Jump to content

Moto Zajednica

Problem sa Continental gumama?

Recommended Posts

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

Igore, tekst u motoreviji potpisuje 1 covjek kome ne znas motive, a ovde ti utiske prenosi nekoliko ljudi koje poznajes a kojima je jedini motiv prenosenje iskustva radi izbora najboljeg za cijenu. Kome ces vjerovati?

 

KOME? Pa, @đunti NARAVNO! -_-

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 904 postova
  • Lokacija: Šumadija-Pašaluk
  • Motocikl: SUZUKI V- STROM
Pokušavam celo popodne da postavim fotografije mojih guma, ali ne ide nikako. Ne verujem da ću da ih "reklamiram", jer je rok od 45 dana jednostavno neprihvatljiv. Voziću i dalje sa njima (svakako opreznije i uz češću kontrolu). Nadam se da izdrže još koju hiljadu kilometara. S obzirom da verujem da ovaj sajt posećuju i oni koji prodaju ove gume, lepo bi bilo da se oglase i daju svoje mišljenje ili predlog.
Više nije rok 45 dana već "razuman", ma šta to značilo.

Ni pre nije postoja rok od 45 dana. A sada se isto ne pominje krajnji rok. Postojao je rok u Zakonu o uslovima z obavljanje prometa robe..., koji je ukinut..i iznosio je 23 dana.. Novim zakonom o Zaštiti potrošača od januara 2011 godine se zaštita potrošača svela na sledeće: kupiš tv od npr. 1000 eu. Pokvari se u garantnom roku. Uredno reklamiraš. On ti u roku od 15 dana (pre je bio rok 8 dana) pismeno odgovore da ti odbijaju reklamaciju. Ti se žališ tržišnoj inspekciji. On izađu na teren i utvrde da su ti odgovorili u roku od 15 dana. Da si dobio uredan garantni list i uputstvo za korišćenje. I tu je kraj tržišnoj inspekciji. Tebi jedino ostaje da se privatno tužakaš na sudu sa npr. Metro-om. Ma katastrofa od zakona... :neznam:

@Miljan-ako se ne varam, Matijaku se sa Metzelera odvojilo nekoliko četvrtki po povratku iz Jordana a uzeo nove pred put.

 

Čitao sam taj putopis.... To me je jako začudilo... Ne verujem da se radi o originalu... Metzeler nije trećerazredna firma... Ja najviše verujem Mišelinu i Metzeleru kad su enduro varijante u pitanju... Sad, možda grešim ali sledeće su, jako uskoro, Metzeler tourance exp.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6490 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

...... verovatno hladan kalup pri izlivanju gume i nije došlo do vulkanizacije sa unutrašnjim slojem tako da se gazeći odvojio i pukao. Ovo je redak slučaj da teško da će iko moći da odbije reklamaciju.

 

Evo mojeg danasnjeg saznanja i razocarenja ; Conti Twist, presle oko 4000 i vozene godinu dana, odvojio se gornji od donjeg sloja jer kad pritisnem klobuk, gornji sloj se za tren zalepi za donji. Sutra zovem Motobox da vidim sta nam je ciniti jer mi je garancija za malo iscurila.

 

I tako celim obimom...

 

Au Šone, pa zar ovako da ispadne nakon muke da se nađe dimenzija za tvoj skuter.Ti nisi kilažan a ni ne arčiš motor. Kineske gume na mom bivšem skuteru nisu imali ni boricu posle 8 k a voženo bar pola u dvoje i to brzo za skuter. Tvoja guma nema oštro izlivene četvrtke pa je zato došlo do odvajanja gazećeg kaiša i pojave mehura u međuprostoru a ne boranje i pucanje u kanalima ko kod enduro gume.Definitivno po mom kriterijumu samo za karting bale ili za bokobrane za moj splav il Miljanov brod.

 

 

 

 

Igore, tekst u motoreviji potpisuje 1 covjek kome ne znas motive, a ovde ti utiske prenosi nekoliko ljudi koje poznajes a kojima je jedini motiv prenosenje iskustva radi izbora najboljeg za cijenu. Kome ces vjerovati?

 

KOME? Pa, @đunti NARAVNO! -_-

 

:takoje:, kom bi drugom. Šala. U današnjem profitnom moralu mora se biti jako oprezan. Ljudi godinama studiraju i uče takozvani marketing, odnosno način kako da kupce ubede=zavedu da kupe njihov proizvod. Testove smatram čisto informativnim i ako imam neko svoje lično znanje, pokušavam da nađem nešto značajno al između redova. Saveti ala Đuntini su takođe isto tako sumnjivi, ko garantuje da nisam dobio 2 gume gratis da bi piskarao ovde. Ko kaže da nisu možda i na tom Advrider plaćeni neki Đuntovi da daju virtuelne komentare. Znači mora se sve uslovno uzimati kao tako i tražiti što više živih iskustava i verovati smo već osvedočenim i znanim osobama. Još jedanput da naglasim, moja analitika je samo logički neki moj način glasnog razmišljanja bez opipljivog i konkretnog iskustva, pa i da ga imam i tad bi bilo pod rezervom.

 

 

Pokušavam celo popodne da postavim fotografije mojih guma, ali ne ide nikako. Ne verujem da ću da ih "reklamiram", jer je rok od 45 dana jednostavno neprihvatljiv. Voziću i dalje sa njima (svakako opreznije i uz češću kontrolu). Nadam se da izdrže još koju hiljadu kilometara. S obzirom da verujem da ovaj sajt posećuju i oni koji prodaju ove gume, lepo bi bilo da se oglase i daju svoje mišljenje ili predlog.
Više nije rok 45 dana već "razuman", ma šta to značilo.

Ni pre nije postoja rok od 45 dana. A sada se isto ne pominje krajnji rok. Postojao je rok u Zakonu o uslovima z obavljanje prometa robe..., koji je ukinut..i iznosio je 23 dana.. Novim zakonom o Zaštiti potrošača od januara 2011 godine se zaštita potrošača svela na sledeće: kupiš tv od npr. 1000 eu. Pokvari se u garantnom roku. Uredno reklamiraš. On ti u roku od 15 dana (pre je bio rok 8 dana) pismeno odgovore da ti odbijaju reklamaciju. Ti se žališ tržišnoj inspekciji. On izađu na teren i utvrde da su ti odgovorili u roku od 15 dana. Da si dobio uredan garantni list i uputstvo za korišćenje. I tu je kraj tržišnoj inspekciji. Tebi jedino ostaje da se privatno tužakaš na sudu sa npr. Metro-om. Ma katastrofa od zakona... :neznam:

@Miljan-ako se ne varam, Matijaku se sa Metzelera odvojilo nekoliko četvrtki po povratku iz Jordana a uzeo nove pred put.

 

Čitao sam taj putopis.... To me je jako začudilo... Ne verujem da se radi o originalu... Metzeler nije trećerazredna firma... Ja najviše verujem Mišelinu i Metzeleru kad su enduro varijante u pitanju... Sad, možda grešim ali sledeće su, jako uskoro, Metzeler tourance exp.

 

Stari zakon je samo u stvari davao rok za reagovanje na reklamaciju, a ne i rešavanje, od 45 dana, a danas je to neodređeno, tako da smo praktično i dalje verovatno ostali obespravljeni.

 

Jedan moj poznanik voza isključivo Metzeler bar 30 godina. Jako se začudio Matijakovom dešavanju. Svo ovo što pričamo indikuje na originalnost proizvoda ili na namenski dat loš kvalitet za ovo tržište. Izradu kalupa za pneumatike je samo par firmi radilo u svetu i kod njih su uzimali skoro svi vodeći proizvođači. Danas verovatno se to može uraditi za sitne novce u Kini tako da plagijata može biti samo tako. Dalje, svetski problem je otpad guma i protektiranje je jedan od načina i kolko imam neka maglovita sećanja i moto gume su se mogle obnavljati što je danas vrlo realno moguće. Ova raslojavanja i boranja takođe su karkteristika protektiranih guma. Ja sam kupio auto sa novim nalivanim točkovima i ni po jednom detaljčiću nisam mogao da vidim da je to tako, samo boranje uz felnu i kad sam ih skinuo zbog lošeg držanja, unutrašnjost je bila posna, ulaštena i skrućena tako sam zaključio o čemu se radi, mada da nije bila "no name" oznaka na gumi primio bi se i ja.Ovo me sad podseti, sura ću da radim "ekspertizu" svojih još nemontiranih Mišelina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 648 postova
  • Lokacija: Banja Luka-Srpske Toplice
  • Motocikl: AFRICA TWIN RD 03

Igore, tekst u motoreviji potpisuje 1 covjek kome ne znas motive, a ovde ti utiske prenosi nekoliko ljudi koje poznajes a kojima je jedini motiv prenosenje iskustva radi izbora najboljeg za cijenu. Kome ces vjerovati?

 

 

Tekstovi su kopirani iz Njemackog Motorrada tako da ne znam o cemu ti pricas ?

Jel znas ko je taj novinar?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1335 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Cudno je da se pojave te brazde! Mada milsim da ne mogu ozbiljnije uticat na sigurnost voznje samo sto zna delovati frustrirajuce ako das 150 evra za posrane gume i one tako ispucaju.

Danas sam citao moto reviju i kaze da su na prvom mestu TR 91 gume koje ja imam i za koje mogu reci samo reci hvale nisam ih jos jedino probao po mokrome. Dugo Hvaljene Anakee II su na 4 ili 5 mjestu ne sjecam se pa mi je to malo cudno posto ih hvalite ovde masovno! Najava za sledeci broj u kom se takodje testiraju gume je TEST JEFTINIH ili ti ga PEVEC GUME na rasprodaji i samo znam da spominju i medju te JEFTINE uvrstavaju naravno MITAS ali k HEIDENAU i MAXIS ???? Pa HajdeSAd gume i nisu bas tako jevtine zar ne ?

 

Ha, ha, TR91 je trenutno top model dunlopa, normalno da su testovi dobri...nek uzmu na

test obični trailmax, pa da vidiš rezultata ( loša guma ). Svaki proizvođač ima po

nekoliko modela, pa je glupo donositi zaključke generalno samo na osnovi top modela.

Isto kao što i Mitas, Heidenau ili Maxiss imaju različite modele. Osim toga, te

testove treba čitati sa razumijevanjem i pogledati detaljno koja guma je u čemu dobra,

te treba izbaciti bodovanje na osnovu cijene, jer to nema veze sa držanjem gume.

Što se tiče pukotina, ja ne znam proizvođača koji nije imao sličnih problema sa gumama.

Uvijek se desi lošija i bolja serija guma. A i te urbane legende da postoje gume za

zapadna i istočna tržišta, to je u 99% slučajeva netočno, sve se to tovari sa iste hrpe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6490 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@Antek-kao gumarac bivši, prva klasa je išla za izvoz, SAD, Nemačka, Britanija...druga na domaće a mešana druga i treća za Liban, Gambiju i ko zna gde. Za velike kupce su se sinter kaučuci i punioci uzimali isključivo kod Bayera a za ostalo kod talijanskih firmi recimo. Sve to bude u okviru nekih kvalitativnih normativa i ispoštovanog DOT standarda al relno su postojale oscilacije u kvalitetu. Jeste to sa iste kamare, al ima skretnica.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1480 postova
  • Lokacija: Bratunac, Earth
  • Motocikl: R1200C, GS, DRZSM

Igore, tekst u motoreviji potpisuje 1 covjek kome ne znas motive, a ovde ti utiske prenosi nekoliko ljudi koje poznajes a kojima je jedini motiv prenosenje iskustva radi izbora najboljeg za cijenu. Kome ces vjerovati?

 

 

Tekstovi su kopirani iz Njemackog Motorrada tako da ne znam o cemu ti pricas ?

Jel znas ko je taj novinar?

Govorim uopsteno da se ocjene novinara ne uzimaju zdravo za gotovo, jer su cesto stimulisane od strane proizvodjaca. Nikad nisi siguran da li je prikaz zaista objekivan ili malo "naginje" ka nekom brendu. Doticnog novinara naravno ne znam, kao ni ti. Mislim da je pametnije poslusati iskustva nekolicine kolega koji su imali priliku da koriste te gume. Narocito jer nije sigurno da je kvalitet guma ovde isti kao onaj u inostranstvu, kao sto je Djunta temeljito elaborirao :lol: .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Mangulica, 321 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: SUZUKI BANDIT 400

Evo da podelim neka svoja iskustva sa ostalima koji koriste (ili planiraju da koriste) gume Conti Trail Attack (90/90S-21 i 130/80S-17).

Već sam pisao o ovim gumama (imao sam pad istaog dana kada sam ih i montirao).

Gume sam kupio i montirao 07.03.2011. (na brojaču bilo 51.400 km). Sada je na brojaču 59.790km. Dakle gume prešle oko 8.400km. Svo vreme pritisak u njima 2,0 odnosno 2,2 bara.

Korišćene u svim uslovima (mraz, kiša, suvo, toplo, blato, pesak, makadam, asfalt ....) . U gradu i na dužim putovanjima, „solo“ i sa „suvozačicom“ i prtljagom ... . Brzina uglavnom 80-130km/h.

Gume se pokazale kao veoma dobre u skoro svim situacijama (nisu baš za blato i pesak). Na suvom i mokrom asfaltu izvanredne, na makadamu i zemljanom putu takođe.

Dakle zaista dobra guma (do sada), međutim:

Pre par dana rešim da operem motor (i gume) i slučajno primetim na zadnjoj gumi neke crne „brazgotine“ (kao da je flomasterom crtano po „kanalima" gume? Pogledam detaljnije i ustanovim da se radi o pukotinama koje su se pojavile unutar „šara“ (na samom dnu), a po celom obimu gume? Te pukotine su uglavnom duge 1-3cm i široke do 1,5 mm (mislim da su toliko i duboke). Inače je dubina šara na zadnjoj gumi još oko 5mm. I na prednjoj gumi sam takođe primetio na par mesta slične pukotine (ali manje izražene).

Gume su u garantnom roku ali ne znam da li da se „cimam“ oko toga ili da vozim dok ih ne „potrošim“. Muka mi je da ih skidam i šaljem u N. Sad (gde su kupljene), tim pre što je rok za „odgovor“ na reklamaciju zaista neprihvatljivo dug. Napominjem da na gumama ne postoji bilo kakvo drugo vidljivo oštećenje nastalo prilikom korišćenja.

Ima li neko iskustva sa sličnom pojavom na gumama i koliko to može da bude opasno u daljoj eksploataciji?

 

Mnogo ti to pržiš Žiko...

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1335 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

@Antek-kao gumarac bivši, prva klasa je išla za izvoz, SAD, Nemačka, Britanija...druga na domaće a mešana druga i treća za Liban, Gambiju i ko zna gde. Za velike kupce su se sinter kaučuci i punioci uzimali isključivo kod Bayera a za ostalo kod talijanskih firmi recimo. Sve to bude u okviru nekih kvalitativnih normativa i ispoštovanog DOT standarda al relno su postojale oscilacije u kvalitetu. Jeste to sa iste kamare, al ima skretnica.

 

Uz dužno štovanje, ne znam gdje je to tako bilo, no nema veze, sada se tovari sa iste

hrpe (recimo njemačka ) u kamione za praktički cijelu europu, nema nikakvih odvajanja.

Uvezao sam puno guma ( ne za motore doduše, ali ne čini nikakvu razliku ) i nisam vidio

nikakvo odvajanje. Jedino što je bilo odvojeno jesu gume za prvu ugradnju, e sad da li

su bolje ili lošije, to je tema za raspravu ali za upućene osobe. Dakle, ako si kupio

recimo pirelli gumu za motore, definitivno nisi kupio gumu za istočno tržište, kako

mnogi misle, jer se u toj proizvodnji uopće ne pravi neka razlika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6490 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@Antek-dugo sam van branše pa ne znam zasigurno, al oscilovanja u kvalitetu ima jer jednostavno sirovine se uzimaju na više strana i nisu sve podjednako dobre. Proizvodnja se planira mahom za velike kupce pa potom za neku trgovačku mrežu. Zanimljivo je da su nekad domaći automobili za prvu ugradnju dobivali mahom drugu klasu iz domaćih fabrika, no da ne tupiomo o tome, to je ionako van našeg domašja. Moram opet da napomenem da je nekad Mišelin imao najuniformniju produkciju i da su imali konstantno snabdevanje od istih dobavljača što im je to i omogućavalo. Pokušao sam lane da iščupam par guma za skuter iz pirotskog Mišlena, bivši Tigar, nisam uspeo, sve se izbacuje napolje pa potom uvozi. Reko ono srpski, daj neku drugu klasu, feler, kažu nema više klasa, svaka guma je bez anomalije. To govori tvom iskustvu u prilog.

 

Nego, ti si referentan za sud o gumama iz ličnog iskustva, pa iznosi ih što više, da ne bi neznalice ko ja debatovale bez pokrića.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1335 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

@Antek-dugo sam van branše pa ne znam zasigurno, al oscilovanja u kvalitetu ima jer jednostavno sirovine se uzimaju na više strana i nisu sve podjednako dobre. Proizvodnja se planira mahom za velike kupce pa potom za neku trgovačku mrežu. Zanimljivo je da su nekad domaći automobili za prvu ugradnju dobivali mahom drugu klasu iz domaćih fabrika, no da ne tupiomo o tome, to je ionako van našeg domašja. Moram opet da napomenem da je nekad Mišelin imao najuniformniju produkciju i da su imali konstantno snabdevanje od istih dobavljača što im je to i omogućavalo. Pokušao sam lane da iščupam par guma za skuter iz pirotskog Mišlena, bivši Tigar, nisam uspeo, sve se izbacuje napolje pa potom uvozi. Reko ono srpski, daj neku drugu klasu, feler, kažu nema više klasa, svaka guma je bez anomalije. To govori tvom iskustvu u prilog.

 

Nego, ti si referentan za sud o gumama iz ličnog iskustva, pa iznosi ih što više, da ne bi neznalice ko ja debatovale bez pokrića.

 

E sad, ovo izgleda kao provokacija, nhf! :jee: Što se tiče kvalitete, globalizacija je

učinila svoje, tako da se svugdje sve proizvodi, pa i to utiče i na kvalitetu, eto

konkretno taj conti. No kad se bolje prosurfa, vidjet ćeš da se svugdje, tj. na svim

tržištima ljudi često žale na kvalitetu moto guma, a tržišta poput srbije ili hrvatske

su premala da bi posebno za njih netko pravio gume. A da bude svega u smjesi, to stoji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3504 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Pre nego što sam kupio ove gume pročitao sam gomilu testova, kao i stotine komentara korisnika istih (uglavnom na stranim forumima).

Na testovima su ih svrstavali u sami vrh kvaliteta, a kod nekih korisnika se jedino pokazao problem "voblinga" prednjeg točka. Radilo se o gumama gde je prednja proizvođena u Korei a zadnja u matičnoj fabrici. Za zadnju gumu uopšte nisam naišao na loš komentar. Većina korisnika je prelazila ovim gumama 16-20.000 km, a ima i onih i sa 26.000 km! Za prednju gumu su rezultati bili još bolji.

Obe moje gume su proizvedene u Korei i očigledno je (bar što se tiče trajnosti) da se veoma razlikuju od guma koje su testirane i o kojima su korisnici davali svoja mišljenja.

Dakle (uz "napukline" na zadnjoj gumi) situacija je kod mene sledeća: Preostala dubina šare je na zadnjoj gumi oko 4,3mm a na prednjoj oko 2,2mm., (nakon pređenih oko 8.700 km umerene vožnje). Prednjoj gumi "prognoziram" još oko 1.500km (ukupno oko 10.000 km), a zadnjoj ...?

Sve je ovo veoma daleko od onoga što je za ovu gumu napisano i u testovima i na forumima.

Kako stvari stoje izgleda da je ipak bitno i gde se gume prave i kom su tržištu namenjene, (a ne samo koja je firma u pitanju).

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 648 postova
  • Lokacija: Banja Luka-Srpske Toplice
  • Motocikl: AFRICA TWIN RD 03

Za gume fakat ne treba stediti. TR 91 jeste top model i svima ga preporucam koji voze cestom i sasvim malo makadamu i to blazem jer grijeh je ovakvu gumu tjerat po teskom offu. Nego care nabij nogom taj Conti Trail i uzmi tr 91, sjecamo li se d 607 ? Bio je nenadmasan po mokrom posebno. Na kraaaaaaaaaaaju krajeva John Dunlop je izmisilio Gumu. Ne Gumu kao material nego gumu znate na sta mislim. Ta prica o Trzistima je realna. Moguce je da nama trpaju smece. Ove moje su uzete u Austriji i pravljene su za tamosnje trziste i na njima pise Made In France. Cijenim Misljenje Anteka jer slabo ko ovde da je podero vise guma od njega a i licno se znamo :) a od tih " JEFTINIH" Guma priznajem samo Hajdesad jer sam je uzivo video bas u enduro varijanti....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6490 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@Antek- provokacija da al u pozitivnom smislu. Ti si veliki znalac motorisanja, prema tome komentariši bez ustezanja.

 

Vobling. Najveći problem kod izrade pneumatika je debalans, odnosno povećana težina na jednoj tački i to na spoljnem gazećem sloju. Guma se konfekcionira iz nekoliko slojeva koji sačinjavaju pletivo obostrano nliveno predhodno gumom. Kod auta obično ima 4 platna na čelu, a 2 sa strane. Radnik svlači sa rolne gumirano platno i namotava na kalup, potom ručno odseca završetak nakon punog kruga. Sledeći sloj mora da započne suprotno završetku, potom sledeći za četvrt kruga pa potom suprotno od njega, tako da su sastavi sa preklopom pravilno raspoređeni. Međutim, često to nije tako već se desi spoj preko spoja, negde veći preklop i to su mesta gde je dodatna masa usled debljine preklopa koja čini debalans i ako je preveliko, guma se neće dovoljno razvući i pojaviće se blaga kvrga koja odstupa od kruga i to je praktično uzrok voblinga. Moto gume imaju ako se dobro sećam, 2 platna, tanje su i svako nepravilno konfekcioniranje je deformiše. Takođe se dimenzija sirove konfekcionirane gume razlikuje od ispečene-vulkanizirane, odnosno guma se deformiše tokom izlaganja temperaturi pa potom stabiliše u novi oblik postepenim hlađenjem. Kod moto guma zbog tankoće je ovaj proces mnogo osetljiviji nego ko kod kamionske koje imaju desetine debelih platana. Pošto se kod ovog Kontija javlja vobling u dosta slučajeva, neko sećanje mi je 50%, očigledno se ne radi o uobičajenom ljudskom faktoru već je reč o inženjerskom promašaju u projektovanju i proces izrade je verovatno zahtevniji nego što prosečne ljudske ruke mogu da ga isprate, tu nema ispravke i tako će biti dok fabrika ne reši da taj tip i kalupe za njega ne izbaci iz proizvodnje, ne bitno što su korejske. Najverovatnije je da se uz to guma premnogo napreže i nepravilno isteže tokom vulkanizacije pa ostaju unutrašnji naponi koji kasnije prave boranje, raslojavanje i slične deformacije ko na slikama. Ovo se može desiti bilo kom proizvođaču.

 

Lično, gumu ko na slikama ne bi vozo ni metar dalje nit bi je ponovo kupio, a da mi je poklonjena, bio bi dodatno oprezan i redovno bi je kontrolisao. Smatram da je 2,2 mm nakon nepunih 9 k malo, ajd zadnja je sišla ispod pola od nove dubine, valjda 9 mm, al sad se sve ubrzanije troši tako da možda još par k izdrži ako se predhodno skroz ne rasloji.

 

Inače sam ja enduro gume podelio na ulične ko Danlop, za slab off, Metzeler i Anake, jak off Hajde sad i tvrd, Mišelini ko što voza Jimi, TS 63 valjda. Antek više nego odlično može dati pravu podelu koja bi bila vodilja pri izboru adekvatno nameni.

 

Nadam se da me nećeš Gosn Žile izbaciti sa zamršenim padobranom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1335 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Inače sam ja enduro gume podelio na ulične ko Danlop, za slab off, Metzeler i Anake, jak off Hajde sad i tvrd, Mišelini ko što voza Jimi, TS 63 valjda. Antek više nego odlično može dati pravu podelu koja bi bila vodilja pri izboru adekvatno nameni.

 

Samo da dodam, da se za enduro gume najčešće kao platno koristi nylon ( to je trgovački

naziv za vrstu polyamida 6 ), a ponekad i drugi materijali. također, ista vrsta gume

( npr. Pirelli MT21 ) u različitim dimenzijama ima različiti broj platana, jer se po

dimenzijama vidi koja je namjena i na koje i kakve motore paše. Recimo, trenutno imam

zadnju Pirelli MT21 130/90-17, ima 4+4 platna ( bočno-sidewall i gazeći sloj-tread ), i

to je u domeni vrlo čvrstih guma što se konstrukcije tiče. Manje dim. iste gume imaju

3+3 platna. Prednje obično imaju 2+2 platna. To sa platnima jedosta šareno, pa se desi

da ista guma iste dim. ali različitih brzinskih indeksa konstrukcijski nije ista. To

je slučaj kod stare Anakee gume, gdje su ljudi gledali samo cijenu i kupovali najslabiji

brzinski indeks, a u većem indeksu druga guma, puno bolja. A tu se ne radi samo o brzini,

nego i o čvrstoći i ponašanju na različitim pritiscima. Uvijek vrijedi dati dinar-dva

više za veći indeks, a to rijetko tko spominje. Ima tu sto caka.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

pratim ovu temu od starta pa evo da i ja kazem moje relativno skromno i kratko iskustvo sa njima

 

sto se samog drzanja tice, u gradu na klizavom uglacanom asfaltu nije ni prici gripu koji ostvaruju pneumatici na R motorima. dakle, relativno dosta klizanja te se moraju predvidjati situacije dosta unapred

 

vec kad se dodje do grubljeg asfalta, situacija se rapidno menja i ja za sada nigde ni jednom nisam doziveo da guma pokaze bilo kakvu naznaku popustanja, tako da u sustini, gripom za jednu hibridnu gumu koja je napravljena da predje zavidnu kilometrazu sam prezadovoljan

 

sto se tice offroad-a nezahvalno je govoriti o drzanju bez pravih enduro krampona, ali , ako nije u pitanju trava ili blato, guma ide i drzi

 

prednja guma mi je made in korea i bas sam pre 2 dana primetio da kad se naduva na 2 bara zaista ima malo woblinga

 

zadnja guma mi je made in germany i takodje u dnu kanala ima male, ali skroz male pukotine nalik popustaju povrsinskog materijala nakon nagnjecenja elemenata na pneumatiku

 

stavise, to mislim da sam napravio prosli vikend kada sam sa ortakom dosta strmim poluasfaltnim putem koji je vecinom pokriven relativno ostrim krecnjackim kamenjem peo uzbrdo, a guma mi je bila naduvana na oko 1.4-1.5

 

praticu situaciju sa tim pukotinicama/nagnjecenjima da vidim da li ce se siriti ili ne, jer ako od ovoga nastane ovo sto zika ima, nedobro uopste :)

 

inace, zasad, prezadovoljan gumom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
Ima i zanimljivih scena.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 904 postova
  • Lokacija: Šumadija-Pašaluk
  • Motocikl: SUZUKI V- STROM

 

Ni pre nije postoja rok od 45 dana. A sada se isto ne pominje krajnji rok. Postojao je rok u Zakonu o uslovima z obavljanje prometa robe..., koji je ukinut..i iznosio je 23 dana.. Novim zakonom o Zaštiti potrošača od januara 2011 godine se zaštita potrošača svela na sledeće: kupiš tv od npr. 1000 eu. Pokvari se u garantnom roku. Uredno reklamiraš. On ti u roku od 15 dana (pre je bio rok 8 dana) pismeno odgovore da ti odbijaju reklamaciju. Ti se žališ tržišnoj inspekciji. On izađu na teren i utvrde da su ti odgovorili u roku od 15 dana. Da si dobio uredan garantni list i uputstvo za korišćenje. I tu je kraj tržišnoj inspekciji. Tebi jedino ostaje da se privatno tužakaš na sudu sa npr. Metro-om. Ma katastrofa od zakona... :neznam:

@Miljan-ako se ne varam, Matijaku se sa Metzelera odvojilo nekoliko četvrtki po povratku iz Jordana a uzeo nove pred put.

 

Čitao sam taj putopis.... To me je jako začudilo... Ne verujem da se radi o originalu... Metzeler nije trećerazredna firma... Ja najviše verujem Mišelinu i Metzeleru kad su enduro varijante u pitanju... Sad, možda grešim ali sledeće su, jako uskoro, Metzeler tourance exp.

 

Stari zakon je samo u stvari davao rok za reagovanje na reklamaciju, a ne i rešavanje, od 45 dana, a danas je to neodređeno, tako da smo praktično i dalje verovatno ostali obespravljeni.

 

 

Jok..... POmenuh ali ajde ponovo ... :zvizduk:

Z A K O N

O USLOVIMA ZA OBAVLJANJE PROMETA ROBE, VRŠENJE USLUGA U PROMETU ROBE I INSPEKCIJSKOM NADZORU (prestao da važi prvog januara 2011).

Član 36.

 

Preduzeća i preduzetnici koji se bave prometom robe na malo dužni su da utvrde postupak i način rešavanja po reklamaciji potrošača na nedostatke prodate robe.

Potrošač ima pravo na reklamaciju u prodajnom objektu u kome je roba kupljena, uz račun o kupovini, u roku od šest meseci od dana kupovine.

Preduzeća i preduzetnici koji obavljaju promet robe na malo dužni su da robu sa nedostatkom zamene novom robom ili da potrošaču vrate iznos plaćen za tu robu u visini cene te robe na dan vraćanja ili da, uz saglasnost potrošača, otklone nedostatak na robi.

Preduzeće i preduzetnici iz stava 3. ovog člana dužni su da potrošača obaveste o odluci donetoj po reklamaciji u roku od osam dana od dana prijema reklamacije i da osnovan zahtev iz reklamacije ispune u daljem roku od 15 dana.

Potrošač nema pravo iz stava 3. ovog člana ako je nedostatak na robi nastao njegovom krivicom.

 

Tako da postojao je rok samo nisi znao za njega, ali ga je republička tržišna inspekcija primenjivala... Uporedo sa njim je postojao i nakaradni zakon o zaštiti potrošača (prvi), koji nije predviđao krajnji rok za rešavanje reklamacije. Inspekcija je zaobilazila ZZP i primenjivala gore pomenuti čl. 36. Z A K O N A O USLOVIMA ZA OBAVLJANJE PROMETA ROBE, VRŠENJE USLUGA U PROMETU ROBE I INSPEKCIJSKOM NADZORU a sve u cilju spašavanja naroda od samovolje prodavaca.

Država ponovo, pod pritiskom nekih elemenata, donosi novi ZZP koji isto kao i prethodni ne predviđa krajnji rok postupanje po reklamaciji potrošača ali istovremeno ukida i Zakon o uslovima..... Novina u ZZP je što skoro sve moraš u parnici da ostvariš...Skoro da nemaš više zaštitu potrošača od strane tržišnih inspektora. Objašnjenje je da se u upravnom postupku (inspekcijski nadzor) ne može rešavati obligatorni spor jer je za njega strogo nadležan sud.

Eto, utroših malo vremena ali obzirom da sam napisao tone stručnih tekstova na ovu temu, ova skraćena verzija me nije preterano izmorila... Namerno sam ovo napisao, ne zbog tebe samo, nego što je i bilo pomena o reklamaciji a ljudi danas nisu baš upućeni u ovu materiju...

Pozz i svako dobro.....

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 282 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW GS ADV , Yamaha T MAX

U uputstvu za GSa pise da se za opterecenja preko 90kg pumpaju prednja na 2,5 a zadnja na 2,9 bara.

Ja sam se toga pridrzavao i u zdravlju i sreci ih vozio oko 15000 km

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 904 postova
  • Lokacija: Šumadija-Pašaluk
  • Motocikl: SUZUKI V- STROM

Nije to toliko striktno..Meni je uvek pristisak u gumama bio približan propisanom a često i manji.. Pa su mi trajale 18 000. Mada se slažem da treba voditi računa, što se i podrazumeva... Ali one rupćage i krateri su feler na gumama i to nije mogao da napravi nepropisan pritisak u gumama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Ljubljana-Šentvid
  • Motocikl: KTM990adv

lp

 

potrošio sam 3 kpl conti trail attack bez problema.

-1 kpl 15500km

-2 kpl 11500km(menjano zbog dužeg puta)ostalo profila još za cca 2000km

-3 kpl 13400km

 

I kada je guma na kraju "života" ništa ne trese balance a grip je isti kao kot nove, Conti je zakon.Prva je made in Korea a zadnja Germany.

2 osobe + prtljag gume naduvane za +0,2bara(avtoput)

 

ovako izgledaju posle

 

12500km

post-21113-0-94632200-1317848461_thumb.jpg

 

 

 

 

13400km

post-21113-0-39456800-1317848567_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Na KTM-u se i ne oseča "wobling", več sve drugo....:nanana:

šalu na stranu, ali sigurno sam odrao barem 5 kompleta Contija i nikada nisam imao bilokakvih problema ni sa raspucavanjem ni sa "woblingom"....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3504 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Ma ja i dalje (bez obzira na pukotine) vozim na ovim gumama i zadovoljan sam "ponašanjem" istih na putu. Doduše pazim sa brzinom i opterećenjem. Pukotine su se doduše povećale ali ne previše. Smatram i da je trošenje guma ipak prebrzo. Videćemo uskoro. Javio sam se dopisom (i fotografijama) prodavcu guma. Pozvali su me odmah ujutro (što je vrlo pozitivno) i obećali da će da se jave uskoro. Prošlo je dvadesetak dana od tada. Videćemo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 405 postova
  • Lokacija: Beograd - Vozdovac
  • Motocikl: Africa Twin rd04

Imam i ja te pukotinice u uglu, pri dnu sare.. Nisam bio puno presao i ja sam ih primetio prilikom pranja.. Ali me je mrzelo da ih vracam nazad na reklamaciju jer samo sto sam krenuo sezonu..

Malo sam ljut na motobox, jer zadnju gumu sam cekao par meseci.. I kad su je naizad dobili, putem telefona su mi rekli jednu cenu i potvrdili mi da ce je poslati odmah ujutru. Kad je stigla (4-5 dana kasnije), bila je za ~ 1000dinara skuplja. Uzeo sam telefon i pozvao ih. Dobio sam odgovor da samo sto su promenili cene, i da sam je dobio po novoj ceni. Ne verujem da je AKS-u trebalo toliko da je isporuci od novog sada do bg-a.. Dobio sam osecaj kao da im je bilo bitno i tih +1000 dinara da zarade ?! Mozda gresim...

 

Mogao sam da ih smaram za te pukotine, ali ako onako posluju od moje voznje nema nista. Tako da sam progutao sve to.. Vozim dalje.. Planiram da predjem na anakee ili neku vise orijentisanu off gumu.

Sa ovim sam zadovoljan kako drze po suvom! Afriku sam zaista posteno spustao. I nikad mi nije "zucnula". Dal bio natovaren ili ne. Po mokrom ume da kliza. Sad zavisi na kakvom asfaltu. Ali hoce da je okrene kad dodam jaci gas negde na 60-70..

Druge gume nisam vozio (conti je prvi set koji sam ikada kupio), tako da ne mogu da ih uporedim sa drugim gumama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja