Jump to content

Moto Zajednica

Prvi motor: xj600n, bandit, hornet, ili er5 ?

Recommended Posts

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: Suzuki GSF 600N

Nemam sta da posavetujem jer sam takodjer pocetnik, vozio sam pre 20-tak godina 'zverke' poput zoljice, apn4 i tomos15 :lol: , ali to i ne racunam kao neko iskustvo. Planirao sam da za pocetak uzmem nekog kineza do 250 cca i lagano da krenem, ali.....ukazala mi se lepa prilika i pazario sam Bandita 600N (~80KS). Jbg. nije da mi je bilo svejedno, pogotovo kad sam seo za mashinu (nisam ga jos provozao, uzet je pre neki dan), ali nekako sad mi se 'cini' da cu ga moci voziti.

 

Znam da je to jak motor i da nije za pocetak, ali opet sa druge strane, neki iskusni vozaci su mi rekli i citao sam da je dobar za pocetnike, oprasta greske itd....

Sada nema druge, pocecu da vozim Bandita cim vreme dozvoli, ne planiram da jurim....nego polako i pametno.

Ako imate neke savete, na sta obratiti paznju i voditi racuna, bicu zahvalan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: Beograd

Ako imate neke savete, na sta obratiti paznju i voditi racuna, bicu zahvalan.

 

Najvaznije je da te ne potera maler i da se izboris protiv uroka ... a to se radi tako sto odvedes drage prijatelje u kafanu na pice :)

i malo alkohola prospes po tockovima, valja se .... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 249 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kymco Agility City 125,Agility City 200,SuZuki Boulevard M90, Honda NC 700 s

Iako je kolega forumas Rise against pazario makinu hteo bi da navedem iskustva sa dva modela koja su ovde spomenuta....

E ovako : Bandita sam imao i bio mi je prvi motor,nista pre toga s brzinama nisam vozio,znaci ni apn ! Ali hladne glave sam poceo od pocetka i malo po malo krenule su voznje svaki put sve bolje i bolje...Prisao sam mu s postovanjem a Bogami to sam i dobio za uzvrat. To moje iskustvo s njim je bilo takvo jer,sad mogu reci za sebe,imam nekog osecaja za voznju i znam kad mogu i smem da opletem po gasu, a kad se to ne radi...

S druge strane ovo po mom misljenju NIJE motor za pocetnika,tezak je (mislim na kilazu)i skup za odrzavanje..meni barem(set guma za ovaj motor ce vam izbiti iz dzepa oko 300 eur)

U odnosu na Hornet(drugi motor koji zelim spomenuti)koji sam vozio jednu voznju, Bandit ima ram stare konstrukcije-cevasti...i vise se sedi "na" njemu,kao na konju i masina je u ramu,polegnuta na cevima. Dok Hornet ima ram novijeg doba,da kazem kutijasti,izvajan od prednjih vila,oko rezervoara i zavrsava se u repu. Fakticki iz profila kad gledate motor lici na razvuceno slovo "Y" i masina visi na tom ramu,golisava od dole...I na Hornetu se sedi nekako ususkanije,sporskije,kolena vam obuhvataju rezervoar,kao da ste "u" njemu.Spram toga,zelja da ga przite je veca,a tome znamo da retki mogu da odole....Pogotovo kao sto je jedan kolega vec napomenuo(oprostice mi sto ga necu citirati) Hornet ima skoro 20 ks vise od Bandita !!!!

Tako da,po meni ova dva modela su doosta razliciti. Jedan vrlo zustri Hornet i onako malo mirniji Bandit koji ima vecu kilazu,ali kad mu date paprike....ihaaaa radosti nikad kraja

 

p.s. ne znam da li se to primeti iz texta ali ja sam BanditMan i cim finansije ponovo dozvole imam nameru da uteram jedan primerak u garazu ! Nije racionalno,ali ni jedna ljubav nije...Bajkeri smo,razumemo se :zdravo:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova
  • Lokacija: Toulouse, France
  • Motocikl: Fz8

Pa evo, sad kad se vec duze vreme ne vozim i imam vremena da sumiram utiske, da ih napisem par u vezi prvog, skoro kupljenog motora.. Kako nisam imao nikakvog iskustva sa motorima (a i brate bicikli su mi bili advanced level), krenuo sam sa je li osnovama. Drugar Djole, iskusni motorista, je bio dovoljno ljubazan da svrati i pokaze osnove( ovo ti je kvacilo, ovo kocnica, ovo gas, ovde su ti svetla) i da mi pomogne da ubacim u prvu i krenem... Prvih par dana sam se igrao na parkingu firme i to se svodilo na prvu drugu, uz vezbanje "vage" i kretanja uzbrdo. Cak sam i probao da vidim koja mi je "psiholoska barijera" za maksimalnu brzinu. Krenuo sam da saltam brzine dokle sam smeo i pogledao na brzinomer...frapantnih 32 km/h :). Dobro, nadao sam se da ce ta psiholoska brzina vremenom da poraste inace me ceka prodaja motora i kupovina rolera. Zatim sam po nikad povoljnijoj cifri od 12 i nesto hiljada dinara nabavio sebi L table i krenuo svakodnevno da se kad god mogu vozikam. I eto ,prodje i tih 20 dana, predjoh 400 svakojakih km i sad sam u fazi servisiranja motora ( Haynes manual pa udri). Svaka cast svim iskusnim bajkerima kako mogu iznova i iznova da prezivljavaju ovu zimsku pauzu jer meni nakon pisljivih 20 dana vozikanja nije svejedno...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova

Evo i ja da se upisem u ovu temu, posto me iste slatke muke cekaju :)

 

Na forum sam se relativno davno uclanio, ali odustah od kupovine motora usled nekog sticaja okolnosti pa na forumu i nisam bio mnogo aktivan. Ali zelja je uvek bila tu, i evo sada mislim da je vreme da i pored negodovanja okoline udjem u te vode. :moto3:

 

Znaci doslo je vreme da uzimam svoj prvi motor, prethodno iskustvo je 0, ali zelim svesno da odem odmah na kategoriju 600.

 

Za sada sam kao opciji najblizi nekom SV650, koliko sam do sada informacija prikupio ima relativno zahvalan motor, i koliko toliko podnosi po koju gresku.

 

Kako se vama cini taj izbor?

 

I za kraj, onako pocetnicki verovatno da vas nasmejem, ali nije mi jasno - kod starije verzije SV650, znaci do 2002, gde se nalazi pokazivac kolicine benzina?

 

Ljubitelj sam klasicnih analognih pokazivaca, i nekako mi je lepsi stariji model SV-a, ali sa druge strane za neku malu razliku u ceni mogu uzeti mladji i moderniji motor, znaci model od 2003 pa ovamo, nisam ni oko toga pametan.

 

Slatke muke, hajde napisite koju pa da imam o cemu da mozgam :Mina:

 

Veliki pozdrav svima, i naravno SRECNA NOVA!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 31 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda CBR1000F Dual

SV 650 nema pokazivac goriva, ali ima lampicu za rezervu, za razliku od Horneta do 2002 koji nema ni to, vec slavinu. Mos mislit gluposti, ubaci cbr motor, stavi dobar ram, a ostalo skupi sa otpada iz 60 :)

 

Salim se naravno, sve je to draz nakeda, i zato ih i volim.

 

SV650 je licno po mom misljenju muscle motor, ne trazi visoke obrtaje. Koliko das gas, toliko i ubrzava. Dosta dobar agregat, moj je bio 99 godina i bio je fenomenalan. Mnogo se lepo vozi, centralno teziste motora i obara se ko od sale, toliko se navikao, da kad sam seo na Horneta trebalo mi 4 dana treninga da naucim kako se obara.

Ali imas problem sa visokim obrtnim momentom - moras da znas kako se salta, inace ode dupe. Nije mi se jednom desilo na hladnom asfaltu da kad presaltam u nizu da mi na sekund ustopa zadnji tocak.

 

Inace da se vratim na malo na izvornu temu. Ja sam poceo sa 49ccm,pa polako isao na 250 i na gore. Sad vozim 600 i jos uvek se ne smatram dovoljno dobrim vozacem motora,ali sam koliko toliko oprezan. 600 kubika je previse,ali stvarno, za pocetnike. Mnogo je tu konja i mase da bi pocetnik uopste imao predstavu koliko, kada moze ili treba da odvrne gas, koliko treba da pritiska prednju kocnicu, u isto vreme da to isto razmislja i za zadnju, i da salta u nizi stepen prenosa. To moraju postati prvo mehanicke radnje, kao kad vozis auto i ne razmisljas o tim sitnicama, pa tek onda se usuditi voziti nesto preko 50 konja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1619 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Neces izgubiti pare ako pocnes od slabijeg! To je najveca zabluda!

 

za 125ccm servis i reg zajedno do 150e

 

za 600ccm servis i reg zajedno do 270e

 

na nekih 8000km potrosenog goriva:

 

125ccm sa 2.2l/100: 180 litara

600ccm sa 5l/100km: 400 litara

===== razlika u gorivu 220e + razlika u reg i servisu oko 120e = 340e (neka bude i 300)

 

da ne racunamo moguce kvarove i vec ti se isplatila razlika u ceni motora kad ga kupis i kad ga prodas. YBR mozes da uzmes za 1300e a neces ga prodati ispod 1100.

 

=======================

=======================

 

e sad, 125 ce ti sigurno dosaditi, ali je za ucenje dosta bezbedniji i jeftiniji. Za neke dalje voznje nije osim ako nisi avanturista. Za otvoren put nije jer ce te svi obilaziti sto i nije bas bezbedno. Ja sam nedavno ucio na 125 godinu dana i bilo je situacija koje ne bih prosao dobro da sam imao jaci motor, ali mnoge stvari ces tek nauciti upravo na jacem motoru. Samo je bitno ne preceniti se. Kao sto neko rece, moze i od 1000ccm da se pocne, ali statistika kaze da nije dobro :) Meni licno nije zao sto sam pukao par stotina (jer sam glup uzeo nov 125ccm umesto polovan) jer definitivno znam da bih na jacem zabrljao.

Bolje da uzmes slab motor i da se zajebes i smoris se, nego da uzmes jak pa se zajebes i slomis se. Zivot je dovoljno dug da se moze malo smarati i sa slabijom kubikazom pre ozbiljnog motora, Za svaki slucaj... Motor je sam po sebi rizican, bilo koji, ali u samom startu, kada cinis prve korake, treba svesti rizik na minimum. To je moja filozofija.. Moze i drugacije..

 

Iznenadices se i koliko motor trosi para. Ako nisi previse jak finansijski, predlazem da pocnes od jeftinijih motora, posebno sto MORAS uloziti i dosta love u opremu.. Ako imas i suvozacicu - nema kraja troskovima.. Kad se pokupuje oprema, ali kompletna, posebno sto mislis da putujes motorom, onda tek ulazi u jaci/skuplji motor.

 

Da ti predlozim koji je od ponudjenih za tebe - ne mogu. Nisam vozio ni jedan. Onako, napamet, birao bih kawasakija, cisto sto je slabiji. Mozda nema touring sposobnosti kao ostali, ali nemoj misliti da ne moze da putuje. Ja sam sa YBR125 isao po 300km u dvoje. Ne vidim razlog zasto er5 ne bi mogao to da izvede triput lakse. Ne verujem da ces prve godine stici da putujes negde previse daleko..

 

PS

Sto rece neko na forumu, prva 3 motora ces sigurno pogresiti, tako da nemoj mnogo da brines :)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 83 postova
  • Lokacija: Bela Crkva
  • Motocikl: Honda CB500 / MZ ETZ 150

125ccm/ 2.2 L hmmm to je jako redak slucaj, imam par drugara koji voze 125ice koje doduse nisu naked ali ni jedan ne trosi ispod 4l

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1619 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Zapravo nesto nize od 2.2 ali nisam hteo da sitnicarim. Potrosnja je pri veoma umerenoj voznji na sredini obrtaja. Doduse, taj motor nesto ne odise snagom. Potrosnju sam merio mnogo puta. Sipao do vrha, vozio do kraja rezervoara, i opet nasuo do vrha. Podelio broj litara sa drugog sipanja sa kilometrazom i to je to. Ne moze pouzdanije.

 

evo primer, prvi sa google:

 

http://www.motostat.eu/vehicle-stats/33900

 

Ima i vise i manje od toga. Zavisi od stila voznje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2603 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

 

 

Ne slazem se da je samo snaga u pitanju, i te kako je bitna tezina i lakoca upravljanja. Greske se prave i nesvestno, iz neznanja te je u mnogome bolje voziti u pocetku masinu koja ce ''oprostiti'' a dati do znanja da tvoj potez nije bio okej, nego da isklizne i da se ta lekcija nauci na tezi nacin.

 

Slažem se 100% sa ovim.

Ja sam sa 125cc seo sad na 500cc i juče prvi put osetio kad zadnji točak proklizne pod gasom pa se vrati...

(ni malo prijatno - da nekažem - umalo da puŠtim žutu krv... 1zvizduk.gif )

A smatrao sam da sad spreman da vozim 500cc bez problema (svi smo pomalo prepotentni kad je vožnja u pitanju - nemoj ' se lažemo).

Urezao mi se taj osećaj "oproštene" greške juče i sad kad sam ovo pročitao shvatam po prvi put na šta ste mislili...

To na 125cc nisam nikad osetio...

 

Rise Against, čestitam na prinovi, da te služi motor i da uživaš u njemu, i kao što ti je verovatno već stotinu njih reklo, polako i skupljaj iskustvo... 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: YBR 250 '08

 

Slažem se 100% sa ovim.

Ja sam sa 125cc seo sad na 500cc i juče prvi put osetio kad zadnji točak proklizne pod gasom pa se vrati...

(ni malo prijatno - da nekažem - umalo da puŠtim žutu krv... 1zvizduk.gif )

A smatrao sam da sad spreman da vozim 500cc bez problema (svi smo pomalo prepotentni kad je vožnja u pitanju - nemoj ' se lažemo).

Urezao mi se taj osećaj "oproštene" greške juče i sad kad sam ovo pročitao shvatam po prvi put na šta ste mislili...

To na 125cc nisam nikad osetio...

 

Rise Against, čestitam na prinovi, da te služi motor i da uživaš u njemu, i kao što ti je verovatno već stotinu njih reklo, polako i skupljaj iskustvo...

 

Cestitam i ja na prinovi, i na hrabrosti za takav izbor prvog motora.

Zanima me taj fenomen, koji sam cuo nekoliko puta, kako neki kazu kad zadnji tocak bezi ili prokliza. Jel moze neko da objasni taj fenomen, kako do njega dolazi, jel se mozda naglo pusti kvacilo ili doda jaci gas? Cini mi se i da je instruktor u auto skoli kad sam polagao za A, nesto tako pominjao, ali tad nisam ukapirao sta je mislio, cini mi se da je pominjao nesto oko nivoa ler gasa i menjanju brzina. Sta ako se to desi pri skretanju, jel ima sanse da se nekako izbegne pad?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1831 postova
  • Lokacija: Beograd

I nemoj guja da te ujede da menjas brzine nanize u sred krivine ako su ti jos visoki obrtaji a ne umes da kontrolises kvacilo. To je nesto sto se stice iskustvom i kasnije nisi ni svestan kako to lepo radis vec samo radis a ako na pocetku napravis gresku moze zadnji tocak da krene da te pretice

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2603 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

Ja sam osetio tako što sam se uključivao u ulicu sa sporednog puta, zaustavio se i da ne bih čekao auto koji je bio na 30ak metara, krenuo sam malo brže istovremeno i skrećući udesno, motor bio u prvoj i kako sam ja dao malo jače po gasu (ne preterano!) a asfalt dosta gladak + još uvek hladan, samo sam osetio kako je zadnji točak krenuo u levo i naglo se vratio desno.. Bukvalno zaigrao zadnji kraj. Momentalno onaj osećaj u stisnutog želudca. Rešio sam da još neko vreme čekam i ta kola što su malo dalje, nek mi trube ovi što čekaju iza mene...1zvizduk.gif

(nećemo više u Off.)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova
  • Lokacija: Zrenjanin-Muzlja
  • Motocikl: Hornet 600

slazem se da nije za pocetnika,ali bi odabrao hornet!!

Svetac ,jeste da se malo kasno ukljucujem u temu ali za prvi motor horneta nikako...ja vozio Gs500 a pre toga 125ccm a pre toga apn4 i 15 :D D D ali danas pazario Horneta malo veci gas i zabacio zadnji tocak ko od sale,da je neko to bio prvi put na motoru neznam kako bi prosao...znaci po meni er5 je u klasi gs500 za pocetnike koji nece davoze male motore mislim da su dosta solidni...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 43 postova
  • Motocikl: Yamaha YZF 750R

Zabacio zadnji tocak? Aj prevedi...

 

Sa TZR `04 sam presao na YZF 750 razlika jeste ogromna, ali i dalje ima gas, kocnicu i dva tocka. Sve je u glavi!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 31 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda CBR1000F Dual

Sigurno ti je proklizao zadnji tocak jer si dao malo veci gas. To se desava zbog hladnog asfalta i gume. Zavisi i kakva mu je zadnja guma, koliko je stara i istrosena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

hahhaha covek kupio motor pre stranu ipo ali ne vredi, ocigledno da ovde niko nije pisao da pomogne coveku nego cisto da objasni kako zna najbolje i standardno kenjanje o malim kubikazama za pocetnike. BTW bandit je tezak samo na papiru ko god je vozio xj600 pa seo na bandita zna o cemu pricam.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 857 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: KTM 1190 ADV R ROTTWEILER

hahhaha covek kupio motor pre stranu ipo ali ne vredi, ocigledno da ovde niko nije pisao da pomogne coveku nego cisto da objasni kako zna najbolje i standardno kenjanje o malim kubikazama za pocetnike. BTW bandit je tezak samo na papiru ko god je vozio xj600 pa seo na bandita zna o cemu pricam.

ne vredi brate gavro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova
  • Lokacija: Toulouse, France
  • Motocikl: Fz8

Moram da priznam da su mi komentari sa teme pomogli, mada je ogroman faktor naravno igrala kinta. Kad se pojavio sadasnji motor po ceni od 1300 evra malo sam zanemario neke od komentara 1zvizduk.gif. U svakom slucaju, prezadovoljan sam, bio prosli vikend na turici do S. Mitrovice ( oko 200km) prva malo veca voznja i motor je udoban, dovoljno stabilan i prashtao je greske ( mada to opet zavisi od gresaka jel 1hej.gif )...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja