Jump to content

Moto Zajednica

Dje evropa, a dje smo mi

Ko ima prednost?  

123 članova je glasalo

  1. 1. Ko ima prednost?

    • A
      101
    • B
      21
    • Ne znam
      2


Recommended Posts

  • Zainteresovan, 730 postova
  • Lokacija: Kotor Varos (Republika Srpska) - Novi Sad

Ispred vozila B je jedna traka u jednom smeru na koju nailazi, a iza druga traka u drugom smeru koju je prosao. Narodski receno, B je na sred ulice. Ono zeleno shvati kao punu liniju i nista vise od toga.

 

Ala, padoh sa stolice  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Dakle rustvo evo jedan test da se ustanovi udaljenost izmedju evrope i nas.

Na jednom Holandskom moto forumu koji broji 85.000 i kusur clanova, jedan clan je postavio sledecu dilemu:

 

Ko ima prednost:

(Zeleno je trava koja djeli smjerove glavnog (horizontalnog) puta.)

Foto-FU7QQPV4.jpg

 

 

Onda je doslo do nesuglasica, pa je postavljeno glasanje. Rezlutate Holandskog glasanja postavljam za koji dan,

a u medjuvremenu bi mi ovdje mogli da glasamo, pa da usporedimo nivo.

 

 

BMW mozda nije dobro shvatio objasnjenje sa prve strane. Mozda je problem jezik.

 

(Zeleno je trava koja djeli smjerove glavnog (horizontalnog) puta.)

 

To znaci da je jedan glavni (horizontalni) put u pitanju, kojeg umjesto linije dijeli trava.

Dijeli ga na 2 smjera, kao puna linija.

 

Nadam se da je sad jasnije.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

Vozač vozila koji na raskrsnici skreće ulevo, dužan je da propusti vozilo koje,

dolazeći iz suprotnog smera na raskrsnici zadržava pravac kretanja ili skreće

udesno, ako saobraćajnim znakom nije drukčije određeno.

 

Upravo tako, a sve i da nema nikakav znak, opet A ima prednost pravilom desne strane ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki V Strom 1000

 

gospodo, ja vidim DVE raskrsnice i inak je ispred PRVE raskrsnice (znači IZA vozila B, a ne ispred...)....

Vozilo A ima znak ISPRED vozila, znači nema prava prolaza....

Bitno da meni pandur zna da kaze da prvo naucim propise... Samo zato sto sam jos takoreci klinac... A propise drzim u malom prstu inace, za razliku od mnogih ovde... A ima prednost, i tu nema dalje polemike...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Dakle rustvo evo jedan test da se ustanovi udaljenost izmedju evrope i nas.

Na jednom Holandskom moto forumu koji broji 85.000 i kusur clanova, jedan clan je postavio sledecu dilemu:

 

Ko ima prednost:

(Zeleno je trava koja djeli smjerove glavnog (horizontalnog) puta.)

Foto-FU7QQPV4.jpg

 

 

Onda je doslo do nesuglasica, pa je postavljeno glasanje. Rezlutate Holandskog glasanja postavljam za koji dan,

a u medjuvremenu bi mi ovdje mogli da glasamo, pa da usporedimo nivo.

 

 

BMW mozda nije dobro shvatio objasnjenje sa prve strane. Mozda je problem jezik.

 

(Zeleno je trava koja djeli smjerove glavnog (horizontalnog) puta.)

 

To znaci da je jedan glavni (horizontalni) put u pitanju, kojeg umjesto linije dijeli trava.

Dijeli ga na 2 smjera, kao puna linija.

 

Nadam se da je sad jasnije.

 

izvini pošto sam možda malo glup, ali ja stvari vidim malo drugačije.....

da bi te dve horizontale bile jedna cesta,  (znači da bi predstavljala trava punu liniju), na obe raskrsnice ti fale znakovi za jednosmernu ....uvako pošto nema znakova te dve horizontale smatram cestama, gde se odvija promet u oba smera, a to znači, da su raskrsnice. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova
  • Lokacija: sremcica

Po propisima prednost ima vozilo A,ali u svakodnevnom saobracaju u Srbiji bi vozilo B prozujalo na bezobrazluk sa razmisljanjem "ma ja sam vec u raskrsnici,sad cu ja samo gas"!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

 

izvini pošto sam možda malo glup, ali ja stvari vidim malo drugačije.....

da bi te dve horizontale bile jedna cesta,   (znači da bi predstavljala trava punu liniju), na obe raskrsnice ti fale znakovi za jednosmernu ....uvako pošto nema znakova te dve horizontale smatram cestama, gde se odvija promet u oba smera, a to znači, da su raskrsnice. 

 

Vjerujem da nisi glup. Samo nisi dobro procitao/shvatio.

(put=cesta)

 

(Zeleno je trava koja djeli smjerove glavnog (horizontalnog) puta.)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 719 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM ima

  Prednost ima vozilo B. Ono je već u raskrsnici ( moglo je doći ili "odozdole" ili "s leva", nije bitno), za razliku od vozila A koje u nju tek treba da uđe, ima trougao i mora da propusti sve koji su već usli u raskrsnicu. Pravilo desne strane važi tek kada pravo prvenstva nije regulisano semaforom ili saobraćajnim znacima.

  Je l' ovo neka zajebancija?

 

 

 

  Ponovo sam se vratio na početak i pročitao sve komentare. Neverorovatno je koliko bajkera (po ugroženosti - kategorija pri samom vrhu) nema elementarna poznavanja saobraćajnih propisa. Trebamo svoju vožnju prilagoditi ovoj katastrofalnoj činjenici.

  Takođe, izlazi da su ovakve test-teme neophodne na forumu. Verovatno nije neki problem da se obezbedi komentar stručnih lica. Svakomalo šiljimo karu na pandure ili pretimo kako ćemo da prebijemo idijota u saobraćaju, a ovamo stari bajkeri neverovatno kiksiraju u PSP-u. Šta onda ima da se čudimo omladincima?

  Imamo oftopike, guzove, fotografije, berze, dajte da se pokrene i nekakva sekcija u cilju podizanja poznavanja saobraćajnih propisa.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • DR.Mr, 214 postova
  • Lokacija: Pancevo

  Prednost ima vozilo B. Ono je već u raskrsnici ( moglo je doći ili "odozdole" ili "s leva", nije bitno), za razliku od vozila A koje u nju tek treba da uđe, ima trougao i mora da propusti sve koji su već usli u raskrsnicu. Pravilo desne strane važi tek kada pravo prvenstva nije regulisano semaforom ili saobraćajnim znacima.

  Je l' ovo neka zajebancija?

 

Nije ako pogledas oba vozila imaju trougao a ni jedno nije krenulo da skrece, samim tim primenjuje se pravilo desne strane, a vozilo B ima auto a sa desne strane ,samim tim vozilo A ima prednost

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 719 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM ima

Nije ako pogledas oba vozila imaju trougao a ni jedno nije krenulo da skrece, samim tim primenjuje se pravilo desne strane, a vozilo B ima auto a sa desne strane ,samim tim vozilo A ima prednost

 

  Vozilo B je ušlo u raskrsnicu. Do položaja u kom je sad moglo je doći iz dva pravca, ali to je u prikazanom trenutku nebitno. Bitno je da treba da preseče putanju vozilu A. Međutim, vozilo A ima ispred sebe trougao koji od njega zahteva da propusti vozila u raskrsnici. Znaci koji označavaju prvenstvo prolaza su takvih oblika da se prepoznaju i sa zadnje strane. Vozilo B ga prepoznaje i prolazi. Vozilo A je, na sreću, stalo, ali mu nešto nije jasno.

  Sutradan, A izlazi na forum i piše: "Znači, kretenčina me tako isekla, nije ni trepn'o! Sreća njegova pobeg'o je kao sisa, jeb'o bi ga naopačke!!!..."

  Šalim se, ali nije ovo daleko od istine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • DR.Mr, 214 postova
  • Lokacija: Pancevo

I vozilo A i B su na putu iste vaznosti samim tim se primenju pravilo desne strane ,oboje treba da propuste vozila koja se krecu putem sa prvenstvom prolaza, a kod njih nema ni jednog vozila na tom putu, samim tim je tu pravilo desne strane koje regulise njihove odnose  ;D Jer da bi vozac u vozilu B mogao da kaze da je na putu sa prvenstvom prolaza morao bi da bude auto okrenut horizontalno.

 

 

Tako sam ja razumeo situaciju

 

P.S podrzavam predlog za podforum ili neku temu gde bi se vise diskutovalo o raznim situacijama u saobracaju kad vec ima tema za svakakve gluposti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: hornet

U ovoj situaciji prednost ima vozilo A kao sto je vec vise puta receno.I kod nas u Srbiji ima koliko hoces takvih raskrsnica samo bez zelene povrsine  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 719 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM ima
...Tako sam ja razumeo situaciju...

 

  Bio bi u pravu da je B postavljen kao A, odn. da ni on nije ušao u raskrsnicu i stoji ispred trougla. U tom slučaju pravo prvenstva bi imao A. Ovako, B je već u raskrsnici i ne zna se iz koje je ulice došao, niti je to bitno.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

  Prednost ima vozilo B. Ono je već u raskrsnici ( moglo je doći ili "odozdole" ili "s leva", nije bitno), za razliku od vozila A koje u nju tek treba da uđe, ima trougao i mora da propusti sve koji su već usli u raskrsnicu. Pravilo desne strane važi tek kada pravo prvenstva nije regulisano semaforom ili saobraćajnim znacima.

  Je l' ovo neka zajebancija?

 

 

 

  Ponovo sam se vratio na početak i pročitao sve komentare. Neverorovatno je koliko bajkera (po ugroženosti - kategorija pri samom vrhu) nema elementarna poznavanja saobraćajnih propisa. Trebamo svoju vožnju prilagoditi ovoj katastrofalnoj činjenici.

  Takođe, izlazi da su ovakve test-teme neophodne na forumu. Verovatno nije neki problem da se obezbedi komentar stručnih lica. Svakomalo šiljimo karu na pandure ili pretimo kako ćemo da prebijemo idijota u saobraćaju, a ovamo stari bajkeri neverovatno kiksiraju u PSP-u. Šta onda ima da se čudimo omladincima?

  Imamo oftopike, guzove, fotografije, berze, dajte da se pokrene i nekakva sekcija u cilju podizanja poznavanja saobraćajnih propisa.

 

Stvarno neverovatno!  ;D

Ti tvrdis tako samopouzdano "vozilo je uslo u raskrsnicu, pa A mora da ga pusti" da se sve pushi.

Na cemu se bazira ta tvoja tvrdnja?

Imas li mozda negdje neki clan, stav ili tako nesto, nekog zakona u kojem to pise?

 

Razmisli malo npr. o tome gdje stanes da sacekas kad skreces lijevo na semaforu bez strelica?  ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 719 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM ima
Stvarno neverovatno!  ;D

Ti tvrdis tako samopouzdano "vozilo je uslo u raskrsnicu, pa A mora da ga pusti" da se sve pushi.

Na cemu se bazira ta tvoja tvrdnja?

Imas li mozda negdje neki clan, stav ili tako nesto, nekog zakona u kojem to pise?

 

  Bazira na tome što A namerava da uđe u raskrsnicu a ispred sebe ima trougao. Ti si ispred crvenim boldovao stav izvesnog člana u kome se upravo pominje ovakva situacija. Još da ponovim, niti se zna iz koje ulice dolazi B, niti je to bitno, on je već u raskrsnici.

  Primer koji si naveo sa semaforom je skroz suprotan od ovog. Ništa, bre, Mile ne znaš. Treba te Lale da te oteraju da ponovo polažeš.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Stvarno neverovatno!  ;D

Ti tvrdis tako samopouzdano "vozilo je uslo u raskrsnicu, pa A mora da ga pusti" da se sve pushi.

Na cemu se bazira ta tvoja tvrdnja?

Imas li mozda negdje neki clan, stav ili tako nesto, nekog zakona u kojem to pise?

 

  Bazira na tome što A namerava da uđe u raskrsnicu a ispred sebe ima trougao. Ti si ispred crvenim boldovao stav izvesnog člana u kome se upravo pominje ovakva situacija. Još da ponovim, niti se zna iz koje ulice dolazi B, niti je to bitno.

  Primer koji si naveo sa semaforom je skroz suprotan od ovog. Ništa, bre, Mile ne znaš. Treba te Lale da te oteraju da ponovo polažeš.

 

Pa bogami, trenutno nisam daleko od toga, ali nadam se svim srcem da nece.  ;D

To sto sam boldovao ti nikako ne ide u prilog, jer je ispred A trougao, a trougao te obavjestava da si na putu bez prvenstva prolaza,

sto znaci da je i onaj iz suprotnog smjera na istom tom putu, bez istog tog prvenstva.

Ako mislis na "znak kojim je drugacije odredjeno", trougao nije taj znak na ovakvoj raskrsnici.  ;)

 

Ova slika je identicna situacija, pa ako si jos uvijek za B, onda predlazem da posaljes mail (sa ovom temom) u neku auto skolu, pa da vidis sta ce ti odgovoriti. Za dalje nisam pametan...

 

...

a ako se situacija postavi ovako?

 

raskrsnica.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 719 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM ima

  Sve vreme sam sumnjao, a sad, kad si sklonio, siguran sam da je ono zeleno bila gandža.

  Zamisli da je iza A kolona vozila. Zamisli da je B zglobni autobus. Po tvome, svi koji se kreću putem sa prvenstvom prolaza (s leva na desno) ima da čekaju da prođe kolona vozila koja ima trougao, zatim autobus, pa tek na kraju oni. Kao što vidiš, takvo tumačenje propisa dovelo bi do apsurdne situacije.

  Ma gandža, znao sam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: BMW R1250GS, Aprilia Shiver 750

B - Zglobni autobus NE SME ući u raskrsnicu ako je ne može bezbedno napustiti u razumnom roku, znači ukoliko vozač zglobnog autobusa vidi kolonu iza vozila A ima da čeka kod znaka!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1245 postova
  • Lokacija: Beograd

ista takva raskrsnica (sa onom travom) je na uglu Bul.Zorana Djindjica i Narodnih heroja... sve mozemo proveriti... vi idite motorom i probajte da skrenete levo, a ja cu ici kolima u susret, pa se lepo cuknemo, zovemo pandure i resen problem  ;D  ;D  ;D

 

opet kazem, vozilo A ima prednost zato sto sto oba vozila dolaze sa puta iste vaznosti, a tu onda vazi pravilo desne strane. ovaj trougao sto stoji iza vozila B samo obavesteva da dolazi sa puta manje vaznosti tj bez prednosti i da mora da propusti vozila koja idu NA putu vece vaznosti, u ovom slucaju sa njegove leve strane. nema veze sto je vozilo uslo u raskrsnicu, tj zbunjuje vas trava, vozila A i B su na putu ISTE vaznosti, a tu je pravilo jasno kao dan, vozilo koje ti dolazi sa desne strane ima prednost.

 

sto se zakona i zglobnog busa tice, nije bitno da li je zglobni, obican bus ili neko trece vozilo, po zakonu, vozilo ne sme da udje u raskrsnicu ukoliko ne moze da je napusti u razumnom vremenskom periodu.

 

znaci poenta je samo u vaznosti puteva... poprecni putevi imaju prednost, a ovaj kojim se krecu A i B nema prednost, dakle, krecu se putem iste vaznosti i opet kazem, pravilo desne strane.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 719 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM ima

  Prednost ima vozilo A.Posto sam vec nedelju dana u Holandiji...

 

  Evo ga sad i ovaj... je l' zna neko tamo kako se odnosi vozilo koje prilazi raskrsnici prema vozilu koje je već u raskrsnici?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova

Majko mila. Koliko ih ima koji kazu da je B, ne verujem.

 

Kakav je to crni argument 'vozilo uslo u raskrsnicu'. Sta sad, ko brze udje taj ima prednost? To samo u Srbiji ima, mozda.

 

Sto je najgore, pitao sam par ljudi oko sebe i nisu bili sigurni ali vukli su ka B. Pa tacno da ti dodje da ne sednes opet za volan kad skontas kako ljudi razmisljaju.  :o :o :o :o

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja