Jump to content

Moto Zajednica

Sprint explorer 150

Recommended Posts

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Dobru, jeftinu kupovinu, i nece ti biti zao. Nekoliko potpuno nepovezanih servisera mi je to reklo kada sam ga kupio, i pitao ih onako malo nesigurno sta me sve moze zadesiti, obzirom na Kinesku reputaciju. Ponovicu da Explorer nije zapadnog kvaliteta, nije ni proizvod najnovijih koncepata. To je jeftin proizvod, vrlo prihvatljivog kvaliteta i bas zastarele koncepcije, koja mu samo pomaze da bude pouzdaniji u nasim (ne)uslovima. Prekopirana je HONDA CUB, cije su originalne, licencne ili sasvim divlje kopije zasule svet sa znatno preko 60.000.000 (sezdeset miliona) primeraka!

Najveci uticaj na dugovecnost vozila igra redovnost tekuceg odrzavanja uz striktno postovanje standarda, narocito maziva, i perioda vrsenja radnji. Izuzetnu vaznost igra prisustvo i dug opstanak uvoznika, ne vredi ako vam neko proda vozilo pa ugasi firmu. Tako kupljeno vozilo trci do prvog kvara za koji se nigde nemoze kupiti deo, i onda postaje promasena investicija svog vlasnika. Uvoznik Sprinta (Masetehnik) postoji preko 10 godina, a sve trazene delove imali su odmah na tezgi cim sam pitao, po ceni koja se ne propusta.

Posmatrani Eksplorer se odrzava striktno po uputstvu, ali mu je eksploatacija vrlo gruba. Mnoga ostecenja nebi se desila, da je koriscenje bar malo neznije. Za ilustraciju, vozi se punim ubrzanjem pa intenzivnim kocenjem, nosi neprimerene terete (dzakove, saputnik moze biti i od 150 do 160 kg), atarski putevi i makadam su svakodnevne podloge. A Eksploreru nista, ili bar nista bitno. Pa srecno vam koriscenje Eksplorera, braco skuterasi! :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

A sada rekapitulacija svih troskova za 10.000 km. Od kupovine, placeni su

1.Rad servisera u garanciji pri kilometrazama 100, 1000, 2000, 3000, 4000, 5000 km po ceni 1000 dinara norma sat, ukupno 6000 din.

2.Motorno ulje menjano je osim na navedenim obaveznim intervalima jos i na 400 km (neovlasceno i samoinicijativno), sto je 12 zamena po oko 0,70 do 0,75 litara, ukupno 9 litara kupljeno po 655 din, ukupno 5895 din.

3. Ulje za zadnji prenosnik menjano je na 3000, 6000, 9000 km. Dva puta je serviser ulio Motul tubice po 485 din, a kasnije je vlasnik kupio Mobil 1 za menjace litarsko pakovanje po 755 din, i to ulje ce biti upotrebljavano do isteka kolicine. Ukupno 1725 din.

4. Svecica fabricka TORCH zamenjena je na 3000 km i ugradjena NGK po 280 din , a na servisu 5000 km kupljena je jos jedna NGK za zalihu. Ukupno 560 din.

5. Sito za ulje zamenjeno je eto tako, jer je odvrtano, pa i to 40 din. 6. filter vazduha menjan je na 3000, 6000, 9000 km, placan je po 555 din, ukupno 1665 din.

Sve ovo obavezno odrzavanje za 10.000 km kostalo je 15.885 dinara, treba uzeti u obzir da su u medjuvremenu podignute cene i ljudskog rada i materijala. Ako se prisetimo da je prvih 5000 km u garanciji kostalo 12.460 dinara, da se posle garantnog roka nije placao rad, i da su upotrebljavani restlovi (ostaci) prethodno kupljenih kolicina materijala, to objasnjava zasto je vrlo malo kostao period koriscenja izmedju 5000 i 10.000 km, samo 3425 dinara.

post-11754-0-48819300-1338063839_thumb.jpg

post-11754-0-86466600-1338063883_thumb.jpg

post-11754-0-24969300-1338063918_thumb.jpg

post-11754-0-42532500-1338063963_thumb.jpg

post-11754-0-91738000-1338064005_thumb.jpg

post-11754-0-93521900-1338064037_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Pregled kvarova, zastoja, vanrednih troskova za prvih 10.000km

:stabre:

1. Istrunuli kontakti instalacije na akumulatoru. Kvar iznenadio daleko od kuce, umesnost vlasnika i popravka escajgom pokrenule motor. Trajna popravka u sopstvenom izvodjenju vlasnika, nije kostalo, ne podleze garanciji.

2. Sijalica HS1 Kineska iz prednjeg fara crkla, verovatno od vibracija pri voznji makadamom ili vlagom od pranja pod pritiskom. Popravka u sopstvenoj izvedbi, ne podleze garanciji, kupljena Narva HS1 370 dinara.

3. Sijalica HS1 Narva ubrzo takodje crkla, ponovo zamena, jos 370 din.

4. Udar prednjim tockom u ciglu, felna popravljena, guma bez ostecenja, nije kostalo.

5. Pukla bocna nogara pri parkiranju, zavareno spojno mesto je vidno lose izvedeno, kupljena nova nogara kod uvoznika za 600 din.

6. Rucka gasa pukla u voznji, odmah zatim i sajla pri zameni rucke, u drugom gradu popravku izveo servis, rad sa novom ruckom i sajlom 2500 din.

7. Za rezervu ubuduce, kod uvoznika kupljena jos jedna rucka gasa za 500 din, obujmica 100 din i sajla gasa za 500 din.

8. Kurbla (nozni pokretac) jednom zapekla od neupotrebe i jednom pogresno postavljena opruga (pri kontroli varijatora) resio servis kao sitnu garanciju.

9. Plastike pukle na nekoliko mesta, sva su prolazni tuneli za srafove, ovo bi ipak moglo da bude napravljeno u fabrici sa nijansu debljim zidovima materijala, popravljeno natapanjem i nalivanjem topivih plasticnih patrona iznutra, velika usteda novca.

10. Sraf za ulivanje ulja u zadnji prenosnik oblajznuo (provrteo), ovo je mali gaf servisera, izbegnuto visednevno ostavljanje motora u servisu, popravka izvrsena u sopstvenoj izvedbi, nije kostalo.

Svi vanredni troskovi za prvih 10.000 km zbirno iznose 4940 dinara, uz podsecanje da je dosta toga izvedeno u sopstvenoj reziji. :moto3:

post-11754-0-02933700-1338072911_thumb.jpg

post-11754-0-01282300-1338072938_thumb.jpg

post-11754-0-32867100-1338072953_thumb.jpg

post-11754-0-15488300-1338072996_thumb.jpg

post-11754-0-03713800-1338073016_thumb.jpg

post-11754-0-68683200-1338073064_thumb.jpg

post-11754-0-42757600-1338073119_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Na 10472km otkazao je CDI.

Sindrom iznenadnog gasenja motora, prvo na praznom hodu i niskim obrtajima a kasnije i u voznji prvo su bili neobjasnjivi... a ubrzo i lako popravljivi. Obracanje vrsnom majstoru koji je radio u Sprintu, dovelo je do popravke za bukvalno 2 do 3 minuta. Prednja plastika ispod sedista vec je bila skinuta, vlasnik je vec sam pokusavao da nadje uzrok smetnji u radu. Majstor Milos je brzom probom testirao svecicu, kabl svecice, bobinu, CDI... utaknuo drugi CDI i sve proradilo. Novi CDI kod uvoznika Sprinta placen je 900 dinara, a serviser Milos dobio je novog korisnika svojih majstorskih usluga.

:aha:

Sprint Explorer 150 brunda dalje.

post-11754-0-02191100-1341147290_thumb.jpg

post-11754-0-38388100-1341147312_thumb.jpg

post-11754-0-34375800-1341147331_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

Martšale,

 

Ti voziš jako, al jako skup motor....

 

Mene servis na 10.000,00 kom izadje 6.800,00 dinara s sve uslugom u servisu.

 

Raznišljao sam da mojoj lepšoj polovini pazarim tako nešto. Al odustajem nakon tvojih postova.

 

Uzeću joj Burgmana 250 polovnog.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Moze biti da je skupo, eto nov motor placen je sa porezom 93000 dinara u radnji, obavezno odrzavanje u garanciji 15885 dinara, kvarovi i ostala lupanja 4940 dinara. Sve djuturativno 113825 dinara za prvih 10000km. Izvinjavam se, i 2 registracije. Prva 8000 din, druga 11000 din. Sve zusamen 132825 dinara i to su svi troskovi skroz dibidus. :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 743 postova
  • Lokacija: Beograd

Po mom skromnom mišljenju, to nije puno za održavanje. Nije sića, ali nikako nije ni skupo.

 

Sećam se moje kupovine Pjađo Libertija (poštarac 2000. godište) koji je lepo izgledao i sasvim fino vukao. Odoh kod majstora, a ono otegao lanac, pola elektrike neispravno, itd... taj prvi servis je bio 300e. Posle nisam imao većih problema - redovni servisi i poneki mali kvar.

 

Polovan motor je mačka u džaku - jednom sam se zeznuo (sa Libertijem), jednom imao sreće (sa X9), ali razumem ljude koji neće da rizikuju i kupuju novo :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 29 postova

e sada... moraju se konstatovati neke cinjenice...

 

NARAVNO, UVEK IDE ONA CUVENA "KOLIKO PARA, TOLIKO I MUZIKE"... e sada, moze se naruciti dobar bend, sve savrseno, i onda dodje na svadbi situacija da pevac zablokira u odredjenom momentu, covek promukne ili slicno... da li je nesto puno para, ili ne, to moze visestruko da se gleda... zavisi STA JE ZA KOGA VELIKA SUMA A STA NIJE... za mene je recimo, velika suma placati POLOVNE MOTORE (izrabljene) duplo vise od novog (doduse Kineza, to stoji)... po meni i mojim prihodima, puno mi je placati (danas sam saznao, Marshall-e ti ga znas, OKLJESA ima ono cudo od 650 cc, registracija mu je 19800 din, trosi 5,5 lit/ 100 km u NAJBOLJEM slucaju), a ja za te pare registrujem i Corsu C 2005 i Explorera... sve ima svoje... voleo bih i ja da vozim neko "markiranog zapadnoevropskog" dvotockasa, ali NIJE realno, da kupujem nekog polovnjaka za 2000e u ko zna kakvom stanju... 0stabre.gif meni moj Explorer odradjuje posao, i to vise nego povoljno, s obzirom da NEMAM TROSKOVE KAO MARSHALL, ali istina, ni predjenu kilometrazu... niti imam USLOVE VOZNJE KAO ON, vec sam pricao o tome, pa da se ne vracam... nasa je zelja (zelja vise nego potreba) da menjamo ulje na 1000km, i to je Marshall vec objasnio, realno... i ko mi kaze, da neki VECI MOTOR - DVOTOCKAS izadje jeftinije servisirati ga u garantom roku, i pogotovo posle tog perioda, ja ne znam sta da mu kazem... 1lud.gif ja sa svojih 5000 km imam troskove zamene ulja, filtera, imam trosak od par crvenih, naravno, necu uzimati u obzir registracije, tehnicke preglede... sto se kvarova tice, CISTA NULA!!! a delovi? cena JE VISE NEGO SMESNA!!!1Mina.gif nije da branim ili pravdam ili napadam il se svadjam sa onim ili ovim, samo pricam realno... mene je moj skuter BEZ PROBLEMA odvezao krug od 400+ km u jednom danu do Budimpeste, i tako 2 puta... jedino sto ja zameram ovom Kinezu je kvalitet izrade plastike, ona vremenom popusti, ali nije nikakav trosak to srediti...

 

NA KRAJU KRAJEVA, KOMPLETAN NOV MOTOR (AGREGAT) JE 17000 din??? pa drug mi je sada na malom skuteru od 50cc platio samo delove 21000 din, i to bez busenja cilindra... sve zajedno, sa busenjem i majstorom negde oko 33000 din... a kao sto je Marshall vec rekao, nas, vlasnike "kineza" kada dodje vreme, izadje sa rukama 23000, ako se ne varam? tako da, uz duzno postovanje, mene cena 1 predjenog km (sa potrosnjom (neka bude 3 lit) i uljem (800 din)) izadje... oko 5 din... a za nekog ZAPADNOEVROPSKOG skutera od 50cc koji trosi 4-5 lit benzina izadje 75% skuplje... a delovi? 100%... i to za male kubikaze... znam ja da je razlika voziti Kineza i X9, ali... svako po svojim mogucnostima, SVAKO ZNA SVOJU MATEMATIKU!!! 2BJB7.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Da, veliko pitanje je na koliko i kakvih troskova ko pristaje. Sopstveni primer sklonosti ka srednje teskim i teskim enduro motorima (bas kao johann-ov BMW GS 800, ili spomenuta kolegina HONDA SLR 650) koju sam potisnuo, u korist skutera vecih, primernijih dimenzija i sa relativno slabijim motorom govori u prilog tome. Svi troskovi koji postoje, sta god da se desilo sa Explorerom, bili su lako plativi. Potrosnja svih sorti benzina kod nas u opsegu 2-3,5 litre na 100 km, a najcesce 2,5 do 2,9 litara na 100 km (sve navedeno ovde u temi) je posebna pogodnost. Opis koji je dao serviser Milos mozda najbolje govori. Zimus mu je dosao tip sa Sprintom Classic (isti agregat kao Explorer) kome od kupovine, nekoliko hiljada km nije uopste gledano ulje, a kamoli da je zamenjeno. Ubijen agregat odmah je doveden u red kompletnom generalnom popravkom (nije kupljen ceo nov agregat) Kupovina svih potrebnih novih delova sa nista masinske obrade, sa radom servisera sve je kostalo 23000 dinara. Taj skuter Classic iz Metroa (600 evra!) opet kotrlja, mada je vidljivo na prvi pogled da je losijeg kvaliteta od Explorera.Od pocetka sezone 2012 i ja sam imao dosta vanrednih steta ili sam se upustao u kupovine nekih delova iz komocije, ali ponavljam, sve potrebno su imali kod uvoznika cim sam zatrazio, i sve sam lako platio na tezgi. Svi moramo racunati i na te vanredne troskove, kvarove ili ostecenja, kad-tad. :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Redovan servis na 11000 km obavljen je bas u hodu izmedju voznji. Zamenjeno je motorno ulje Mobil 1 10W40 kao i obicno, produvan filter vazduha. Akumulator je ispoljio malo slabosti, dodato je malo destilovane vode do potrebnog nivoa, ostalo je pregledano od strane majstora Milosa par dana ranije pri zameni CDI modula i nastavljeno koriscenje skutera. :Mina:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Ovo je odgovor forumasu BDj i ostalima koje zanimaju eksplodirani crtezi Explorer skutera. To sto pise da je 125 a nasi su 150 nema nikakve veze jer sve osim detalja agregata 125 i 150 potpuno je identicno. Sa jednog Portugalskog sajta imao sam skinute i ovakve crteze kompletnog motora sa transmisijom, ali nazalost mnoge pa i taj fajl zimus mi je unistio neki virus. Sada nece da se daunlouduju bez da je primalac serviser sa fabricke liste.

SprintExplorer 125 catalog.pdf

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Najlepse zelje za ubuduce za koriscenje Explorera postovanom Bdj, i svima koji se na to odluce. :moto3:

Neposredno pred veliki servis na 12000km na posmatranom Exploreru naglo je oslabio akumulator. Pune dve sezone bez mnogo obaziranja, a mozda par kontrola nivoa elektrolita i stepena korodiranosti klemni (setimo se istrunulih klemni, uzrok je verovatno buckanje kiseline voznjom po makadamu), ostavilo je traga. Nagli pad kapaciteta akumulatora nije cudan, motocikli se projektuju i ugradjuju im se najmanji neophodni akumulatori, za razliku od cetvorotockasa. Prvo se zbog ustede tezine ugradjuju tanje plastike i redukuje tezina gvozdja ugradnjom preskupog aluminiuma, a onda u isti motocikl treba ugraditi rezervni kapacitet akumulatora u obliku dodatnog olova... pa bas i nece.

Dakle, olovno kiselinski najobicniji akumulator od 12V i 7Ah marke President odradio je svoje. Namera da se kupi Varta istog tipa i kapaciteta nije ostvarena, jednostavno je nije bilo nigde (sada je ima bas na svim pumpama). Kupljen je novi akumulator tipa VRLA (valve regulated lead acid - ventilski regulisan olovno kiselinski), potpuno zatvoren, bez ikakvog odrzavanja, radi u svim polozajima, ne curi, otporan na drmusanja, izdasniji na praznjenje, odrziviji bez punjenja dugo vremena. Marka je CTM,kapacitet 7Ah, cena u Sprint radnji (NS) je bila 1900 dinara. Prvenstvena namena mu je za UPS-ove (rezervno napajanje racunara i ostale opreme kada nestane struje), ali eto ga u u skuteru koji stalno drmusa! Kontakti na kleme su preradjeni dodavanjem komada zice sa zavrsetkom na zensku stopicu, izolovano termo buzirom, utaknuto... i radi ko Doxa. Explorer brunda trecu sezonu.

post-11754-0-16386500-1342730208_thumb.jpg

post-11754-0-54786200-1342730241_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova
  • Lokacija: Arandjelovac
  • Motocikl: Explorer 150

Ok, evo i mene, kao sto sam obecao.

 

U subotu 21.07. i ja sam postao ponosni vlasnik jednog od Explorer-a, pa cu sada sa vama forumasima podeliti neke svoje utiske. Zelim da vam priblizim pokusaj kupovine motora na jedan drugi nacin (kes kreditom u banci), koji ce nekima mozda i biti interesantan, buduci da je, sto se tice tehnike, ovde vec puno toga receno. Pisem sve onako kako jeste i navodim sva imena kojih se setim jer jos uvek verujem u to da stvari treba nazivati svojim imenom, cak i ako se nekom ne svidjaju.

 

Takodje, verovatno cu malo i promasiti temu, pa molim admin-e da ovaj post smeste tamo gde mu je i mesto, u slucaju da sam previse odlutao. :stabre:

 

Za pocetak, ovaj forum pratim vec neko vreme (a pogotovu teme vezane za kineske skutere) i upucujem svima vama zahvalnost sto sam mnogo toga naucio. U skladu sa mojim ucenjem su se menjale i moje zelje pa sam tako lutao od Pede, preko postarkih Free-ja i Liberty-ja do Sprint Classica i Explorer-a, vodjen vasim informacijama i mojim finasijskim mogucnostima.

 

Poucen proslogodisnjom prodajom Classic-a u Metro-u (koji je se prodavao za neke male pare i kada sam na zalost, ili na srecu, za malo zakasnio), pazljivo sam pratio ovogodisnju ponudu u nadi da ce se opet pojaviti neki skuter od 125-150 cm3 sa velikim tockovima i niskom cenom.

 

I, sredinom prosle sedmice ispred Metro-a u Zemunu, potpuno slucajno jer te ponude nije bilo u njihovom katalogu, video sam bas zeljenog Explorer-a. Cena nesto manja od 90.000 i to sa sve PDV-om. Vise nego povoljno!

 

Radost mi je pomutilo pomalo zapusteno stanje izlozenog skutera: delimicno zardjao, sa predjenih 6.5 km i svetlima pozutelim od stajanja.

 

Odakle sad pa ova kilometraza? :lud:

 

Na ulazu za kupce su bili jako ljubazni (mada totalno nestrucni sto se tice robe koju poseduju, i sa vrlo losom navikom da se na telefon koji je na sajtu ne javljaju ni pod tackom Razno!!!), nazvali kolege u objektu koji je u Krnjaci i rekli mi da tamo imaju cak 2 komada. Naravno, objasnili su mi i da robu NE cuvaju!

 

Nisam bio lenj, odvezao sam se do Krnajce i tamo zatekao jednog crnog i jednog sivog Explorer-a. Na moje iznenadjenje, ova dva skutera su bila jos u gorem stanju od zemunskog. Na oba je pisalo 8.5 km predjenih, oba su bila zardjala gde god je to moglo biti (srafovi, felne), na crnom su skoro svi stepovi na sedistu istruleli, a na sivom je maska jako izgrebana (posledice pada, izgleda mi), a o polomljenoj plastici i da ne govorim. Ono sto je zanimljivo je da su sedista bila razlicitog tipa?!!

 

Put pod noge, nazad u Zemun. Buduci da nisam bio pri parama, a nisam zeleo da ostanem bez toliko zeljenog Explorer-a, ovaj put sam se podrobnije raspitao da li se ikako roba moze dobiti na rate. Uputili su me na Credit Agricole banku koja se nalazi u sklopu objekta i koja daje "specijalne potrosacke kes kredite za kupovinu u Metro-u". Bez puno udubljivanja u to sta je tu "specijalno" usao sam u proceduru dobijanja kredita, preuzeo odstampane obrasce i uzeo profakturu Metro-a. Potrebna plata: oko 30.000,00. Kalkulator za kredit sluzbenika banke je rekao: rata 8.504,00 din na 12 meseci. Samo je zaboravio jos da napomene da na to ide i 190,00 dinara svakog meseca za odrzavanje racuna.

 

I opet, upozorenje iz Metro-a da mi robu ne mogu dugo cuvati i pored predracuna.:hej:

 

Obrasce su mi u firmi uredno popunili, i tu nista nije bilo nestandardno.

 

Prava zavrzlama krece nakon toga. Vratio sam se u banku, platio ono sto neko zove "skriveni troskovi" (tj. ono sto placas, a kada ti nude kredit niko ne spominje, ali ovaj put stvarno sitno - oko 200 din). Eh, sve neki zaboravni ljudi rade po tim bankama. :lol:

 

Svega par sati nakon toga radnica banke u telefonskom razgovoru mi je ponudila obican kes kredit. Razlog - manje ce me kostati od ovog namenjenog za kupovinu u Metro-u. Pa koji ce im djavo onda onaj "speciajlni"? :lud:

 

I odabrah - obican. Valjda zato sto imam poverenja u prijatelja koji radi u toj banci...

 

Po njenim recima, ne treba da se brinem, ona ce ubrzati proceduru i dogovoriti se sa Metroom da mi skuter pricuvaju do okoncanja iste.

 

Kao sto rekoh - to je bilo u sredu. Cekao se izvestaj iz kreditnog biroa.

 

U cetvrtak su mi trazili dodatne papire: izvode iz banke, da vide jesu li mi plate zaista legle. Otisao u maticnu banku, dobio izvode, skenirao i poslao radnici CA banke.

 

U petak, kada sam uveliko ocekivao novac, ponovo poziv iz banke: sad nam treba potvrda o primanju novca na blagajni firme. I ponovo zoves knjigovodju i igras se gluvih telefona. U petak popodne ponovo poziv: ne nije mi odobren kredit, ali opet trebaju neki obrasci od knjigovodje, da se vidi da li su mi placeni doprinosi na navedenu sumu. I obecanje – cujemo se u ponedeljak. Vikend pocinje, a cisto sumnjam da ce mi ovi u Metrou jos dugo cuvati ono sto toliko zelim. Pa kao da sam trazio neku nenormalnu sumu, kamione, avione, a ne 90.000! :stabre:

 

A resenje – ni blizu..

 

Ok, kazem ja, kad su takva pravila igre. Lepo put pod noge, pravac kuci u Arandjelovac (radim u Bg-u), otmem nesto para zeni, nesto pozajmim i sutradan (u subotu) opet u Zemun i pazarim Explorer-a. Doduse, radnici na ulazu je trebalo pola sata da se izbori sa papirima, ali bar je lepa i Explorer je bio tu pored mene pa mi cekanje i nije tesko palo. Kad sam ga dobio u sake - niko srecniji od mene! :)

 

Inace, u trenutku kada ovo pisem je ponedeljak uvece, a danas me niko nije zvao iz banke. Ima kredit, nema kredit pitanje je sad? Odgovor cekamo.

 

E sad pocinje druga vrsta problema. U dokumentu koji dobijate prilikom kupovine je navedeno da skuteri nisu u voznom stanju i da se startovanje istih vrsi u ovlascenom servisu, te da prevoz do servisa morate sami organizovati. Kao ovlasceni servis naveden je „B&T...“ iz ulice 29.novembra u Beogradu. Radno vreme subotom od 08-12 h.

 

Kao i svaki pravi Srbi, na telefon su se javili tek posle 09 h i lepo mi objasnili da im majstor ide na put i da danas nema nista od mog posla. Nije pomogla ni moja molba da sam iz unutrasnjosti, da sam vec organizovao prevoznika da me doveze do njih pa potom do Arandjelovca (i to za ne male pare – 8.000 dinara). Cak nisu hteli ni da ga prime da ostane kod njih do ponedeljka, a na pitanje `gde sada da idem?` misleci na neki drugi servis u Beogradu, ko iz topa odgovorili – u Kragujevac! Slatko su me nasmejali i samo sam pitao doticnu gospodju zna li koliko kosta prevoz kombijem do Kragujevca? Poslovnost na delu, nema sta! :staa:

 

Dobro, moderne telekomunikacije su nam dostupne, telefon u sake, i na internetu sa spiska servisera koji je na sajtu Sprint-a skinuo sam telefon 011/311-0384 firme Placet sa Novog Beograda iz ulice Milutina Milankovica. Covek me je saslusao, i jedini uslov koji je imao je da stignem pre 12 (dakle cak ne da posao zavrsi pre 12, vec da ga zapocne pre tog vremena).

 

Jos bolje, pa to mi je uz put ka Arandjelovcu! Dogovoreno – ucinjeno i posle kraceg vremena majstor ga je izvezao pred mene. O miline, kakav zvuk! Sad potpuno razumem pojam „brundanja“.

 

Nulti servis nista ne kosta, kratko upozorenje od strane majstora da je prvi servis na 300 km da ne bih izgubio garanciju, informacija da kosta 3.000 dinara i mala zabrinutost da je motor mozda vec vozen pa vracen zbog neke neispravnosti jer, setite se s pocetka, nije normalno da na njemu bude ta kilometraza. Svaka cast ljudima iz ovog servisa, druzicemo se jos! :takoje:

 

Od zanimljivosti bih mogao jos da se osvrnem na dokumentaciju za registraciju koju sam dobio od Metroa. Naime, izmedju ostalog tu je i faktura koja kaze da je uvoznik motor platio 740,00 USD po komadu za 72 primerka Explorera. Godiste proizvodnje – januar 2009!! Dakle, moj primerak je uvezen pre vise od 3.5 godine i camio ko zna gde. Otuda i rdja, propala sedista i sve ostalo sto sam video. Takodje postavlja se pitanje da li je uopste zakonito robu staru 3.5 godine stavljati u promet kao novu bez prethodnog upozorenja kupcu? Ne znam, pa ako neko zna odgovor bi me bas zanimao.

 

Za kraj imam potrebu da naglasim i sledece: svestan sam kvaliteta Kineskih motora. Uputstva za razradu koje je forumas Marshall napisao cu pokusati da se pridrzavam sto je vise moguce. Njemu, a i svima vama upucujem neizmernu zahvalnost na informacijama koje nesebicno delite. Takodje, ukoliko nesto u ocekivanoj eksploataciji podje po zlu, nemam pravo ljutiti se na bilo koga od vas i ono sto ste napisali, kvalitet kineskih skutera ili ne znam koga treceg. Mogu se ljutiti samo na prodavce ako prodaju nesaobraznu robu (videh negde ovaj termin, xexe), nesavesne servisere, ili na sebe ako se nisam pridrzavao necega cega se treba pridrzavati u normalnoj eksploataciji.

 

Dakle, ako razmisljate o kupovini na ovaj nacin vezite zivce u cvor, naoruzajte se svom mogucom dokumentacijom, a potrebno je da imate i malo srece.

 

Mene cekaju registracija, polaganje za A kategoriju (zna li neko moze li se sada polagati na skuteru - zbog automatskog menjaca?), nabavka kofera, kacige,…, i sve one slatke stvari koje su cekale i sve vas. A mozda jednog dana i kredit legne! :aha:

 

Do tada – pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Najlepse zelje i puno zadovoljstva sa novim Eksplorerom!

Zanimljivo je kako si ga se ipak dokopao, sta ces, ovde covek mora da se snadje i da bi se rodio! :takoje: To sto je malo starije godiste, nacelno nije zabrinjavajuce, osim mozda za one koji bi ga preprodali. Iz 2009 godine je vecina Explorera koji brundaju kod nas, kao i ovaj najvise posmatran u temi, a kupljen je aprila 2010 u Novosadskoj prodavnici Sprint. Dobra berba ta 2009, a za popucale konce u sedistu ili zardjali poneki srafic... ako moze, ne treba se sekirati. Ako bas smeta, sve ima kod uvoznika i ne kosta puno.

Postenog servisera treba cuvati kao prijatelja, zatrebace i van garancije.

marshall i njegov Eksplorer su prekjuce napravili preko 200 km po onom monsunu sa 100 do 145 litara kise po kv.metru u Banatu. Do sada je posmatrani Eksplorer prevalio znatno, znatno vise od 12000km a ti sitni i prolazni detalji, kao i eventualne neprijatnosti, neka budu svima dostupni i na umu.

Srecno bilo BDJ, i pisi sta se zbiva! :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Nisu sve fabrike sa istim standardima, tamo ih ima stotine. Cesto i sami nasi uvoznici smisljeno ugovore nizi kvalitet uz oskudniju opremu a veci kontigent. Onda je nabavna cena najniza, i najlakse proguraju takvu robu kroz prodavnice. Samo, takve avanture uvoznici najcesce plate losom reputacijom i silnim komplikacijama oko izvrsenja garancija kupcima. To mnoge uvoznike prinudi da pobegnu sa trzista i sakriju se.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Barica benzina ispod motora ujutru nije bas najpozeljnije dobro jutro, brzo njuskanje i sacovanje locirali su izvor benzina na donjoj ivici filtera za vazduh :jok: . Mnogobrojne sumnje na plovak karburatora, membranu karburatora, creva, vakuum pumpu.... Serviser Milos je po opisu telefonom zatrazio novu vakuum pumpu za gorivo, sto je vlasnik Eksplorera kupio za 520 dinara kod uvoznika Sprinta. U svojoj radionici skinuo je staru vakuum pumpu za gorivo, prespojio creva na novu pumpu i zasrafio novu pumpu na motor.

Eksplorer je nastavio kao decko bez curkanja, ali ne zadugo! Ugradjena nova vakuum pumpa za gorivo je vrlo brzo procurila! Vlasnik je ovaj put sam skinuo pumpu, a kod uvoznika zatrazio zamenu za ispravnu pumpu. Uz racun, nova pumpa je bila na tezgi za 20 sekundi. Vlasnik je sam prespojio creva i zasrafio pumpu na motor, ova druga radi vec duze vreme. Sve spomenute pumpe (originalna i dve iz prodavnice delova) su potpuno identicne i istog proizvodjaca Hong Yu.

Kvar se sastojao u prestanku funkcije zatvaranja dovoda goriva. Kada agregat radi, vakuum iz usisne grane preko creva otvara protok goriva. Ako se agregat ugasi, taj protok treba da stane, pumpa ima i funkciju slavine. Zato sto pri gasenju nije zatvarala dovod goriva, ono je i kod ugasenog agregata pomalo teklo i prelivalo. Ali sada radi, :jee:

post-11754-0-56862300-1343477930_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Istovremeno sa crknutom vakuum pumpom za gorivo (520 dinara), kod uvoznika je kupljena sajla gasa za rezervu (500 dinara), i jedan komplet novi karburator. Ovo mnogima sigurno nece biti jasno zasto i nece odobriti, ali odluka vlasnika je bila takva kakva je. Lom ili dotrajalost nekog sitnog dela precizne mehanike cesto ostavlja vlasnika duze vreme bez mogucnosti koriscenja vozila. To moze biti pohabanost igle, pucanje plovka, trula membrana (ovo je takav tip), ili bilo sta drugo... Obzirom da se nista od sitnih delova nema kupiti posebno, vlasnik je kupio ceo novi karburator za 4500 dinara. Prosle godine za Tomos APN4 karburator sa lulicom i sajlom placen je 8000 dinara!

Originalni Kineski fabricki karburator marke KF model Standard Of Japan je bio apsolutno i potpuno ispravan, dobro je radio. Serviser Milos kaze da je kopija Japanskog Mikunija.

Vlasnik je sam demontirao KF Standard Of Japan i montirao novi Huakai HK, takodje Kineske proizvodnje, spolja vrlo vrlo slican, ali ne sasvim identican. A zatim je nastupio serviser Milos, da ga podesi, i to na manju potrosnju, ali da zadrzi snagu.

Vise od dva sata vremena Milos je srafio, palio pa gasio motor, skidao pa nesto gledao... onda je cackao... pa opet nesto vracao oko karba... i jedared rece da je gotovo. Ocekuje nizu potrosnju a zadrzavanje snage. Vlasnik je posle krace probne voznje odjezdio srecan i laksi za 500 dinara (cene se sve navode zbog kasnijeg obracuna svih troskova koriscenja Eksplorera). :jee:

Forumasi ce moci da vide efekte u nekom od narednih objavljivanja, narocito u periodicno iznetim tabelama potrosnje.

post-11754-0-70682200-1343930530_thumb.jpg

post-11754-0-73710000-1343930554_thumb.jpg

post-11754-0-72653900-1343930579_thumb.jpg

post-11754-0-87683900-1343932009_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Redovan servis na 12000 km je po fabrickom uputstvu nesto obimniji, a vlasnik je odlucio da ga ovaj put ne izvede sam, nego da izvodjac bude serviser Milos. Sreca!

1. Filter vazduha motora kupljen je nov (na svakih 3000 km) i ugradjen, kostao 555 dinara.

2. Filter vazduha prenosnika je skinut, rastavljen, dobro izduvan komprimovanim vazduhom, ispran u posudi sa cistim benzinom, sastavljen i vracen na mesto.

3. Filter goriva kupljen nov isti kao fabricki i ugradjen, kostao 100 dinara.

4. Karburator je odusen na surli da izadje eventualni talog, bio samo cist benzin.

5. Svecica NGK C7 HSA kupljena nova, zazor po fabrickoj preporuci 0,6 do 0,7 mm podesen na 0,65 mm i ugradjena umesto stare identicne. Stara zaliha, vec je obracunata u prvih 10.000 km kao placena (280 din), sada je ne uracunavamo kao trosak.

6. Ulje u zadnjem prenosniku Mobil 1 80W90 (takodje stara zaliha pakovanje 1 litar) promenjeno, usuto novih 1,8 dl.

7. Pregled ventila prosli put je vrsen na poslednjem servisu u garanciji pri 5000 km, nije trebala nikakva korekcija. Sada na 12000 km bila je potrebna manja korekcija, dovedeni su usisni na 0,05 mm a izduvni na isto 0,05 mm ali nesto labavije.

8. Motorno ulje koje je do sada od prvog dana korisceno Mobil 1 Motorcycle Extra 4T 10W40 i odlicno radilo je ispusteno... u serpici ulja kao ker kada se po...ki!!! :staa2: NEMA GA VISE! :zbunjen: DODATNA PLATNA NA SRAFU ZA ULJE JE KAO MALO DEFORMISANA, KARTER JE DOLE ZABRLJAN, IZGLEDA JE ULJE POLAKO POBEGLO PORED PLATNE ZA PROTEKLIH 1000 km!!! :stabre: Milos gleda marshall-a upitno, marshall gleda Milosa belo i sam sebe pita :lud: . Kako to nije primeceno, kako nema stete, kako je moglo biti... Nagovor servisera Milosa je da se u motor sipa sintetika Agip Formula Moto TEC 15W50 prosao je bez otpora.

9. Za rad Milos je uzeo 1000 din i odmah je za sutradan ugovoren pregled transmisije (prenosnika), to je vec bila namera obe strane.

Po obavljenom velikom servisu skuter je sa novim guscim sintetickim uljem zaista dobio dodatnu snagu, ubrzanje je postalo progresivno prema visim obrtajima. A kod kuce je istovaren materijal sa servisa motora i utovaren vec ranije kupljen materijal ako zatreba za prenosnik. Sav materijal, maziva i delovi kupovani su u prodavnici Sprint, Rumenacka ul. NS, i u skladistu delova Sprint gde su servis, malo i veleprodaja carinska zona NS.

post-11754-0-95533200-1344127235_thumb.jpg

post-11754-0-45646200-1344127275_thumb.jpg

post-11754-0-09729900-1344127297_thumb.jpg

post-11754-0-49351900-1344127328_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 118 postova

Ovaj tvoj explorer i skoro bez ulja brunda....sreca da je sve ok. Vrucine i temperatura agregata uz kvalitet materijala podloske verovatno uzrok likidza tj.curenja. Imao sam slican problem kod tvinga kad je podloska kontra okrenuta uz sipanje ulja niskog viskoziteta. Sreca da proveravam nivo ulja 3x nedeljno.....jer ovo je podmuklo curenje.

Marsale tebi svaka cast na neverovatnoj studiji koriscenja skutera....ovo niko do sada nije uradio i ja kao covek od nauke ti skidam kapu za sve.

Cak me hvata trip da uzmem jednog iz Metroa, pa da radim nesto slicno..uz nezniju exploataciju jer moje potrebe su takve....a posle da uporedimo da li ima razlike od primerka do primerka, itd....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Hvala zarkod,

sve sto se desava predstavicu javnosti bez rezerve, to je najbolji nacin da se stekne pravilan sud o necemu, sud javnosti je najbolji sud. Oko mene je nekoliko poznanika takodje sa ovog foruma, znam da oni takodje prate ovo, znaju sta se desava sa mojim motorom, samnom, i oko mene.

Gubitak ulja se desio jos po hladnijem vremenu, izvestaji obicno kasne na forum. Eksplorer u stvarnosti ima vise kilometara na brojacu nego sto je ovde, sa zakasnjenjem predstavljeno. Ulje je sigurno pobeglo pored platne, ali ono sto stvarno nikom , pa ni meni nije jasno, je kako nema stete na motoru. Tacno je da je iz motora izasla kolicina ulja, ali ta kolicina stane na manji dlan! Brundamo dalje, pisemo jos... brundamo dalje... pisemo... :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja