Jump to content

Moto Zajednica

Sprint explorer 150

Recommended Posts

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Zadnja felna kriva u srcu, izlupetana po obodu, pa jos i velike cvoruge koje brzo rastu na zadnjoj gumi, resene su kupovinom nove zadnje felne i gume za Sprint Explorer 150 , kao sto je opisano. Jedino marshall nebi spavao :lud: ako bi zamenu izvrsio bilo ko drugi, pa je zamenu zadnjeg tocka izvrsio sam. U toku radova ispostavilo se da je malo traljav lezaj zadnjeg tocka u zadnjoj viljusci, pa je u pola posla hitno dokupljen i novi lezaj 6303 2RS marke Timken za okruglo 500 dinara. To je desni lezaj, ispostavilo se da je fabricki bio ugradjen marke NTN (Japanski), sto je veoma prijatno iznenasdilo vlasnika! Levi lezaj zadnjeg tocka je upresovan u prenosnik sa unutrasnje strane, tamo se kupa u ulju a iz njega kroz semering izlazi vreteno zadnjeg tocka. To tehnicko resenje je koliko pouzdanije, toliko i komplikovanije za intervencije, sto je samo odlika koncepcije skutera uopste. Radi se redje, ali poravka na drumu je izvodljiva samo retkim korisnicima. Smatrajmo zato ove i slicne samostalne radove vlasnika njegovom vezbom i ucenjem, vrstom licne nadogradnje koja moze biti korisna negde u nekoj nedodjiji.

1.Nova felna sa zadnjom gumom CST 110/80-16 Kineske proizvodnje.

2.Olabaviti gornji nosac auspuha (kljuc 12)

3.Olabaviti gornji krak viljuske (kljuc 12)

4.Olabaviti donji krak viljuske (kljuc 12)

5.Odviti donji kraj desnog amortizera

6.Od dole odviti spoj auspuha i glave motora, dva srafa (kljuc 10)

7.Odviti donji nosac auspuha (kljuc 14)

8. Pazljivo smaknuti usta auspuha sa brezona glave motora, tezak je!

9.Odviti centralnu maticu zadnjeg tocka sa vretena tocka (kljuc 24)

10.Smaknuti zadnju viljusku sa vretena (od vretena)

11.Smaknuta zadnja viljuska

12.Odviti donji sraf zadnje kocione celjusti

13.Odviti gornji sraf zadnje kocione celjusti

14. Ukloniti celjust sa diska pogodno u stranu

15.Smaknuti cauru sa vretena tocka

16.Alat za otpustanje gornjeg srafa zadnjeg amortizera (samo olabaviti, netreba skidati)

17.Smaknuti zadnji tocak sa nazubljenog pogonskog vretena

18.Ukloniti osigurac lezaja tocka iz viljuske spic-klestima

19.Uklonjen osigurac (seger)

20.Iznutra izbiti lezaj iz viljuske (pazljivo - drvetom)!

21.Izbijen lezaj tocka...

22....koji je NTN Japan!!!

23.Novi lezaj zadnjeg tocka Timken 6303 2RS

24.Novi i stari tocak

25.Imbusom odviti tri srafa zadnjeg diska

26.Prebaciti zadnji disk na novi zadnji tocak

27.Naneti tovat mast na semering i lezaj prenosnika

28.Namaknuti novi zadnji tocak na nazubljeno pogonsko vreteno.

post-11754-0-13476800-1375403854_thumb.jpg

post-11754-0-40269000-1375403878_thumb.jpg

post-11754-0-32938600-1375403899_thumb.jpg

post-11754-0-09781800-1375403912_thumb.jpg

post-11754-0-58444000-1375403928_thumb.jpg

post-11754-0-56528100-1375403955_thumb.jpg

post-11754-0-64192500-1375403968_thumb.jpg

post-11754-0-03539600-1375403986_thumb.jpg

post-11754-0-20932900-1375404018_thumb.jpg

post-11754-0-63228900-1375404032_thumb.jpg

post-11754-0-20207500-1375404050_thumb.jpg

post-11754-0-40785400-1375404067_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Motocikl: SPT 350

Samo da se pohvalim. Upravo sam polozio voznju.

 

Motorce ima mali problem, ispod agregata se pojavio trag ulja precnika oko 1cm..

 

Ovlasceni serviser je dotezanjem srafova, nadam se resio problem. Ujedno je i uradjen i redovan servis.

 

Praticu ulje pa ako bude i dalje problema nazad u servis.

 

Sve u svemu od kupovine motora polovinom aprila ( tada sam i upisao voznju) proteklo je 4 meseca.

 

Krece voznja...:jee:

 

Pozdrav svima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Motocikl: SPT 350

Prosli petak sam zapoceo vozikanje. Petak, subota i nedelja lokalna voznja i predjenih oko 200 km. Bez problema, sve ok.

 

Uzeo sam par neradnih dana i u ponedeljak krenuo iz BG do Koceljeve, tu sam i prespavao. U utorak nastavljam dalje do Sabca preko Rume do Fruske Gore odnosno do Vrdnika. Bazen za opustanje i svez vazduh za spavanje, pa u sredu preko NS i Indjije do BG.

 

Presao sam oko 300 km. Motorcetu u Sabcu kupio rezervno ulje za svaki slucaj a sebi u NS jaknu u Sprintovom predstavnistvu.

 

Ni sam nisam siguran da li imam problem sa uljem ili ne .

Traga u vidu barice nema. Mada sam sumnjicav a merenje ulja mi pokazuje da se nivo od max smanjio do oprilike sredine za prednjenih 500km.

Uskoro ce prvih 1000 km pa ce naredni servis nadam se razresiti nedoumice.

 

Zarad pravilnijeg pracenja dalje situacije zanima me kako se pravilno meri nivo ulja?

U servisnoj knjizici pise da se merac prisloni do otvora za ulivanje ulja bez uvrtanja dok NS serviser kaze da se uvrtanjem meri a BG serviseri na godisnjem odmoru.

 

Pozdrav svima..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Motocikl: SPT 350

Jedan dan pauze a danas nova noznja. BG - Pancevo - Kovin - Bela Crkva. Ocekivano bez ikakvih problema uz lepe predele.

Kupanje pa odluka da se ne vratim istim ili slicnim putem vez odlazim do Dunava 15-ak kilometara udaljenog i tamo prelazim skelom do Rama na drugu stranu reke. Odlican predeo meni nepoznat sve do Srebrnog jezera.

Odatle se malo kuvam do Pozarevca i Smedereva. Motor vozim umerenom brzinom imajuci na umu da sam malo dalje od kuce a ne poznajem ga bas najbolje.

Samo sto sam prosao Smederevo i domakao se Beograda i malo hlada a i dalje vozim do maksimalno 5000 obrtaja jer sam i dalje u periodu razrade ugasi se motor. Na svu srecu bas ispred napustenog placa sa debelim ladom .

Par minuta pauze, gde ja kao nesto gledam zavirujem ne bi li prepoznao problem i naravno po 100 ti put kontrolisem ulje. Sve u svemu nista neobicno ne primecujem.

E da jos u prosloj turi sam primetio trag benzina na poklopcu filtera vazduha. Verovatno sam prepunio rezervoar pa prelio na sigurnosnom odlivu.

Probam na kljuc nece, probam na kurblu nekoliko puta i upali. Ugasim, ostavim ga par minuta da odmara, razmisljam da ga nisam slucajno pregrejao mada lagano sam vozio ali nisam dugo pravio pauze,

Ostatak puta vozim ko po iglama, osluskujem-zagledam manje vise sve normalno osim opet malo goriva na poklopcu filtera vazduha. I sad mi se jos ucini da motor preko 4000 obrtaja ima malo drugaciji zvuk, Stanem podignem na centralnu nogaru i cinimi se da da se zadni tocak malo zatrese na dodavanje gasa preko 4000 obrtaja.

Jos opreznije stigoh ja kuci posle predjenih 300 km. Jos 70-km pa 1000 km a onda cu verovatno da ugnjavim servisera, te mi se ugasio te malo curka a cini mi se da i malo se i drugacije cuje a i treska. :moto3:

Pozdrav svima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Motocikl: SPT 350

Provozao se jos malo i da proverim da li i dalje ima neobicnog zvuka..

Zvuka nema i juce sam pogresno predpostavio da se tocak trese...

Sad vec sumnjam na pegrejavanje...kao razlog promene zvuka jer sam prosao teme koji se bave pregrejavanjem vazdusno hladjenih motora. Prvi put sam ih detaljno pregledao kad sam shvatio da motor nema pokazivac temperature koji bi pratio a navikao sam da raznim dotrajalim automobilima uvek pratim kazaljku.

Postoji sansa da losija smesa moze da uzrokuje povecanu temperaturu. I iznervira se. Kratko je trajao period drugacijeg zvuka ali bez obzira kvari mi trud da razradu izvedem bez vecih gresaka. Pise da blago pregrevanje ne ostavlja posledice a valjda to vazi i za moje motorce...

E da dok sam se danas vozikao pljusne kisa, nekoliko dubokih bara i malo brze mislim na prskajuce prolazenje kroz iste i ugasi Sacekao malo pa ga upalio iz 4-5 pokusaja.

 

Da rezimiram prvih 1000km:

Motor lagano razradjivan ako izuzmem malopredjasnju predpostavku.

Dovoljno udoban, presao sam oko 850 km za 7 dana.

Malo me nerviraju sitna curkanja.

Sve u svemu ja sam zadovoljen.

 

Pozdrav svima...:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Motocikl: SPT 350

Danas odradjen servis na 1000km.

Serviser mi je objasnio da nisam mogao da izazovem pregrevanje motora.

Postoji mala potrosnja ulja, konstatovano da je to uobicajeno.

Sve ostalo je ok.

Idemo dalje...

Pozdrav svima...:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova
  • Lokacija: Arandjelovac
  • Motocikl: Explorer 150

N76 hvala na detaljnom izveštaju.

 

Kod mene u međuvremenu 2 mala problema:

  1. Na 870 km pukla ručica za gas. Tačnije govorim o plastičnom ulošku (bela plastika, ko je kupovao u Metrou prošle godine zna o čemu pričam, pošto su
    se sve videle) koji je se bukvalno raspao... Prvobitna ideja mi je bila da mi taj uložak napravim od aluminijuma, prohroma ili nečeg sličnog ali majstori jednostavno ne žele da se zezaju sa takvim stvarima. Problem rešen naručivanjem 2 kompleta (gumena obloga + uložak koji mi je pukao) od Massetehnic-a. Cena za oba kompleta sa poštarinom 1550 din (680 din/kom). Na svu sreću uložak je pukao tako da sam uspeo da se dovezem do kuće.
  2. Na 945 km potop! Ostavio sam motor napolju, pljusak koji je vise ličio na biblijski Potop je učinio svoje I Explorer je odbio dalju saradnju, tako da mi je usledilo mukotrpno guranje kući. Na sreću - ne previše daleko jer je Explorer vrlo težak, a nije ni "povozan". Nakon 24 h na suvom I vetrovitom mestu sve je bilo Ok, ali ostaje pitanje šta da mi je se to desilo na putu? Marshalle čini mi se da ti reče da si ga vozio I po kiši a I da si ga prao mlaznicama pod pritiskom I da nisi imao problema, ako se dobro sećam... Ovo me je baš iznenadilo.

Ostajem dužan slike dela koji je pukao, pošto mi card-reader nije trenuto tu...

 

Pozdrav

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Motocikl: SPT 350

Nema na cemu BDj.

 

Kod mene je situacija veoma zadovoljavajuca.

Juce je odradjen servis na 2000.

Sve u svemu veoma prijatno predjenih 1000 km.

 

Pozdrav svima...:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Postovani BDJ

1. Na rucici gasa je ocigledno problematicna ta unutrasnja bela plastika koja klizi u spoljasnjoj crnoj pri dodavanju gasa, od pocetka mi se nekako cinila neprimerena dimenziono (tanka). I meni je to isto belo unutrasnje parce puklo u BG na Slaviji (opisano). Inace u nevolji, dobra stvar je sto pasuje od mnogih drugih skutera pa nije tesko naci drugu. Od onda nosim u gepeku jos jednu rezervnu, ali nije trebala do sada. Za ocekivati je da u prvih godinu - dve pukne i sajla gasa, znam ih nekoliko kojima se isto desilo. Rezervne kupovne sajle su mnogo bolje, ja sam svojevremeno platio jos jednu za rezervu 500 dinara, jos nije zatrebala.

2. Voznja po pljusku i dubokoj vodi? To je bilo neznam koliko puta, jedan od najgorih pluskova sa Eksplorerom doziveo sam prosle 2012 godine pri povratku iz Kikinde u Novi Sad (ravno 100 km). Po noci sam krenuo i voznja je bila po vodi do clanaka po drumu, brzina preko 30 km/h nije uopste bila moguca, vozila iz suprotnog smera ako su se i kretala, zasipala su me kompletnog sa skuterom kao gliseri, najgori su bili kamioni. Nikakav problem sa motorom nije se desio, a da jeste, zaista neznam ni gde bih stao jer su i drum i rovovi pored druma i okolno zemljiste bili pod vodom. U poplavi Dunava 2013 koja je kod nas bila nesto slabija nego u drzavama gornjeg toka Dunava, poplavljene su kod nas neke nize oblasti, izmedju ostalog i deo kojim svakodnevno treba da prodju Eksplorer i marshall. I prolazilo se, verujte.post-11754-0-62202400-1379855736_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova
  • Lokacija: Arandjelovac
  • Motocikl: Explorer 150

I ponovo maler! Gumi-defekt!

 

Na 1003 km, ono što je trebalo da bude lagana vožnja sa prijateljima pretilo je da se pretvori u noćnu moru.: ne preterano jak udarac u rupu na putu bio je dovoljan da iskrivi felnu na zadnjem točku I da guma ispusti vazduh. Dobrih 40 km od kuće, u nedelju, havarisan u selu u kojem nikada ranije nisam bio, sa skuterom teškim 100 tona bio sam očajan.

 

Međutim, ono što je se danas desilo vratilo mi je veru da smo još uvek ljudi. U roku od 5 minuta moji prijatelji I ja smo zaustavili nekoiko automobila tražeći pomoć.

 

I zaista, prvi vozač nam je dao čekić pomoću kojeg smo felnu ispravili, drugi je odveo moga prijatelja po pumpu, treći nas je odveo do prave male radionice ("ništa se vi ne brinite, sad ću vas ja kod moga prijatelja....") gde smo gumu naduvali,... Pored ovih zaustavili smo bar još tri-četiri druga automobile I svi do jednog su bili vise nego voljni da pomognu. Neverovatno, u moru očajnih vesti kojima smo okruženi ovo je bilo nešto, barem za mene izuzetno.

 

Reč-dve I o čuvenoj felni: sigurno je nisam jako udario a bila je dobro iskrivljena. Isto tako smo je lako čekićem I ispravili... Imao sam utisak da je žvaka u pitanju. Na sreću, ovo ispravljanje je donelo odlične rezultate I guma I dalje dobro drži.

 

Međutim, primećujem da se kod mene pojavljuje strah od "kvaliteta" Explorera. Prvo ručica iz čista mira, potom potop I odbijanje Explorera da startuje, danas kriva felna praktično bez udarca (na putu sam već 25 godina, što na motoru, što automobilom I dobro znam šta je udarac). Prosto se čovek pita šta je sledeće.

 

Da ne bude sve crno pobrinuo se prijatelj koji je celu ovu našu dogodovštinu snimao I evo njegovog viđenja cele situacije. :lol:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Ma samo gas i nema puno razmisljanja, nista strasno. Ako se neko natreskao felni, to sam ja, i prednje i zadnje. Tresnem tako da odletim sa sedista pa se opet vratim. Rade i cekici i daske, i jos svasta nesto, ali Eksplorer mora dalje. I moj kolega Speedy 150 je takodje imao slicnu epizodu kao ti, ali sam, bez ovako dobrog i duhovitog drustva. Takodje je nasao negde cekic i pedala sa licinog mesta. A spot je odlican, pozdrav celom drustvu!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova
  • Lokacija: Arandjelovac
  • Motocikl: Explorer 150

Dakle, u gepek od sada idu čekić I pumpa! :D

 

A zaista: munjevita popravka, fantastična reakcija svih ljudi koje smo zaustavili, lep dan i krstarenje prelepim predelima, kao I duhovitost kolege snimatelja Žiksa su za rezultat dali ovakav spot. Žiks svaka čast, očekujemo te kao člana u BJ Bikers forumu..

 

Inače, zar je moguće da Massetehnic u ponudi ima samo alu-felne za Explorera? :lud:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Motocikl: SPT 350

Meni je u subotu tokom voznje po Fruskoj Gori poceo da trese levi retrovizor...

Kod kuce ga dokrajcio samostalno i napravio nov adapter-nosac retrovizora za pola sata u radionici drugara.

Tako da sam se u istom danu iznervirao a i obradovao jer sam problerm brzo i prakticno bez para resio.

U nedelju sam ga provozao preko Kosutnjaka i Avale sa sada cak i boljim pregledom preko retrovizora jer je malo visi.

 

Pozdrav svima..:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Na sajtu fabrike Jonway ima samo jedan tip felni i to ovaj sto svi imamo, cak sve verzije agregata (125, 150, 250 i 300) imaju svi iste felne. Samo ih farbaju po potrebi. Nemam pojma dali pasuju od nekog drugog motorina ili skutera.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Motocikl: SPT 350

Na 2500 km je naprsla čuvena bela plastika ručice gasa ali je ostala u komadu pa sam se uspešno dovezao do kuće.

Danas je zamenjena u servisu naizgled kvalitetnijom.

Pozdrav svima...:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova
  • Lokacija: Arandjelovac
  • Motocikl: Explorer 150

Drivee,

 

Svi koji imamo Sprint-ove masine rezervne delove uzimamo ili porucujemo od Massetehnic-a

 

http://www.sprintsco...com/kontakt.htm

 

Nazovi ili ih poseti....

 

Inace, na 1100 km imam jos jednu "dogodovstinu":

 

Na svoj parkirani skuter naleteo sam autom. Mrak, skuter na prolazu ispred kuce, parkirao auto u rikverc, totalno zaboravio na to da je skuter tu, I bilo je dovoljno samo malo da ga poguram :lud: .

 

Skuter je sisao sa nozica I pao na stranu. Posledica: malo prljavstine, par ogrebotina I vrlo ruzni zvukovi u voznji posto je se izgleda plastika maske razglavila pa "drči" pa cu time morati da se pozabavim ovih dana.

 

:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja