! Od tačke A do tačke B! WTF?

 

Moj savet ti je da ipak ne ideš na posao bajkom, ili da od kusura kupiš i jedan 125cc skuter. Ako budeš sedeo ceo dan sa kolegama u kancelariji sav znojav, raščupan, u kožnim čizmama u avgustu, sa mrtvim bubama po nogama - plašim se da nećeš daleko dogurati sa karijerom :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5244 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

Jel ovo upit, zahtjev za potvrdu da si i sa skuterom motrista. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Miloše, ovo je savremeni svet, ljudi su čuli za motore, čak nas ima više u firmi i neki već dolaze motorima. Lepo se presvuku i rešen problem, mada je nama developerima dopušten slobodni stil oblačenja, nemamo dress code kao pederići u bankama, recimo. Inače, ja sam već senior tako da teško mogu dalje kao stranac, ali u svakom slučaju hvala na brizi.

 

Što se bajka tiče, koristiću ga svakom prilikom kada ne vozim celu porodicu i kada nije sneg na putu :) I u Požarevcu mi je firma bila na kilometar, pa sam išao motorom, a posle posla šorom šajke :D

 

@BRACO

 

Stvar je očigledna ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Na jednom forumu vodi se žestoka polemika da li je bolje voziti kabriolet ili karavan, na drugom da li je bolje pecati šarana ili smudja. Ni tamo se ne vidi skori završetak rasprava, a još manje ko će pobediti.:zvizduk:

 

Sve ima neke prednosti ali i mane u odnosu na nešto sa čim se uporedjuje, ako je poredjenje imalo smisleno, a kada se u jednačinu ubace i emocije onda je sasvim izvesno da ništa nije izvesno u takvom poredjenju.

 

Ovde se, pored one osnovne dileme iz naslova, provlači i predstava o većoj zaštićenosti na skuteru (što je potpuni apsurd) a nameće se iz toga što je, navodno, potrebno manje opreme pri vožnji takvog "prometala".:stabre: (Analogijom bi neko mogao da zaključi i da je nepotrebno vezivati pojas pri vožnji auta sa vazdušnim jastucima?)

 

Svako vozi ono što može, želi ili shodno trenutnim potrebama a svako nametanje svog izbora drugome je bzv.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK SO Zandarmerije, 591 postova
  • Lokacija: Smederevska Palanka
  • Motocikl: KAWASAKI ER5, pre SUZUKI BANDIT 1200, APRILIJA ATLANTIC 500 CLASSIC

aj da pripomognem temi,ili je jos malo zakomplikujem :) na volim kad cujem ono hardbajkersko-skuter nije motor.iako sam sa maxija presao na motor,ne pisam ni po cemu. vozio sam maxi aprilia atlantic 500.itekako je motor,ima brate 2 tocka a nije bicikl,ima svoj motor.e sad kazu udobniji maxi od motora,fotelja ovo ono.e NIJE niti ce da bude nekad.mozda od nekog r-a.jeste sediste je udobnije,jeste,lepo se sedi.ali manji su tockovi,sto je bitno ali ne toliko.ono glavno je-neminovnost da kod skutera ceo sklop tocak-variomat-agregat ume da bude bas masivan i tezak,a ceo taj sklop je pokretan i ''radi'' kad se poterne u rupu ili vozi po neravninama,tako da se oseca svaka zakrpa po putu,da ne pominjem nesto ozbiljnije.moze imati ne znam kakve amortizere to je neizbezno.i tad fotelja prestaje da bude fotelja.dok recimo17tica na motoru pregazi sitnije rupe i zakrpe kao nista,plus amortizer lakse odradi svoje.vidim,vozeci bandita 1200,da je udobniji.taman i da ne znam kako i zasto,ali udobniji je.ima rezervu snage za preticanje,ima snage i za autoput da se vozi rastereceno.ne sporim da je maxi strasno upotrebljiva naprava,i potpuno kapiram ljude koji se na njemu zadrze.ja sam presao na motor zbog nekih stvari koje su mene zanimale,a ne moraju nekog drugog.pritom to nisu max brzina zadnji tocak i slicno.da zavrsim.skuter je motor,jako upotrebljiv,motor je takodje motor,takodje upotrebljiv,jaci,brzi i udobniji.i da,mahnucu svakome na maxiju :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 641 postova
  • Lokacija: Mataruska Banja-Klina Metohija
  • Motocikl: MZ ETZ150,Suzuki Bandit 650N

Preci sa MOTORA na skuter je isto kao imati pored sebe lepu zenu poput Monike Beluci i Andrijane Lime. Ali ne lezi vraze ti pored takve lepote trazis nekog kao sto su Stanija i Soraja vestacki nabudzene karakondzule0plac.gif0plac.gif0plac.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

On topic: izgleda da niko osim mene nije zamenio bajk za skuter... šmrc... Tešim se da su i Van Gog, Bah, Kafka ... bili neshvaćeni u svoje vreme 1neznam.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

On topic: izgleda da niko osim mene nije zamenio bajk za skuter... šmrc... Tešim se da su i Van Gog, Bah, Kafka ... bili neshvaćeni u svoje vreme 1neznam.gif

 

Немо' си тужан друже... dobar.gifklovn.gifklovn.gifklovn.gif

 

Ја сам заменио црнку за плавушу и ево већ 20 година срећно "возим" исту...!!! 3d-karting-4.gif2Ljubav.gif2Ljubav.gif2Ljubav.gif

Само ти фурај свој фазон и баш те брига шта други причају, само ако теби тако одговара! 4276145973.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

Само ти фурај свој фазон

 

Ma naravno, šalimo se malo! Važno je da imamo šta da vozimo i da stane kiša višeee 0takoje.gif

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 290 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Honda PCX 125 2021

Milose A,evo ja sam pre par godina presao sa motora na maxi skuter iz prostog razloga sto sam hteo nesto prakticnije, skuter se mnogo lakse vozi po gradu i sa ulaganjem u samo jedan kofer mozes da poneses daleko vise stvari sa sobom i potrebnih a bogami i nepotrebnih koje ovde zbog prostora ne smetaju.

Sa moje tacke gledista,skuter ima mnogo prednosti u odnosu na klasican motorcikl u smislu troskova odrzavanja,registracije,zastite od vetra ali cim sam izlazio na auto put ili na neku duzu voznju uvek mi je moja tadasnja 250-ica malo bila slabasna pogotovo kad treba da preteknes nekoga a vozis devojku na skuteru.Meni to nije smetalo i slatko sam se vozio i za cetiri godine presao 24000km na maxi skuteru.

 

Ali eto sad sam se malo uzeleo saltanja i kupio klasican motor.Vozicu i njega dok mi ne dosadi pa cu verovatno opet na skuter i tako cu redom kako meni bude odgovaralo i nece me zanimati sta drugi kazu.

 

Prema tome,vozi lepo ono sto tebi najvise prija i UZIVAJ u svakom trenutku.Zelim ti puno bezbednih kilometara sa novm mezimcem.Pozdrav.

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

Ma sve je stvar izbora,zelja i potreba. Generalno o ukusima ne treba raspravljati. Hiljadu ljudi,hiljadu cudi! Svako ima svoje misljenje i svako misli da je u pravu. Vozi i uzivaj i sto kaze jedan od clanova bas te briga sta ce drugi reci

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 33 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Pantheon 150

Imam skuter i obozavam ga za Beograd je super, obisao sam pola srbije sa njim, a moze i do mora bez problema. Enduro pa sve te staze i bogaze moze i preko potoka kako je to dobro :takoje:. Honda cbr600rr pa njega bi kupio da se mazimo i verovatno bi ga preko zime drzao u spavacoj sobi :zvizduk:, a ima i jedan coper koji kad prodje kroz ulicu ja se sav najezim od tog zvuka i uvek skocim ko malo dete na prozor da ga vidim, kaze mi zena da nisam normalan svi se okrecu za ribama a ja za motorima :D.

E sad i ta oprema pa zar je i potrebno vise komentarisati, ustvari jeste ako je ne nosimo ne ugrozavamo samo sebe vec i one koji nas vole i od nas zavise, pa opet nema te opreme koja ce te spasiti na 200km/h i vise, aj sad ko je pametan?

Nek nam bog da dobar asfalt bez rupa, ulja, rizle, raznih zivotinja i svih ostali prepreka, a motor prema zelji, mogucnosti, cemu god...:zdravo:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Pametan je onaj sto se zaštiti i ne izlaze bespotrebnom riziku. Kratko i jasno.

 

Verstuurd vanaf mijn SM-N9005 met Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Doživotno lud i zbunjen !, 241 postova
  • Lokacija: NBgd Vamos - U Romingu Tamos
  • Motocikl: 1250 Triple Black...Vel.ki baš !!!

Daklem,da se i ja uključim.Do prošle godine sam vozio Burgmana 400K9 i kleo sam se u njega,a i sada to radim,JER,što se tiče udobnosti i snage ima ga on sasvim dovoljno(3X išao do mora po 1600km,tamos ~ vamos),ALI... kada sam ove godine prešao na MOTOR ...BMW r1100RT(sad trenutno na moru 1X ove godine,a još ću jedno 2X)i shvatio sam,posle predjenih 750km, da postoji izvesna MALA razlika izmedju MAXI Scoutera i MOTORA.Dobro je neko rekao točak 13stica i sada 17~18stica na BMWu,bog i šeširdžija.Sa Burgom jako oprezno kad su bilo kakve iznenadne opasnosti u vidu rupa,izbočina i ostalih blažih prepreka na putu,BMW to gazi bez problema,dalje udobnost:na argonomiju od 300km u cugu na Burgu ipak malo počne da me žulja bulja,sa BMWom 400km u cugu od pumpe do pumpe,a moglo bi još oko 100(rez.26L)a meni ništa,niti žulja niti boli.ABS ? Burgman nema,BMW ima I ? Isto je neko rekao nikakav ABS te ne epasi ako nisi percipirao moguću lošu situaciju i počeo da kočiš na vreme:PRIMER(ni jedna klonjara nije daleko ako KRENEŠ na vreme ka njoj,ako zakasniš USRO si se)Naravno da ga je bolje imati nego ne.OPREMA i VETAR:I jednog i drugog vozim u istoj opremi znači ili ful i li lagano letnje i nemam problema sem KAD bi popio asvalt to bi bitno promenilo priču.ALI individualno odlučujemo da li će mo u vožnju kao RATNICI ili NUDISTI ! Što se tiče vožnje pa naravno da je mnogo lakše provlačiti se kroz gužvu na KONJU nego na NOSOROGU.

Apsolutno sam i za jednu i za drugu opciju,a ako se seda na bilo koji motor sa razumom onda je velika verovatnoća de će se i sići sa razumom.

Svako vozi ono šta može i svako misli da je to i najbolje(dok se ne ukaže)čitaj dok ne uleti kinta za nešto bolje,paraspravljatii po tome da li su skuteri bolji ili motori je besmisleno,svi imaju 2 točka sem onih koji imaju 3(oni su po mom kriterijumu su neka 3 kategorija)jer priznajem samo 2 točka,bez pocenjivanja onih koji voze na 3,4,5,6,7,8,16... i tkd točkova.

Zato svako na svoju odgovornost seda u onakvoj opremi kakvoj želi a kasnije se saznaje da li je to bilo BAŠ pravo rešenje.

 

Svima želim da voze udobno,sigurno i sa puno uživanja jer to je i svrha ovih naših sprava i do onog lošeg nikad ne dodje.

 

BMW2.gifPOzzzzzzzzzzBMW2.gif

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Doživotno lud i zbunjen !, 241 postova
  • Lokacija: NBgd Vamos - U Romingu Tamos
  • Motocikl: 1250 Triple Black...Vel.ki baš !!!

Mala dopuna:NIKAD NE SEDAM NA MOTOR BEZ KACIGE,ali NIKAD, za ostalo već kako ko hoće ali kad vidim kolegu bez kacige ???

Zato oblačite se kako hoćete ALI,kaciga MORA da bude na glavi kad se vozi !!!

 

BMW2.gifPozzzzzzzzzzzzzzzBMW2.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1587 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Preci sa MOTORA na skuter je isto kao imati pored sebe lepu zenu poput Monike Beluci i Andrijane Lime. Ali ne lezi vraze ti pored takve lepote trazis nekog kao sto su Stanija i Soraja vestacki nabudzene karakondzule0plac.gif0plac.gif0plac.gif

 

U pravu si, ali mnooogo vise vidjam devojke nalik soraji i staniji na motorima nego na skuterima.

P.S. shvatam da si hteo da napravis komparaciju, ali cisto da se zna kad ih vec spominjes

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja