Jump to content

Moto Zajednica

Dje evropa, a dje smo mi

Ko ima prednost?  

123 članova je glasalo

  1. 1. Ko ima prednost?

    • A
      101
    • B
      21
    • Ne znam
      2


Recommended Posts

  • Zainteresovan, 730 postova
  • Lokacija: Kotor Varos (Republika Srpska) - Novi Sad

Koji crni saobracajni vestak covjece, znaci svi moramo biti saobracajni inzinjeri da bi ucestvovali u saobracaju :smajli koji se valja po podu:

Na samom pocetk usam rekao, da se ja osjecam glupo dok ovako nesto objasnjavam ljudima, mogu zamisliti kako je tek onima koji misle da B ima prednost i koji ovako nesto izjvaljuju.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ne smije se vrsiti polukruzno!!! A i da smije, opet isti K...

 

Mani se nervoze. Ova diskusija treba da nam pomogne, a ne da nas razvali.

Slazem se s tobom, ali poznavanje sabracajnih propisa nije sve sto cini covjeka.

 

Imam ja jednog prijatelja instruktora ovdje, pa mi je ispricao anegdotu kad je isao da polaze za instruktora.

Profa im je prvog dana ovako zborio:

"Ako udjete kod mesara i kazete mu da mu meso ne valja nista, on ce samo da slegne ramenima i kaze da idete kod drugog mesara.

Ako tom istom mesaru kazete da ne zna da vozi, on ce odmah zgrabiti noz i krenuti za vama."

 

Zasto ne smije polukruzno?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skilled Rider, 1613 postova
  • Motocikl: Pijađo Ćao

"Ako udjete kod mesara i kazete mu da mu meso ne valja nista, on ce samo da slegne ramenima i kaze da idete kod drugog mesara.

Ako tom istom mesaru kazete da ne zna da vozi, on ce odmah zgrabiti noz i krenuti za vama."

 

 

Da, uvreda do 00  :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

"Ako udjete kod mesara i kazete mu da mu meso ne valja nista, on ce samo da slegne ramenima i kaze da idete kod drugog mesara.

Ako tom istom mesaru kazete da ne zna da vozi, on ce odmah zgrabiti noz i krenuti za vama."

 

 

Da, uvreda do 00   :D :D

 

Mislio sam na ovaj aspekt nase psihe:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 730 postova
  • Lokacija: Kotor Varos (Republika Srpska) - Novi Sad

Vidi, zasto ne smije, to je nesto neobjasnjivo u saobracaju, na raskrsnici regulisano semaforom ne smije, a znakovim smije, ali ako nije velika, razumijes, mora biti pregledna, mora se to obaviti bez ometanja drugih ucesnika, ovakva polukruzna okretanja su uglavnom tipa "snadji se". Ako vozac skrene lijevo u sporednu ulicu, ne smije se vratiti u nazad jer se ne smije vozilom unazad izlaziti sa sporednog puta na put s prvenstvom prolaza.

A ako vrsi kao sto je slaninar rekao, sjece se sve i jedan pravac, pravi se pometnja u saobracaju ali hajde recimo da moze, vozac je odlucio da izvrsi polukruzno na taj nacin i uvjerio se da to moze bezbjedno uraditi.

On ulazi u raskrsnicu i opet A ima prednost jer KAD GOD SE RADI POLUKRUZNO OKRETANJE VI STE ZADNJI STO SE TICE PREDNOSTI.

Ali svejedno, na lsici je navedeno odakle je doslo vozilo B.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: Beograd

Sad mi stvarno nije cudno sto se iz nekih skroz jasnih situacija desavaju sranja. Vise je nego ocigledno da ucenje testova(ej koliko ljudi imaju malo mozga naprosto je neverovatno) tj. 8. pitanje je pod C, 9. vec pod D, 10. je A i jeeeeeee zajebao sam glupog policajca na polaganju i polozio test pravi neverovatno opasne vozace koji pojma nemaju ko u obicnoj raskrsnici ima prednost

I jos gledam ko sve ima dozvolu i da cak tvrdi ocigledno pogresno, mozda su delom zbog takvih i napravili ono ostrvce za odvajanje desno da ne bi dolazili u takve situacije.

Ajde da i ja postavim pitanje: da li se vozilo B u datom trenutku(kada je u raskrsnici) naslo na putu sa prvenstvom prolaza?

HINT>gde se nalazi u odnosu na razdelnu liniju?

Mozda ce sad situacija biti malo jasnija

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Sad mi stvarno nije cudno sto se iz nekih skroz jasnih situacija desavaju sranja. Vise je nego ocigledno da ucenje testova(ej koliko ljudi imaju malo mozga naprosto je neverovatno) tj. 8. pitanje je pod C, 9. vec pod D, 10. je A i jeeeeeee zajebao sam glupog policajca na polaganju i polozio test pravi neverovatno opasne vozace koji pojma nemaju ko u obicnoj raskrsnici ima prednost

I jos gledam ko sve ima dozvolu i da cak tvrdi ocigledno pogresno, mozda su delom zbog takvih i napravili ono ostrvce za odvajanje desno da ne bi dolazili u takve situacije.

Ajde da i ja postavim pitanje: da li se vozilo B u datom trenutku(kada je u raskrsnici) naslo na putu sa prvenstvom prolaza?

HINT>gde se nalazi u odnosu na razdelnu liniju?

Mozda ce sad situacija biti malo jasnija

 

Nisi bas najjasniji, ali mi smrduckas na B.  ;)

 

Prvo nema veze gdje se vozilo B "naslo" ni kad se tu "naslo".

Ali ako hoces odgovor na zagonetku: Ne, vozilo B se nije naslo na putu s prvenstvom prolaza. Ono se nalazi na sred puta sa prvenstvom prolaza, sto yes yes, ali se isto tako nalazi i na sred puta bez prvenstva prolaza. Taj magicni dio se zove raskrsnica i na raskrsnici ima neko prednost u zavisnosti kojim putem se kretao prije raskrsnice i kakvi su znaci i semafori ispred raskrsnice.

Svi sudari se obicno dese bas na sred raskrsnice, pa bi po toj logici svi mogli da kazu da su na putu s prvenstvom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: BMW R1250GS, Aprilia Shiver 750

Ljudi,

jeste sigurni za ovo polukruzno okretanje?

Ja mislim, a i u praksi tako vozim, da smem polukruzno da se okrenem oko zelene povrsine

a vozilo A da me ceka (ukoliko sam ja na glavnom putu).

mada, cesto se naravno desava da ljudi (vozilo A) misle da cu skrenuti pa "pretrce" do ostrva..

onda se malo guramo (obicno moram da ih propustim)..

svakodnevno sam primoran da radim taj manevar upravo na ovakvoj raskrsnici

pa me bas zanima.

Druga stvar, desava se da dam levi zmigavac i cekam neko vozilo A koje je stiglo do ostrva i sad ceka on mene

da skrenem, a ja cekam da on prodje da mogu polukruzno:) pa me on gleda ono "vozi majmune sta stojis%$#@"

A obzirom na procenat ljudi koji su se izjasnili za vozilo B, sledeci cu put debelo razmisliti pre

negoli krenem u slucaju da sam ja u vozilu A.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1898 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

 

Druga omiljena situacija mi je kada se vrši polukružno, na glavnom putu, a biseri sa sporednog koji skreću *uslovno* desno trube što ih ne propuštaš.

 

Glupost je neuništiva.

 

Nema razloga za ovakvim tonom. Niti od tebe niti od bilo kog drugog na forumu. Teme poput ovih su stvarno odlicne. U svakom slucaju dobro je da se prodiskutuje.

Evo na primer ti nisi u pravu za ovu situaciju koju sam citirao gore. Svakako ce nam ovakve teme dobro doci da se podsetimo nekih stvari preko zime.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 730 postova
  • Lokacija: Kotor Varos (Republika Srpska) - Novi Sad

Rjesili smo dilemu da A ima prednost u nasem slucaju kada se krece takodje sporednim putem, bez obzira sto je uslo u raskrsnicu.

E sad zamislicemo situaciju da neko vozilo vrsi polukruzno, tj obilazi zelenu povrsinu. Polukruzno okretanje je uslovna radnja, kojom se ometa saobracaj i ne smije se vrsiti ukoliko ugrozava kretanje drugih vozila. Tj. ti gresisi ako se okreces polukruzno, nema veze sto si na glavnoj cesti, ukoliko u raskrsnicu ulaze vozila sa sporednog puta. Polukruzno okretanje je kao i preticanje, mozes ti krenuti, ali ako neko naidje, vracaj...

Uzecemo za primjer, vozilo A se priblizilo raskrsnici, ima namjeru da skrene desno, vi idete u skroz suprotnoj traci. naravno da vi nemate nikakve veze sa vozilom A te ono moze skrenuti desno ne ometajuci vas. Medjutim vi pritom vrsite polukruzno, sjecete jedno 4 pravca, umanjujete bezbjednost i sada vi ugrozavate vozilo A iako ono nije imalo nikakve veze sa vama. E tu ste vi krivi.

 

EDIT: Evo par citata iz zakona

"Vozac sme okretati vozilo na putu samo ako se uveri da to moze uciniti bez opasnosti po sebe i druge ucesnike u saobracaju, vodeci racuna prilikom izvodjenja te radnje o polozaju vozila, pravcu i brzini kretanja."

"Polukruzno okretanje na raskrsnicama je dozvoljeno ako je raskrsnica pregledna, ako nije zabranjeno saobracajnim znakom i ako se tim postupkom ne ometaju drugi ucesnici u saobracaju."

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Da. To polukruzno okretanje spada u tzv. "specijalne manevre" (kao npr. voznja u rikverc).

Pri izvodjenju spec. manevara si uvijek najdonji.

 

Nevezano za to ko je u pravu (a u pravu je A  ;D) iz ovoga proizilazi da su tumacenja razna i da se ne smije racunati na zeleno i na prednost.

Za B glasace je svaki 5-ti ucesnik u saobracaju na njihovoj frekvenciji, dok je za A glasace  svaki 5-ti moguci hazard.

U holandiji je prije par godina bilo registrovano 8 miliona auta. Sad ih je vjerovatno jos vise.

 

20% od 8 miliona je 1.600.000 vozaca sa "razlicitim pogledom" na ovu konkretnu situaciju.

Za B glasace je obrnuto, njih vreba 6.400.000 mogucih ubica.

 

E sad, kad bi ovu anketu sproveli i na www.heklanje.com, onda bi se razlika vrlo vjerovatno popela i do pola/pola.....

Dakle, za sta god ste glasali, drzh te se!  ;)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: BMW R1250GS, Aprilia Shiver 750

@kineziolog

@ghostmile

 

hvala,

da upisem sebi minus

mislio sam da vozilo na glavnom putu ima prednost kod polukruznog.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 493 postova
  • Lokacija: NL / Bgd
  • Motocikl: Honda Vision

Polukruzno okretanje na raskrsnicama, uvek dozvoljeno osim ako to nije znakom zabranjeno. Na putu nije dozvoljeno preko pune linije i u slucajevima gde je to regulisano rangom saobracajnice (put za motorna vozila, auto put), u tunelima, prevojima i na mostovima. Koliko se secam sa testova :).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

 

AuH, prodje sve danas bez mene.  :-\  Drago mi je ipak da je zavrsen jedan cas iz PSP uspesno.

Jeste da je procenat "palih" mogao da bude manji, ali sta je tu je. Siguran sam da cete do sledeceg

casa koji profesor priprema pelistati malo Bukvar i doci spremni.  ;)

 

Mile?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

Mile pobogu covece sta uradi sa ovim tvojim testom??????? ovi sto su tipovali na A jesu vratili dozvole mozda?????????

 

A MILE????????????????????  AUUUUU MILEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

 

AuH, prodje sve danas bez mene.  :-\   Drago mi je ipak da je zavrsen jedan cas iz PSP uspesno.

Jeste da je procenat "palih" mogao da bude manji, ali sta je tu je. Siguran sam da cete do sledeceg

casa koji profesor priprema pelistati malo Bukvar i doci spremni.  ;)

 

Mile?

 

Ja sam na ovo slucajno naletio lijevim klikom (sto bi rekao farbach), gubljeci dragocijeno vrijeme  ;D

 

Mozda ne bi bilo lose da se ovako ponekad istestiramo, ako polazimo od one "zrno po zrno pogaca",

ali nas ovdje ima par hiljada, a oko nas su milioni koji se ne testiraju i koji su daleko ispod nas u PSP-u,

a voze teske, tvrde automobile....tako da je glavni efekat ovdje vec postignut.

 

Ovo se ne moze ispraviti nikako i sama spoznaja toga je vec znacajan korak ka duzem zivotu.  ;)

 

Eventualne nove teme ovoga tipa se najbolje radjaju tako sto neko ko je u nedoumici oko neke konkretne situacije postavi ovakvu temu.

 

poz

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1480 postova
  • Lokacija: Bratunac, Earth
  • Motocikl: R1200C, GS, DRZSM

@kineziolog

@ghostmile

 

hvala,

da upisem sebi minus

mislio sam da vozilo na glavnom putu ima prednost kod polukruznog.

Svaka cast!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Za ovo polukružno nisam baš siguran. Koliko znam, vozila sa sporednog moraju propustiti sva vozila sa glavnog puta. Kada vozilo na glavnom vrši polukružno, ostaje sve vreme na glavnom putu i samim tim ima prednost. Tako je bilo kada sam ja polagao  za vožnju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 984 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250GSA

Prednost uvek ima onaj KO JE VECI I JACI !

 

A sto se tice te Evrope i nas ...a ljudi pa kod nas je 80% stanovnika nepismeno i ne zna da se ponasa u drustvu.Sinoc stojim na stanici na Umci a jedan ljakse stoji pusi i jede semenke.Gricka pljuje smrce duva nos ...Ma kakva Evropa jel nama dobrooo ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 147 postova
  • Lokacija: Inđija N45°2.154' E20°4.473'
  • Motocikl: Nema :(

Svaka čast onom jednom članu koji je glasao "Ne znam".

Simptomatično za naše podneblje je da svi sve znaju, makar i pogrešno, a reći "Ne znam" je prosto isključeno kao opcija. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

OFF:

KAKO se javlja pametan Srbin glupom Srbinu ?

 

 

TELEFONOM iz inostranstva.

 

off2: Tacno tako... >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja