Jump to content

Moto Zajednica

Sprint explorer 150

Recommended Posts

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Pregled kompletnog prenosnog mehanizma dogovoren je odmah za sledeci dan posle velikog servisa na 12000 km. Prethodni pregled prenosnog mehanizma izvrsen je na servisu pri 5000 km, poslednjem u garanciji. Onda je od servisera Sprint ((Saleta) procenjen kao perfektan, a u medjuvremenu samo je menjano ulje.

U Sprint prodaji delova kupljen je prvo jedan remen (kada je vlasniku to bilo moguce) identican fabricki ugradjenom, Gates Powerlink 906 x 22,5 za 1300 din. U drugoj prilici (kada je vlasaniku bilo moguce) kupljen je kompletan varijator za 4500 din. Komplet sadrzi kuciste varijatora, rolnice 6 komada od 14 grama, poklopac varijatora, plasicne klizace 3 komada, cauru za osovinu i ventilator. Sve je utrpano pod sediste i pravac kod Milosa servisera.

Poklopac varijatora skinut je rucnim odvrtanjem, uz ispadanje brabonjaka od prasine... varijator je odvrnut pneumatskim odvrtacem uz dosta jogunjenja i jos vise brabonjaka. A kada je Milos nataknuo pneumatsku duvaljku, e tada je zaprasio i svoje i komsijsko dvoriste.

Marshalle, ovaj skuter vise ide po ataru nego po gradu? :zvizduk:

Jeste Milose, takav mu horoskop! :neznam:

Posle sleganja prasine usledila je dijagnoza. Pogonski remen ima pocetne pukotine, treba zamena ili moze za nuzdu ici jos 1000 do 2000 km. Kuciste varijatora, rolnice i poklopac su dobri, ici ce jos bar 5000km. Klizaci su vec pohabani pa poklopac u kucistu malo klamce, za nuzdu moze ici jos 2000 do 3000km. Centrifugalno kvacilo i ostalo u zadnjem delu prenosnika izgleda zdravo, posle skidanja i ciscenja samo je vraceno nazad. Mehanizam kurble takodje.

Ako na sledecih svakih dve ili tri hiljade km treba otvarati varijator da bi jedan po jedan deo bio zamenjen, onda je bolje sada odjednom zameniti sve, pogotovo kada je sve vec pri ruci, i kasnije dugo biti miran. Milos je pazljivo ugradio nov komplet varijator i nov remen, pa bi trebalo sledecih bar 12000km biti miran oko toga. Prva proba je izvrsena bez poklopca varijatora, uz malo masti i postavljanje mehanizma kurble vracen je poklopac varijatora, pa izvrsena nova proba. Ma radi ko Doxa! Serviseru Milosu :care: placeno je 1000 dinara, i srecan put marshall!!!

post-11754-0-09779600-1344270623_thumb.jpg

post-11754-0-79892800-1344270647_thumb.jpg

post-11754-0-35566500-1344270673_thumb.jpg

post-11754-0-74616100-1344270699_thumb.jpg

post-11754-0-35202800-1344270718_thumb.jpg

post-11754-0-94010800-1344270753_thumb.jpg

post-11754-0-72972600-1344270785_thumb.jpg

post-11754-0-03168600-1344270818_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Sindrom iznenadnog gubitka snage i pada obrtaja u toku voznje javio se nedugo nakon obavljenih radova tekuceg odrzavanja na 12000 km i onih drugih spomenutih radova, za eksperiment (oko karburatora). :stabre: Pad snage poceo se javljati iznenada, uvek u stanju ugrejanog motora, ali u nepravilnim intervalima vremena posle pocetka voznje. Nekad bi se pad snage javio ubrzo po kretanju, a nekad posle duze voznje. Retko bi se desilo da voznja prodje bez iznenadnog pada snage i obrtaja, bilo je i duzih voznji. Desavalo bi se da se posle duze lagane voznje snaga vrati, to je potpuno zbunjivalo. :neznam: U stanju pada snage agregat bi razvijao do oko 4200 obrtaja, izuzetno do 4500, ali nikad preko toga. Pokretanje u hladnom stanju uvek je bilo na prvi dodir dugmeta (palio kao bomba). Nikad se nije desio zastoj rada. Samo odjednom nece da prima gas vise od 4200-4500 obrtaja, gusio bi se pri dodavanju gasa. Tako je Eksplorer vozen par stotina kilometara, oprezno, uz posmatranje simptoma a bez ikakvih intervencija dok nije sigurno sta izaziva ovaj cudan sindrom.

Nekoliko sugestija da se prepodesi karburator, vlasnik je odbio. :jok:

Forumas Flokser je pri konsultaciji ukazao na vrlo verovatnu krivicu namotaja alternatora, ili u primenjenoj koncepciji stator alternatora, oba naziva bi bila ispravna. Eksplorer ima ugradjen suvi tip aternatora sa obrtnim magnetom i pikap-om, za razliku od savremenih koncepcija alternatora potopljenih u ulje, unutar kartera (svi Japanci). Flokser je rekao da je taj (suvi) namotaj od lak zice, da je pod uticajem toplote, vibracija, prasine doslo do delimicnog (ali ne i potpunog) probijanja lak izolacije, pa u ugrejanom stanju zbog dilatacije (sirenja-skuplanja) dodje do slabljenja izolacije, koja se hladjenjem ponovo uspostavi. Kako agregat prakticno pri probijanju izolacije ne puni punom snagom alternatora, nego daje delimicno trenutno praznjenje napravljene struje, tako i nastaje sindrom povremenog pada snage. Zato nema situacije da se potpuno ostane bez punjenja strujom, sto bi izazvalo zastoj punjenja i sve posledice toga. Alternator je ipak punio, ali povremeno i oslabljeno, sto omogucava voznju (ali dokle). Marshall se zamislio, i poslusao prijatelja.

Kod uvoznika Sprint kupljen je namotaj alternatora za 1800 dinara, pakovan u stampanoj kesici sa logom uvoznika. Mobilnim telefonom izvrsena je najava serviseru, i pravac Milosu.

Unimerom je serviser Milos izmerio porast napona pri punjenju alternatora u desetinkama volte, sto je ukazivalo na delimicno probijen namotaj. Skinuo je plasticni poklopac sa desne strane, pneumatskim odvrtacem nekako odvrnuo zadrtu maticu magneta koga je smaknuo sa pik-ap dodatkom i ukazao se nevaljalac. Dva srafica dole, smaknut namotaj, klik novi na mesto, dva srafica, pa pikap na mesto, magnet nazad pa pneumatski zavr... ukrasna plastika je bila na mestu, a da sam jedva ocima uspeo da ispratim poteze. Unimer spojen...

Pali marshall, pali da izmerim!... puni u celim Voltima, eto, a malopre u desetinkama, sad je dobar! Nego da pogledam jos onaj karburator, kako se ponasa? Jos malo da ga podesim...

I podesio ga je jos malo. Tabela potrosnje postala je jos zanimljivija, ali o tome kasnije. Zamena namotaja alternatora 500 dinara, Eksplorer je opet kao decko, oko 12450km.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

A ovog nevaljalca je neko zaboravio na desktopu(?!) Hajde, stidi se, da te svi vide!

post-11754-0-08447300-1345062673_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Postovanje zarkod,

sve sto se do sada desavalo i ubuduce, bice objavljeno. U stvarnosti kilometraza jeste nesto veca nego sto je ovde prikazano, izvestaji kasne, ali to ne utice na verodostojnost objavljenog. Naprotiv, samo se eliminisu nedoumice i prazna razglabanja, a preciscen sadrzaj dodje na uvid zainteresovanima, potkrepljen na primer fotografijama. Jedan od razloga kasnjenja je i sto mi racunar i mreza nisu bas uvek dostupni, a i kada jesu, ne mogu se uvek posvetiti motociklima koje svi ovde volimo.

A Eksplorer?

Nesto tik pred 12500 km na brojacu, vlasnik je odlucio da ipak ne koristi gusce ulje u relativno novom agregatu. Na servisu pri 12000 km serviser je preporucio i usuo novo ulje Agip formula moto TEC 4T 15W50. Sa ovim uljem posle skoro 500 km zapazen je samo boljitak performansi. Ubrzanje je postalo progresivno sa porastom obrtaja i datom punom gasu. Obzirom da je od prvog dana do 12000 km korisceno samo isto ulje (Mobil 1 10W40 Motorcycle 4T, sto je i preporuceno od fabrike), bilo je moguce osetiti razliku u performansama. Pa zasto onda to izbaciti? Ovo sto sledi je licno misljenje.

Nov agregat je tesan, posle neminovne prve nezne razrade dolazi na mere koje ce omoguciti dugotrajno pouzdano koriscenje uz zadrzavanje deklarisanih performansi. Te mere nije moguce postici masinskom obradom pri proizvodnji agregata u fabrici. Za dugotrajno koriscenje fabrika preporuci odredjenu gradaciju (opseg gustine) i standard (dodatne osobine) ulja. Posle duzeg perioda, kada se klizni elementi agregata potrose jos malo, cak i pored najboljih ulja, preporucuje se koriscenje nijansu gusceg ulja, ali bar istih ili boljih dodatnih osobina. To nijansu gusce ulje popuni nove vece zazore, performanse se vrate, i nas agregat moze dobro ici jos neko vreme. Pri guscem ulju novi zazori se prave jos nesto brze, i onda nam kao opcija ostaje koriscenje drugog stepena gusceg ulja, kratko pre potpune potrosenosti agregata. Neko koristi to nijansu gusce ulje za uzivanje u dodatnim osobinama koje pruza, neko guscim uljem poboljsava izgubljene performanse da bi prodao motocikl i sakrio bliske, neminovne, visoke troskove od kupca. U svakom slucaju, oba motiva postizu isti rezultat na zazorima. Vlasnik ovog Sprint Eksplorera ne zeli brze prosirenje zazora ni pod jednim izgovorom, pa odustaje od ekstra performansi, i odlucuje se posle kratkog perioda (nesto manje od 500 km) na dugotrajnih, sto duzih 10w40. Dok moze. Razmisljanje vlasnika u cilju unapredjenja i produzenja zivotnog veka svog motocikla nece ici u pravcu gusceg ulja pre (neminovnog) vremena za to. Takva razmisljanja vrte se pre oko hemijskog sastava i ucinka raznih materija koje mogu imati dobar ili bolji uticaj na dugotrajnost agregata. Dotle, opet dobri stari Mobil 1 Motorcycle 4T 10W40 Semi Synthetic, i nova cena 740 dinara za litar.

post-11754-0-90511600-1345292716_thumb.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 136 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Kymco Downtown 300

Nasao sam jedan Explorer 150, nov ali stoji malo duze napolju pa je dobio rdju na nekim metalnim delovima koji nisu zasticeni od korozije. Na km satu styoji 25km, znaci verovatno je samo isproban, nema nikakvih ostecenja. Cena je ono sto me privlaci - preracunato ispod 800eur, sto je za nov skuter od 150ccm, cak iako je Sprint, vise nego dobra cena. U teskoj sam dilemi, da li ga uzeti ili cekati jos malo...pokusati sa nekim polovnom mackom u dzaku?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 136 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Kymco Downtown 300

Pa o tom primerku i pricam. Ne znam dal imaju neki komad i u drugim Metroima, ovaj je u solidnom stanju, malo lickanja i bio bi sasvim OK. Jeste 2009 godiste, tad je uvezen, ne znam koliko to moze da pravi problem, ali je motor nov i to je jasno, samo je malo propao od stajanja. Evo npr. u jednoj firmi su mi nudili skuter 2006 godiste, to mi se dogodilo i u drugoj...izgleda da je to masovna pojava, kazu da je mnogo losiji posao od 2009 na ovamo pa im je ostalo dosta na zalihama sto i danas rasprodaju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 136 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Kymco Downtown 300

Metro ne daje garanciju, oni prodaju skutere koje je uvezao uvoznik Sprinta za Srbiju, mislim da se zovu Messetehnic iz NS-a. Metro samo posreduje,tako da garanciju i servisnu mrezu obezbedjuje uvoznik skutera. Mislim da po zakonu mora biti bar 2godine za svu robu, to vazi i za skutere valjda. Ako je uvezen po starom Akonu a jeste, onda mozda moze biti da garancija vazi samo 1 godinu,to nisam siguran!?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

To sa garancijom na kupljeni proizvod je menjano u zadnje vreme, na primer ja sam kupio Eksplorera u aprilu 2010. pod uslovima sest meseci vremena garancije ili 5000km, pa sta pre istekne, uz obavezno servisiranje svakih 1000 km uz overu. Posle je promenjen zakon, pa je forumas Speedy 150 kupio isti skuter u prolece 2011 (godinu posle mene) pod uslovom garancije dve godine i bez obzira na predjenu kilometrazu, sa obaveznim servisiranjem uz overu na svakih 1000 km. Treba proveriti stav Metroa oko garancije, najblaze receno, zvuci zanimljivo ako je tacno ono sto je prethodno izneseno.

Nije za cudjenje da se jos provlace neprodati primerci iz 2009 godine, kada znamo da je od 2008 cela svetska ekonomija i privreda pocela da usporava, a sada 2012 i da staje. Pri kupovini mi nije smetalo sto je skuter vec malo ubajatio kod uvoznika, to bi mozda smetalo preprodavcu.

Verujem da se u Metrou radi o istoj kategoriji i istoj seriji skutera Explorer koji vec kotrljaju po drumovima u nasim rukama. Ovo zato, sto se kupci Sprint Classic skutera (580 evra u Metrou) nisu bas usrecili zbog znatno nizeg kvaliteta (narocito plastika) i ugradjenih sasvim neodgovarajucih komponenti (na primer obrnutih diskova napred). Najbitniji detalj pri kupovini motornog vozila u Metrou, a koji je mene (srecom) odvratio od kupovine Sprint Classic, je vezan za poresku obavezu i eventualno krsenje zakona. Strpao sam lovu u dzep, prijatelj mi je bez pogovora dao Metroovu karticu uz napomenu da moze biti problema pri pisanju racuna a ja nemam PIB... nego on, i da ce pitati knjigovodju... motorno vozilo nije peskir ili salama po nizoj ceni. Po mom izlasku iz Metroa, Classic je ipak ostao unutra. Moja lova iz dzepa je zavrsila kod prodavca Sprinta, i vratio sam se kuci na Eksploreru, a Eksplorer na mom imenu. Prijatelj koji mi je dao Metro karticu, uz moju zahvalnost dobio je nazad neiskoriscenu. Dakle, uputno je dobro prouciti cije su obaveze garancije i hoce li pri registraciji i koriscenju biti problema sa papirima. U svakom slucaju srecno svima, bilo bi dobro da se jave forumasi koji su se upustili u kupovinu Eksplorera preko Metroa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 251 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500

Pa ne mora nuzno Eksplorer da se pazari bez PDV-a u Metrou. I sa PDV-om je odlicna cena i nema brige oko vlasnistva, trenutno na akciji, 89.000, sto izadje oko 760e i to je odlicna cena po meni za taj motor. Ne verujem da je kod uvoznika ispod 900e.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 136 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Kymco Downtown 300

U Metrou se moze obaviti samo kupovina sa clanskom karticom koju u principu imaju samo firme, ali naravno uvek te kartice koriste i ljudi za privatne kupovine. Ako skuter kupis u Metrou znaci da si ga kupio na ime firme jer ce to i pisati na racunu (zavisi ciju karticu koristis, od te firme podaci budu na racunu), i placas punu cenu sa PDV-om. Ako taj skuter koristis u toj firmi onda uz odredjenu dokumentaciju moze se odbiti iznos placenog PDV-a. Ako kupujes za sebe, nema nikakvog odbijanja PDV-a, to zaboravite...premala je vrednost koju bi ustdeli a toj firmi na koju glasi racun bi mogli napraviti problem...

Cean u Metrou je ko sto rece Zajec 89.900 sto je nesto oko 760-770eur. Cena kod uvoznika je trenutno akcijska i iznosi 107.890 sto je oko 930eur. U metrou je ta cena od 89.900 jer ga imaju odavno i platili su ga uvozniku po staroj ceni (dok je USD bio nizi, i prevoz iz Kine bio mnogo jeftiniji). Problem je sto onaj u Metro stoji napolju i prilicno propada od toga (rdja, prasina, plastike blede itd), ali ne verujem da mu sustinski skodi.

Ne znam samo kako ga odvesti na nulti servis u ovlasceni servis (inace nulti servis je ukljucen u cenu)?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova
  • Lokacija: Arandjelovac
  • Motocikl: Explorer 150

Sto se tice garancije zaista nisam se mnogo raspitivao buduci da je Metro obavezan da mi da garanciju jer sam ga od njih kupio, a ne uvoznik ili ko vec.... Da li je rok 1 ili 2 godine ne znam, ali znam da su po zakonu obavezni da bude dve uz redovno servisiranje, pa cu se toga i pridrzavati.

Sa druge strane, moja firma vec placa advokata pa ako bude problema to cu prepustiti njemu, mada licno mislim da ce sve biti ok.

 

Ono sto bi mozda bilo vazno svima koji se odluce na kupovinu je to da li ga uzimas za sebe ili preko firme (a ovo su me i pitali u Metrou kada sam kupovao), jer od toga i zavisi kakav racun ti izdaju. Toga ranije nije bilo i kupljena roba je UVEK glasila na firmu, i kao sto Marshall rece to je imalo za posledicu da je roba bila iskljucivo vlasnistvo firme. Povracaj PDV-a je ako se firma nalazi u sistemu PDV i skuter je se mogao voziti iskljucivo registrovan na firmu i sa putnim nalogom. U tom slucaju fizicko lice je moglo postati vlasnik robe samo ako se napravi kupoprodajni ugovor u kojem bi bio uracunat i taj isti PDV, pa od povracaja na kraju nema nista. Posto se sa drzavom nije zezati, mnogi su upravo tako i radili.

 

Danas su stvari ocigledno promenjene, i vlasnistvo nad skuterom ne mora biti firmino, vec ti odmah na licu mesta u Metrou pripreme sve za registraciju na licno ime. Naravno, u tom slucaju nema povrataka PDV-a, niti razmisljanja o njemu, ali je vlasnik kupac - fizicko lice.

 

Inace, sto se tice mojeg primerka kojeg sam kupio pre oko mesec dana, jos uvek skupljam utiske. Zbog prezauzetosti presao sam svega 150 km. Vidi se da skuter ima snage, mada uglavnnom vozim sa 4000 o/min i ne prelazim nikada 5000 o/min. Marshalle, kako si ti uspevao da ga vozis sa 3000? Meni sa 3000 krece! Maksimalna brzina na ravnom je oko 30 km/h pri ovim obrtajima.

 

Zvuk mu je fantastican i mocan, skuter je ogroman (to sam shvatio tek kada sam prijatelja video na njemu, verujte bio sam frapiran), stabilno se vozi, kocnice su malo losije, tezak je i zbog toga ga je tesko postaviti na nozice. Najvece razocarenej mi je sediste - stalno klizim napred, te mi je to cudno skroz. Ili mu ergonomija nije jaca strana, ili ja ne umem da sedim.

 

Imao sam i problema sa paljenjem kada ga nisam vozio nekoliko dana. Tada je trebalo vreglati i po minut i vise. Ispostavilo se da je propao od stajanja neki od dihtunga. Iskren da budem, svoga majstora sam video na dva minuta i nisam stigao ni da popricam o tome, pa mi nije najjasnije koji deo nije bio OK, ali cisto da znate da moze i to da vam se desi. Ako ima zaintersovanih, pitacu ga pa napisati detajniji izvestaj ovde.

 

@Folwf79 - Prijatelju u servis vozis sam, ali kombijem, u prikolici ili kako vec se snadjes. Njegovim pogonom nikako. Vidi moj post, ja sam se organizovao kombijem. Cena u Bg bi ti bila oko 2000 din kod privatnih prevoznika, imas ih masu po oglasima.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova
  • Lokacija: Arandjelovac
  • Motocikl: Explorer 150

I jos jedna stvar - jako tesko palim na kurblu.

Uspeo sam, ali nije bas preporucljivo jer sam uspeo dobro i da se ogrebem tom prilkom.

Je li toliko tesko paljenje kurblom normalno za ovaj tip skutera? Molim za neki odgovor, ako iko zna

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 136 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Kymco Downtown 300

Ovo oko razlicitih racuna u Metrou (za fizicko ili pravno lice, po zahtevu), to nisam znao da postoji, ali je u svakom slucaju dobro da je tako! Ima mnogo ali u vezi tih Sprintova u Metrou, ali zbog cene svaki prigovor je manje jak nego sto bi bio da je realna/standardna cena. Mislim da bi lakse bilo da ga kupim od uvoznika ili nekog dilera kome su motori glavni posao, jer u tom slucaju bih mogao odmah da resim neke reklamacije na licu mesta, da mozda izbunarim neki kofer ili kacigu jer kraj sezone...ovako, pare na sunce i to ti je sto ti je pa se snalazi (kombijem pa u servis pa majstoru na grbacu) :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 118 postova

U NS ostao jos jedan sivi, merkao sam jednog crnog utegnut, bez ostecenja plastike i stepovanja sica kao kod sivog ali je u dok sam stigao crni ispario....moguce i rezervisan.

Mislim da je za tu lovu ovaj skuter best by....za nas standard i uslove voznje. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 136 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Kymco Downtown 300

Definitivno mislim da je to dobra kupovina, samo nakon kupovine treba otici kod dobrog majstora i kvalitetno ga pregledati i zameniti sve sto je inace problematicno kod kineskih masina, to ne moze biti mnogo veliki trosak, usvakom slucaju bolje srediti odmah pre voznje nego se posle drndati od majstora do majstora!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Postovani prijatelji, odlicno je objasnjeno oko kupovine i prava u Metrou, sada je povoljnija situacija nego kada sam ja kupovao 2010.

@BDj

Nisam siguran za obavezan servis na 100 km (+-50) ali meni je svojevremeno bio obavezan, pa na 1000 km.

Na oko 2800 obrtaja ukljucuje centrifugalno kvacilo, pa sam ga u prvo vreme vozio bas kao baba, opisano je, da ne ponavljam. Po Novom Sadu koji je manje vise skroz ravan to je moguce, bas tako sa 25 pa 30 na sat. Kasnije sa 4000 obrtaja vec ide kao moped a sa 5000 je vec motoricko.

Kocnice mu nisu bas Brembo, ali ce takve na mokrom i hladnom kasnije prokliznuti. Gume su prilicno plasticne, pa treba samo biti svestan toga pre zaletanja, a kocnice da su jace samo bi pre blokirale i sve kliznulo. Jurnjavu cemo na R-u.

Za postavljanje na centralne nogare kada sam (doskoro) imao 86 kg morao sam skoro sasvim da opteretim polugu nogara da bi se prebacio u stojeci polozaj, a sada sa 72 kg moram dooobro da se potrudim i nagazim da postignem isto.

Niz ovo dvovisinsko sediste nikad ne curim napred, pretpostavljam da je to zbog navike usadjene u pocetku da se postavim vise napred, a za krivine bas maksimalno napred, karlice povijene unapred a tezinom vise na repnim prsljenima. Ovaj polozaj prvo zbog prebacivanja tezine unapred pri krivinasenju, a drugo zbog prepustanja vise mesta saputniku, ako ga ima. Motore vozim vise od 30 godina i to mi je jedna od osnovnih navika. Drukcije je na ravnom sedistu, onda moze kako se hoce.

Problem pokretanja na ovim bas ekstremno visokim i dugotrajnim temperaturama je izrazen kod svih karburatorskih agregata, potice od intenzivnog isparavanja goriva iz karba, ne bude ga. Kada se jednom (prvi put) upali u danu, kasnija pokretanja nebi trebala biti problematicna. Visednevnim stajanjem sve ispari, nama anlasovanjem vakuum pumpa dovodi novo gorivo do potrebne kolicine za pokretanje, kada se napuni lonce, problema nema. Agregati sa ubrizgavanjem nemaju ovaj problem, jer njima elektricna pumpa prvo napuni sistem pa lakse pale. Zato imaju mnogo drugih glavobolja, ali necemo sad.

Pokretanje kurblom pri praznom karburatoru je skoro nemoguca misija, ako je motor tog dana vec radio, mora upaliti na kurblu iz prve. Greska koju najcesce vidim je da ljudi pokusavaju da ga upale na kurblu kao Tomos, odmah iz bilo kog polozaja. To nije moguce zbog duzeg hoda klipa, kompresije u svakom drugom obrtaju i vece radne zapremine. Prvo se mora laganim kurblanjem dok je poluga bez znacajnog otpora, dovesti klip u gornju mrtvu tacku. Iz dva-tri lagana kurblanja doci do otpora. To je polozaj kompresije pre bacanja varnice. Onda dati kontakt, pritisnuti rucku kocnice (kao pri anlasovanju), i vec uzubljen mehanizam kurble nogom energicno pritisnuti iz najgornjeg polozaja (ne iz sredine hoda ili iz dna hoda kurble). Mora da je upalio.

Ako nije stisnuta kocnica, sigurnosni sistem nece dozvoliti da upali.

Ako je na bocnoj nogari ili ona izbacena, takodje sigurnosni sistem nece dozvoliti palenje.Ako se vec uzubljen sistem neposredno pred kurblanje nespretno na trenutak otpusti, iskocice uzubljenje (kao bendiks) i bice promasaj pri kurblanju bez otpora uz snazan potez nogom. Tada je moguce povredjivanje, cak i pad, ostecenje mehanizma itd.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

I bez sale, istina je sto su me uporno upozoravali od prvog dana prodavac, pa svi serviseri. Svaki dan upotrebi kurblu, makar samo da bi je imao razradjenu. Ako se dugo ne upotrebljava zapekne od toplote koju razvija varijator i prljavstine. Jednog dana ti ustreba, a ti je zapostavio i nece raditi. Opisano u periodu garancije, izgleda mi se opet desilo, zbog sopstvene oholosti i visemesecne neupotrebe, nece da upali na kurblu. Stalno anlaser pokrece agregat. Probacu malo da je njakam rukom spolja bez otvaranja dekle, mozda je razradim. Ako ne, pri sledecem otvaranju dekle svakako ce biti nanovo podmazan i razradjen mehanizam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Да је у питању стара XL-ка, да видиш како би сви научили да курблају како треба. :jee:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Dok mu je nisu definitivno ukrali bez traga ikad, drugar je isljucivo kurblom (nema anlaser) palio XR 600 (jos tvrdja)! Eksplorer je za te Honde devojcica.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja