Jump to content

Moto Zajednica

pronto

Članovi
  • Broj tema i poruka

    6825
  • Pridružio se

  • Posetio poslednji put

Sve što je postavio član: pronto

  1. Uh...pa ovo je sam vrh egzotike. Pretpostavljam da zivis "preko" i to na severu starog kontinenta, gde nekako po pravilu ima mnogo Guzzista, Ducatista i Benellista. Nekad i mnogo vise nego u postojbini (Italiji). Strasna sprava. Daleko ispred svog vremena, u trenutku kada se pojavila. Kao i mnoge druge egzoticne sprave odmah je podelila publiku...na zaljubljene i one pune prezira. Da ne udaram u romantiku, trebace ti puno strpljenja i para, narocito ako nisi neko k'o ume sam oko motocikala. Da bi se uspesno druzio sa njime trebace ti i "veza" sa zaljubljenicima u ovu marku i model. Poznavaoci japanske tehnike, da ne pominjem bemvejdzije, ce od ovoga zazirati i izbegavati svaku intervenciju. Posto je marku zadesila teska sudbina, sve je postalo komplikovano. Delovi, servis i najvaznije znanje. Retki su pouzdani poznavaoci Benelli tehnike (neracunajuci puske ). Pre nego se konacno odlucis za kupovinu, proveri eto i sve te detalje, koji su jednako vazni kao i stanje sprave koju bi da kupis.
  2. Braaavo Suzuki!
  3. Nisam proucavao pravilnik u detalje i moram da priznam da nemam nikakve dokaze...i k'o za inat ne mogu da nadjem ni tekst u kojem se pominje da je minimalni razmak izmedju tockova (prednjih) 45cm, da bi bio kategorisan kao trotockas a ne dvotockas (bez obzira sto ima 3 tocka).
  4. Trebalo je detaljnije da proucis pravilinik, jer je navedeno dosta toga za kategoriju L5. U pitanju je poglavlje koje obradjuje uredjaje na motornim vozilima. Ne umem preko telefona da nalepim link, ali na prvoj strani u gugl pretrazi izadje pravilnik u pdf-u. Poglavlje je cini mi se 3...a clan 38...i dalje. Nisam isao mnogo dalje, koga zanima neka istrazi.
  5. Pazi, sve one nastaju tamo negde na istoku, bez obzira kako se zovu. "Top performance" ima sigurno jacu internu kontrolu. Ako neces da kitujes, bice dobra i ta jevtinija.
  6. Sve sto rotira mora da se balansira. Provera se preporucuje i svaki ozbiljan majstor bi to uradio. Za to nisu potrebni svemirski aparati, dovoljne su i dve proverene prizme i komparater. Isto tako, ozbiljan majstor za demontazu i montazu NECE koristiti "penkalo", vec potrebne alate i grejanje. Udaranje cekicem, tako rasprostranjeno, obesmisljava celu pricu oko balansiranja...to je sve samo ne majstorija.
  7. pronto

    Tomos colibri a5

    Trebalo bi da pregledas venac...da nije kojim slucajem naprs'o ili su ga valjci vec dobro pojeli. Druga stvar, jako vazna a ljudi je zanemaruju, a to je ulje. Iskljucivo ono za automatske menjace do propisanog nivoa.
  8. Haha...jedno vreme je i jedan Zip pravio te zabune.
  9. Ovo je jedno strasno super motorce. To Suzuki pravi jos od 70ih proslog veka. Ne znam tacno od koje godine ima i injection. Yamaha ima TW ili WT, nikako da upamtim, i bas te gume koje ima su super za voznju po pesku. Uskoro bi trebalo da pravim jedan 50. Ko voli ovaj retro fazon, od Suzukija ima i TU 250 i to je super. Malo trose, dugo traju, jednostavni i jako pouzdani.
  10. Xenoni, narocito oni nestrucno ugradjeni mogu da budu i cesto i jesu,izvor raznih elektro problema. Ne smem da tvrdim da je to i ovde slucaj, ali znam da sonde toliko retko crkavaju da prosto sumnjam da je ona u pitanju. Mislim da je C44 jedna od gresaka koja nemoze da se otkloni u nekoj narodnoj varijanti, vec je potreban SDS. Za pocetak prekontrolisi kablazu. U radionickoj knjizi ima i procedura za proveru sonde, pa probaj i to. Ima na trzistu i onih "emulatora"...mislim da se tako zovu, sto "glume" razne senzore. Ljudi to stavljaju da bi poboljsali performanse iz razloga sto su moderni motocikli elektronski ustrojeni zbog zagadjenja. Suzuki je medju prvima bio Euro3, pa onda narod pohrlio da oslobodi konjice precicama. Moze biti da ima negde ubudzen taj otpornik pa je crk'o.
  11. Imas li na motoru montiranu neku aftermarket elektroniku ili izduv?
  12. @protulsr Svaka tebi cast, ali verujem da i sam znas da ima jos jaaako puno onih koji posao poput tvog dodju samo da odrade zbog plate. Oni i mnogi drugi, s'moje strane, bice tako zvani dokle god budu tumacili zakone proizvoljno ili na stetu obicnom, postenom svetu...koji za svoje novce nemoze da resi gomilu resivih stvari.
  13. Sumnja se lako otklanja. Pogledas (prvenstveno) slovnu oznaku i sve je jasno.
  14. Mali motori i skuteri se vrlo cesto sklapaju u Evropi. Fabrika u Spaniji je zatvorena, ali s'obzirom na godiste, ppstoji mogucnost da je sklopljena tamo. Lako se nalaze tabele sa znacenjem brojeva i cifara u WMI oznaci...i bice ti mnogo toga jasnije. E sad, tezi deo je da srpski papci odgovorni za ove poslove to poznaju i priznaju.
  15. Po ovome sto si pisao ispada da ste intwrvenisali na pogresnom mestu. Ako karburator zbog necega preliva to je prvenstveno iglicasti ventil. Znaci, svi karburatori dole, kontrola i higijena, stelovanje nivoa, ponovo uparivanje i sinhronizacija...i vozis. Plus, ako je rezervoar problematican (zardjao), time bi se trebalo pozabaviti mozda i pre bilo cega drugog.
  16. Kod hromiranja, niklovanja i koje druge operacije tog tipa NAJVAZNIJA je priprema. To ume da potraje, zamorno je, bude komplikovano...pa i dosadno. Od nje u mnogome zavisi koliko ce biti fina povrsina,pa ti preporucujem da pitas za varijantu da ti pripremis povrsine. Moze biti da ce se doticni ograditi od toga kako ce sve to da izgleda, ali bi trebalo ako je covek i majstor, da te uputi sta da popravis. Hocu u stvari da kazem da se takve radionice lakse prihvataju posla koji drugi pripremi...jer znaju u stvari da je najveca muka upravo to.
  17. Ozbiljna popravka podrazumeva rasturanje i masinsku obradu. Sve ostalo je sviranje kurcu na srpski nacin. A muzika je vidim pocela.
  18. Izgleda da je jedino resenje za oglas zakljucavanje. Direktan kontakt sa prodavcem - kupcem...a ovo da bude samo vitrina.
  19. Ovo su izgleda motori, tacnije oznake za neko van evropsko trziste. FZ1 je uvek bio golac...onaj sa maskom (neko kaze poluoklop) je bio S...i sa komplet oklopom GT. Ne znam za N,F,R,EX...i sl.
  20. Jel' i ovo radio Tilke....
  21. Ma naravno. Nisam ja napisao sve. Racunam na (samo) inicijativu onoga koga to interesuje. Ima da se cita i pise koliko hoces...sta je kavitacija, koliko pumpi moze da ima, kako i gde se postavljaju.... Mislim i da je BMW serije K isto suvokarterni .
  22. U moto svetu, ovakve agregate imaju uglavnom sprave za off road...zbog pomenutih karakteristika. Kad motorom skaces,penjes se i silazis po kakvom kamenjaru, malo ulja u karteru bezi na sve strane. Ovako je mnogo sigurnije da ce motor biti uvek podmazan.
  23. Opet ja... Ko zeli da se podrobnije informise o ovom tehnickom resenju, a poznaje malo i engleski jezik, neka kuca za pretragu "dry sump" Ja cu ovde da ponudim dva odgovora...otprilike najcesca. Znaci, agregati sa suvim karterom se montiraju na masine kojima je potrebno spustiti centar mase, jer zbog nemanja kartera klasicnog (spremista za ulje) budu manje ukupne visine i mogu da se montiraju nize na ram, sasiju ili kakvu drugu konstrukciju. Drugi cest razlog su sile koje deluju u voznji. Narocito G sila, zbog koje bi u klasicnom karteru ulje moglo da "pobegne" na neku stranu, pa da ga pumpa nedovoljno hvata. Zato se cesto ugradjuju u zestoke spprtske automobile, pa u u avione za akrobacije. Pozicioniranjem rezervora za ulje moze dodatno da se utice na opsti raapored mase na vozilu u pitanju. Pride, moguce je koristiti i vecu kolicinu ulja koja ce ukupno biti bolje hladjena...od one u klasicnom karteru.
  24. Da si malo uporniji, nasao bi pregrst objasnjenja o ovom pojmu...cak i ovde na forumu. Necu ulaziti u detalje, samo ukratko cu ti reci da je to izraz koji znaci da je u agregatu podmazivanje izvedeno tako da se ulje NE SIPA direktno u karter, vec u zaseban rezervoar (negde je to ram motora...cak i zadnja viljuska ). Ulje se jako kratko zadrzava u agregatu. Kada zavrsi svoju ulogu, prodje kuda treba da prodje, sliva sa u karter gde ubrzo bude usisano od strane pumpe i vraceno u rezervoar. Pri zameni ulja na takvim motorima, prvenstveno se vadi ulje iz rezervoara, medjutim i u motoru ostane manja kolicina, pa to onda zbuni ljude...kako "suv", a curi ulje iz njega....
  25. SAD je pravi trenutak da delujes...ali sumnjam da ces to uraditi, kao i velika vecina drugih. Tera se do iznemoglosti, a tad bude komplikovanije, teze i skuplje da se resi.
×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja