Jump to content

Moto Zajednica

Dje evropa, a dje smo mi

Ko ima prednost?  

123 članova je glasalo

  1. 1. Ko ima prednost?

    • A
      101
    • B
      21
    • Ne znam
      2


Recommended Posts

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

vozilo B bliokira i ugrozava  saobracaj ako ne izadje iz raskrsnice sto pre, a vozilo A moze da turpija nokte dok ne dodje na red

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

vozilo B bliokira i ugrozava  saobracaj ako ne izadje iz raskrsnice sto pre, a vozilo A moze da turpija nokte dok ne dodje na red

 

 

Znaci kad bi doslo do sudara, murija bi vjerovala onom ko se bolje zakune da je prvi usao u raskrsnicu.

Jesam to dobro prokon'to?  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

nisam bas strucan jer kod mene nema nogo raskrsnica, a i polozio sam preko veze  ;D

 

al kada bi se nasao u vozilu A, po instiktu bih propustio vozilo B  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Oba vozila dolaze sa puta koja su manje vaznosti u odnosu na put sa kojim se ukrstaju. E sada, vozilo B je na neki nacin uslo u raskrsnicu, ali bez obzira na to, MORA propustiti vozilo A.

Jasno kao dan. ;)

 

nema veze....vozilo A je na neprednostnoj cesti zato mora da propusti vozilo B.....

 

Na kojoj cesti je B?

 

ako je govora o prvoj slici, onda je vozilo B na običnoj cesti....."neprednostna" cesta je prestala odmah iza raskrsnice....a vozilo A je još uvek na cesti koja nema pravo prolaza...

 

Mislim da gresis, vozilo B nije proslo raskrsnicu, vec je u raskrsnici, kao i vozilo A, tako da za njega jos uvek vazi saobracajni znak.

 

Evo i citat da ti bude malo jasnije... ;)

 

Mislim da je ipak pod B zato što je vozilo ušlo u raskrsnicu i ima apsolutnu prednost nad vozilom koje tek stiže ispred raskrsnice.

 

Da li isto mislis i kad A ide pravo?  ;)

 

Da A ide pravo, opet bi imao prednost u odnosu na B, jer bi u suprotnom bilo oduzimanje prvenstva prolaza.

 

P.S. Molim vas recite da se zezate kada kazete B, u suprotnom...

koliko mene služe oči, na prvoj slici su DVE raskrsnice, a ne jedna....nijedan auto nije ušao u raskrsnicu, več oba auta stoje pred raskrsnicom( nisu ušli na cestu, koja seče cestu na kojoj su vozila). ...ispred vozila A stoji znak "neprednostna cesta", a ispred vozila B nema znaka...to što stoji znak "neprednostna cesta " na prvoj raskrsnici, ne važi i za drugu, pošto važenje znaka prestaje sa prelaskom prve raskrsnice vozila B...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1897 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

vozilo B bliokira i ugrozava  saobracaj ako ne izadje iz raskrsnice sto pre, a vozilo A moze da turpija nokte dok ne dodje na red

 

 

Znaci kad bi doslo do sudara, murija bi vjerovala onom ko se bolje zakune da je prvi usao u raskrsnicu.

Jesam to dobro prokon'to?  ;D

Kada bi doslo do sudara vozilo B bi stajalo na putu sa prvenstvom prolaza a vozilo A bi stajalo do pola izbaceno na putu sa prvenstvom prolaza. Kad dodje policajac pitao bi vozaca vozila A: prijatelju jel vidis ti znak koji stoji 2metra iza tebe? Zasto nisi stao i propustio vozila kad taj znak znaci da moras da stanes i propustis vozila na putu na koji nailazis :) Ajd sad...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 493 postova
  • Lokacija: NL / Bgd
  • Motocikl: Honda Vision

Vozilo B nije na putu sa pravom prvenstva, ali recimo da vozilo B dolazi sa leve strane sa puta sa pravom prvenstva i vrsi polukruzno, dakle vraca se nazad istom ulicom samo obrnutim smerom, opet mora da propusti vozilo A jer mu sece putanju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Uopste nema potreba za pitalicama SBBKBB (sta bi bilo kad bi bilo), oba vozila nailaze na put sa prvenstvom prolaza, dakle primenjuje se pravilo desne strane. To je osnova saobracajnih propisa, pa me cudi odkud uopste polemika ? Nema veze sto je vozilo B vec uslo u raskrsnicu, ispred njega mu se put ukrsta sa vozilom A, dakle mora da stane i da ga propusti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

vozilo B bliokira i ugrozava  saobracaj ako ne izadje iz raskrsnice sto pre, a vozilo A moze da turpija nokte dok ne dodje na red

 

 

Znaci kad bi doslo do sudara, murija bi vjerovala onom ko se bolje zakune da je prvi usao u raskrsnicu.

Jesam to dobro prokon'to?  ;D

Kada bi doslo do sudara vozilo B bi stajalo na putu sa prvenstvom prolaza a vozilo A bi stajalo do pola izbaceno na putu sa prvenstvom prolaza. Kad dodje policajac pitao bi vozaca vozila A: prijatelju jel vidis ti znak koji stoji 2metra iza tebe? Zasto nisi stao i propustio vozila kad taj znak znaci da moras da stanes i propustis vozila na putu na koji nailazis :) Ajd sad...

 

:D

Nisu svi policajci isti. Ima i onih koji ne spadaju u viceve. Da se lako izvjestaciti odakle je ko dosao, sto se ustvari pika, a ne gdje se ko zaustavio. ;)

 

@aca-pn

Polemika je nastala uslijed ocigledno razlicithi misljenja.  ;)

 

Neka jos malo traje glasanje, pa cu objaviti holandske rezultate i rijesenje "misterije"  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 730 postova
  • Lokacija: Kotor Varos (Republika Srpska) - Novi Sad

Ne mogu da vjerujem sta ovde sve citam od starijih, iskusnijih ljudi koji se meni sutra smiju kada ja nesto kazem na ovom forumu samo zato sto u kategoriji koji motor vozite pise LIFAN...  :o

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2846 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Ma, jel A ima trougao? Ima. Mora da stane ako ima nekog u raskrsnici, ma gde da je taj krenuo. B nema nista, i moze da propusta A posto ne zna da on ima trougao. Teorija, B ima prednost, u praksi ce da ceka da A prodje, a A ce da se cudi gde ce ovaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 730 postova
  • Lokacija: Kotor Varos (Republika Srpska) - Novi Sad

Da krenemo po redu...

Ja bih rekao da ove sto se izjasnjavaju za odgovor B, zbunjuje to sto ne postoji znak za ustupanje prava prvenstva u sred raskrsnice, ili mozda vise njih na svakih pola metra koji bi pratili putanju vozila u skretanju.

Nema ih sta zbuniti, znak se ne stavlja u sred raskrsnice, nego prije nje i naravno postuje se.

B....vozilo b je cesti, koja nema nikakav znak....znak je postavljen ISPRED raskrsnice, koju je vozilo več prešlo....a važenje znakova prestaje sa prelaskom raskrsnice...

Njemu cemo oprostiit posto je iz Slovenije, gospodine, ako niste znali znak se postavlja ispred raskrsnice, ne vidim gdje bi se drugo znak mogao postaviti  ??? Taj isti znak koji se postavi (u ovom slucaju znak izricite naredbe) vazi, fala bogu za tu raskrsnicu. Po tvojoj teoriji i ovi sto se krecu putem sa prvenstvom prolaza gube prvenstvo, cek po vasoj teoriji ovi znakovi i ne trebaju stojati ovde  ???

To sto vi spominjete vazi za znakove recimo zabrane, koji se odnose na DEO PUTA KOJIM SE KRECEMO, i prestaje prolaskom raskrsnice, tj ako vazi i dalje mora se ponovo postaviti, najcesce je to ogranicenje brzine. Ovaj znak "okrenuti trougao" vazi za raskrsnicu.

Kad je neko u več u raskrsnici, treba ostali učesnici da ga puste, da je isprazni. Tako je i kod semafora...

Hajde recemo da je na neki nacin logicno. Zar vi niste policajac ??? Ili je neko drugi, ne znam ko je postavljao one slike sa policijom... Nebitno

Enivej, to sto vi spominjete kod semafora, vazi samo ako vozilo A ima USLOVNO DESNO, i treba da propusti vozilo koje ide lijevo da bi ocistilo raskrsnicu, ali samo vazi kod uslovnog svjetla jer i po pravilo vozac koji ima uslovno mora da prvo propusti sve pravce.

vozilo B bliokira i ugrozava  saobracaj ako ne izadje iz raskrsnice sto pre, a vozilo A moze da turpija nokte dok ne dodje na red

Cuj, sam je kriv!!! Ako se prethodno uvjerio da moze bezbjedno izvrsiti skretanje ulazi u raskrsnicu, propusta vozilo vrsi skretanje. Ako ima 10 vozila iza a on je usao u raskrsnicu, to je njegova greska, jer moze neko naici putem sa prvenstvom prolaza, a onda se neko iz kolone A mora podobriti pa mu blicnuti da prodje. (ovde mislim da je kolona iza vozila A i da mora cekati da svi prodju, a ako je kolona iza vozila B, u svakom slucaju ga mogu obici sa desne strane sto je zakonski i dozvoljeno).

 

I da rjesim na kraju dilemu oko ovog zelenog cuda. To je zeleni pojas, uglavnom se postavlja na putevima viseg ranga, ali ako ljudi hoce da im ulica ljepse izgleda odvoje kolovozne trake zelenim pojasom. Taj zeleni pojas je nista dugo nego razdjelna linija, kao sto je i puna ili isprekidana linija, samo sto je malo teze preko njega preci ;D Sto znaci da je ovo jedna klasicna cetverokraka raskrsnica gdje se sporedni put sjece sa putem s pravom prvenstva prolaza.

Ima pitanja???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Da krenemo po redu...

...

Ima pitanja???

 

Imam ja. Sto mi prljash uzorak?  :D

Sad ce svi masovno da glasaju za A.

 

Dakle, evo rezultata iz bratske holandije:

 

http://www.motor-forum.nl/forum/list_messages/258082/0/Wie-mag-nu-eerst-1.html

 

Opcije idu kao i kod nas: A, B, Ne Znam i jos dve sa toecutterom i Chuckom koje su zanemarive...

 

A 76 %

B 20 %

C 3 %

 

Ovo Ne znam je isto kao pogresan (nedopustiv) odgovor, tako da je Holandski rezultat:

 

OK ---------- 76 %

NOT OK ---- 23%

 

Ovdje je trenutna situacija:

 

OK ---------- 81 %

NOT OK ---- 19%

 

Znaci cestitam!!!

 

A sad malo stiva iz ZOBS-a:

 

7. Prvenstvo prolaza

 

Član 47.

 

Na raskrsnici ili u susretu sa drugim vozilom, vozač je dužan da propusti

vozilo koje dolazi sa njegove desne strane.

 

Vozač vozila koji na raskrsnici skreće ulevo, dužan je da propusti vozilo koje,

dolazeći iz suprotnog smera na raskrsnici zadržava pravac kretanja ili skreće

udesno, ako saobraćajnim znakom nije drukčije određeno.

 

Izuzetno od st. 1. i 2. ovog člana, tramvaj u svim slučajevima ima prvenstvo

prolaza, ako saobraćajnim znakom nije drukčije određeno.

Vozač koji ulazi vozilom na put sa prvenstvom prolaza dužan je da propusti

sva vozila koja se kreću tim putem.

 

Vozač je dužan da propusti sva vozila koja se kreću putem na koji se

uključuje i kada taj put nije saobraćajnim znakom označen kao put sa prvenstvom

prolaza, ako vozilom ulazi sa zemljanog puta na put sa savremenim kolovoznim

zastorom ili ako na put ulazi sa površine na kojoj se ne vrši javni saobraćaj.

 

Vozač koji pri skretanju vozila preseca biciklističku stazu ili traku, dužan je da

propusti vozila koja se kreću stazom, odnosno trakom.

 

8. Saobraćaj na raskrsnici

 

Član 48.

 

Vozač koji se približava raskrsnici dužan je da prilagodi vožnju uslovima

saobraćaja na raskrsnici, a naročito da vozi brzinom pri kojoj može da se zaustavi i

propusti vozila koja na raskrsnici imaju prvenstvo prolaza.

Vozač je dužan da, na dovoljnom odstojanju pred raskrsnicom, vozilom izvrši

prestrojavanje i zauzme položaj na saobraćajnoj traci predviđenoj za prolazak kroz

raskrsnicu u smeru u kojem želi nastaviti kretanje.

 

Član 49.

 

Vozač ne sme vozilom da uđe u raskrsnicu, iako ima prvenstvo prolaza ili mu

je semaforom to dozvoljeno, ako će se zbog gustine saobraćaja zaustaviti na

raskrsnici ili pešačkom prelazu, i time ometati ili onemogućiti saobraćaj vozila,

odnosno pešaka

 

--------

 

A holandski ZOBS kaze (prakticno istu stvar):

 

Artikel 18, lid 2.

2. Bestuurders die naar links afslaan, moeten tegemoetkomende bestuurders die op hetzelfde kruispunt naar rechts afslaan voor laten gaan.

 

Clan 18, st. 2

2. Vozaci koji skrecu lijevo, moraju propustiti vozace iz suprotnog smjera koji skrecu desno.

 

Daklem, ipravan odgovor je A.

 

rechtslin1.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2846 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Ma, pazi, po ocvoj slici je tako, ali nije po onoj koju si prvo postavio, zbog trougla kod vozila A, a nema ga kod vozila B. Znaci, bez obzira, vozilo B se krece ulicom koja ima prvenstvo prolaza nad ulicom iz koje izlazi A.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ma, pazi, po ocvoj slici je tako, ali nije po onoj koju si prvo postavio, zbog trougla kod vozila A, a nema ga kod vozila B. Znaci, bez obzira, vozilo B se krece ulicom koja ima prvenstvo prolaza nad ulicom iz koje izlazi A.

 

Vozilo B isto ima trougao ispred raskrsnice. Travu mozes da zamjenis sa punom (ili isprekidanom) linijom.

 

Edit: Dakle sa punom linijom, posto trava nije prdvidjena da se preko nje prelazi. Sorry.  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Ma, pazi, po ocvoj slici je tako, ali nije po onoj koju si prvo postavio, zbog trougla kod vozila A, a nema ga kod vozila B. Znaci, bez obzira, vozilo B se krece ulicom koja ima prvenstvo prolaza nad ulicom iz koje izlazi A.

 

Vozilo B isto ima trougao ispred raskrsnice. Travu mozes da zamjenis sa punom (ili isprekidanom) linijom.

 

Edit: Dakle sa punom linijom, posto trava nije prdvidjena da se preko nje prelazi. Sorry.  ;)

 

gospodo, ja vidim DVE raskrsnice i inak je ispred PRVE raskrsnice (znači IZA vozila B, a ne ispred...)....

Vozilo A ima znak ISPRED vozila, znači nema prava prolaza....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 730 postova
  • Lokacija: Kotor Varos (Republika Srpska) - Novi Sad

Mile je fino kopirao zakon, a ja sam to isto prije sve preveo PO NASKI, dakle ne mozete da ne skontate  ;D ;D ;D

Treba biti malo vise ovakvih tema.

Sad videh odgovor BMW-a.... Gospodine, jos jednom, vozilo B je moralo proci pored tog znaka jer ne postoji drugi nacin da udje u raskrsnicu..... Osim ako je palo s marsa.

 

EDIT: NE postoje dve raskrsnice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Mile je fino kopirao zakon, a ja sam to isto prije sve preveo PO NASKI, dakle ne mozete da ne skontate  ;D ;D ;D

Treba biti malo vise ovakvih tema.

Sad videh odgovor BMW-a.... Gospodine, jos jednom, vozilo B je moralo proci pored tog znaka jer ne postoji drugi nacin da udje u raskrsnicu..... Osim ako je palo s marsa.

 

 

da prvo rasčistimo.....koliko raskrsnica ima na toj slici? jedna ili  dve?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Gde ti vidis dve raskrsnice nije mi jasno ????

 

jedna ISPRED vozila B , a druga IZA vozila B (na kojoj stoji i taj trougao....).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ispred vozila B je jedna traka u jednom smeru na koju nailazi, a iza druga traka u drugom smeru koju je prosao. Narodski receno, B je na sred ulice. Ono zeleno izmedju dve trake shvati kao punu liniju i nista vise od toga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja