Jump to content

Moto Zajednica

MZ Caffe

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 760 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

Drugari provozala sam se danas da mi plavac ne zariba i bilo je svega 10 stepeni! Jesam se ja obukla i nije mi bilo hladno ali teska srca priznajem da je sezona ipak gotova  :(. Asfalt je hladan,gume se ne ponasaju isto,potrebna je maximalna opreznost i ja cu vec za koji dan ususkati moje motorce. Naredne nedelje max predvidjena temperatura je 9 stepeni!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

Ja se svakodnevno vozim, barem 10-tak km. Do posla i nazad i sve sto treba od nabavke do posete drugarima.Jutrom je malo hladno ako duva vetar ali dobra opema i zime nema.Vozicu do minusa i sneznih padavina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

I ja uglavnom vozim i zimi (kada mi motor nije rasklopljen ,kao sada). Treba obratiti paznjui na neke sitnice pilikom takvih voznji. Recimo, kada vozim po hladnom vremenu, i ovako gusto ulje u teleskopima postaje jos gusce pa na rucicama volana osetim svaku neravninu.

Pored toga kocnice mi nekako ostrije hvataju, a naravno i gome slebije nalezu na asfalt. Sto se tice masine, menjac dosta teze radi, dok se ne zagreje.

E ali ima i svojih lepih strana, motor se ne greje(a ni vozzac), i sto je najbitnije osecaj nakon jedne zimske voznje isti kao nakon pet letnjih, nekako bas ispunjava.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

I ja se vozim, ali u radionici  :D :D :D :D :D

 

;D ;D ;D ;D ;D  I ja sam na istom mestu obelezio liniju za secenje  ;D ;D ;D ;D  ;D Ali cu ga ja samo zaseci do pola cevi i malo ga podviti na gore pa onda zavariti rez.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

2 TS chopp.

Ma ja sam dugo izbegavao da secem ove cevi, ali nikako drugacije nisam mogao da dodjem do izgleda koji ja trazim, da tako kazem "bobberski". Sve je OK, ali mi zadnji kraj opasno "strcao"-osnosno isuvis mi je bio bnekako "ravan" monoton.... Videcemo sta ce ispasti. A ti spremaj slike pa kaci da vidimo sta ce se kod tebe raditi...!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Ma samo da dodjem do vremena i krenem sa radom. Inaace trnutno mi je masina veci problem. Treba kupiti bocne lagere, klip semeringe...busenje cilindra.... malo dorade kanalica, i usisnie (a i izduvne) grane, malo da sredim auspuh, e tek onda prelazim na ram.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

I kod mene su neki radovi u toku  ;D

Mozda izgleda malo blesavo,ali radim na prototipu,pa ima puno zica.Kada bude sve zavrseno,zice se nece videti,kao ni ova elektronika.

Inace pravim interkom,da mozemo pricati ja i saputnik,a i neka muzika da moze da se slusa po izboru ili sa radija,ili sa mp3 playera.Mogu i 2 mp3 playera,pa su tu i dva prekidaca da svako moze da izabere sta ce da slusa.Mikrofoni su uvek ukljuceni,i miksovani u trenutno slusani program.Ono sto prica suvozac cujem samo ja,a ono sto ja pricam cuje samo suvozac.Znaci samog sebe ne cujem u slusalicama,koje su ugradjene u kacige.

Nije preterano komplikovano,kada budem zavrsio postavicu vam shemu,pa ko hoce neka sagradi.

Eh-da,nema bluetooth i ostale egzoticne funkcije :) Ima samo tri stereo ulaza za uredjaje po volji,s tim da se jedan uredjaj cuje u obe slusalice,u mom slucaju to je gps.Posto on uglavnom cuti,njegov signal je miksovan sa mikrofonima i mp3 player(ima) i radiom,i cuje se u obe kacige.Videcu kako ce se pokazati u svakodnevnoj upotrebi,pa ce ako treba biti i modifikacija.Ima izlazno pojacalo od 2x0.75W za svaku kacigu po jedno.Ova snaga se mozda cini smesnom,ali u slusalicama probija usi! :)

Na prvoj slici tesiram napajanje mp3 playera,a na drugoj je montirana antena za radio.

Vujo,kada da te cekam?Zima samo sto nije :)

post-305-12879010766415_thumb.jpg

post-305-12879010767173_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 99 postova
  • Lokacija: Becej
  • Motocikl: FJR1300A

Jes` da nemam ni MZ ni Jawu, ali zbog Joskinih majstorija i "predpremijera" koje on u tim temama predstavlja, cesto navracam u ovaj vas Caffe :D;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12293 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Lepo si se setio Joška druže da opraviš tu zgodnu tehniku, samo možda na kablu koji ide u kacigu da predvidiš neki mali potenciometar za jačinu zvuka u slušalici, neko je malo gluvlji, neko čuje bolje, nekom previše šušti vetar u kacigi.... ;D trimeri za svaki ulaz za postavljanje osnovnog nivoa i ožeži...

 

Srećan rad. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Potenciometri su fabricki na kablovima.Koristim slusalice od pc-a.Naravno rastureni su,i ne primecuje se da su u kacigi.Ni kablovi ne vise,jer ima ugradjen zenski jack 3.5mm na kacigi,ispod postave,pa se ni oni ne vide.Znaci kaciga izgleda kao i do sada.(obe kacige).

A potenciometre na ulaze nisam stavljao,jer svaki uredjaj ima regulaciju jacine.Sve je to vec isprobano,jos jedino da vidim kako ce mikrofoni da trpe buku u kacigama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12293 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Uf, mislim da će to malo da zeza. Nivo šuma je ipak veliki, u nivou korisnog signala, tako da ne bi bilo loše postaviti bar neki RC filter da izdvoji 1 KHz i nešto okolo...Ja sam nešto slično probao sa VOX slušalicama i mikrofonom od onih malih PMR radio stanica, VOX je totalno neupotrebljiv, okida ga šum samo tako...probaj, želim ti uspeh u akciji, ali možda da predvidiš male tastere za "prijem-predaju", tj. samo za uključenje mikrofona.

Eto, mogao bi da predvidiš ulaz i za PMR ;) za komunikaciju sa akcijašima u koloni?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Odlična stvar, plaši me samo ugradnja slušalica u kacige i to ne zbog elektronike nego zbog bezbednosti. Znam, radi se to odavno ali se nekako plašim, sve je ipak unutra spakovano kako treba. No, ako staje pod platno bez bušenja unutrašnjosti onda je super.

 

ali možda da predvidiš male tastere za "prijem-predaju", tj. samo za uključenje mikrofona.

 

Meni se to ne dopada, verovatno zbog iskustva sa taksijem. To je jedan prekidač na motoru više i tokom razgovora mora da se čačka svaki čas a svedoci smo da i migavci ponekad umeju da zasmetaju, ostanu da rade jer ne stižeš da ih isključiš.

Opet, i sa tasterom treba znati, taksisti žive od toga pa se opet seku, preklapaju, upadaju ''slučajno'', kada se u isto vreme uključi više onih koji govore ne zna se čiji je signal prošao...

Zverinjak to zna daleko bolje od mene, duže je na taksiju i ima veće iskustvo sa stanicama.

 

Eto, mogao bi da predvidiš ulaz i za PMR ;) za komunikaciju sa akcijašima u koloni?

 

E ovo je dobra stvar samo bih ja to rešio sa dva kanala, baš kao na taksiju. Na prvom kanalu (frekvenciji) komuniciraju vozač i suvozač dok je drugi otvoren za sve u grupi za komunikaciju tipa:''ne pretiči ide kamion'' i sl.

 

Tih 0,75W jeste zaista jako, jedno vreme sam imao Motorolinu ručnu stanicu koja je, doduše preko repetitora, radila fantastično, bila je inferiorna jedino ako sam se sekao sa nekim a imala je samo 6W. No tih 6W radilo je na području cele teritorije Beograda uključujući i one delove koji Beograd nikada nisu bili.

 

Vujo,kada da te cekam?Zima samo sto nije :)

 

Moram prvo da namestim karburator i za to mi treba Bokilic. Čovek je bio dva puta u Beogradu ali džabe, bolest me sprečila da čačkam bilo šta, bio sam vezan za krevet. Rešićemo to ovih dana pa sam onda spreman.

Nego šta će ti onolika antena na motoru, za šta je to?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Ne narusava se integritet kacige ni pod tackom razno.Da je tako,ne bih ovo ni radio.Uslikacu kako izgleda,pa cete videti.

@arakis  za mikrofone sam napravio neku vrstu pasivnog high pass filltera,videcemo kako ce se pokazati u praksi.AKo ne bude uspelo,moze i bez mikrofona.Sve ostalo radi provereno.

O radio vezi jesam razmisljao,ali to necu da radim.Posto bi svako trebao da ima neki kompatibilan uredjaj ko se vozi u grupi.

Vox nisam ugradjivao,mada sam imao tu nameru,i napravio sam i sklop,ali sam izostavio bas zbog razloga koje si naveo.

@ vuja  ona antena je za radio.Elektronika radija je ispod sedista,a maska samog radija je na volanu.Vidi se na slici ako bolje pogledas.Natpis Sony je malo zaklonjen :) Povezano je preko utikaca,i moze da se skine ako ne treba

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12293 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Vidim da Joška nije trenutno on-line pa da ti Vujo ja odgovorim:

 

Prvo, ne verujem da ovde na forumu iko ima više iskustva sa radio-komunikacijama od mene (možda i grešim ;)), radio-amater od 1975. godine, a "radio-profesionalac" (ako se tako može reći) od 1992.....

 

Ukoliko se želi razgovarati preko radio stanice kad si na motoru u vožnji, nikako nije izvodljivo bez dodatne opreme - slušalice i mikrofona u kacigi i radio-uređaja za pojasom. Većina novijih radio-stanica poseduje VOX vunkciju (Voice Operated Xmitt-predaja), kad je uključena i uz priključivanje spoljašnje navedene opreme radi tako da dok ćutiš, slušaš sve koje rade na toj frekvenciji, čim progovoriš automatski prelaziš na predaju i emituješ, ostali slušaju.

Kako sam i naveo, ma motorciklu je to dosta veliki problem, nikako nisam mogao podesiti nivo osetljivosti VOX-a da se sam ne uključuje pri jačim šumovima od vetra ispod kacige, zato bi upotreba tastera koji bi se montirao na levi rukohvat tako da bi se moglo palcem pritiskati, dobro i verujem, rešenje koje ne odvlači previše pažnje vozaču..

 

Podrazumeva se da korisnici radio veze imaju bar "utuvljeno" u glavu osnovno pravilo: "Slušaj sagovornika dok ne završi, kad završi pritisni taster za predaju i pričaj". Radio-veza nije istovremena dvosmerna komunikacija, radi po sistemu prijem - predaja....

 

Mrzi me da citiram tvoj post, da bi bio pregledniji odgovor ;D, ali Joška pravi "žičani" komunikator za razgovor sa savozačem, za to mu ne treba radio-stanica. Ona bi bila eventualni dodatak za komunikaciju u koloni. I još, oko tih 0.75W Joška je mislio na audio snagu, na izlaznu snagu audio pojačavača koja je potrebna da bi se zvuk dobro čuo u slušalicama, pored sve buke, a ne na RF snagu nekog radio uređaja ;)

 

 

Ispadoh sad neki "drveni advokat" našeg Joške, ali čisto da razjasnim neke stvari, "svrbeli me prsti" da otkucam ;D

 

Edit: dok sam kuckao evo i Joške, on će sve bolje da objasni ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12293 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Samo jedna stvar, Joška:

 

Po važećim zakonima, napokon smo i u Srbiji dobili mogućnost da kupimo male toki-vokije u svakoj većoj prodavnici, to su oni mali PMR uređaji snage 0.5W RF i 8 radnih kanala, sa 32 "podtona", može svako da ih koristi bez ikakve dozvole za rad ili nešto slično što komplikuje stvari.

 

Osnovna je stvar da  SVI PMR uređaji rade na potpuno jednakim, standardnim "kanalima", uopšte nije bitno koje su marke, tako da je komunikacija standardizovana i lako izvodljiva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Arakis:  ...još, oko tih 0.75W Joška je mislio na audio snagu, na izlaznu snagu audio pojačavača koja je potrebna da bi se zvuk dobro čuo u slušalicama, pored sve buke, a ne na RF snagu nekog radio uređaja

 

Upravo tako! ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 760 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

Uopste se ne razumem u svo to povezivanje i pravljenje koje je Joska osmislio ali znam da ce on to napraviti da radi besprekorno.

Mene sad zanima da li je komplikovano napraviti komunikaciju ali izmedju ljudi koji su na dva odvojena motora,da domet npr bude od 100-500 metara. Meni to fali jer Nemanja vozi svoj a ja svoj motor a onda nema druzenja i price dok ne stanemo na pauzu  :(.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

Evo, na ova dva linka mozes videti cene uredjaja za komunokaciji izmedju dva motorcikla i suvozaca na jednom vozilu.Ovi su relativno lako dostupni nama (za one koji zele i mogu odvojiti novce)putem narucivanja preko ljudi i firme koja ima baner na nasem forumu.

 

http://www.louis.de/_308994467a963640e5537f1b9cb4a6579b/index.php?article_context=list&menu_rubrik=6&topic=wgr&grwgr=590

 

http://www.louis.de/_308994467a963640e5537f1b9cb4a6579b/index.php?topic=wgr&article_context=list&grwgr=590&wgr=910&list_total=20&anzeige=0&page=1

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12293 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Neka ovakva dva jeftina toki-vokija (cene idu od 3500 do 5000 dinara za par) sa eksternim slušalicama/mikrofonima i uz malo "budženja" mogli bi lepo da odrade posao.

 

bt_freeway_small.jpgB1005170182.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja